Регіонали під час референдумів хочуть обмежити діяльність ЗМІ, а за порушення позбавлятимуть ліцензій

5 Червня 2010
12682
5 Червня 2010
20:23

Регіонали під час референдумів хочуть обмежити діяльність ЗМІ, а за порушення позбавлятимуть ліцензій

12682
Регіонали під час референдумів хочуть обмежити діяльність ЗМІ, а за порушення позбавлятимуть ліцензій

Проект закону № 6278 «Про всеукраїнський референдум» народного депутата (фракція Партії регіонів) Дмитра Шпенова, зареєстрований у Верховній Раді 29 квітня і проголосований у першому читанні 3 червня, встановлює жорстку регламентацію дій ЗМІ щодо висвітлення процесу референдуму. А за порушення правил мас-медіа загрожують санкції - аж до тимчасового припинення дії ліцензії чи заборони друку. На наступному пленарному тижні (15-18 червня) парламент має розглядати законопроект у другому читанні.

 

Проект закону фактично окреслює майже всю діяльність ЗМІ під час референдуму як агітацію. Так, оприлюднення в ЗМІ виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень стосовно питання референдуму, а також проведення публічних дебатів, дискусій, «круглих столів», прес-конференцій стосовно змісту питання референдуму і його публічні оцінки є агітацією (ч. 3 ст. 70). Водночас висвітлення офіційної позиції президента і парламенту, яке має здійснюватися «об'єктивно і зважено», агітацією не є  (ч. 4 ст. 70).

 

Агітація, як і обговорення питання референдуму в ЗМІ, напередодні і в день голосування забороняється (ч. 3 ст. 71). А протягом останніх п'яти днів перед днем голосування ЗМІ заборонено поширювати результати соціологічних опитувань щодо питання референдуму (ч. 14 ст. 76).

 

Загальний порядок використання ЗМІ прописаний у статті 74:

 

«1. Ініціативна група, політичні партії України та всеукраїнські громадські організації мають право публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації будь-яких форм власності, що видаються в Україні.

 

2. Проведення ініціативною групою агітації у засобах масової інформації відбувається на підставі угоди, що укладається від імені суб'єкта процесу референдуму розпорядником поточного рахунку його фонду референдуму із засобом масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок відповідного засобу масової інформації проведення агітації забороняється.

 

3. Засоби масової інформації усіх форм власності за письмовими запитами Центральної виборчої комісії зобов'язані надавати їй усю інформацію про розміщення агітаційних матеріалів ініціативної групи, а в разі необхідності - надсилати їй копії відповідних угод, платіжних документів».

 

Порядок висвітлення процесу референдуму в ЗМІ регламентований статтею 75:

 

«1. Висвітлення перебігу процесу референдуму в засобах масової інформації всіх форм власності в інтерв'ю, дискусіях та дебатах, інформаційних повідомленнях, у програмах новин і поточних подій повинно здійснюватися на засадах об'єктивності, неупередженості та збалансованості.

 

2. Засоби масової інформації у разі оприлюднення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з референдумом, зобов'язані зазначити організацію, що проводила опитування, час його проведення, кількість опитаних, метод збору інформації, точне формулювання питання, статистичну оцінку можливої похибки.

 

3. Телерадіоорганізації зобов'язані зберігати аудіо-, відеозаписи усіх передач, що містять агітацію референдуму протягом тридцятиденного строку з дня офіційного оголошення результатів референдуму».

 

Іноземцям та особам без громадянства заборонена участь в агітації, у тому числі через журналістську діяльність (ч. 1 ст. 76). А ЗМІ та їхнім працівникам під час процесу референдуму у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, забороняється агітувати за або проти питання референдуму, поширювати інформацію, спрямовану на спонукання громадян  голосувати за або проти питання референдуму (ч. 6 ст. 76).

 

Забороняється розміщення агітаційних матеріалів референдуму в одному блоці з комерційною чи соціальною рекламою (ч. 7 ст. 76). Агітаційні матеріали забороняється включати до випусків новин на телебаченні і радіо (ч. 12 ст. 76). Агітаційні програми заборонено переривати рекламою та іншими повідомленнями (ч. 13 ст. 76).

 

Загалом, згідно з проектом закону, ЗМІ зобов'язані об'єктивно висвітлювати хід підготовки і проведення референдуму, надавати збалансовану інформацію стосовно змісту питання референдуму та юридичних наслідків референдуму. Їм гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з референдумом, а на засідання комісій референдуму та на дільницю референдуму в день голосування - на умовах, визначених законом. Крім того, комісії референдуму, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані надавати журналістам інформацію щодо підготовки і проведення референдуму (ч. 6 ст. 22).

 

Порушення правил, встановлених законопроектом для медіа, призводить до санкцій. Так, у суді можна оскаржити не лише дії, а й бездіяльність ЗМІ, журналістів і медіавласників (ч. 2 ст. 106). Законопроект наділяє суд повноваженням тимчасово (до закінчення процесу референдуму) зупиняти дію ліцензії ЗМІ або тимчасово забороняти випуск друкованого видання (ч. 9 ст. 76). А Нацрада стає повноважною припиняти трансляцію в Україні (в тому числі операторами телекомунікацій) іноземних каналів, які порушують норму про заборону іноземцям вести агітацію через журналістську діяльність або які закликають до ліквідації незалежності, зміни конституційного ладу тощо (ч. 10 ст. 76).

 

Чинний закон «Про всеукраїнський і місцевий референдум» був прийнятий майже 20 років тому, у 1991 році, до прийняття Конституції, наголосив під час обговорення законопроекту у сесійній залі 3 червня його ініціатор Дмитро Шпенов. «Чимало його норм застаріли і на сьогоднішній просто не діють, оскільки не відповідають Конституції України», - сказав він.

 

За словами народного депутата Руслана Князевича (НУ-НС), кінцева мета законопроекту і проведеного вслід за тим референдуму - скасування політреформи 2004 року, яка внесла зміни до Конституції. «Йде мова про скасування політреформи шляхом проведення всеукраїнського референдуму», - заявив він під час обговорення законопроекту.

 

Нагадаємо, раніше досить жорсткі умови для ЗМІ пропонував проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів Президента України» № 5263-2. Зокрема, передвиборною агітацією мали вважатися будь-які публічні оцінки діяльності кандидатів, а саме аналітичні матеріали про кандидатів у президенти, виступи політиків у прямому ефірі, під час яких вони будуть оцінювати діяльність своїх опонентів тощо. ЗМІ, які дозволили появу таких матеріалів в ефірі чи на шпальтах, відповідно законопроекту мали каратися аж до позбавлення ліцензії. У другому читанні той законопроект був відхилений і знятий з розгляду.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
12682
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду