ІМІ оприлюднив юридичний коментар щодо наказу МВС про взаємодію із ЗМІ
Інститут масової інформації оприлюднив юридичний коментар щодо виданого 23 березня наказу №88 Міністерства внутрішніх справ «Про вдосконалення взаємодії органів внутрішніх справ із засобами масової інформації».
На думку експертів ІМІ, у контексті таких тенденцій 2010 року, як збільшення порушень прав журналістів, у тому числі, й самими представниками міліції та значну пасивність правоохоронних органів щодо захисту прав працівників ЗМІ, наказ є позитивним кроком в напрямку утвердження свободи слова та захисту прав журналістів.
Щодо змісту наказу, юристи ІМІ зазначили:
Умовно документ можна поділити на дві частини, які регулюють різні аспекти взаємодії МВС та журналістів.
По-перше, в Наказі №88 встановлений порядок інформування та доступу до інформації журналістів про діяльність самого МВС.
Одним з пріоритетів МВС встановлено забезпечення надання засобам масової інформації об'єктивної інформації про діяльність міліції шляхом активізації співпраці з редакціями ЗМІ. Також, встановлена вимога проведення об'єктивної перевірки критичних матеріалів про діяльність міліції, оперативного інформування редакцій про результати таких перевірок та вжиті заходи реагування, і навіть упровадження системи заохочення представників ЗМІ за конструктивну критику та об'єктивне висвітлення роботи міліції.
Цікавим видається пункт, який встановлює, що з метою розширення тематики матеріалів у засобах масової інформації про діяльність міліції, створення умов для безпосереднього ознайомлення представників ЗМІ зі специфікою роботи органів внутрішніх справ, встановлено залучення журналістів до участі (при дотриманні заходів особистої безпеки) у рейдах, операціях, виїздах на місця подій спільно з оперативно-слідчими групами, спецпідрозділами тощо.
Вся інформація про роботу міліції, яка викликає інтерес суспільства, також буде оприлюднюватися на офіційних сайтах МВС, ГУ-УМВС. Про те, що найбільше цікавить громадськість, в МВС сподіваються дізнатися безпосередньо від представників засобів масової інформації, які працюють над підготовкою відповідних матеріалів та в ході цієї роботи звертаються з відповідними запитами про надання інформації до підрозділів зв'язків з громадськістю міліції.
Для підрозділів міліції встановлений 3-денний термін (не більше трьох діб) на опрацювання інформаційних запитів редакцій засобів масової інформації, які надходять з підрозділів зв'язків з громадськістю, щодо надання журналістам відповідних коментарів, довідкових матеріалів, участі в телерадіопрограмах.
По-друге, наказом встановлені вимоги до підрозділів МВС у разі скоєння протиправних дій відносно представників засобів масової інформації.
Щодо безпосереднього захисту прав журналістів в наказі містяться лише два пункти. Перш за все це пункт наказу 3.4., який передбачає: «У разі скоєння протиправних дій відносно представників засобів масової інформації, інших резонансних подій за їх участю забезпечити негайне прибуття до місць таких подій керівників ГУМВС, УМВС, міськрайлінорганів та відповідних підрозділів у зв'язках з громадськістю з метою здійснення контролю за дотриманням прав журналістів. Терміново доповідати про такі події Міністру внутрішніх справ України».
Окрім цього в пункті 3.5 Наказу встановлено, що з метою попередження фактів ігнорування права журналістів на отримання інформації, створення сприятливих умов для безпеки журналістів під час виконання ними свого професійного обов'язку в місцях проведення масових заходів і надзвичайних подій, встановлена вимога в обов'язковому порядку визначати уповноважену особу з числа керівництва підрозділів для оперативної взаємодії з журналістами безпосередньо в місцях таких подій.
З повним текстом наказу можна ознайомитися тут.
«Детектор медіа»