Парламент ухвалив конституційну реформу

8 Грудня 2004
0
492
8 Грудня 2004
11:59

Парламент ухвалив конституційну реформу

0
492
Парламент ухвалив конституційну реформу
Верховна Рада України внесла зміни до Основного Закону, перетворивши Україну на парламентсько-президентську державу.

Як передає кореспондент УНІАН, за відповідний законопроект №4180 проголосувало 402 депутати з 442, зареєстрованих у залі. Проти - 21. Не голосувало – 19.

Відповідно до змін, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Уряд відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених цією Конституцією.

Уряд призначається Верховною Радою України. Зокрема, прем`єр-міністр призначається Верховною Радою України за поданням Президента України. Кандидатуру для призначення на посаду прем`єр-міністра України Президент вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка становить більшість у парламенті.

Міністр оборони України, міністр закордонних справ України призначаються Верховною Радою України за поданням Президента України, інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням прем`єр-міністра України. Кабінет Міністрів складає повноваження перед новообраною Верховною Радою України.

Відповідно до закону, Верховна Рада України працюватиме на рік більше – 5 років. Депутати не матимуть права суміщати свій депутатський мандат з роботою в уряді. Розширюється перелік підстав, відповідно до яких депутати можуть бути позбавлені свого мандату. Зокрема, якщо депутати обрані від політичних партій до парламенту не входять до складу фракції тієї партії чи блоку, або виходять з неї.

Вибори до парламенту будуть проходити на пропорційній основі. За результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу парламенту. Коаліція у парламенті формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання парламенту. Засади формування організації діяльності та припинення діяльності коаліції встановлюється Конституцією та Регламентом ВР.

До повноважень Верховної Ради України депутати додали ряд пунктів. Зокрема, крім призначення уряду, депутати призначатимуть голову Антимонопольного комітету України, голову Державного комітету телебачення та радіомовлення України, голову Фонду державного майна України, звільнятимуть їх з посад; призначатимуть на посаду та звільнятимуть за поданням Президента голову Служби безпеки України. Також депутати мають право призначати та звільняти з поданням Президента голову Національного банку України, а також половину складу Ради Національного банку України; призначати на посаду та звільняти з посад половину складу Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення; призначати на посаду та звільняти з посад членів ЦВК за поданням Президента; надавати згоду на призначення на посаду та звільнення з посади Президентом України генерального прокурора України; призначення з посади та звільнення з посад третини складу Конституційного суду України.

Верховна Рада України здійснюватиме контроль за діяльністю Кабінету Міністрів України.

Відповідно до змін, Президент матиме право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом одного місяця у Верховній Раді України не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій; протягом 60 днів після відставки уряду не буде сформовано персональний складу Кабміну; протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатись. Рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України приймається Президентом України після консультації з головою Верховної Ради України, його заступниками та головами депутатських фракцій і груп. Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припиненні Президентом в останні 6 місяців строку повноважень ВР.

Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президенту, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України.

Зміни до Конституції передбачають, що у разі дострокового припинення повноважень Президента, виконання його обов`язків покладається на Голову Верховної Ради України.

Депутати залишили за Президентом право призначати голів обласних державних адміністрацій. Також Президент матиме право зупиняти дію актів уряду з мотивів невідповідності Конституції з одночасним зверненням до Конституційного Суду. Також зміни передбачають, що акти Президента України, видані в межах повноважень цієї Конституції, скріплюється підписами прем‘єр-міністра України і міністра, відповідального за акт та його виконання.

Зміни до Конституції дозволили Генеральній прокуратурі України здійснювати нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина.

Прикінцеві положення закону передбачають, що зміни до Конституції набирають чинності з 1 вересня 2005 року у разі, якщо до цього часу будуть ухвалені зміни до Конституції, які стосуються місцевого самоврядування. У разі не ухвалення цих змін до 1 січня 2006 року, цей закон набирає чинності самостійно.

Прикінцеві положення також передбачають, що уряд, призначений після президентських виборів 2004 року, працюватиме до парламентських виборів 2006 року, але в той же час дозволяється в разі необхідності висловити недовіру цьому уряду парламентом.

"УНІАН"
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
492
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду