АУП підсумувала основні результати моніторингових досліджень виборчої кампанії , в українських мас-медіа

30 Листопада 2004
0
574
30 Листопада 2004
11:20

АУП підсумувала основні результати моніторингових досліджень виборчої кампанії , в українських мас-медіа

0
574
АУП підсумувала основні результати моніторингових досліджень виборчої кампанії , в українських мас-медіа
Академія Української Преси склало резюме, в якому підбило основні результати моніторингових досліджень виборчої кампанії в українських мас-медіа. Дослідження здійснені на основі моніторингу Моніторинг телевізійних новин на провідних каналах – жовтень 2003 – листопад 2004; моніторинг виборчої кампанії у пресі – квітень 2004 – листопад 2004; політична реклама на провідних телеканалах – липень 2004 – листопад 2004. Здійснюються за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”, місії ОБСЄ в Україні, посольства США в Україні. Керівники проекту д.с.н. Наталія Костенко і д.ф.н. Валерій Іванов.

Контент-аналіз (аналіз змісту) повідомлень в електронних та друкованих засобах масової інформації дозволяє зробити основний висновок,- зазначено в резюме:

У період передвиборної кампанії мас-медіа не виконували виключно інформаційну функцію та не займали нейтральної, посередницької, позиції між претендентами на вищу державну посаду, з одного боку, та громадянами (виборцями) – з іншого. Навпаки, вони активно здійснювали селекцію кандидатів на посаду президента, обмежуючи одних чи просуваючи інших претендентів, а також не надаючи громадянам збалансованої інформації для формування ними власної позиції.

Підставами для такого висновку є такі емпірично обґрунтовані констатації, що містяться у щомісячних звітах Академії Української Преси та Інституту соціології НАН України й оприлюднювалися на прес-конференціях:

•По-перше, тема виборів фактично до серпня залишається на периферії уваги як електронних, так і друкованих ЗМІ (поза конкуренцією залишалася увага до діяльності президента України – до 20% всіх повідомлень про Україну). Тільки у серпні вибори стають основною темою внутрішньополітичних новин (13-15% новинного потоку). В листопаді 2/3 усіх новин про Україну прямо чи опосередковано стосуються президентських виборів.

•По-друге, навіть у розпал передвиборчої кампанії новини подаються з однієї політичної перспективи, тобто у висвітленні перебігу виборчої кампанії превалює одна, офіційна точка зору. Протягом липня-жовтня у 90% усіх повідомлень про Україну політичні події представляються як безальтернативні й не моделюють ситуацію вибору (в листопаді цей показник становив 86 %). Частка політичних новин в Україні, які подавалися з однієї політичної перспективи, варіюється в середньому за період кампанії від 92-94% на каналах УТ-1, ТРК Україна до 78% на СТБ. Найсбалансованіший погляд на політичні події намагається подавати 5-й канал (62% однобічних політичних новин в середньому за період кампанії, 66% - у листопаді). Контекст обговорення подій чотири місяці передвиборчої кампанії залишається переважно позитивним та нейтральним (63% у листопаді).

•По-третє, порушується також журналістський стандарт обов'язкового посилання на джерело інформації в новинах. У липні-вересні в кожному шостому (16-18%), а жовтні-листопаді кожному десятому (9-11 %) повідомленні про Україну джерело інформації не зазначено.

•По-четверте, електронні та друковані засоби масової інформації весь період спостереження (за винятком двох останніх місяців) суттєво зміщують увагу в бік одного кандидата - В.Януковича. У повідомленнях у серпні та вересні він згадується удвічі частіше за В.Ющенка (20-23% повідомлень проти 10-11% повідомлень), а останній – у двічі частіше за О.Мороза та П.Симоненка (4-5% та 4%). У листопаді політичні персони згадуються в новинах частіше за політичні інституції, і це сталося вперше за рік спостережень. Як і у жовтні увага до учасників другого туру президентських виборів майже рівна: В.Янукович згадується у 41% повідомлень про Україну, В. Ющенко – у 38%. Водночас інші політичні персони висловлювалися на підтримку В.Януковича у 52% повідомлень, а на підтримку В.Ющенко тільки у 38%. Крім того, головним власником “бонусу влади” в увазі новин безроздільно стає прем‘єр-міністр.

•По-п‘яте, всю передвиборчу кампанію лідером за кількістю негативних та іронічних оцінок у ЗМІ залишаються блок “Наша Україна” та його лідер В.Ющенко. У листопаді кожна четверта оцінка В.Ющенка – негативна чи іронічна, у В.Януковича – кожна восьма. Тобто за рівнем негативно-іронічного представлення В.Ющенко вдвічі випереджує В.Януковича.

•По-шосте, дисбаланс в представленні основних кандидатів посилюється розподілом синхрону на телебаченні та цитуванням у пресі, тобто за доступом до можливості безпосередньо висловити свої погляди у прямій мові. Тут безперечна перевага надається В.Януковичу. Якщо у перший тиждень жовтня синхрон В. Януковича в новинних програмах втричі більший за синхрон В. Ющенка (1514 сек vs. 445 сек), то в перший тиждень листопада – у чотири рази більший (1884 сек vs. 447 сек). На каналі Інтер синхрон В.Ющенка менше у шість разів синхрону В.Януковича, а на ТРК Україна – у 19 разів.

•По-сьоме, анти-реклама на телебаченні спрямована також на фаворитів президентської кампанії, хоча в цілому частка анти-реклами В.Ющенка утричі більша за анти-рекламу В.Януковича (12% vs. 4% у рекламному потоці протягом усієї рекламної кампанії).

"Детектор медіа",за інф.АУП
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
574
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду