Голлівудські клони. «Стиляги» і «Залюднений острів» - післямова і післясмак
Новорічні кінопрем’єри, які так запекло конкурували одна з одною за визнання фахівців і гроші глядачів, відходять у минуле, залишаючи прямо протилежні рецензії та обивательські висловлювання. І середини тут немає. Так масштабно розпіарені «Залюднений острів» і «Стиляги» дістали по заслузі від усіх верств населення. Заслуги оцінювалися як позитивно, так і не дуже.
Велике комерційне російське кіно увірвалося в 2009 рік, гордо демонструючи докризові бюджети та конкурентоспроможність порівняно з Голлівудом у частині технічних досягнень. Уже немало — змусити пострадянського глядача іти в ногу з буйно й абсурдно квітучим капіталізмом. Продавати вітчизняні казки і мрії так само, як непотрібні, але такі традиційні під Новий рік ялинки. Фільми Бондарчука і Тодоровського вже стали подіями нового року, примудрившись, усупереч ставці на інтертейнмент, інтуїтивно домогтися загального звучання ідейного бекграунду — боротьби юнацького максималізму з тоталітаризмом. Пафосно, зате як ефективно.
«Залюднений острів» і «Стиляги» — це такі два голлівудські клони. Схожі за манерою запозичень і перекомпіляцій голлівудської класики. У випадку з екранізацією Стругацьких — це шик американської фантастики та екшну (від «Блейд-раннера» до «Убити Білла»), «Стиляги» — імітація «Бріоліну» і «Мулен Ружу» (у принципі, як і в першому випадку, можна пригадати ще з десяток першоджерел). Не дивно, що житель Євросоюзу, котрий переглянув зі мною обидва фільми, розумів усе майже без перекладу. Універсальність кіномови «Острова» і «Стиляг» складно недооцінити. Та все ж, якщо ми граємо на полі інтертейнменту, «Стиляги» Тодоровського з бідною мораллю, але багатою палітрою кінематографічного вираження особисто мені більше до душі. І не тільки тому, що криза актуалізувала роль цього фільму як великого утішника, подібно до мюзиклів часів Великої американської депресії. Із суто кінематографічного погляду, цю «мрію ціною 10 центів» зроблено бездоганно.
«Стиляг» іще довго називатимуть першим справжнім російським мюзиклом (справді мюзиклом, а не музичною комедією, яка замінила жанр пісні-танцю в радянському кіно). Як і належить жанру, саундтрек фільму — головний камінь спотикання. Це перше, про що згадують і недоброзичливці фільму, котрі дивуються, який стосунок мають римейки групи «Нуль» (фантастичний дивертисмент «Человек и Кошка» від Сергія Гармаша), «Кіно» (лейтмотив усього фільму — «Восьмиклассница», пісня Цоя), «Колібрі» (до місця прийшлася «Ему не нужна американская жена») або «Наутілуса» (перероблені під сюжет куплети з вічним приспівом «Скованные одной цепью») до радянської молоді, котра щойно відкрила для себе джаз і бугі-вугі.
Проте тут найголовніше — узагальнення, символи. Класична історія шекспірівського забарвлення: Він (з клану правильних і слухняних) закохується в Неї (з клану вільних і зухвалих) і жертвує комсомольським квитком заради сопілочок, помаранчевої краватки і саксофона. Радянські 50-ті, аж ніяк не обтяжені історичною достовірністю, виступають збірним образом заборон (моди, сексу, музики і захоплень від Дядечка Сема), якщо хочете — окремим діючим персонажем, символом великої залізної п’яти. А, як відомо, найгучніше проти неї повстав перебудовний і постперебудовний рок. На ідейному рівні Тодоровський навіть не вгадав, а просто влучив у десятку, поставивши непідйомне завдання — адаптувати звук і текст до свого фільму. Брилу все-таки підняв Костянтин Меладзе, аранжував відомі хіти на свій глибоко гламурний штиб. Але як можна докоряти гламуром мюзиклу?! Звідси ж і невдоволення глядача одягом «Стиляг», якому закидають несхожість з історичними взірцями. Але ж очевидна абсолютно постмодерністська ностальгія за стилем та елегантністю минулої епохи. До слова, «ретро» — одна з найміцніших платформ мюзиклу. Втім, будь-хто хоч трохи знайомий із класикою жанру знає, що тут барви мають бути на двісті відсотків яскравіші, а голоси вдвічі гучніші. Тим більше якщо герой співає гімн не лише любові, а й свободі. Фінальний номер проходу героїв, котрі вирвалися за рамки часу, по Тверській серед неформалів усіх мастей і епох, цілком зрозуміло завершує нехитру думку автора. «Стиляги» залишаються вірними собі в усі епохи, справжній мюзикл — теж.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ольга Клінгенберг, «Дзеркало тижня»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
29.12.2008 10:32
Інша планета, танкові армади й трохи арт-хаузу. Марина і Сергій Дяченки про «Залюднений острів» і...
Автор: Катерина Щоткіна, «Дзеркало тижня»
29 586
Коментарі
7
Естетка
5838 дн. тому
"Наталії": Саме Голівуд запровадив стандарти щодо прямолінійності, схематичності сюжету (добрі-погані), хеппі енду та ін. Таку продукцію створив ринок кіноіндустрії, який вийшов на міжнародний простір. "Стиляги" якісніші: це фільм навіть не про епоху, а про життя, його вічні цінності та житейські трагедії: вбиваючий радянський побут, непотоплюваність мажорів, конфлікт батьків і дітей, які протест свій направляють у космос, а цілком реальні наслідки цього протесту розхльобують усе ті ж батьки. Про всеперемагаючу любов. "Погані" тут - це теж "наші", їх теж шкода. Мелс - чиста людина, у нього сильне здорове народне коріння. Я, наприклад, закохалась у персонаж батька (С. Гармаш). У цьому фільмі все влучно, лаконічно, зі смаком. На жаль, ми поки що відстаємо від Росії. Якісні речі коштують дорого.
To zritel
5838 дн. тому
Закрытый показ ведет Гордон, а не Малахов и этих господ трудно перепутать. Может вы смотрели пилотаж критиков в "Пусть говорят" или "Большая стирка"?
Наталія
5839 дн. тому
Це,звичайно, фільми, у нас навряд чи тепер з таким розмахом могли б профінасувати. однак загалом вони типові для Росії( війна з тими, хто був колись"єдиним народом" і т.п,) "Стиляги" можливо цікавіший і менш примітивний, однак до Голівуду як до неба рачки дуже все прямолінійно, уява і фантазія російських режисерів явно обмежена,при тому видно. як вони собою пишаються і вважають, що це "потолок". Уваги у них заслуговує хіба що Балабанов
Естетка
5839 дн. тому
Із "зрителем" загалом згодна, окрім "сюсюканий". Це з приводу наших розмірковувань? Чому така низька самооцінка?
До "Клингенберг": я не "Олечка".
І останнє: дякую за культурний обмін думками.
zritel
5840 дн. тому
Мы тут в Киеве можем долго рассуждать о чужом уже для нас кинематографе России.
Бездна отделяющая нас от их успехов и их неудач настолько громадна, что на мой взгляд мы не то что в советском периоде остались, а осталось только признать полное крушение этой отрасли в Украине.
Что Остров что Стиляги что Морковь все круто по взрослому по настоящему, и пусть наши критики радуются что у них есть возможность тренировать себя на их творчестве, и еще хорошо бы смотреть по пятницам на Первом России "Закрытый показ" с Малаховым, вот где пилотаж кинокритиков а не наши сюсюканья.
клингенберг
5840 дн. тому
Олечка, а знаешь ли ты, что первым итальянским фильмом были съемки прибытия поезда? Такой себе клон люмьеровского фильма. И появлению Висконти, Феллини, Антониони и Бертолуччи это не помешало.
Естетка
5840 дн. тому
Бачила обидва фільми. "Залюднений острів" враження не справив. Зате "Стиляги", на мою думку,чудовий фільм. Він повинен бути саме таким - креативним, "безбашенним", ніжним, ліричним.
Хіти доречні і впізнавані, вони здобули нове звучання. у цього коктейлю чудовий післясмак. Так, повної історичної достовірності немає, але її й не вимагається.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ