Аби написати про життя в Європі, в члени НСЖУ записуватись не обов’язково
«Отже, панове журналісти, якщо хочеться написати про життя в Європі, записуємося в члени НСЖУ», - з розпачем закінчує свій матеріал «Пиво только членам профсоюза» Ольга Рось з ProUA.com. Йдеться про отримання журналістами безкоштовних шенгенських віз. Згідно з Угодою між Україною і Європейським Співтовариством при оформленні таких віз для журналіста достатньо подати документ, виданий професійною організацією, який засвідчує, що особа є кваліфікованим журналістом, та документ від працедавця, що журналіст їде для виконання своїх професійних обов’язків.
Так от, пані Ольгу Рось обурило, що Національна спілка журналістів України має видавати підтвердження професійності журналіста. Дійсно, з такою пропозицією до нас звернулися з Держкомтелерадіо. Ми підготували довідку для Міністерства закордонних справ України. Проте і досі нас офіційно не поінформували, чи прийнято такий варіант. Отже, мені здається говорити про це як доконаний факт – зарано.
Але якщо так і буде, то яку альтернативу пропонує авторка? Редакційні посвідчення? Сьогодні в Україні кілька тисяч засобів масової інформації. Є газети, які, зареєструвавшись, жодного разу не вийшли, є такі, що надрукували три-п’ять номерів і закрилися.
Перед президентськими і парламентськими виборами деякі редакції видавали десятками своїх посвідчення завгоспам, секретаркам та подібним працівникам апаратів місцевих адміністрацій і рад, аби вони були присутніми при підрахунку голосів як представники ЗМІ. Звичайно, після виборів ніхто ці посвідчення не вилучав.
Профспілки? Їх, як зазначив Сергій Гузь у тому матеріалі, крім нашої Спілки – три: працівників культури, «Журналіст України», Незалежна медіа-профспілка. Але це – утворення, які мають захищати трудові і соціальні права своїх членів (і творчих, і технічних працівників). Творча ж Спілка, яка об’єднує професійних творчих працівників та до того ж має статус Національної – одна.
Міжнародні прес-карти, про які йдеться у матеріалі, видає своїм організаціям–членам Міжнародна федерація журналістів. І ми їх розповсюджуємо серед членів Спілки – так що саме такий шлях особисто, як я розумію, неприйнятний для пані Ольги Рось.
Заспокою усіх стривожених: якщо довідки на підтвердження професійного статусу видаватиме НСЖУ, їх одержать дійсно професійні журналісти, незалежно від того, є вони членами нашої Спілки чи ні. Ось уже сім років саме так ми видаємо картки професійного журналіста.
Якби пані Ольга Рось, дотримуючись правил журналістської етики, взяла коментар і у мене, думаю, для неї була б зрозумілою ситуація.
Ігор Лубченко, голова Національної спілки журналістів України