Медійні організації просять ліквідувати моральну комісію (+ текст звернення)
Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Українська асоціація видавців періодичної преси (УАВПП), Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), Незалежна асоціація мовників (НАМ), Інтернет асоціація України (ІНАУ) закликали парламент відмінити закон про захист суспільної моралі і розпустити НЕК. Звернення було оприлюднене під час наукової конференції «Медійний простір України: проблема державного регулювання», яка проходила 18 травня в Інституті журналістики.
Більшість присутніх на науковій конференції зустріли цю заяву оплесками.
Голова НЕК Василь Костицький, який теж брав участь у цьому заході, спочатку зауважив, що не готовий коментувати заяву журналістів та медіаюристів. А потім сказав, що можливо йому самому варто піти у відставку, але він переконаний, що такий орган потрібен.
«НЕК дуже легко перетворити на орган цензури, але ви такими заявами ризикуєте наступити на граблі, коли призначать когось іншого», - зазначив він.
«Детектор медіа»
Звернення медіа організацій
щодо ліквідації органу цензури в Україні
Ми, професійні організації, які представляють всю медіа спільноту України: Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Українська асоціація видавців періодичної преси (УАВПП), Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), Незалежна асоціація мовників (НАМ), Інтернет асоціація України (ІНАУ), сповідуючи демократичний шлях розвитку України, наголошуємо, що одним з основних завдань держави є реалізація права громадян на доступ до різноманітної інформації та свобода вираження поглядів.
На наше переконання, реалізація такого права передбачає допомогу громадянам у доступі до якісної літератури, театру та кіно, забезпечення свободи вираження поглядів.
Саме така діяльність держави сприятиме реалізації прав та інтересів громадян і не призведе до виникнення проблем, з якими український медіа сектор змушений боротися сьогодні.
Ми протестуємо проти витрати державних коштів на фінансування цензури українських медіа, творів письменників, образотворчого мистецтва тощо. Під час економічної кризи особливо необхідні кошти бюджету для підтримки культури, видавництва книг та медіа. В той же час держава щорічно фінансує бюрократичний апарат НЕК, так на 2010 рік передбачено фінансування в сумі більше 4 млн.грн.
Ми вважаємо, що виключно Український народ є носієм моральних цінностей, і що передача такого виключного права будь-якому штучному утворенню на кшталт НЕК - це замах на базові конституційні права громадян та спроба насаджувати штучну мораль.
Для захисту інтересів неповнолітніх від злочинних посягань, боротьби з порнографією, з недобросовісною рекламою в Україні створено достатньо контролюючих органів: Міністерство внутрішніх справ, Держспоживзахист тощо. Закликаємо депутатів Верховної Ради України внести зміни до законодавства для заборони органу цензури, існуючого за бюджетні кошти під виглядом захисту загальноукраїнських цінностей.
Пропонуємо професійним об'єднанням інших галузей підтримати вимоги щодо проведення необхідних суспільству законодавчих змін та ліквідації Національної Експертної Комісії з питань захисту суспільної моралі (НЕК) як органу цензури.
Прийнято на конференції «Медійний простір України: проблеми державного регулювання» 18 травня 2010 року у м. Києві.
Від імені організацій:
Ігор Лубченко
Олександр Антонець
Катерина Котенко
Катерина Мяснікова
Тетяна Попова
Це звернення є відкритим для підписання всіма професійними організаціями у галузі культури, мистецтв, книговидавництва, інших творчих об'єднань.
ГО «Детектор медіа»
Асоціація зовнішньої реклами України
Академія української преси
ВГО «Всеукраїнська рекламна коаліція»
Приєднатися
Пiдтримують:
1. Адаменко Віталій Едуардович-голова Української гільдії головних редакторів (керівників) ЗМІ