АУП: Політичні події грудня висвітлювалися переважно однобоко

30 Грудня 2009
15344
30 Грудня 2009
16:12

АУП: Політичні події грудня висвітлювалися переважно однобоко

15344
АУП: Політичні події грудня висвітлювалися переважно однобоко

Увага до політичних новин в Україні чи не найменша за останні 5 років політичні події подаються переважно з однієї перспективи: превалює одна точка зору політичний фон повідомлень про виборчу кампанію - конфліктні події в соціальній сфері й зовнішніх відносинах (взаємини Україна - МВФ та Україна - Росія) політичні партії на узбіччі президентської кампанії-2010 (увага до них вдвічі нижче, аніж в червні-грудні 2004), іронія та негатив адресуються виключно владі увага до кандидатів на посаду президента - у кожній третій новині про Україну, але завдяки лідерам. Про це свідчать підсумки контент-аналізу телевізійних новин Академії Української преси за грудень 2009 року.

 

У грудні частина офіційно зареєстрованих кандидатів у новинах не присутня. Рейтинг уваги очолюють Президент і Прем'єр-міністр, лідери частіше стають об'єктом іронічних та негативних оцінок. Програми кандидатів у президенти практично не згадуються ані в листопаді, ані в грудні два місяці синхрон у новинах мали менш половини офіційно зареєстрованих кандидатів у президенти (сім в грудні, вісім в листопаді), розподіл синхрону - на користь Віктора Ющенка, Юлії Тимошенко та Віктора Януковича, канали практикують селективний підхід щодо уваги й синхрону лідерів президентської виборчої кампанії. В другий тиждень грудня, за місяць до виборів президента України, 27% повідомлень новинних програм стосувалася політичних подій в Україні (у листопаді 29%). За останні 5 років лише в жовтні 2006 їхня частка була меншою - 22%. У листопаді 2004 року, напередодні другого туру виборів президента, вона складала 55%. Політичним новинам другий місяць поспіль віддає перевагу лише ICTV (40%), тоді як на 1+1 та на ТРК Україна їх в 2.4 рази менше (по 17%), а увага зміщена до інших новин про Україну (59% та 48% відповідно).

 

Порівняно з листопадом, частка теми виборів зросла в усіх повідомленнях про Україну в 1.8 разів (з 12% до 21%). На ICTV вона становила 33% (в листопаді 22%), на Інтері 32% (в листопаді 13%), проте на телеканалі «Україна» частка теми виборів була втричі меншою (11%), а на каналі «1+1» становила лише 9%. В грудні увага фокусувалася на внутрішній державні політиці (36%) та на соціальних проблемах (27%, в листопаді 40%). Цим темам, а в листопаді ще й темі здоров'я, надавалося політичне забарвлення, вони вимагали реакції основних кандидатів й фактично залучалися до виборчої кампанії.

 

Домінантна подія тижня - кампанія з виборів президента з 15% повідомлень (в листопаді пандемія грипу з 55% повідомлень). Про діяльність Президента Віктора Ющенка говорилося у 11% повідомлень (в листопаді 10%), про діяльність прем'єр-міністра Юлії Тимошенко у 10% та 9% у листопаді, а лідера опозиції Віктора Януковича - у 2% повідомлень як у листопаді, так і в грудні.

 

З 17% в листопаді до 14% в грудні зменшилася частка повідомлень з кількома точками зору для усіх каналів в середньому (стільки ж було у листопаді 2004). Найменше їх на ICTV (4% та 3% у листопаді) - каналі, який найбільшу увагу приділяє саме політичним новинам -, а найбільше на СТБ (23%, а в листопаді на телеканалі «Україна» - 25%).

 

Найдискусійнішими в новинах грудня стали україно-російські відносини, щодо яких у 100% випадків подавалися кілька точок зору (в листопаді комунальні проблеми та відносини України з Міжнародним валютним фондом з 60% повідомлень з кількома точками зору) та комунальні проблеми (40%) й справа Ю.Луценка (36%). Діяльність Віктора Ющенка у 2.4 рази частіше висвітлювалася з кількома точками зору, аніж діяльність Юлії Тимошенко (26% проти 11%; інформацію щодо діяльності Віктора Януковича було подано лише з однієї точки зору). У висвітленні політичних подій понад одну точку зору в листопаді та грудні подавали в новинах від каналу «1+1» (33% та 44% відповідно) та від СТБ (36% (в листопаді від телеканалу «Україна» - 21%).

 

В грудні конфліктний (невизначений) контекст обговорення подій присутній в новинах так само часто, як і нейтральний (по 45%, а в листопаді відповідно 48% проти 45%), що більше, ніж в листопаді 2004 року (37%). Позитивний та нейтральний тон протягом двох місяців переважають на ICTV та СТБ (66% та 74% в грудні та 62% й 61% відповідно в листопаді), а конфліктний - на ТРК Україна: 63% в грудні та 62% в листопаді. Якщо в листопаді власне політичні події в Україні частіше подавалися в конфліктному контексті (55%), то в грудні переважно в нейтральному (53%).

 

Кандидати в президенти в листопаді та грудні згадуються в новинах вдвічі частіше, ніж політичні партії (31% проти 14% та 36% та 17% в грудні), проте рідше, аніж політичні інститути (66% та 71%). Про Президента йдеться майже в кожному третьому повідомленні (29%, в листопаді 22%), про Кабінет Міністрів - у 14% повідомлень (в листопаді 17%), а міністерства - в 13% (17% в листопаді). Негативні та сумнівні оцінки найчастіше виносилися на адресу Верховного суду (40% у повідомленнях про нього), Генеральної прокуратури (33%) та Кабінету міністрів (23%).

 

Найбільша увага в новинах грудня приділялася Партії Регіонів (8%, в листопаді 6%), БЮТ (3%, в листопаді 1%), опозиції (2% та 4% відповідно). Влада в цілому згадується в 1% повідомлень і частіше в негативному аніж в позитивному чи нейтральному контексті (перших в 2.5 рази більше). Правляча коаліція згадувалася виключно в негативному

контексті.

 

Рейтинг інтересу новинних програм до кандидатів у президенти два місяці очолюють Віктор Ющенко (17% в грудні та 18% в листопаді) та Юлія Тимошенко (17% та 16%). Про Віктора Януковича йдеться у 10% повідомлень в грудні та у 8% - в листопаді, про Володимира Литвина - у 8% та 4%, про Арсенія Яценюка - в 3% та 4%, про Сегргія Тігіпка - у 4% та 3%. Якщо в листопаді в новинах згадувалися усі кандидати в президенти, то в грудні - 11 із 18.

 

Віктор Ющенко найчастіше фігурує в грудні на Першому національному (27%) та СТБ (23%, в листопаді 25%), Юлія Тимошенко - на Першому національному (29%), на Інтері (21%, в листопаді 19%) та на СТБ (20% та 23% в листопаді), а Віктор Янукович - на Інтері (15%), ICTV та СТБ (по 14%). Про Сергія Тігіпка найчастіше йшлося в новинах Інтера (8%), а про Володимира Литвина - на Першому національному (11%). В грудні на кожні чотири позитивно-нейтральних згадування про Віктора Ющенка припадає одне іронічно-негативне (17% проти 4). Щодо Юлії Тимошенко ці пропорції становлять 3 до 1 (15% проти 5% відповідно). Стосовно Віктора Януковича співвідношення складає 6 до 1 (9% проти 1.5%).

 

Протягом двох місяців передвиборні програми кандидатів в президенти згадуються в 1% усіх повідомлень про Україну. В листопаді це були програми Віктора Януковича та Арсенія Яценюка, в грудні - Віктора Януковича та Василя Противсіха. В грудні сім кандидатів у президенти мали синхрон у новинних программах (в листопаді 8). 26% загального синхрону належить Віктору Ющенку (в листопаді 31), 26% - Юлії Тимошенко (29%), 20% - Віктору Януковичу (17% в листопаді), 14% Володимиру Литвину (6%), 9% Сергію Тігіпку (7%), 4% Арсенію Яценюку (8% в листопаді), 1% Василю Противсіх. Найбільша частка від загального синхрону Віктора Ющенка припадає на новини від УТ-1 (30%), Віктора Януковича та Юлії Тимошенко на Інтері (39% та 28% відповідно). Як і в листопаді, Василь Противсіх згадується лише в новинах каналу 1+1.

 

Серед інших політиків найчастіше згадуються Юрій Луценко (6% повідомлень), Віра Ульянченко та Петро Порошенко (близько 2% повідомлень). В грудні синхрон мають 30 політиків, і у його загальному обсязі 20% належить Юрію Луценку, 11% Миколі Маломужу, по 5% Віталую Кличку, Валерію Чалому, Григорію Суркісу, Петру Порошенку та Борису Тарасюку.

 

Серед усіх згаданих в грудні політиків 37% є прихильниками Віктора Ющенка (найбільше на 1+1 - 44%, найменше на телеканалі «Україна» - 22%), 36% - Юлія Тимошенко (на Новому каналі 70%, найменше на «1+1» - 21%),), а 16% - Віктора Януковича (44% на телеканалі «Україна» і жоден, як і в листопаді, не згадується на Новому).

 

Прихильники Юлії Тимошенко мали 46% синхрону (на Першому національному - 68%), В.Ющенко - 29% (на Новому каналі їхня частка склала 49%), Віктра Януковича - 12% (32% на телеканалі «Україна» в грудні, та 62% в листопаді).

 

В порівнянні з виборами президента у 2004 році характер присутності нинішньої кампанії в новинних програмах та її висвітлення зазнали суттєвих змін. Чи не найголовнішою причиною стала та обставина, що провідні вітчизняні телеканали заснували власні політичні ток-шоу за участю політиків, журналістів, експертів та ще й із залученням пересічних громадян, які безпосередньо в аудиторіях реагують на перебіг дискусії. І це мало відчутні наслідки. Сюди значною мірою перемістилися як повідомлення про політичні новини, їхнє експрес-обговорення, а також ретельний аналіз зпротягом тижня. В результаті деякі канали взагалі закрили або ж скоротили обсяг новинних програм. Інші ж

вдалися до перегляду їхнього формату. Мається на увазі те, що фокус уваги поступово все більше зміщувався на неполітичні та міжнародні новини. Навіть така суспільно важлива подія, як розтягнуті у часі вибори президента, цієї тенденції не скорегували: увага до власне політичних подій є найнижчою за останні п'ять років. Крім того, на відміну від попередніх ці вибори подаються як непартійні, адже увага до політичних партій вдвічі менша порівняно з листопадом-груднем 2004 року, а програми кандидатів на вищу державну посаду майже не згадуються - їм тут просто не місце.

 

Іншим джерелом впливу, який частково змінив модальність та тональність новин, стала трансформація характеру виконавчої влади. Вона стала внутрішньо конфліктною, розколотою, негарно скандальною. Крім того, вона ігнорує власні зобов'язання, оскільки більшість виборців видавала мандат саме на солідарне управління коаліції партій у 2004, 2006 та 2007 роках. І сьогодні основним об'єктом негативних чи іронічних оцінок у новинних програмах стають основні державні інституції - Президент, Кабінет міністрів, Генеральна прокуратура, Верховний суд: ставлення редакторів та випускаючих все більше нагадує установки населення в цілому.

 

Проект «Моніторинг політичних новин» Академії Української преси стартував у жовтні 2002 року. Контент-аналіз охоплює телевізійні новини провідних українських телеканалів за грудень 2009 року. Передвиборча кампанія-2009 вже п'ята під час якої Академія Української преси проводить моніторинг засобів масової інформації.

 

Проект виконується науковими колективами Академії Української преси та Інституту соціології НАН України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Керівники проекту - доктор соціологічних наук Наталя Костенко та доктор філологічних наук Валерій Іванов. Дослідження охопило 74 випуски новин (991 повідомлення). Основні досліджувані показники: ступінь збалансованості інтерпретації подій, рейтинг уваги до політичних суб'єктів (оцінки політичних суб'єктів); доступ політиків до новинного ефіру (обсяг синхрону); типи новинного мовлення.

 

Метод - контент-аналіз аудіовізуальної інформації (коефіцієнт надійності методики: 85-95%, цифрові відеозаписи програм новин здійснені АУП).

 

Методом дослідження є контент-аналіз медійних матеріалів за один повний тиждень місяця програм новин каналів «1+1», Інтер, Новий канал, ICTV, СТБ, телеканалу «Україна» та Першого національного.

 

«Детектор медіа»

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
15344
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду