Ще раз про відповідальність експертів

21 Березня 2008
2770
21 Березня 2008
16:52

Ще раз про відповідальність експертів

2770
Почну з «провокації»: як ви думаєте, чому за низького рівня громадської підтримки членства України в НАТО опитування експертів-міжнародників дають позитивну відповідь до 80%? Насмілюся припустити: тому що мова йде саме про експертів, які мають відповідну підготовку.
Ще раз про відповідальність експертів

Мені здається, що з багатьох питань (НАТО, ЄС, ПРО, СОТ, Косово, газ), і не лише міжнародних (російська мова, больові точки нашої історії, конституційна реформа – цей перелік можна продовжувати) час перейти від загального сприйняття/несприйняття, добре/погано, Росія/Захід - до експертного обговорення тих чи інших аспектів питання. І тоді експертна дискусія принципово відрізнятиметься від дискусії політиків, які орієнтовані перш за все на той чи інший сегмент електорату.

 

Тому частина відповідальності лежить і на ЗМІ. Коли в ефірі з одного боку Вітренко, з іншого - умовно кажучи, Тягнибок, навряд чи ми розберемося по суті, що ж відбувається насправді. Шановні ЗМІ, запрошуйте експертів. Із деяких питань їх не так і багато, але вони є. Особисто для себе я обрав такий підхід: я принципово не коментую економіку, енергетику, СОТ, судову реформу – потрібно мати відповідну підготовку або практичний досвід. Так, я щось знаю про ПРО (коли писав кандидатську про трикутник США-Західна Європа-СРСР, ця тема була актуальною) і вважаю, що маю право коментувати цю тему, але я не готовий говорити, наприклад, про візові питання відносин з ЄС (тут Олександр Сушко поза конкуренцією) або про військово-технічні аспекти співпраці з НАТО або Росією (тут є Бадрак, Згурець, Сунгуровський).

 

Дискутуючи в своїй недавній статті з позицією Берліна стосовно ПДЧ для України, мені якраз хотілося нагадати і нам самим, і німецьким дипломатам про те, що відбувалося у їхній країні за часів Аденауера, про різницю в позиціях німецьких зелених, коли вони були поза владою і коли опинилися в ній, про те, що таке «привид Рапалло» для французів, про те, що НАТО створювалося у тому числі й задля контролю над політикою ФРН тощо. Факти - загальновідомі для фахівців, але такі, що випадають із нинішніх дискусій навколо ПДЧ. Стаття була саме про їхні аргументи проти надання ПДЧ Україні, про їх обґрунтованість (висновок полягав у тому, що це всього лише привід), а не про ситуацію в Україні навколо цього питання.

 

Тому, чесно кажучи, був здивований, коли у відповіді шанованого мною пана Толпиго, експерта Київського центру політичних досліджень і конфліктології (КЦПДК), дискусію було зміщено в абсолютно інший бік, хоча я й не думаю, що це було зроблено навмисно. Просто кожен про своє: одні - за НАТО, інші - проти. А ось від такого характеру обговорень мені якраз і хотілося б відійти. І це стосується не лише НАТО (просто питання на слуху), а й багато інших, згаданих вище.

 

Але на деяких аспектах критики хотілося б усе-таки зупинитися, тому що вони добре ілюструють, як у нас ведеться дискусія.

 

Ось, наприклад, колега Толпиго говорить про «агресію НАТО проти Югославії» і про розвал Югославії.

 

Я, наприклад, так само як і багато експертів, критикую проголошення незалежності Косова. Але я хотів би, щоб у дискусіях експертів були позначені першопричини цих подій, а тоді виявиться, що першопоштовхом була політика Мілошевіча, який почав війну з Хорватією і в Боснії, скасував автономію Косова, а потім розв'язав геноцид у центрі Європи. За незалежність Косова серби повинні «дякувати» саме Мілошевічу, що розкрутив маховик збройного конфлікту. Ось давайте пригадаємо про це, а потім вже критикуватимемо і НАТО, і косоварів, адже ситуація вирвалася з-під контролю, як це часто буває в політиці.

 

Мені також хочеться чути більше аргументів, а не емоцій. Наведу дві цитати:

 

«О. Гарань, так само як і всі його однодумці, вважає за краще говорити про «антинатовську істерію», яка, мовляв, почалася з 2004 року, а також наводить все той же порослий мохом аргумент щодо радянської пропаганди, яка, нібито, все ще впливає на уми українців. Чому при цьому негативне ставлення до НАТО переважає у всіх вікових групах українців, включно із людьми 20-25 років від народження (вони, мабуть, піддавалися антинатовській пропаганді в дитинстві?), О. Гарань, на жаль, не вважає за потрібне пояснити».

 

««ПДЧ, - пише О. Гарань, - є інструментом змін. Процес перетворень взаємопов'язаний: перспектива євроатлантичної інтеграції стає каталізатором внутрішніх змін, і навпаки». Але… хто може сказати, що такі зміни не відбуваються? Конституція замінена угодами між політичними групами, парламенту фактично немає, зате мітинги – мітинги 2004-го, мітинги 2007-го та інші – в необмеженій кількості. Каталізатор внутрішніх змін Україні сьогодні, власне кажучи, вже ні до чого; тиха, спокійна (можливо, навіть «застійна») країна часів Кучми перетворилася на вируючий казан. Жити, безперечно, стало цікаво. Ось тільки чомусь не стало краще».

 

Вважаю принциповим відреагувати. Не хотілося б «переходити на особи», але в даному випадку експерт КЦПДК, схоже, забуває про те, як позиціонувався в подіях 2004 р. його центр або принаймні його представники, співпрацюючи з Медведчуком (що згодом признавалося публічно), Павловським та іншими. Тобто людьми, які розколювали країну, навмисно розігруючи сценарій «контрольованого хаосу».

 

А потім ті самі політики та експерти «дивуються»: дивіться, а країна ж то розколота... А хто колов?

 

Вони ж кажуть: а чим помаранчеві кращі? Але Ющенко в 2004 році переміг не в останню чергу тому, що, на відміну від Януковича, виступав з об'єднуючими гаслами. А по-друге, кому все-таки з авторів «темників» спала на думку ідея почати зображати Ющенка у фашистській формі, заповнювати телеефір вигадками про українців трьох сортів тощо?

 

До речі, якщо вже й говорити про Ірак (який теж згадується в статті мого колеги), то загальновідомо, що направлення туди українського контингенту було технологічним ходом Медведчука, щоб виправити в очах США імідж Кучми, у якого він був головою адміністрації. СДПУ(о) дало 37 із 37 голосів «за» (!), і серед них Шуфрич, Сухий, Кравчук. Тоді ж, у 2003 році есдеки практично одноголосно (34 з 37) проголосували за вступ України в НАТО, закріпивши цю мету в ст. 8 Закону про основи національної безпеки «основним напрямом державної політики є досягнення повноправної участі України в Організації Північноатлантичного договору».

 

Але практично тут же по команді з Банкової почалася антинатовська і антиамериканська істерія, яка стала складовою частиною кампанії з розколу країни в ході виборів 2004 року. А в 2005-му Медведчук і його есдеки вже збирали підписи за референдум проти НАТО, забувши про своє ж голосування 2003 року.

 

Ось про відповідальність експертів за співпрацю з цими персонами, що розколювали країну, мені хотілося б нагадати. Можливо, прозвучало різко, але не забуваймо всі разом недавнє минуле і здобуваймо відповідні уроки.

 

Олексій Гарань, доктор історичних наук, професор політології НаУКМА, для «Главреда»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олексій Гарань, для «Главреда»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2770
Теги:
Читайте також
05.06.2008 12:17
Игорь Лосев
, для «Детектор медіа»
9 055
04.04.2008 12:33
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
4 724
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Одессит
6120 дн. тому
Молодец чувак, профессионально разложил. Андрюха Окара плачет:) А Бухарест они проспали...Пацаны...Ничего, мы сообща с Димой Медведевым заставим Цюрих еще Воронеж догонять по социальным стандартам.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду