Боллівуд у Голлівуді

24 Лютого 2009
32007
24 Лютого 2009
10:30

Боллівуд у Голлівуді

32007
Якщо обрання Барака Обами президентом США найекстравагантніше вітали в Кенії, звідки походять предки американського лідера, то результати вчорашньої церемонії вручення «Оскарів» із найбільшим захопленням зустріли в... індійському місті Мумбаї (колишній Бомбей). Колоритні дітлахи і старші люди сотнями й тисячами зібралися перед телевізорами, виставленими на вулицях, щоб насолодитися тріумфом історії про таких, як вони самі.
Боллівуд у Голлівуді
Цього року в Голлівуді тріумфував Боллівуд, як називають у світі індійську кіноіндустрію. Хай навіть ця «боллівудщина» — в англійській оправі. Фільм «Мільйонер із нетрів» британського режисера Денні Бойла мав десять номінацій, які матеріалізувалися у вісім «Оскарів». Стрічка відзначена найціннішими кінонагородами за найкращу режисуру (Денні Бойл), операторську роботу (Ентоні Дод Ментл), монтаж (Кріс Дікенс), оригінальну музику (індійський композитор А. Р. Рахман), найкращу пісню (той самий Рахман), мікшування звуку та адаптований сценарій (Саймон Бофой). Восьмий «золотий чоловічок» увінчав індусів у найголовнішій категорії — «Кращий фільм року».
 
«Австралія» рулить Америкою
 
81–ша церемонія вручення найвищих кінематографічних нагород США і світу — «Оскарів» — почалася позавчора ввечері за каліфорнійським часом (о 2.30 ночі — за київським). Місце події — уже звичний театр «Кодак» у Голлівуді.
 
Спочатку впродовж години зірки проходили червоним килимом, після чого стартувала майже п’ятигодинна церемонія, ведучим якої був актор Х’ю Джекмен.
 
Австралієць вигідно вирізнявся розкутістю та чудовим гумором на тлі ведучих попередніх церемоній, хоча було помітно, що його жарти є добре підготовленими домашніми заготовками. Джекмен представив себе так: «Я походжу з Австралії. В Австралії ми граємо в австралійських фільмах під назвою «Австралія». Також в «увертюрі» Х’ю продемонстрував свій талант співака і танцівника. Вступний номер, у якому ведучий мовою пісень і танцю представив головних претендентів на «Оскара», був най­блискучішим номером вечора.
 
Рейтинги «Оскара» як телешоу незмінно падали впродовж останніх років, тому в іншому номері — попурі на теми найкращих кіномюзиклів року — організатори залучили на допомогу Джекмену популярну співачку Бейонс у костюмі у стилі кабаре та актора Зака Ефрона, який став кумиром американських підлітків завдяки ролі в музичній комедії «Класний мюзикл». Омолодження складу ведучих мало за мету привабити до перегляду церемонії юних глядачів.
 
Вам слово, великі колеги!
 
Цього року в звичну формулу церемонії внесли кілька змін, які зробили її цікавішою та більш динамічною. Номіновані на «Оскар» кращі пісні з фільмів були виконані не окремо, як у попередні роки, а одним блоком–попурі. Заощаджений час пішов на демонстрацію динамічних та кумедних відеокліпів про найкращі минулорічні фільми в окремих жанрах: комедії, бойовики, романтичні мелодрами. Все — продумано до останньої подробиці, все — видовищне та захопливе.
 
Вдалим виявилося ще одне нововведення: колег у категоріях найращих акторів і акторок представляли по п’ять зірок американського й світового кіно попередніх років — від Ентоні Хопкінса й Софі Лорен до Маріон Котійяр. Таким чином, 20 славетних артистів упродовж вечора виголосили 20 коротких, елегантних і дотепних презентацій своїх колег.

Самі ж лауреати не вирізнялися винахідливістю і, як завжди, тремтячими голосами дякували всім колегам по знімальних групах та батальйонам близьких і далеких родичів.

 
Провальна історія «Бена Баттона»
 
Стосовно самих нагород, то минулорічний кіносезон загалом був «посушливим» на дійсно видатні й цікаві фільми, тому на «Оскари» претендували міцні комерційні «середнячки». Інтрига виникала лише в певні моменти. Чи отримає Мікі Рурк «Оскара»? Не отримав! Чи візьме нарешті нагороду — після шести номінацій — Кейт Уїнслетт? Узяла. Чи оцінить Американська кіноакадемія невиправдано розтягнуті психологічні потуги творців «Бенджаміна Баттона»? Не оцінила.
 
«Мільйонер із нетрів» із вісьмома «Оскарами» значно перевершив «Баттона» і за кількістю, і за якістю відзнак. Перед цим, нагадаємо, індійська історія отримала численні «Золоті глобуси», премії БАФТА тощо.
 
Американський фільм «Ди­вовижна історія Бенджаміна Баттона» мав рекордну кількість номінацій — 13, але в підсумку задовольнився лише трьома нагородами у технічних категоріях (зокрема, за кращий грим, що перетворив Бреда Пітта на старого дідугана). Екранізація короткого оповідання Скотта Фітцджеральда, розтягнута майже на три години кіно в стилі ретро, припала до смаку не всім. Хоча сюжет цікавий: головний герой (Бред Пітт) народжується після закінчення Першої світової війни в тілі... старої людини і з плином років лише молодшає, тоді як його обраниця (Кейт Бланшетт) — лише старішає.
 
Небіжчик Хіт і «голубий» Шон
 
Два фільми мали по вісім номінацій і отримали по два «Оскари». Зокрема, стрічку про пригоди героя коміксів Бетмена «Темний лицар» відзначили за редагування звуку, а австралійського актора Хіта Леджера, як і очукувалося, посмертно вшанували за роль другого плану. Статуетку забрали батьки та сестра талановитого молодого актора, який рік тому пішов із життя через неприпустиме передозування ліками.
 
Фільм «Мілк» здобув дві нагороди у важливіших категоріях: «кращий актор у головній ролі» (Шон Пенн, для нього це другий «Оскар» у кар’єрі) та «кращий оригінальний сценарій» (Дастін Блек).
 
Героєм цієї стрічки є реальна особа — «голубий» Гарві Мілк. У 1970–х роках, коли в США почав набирати розмаху рух за права геїв і лесбійок, Мілк залишив роботу в Нью–Йорку і разом із партнером–геєм поїхав до Сан–Франциско — центру руху секс–меншин. Невдовзі він став першим у США відкритим геєм–політиком, якого обрали на високу посаду, незважаючи на відмінну сексуальну орієнтацію.
 
30–річний сценарист Дастін Блек пішов стопами свого героя і заявив зі сцени театру «Кодак», що він є геєм і дуже пишається цим, а ним пишаються його мама і тато. Решту промови лауреата також було присвячено відстоюванню прав секс–меншин.
 
А от Шон Пенн, який виконав роль Гарві Мілка, зовсім не гомосексуаліст, а політичний активіст і «вічний революціонер». Він вісім років віддав боротьбі з президентством Джорджа Буша, а тепер, щоб не втратити навичок, вирішив за інерцією поборотися й за права «голубих». «Я уявляю, як важко було членам Академії оцінити мене. Але тепер я щасливий жити в країні з інтелігентним президентом», — заявив Пенн зі сцени.
Загалом же впродовж вечора про політику не говорили, а нового президента США згадали хіба в жартівливому запитанні: «Хто кращий актор — Рональд Рейган чи Барак Обама?».
 
Дівчата, японці і жартівники
 
І, нарешті, про найприємніше: молодих, вродливих, інтелігентних та талановитих акторок, які були відзначені цьогорічними «Оскарами». Премія за головну роль у британсько–німецькому фільмі «Читач» дісталася британці Кейт Уїнслет (тій, що врятувалася з «Титаніка», а вчора була чи не в найкращій сукні вечора). Дія «Читача» розгортається в повоєнній Німеччині. 15–річний Міхаель Берг розпочинає роман з Ханною (Кейт Уїнслет) — жінкою, яка вже розміняла четвертий десяток років і має у своєму минулому темну таємницю.
 
Нагороджена «Оскаром» уперше, Уїнслетт була настільки схвильована, що не змогла сказати зі сцени щось путнє. Більш упевнено виглядала іспанська акторка Пенелопа Крус, премійована за роль другого плану у фільмі Вуді Аллена «Вікі Крістіна Барселона». Іспанка встигла всім подякувати, пожартувати та навіть викласти свої думки стосовно ролі мистецтва в людському житті.
 
«Оскар» за кращий неангломовний фільм отримала японська стріч­ка «Проводи». Героєм фільму «Проводи» режисера Йодзіро Такіти є віолончеліст, який втрачає роботу. Він повертається з дружиною до міста своєї юності й відгукується на оголошення в газеті з пропозицією працювати. Музикант зрозумів зміст оголошення таким чином, що йдеться про роботу в туристичній агенції, але насправді виявилося, що потрібно готувати тіла небіжчиків в останню путь на цвинтар. Але герой знаходить своє покликання в цій праці.
Нарешті, спеціальним «Оска­ром» за гуманітарну діяльність нагородили американського коміка Джеррі Льюїса — за його роботу з упослідженими дітьми.
 
Про що кіно?
 
Героєм «Мільйонера з нетрів» (Slumdog Millionaire) є 18–річний хлопець Джамаль, який мешкає в бідному районі індійського міста Мумбаї. Він стає учасником місцевого телешоу «Хто хоче стати мільйонером». Ведучий програми розпізнає в ньому потенційного переможця, але водночас вважає, що виходець із такого нужденного середовища не може мати достатньо знань, щоб здобути головний приз. Гра стає не зовсім чесною, поліція арештовує Джамаля (актор Дев Патель) за підозрою в шахрайстві. Дівчину головного героя зіграла Фрейда Пінто. І ця пара, і всі дев’ять юних акторів, які виконали в «Мільйонері...» ролі, наближені до провідних, були гостями вчорашньої церемонії в Голлівуді.
 
Автор оригінальної історії «Мільйонера...» — Віка Сваруп. Хоча основа фільму — питомо індійська, — стрічка Денні Бойла мало нагадує відомі нам картини на кшталт «Танцівника диско». «Боллівудська» в ньому хіба одна з кінцевих сцен.
 
При бюджеті 15 млн. доларів фільм Бойла за півроку світового прокату зібрав уже 160 «лимонів». Українська прем’єра стрічки очікується 13 березня.
 
Лауреати
 
«Мільйонер із нетрів» — 8 «Оскарів» із 10 номінацій (у т. ч. кращий фільм, краща режисура, операторська робота, адаптований сценарій, композитор, пісня, монтажер, звук).
 
«Загадкова історія Бенджаміна Баттона» — 3 з 13 (грим, спецефекти, художники–постановники).
 
Актор першого плану — Шон Пенн («Мілк»).
Акторка першого плану — Кейт Уїнслетт (фільм «Читач»).
Актор другого плану — Хіт Леджер («Темний лицар»).
 
Акторка другого плану — Пенелопа Крус («Вікі Крістіна Барселона»).
Кращий сценарій — «Мілк».
Мультфільм — «Волл–І» (студія «Піксар»).
 
Костюми — фільм «Герцогиня».
Іноземний фільм — «Проводи» (Японія).
 
Короткометражка — «Країна іграшок».
Документальний — «Канатоходець».
Короткий метр документальний — «Посміхнися, Пінкі».
 
Фото: «Україна молода»
 
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«Україна молода»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
32007
Теги:
Читайте також
07.04.2009 13:44
Дмитрий Комаров, «Известия в Украине»
24 098
03.03.2009 16:24
Даша Киреева, «Публичные люди»
31 488
02.03.2009 10:52
Марина Латышева, РБКdaily
42 192
20.02.2009 19:44
Новікова Міла, «Український тиждень»
26 039
14.02.2009 09:15
Олег Вергеліс, «Дзеркало тижня»
25 124
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду