«Київський Голівуд» – ідеальний знімальний майданчик... з душком хабарництва

20 Листопада 2009
26971
20 Листопада 2009
12:00

«Київський Голівуд» – ідеальний знімальний майданчик... з душком хабарництва

26971
Дедалі більше зарубіжних продакшн-студій обирають Україну для зйомок своїх фільмів, рекламних роликів та відеокліпів. Однак інший бік медалі – засилля корупції й хабарництва
«Київський Голівуд» – ідеальний знімальний майданчик... з душком хабарництва

Після занепаду 90-х років українська кіноіндустрія відроджується, опановуючи нові горизонти розвитку. Дедалі більше зарубіжних продакшн-студій обирають Україну для зйомок фільмів, рекламних роликів та відеокліпів. Однак інший бік медалі - засилля корупції й хабарництва. Тему досліджував Дмитро Каневський:

 

З розпадом Радянського Союзу кіноіндустрія України пережила фактично «клінічну смерть». Найпотужніші кіностудії задихалися від нестачі фінансування, зйомки картин нерідко зупинялися на півдорозі, а величезні павільйони хутко окупували сумнівні орендатори. Знаменитий актор Сергій Ніконенко досі із жахом згадує, як виглядала Одеська кіностудія зразка 90-х: «Коли я прийшов у виробничий комплекс, а це будівля завдовжки сто метрів, на п'ять поверхів, то знайшов там потрощений ущент паркет, розбиті вікна, виламані двері... А на третьому поверсі, коли я побачив ватагу восьми собак, зрозумів, що це попелище, що нашого кінематографу більше не існує».

 

За формулою «дешево й сердито»

 

Ситуація почала змінюватися на краще близько десяти років тому, коли свій погляд на Україну звернули спочатку російські виробники телесеріалів та мильних опер, а відтак і західні режисери та продюсери музичних кліпів та телевізійної реклами. Тоді ж в Україні почали зароджуватися й професійні продакшн-студії, які виступають партнерами у знімальному процесі.

 

Останнім часом зйомки в Україні набувають дедалі більшої популярності серед закордонних режисерів. Нині відзняти кліп у Києві залюбки погоджуються навіть такі імениті зірки міжнародної поп-сцени як Наталі Імбрулія. А провідні ізраїльські рекламні компанії настільки вподобали українську столицю, що нещодавно обрали Київ місцем зйомок рекламної кампанії відомої міжнародної марки одягу. Бюджет кліпу склав, між іншим, мільйон доларів.

 

Тож, чим приваблює сьогодні Україна зарубіжних кіношників? Відомий ізраїльський шоумен і телеведучий Асі Езер, який супроводжував знімальну групу в Києві, впевнений, що саме в Україні можна сьогодні знімати кіно, рекламу й відеокліпи за формулою «дешево й сердито»: «Не випадково для нової рекламної кампанії було обрано Київ як місце зйомок. Уже багато говорилося про низькі ціни на організацію знімального процесу у Східній Європі. На цьому «дикому Сході» досить легко за допомогою грошей у конверті перекрите ціле місто для потреб знімальної групи».

 

Хабар як «підживлення державної системи»

 

Для зйомок однохвилинного рекламного ролика за участю двох супермоделей Есті Гінзбург і Майкла Люїса, який розповідає про пристрасне кохання молодої пари на тлі осіннього мегаполісу, Київ пасував якнайкраще. Знімальній групі навіть вдалося перекрити на пів дня станцію метро «Дорогожичі», сучасний інтер'єр якої ідеально вписувався в концепцію кліпу. Що ж до невдоволення київської міліції та муніципальних властей, то й тут, розповідає Асі Езер, хабар усував будь-які претензії: «У мене склалося таке враження, що мафія контролює все в Україні. Нас затримували на вулицях, домагалися хабарів. Ми хотіли знімати у якомусь ресторані, вже розставили апаратуру, й теж від нас вимагали «позолотити руку».

 

Водночас лінійний продюсер Григорій Бекерман, визнаючи гостроту проблеми хабарництва, все ж переконаний, що доступність зйомок в Україні переважає над недоліками: «Навіть не варто називати це хабаром. Це радше «підживлення державної системи». Слід пам'ятати, що Україна лише 18 років існує як незалежна держава. У будь-якому разі, навіть враховуючи хабарі, витрати на зйомки в Києві значно нижчі, ніж деінде».

 

Сьогодні основну конкуренцію Києву як майданчику для зйомок фахівці кіносправи вважають польський Лодзь. Ще декілька років тому зарубіжні режисери тому знімали там пару-трійку кінострічок на рік. Тепер - декілька десятків. Поляки прагнуть перетворити Лодзь на своєрідний «центральноєвропейський Голівуд», пропонуючи не лише зручні знімальні майданчики й комплекси, але й захист інвестицій. Чи не пастиме задніх у цьому змаганні Київ - залежатиме від ініціативності української влади.

 

 Дмитро Канівський, радіо «Hімецька хвиля»

 

Фото - www.dw-world.de

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Дмитро Канівський, «Hімецька хвиля»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
26971
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
kosmosvt
5541 дн. тому
хабарництво- це наш менталітет!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду