Мороз: Справа Гонгадзе завершена у 2000-2001 роках. Мельниченко: Мене можуть «грохнути»
Справа про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе була завершена ще у 2000-2001 роках. Про це заявив екс-спікер, почесний глава Соцпартії Олександр Мороз в ефірі програми «Чорне та біле» на телеканалі ТВі, пише інтернет-видання «Українська правда».
«Я чую міркування з цього приводу двох фігурантів, Кучми і Литвина, і мені весь час пригадується українська приказка: Голодній кумі кутя на умі. От яким би чином можна було відволікти від себе увагу суспільства і слідства, щоб не чіпали їх у цій справі», - сказав він.
«Справа ця розслідувана не тепер. І вона не наближається до завершення. Вона завершена була ще в 2000-2001 роках», - уточнив Мороз. І додав: «Ми бачимо десять років намагання державних структур вигородити від відповідальності кількох посадовців. В основі цієї драми є банальні, навіть побутові десь, речі, бо виходить, що високі посадовці, зводячи рахунки з журналістом, використали державний інструмент для того, щоб захистити якісь дрібні, дріб'язкові інтереси конкретних людей».
Екс-спікер зазначив: «Я не казав, що Кучма дав наказ вбивати Гонгадзе, або що. Але те що він причетний до цієї справи це факт. Те що Литвин причетний, ні в кого не викликає сумнівів». При цьому він уточнив, що «ніяких зарубіжних спецслужб у цій справі слідів і натяків не було».
Тим часом свідок у справі Гонгадзе, екс-охоронець Леоніда Кучми майор Микола Мельниченко боїться, що його життя перебуває під загрозою після рішення Генпрокуратури про поновлення слідства у справі про вбивство Георгія Гонгадзе, пише «Українська правда» із посиланням на газету «Сегодня».
«Кузьмін (заступник генпрокурора Ренат Кузьмін - ТК) заявив, що буде розширене коло підозрюваних. Це добре. Але слова Литвина про те, що шантажувати його справою Гонгадзе - безперспективно, я особисто сприйняв як пряму загрозу своїй безпеці, і прошу посилити мою охорону», - зазначив пан Мельниченко.
«Мене можуть грохнути, як того ж Кравченка, у мене вже був крововилив, і я хочу реального захисту бодігардів, принаймні, до закінчення суду над Пукачем», - заявив Мельнчиенко.
Між тим, «Сегодня» з'ясувала причини того, що заступник генпрокурора Ренат Кузьмін скасував постанову слідчого Олександра Харченка (уже звільненого) про відмову у порушенні кримінальної справи проти Леоніда Кучми, Володимира Литвина, Леоніда Деркача, Едуарда Фере.
Аргументи Кузьміна, викладені в підписаній ним постанові, такі.
Називаючи із замовників лише Кравченка, слідчий, по-перше, не досліджував до кінця мотивацію екс-міністра внутрішніх справ, якою той керувався, за словами Пукача, віддаючи наказ прибрати Гонгадзе.
По-друге, Харченко не перевірив у повному обсязі причетність або непричетність Кучми до вбивства журналіста, не дав правову оцінку діям екс-президента щодо журналіста Подольського, якого викрали до Гонгадзе, тільки залишили в живих.
По-третє, як написано в постанові, Харченко не перевірив досить глибоко всі можливі версії розправи над Гонгадзе, у тому числі про причетність до злочину іноземних спецслужб.
Водночас, у Генпрокуратурі вважають, що ці дії Кузьміна мають особисті тактичні обґрунтування: мовляв, він вирішив проявити себе в боротьбі за крісло генпрокурора, бо 3 листопада спливають повноваження Олександра Медведька.
Колишній підлеглий Кузьміна вважає: «Кузьмін - це танк, порве кожного. Ви ж подивіться: вигнав Харченка, звинувативши в тому, що півтора роки волокітив справу Пукача й нічого не нарив. А на довершення до всього пригрозив в'язницею Кучмі й Литвину, щоб ті зміркували - їхня непричетність до вбивства Гонгадзе дуже примарна... Кузьмін напролом проривається в генпрокурори, заробляючи авторитет і в очах влади, і перед простим людом».
Із цим погоджується і один із нинішніх підлеглих Кузьміна: «Звичайно, Ренат Равільєвич балансує на грані між "можна" і "не можна". Але в обох випадках вийде переможцем. Програє бій за посаду генерального - усім стане ясно, що його злякалися. А не програє - виграє подвійно».
Нагадаємо, 9 жовтня Ренат Кузьмін повідомив, що термін слідства у справі про вбивство Георгія Гонгадзе продовжено до 14 грудня 2010 року і розширено.
«Детектор медіа»