Українські телеканали рідше вдаються до маніпуляцій

16 Березня 2006
0
6316
16 Березня 2006
13:43

Українські телеканали рідше вдаються до маніпуляцій

0
6316
Асоціація "Спільний простір" та комітет "Рівність можливостей" оприлюднили результати чергового моніторингу українських і російських інформаційних та підсумкових телепрограм, проведеного з 6 по 12 березня.
Українські телеканали  рідше вдаються до маніпуляцій

Асоціація "Спільний простір" та комітет "Рівність можливостей" оприлюднили результати чергового моніторингу українських та російських інформаційних та підсумкових телепрограм, проведеного з 6 по 12 березня. На думку експертів українські телеканали рідше вдаються до маніпулятивних технологій, хоча й надалі залишаються розподіленими за своїми політичними симпатіями.

У програмі "Новини" на Першому національному інформація про вибори подавалася переважно об’єктивно, в нейтральній тональності. Повідомлялося про недоліки в організації роботи виборчих дільниць, зокрема, проблеми з їх комплектуванням представниками партій. Шевченківські свята висвітлювалися в контексті акції "Україна без Кучми". При цьому критикували представника БЮТ Андрія Шкіля, якого колишні однодумці звинувачували у зраді.

Виборча тематика у програмі "Вчасно. Підсумки" на телеканалі НТН представлена окремим блоком "Вибори-2006". Він лаконічний, витриманий переважно у нейтральній тональності. Однак в інтерпретації журналістів НТН майже всі події набувають політичного забарвлення. Зокрема, мали місце маніпуляції щодо придністровського конфлікту. Так, 7 березня до студії телеканалу було запрошено одного з лідерів БЮТ Олександра Турчинова, який наголосив, що конфлікт виник через конкретних осіб і на прохання уточнити назвав Петра Порошенка. Одночасно Турчинов наголошував на внеску в розробку антиконтрабандного законодавства Юлії Тимошенко та її соратників. З негативу про “Нашу Україну” почала свій виступ і Наталія Вітренко. Щоправда, після її заяви "Нашисты и бютовцы саботируют работу территориальных избирательных комиссий по всей Украине", ведучий попросив не називати конкретні політичні сили у своєму виступі.

5 канал змінив формат інформаційної програми «Час» - скоротив випуск з 2 годин до 35-45 хв. Канал порівняно збалансовано подавав інформацію, не вдавався до маніпуляцій. Однак інформація про “Нашу Україну” подавалася переважно у нейтральній тональності, а про опонентів “Нашої України” - БЮТ та Партію Регіонів “Час” не уникав можливості подати критику:
- 6 березня - скандал у БЮТ: за участь у виборчому списку політики платили гроші
- 7 березня - з Коломийської міської організації партії “Батьківщина” вийшли 500 осіб, в Ужгороді розпалася молодіжна організація Партії Регіонів, бо не було фінансування з центру, скандал у Харківській облраді - депутати не дали дозвіл на притягнення до відповідальності Євгена Кушнарьова, проти якого порушено кримінальну справу.

- 9 березня - УНА-УНСО звинувачує Андрія Шкіля (БЮТ) у зраді під час акції “Україна без Кучми”
- 12 березня - Віктор Янукович у Чернівцях “достроково” привітав громаду із закінченням Великого посту (хоча піст почався тиждень тому).

На помилці лідера Партії Регіонів 5 канал особливо не спекулював, але сам сюжет подано з неприхованою іронією: “Триває передвиборний тур Партії Регіонів Україною. Сьогодні Віктор Янукович із робочим візитом відвідав Буковину. Офіційна мета відвідин Чернівців - відкриття пам`ятника першому буковинському митрополиту Євгену Гакману. На таку непересічну подію приїжджі та місцеві парафіяни займали місця на площі перед пам’ятником із самого ранку. А ще глядачі скористалися моментом, щоб послухати та подивитися на політика всеукраїнського масштабу та сфотографуватися із ним. Зі свого боку Янукович знову звинуватив владу у брудних технологіях та привітав присутніх із урочистою подією.
Віктор ЯНУКОВИЧ: "Це сталося саме в цей святий день закінчення Великого поста"

Програма “ТСН” (1+1) висвітлювала вибори досить пасивно, однак без маніпуляцій, помірковано і об’єктивно. Тижневик “ТСН-підсумки” на 1+1 подав чергові „виходи в люди”. Цього разу (12 березня) таких сюжетів було два - поїздка у метро з Юлією Тимошенко та розмова з Віталієм Кличком у супермаркеті. Обидва сюжети принципово не відрізнялися, хоча, більш виграшно виглядала Юлія Тимошенко: під час поїздки у метро люди її впізнавали та скандували “Юля!” - це створювало враження політика, близького до народу. Тоді як у Віталія Кличка в супермаркеті брали автографи швидше як у боксера, ніж, як у політика.

ТРК «Україна» та Новий канал теж досить пасивно висвітлювали політичні новини. Обидва канали діяли незбалансовано. Основна увага приділялася ситуації у Придністров’ї. «Репортер» на Новому каналі найбільше часу приділяв Партії Регіонів, майже удвічі менше - НСНУ. Зокрема, 10 березня у випуску новин сюжет з Януковичем-молодшим та Азаровим зайняв більше часу ніж іншим партіям було приділено за тиждень:

Ведуча: «…Саме тому Віктору-молодшому часто доводиться відповідати за Віктора-старшого, чому той не переміг. Віктор Янукович-молодший: «Экономические показатели росли очень серьезно и потом случилась такая… очень серьезное событие, которое называется оранжевой революцией. И так называемые патриоты и демократы, пришедшие к власти, которые все разрушили и не дали больше ничего осуществить” (“Репортер”10.03.06 ).

Поряд з рейтинговими партіями також значну увагу “Репортер” приділяв блокам “Не Так” та “Віче”.

“Події” на ТРК “Україна”, як і раніше симпатизували Партії Регіонів, якій було надано найбільше часу. Найчастіші йшлося про Партію Регіонів як про силу, яку цькує влада, а також інформувалося про зустрічі Віктора Януковича з виборцями. За аналізований період в ефірі прозвучала інформація про усі партії, однак у негативній тональності лише про блок “Наша Україна”.

На телеканалі Інтер у програмі “Подробиці” обсяги інформації про вибори скоротилися до інформаційного блоку “Выборы-2006”. Канал не зловживав негативом, оціночними судженнями та маніпуляціями. Найбільше уваги переважно у нейтральній тональності було приділено КПУ, Партії Регіонів та БЮТ.

У програмі “Факти” (ICTV) передвиборча хроніка представлена досить пасивно. Лідери ефірного часу - НСНУ та Партія Регіонів. Явних симпатій та зловживань на каналі не простежувалося.

Програма „24 години” (Тоніс) намагається об’єктивно й неупереджено ставитися до всіх учасників передвиборчих перегонів. До явних маніпуляційних технологій не вдається. Загалом ефірний час був порівняно збалансовано розподілений між НСНУ, БЮТ та Блоком Литвина.

Програма „Вікна” (СТБ) порівняно об’єктивно висвітлювала діяльність партій та блоків, однак не збалансовано. КПУ та Народний блок Литвина взагалі не фігурували в інформаційних сюжетах. Інформація була представлена переважно у нейтральній тональності.

Що стосується висвітлення провідними телеканалами партійних та блокових месиджів, та тем, які за визначенням соціологів найбільше хвилюють суспільство (політика цін та податків, виведення зарплат з “тіні”, подолання бідності, соціальний захист через пільги та пенсійна політика, доступ до справедливого правосуддя, якісна середня освіта та рівний доступ до вищої освіти, доступ до якісного медичного обслуговування, базові комунальні послуги та ціни на них), їх найчастіше представляли політики, запрошені до студій новинних програм. Найбільше інформації про програми прозвучало на каналі Інтер та Тоніс. Однак партійні меседжі мали характер поодиноких згадок, на яких не акцентується увага глядача. Темам, визначеним соціологами, як пріоритетні для суспільства, приділялася незначна увага:

НСНУ
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- не підвищувати ціни на паливо (Тоніс, „24 години”, 7.03.06)
Інші програмні положення:
- удосконалення законодавства (Тоніс, „24 години”,, 10.03.06.)
- проти того, щоб російська мова стала другою державною (Тоніс, „24 години”, 10.03.06.)
- розвести у часі вибори до Верховної Ради і місцевих рад (1+1, „ТСН”, 6.03.06)
-
розвиток відносин з ЄС (5 канал, „Час”, 9.03.06)
- рахуватися з думкою населення при вступі до НАТО (5 канал, „Час”, 9.03.06)

СПУ
Інші програмні положення:
- розвиток взаємин з ЄС та запровадження в Україні тих моделей, які характерні для системи життя в європейських країнах (Інтер, “Подробности”, 09.03.06).

“ПАРТІЯ РЕГІОНІВ
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- вирішення соціальних проблем (Інтер, “Подробности”, 10.03.06).
Інші програмні положення:
- підтримка вітчизняного товаровиробника (Інтер, “Подробности”, 10.03.06);
- підтримка різних форм власності, особливо малого та середнього бізнесу (Інтер, “Подробности”, 10.03.06);
- проти вступу до НАТО (Інтер, “Подробности”, 10.03.06).
- російській мові статус другої державної (СТБ, „Вікна”, 10.03.06; НТН, "Вчасно. Підсумки", 6.03.06)

КПУ
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- захист трудящої людини (Інтер, “Подробности”, 10.03.06).
Інші програмні положення:
- проти вступу до НАТО (Інтер, “Подробности”, 10.03.06).

„НАРОДНИЙ БЛОК ЛИТВИНА”
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- єдина база пенсійного забезпечення військовослужбовцям, усунення диспропорцій („24 години”, Тоніс, 7.03.06.);
- соціальний захист військовослужбовців Тоніс, („24 години”, 7.03.06.);
Інші програмні положення:
- проти вступу до НАТО, але за співпрацю з альянсом (Тоніс, „24 години”, 7.03.06.);
- економічна стабільність (Тоніс, „24 години”, 7.03.06.);
- реформування та скорочення ЗСУ (Тоніс, „24 години”, 7.03.06.);

БЮТ
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- зростання мінімальних пенсій на 50 % (Тоніс, „24 години”, 9.03.06.);
Інші програмні положення:
- підтримка українського книговидавництва (Тоніс, „24 години”, 9.03.06.);
- підтримка масової української культури, масової української літератури (Тоніс, „24 години”, 9.03.06.);
- амністія для незаконно засуджених тих, хто пішов проти Кучми та Ющенка (Тоніс, „24 години”, 9.03.06.);
- анулювання газових угод, підписаних у січні 2006 року (Тоніс, „24 години”, 9.03.06.);
- Боротьба з контрабандою (НТН, "Вчасно. Підсумки", 7.03.06)

Про висвітлення української парламентської кампанії телебаченням Росії, тобто тими каналами, які можна дивитися в Україні, головними темами стали Придністровський конфлікт, питання про референдум і підготовка до виборів у Криму. Канал РТР-планета у програмі "Вести" інформацію подавав об’єктивно, не використовуючи маніпуляцій. Однак про українсько-придніпровський конфлікт програма дала відеоряд, який справляв негативне враження на глядача: плакати з написом "Ющенко не затягивай петлю", "Ющенко НЕТАК!".

ОРТ-міжнародне (програма "Время"), окрім щоденного висвітлення подій у Придністров’ї, показало сюжет про прийняття Харківською міською радою ухвали, за якою документи можуть вести і російською мовою. Тема російської мови звучала і у виборчому контексті: "вопрос о русском языке становится одним из основных в предвыборной компании". У програмі представлено позиції тільки „Нашої України” та БЮТ.

У програмі "Воскресное время" ведучий гостро висловився про Україну: "Несмотря на все имеющиеся внутри страны трудности, гражданам России несомненно должно льстить то обстоятельство, что на одной лишь смеси ненависти и трусости можно сделать политику в довольно крупной по европейским меркам стране", "антироссийская риторика - последний предвыборный ресурс украинской власти".

Тема українських виборів на НТВ-мир у програмі "Сегодня" звучала лише у зв’язку з загальнодержавними подіями і мала тенденцію антивладного спрямування: опозиція обвинувачує уряд у використанні адміністративного ресурсу; Олег Радивилов, депутат Верховної Ради Криму зазначив, що "то, что творится со списками в Крыму - это цирк, который инициирован властями. Они понимают, что Крым никогда не проголосует за оранжевых и поэтому хотят сорвать выборы в Крыму" (НТВ-мир, програма "Сегодня" 10.03.06); "Витренко предложила принять новую Конституцию полуострова, автономия станет еще автономнее, Президент Украины не сможет отменять решения Крымских органов власти, а Крымский Вверховный Совет получит право устанавливать прямые связи с внешним миром, например с Россией" (НТВ-мир, програма "Сегодня"7.03.06).

Додаткова інформація

Моніторинг проводився за період з 6 - 12  березня 2006 року за методами контент-аналізу, експертного аналізу змісту телепрограм, а також методу порівняння тексту ведучого, закадрового тексту та „картинки”. Ці методики є міжнародно визнаними саме як методики моніторингу висвітлення виборчих кампаній у мас-медіа та є аналогічними до тих, які використовувала моніторингова група ОБСЄ під керівництвом Ратислава Кужела впродовж 1998-2004 років в Україні, на Балканах, інших країнах пострадянського блоку й колишнього СРСР.

Об’єктом моніторингу були такі українські та російські інформаційні й підсумкові телепрограми: “Подробиці” (Інтер), “Подробиці тижня” (Інтер), „ТСН” (1+1), „ТСН-підсумки” (1+1), „Час” (5-й канал, “Факти” (ICTV), “Новини” (НТКУ), „Вчасно. Підсумки” (НТН), „24 години” (Тоніс), „Вікна” (СТБ), Репортер (Новий канал), ТРК „Україна”. А також ті російські телеканали, які можна дивитися в Україні: „Сегодня” (НТВ-світ), „Вести” (РТР-планета), „Вести недели” (РТР-планета), Время (ОРТ-міжнародне),  Воскресное Время (ОРТ-міжнародне). 

Об’єктом моніторингу також були такі видання як "День", "Дзеркало тижня", "Факты и коментарии", "Україна молода", "Голос України", "Киевский телеграф", "Сегодня", "Киевские Ведомости", "Урядовий кур'єр", "2000", "Молодь України", "Столичные новости", "Сільські вісті", "Вечерние Вести", "Газета по-Киевски", "Комсомольская правда в Украине", "Бізнес", "Контракти".

Моніторинг проводився в рамках проекту «Виборчий моніторинг телевізійних новин» за підтримки Національного Демократичного Інституту, а також в рамках проектів „Барометр свідомого вибору” та „Суспільні проблеми та партійні програми у дзеркалі регіональної преси” за підтримки Міжнародного фонду „Відродження”.

Комітет «Рівність можливостей» та Асоціація «Спільний простір» є учасниками громадської ініціативи „Чисті вибори” та громадської кампанії „Усвідомлений вибір” та проводять моніторингові ЗМІ з 1994 року .

Докладнішу інформацію дивіться на http://prostir-monitor.org

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
6316
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду