«Капітулювати ніхто не хоче»

25 Грудня 2007
3098
25 Грудня 2007
11:27

«Капітулювати ніхто не хоче»

3098
«Капітулювати ніхто не хоче»

Генеральний директор телеканалу новин «24» Роман Андрейко в інтерв’ю «МедіаБізнесу» відверто розповів про фінансові результати роботи каналу протягом 2007 року та поділився планами на рік наступний. Пан Андрейко пояснив, чому канал «24» змінив сейлз-хаус, а також дав власний прогноз розвитку телевізійного ринку України й ніші інформаційних каналів.

 

- З якими фінансовими показниками канал «24» завершує 2007 рік?

- Очікування щодо надходжень від прямої реклами не виправдалися. Що ж до продажу спонсорських пакетів — ми вписалися в заплановану величину (продажем прямої реклами каналу «24» займався сейлз-хаус «Пріоритет», а спонсорські пакети канал продавав самостійно – Ред.). Але якщо сюди додати надходження від політичної реклами, то всі плани від прямої реклами було значно перевершено. Тож ми дуже задовелені фінансовими результатами у 2007 році.

 

- А скільки канал заробив на політичній рекламі?

- Цього року, на відміну від попередніх, штаби політичних партій проводили рекламні кампанії дуже виважено і прагматично. Для здійснення медіапланування вони наймали кращі медійні агенції, тож «золотого дощу» грошей на політичну рекламу не було. Наш канал був включений в кілька великих рекламних бюджетів партій. Загальні надходження від політичної реклами на телеканалі «24» в 2007 році склали близько 3 млн гривень.

 

- Чому наступного року канал «24» вирішив перейти на обслуговування до сейлз-хаусу «Сфера ТВ»? Скільки грошей сейлз-хаус обіцяє заробити для каналу?

- «Пріоритет» - фахівці високого рівня, але найкраще їм вдається продавати великі канали. З нішевими каналами більше клопоту, і вони не дають такого доходу, як великі канали. Інша причина – аудиторія головного каналу, який продає «Пріоритет» («1+1». - Ред.) - насамперед жінки. Оскільки ми орієнтуємося на чоловічу аудиторію, то наш канал рідко потрапляв у спліти тих рекламодавців, які заходять на «Пріоритет». Аудиторія ж, яка заходить на «Сфера ТВ», досить часто перетинається з нашою. Зараз у нас зі «Сфера ТВ» є десяток ідей, як можна успішно продавати нішеві канали, зокрема канал «24», який може дуже успішно доповнювати ті каналі, які є у сейлз-хауса на сьогоднішній день. За писимістичним прогнозом, у 2008 році ми зможемо заробити на продажах прямої реклами не менше від нашої долі ринку глядачів (для брендів, орієнтованих на цільову аудиторію).

 

- Скільки було цього року?

- Цього року показник power ratio (співвідношення частки грошей до частки глядачів) складав величину нижче 1,0. Доходи від продажу комерційної реклами склали близько 80% від запланованих.

 

- Який проект каналу, на Вашу думку, був найуспішнішим у році, що минає, а який виявився найбільшею невдачею?

- На мою думку найуспішнішим був ексклюзивний проект, який дуже точно потрапив в коло інтересів ядра нашої цільової аудиторії – програма про автомобілі «Автомундіаль». Ми купуємо ексклюзивне відео для підготовки цієї програми в Британії, адже для того, щоб зробити такі зйомки, потрібно мати фантастично дороге обладнання. Найуспішнішим проектом власного виробництва стала програма «Шлях до успіху». Невдалих проектів з точки зору контенту і ефіру, я вважаю, ми не зробили.

 

- Які нові проекти маєте намір започаткувати у 2008 році?

- Ми залишаємо у фокусі свою цільову аудиторію. Не знаю, чому саме, але чоловіки віком 25-50 років (цільова аудиторія каналу – Ред.) дуже полюбляють дивитися пізнавальні програми. Ми їх у новому році запустимо досить багато - вже зараз точно можу сказати, що не менше чотирьох. Хочемо покращити программування уік-енду. Зокрема, будемо робити програму про подорожі у найцікавіші міста планети - місця, куди наша цільова аудиторія вже їздила або планує поїхати. Проект почне виходити в ефір з лютого 2008 року.

 

- Який його бюджет?

- Не можу відповісти на це питання, оскільки там частина зйомок наша, частину ми купуємо в Британії. Приблизно 40% коштів йде на придбання відео, 60% - на підготовку програми до ефіру.

Інший проект для уік-енду – «Космічні файли», цікава, видовищна і пізнавальна програма про те, що відбувається з планетою Земля і навколо неї. Там буде багато компьютерної графіки. Ще для двох проектів ми купуємо відео у Німеччині. Один з них – про дизайн (архітектурний, інтер’єрний, ландшафний). Його ми плануємо почати з німецького відео, а пізніше зробити власний продакшн, адже у нас в Україні для цього можна знайти досить багато цікавого матеріалу. Друга програма – про найвідоміші ресторани Європи. Ці проекти плануємо запустити навесні. 50% бюджету на підготовку цих програм піде на купівлю відео, 50% - на виробничий процес.

Також маємо намір запустити програму про дні, які потрясли світ у 20-му і 21-му століттях. Ми зможемо запустити цей проект, якщо успішно проведемо переговори з компанією ITN, яка має відповідний архів.

Крім того, є ймовірність, що ми зможемо домовитись про придбання необхідного відеоматеріалу для створення пізнавальної програми про погоду.

 

- Скільки заплановано витратити коштів на нові проекти в наступному році?

- Я не хотів би називати цифри, але коли ми купуємо відео, я жорстоко торгуюся. Скажімо, якщо продавець називає цифру $100, а я пропоную стартову ціну - $1, то ми сходимося, як правило, на $2-3. В моєму арсеналі є 5 тисяч аргументів, чому з нас не можна багато грошей брати.

 

- На скільки збільшився бюджет каналу на 2008 рік, порівняно з 2007 роком?

- Дуже суттєво. Остаточна цифра ще не зведена, але вона вже зараз майже в два рази більша за попередній рік. Це ж бюджет росту каналу, а не бюджет виживання!

 

- Яким Ви бачите канал «24» у грудні 2008 року?

- Я бачу канал зі ще цікавішими новинами і програмами. І головне, я бачу його зі значно більшою аудиторією.

 

- Значно більшою – це наскільки?

- Ми ще не зробили остаточних розрахунків. За даними GfК, зараз покриття складає близько 35%. Я очікую, що до кінця 2008 року ми повинні вийти на показник 55%, як мінімум маємо перейти межу у 50%.

Ріст має бути забезпечений в першу чергу за рахунок наших партнерів в регіонах. Ми плануємо створити міжрегіональний новинний канал - унікальній мікс локальних і загальних новин, якого в Україні ще не робили. У Польщі така модель працює: кожен регіональний канал робить свій внесок, з чого потім робиться спільний продукт.

Переговори з каналами вже ведуться, а з січня почнемо реалізовувати проект. Нацрада схвально відгукнулася на запропоновану нами концепцію. Зараз потрібно ще підготувати додаткові документи, після чого переходити до безпосереднього втілення проекту в життя.

 

- Скільки коштів потрібно інвестувати в запуск цього проекту?

- Для запуску проекту в повному масштабі в одному місті потрібно $120-150 тис., залежно від стану, в якому зараз знаходиться конкретна телекомпанія. За наступний рік ми розраховуємо залучити до проекту вісім-десять міст.

 

- Як, на Ваш погляд, за рік виглядатиме телевізійний ринок України ринок з точки зору контенту та рекламних грошей?

- Телеринок з точки зору контенту, на мою думку, сильно змінюватися не буде. Телеканали завжди дуже обережно ставляться до змін програмної політики, адже є ліцензія і програмна концепція, яку потрібно виконувати. З точки зору рекламних грошей приємно відзначити, що є медіа-інфляція. Її рівень, думаю, буде відповідати прогнозам аналітиків і складатиме 35-40%.

 

- Що Вам відомо про намір СКМ запустити наступного року інформаційний канал? Скільки, на вашу думку, коштуватиме компанії запуск такого проекту?

- Відомо те саме, що і вам: що менеджмент буде запрошений з Польщі. Там є інформаційний канал, який успішно функціонує – TVN 24. Це дуже дорогий і якісний проект (в Європі, крім нього, є ще один-два канали такого рівня), який створювала німецька компанія ITI. Логічно було б використати їхній досвід.

СКМ – теж інвестор не бідний. Вартість запуску новинного каналу, залежно від того, що ви хочете отримати, може коливатися від $3 до $15 млн.

 

- Через який час він може вийти на прибутковість?

- Значною мірою це залежить від того, як буде розвиватися ринок. Як на мене, зараз дуже складно вивести черговий інформаційний канал в прибуток. Можливо, це робиться не для того, щоб отримати прибуток, а для того, щоб збільшити капіталізацію компанії. Все залежить від того, яку стратегічну ціль ставить собі інвестор.

 

- Що, на вашу думку, відбуватиметься з нішею інформаційних каналів в Україні? Хто з її учасників змушений буде капітулювати і коли?

- В Україні так складається, що капітулювати ніхто не хоче. Деякі проекти навіть назвати коммерційними складно, бо це просто гроші інвестора. Зараз просто модно мати телеканал. Капітуляція такого каналу означатиме капітуляцію інвестора, а це вже пляма на репутації, мовляв, не зміг профінансувати. Тому я сумніваюся, що хтось найближчим часом капітулює. Скоріше, розвиток ніші піде по іншому сценарію: якщо канал не витягує на комерційний успіх – його продають як бізнес. Це нормальна практика в цілому світі.

 

- Хто буде вимушений продати свій бізнес?

- Ви можете подивитись на показники телеканалів: на кількість реклами, наповнення, ріст і самостійно зробити висновки. Про інших говорити не буду, а от у нас все майже ідеально, тобто очікувано-добре.

 

- Скільки інформаційних каналів, на вашу думку, залишиться в Україні?

- Проводити аналогії з європейськими країнами в даному разі дуже складно. Для прикладу, в Україні є вісім-десять великих радіомереж, а в Польщі їх є три-чотири, хоча ринок там значно розвинутіший. А в Україні все йде своїм унікальним шляхом, зокрема і медійний бізнес. Нормальна практика в розвинутих країнах – це два-три національні інформаційні канали, зрідка чотири.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«МедіаБізнес»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3098
Теги:
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду