IFAK: 35% курців підтримують заборону реклами цигарок в Україні
44% опитаних українців висловлюються за повну заборону тютюнової реклами. 35% прихильників заборони - це курці. Такі дані моніторингового дослідження представив Український офіс міжнародного агентства IFAK 7 червня під час прес-конференції в агенції «Інтерфакс-Україна».
6% респондентів сказали, що «розміщення реклами сигарет не можна заборонити, так як це легальний продукт». Також 47% опитаних підтримують ідею збереження існуючих заборон реклами тютюну.
У якості можливих місць розміщення реклами тютюнових виробів респонденти називають «місця безпосереднього контакту зі споживачами»: 72% опитаних вважають, що рекламу можна розміщувати у місцях продажу. 49% готові бачити рекламу на пачках цигарок, 47% - у місцях для куріння.
За словами генерального директора IFAK Україна Сергія Говорухи, 68% респондентів вважають, що курці мають право отримувати інформацію про бренди/продукти на ринку тютюнових виробів.
Найменше хочуть бачити рекламу цигарок в інтернеті - лише 15%. Водночас 79% респондентів відповіли, що не дозволили б таку рекламу в інтернеті.
На запитання «Чи бачили/чули ви рекламу тютюнових виробів за останній місяць?», 33% респондентів відповіли «так», а 61% повідомили, що не бачили/не чули тютюнової реклами. При цьому у респондентів не уточнювали, який саме вид реклами мається на увазі (пряма чи непряма реклама, вуличні промо-акції, спонсорство, інтернет-банери тощо). «Ми запитували у респондентів про рекламу в цілому», - уточнив Сергій Говоруха.
Дослідження «Сприйняття українцями рекламних заборон» у рамках проекту «5 фактів про українців» було здійснено 4-15 травня 2011 року і стосувалося трьох ринків, які підпадають під «жорстке регулювання», - алкоголю, фармацевтичних препаратів і тютюнової продукції. Дослідження IFAK проводилось методом особистого інтерв'ю, вибірка склала 1800 респондентів і репрезентує доросле населення міст України з численністю 50 тис. і більше, віком 18-55 років.
Як писала ТК, 70% українців 2010 року висловилися за повну заборону реклами тютюну (згідно з даними Глобального опитування дорослих щодо тютюну (GATS), виконане Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я).
Нагадаємо, 15 березня 2006 року Україна ратифікувала рамкову конвенцію Всесвітньої організації з охорони здоров'я із боротьби проти тютюну (Закон України № 3534-IV), що набула чинності для України 4 вересня 2006 року. Згідно з нею наша країна має ввести повну заборону на всі форми реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів протягом п'яти років після набуття чинності Конвенцією, тобто не пізніше ніж 4 вересня 2011 року.
24 вересня 2009 року 13 народних депутатів, які представляють майже всі фракції парламенту, зареєстрували законопроект №5164 про повну заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів. Проект було ухвалено в першому читанні 30 листопада 2010 року 303 народними депутатами. Наразі документ доопрацьовує робоча група при Комітеті з питань свободи слова та інформації.
Олена Дуб, для «Детектор медіа»
