Телебачення і вибори

9 Березня 2006
0
7146
9 Березня 2006
17:20

Телебачення і вибори

0
7146
В розпал парламентської кампанії можна відстежити не тільки симпатії телеканалів, але і їх можливості.
Телебачення і вибори

Асоціація "Спільний простір" та комітет "Рівність можливостей" оприлюднили результати чергового моніторингу вітчизняних телеканалів та загальнонаціональних друкованих видань.

У лютому лідерами ефіру були БЮТ, НСНУ, Партія Регіонів. Обсяги інформації про вибори за місяць до голосування значно зросли. Наприкінці лютого мала місце ескалація скандальної тональності. Зокрема, Блок Литвина оприлюднив заяву про існування таємної угоди „Нашої України” та Партії Регіонів, а одностороннє підписання угоди Юлією Тимошенко розкритикував президент (вперше за час моніторингу Віктор Ющенко опосередковано виступив, як політик, а не як глава держави). Відновлення помаранчевої коаліції стало головною темою політичних дискусій місяця. Симпатії каналів більшою мірою були приховані, „філігранні”, замасковані під об’єктивну інформацію. У новинах факти як правило не приховувалися, але їх подавали під потрібним кутом зору з огляду на редакційну політику того чи іншого телеканалу.

„Репортер” (Новий канал) піддавав критиці усі рейтингові партії, крім СПУ. Інформація подавалась скупо і незбалансовано. Досить часто поряд з коментарями представників партій-лідерів канал демонстрував позиції представників політичних сил  «Віче» і «Не Так!». До останніх останнім часом простежувалася прихована симпатія, що виражалася в тому, що представники блоку «Не Так!» частіше за інших з’являються  у «Репортері». Якщо до НСНУ, Партії Регіонів, БЮТ, Блоку Литвина ставлення каналу неоднозначне: їх можуть критикувати, а за хвилину вихваляти, то «Не Так!», як правило, представляють у нейтральній тональності. Також тенденцією є те, що Володимир Литвин  також почав з’являтися в новинах „Репортера” частіше. Причому підкреслено саме як лідер блоку.

У програмі «Події» (ТРК „Україна”) з 3 лютого і щоп’ятниці виходить спецвипуск «Політичний огляд». Субпрограма стабільно критична та іронічна до влади. Зокрема, вустами ведучої: «Який сенс робити Москві просто так коштовні подарунки Києву? За помаранчеві очі?!» („Події”, 3.02.06).

Позитивна інформація звучала у „Подіях” лише на адресу Партії Регіонів, яка представлена найактивніше, а її лідер і активісти з’являються майже не щодня. Критика звучала переважно на адресу НСНУ, БЮТ та СПУ. Крім того програма використовує грубі маніпуляції зразка 2004 року, від яких більшість каналів вже відмовилися.

Програма „Час” (5 канал) залишалася у своїй редакційній політиці послідовною: новинні блоки щоденного підсумкового випуску беземоційні та збалансовані. До студії „Часу” запрошують представників різних політичних таборів. Однак ведучі програми достатньо часто необ’єктивні та іронічні. Лідерами „нейтралу” стали БЮТ, „Наша Україна” та Партія Регіонів – їхні позиції представлені порівняно збалансовано у нейтральній тональності, але при цьому найбільше „негативу” у Партії Регіонів.

Програми „ТСН” і „ТСН-підсумки”(1+1) діяли достатньо збалансовано, більшість повідомлень мали нейтральну тональність. При цьому програми було витримано у позитивному настрої, що вигідно відрізняло редакційну політику каналу від політики ТРК „Україна”. Програма „ТСН-підсумки”, яка раніше відзначалася гостротою критики на адресу влади, стала поміркованішою. У лютому тижневик „ТСН-підсумки” випустив низку нарисових сюжетів про Олександра Мороза та Володимира Литвина. Саме з цим і пов’язана певна перевага їх партій за хронометражем.  В окремих випадках простежувалася симпатія щоденної програми „ТСН” до БЮТ та прохолодне ставлення до Партії Регіонів. Однак найімовірніше, що у лютому ці прояви залишилися практично непомітними для глядача.

На телеканалі Інтер у програмі “Подробиці” та “Подробиці тижня” простежувалася певна збалансованість за хронометражем, а найактивніше було представлено блок “Наша Україна” та Партію Регіонів. Програми представляли різні точки зору. Так гостями студії були Євген Кушнарьов (Партія Регіонів) та Петро Порошенко („Наша Україна”) – 27.02.06; Ірина Богословська (партія “Віче”) та Микола Рудьковський (СПУ) – 13.02.06; Ігор Шкіря (Партія Регіонів) та Віра Ульянченко („Наша Україна”) – 06.02.06). При цьому канал не ділив інформацію на „вигідну та невигідну”, а „негатив” був і про провладні, і про опозиційні партії.

Основна тенденція каналу – нестабільність редакційної політики. Це простежувалося як від тижня до тижні, так і при порівнянні першої та другої половини місяця. Так, у першій половині місяця мали місце іронічні підтексти та приховані маніпулятивні технології, спрямовані проти „Нашої України” та на користь Партії Регіонів. А в другій половині місяця – інформація подавалася порівняно об’єктивно, хоча і не без „позитиву” на адресу Партії Регіонів. Так, 12 лютого у програмі “Подробиці тижня”, лідера цієї партії було представлено так:
“… Вiктора Януковича церковники поважають. У Днiпропетровську йому навiть дозволили зайти за iконостас i провели службу за раба божого Вiктора… Настоятель храму Андрія Первозваного у Запорiжжi теж зрадiв зустрiчi i почав з полiтики.
Настоятель храму: "Родные мои, на прошлых выборах за кого голосовали?"
Присутні в храмі: "За Януковича!"
Настоятель: "Не расслышал".
Присутні: "За Януковича!"
Настоятель: "Все к вам. Так еще раз приветствую вас. Вы поцеловали крест? Забыл? Ну, подходите. Волнуюсь сильно…".

У цій же програмі лідера „Нашої України” Юрія Єханурова було представлено в “кумедному амплуа”:

“Лiдер "нашоукраїнцiв" Юрiй Єхануров також людина набожна. Уже четвертий десяток ходить до Кирилiвської церкви, що у Києвi. Але пiд час вiдряджень вiдвiдує лише мiсця, передбаченi протоколом. Навiть виборами нiколи займатися… Вкотре про вибори Єхануров забув у суботу. Він поїхав на Iвано-Франкiвщину iнспектувати роботу газопроводу. Перед цим побував у Львовi. Замiсть обiду зайшов до ресторану "Вiденська кава". (“Подробиці тижня”, 12.02.06).

Програми “Факти” та “Факти тижня” ефірний час на взаємні звинувачення політиків не розпорошували. Інформація подавалася переважно у нейтральній тональності, явних симпатій не простежувалося, хоча в окремих сюжетах Партію Регіонів було представлено підкреслено холодно. Це досягалося за рахунок того, що нейтральна інформація подавалася на тлі „негативного” відеоряду. Так, 23 лютого у програмі “Факти” сюжет про те, як активісти Партії зелених закидали депутатів яйцями виглядав так: “Частину парламентарів поведінка юнаків лише розвеселила. Вони наперебій згадували яєчні історію півторарічної давнини в Івано-Франківську. (на відео епізод з сюжету півторарічної давнини про інцидент з Віктором Януковичем у Івано-Франківську). Леонід Кравчук, народний депутат України, лідер фракції СДПУ(о): "Яйця стали вже дуже сильною зброєю після того, як деякі політики, ну, втрачають силу після удару яйцем. Не треба розкидатися яйцями, вони ще знадобляться для України" (говорить з насмішкою).26 лютого у підсумковій програмі “Факти тижня”, в сюжеті про використання партіями білого та чорного піару увагу акцентували саме на яйцях та іронічному підтексті щодо лідера Партії Регіонів Віктора Януковича: " – Сейчас, сейчас я всем дам и еще принесу. (на відео чоловік роздає надувні кульки у вигляді яєць).
Перехожа:
Ему в рожу будем кидать эти яйца.
Журналіст: У штабі Партії Регіонів із "яйцями" обіцяють не воювати, до них "регіонали" звикли. (на відео Віктор Янукович грає у великий теніс). Не можуть лише звикнути до комп`ютерного прогресу, так званого "фотошопу".

Упродовж лютого в програмі „Новини” на Першому каналі стало значно більше інформації з просвіти виборців. Лідерами ефіру були НСНУ, Партія Регіонів та БЮТ, а емоційно забарвлена інформація (позитивна чи негативна) звучала з вуст представників різних політичних сил, а не журналістів.

На Першому очевидно простежуються симпатії до влади, однак його інформаційну політику в цілому можна назвати неупередженою й об’єктивною.

Наближення парламентських виборів позначилося і на програмі „Вчасно. Підсумки” (НТН): обсяги маніпуляцій значно зросли. Що стосуються хронометражу, він відносно збалансовано розподілявся між Партією Регіонів, „НСНУ” та БЮТ, однак зміст сюжетів свідчить про явну підтримку партії Віктора Януковича.

Одна з найпоширеніших маніпуляцій – послідовність сюжетів, яка створює потрібний настрій для сприйняття усієї інформації. Так, 17 лютого у програмі „Вчасно. Підсумки” був сюжет, де в цілому позитивно йшлося про присвоєння Україні статусу ринкової економіки. Однак цьому передувала така „нарізка”:
-       у Рівному з гуртожитку на вулицю виселяють 20 сімей;
-       люди в Алчевську Луганської області та Кілії Одеської області досі мерзнуть;
-       у райцентрі Сміла Чернігівської області живодери відстрілюють собак.
Таким чином інформація про ринковий статус на тлі відеоряду (заплакана жінка з немовлям; розмерзлі труби, котловани; закривавлені трупи собак) сприймалася як виключно негативна.

Програма „24 години” (Тоніс) висвітлювала вибори активно, а лідером ефіру став БЮТ за рахунок того, що серед такий гостей студії як Олег Зарубінський (Блок Литвина), Роман Зварич („Наша Україна”), Юлія Тимошенко (БЮТ), Микола Томенко (БЮТ), Ігор Єремеєв (Блок Литвина) саме БЮТівцям випав більший хронометраж. Досить пасивно було представлено СПУ та КПУ – особливо в останні два тижні. Про свої програмні засади мали змогу розповісти лише представники БЮТ та Народного блоку Литвина. При цьому на адресу уряду, Президента Віктора Ющенка та „помаранчевих” загалом звучало достатньо критики, що не дає змогу розглядати політику каналу як провладну. На тлі незбалансованості за хронометражем ведучі діяли у звичній манері, не допускаючи оціночних суджень.

Програма „Вікна” (СТБ) висвітлювала вибори пасивніше за інших. Інформація подавалася стисло, з представленням різних точок зору. Так, 27 лютого інформуючи про перспективи  парламентської коаліції, програма представила позиції „НСНУ”, БЮТ, Партії Регіонів та Народного блоку Литвина. Канал не зловживав оціночними судженнями та маніпулятивними технологіями. Найбільше уваги впродовж місяця програма „Вікна” приділила „Нашій Україні”.

Що стосується висвітлення провідними телеканалами партійних та блокових меседжів, та тем, які за визначенням соціологів найбільше  хвилюють суспільство (Політика цін та податків, виведення зарплат з “тіні”, Подолання бідності, соціальний захист через пільги та пенсійна політика, Доступ до справедливого правосуддя, Якісна середня освіта та рівний доступ до вищої освіти, Доступ до якісного медичного обслуговування, Базові комунальні послуги та ціни на них), упродовж місяця найбільше їх представила  Партія Регіонів. Більшість меседжів прозвучали, коли лідер партії Віктор Янукович представляв економічну стратегію розвитку країни. Решта політичних сил, зокрема „Наша Україна”, Блок Литвина, СПУ, КПУ та БЮТ свої партій меседжі озвучували, як правило, беручи участь у інформаційних програмах.

„НАША УКРАЇНА”
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- закласти у бюджеті витрати на житлово-комунальне господарство („Події”, ТРК „Україна” 15.02.06);
- державний контроль у житловий сфері (5 канал, “Час”, 20.02.06);
- підвищення зарплат („Вікна”, СТБ, 14.02.06).
Інші програмні положення:
- перехід до контрактної армії („Вікна”, СТБ, 14.02.06);
- зменшення корупції (Тоніс, “24 години”, 27.02.06);
- розмежування бізнесу й влади (Тоніс, “24 години”, 27.02.06);
- зниження інфляції (Тоніс, “24 години”, 27.02.06).
„ПАРТІЯ РЕГІОНІВ”
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- соціальний захист населення (5 канал, “Час”, 06.02.06; 5 канал, “Час”, 09.02.06; ТРК “Україна”, “Події”, 21.02.06; „ТСН”, 14.02.06);
- підвищення рівня життя для всіх громадян (ТРК „Україна”, „Події”, 14.02.06; ТРК “Україна”, “Події”, 21.02.06);
- створення робочих місць („Події”, ТРК „Україна” 14.02.06; ICTV, “Факти”, 14.02.06);
- покращити стан житлово-комунального господарства та інфраструктури (5 канал, “Час”, 06.02.06; ТРК „Україна”, „Події”, 16.02.06);
- податкова реформа (Інтер, “Подробности”, 14.02.06, Перший національний, “Новини”, 13.02.06).
- доступ до справедливого правосуддя (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06);
- проведення пенсійної реформи (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06);
- якісна освіта, доступна для всіх (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06);
- забезпечення молоді першим робочим місцем (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06);
- повернення заборгованості перед вкладниками Ощадбанку СРСР (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06).
Інші програмні положення:
- вільний ринок і підтримка приватної ініціативи (1+1,„ТСН”, 14.02.06; ICTV, “Факти”, 14.02.06);
- боротьба із корупцією (1+1,„ТСН”,14.02.06; ICTV, “Факти”, 14.02.06; Інтер, “Подробности”, 14.02.06; Перший національний, “Новини”, 14.02.06);
- свобода слова (1+1„ТСН”, 14.02.06; НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06);
- підтримка інвестиційної привабливості вітчизняної економіки (1+1„ТСН”, 14.02.06; Інтер, “Подробности”, 14.02.06; Перший національний, “Новини”, 14.02.06; НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06)
- відновлення дружніх економічних взаємин із Росією (1+1„ТСН”, 14.02.06; ТРК „Україна”, „Події”, 14.02.06);
- членство в ЄЕП („Події”, ТРК „Україна” 14.02.06, Інтер, “Подробности”, 14.02.06);
- надання російській мові статусу другої державної (5 канал, “Час”, 05.02.06; ТРК „Україна”, „Події”, 14.02.06; НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06; 1+1, “ТСН”, 22.02.06; Інтер, “Подробности”, 22.02.06);
- передача значної частини прав і відповідальності регіонам (5 канал, “Час”, 01.02.06; ТРК „Україна”, „Події”, 16.02.06; 5 канал, “Час”, 20.02.06);
- зниження інфляції (Інтер, “Подробности”, 14.02.06);
- ріст ВВП (Інтер, “Подробности”, 14.02.06);
- заборона на продаж українських земель (Перший національний, “Новини”, 13.02.06);
- розмежування бізнесу й влади (Перший національний, “Новини”, 14.02.06);
- судова реформа (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06);
- налагодження дружніх стосунків між західною та східною Україною (НТН, “Вчасно. Підсумки”, 19.02.06; Інтер, “Подробности”, 23.02.06).
БЮТ
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- скасувати податок на додану вартість („Вікна”, СТБ, 14.02.06);
- відмовитись від податку на прибуток („Вікна”, СТБ, 14.02.06);
- підвищення зарплат та пенсій (Тоніс, “24 години”, 21.02.06);
- виведення зарплат з тіні (ТРК “Україна”, “Події”, 28.02.06).
Інші програмні положення:
- інвентаризація земельних ділянок у столиці (Перший національний, “Новини”, 13.02.06; ICTV, “Факти”, 28.02.06;);
- скасування депутатської недоторканності (5 канал, “Час”, 03.02.06; 5 канал, “Час”, 23.02.06; 5 канал, “Час”, 25.02.06; ICTV, “Факти”, 27.02.06; ICTV, “Факти”, 28.02.06);
- боротьба зі столичною корупцією (ICTV, “Факти”, 28.02.06; НТН, “Вчасно.Підсумки”, 28.02.06);
- державна підтримка вугільної галузі (ICTV, “Факти”, 27.02.06);
- розкриття резонансних кримінальних справ (Тоніс, “24 години”, 21.02.06);
- денонсація газових угод (Тоніс, “24 години”, 23.02.06);
- відділення влади від бізнесу (Тоніс, “24 години”, 23.02.06);
- введення спеціального мовного режиму в російськомовних регіонах (НТН, “Вчасно.Підсумки”, 28.02.06).
“БЛОК ЛИТВИНА”
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- захист населення (ICTV, “Факти”, 28.02.06);
- якісна, доступна та високотехнологічна вітчизняна освіта (ICTV, “Факти”, 28.02.06).
Інші програмні положення:
- в українській політиці має бути якомога більше молоді (ICTV, “Факти”, 28.02.06).
- 60% державних доходів мають йти зі столиці в регіони (ICTV, “Факти”, 28.02.06);
- будувати зважені й прагматичні відносини з Росією (НТН, “Вчасно.Підсумки”, 28.02.06);
- здійснення розумної кадрової політики (НТН, “Вчасно.Підсумки”, 28.02.06).
СПУ
Пріоритетні для суспільства проблеми:
- зростання заробітної плати (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- зростання ролі держави по контролю за цінами (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- забезпечення високого рівня життя (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- створення житлокомунгоспів “з нуля” (5 канал, “Час”, 20.02.06).
Інші програмні положення:
- забезпечення політичної стабільності на 5 років (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- економічне зростання (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- створення нових робочих місць (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- залучення інвестицій у вітчизняну економіку (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06);
- відродження національного виробництва (Інтер, “Подробностиі”, 13.02.06).
КПУ
Інші програмні положення:
- надання російській мові статусу другої державної мови (Інтер, “Подробности”, 15.02.06);
- інвентаризація державного майна (Інтер, “Подробности”, 27.02.06).

Про висвітлення української парламентської кампанії телебаченням Росії, тобто тими каналами, які можна дивитися в Україні, головними темами стали виступ Віктора Ющенка у парламенті та бійка, що йому передувала, замерзаючий Алчевськ та перебіг передвиборчих перегонів. Упродовж місяця російські  канали хоч і подавали інформацію у „нейтралі”, у більшості випадків використовували маніпулятивні технології та оціночні судження. Незмінним лідером ефіру був Блок Юлії Тимошенко, втричі менше інформації подавалося про діяльність „Нашої України”.

На початку місяця "НТВ-мир" у програмі "Сегодня" досить критично представляли позицію БЮТ (сюжет з Музею воскових фігур) "оранжевой принцессе заглянули под пальто". Більшість інформації про Україну подано з використанням маніпуляцій, оціночних суджень та критичних до влади коментарів українських політиків. Юрій Соломатін, КПУ: "Мы считаем, что должность Президента она вообще не является необходимой для Украины, ее можна ликвидировать" (НТВ-мир, „Сегодня”, 9.02.06).

Передвиборчі перегони програма "Вести" на каналі "РТР-планета" висвітлювала незбалансовано. Канал послідовно підтримував Партію Регіонів, використовував маніпуляції. За хронометражем Партія Регіонів посідає перше місце, далі  - „Наша Україна” і КПУ.

Канал "ОРТ-международное" у програмі "Время" майже не приділяв уваги українській тематиці, проте у підсумкових новинах "Воскресное время" критикував українську владу, порівнюючи Україну та Грузію, використовуючи аналогії із "персонажами з фільму "Атака клонов" – про президентів двох країн.

У програмі мали місце інші маніпулятивні технології, сюжети, як палять прапор із написом "Наша Україна", топчуть плакат з портретом Юлії Тимошенко. За хронометражем лідером став БЮТ, втричі менше повідомлень було про „Нашу Україну” та Партію Регіонів.

Додаткова інформація

Моніторинг проводився за період за методами контент-аналізу, експертного аналізу змісту телепрограм, а також методу порівняння тексту ведучого, закадрового тексту та „картинки”. Ці методики є міжнародно визнаними саме як методики моніторингу висвітлення виборчих кампаній у мас-медіа та є аналогічними до тих, які використовувала моніторингова група ОБСЄ під керівництвом Ратислава Кужела впродовж 1998-2004 років в Україні, на Балканах, інших країнах пострадянського блоку й колишнього СРСР.

Об’єктом моніторингу були такі українські та російські інформаційні й підсумкові телепрограми: “Подробиці” (Інтер), “Подробиці тижня” (Інтер), „ТСН” (1+1), „ТСН-підсумки” (1+1), „Час” (5-й канал, “Факти” (ICTV), “Новини” (НТКУ), „Вчасно. Підсумки” (НТН), „24 години” (Тоніс), „Вікна” (СТБ), Репортер (Новий канал), ТРК „Україна”. А також ті російські телеканали, які можна дивитися в Україні: „Сегодня” (НТВ-світ), „Вести” (РТР-планета), „Вести недели” (РТР-планета), Время (ОРТ-міжнародне),  Воскресное Время (ОРТ-міжнародне).

Моніторинг проводився в рамках проекту «Виборчий моніторинг телевізійних новин» за підтримки Національного Демократичного Інституту, а також в рамках проектів „Барометр свідомого вибору” та „Суспільні проблеми та партійні програми у дзеркалі регіональної преси” за підтримки Міжнародного фонду „Відродження”.

Комітет «Рівність можливостей» та Асоціація «Спільний простір» є учасниками громадської ініціативи „Чисті вибори” та громадської кампанії „Усвідомлений вибір” та проводять моніторингові ЗМІ з 1994 року .

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
7146
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду