Асоціація медіаюристів Львівщини рекомендує телерадіокомпаніям відмовитися від розміщення рекламного ролика КПУ «Про помаранчевих нащадків Бандери і Шухевича». Про це йдеться в повідомленні за підписом голови асоціації Юрія Нички.
Оскільки, за інформацією «ТК», одностайності в оцінці цього ролика немає й серед членів Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів, наводимо аргументацію львівських медіаюристів повністю.
На думку юристів Асоціації, зазначена реклама містить ознаки порушень, передбачених частинами п'ятою та дев'ятою статті 71 Закону «Про вибори народних депутатів України», а саме поширення у будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, національної, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, та розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію (блок) - суб'єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати.
У рекламному ролику Комуністичної партії України кандидат в народні депутати П.М. Симоненко протиставляє «нащадків тих, чиї імена навіки золотими літерами викарбувано у Музеї слави Великої вітчизняної війни» та «помаранчевих нащадків Бендери і Шухевича». В рекламі наголошується на протиставленні процесів, що ототожнюються із певними політичними силами: «які зламали хребет фашизму» та «які прагнуть реваншу, щоб переписати історію». Мовець проводить аналогії між історичним епохами: «У 1945 році наші батьки зупинили фашизм». «Сьогодні наша черга зупинити неофашизм!». Слова мовця супроводжуються показом документальних хронік із зображенням, відповідно, червоноармійців і німецьких солдатів та лихоліття війни.
В рекламі Комуністичної партії України відбувається пряме ототожнення ряду політичних партій, які узагальнено називаються «помаранчевими» (аналогічна назва широко використовується у ЗМІ, політичній риториці, серед населення щодо конкретних політичних партій), із ідеологією фашизму, яка була засуджена міжнародною спільнотою, а також викликає негативні асоціації у широких верств українського суспільства, пов’язанні із німецькою окупацією території сучасної України під час Другої світової війни.
Зазначені висловлювання не можна розцінювати як оціночні судження, що використовуються в ході політичної риторики і не підлягають доведенню згідно із статтею 47-1 Закону України “Про інформацію”, оскільки в даному контексті відсутня будь-яка фактична основа для висловлення такого роду оціночних суджень, не надається об’єктивних пояснень відповідної позиції. Це зокрема підтверджується судовою практикою Європейського суду з прав людини (Справи «Лінгенс проти Австрії», «Обершлік проти Австрії»).
Зважаючи на існуюче в суспільстві протистояння ветеранів ОУН-УПА та Червоної армії, а також їхніх прихильників, яке періодично набирає гострих та емоційних форм, зазначений рекламний ролик спрямований на посилення серед відповідних груп населення настроїв неприязні, почуття сильної ворожнечі, огиди.
В рекомендації № R (84) 3 Комітету міністрів «Про принципи телевізійної реклами», ухвалених 23 лютого 1984 року Комітет міністрів, звертаючи увагу, зокрема, на те, що електронні ЗМІ все більше сприяють спілкуванню та кращому взаєморозумінню між особами й народами, а також на вплив реклами на телебаченні на позиції й поведінку громадськості, рекомендує урядам держав-членів Ради Європи дотримуватися, зокрема, наступних принципів, по перше, що рекламу слід готувати з почуттям відповідальності перед суспільством, звертаючи особливу увагу на моральні цінності, які становлять підвалини кожного демократичного суспільства та є спільними для всіх держав-членів, наприклад, особиста свобода, терпимість, повага гідності й рівність усіх людських істот; по друге, рекламодавці повинні дотримуватися чинних законів країни, в якій транслюється реклама, й, залежно від частки аудиторії в ній, належною мірою враховувати закони цієї країни.
У відповідності до ч. 9 статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» засіб масової інформації може відмовити у наданні ефірного часу чи друкованої площі партії (блоку) - суб'єкту виборчого процесу в разі, якщо надані для поширення матеріали не відповідають вимогам частини п'ятої чи дев'ятої статті 71 цього Закону.
А згідно ч. 27 статті 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України» саме у цих двох випадках засоби масової інформації несуть відповідальність за зміст передвиборної агітації, яка була розміщена відповідно до угод із замовниками.
Крім того, умисні дії спрямовані на розпалювання національної ворожнечі згідно із статтею 161 Кримінального кодексу України є кримінально караними.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена