Комісія з журналістської етики про «артеківську» справу: ЗМІ не мали оприлюднювати прізвища, фото та медичні довідки дітей
ЗМІ не мали права оприлюднювати прізвища, фото та медичні довідки дітей. Про це ідеться у заяві Комісії з журналістської етики щодо «артеківського» скандалу.
У цій заяві комісія рішуче засудила численні факти невиправданого оприлюднення, поширення та тиражування інформації, яка грубо порушує права постраждалих дітей. Комісія звернула увагу працівників та керівників ЗМІ на те, що обговорення цієї теми у значній кількості засобів масової інформації виглядає неприпустимо з етичної точки зору. Тональність коментарів, припущень та версій часто набуває брутального, образливого характеру. З точку зору Комісії, хворобливе смакування фізіологічних подробиць не має нічого спільного із важливим завданням інформувати суспільство.
«Жодним чином не ставлячи під сумнів право засобів масової інформації на всебічне висвітлення подій, що мають суспільний резонанс, Комісія звертає увагу на те, що протягом останнього часу численні засоби масової інформації неодноразово та грубо порушували вищезгадану норму. Наслідком цього стало оприлюднення:
- - імен, прізвищ та фотографій дітей, що ймовірно стали жертвами сексуального насильства;
- - медичних довідок та результатів експертиз;
- - численних подробиць можливого злочину», - ідеться в тексті заяви.
На думку Комісії, оприлюднення відповідної інформації не тільки заперечує загальноприйнятий принцип презумпції невинуватості, не тільки ускладнює процес розслідування справи, але й, головне, завдає невиправної шкоди неповнолітнім дітям, які, з високим ступенем імовірності, були піддані сексуальному насильству.
Також комісія посилається на п. 18 Етичного кодексу українського журналіста , згідно з яким «Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов'язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб)... Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов'язаних із насильством».
«Детектор медіа»