Оприлюднено міжнародне "Розслідування неспроможності правових та судових процесів в справі Гонгадзе"

25 Січня 2005
0
538
25 Січня 2005
17:40

Оприлюднено міжнародне "Розслідування неспроможності правових та судових процесів в справі Гонгадзе"

0
538
Оприлюднено міжнародне "Розслідування неспроможності правових та судових процесів в справі Гонгадзе"
Сьогодні у Страсбурзі Інститут масової інформації, Міжнародна федерація журналістів, Національна спілка журналістів Сполученого Королівства та Ірландії та Фундація Гонгадзе оприлюднили власне "Розслідування неспроможності правових та судових процесів у справі Гонгадзе».

Прес-конференція з цього приводу мала відбутися на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи у її штаб-квартірі у Страсбурзі, за годину до виступу там Президента України Віктора Ющенка.

ІМІ на своєму сайті подає основні моменти попереднього звіту щодо розслідування у справі українського журналіста.

Зокрема у звіті йдеться: "Справа Гонгадзе буде лакмусовим папірцем для обіцянок Ющенка, демократизувати Україну і виконати усе, що було обіцяно народу, який привів його до влади. Постійна неспроможність розкрити цю справу лише сприяла зловживанням з боку влади замовчувати і залякувати журналістів».

«Політичні події навколо виборів президента України листопаді-грудні 2004 року дозволили сподіватися, що демократичні процеси в Україні і будь де ще в Східній Європі та в країнах колишнього СРСР матимуть тривалий характер. Проблема свободи слова була центральною під час тих політичних подій: мільйони українців вимагали покласти край системі брехні та перекручування інформації, ...тоді як журналісти скористалися можливістю на фоні політичних змін захистити і втілити своє право на свободу слова», - наголошують організатори розслідування у своєму звіті.

Міжнародні журналістські організації заявляють, що вони «взялися дослідити недоліки офіційного розслідування в справі Гонгадзе з питань, що виникли в її ході, вважаючи, що така неспроможність просунути справу підриває свободу слова не лише в Україні, а по всій Європі і на міжнародному рівні».

Таким чином, Звіт у справі Георгія Гонгадзе містить:

"По-перше, складений перелік елементарних помилок, порушень процедури і закону в розслідуванні справи Гонгадзе з боку генеральної прокуратури України. Велика кількість суперечливостей була зроблена в публічних заявах з боку слідчих органів. Мала місце велика угода поміж представників українських найвпливовіших політичних кіл з метою зашкодити і відхилити від головних питань розслідування. Слідча влада довгий час навмисно перешкоджала і заводила в глухий кут розслідування , і робила непослідовні заяви, часто на підставі сфабрикованих “доказів” у справі, які видавали відсутність бажання розкрити її. Метою цих заяв була цинічна маніпуляція громадською думкою в Україні і на міжнародному рівні. Такий “підхід до відносин з громадськістю” у ході розслідування використовували не лише в генеральної прокуратурі, але і вищі політики і посадовці".

"По-друге - йдеться далі, - ми маємо у розпорядженні значну кількість доказів того, що фрагменти записів Мельниченка стосовно Гонгадзе, є справжніми записами розмов, до яких мали відношення найвищі українські посадовці. Проте, генеральна прокуратура висунула суперечливі звинувачення, згідно за якими ці записи були сфабриковані українськими політиками, і у відношенні цих звинувачень були прийняті непослідовні заходи. Це також висловило довільне і непослідовне відношення щодо різних експертних досліджень цих записів. До того ж, не може бути жодного серйозного розслідування справи Гонгадзе без дослідження цих фрагментів записів, і дослідження їх можливого зв’язку між цими фрагментами і вбивством Гонгадзе.

По-третє, ці офіціальні розслідування стеження за Гонгадзе минулими тижнями перед його смертю відрізнялися з самого початку відсутністю бажання розслідувати головні докази справи, перешкоджанням процесуальних дій, і суперечливостей у публічних заявах, що мають масовий характер у цієї справі. Коли в 2003 році в справі намітився прогрес по цьому аспекту, президент кучма втрутився і звільнив генерального прокурора, який домігся саме такого розвитку розслідування.

По-четверте, мала місце кількість випадків залякування і перешкоджання посадовців, які виконуючи свої обов’язки, тим чи іншим чином виявилися втягнутими до справи Гонгадзе, і також випадки і залякування ЗМІ, які намагалися повідомляти про хід справи на її початкових стадіях, що вказує на значну кількість сил, які роблять все, аби перешкодити розслідуванню справи.

Ми констатували також не офіціальні резонансні розслідування, які відхиляли причетність українських урядовців до вбивства Гонгадзе, базувалися на методах, які не можуть вважатися задоволеними. Більше того, комісія з резонансних справ при українському парламенті не має достатньо законних повноважень, щоби виконувати свою роботу, і її висновки замовчувалися завдяки зловживанню парламентських процедур, до того ж беручи до уваги змову серед деяких політиків перешкоджати розслідуванню справи Гонгадзе».

Крім того, організатори розслідування вважають, що нещодавні політичні зміни в Україні забезпечили нові умови для того, щоби справа Гонгадзе була розкрита, і таким чином пропонують новій владі втілити рекомендації відносно вищезгаданого.

«Ми закликаємо президента Ющенка - йдеться в Звіті,- генерального прокурора Піскуна і уряд України:

-звести разом і скоординувати розслідування стосовно можливого стеження за Георгієм Гонгадзе, розслідування звинувачень проти незаконних озброєних угрупувань, які діють в межах міністерства внутрішніх справ, і розслідування записів Мельниченка а також усі питання, які виникли у зв’язку з цим;

-прийняти пропозиції з боку журналістських організацій і неурядових організацій, які були зроблені минулого року, щодо експертних досліджень записів Мельниченка, і включити до складу комісій спостерігачів, що представляють громадське суспільство;

-розробити прозору форму розслідування можливих зв’язків вищезгаданих розмов, які були записані Мельничеком, і справою Гонгадзе;

-забезпечити, аби таке розслідування висвітило питання політичного втручання в справу, як то доводилося записами Мельниченка, а також наявне навмисне перешкоджання справжньому розслідуванню справи, наведення невірної інформації суспільству і міжнародним установам, залякування чиновників, які працювали над справою Гонгадзе. Ми закликаємо парламент України:

-терміново заслухати звіт особливої комісії, яка займається справою Гонгадзе, та оприлюднити її висновки і необхідні документи в повному обсязі.

Ми закликаємо Раду Європи і інші міжнародні органи:

- підтримати Комісію з юридичних справ Парламентської Асамблеї Ради Європи, яка пильно слідкує і звітує про юридичний і процедурний хід справи, враховуючи най широкіші аспекти, як підкреслюється в пропозиції до резолюції для Парламентської асамблеї пані Ханне Северінсен і інших

-сприяти подібному моніторингу з боку міжнародних організацій; -вимагати від уряду України зобов’язатися провести широке дослідження усіх аспектів цієї справи, як то сформульовано вище.

Ми закликаємо міжнародні федерації журналістів, журналістські організації і неурядові організації, які зобов’язуються відстоювати свободу слова:

-розвивати механізми швидкої та спільної дії міжнародної спільноти, в справах журналістів, яких було вбито, за припущеннями, за політичних мотивів;

-розробити міжнародну кампанію стосовно проблеми безкарності вищих посадовців, відносно звинувачень в жорстокому залякуванні журналістів".

IMI
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
538
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду