Як цензуруються теленовини

10 Червня 2010
35178
10 Червня 2010
14:40

Як цензуруються теленовини

35178
Як цензуруються теленовини

Розслідування готувалося бюро «Свідомо» для 49 ЗМІ, а вперше було опубліковано в скороченому варіанті на електронній версії газети «Джерела Трускавця». Пропонуємо вашій увазі повну версію тексту.

 

Журналіст Ігор Кримов та оператор Олександр Алексеєв нудьгували в новому офісі Віктора Ющенка поблизу бастіонів старої київської фортеці. Обох пригостили кавою з цукерками, але час усе одно тягнувся повільно. Знімальна група Першого національного чекала на коментар попереднього президента щодо підпису нинішнього під угодою «Газ в обмін на флот». Попереду УТ-шників спочатку пролізли колеги з 5 каналу, потім - із «1+1» та «Інтеру». Нарешті запросили державне телебачення, яке Ющенко за п'ять років правління так і не перетворив на суспільне. Хоча обіцяв.

 

Екс-лідер промовляв думку вже мінімум учетверте, тому говорив флегматично. Зате ясно: так не можна, територією держави не торгують, це зрада національних інтересів.

 

По закінченні інтерв'ю оператор зняв камеру зі штатива та ввічливо сказав: «До свидания». Віктор Андрійович не витримав і перепитав, звідки його російськомовний гість. Олександр відповів - із Луганська. Президент не здавався: та хіба не з родини козаків? Оператор миролюбно погодився: з родини. І вже на вулиці, залишившись на самоті з колегою, додав: із родини козаків, але донських. Вони теж, мабуть, були російськомовні.

 

Повернувшись у підвал величезного телецентру, куди за «помаранчевої» влади переселили новинарів Першого національного (при цьому зробивши розкішний ремонт ‑ із м'яким диваном для відпочинку, просторою залою для летючок та окремою редакторською кімнатою з прозорою скляною стіною), Ігор узявся вирізати слова Ющенка. Сюжет про домовленості Віктора Януковича з Дмитрієм Медведєвим монтував приятель Ігоря ‑ очільник відділу міжнародних новин Михайло Прудник. Для сюжету вже були коментарі двох простих севастопольців: місцеві колеги підібрали «за» і «проти», хоча «проти» у Севастополі знайти непросто. Плюс схвальна думка голови адміністрації міста та зауваження міністра закордонних справ, що угоди можна продовжити і після 2042 року. Від опозиції мала бути думка Ющенка.

 

Ігор без проблем знайшов потрібні слова і гукнув приятелю, що готово. Якщо не звертати уваги на традиційні сумські русизми, Ющенко звучав ясно і лаконічно - тележурналістам нечасто з ним так щастить.

 

«Находження на території України іноземних військ і продовження на 25 років цієї дислокації - це є рішення, по суті, про мілітарну окупацію України військами іноземної держави».

 

Не підходить - відповіла випускова група. Пошукайте інший синхрон (так телевізійники називають записаний коментар). «Щоб було конструктивно». Михайло спробував довести випусковим, що попередній президент мав на увазі саме те, що було обрано журналістом. Ок, перекажи його думку своїми словами за кадром, але синхрон знайди «конструктивний», наполягали випускові.

 

Про зраду - це конструктивно чи ні? А про торгівлю територією? Ігор роздратовано вдруге передивлявся інтерв'ю за сусіднім столом.

 

Врешті-решт він підібрав наступний шматок. «Я сьогодні зранку звернувся до колишніх президентів, щоб ми сформулювали єдину платформу - реакцію на те, що відбувається. Леонід Макарович таку згоду дав, Леонід Данилович поки ще не на контакті. Було б дуже добре, якби президенти продемонстрували, що вони можуть підписати перший документ на такому рівні, який би засвідчував, що нам така позиція не подобається».

 

А закадровий коментар журналіста про те, що Ющенко вважає це зрадою, редактори викинули. Замість цього в сюжеті залишилося: «А попередній президент України Віктор Ющенко закликав колишніх президентів виступити з єдиною позицією щодо цього рішення».

 

Це й показали глядачам Першого національного.

 

Що не показують?

 

«Треба переробити». Дизайнеру найпопулярнішого в Україні телеканалу «Інтер» удруге принесли просте завдання. Зробити слайд із текстом заяви Юлії Тимошенко 2005 року. Взагалі то телевізійники не дуже люблять п'ятирічної давнини заяви. Тим більше - слайди із текстом. Їм подавай відео з бійками або хоча би сварками, а не літери на екрані.

 

Але цього разу слайд показали в головному випуску інтерівських новин ‑ у «Подробицях тижня». Ось що на слайді написав дизайнер:

Вопрос: Вы как политик согласитесь на продление срока пребывания российских войск в Севастополе в обмен на уменьшение цены на газ и нефть?

Юлия Тимошенко, лидер БЮТ, экс-премьер-министр Украины: «Конечно, соглашусь. Почему? Потому что очень важно сегодня сделать так, чтобы люди жили богато, и чтобы у них абсолютно не было никаких экономических стрессов. Что касается войск в Севастополе, то всегда можно договориться о предоставлении услуг одной страной другой стране на нормальных коммерческих условиях. Здесь нет ничего плохого» (журнал «Профиль»).

Такий самий слайд у той же вечір побачили й глядачі «ТСН. Підсумки» на «1+1». Чому журналісти двох каналів із найпопулярнішими новинами взяли однакову тему?

 

А вони її не брали.

 

На обох каналах ідею принесли «зверху». На «Плюсах», як засвідчили «Свідомо» одразу кілька журналістів, її озвучив особисто генеральний директор Олександр Ткаченко.

 

«Ми вже кілька років не робимо матеріалів про маєтки наших політиків і високопосадовців у Конча-Заспі чи Межигір'ї», ‑ відкрито визнає в інтерв'ю «Детектор медіа» Олексій Мустафін, керівник інформаційного мовлення іншого каналу - «СТБ». Його «Вікна» змагаються за третю сходинку популярності серед теленовин. Але зубастим репортерам - таким як Осман Пашаєв, який ще 2007 року у формі капітана ДАЇ намагався зупиняти міністрів на трасі Конча Заспа - Київ, знімаючи прихованою камерою, як вони пролітають повз ‑ канал не дає показувати палаци високопосадовців.

 

«Це принципова позиція. Тому що я вважаю, що ці теми складно висвітлювати так, щоб не виникло підозри у подвійних стандартах», ‑ пояснює Мустафін.

 

Закривати очі на важливі теми - не нова традиція для центральних телеканалів. Вони належать великим бізнесменам, які є не меншими гравцями у політику. СТБ, Новий та ICTV - власність зятя Леоніда Кучми Віктора Пінчука. «Україна» належить Рінату Ахметову. «1+1» купив Ігор Коломойський. Позаминулого тижня він чесно розповів на зустрічі з журналістами, що у себе в Женеві, де власник групи «Приват» живе, «Плюси» не дивиться. Супутник не ловить. Але ж ви не хочете втратити роботу, якщо телеканал позбавлять ліцензії ‑ перепитав Коломойський журналістів, які просили можливостей вільно робити новини.

 

Чи стало при новій владі заборонених тем більше? Так - відповідає на це запитання «Детектор медіа», яка професійно відслідковує якість теленовин. Те саме підкреслюють десятки опитаних «Свідомо» друзів та приятелів-ведучих, редакторів і репортерів. Вони відчули це одразу після перемоги Віктора Януковича у другому турі.

 

На «Плюсах» тоді розгорілася суперечка журналістки Ольги Кашпор та шеф-редактора новин Максима Шиленка з гендиректором Ткаченком. Оля повернулася з мітингу під Центрвиборчкомом. Його щоденно збирав штаб Януковича під гаслом: «Захистимо вибір народу!». Одна з учасниць мітингу розповіла Олі на камеру, що взагалі голосувала за Тимошенко. Інша повідомила, що отримала за день мітингування 70 гривень. Ще кілька людей зізналися, що не знають, за що саме стоять.

 

Прочитавши сюжет, гендиректор «Плюсів» сказав, що його не треба давати. Нехай диктор повідомить кількома реченнями, що мітинг був. Шеф-редактор новин заступився за роботу журналістки. Врешті-решт сторони уклали угоду. Сюжет показали глядачам, але без свідчення жінки щодо 70 гривень.

 

Та сама історія відбулася й на СТБ. Із тих часів таких історій десятки на кожному каналі. Не показали коментар Тимошенко після виклику до Генпрокуратури. Викинули критику підвищення акцизів на бензин. Обійшлися без думок опозиції про послання Януковича. Умовчали про проблеми із друком закордонних паспортів. І все більше висвітлення дій президента та прем'єра. Незалежно від того, наскільки це важливо.

 

«Тепер доведеться посилати на апельсини», ‑ поклавши слухавку, злобливо сказав колегам випусковий редактор Першого національного. Вранці він не хотів знімати історію про зустріч Януковича із принцем Іспанії. (Справді, що в цій історії для нас із вами, з чиїх податків утримується державний канал?..) Але голос у слухавці змусив досвідченого медійника змінити думку.

 

Гарний приклад поширення теленовин на тему «Як можновладці турбуються про (а не за) Україну» ‑ 26 травня. Чотири канали: Перший національний, «Інтер», «1+1» та Новий, показали ось таку думку Миколи Азарова:

 

«Знову сотні будинків підтоплені, зруйновані мости, шляхи, лінії електромереж. У мене просте питання: коли це припиниться? Ми, що, не знаємо, де і які гідротехнічні споруди потрібні? Не знаємо, як будувати мости і дороги, які не змиває водою? Не можемо відновити ліси, які захищають від повені? Можемо, і порядок тут треба наводити не на один рік, а на десятиріччя».

 

У чому цінність цієї думки? Що Азаров робив під час попереднього врядування? Кому належать підприємства, що освоюють державні гроші на боротьбу з паводками? Хто закриває очі на вирубку лісів? Будь-який професійний журналіст задався би цими запитаннями, перш ніж транслювати таку відповідь високопосадовця.

 

Але як багато залишилося професійних журналістів на ТБ?

 

Чому вони погоджуються

 

Усі троє розсміялися одночасно. Редактор, журналістка і продюсер «Інтера» у кав'ярні біля Інституту міжнародних відносин сперечалися, що можна протиставити тиску.

 

«Системи ми не змінимо», ‑ зітхнув редактор.

 

Керівник інформаційної служби Лариса Горська - представниця власника, яка ані дня не працювала журналістом. Шеф-редактор новин Олександр Пилипець - безпосередньо забороняє теми, ріже сюжети і пробиває побільше інформації про президента та прем'єра. За плечима керівника найгучніші новини в країні - скандал на НТН, де ведучі та журналісти звинуватили його в цензурі. За які досягнення його поставили керувати найпопулярнішими теленовинами? А за які випускових редакторів без пояснень перетасували між престижними вечірніми новинами та денними і ранковими, які на ТБ вважаються чимось на кшталт заслання. І редактори - за виключенням одного - не сперечаються. Більшість досвідчених журналістів пішли з каналу ще під час виборів. Набрали молодь, яка переважно боїться опиратися тиску. Все частіше на каналі помічають Ігоря Шувалова. Політтехнолог із Москви активно допомагав кампанії Віктора Януковича ще у 2004 році, тепер - знову на коні. І все частіше редактори отримують його вказівки.

 

«Я його навіть бачила на каналі. Вже не ховається», ‑ трохи обурено зауважує журналістка.

 

За сусіднім столом майбутні дипломати грають у карти.

 

Журналістка разом із колегами з інших каналів, які розуміють, куди ведуть країну такі теленовини, заснували рух «Стоп цензурі!». Вони почали вголос оприлюднювати факти тиску, і на каналах, де таких журналістів більшість - насамперед, «1+1» та СТБ, утручань поменшало. Але частина колег - на «Інтері», ICTV, Новому ‑ не наважуються приєднатися. Шеф-редактора новин «1+1», який захищав сюжет про купівлю мітингувальників під ЦВК, відсторонили. Спочатку відправили у відпустку, потім призначали в неіснуючий департамент.

 

Минулого тижня півсотні журналістів, одягнувши футболки із написом «Стоп цензурі!», закидали запитаннями про тиск президента, який на перші 100 днів своєї роботи зібрав прес-конференцію. Віктор Янукович сказав, що він теж проти цензури, і доручив розібратися з її проявами присутньому голові Служби безпеки України.

 

Новина про це, отримана на мобільний телефон, і викликала дружний сміх трьох інтерівців у кав'ярні. Вони якраз обговорювали, як шеф-редактор погрожував, що сюжет не сподобається «головному глядачу». Так на каналі називають Валерія Хорошковського. Людину, яка представляється власником «Інтера». І за сумісництвом очолює СБУ.

 

 

Як забезпечити чесні теленовини?

 

Тиск на журналістів, як і на суддів або правоохоронців - природне явище в усіх країнах. Як його долати? Рецепти розвинутих країн: згуртовані та свідомі журналісти, які не погоджуються брехати під гаслом «У мене ж валютний кредит, і родину треба годувати...»; чутливі громадяни, які приходять на допомогу тим, хто захищає важливу для всіх свободу; суспільне телебачення, де фінансування і керівництво не залежать від влади.

 

 

Останній притулок

 

 За оцінкою «Свідомо», найбільша концентрація журналістів, які заслужили в очах колег репутацію принципових (це нелегко), на телеканалі ТВі.

 

Віталій Портніков, творець вбитою цензурою газети «24»; Роман Скрипін, який ніколи не боявся сказати ні цензорам ані СТБ, ані 5 каналу, де здобув популярність; автор гучних розслідувань «Української правди» Мустафа Найєм - цих ведучих каналу ви можете бачити на екрані. Рідше потрапляють на екран, але не менш професійно працюють для глядачів випусковий редактор Анжела Руденко та репортер Роман Недзельський. Ці журналісти не одноразово ризикували кар'єрою, але не порушували власних принципів.

 

7 червня суд постановив відібрати 32 частоти на мовлення у ТВі і 28 частот у 5 каналу. Позов подала компанія, яка належить власнику телеканалу «Інтер» та голові СБУ Валерію Хорошковському.

 

Єгор Соболєв, «Свідомо», для «Джерел Трускавця»

 

Фото - knitly.com

 

 

 

Ways of censoring TV news  

 

Yehor Sobolev "Svidomo" (‘Intentionally and voluntarily'), 06.10.2010  

 

 

The investigation was prepared for 49 media outlets; it was first published abridged in the on-line version of the local newspaper  «Dzherela of Truskavets»Here is the full version of the text.

 

Journalist Igor Krymov and cameraman Olexandr Alexeyev were having a tedious time in the new office of Victor Yushchenko, situated near the bulwarks of the old Kyiv fortress. Both were treated to coffee and candy, but still time was hanging heavy. The survey squad of the First National Channel was awaiting the comments of the former President on the incumbent President's signing of the Agreement "Gas in exchange for the Fleet". Colleagues from Channel 5 managed to outpace them; then the same did the crews from 1+1 andInter

 

Finally, the state TV was invited - the TV, the one that Yushchenko failed to transform into public TV during five years of his administration. In spite of his own promises. Ex-leader was expressing his thoughts for the fourth time at least, that's why his speech was sluggish. However, it was quite distinct: it can't be done, the territory of state is not for sale, this is a betrayal of national interests. 

 

Upon completion of the interview, the cameraman took the TV camera off the tripod and bid farewell politely in Russian. Viktor Andriyovych could not restrain himself and asked where his Russian-speaking guest came from. Alex answered that he was from Lugansk. The President was not giving in: "Aren't you from the family of Cossacks?" The cameraman agreed peacefully: "yes, I am of Cossack ancestry." And only out in the street, privately with a colleague, he specified: "I have descended from the family of Cossacks, but from Don Cossacks. Probably they also happened to be Russian-speaking."  

 

Upon returning to the basement of the huge TV center where in the days of "Orange Authorities", the news team of the First National was relocated (provided with a luxurious refit - with a soft settee for relaxation, spacious hall for briefings and separate editor's room with a transparent glass wall), Igor started to cut out Yushchenko's words. The story about agreement between Viktor Yanukovich and Dmitriy Medvedev was edited by Igor's friend - the chief of the international  news department Michael Prudnik. For this story they have already gathered comments from two ordinary citizens of Sevastopol; local associates had chosen pros et contras, even though they had difficulties with finding contras in Sevastopol. In addition, positive appreciation of the leader of the city council and remark of the Minister of Foreign Affairs about the possibility to prolong the Agreement after 2042. The opposition has to be represented by Yushchenko's words. 

 

Igor had no problems with finding necessary words and he called his friend, informing that everything was ready. If it were not for the traditional Eastern Ukrainian Russianisms, Yushchenko sounded clearly and concisely - a rare stroke of luck for TV journalists. 

 

"The stay of foreign troops on the territory of Ukraine and prolongation of such staying for 25 years - this is a decision, in essence, of military occupation of Ukraine by the troops of foreign state". 

 

"This won't do" - was the answer of the issuing group. Try and find another synchron (that is TV men's slang term for taped comments). "It should be constructive". Michael tried to prove to the issuing editors that the ex-President meant exactly the words, chosen by the journalist. OK, paraphrase his thought in your own words off-screen, but the synchron should be "constructive" - that was the demand of issuing editors. 

 

Talking about betrayal; is it constructive or not? And what about trading territories? Sitting at the adjacent table, Igor looked through the interview once more, with annoyance. 

 

At last, he chose the following excerpt: "This morning I addressed ex-Presidents with the offer to formulate joint platform - a reaction to what is going on. Leonid Makarovich has already agreed and Leonid Danilovich has not yet contacted me. It would be good for the Presidents to demonstrate their ability to sign a document at such level, indicating our aversion to such attitude." 


 

The off-screen comments of the journalists telling about Yushchenko's assessment of the agreement as a betrayal were cut away. Instead, the story was accompanied by: "And ex-President of Ukraine Viktor Yushchenko called upon former Presidents to come out with a united stand on this decision." 

 

And this was shown to the audience of the First National. 

 

What is not broadcasted?

 

"It must be remade". The very simple task was given again to the designer of Inter, the most popular TV channel in Ukraine, to make a slide with a text of Yulia Timoshenko's statement in 2005. Normally, TV men dislike the statements that are five years old. All the more, slides with a text. They prefer videos of fights or at least quarrels, but not the letters on the screen.  

 

But this time the slide was shown in the midst of main release of Inter news - "Podrobytsi tyzhnia". The following words were written by the designer on the slide:  

 

Question: As a politician, will you agree to prolong the period of Russian troop's stay in Sevastopol in exchange for the reduction of gas and oil price? 

 

Yulia Timoshenko, leader of YTB, former Prime Minister of Ukraine: "Certainly I'll agree. Why? Because today it is very important to ensure that people are living well-off and to exempt them from all the economic stresses. Concerning the troops in Sevastopol, it is always possible to come to an agreement between countries about providing services to one another under normal commercial terms. There is nothing wrong with it" ("Profile" magazine). 
 

The same evening the audience of "TSN. Pidsumky" on 1+1 channel saw this very slide. Why the journalists of both channels, which broadcast the most popular news programs, choose identical topic? 

 

Because... they didn't choose it. 

 

Both channels were provided with this topic "from above". At 1+1, as several journalists mentioned, this topic was personally mouthed by the the channel's General Director Olexandr Tkachenko 

 

"For several years running we do not provide any materials about the mansions of our politicians and top managers in Koncha-Zaspa or Mezigirya, candidly acknowledges chief of the newscast department of another channel (STB) Olexiy Mustafin in his interview for Telekritika. His "Vikna" (Windows) program is engaged in competition for the third place of popularity amidst TV newscasts. But not a single sharp-tongued reporter is allowed by the channel to comment on mansions of high-ranking officials - even Osman Pashayev is not allowed to do it (who, as early as in 2007, tried to halt ministers on Koncha Zaspa-Kyiv highway disguised as a captain of traffic police and filming their non-stop rapid passing by with a concealed camera ). 

 

"This attitude is based on principles. Therefore, I believe that these topics must be covered in a manner, excluding any suspicion of double standard", explains Mr. Mustafin. 

 

To ignore major topics is not a new tradition for the central channels. They are owned by tycoons that are no minor political players. STB, Novyi Kanal and ICTV are the property of Viktor Pinchuk - son-in-law of the ex-President Leonid Kuchma. Ukraina belongs to Rinat Achmetov. 1+1 was purchased by Igor Kolomoysky. Two weeks ago he frankly told the journalists that in Geneva where the owner of Privat Group lives he does not watch 1+1 as the satellite signal is too low. "But you don't want to lose your job in case of canceling a license of the channe?", asked Mr.Kolomoysky the journalists who asked for the opportunity to report news without restrictions. 

 

Had the number of prohibited topics increased under the new authorities? The answer of "Telekritika", which is keeping track of the quality of TV news in a professional way, is yes. The same affirmative replies were provided by dozens of friends/buddies - anchorpersons, editors and reporters, interviewed by "Svidomo". They started to feel it immediately after the victory of Viktor Yanukovich at the runoff. 

 

At that time, the controversy between journalist Olga Kashpor and editorial director of the news Maksym Shilenko versus editor-in-chief Tkachenko ran high. Olga had returned from a rally near the Central Election Committee. These rallies were held daily by Yanukovich headquarters under the motto "Stand up for the people's choice". One participant of the rally told Olga on-camera that as a matter of fact she voted for Timoshenko. The other told about receiving 70 hryvnias per a day for participation in the rally. A few more people confessed to not knowing what they were standing for. 

 

Having read the material, chief executive officer of 1+1 said, that it should not be broadcast. Let the announcer inform in a few words that the meeting took place. The managing editor stood up for the journalist. Eventually the parties reached an agreement; the piece was on the air but without the woman mentioning 70 hryvnyas. 

 

Similar situation took place at STB channel. Since then, there were dozens of similar incidents at every channel. Timoshenko's comments after summons to the Prosecutor General's Office were not shown. The criticism against rise of excise duty on petrol was discarded. Omitted were opposition's views on the Address of Yanukovich. Hushed up were the problems of printing of passports. At the same time, extensive media coverage of the President's and Prime Minister's activities was growing, notwithstanding their importance. 

 

"Now we'll have to send someone to the Land of Oranges", program editor of the First National informed his colleagues spitefully  as he hung up the receiver. That morning he didn't want to cover the story of Yanukovich meeting Prince of Spain. (In fact, how this history is related to us, whose taxes are used to keep the state-run channel?...) But the voice in the receiver made the experienced media-man change his mind. 

A nice example is that of spreading the news on "How the rulers care about (not for) Ukraine" topic; May 26th. Four channels: First National, Inter, 1+1 and Novyi Kanal went on the air with the following piece of Mykola Azarov's mind:  

 

"Again, hundreds of waterlogged houses, demolished bridges, roads, and power lines. I have a simple question: ‘When will this be over?' Don't we know where and which hydraulic facilities are required? Don't we know how to build bridges and roads that are not going to be washed away? Can't we restore forests for the sake of flood control?  We can, and the order must be imposed not for a year, but for decades to come.". 


 

What is the purport of this idea? What was Azarov engaged in during his previous administration? Who are the owners of the businesses, drawing budget money for the fight against flood? Who ignores the deforestation issue? Any professional journalist would ask these questions before broadcasting such answer of the top authority manager.

 

But how many professional journalists are there still on TV? 

 

Why do they agree?

 

All three of them burst out laughing simultaneously. The editor, the journalist, and the producer of Inter in a coffee house close to Institute of International Relations were debating possible ways to withstand pressure. 

 

"We won't manage to change the system", the editor sighed.

 

Representative of the owner Larisa Gorska, chief of the information service, has never worked as a journalist a single day. Managing editor of the news department Olexandr Pylypets personally bans topics, censors materials and promotes more and more information about the President and Prime Minister. The manager used to be involved in the most developments in the country; a scandal on NTN where leading journalists blamed him for censorship. For what achievements was he put in charge of the most popular TV newscasts? And for what achievements were issuing editors reshuffled without any explanations between prestigious evening newscasts and morning/day newscasts, which is considered to be similar to exile on TV? And editors, save for only one of them, don't argue. Vast majority of seasoned journalists left the channel during the elections. Then, young men and women afraid of standing against pressure were recruited. Igor Shuvalov is seen on the channel more and more. This spin doctor from Moscow took active part in Viktor Yanukovich's election campaign as early as in 2004, and now he is back in action. More and more often journalists are given his directions. 

 

"I have even seen him on the channel. He is no longer concealing himself" - remarks a journalist, somewhat indignantly . 

 

Future diplomats are playing cards at the next table. 

 

Together with colleagues from other channels that realize where such TV newscasts are dragging the nation, that journalist has launched "Stop Censorship!" movement. They started to make incidents of pressure go public; at the channels where such journalists constitute the majority (that is, in the first place, 1+1 and STB) interference became more sparse. But some of their colleagues  from InterICTV and Novyi Kanal do not dare to join the movement. News editorial director of 1+1, who stood up for the material about the paid rally participants near Central Election Committee was dismissed. First, he was forced to take a vacation, and afterward appointed to non-existent department.  

 

Last week, five dozens of journalists dressed in T-shirts with "Stop Censorship!" motto bombarded President with questions about the pressure at a press conference summoned to mark the completion of his first 100 days in office. Viktor Yanukovich answered that he also opposed censorship and so he charged the attending Head of Ukraine Security Service (SBU) with the task to see into the problem. 

 

This very news received as a text message was the cause of unanimous laughter of the Inter threesome in the coffee house. They were just discussing how the editorial director had warned them that the story might be disliked by the "main viewer" That is the channel's nickname for Valery Khoroshkovky, the alleged owner of Inter and also the Head of SBU. 

 

How to ensure fair and square newscasts?

 

The pressure on the journalists as well as on the judges and law enforcement officers is quite a natural phenomenon in all the countries. How can it be overcome? The recipes known to developed nations are united and interconnected journalists that do not agree to tell lies using the motto "I have a loan to pay off and a family to provide for"; active citizens that support those who protects freedom everyone needs; public TV with funding and leadership independent from authorities. 

 

Last shelter

 

According to "Svidomo" estimates, the highest concentration of the journalists notorious to their colleagues as principled (which is not so easy to attain) is found at TBi channel. 

 

Vitaly Portnikov, the creator of the newspaper "24" (killed by censorship); Roman Skrypin who has never been afraid to say no to censors both at STB and Channel 5, where he became popular;  Mustafa Nayem, the author of famous investigations of "Ukrainska Pravda"- Those anchors still appear on the screen. Editor Angela Rudenko and newsman Roman Nedzelsky go on air more rarely but are working for the audience at the same high professional level. These journalists used to imperil their careers time and again but they never violated their own principles. 

 

On June 7th, the court issued a ruling denying 32 broadcasting frequencies to TBi and 28 to Channel 5. The official plaintiff was the company owned by Valery Khoroshkovsky, the owner of Inter who also is the head of SBU. 

 

Yehor Sobolev, "Svidomo", for «Dzherela of Truskavets» 

Photo - knitly.com 

Translation by Natalia Amolyan

Edited by Gennady Shpak  

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Єгор Соболєв, «Свідомо»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
35178
Читайте також
Коментарі
4
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Stringer
5071 дн. тому
Егор, умница, что написал. Очень приятно за коллег. Правда, вот есть на ТВі журналисты, которые перешли с Интера. Мне было очень стыдно за них и их "мочилово". Без фиги в кармане вспомнить сюжеты Ромы Недзельского и Андрея Сайчука, которые оба сейчас на ТВі. Классные профи, но шлейф пропаганды, увы, есть.
Ivan
5079 дн. тому
Егор! Спасибо. Зацепил журналистов, кухню. Следующая тема, надеюсь, будет о заказухе. Истории заказных материалов, о ценностях и ценах. Сколько стоит поставить микрофон на заказной прсухе, и т. д. Или СЛАБО? Открой занавес, сделай.
hv
5079 дн. тому
Только "24" была убита не цензурой, а хреновым управлением.
Otar Dovzhenko
5080 дн. тому
Єгор зробив те, чого не зробили інші - знайшов реальних людей, готових назвати свої імена. Браво!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду