"Freedom House" пише про темники і небезпеку політреформи

9 Квітня 2004
642
9 Квітня 2004
13:25

"Freedom House" пише про темники і небезпеку політреформи

642
"Freedom House" пише про темники і небезпеку політреформи
Події 2003 року свідчать, що Україна віддаляється від справжньої демократії, зазначається у звіті американської правозахисної організації "Freedom House" ("Дім свободи"), оприлюдненому в середу.

Новий звіт "Дому свободи" названо "Країни на перехресті", і мета його, як сказала, виконавчий директор "Freedom House" Дженіфер Вінсдор – привернути увагу міжнародної спільноти до того, що певні країни потребують допомоги.

Серед 30 держав із усього світу в переліку таких країн є й одна-єдина європейська – це Україна. Її нинішній шлях до демократії ще не є незворотним, мовиться в звіті.

Країна наближається до утвердження політичної системи, що обслуговує вузькі інтереси невеликої групки олігархів, які мають схожі авторитарні політичні ідеї й спільні економічні інтереси.

Серед держав, які потрапили до звіту, в одній групі з Україною опинилися Вірменія й Грузія – в них "обмежені демократичні реформи, що вже було розпочалися, з часом зруйнувалися й зупинилися, їм загрожує повний відступ назад".

Відповідно до звіту, в Афганістані, наприклад, верховенство закону переважно стоїть нижче, ніж "верховенство рушниці".

У Пакистані головною перешкодою демократичним реформам є дедалі більша роль військових у владі й у суспільному житті. У Казахстані й Азербайджані існують авторитарні системи з обмеженими можливостями для політичного змагання.

Серед найрепресивніших держав світу в звіті називається Узбекистан, де чиняться "грубі порушення" прав людини й релігійних свобод.

Звіт "Дому свободи" досліджує діяльність влади в галузях громадянських свобод, верховенства закону, прозорості й боротьби з корупцією, підзвітності влади й можливості для суспільства сказати своє слово. В Україні в усіх цих чотирьох галузях словесні й юридичні зобов’язання країни не втілені в практику, мовиться в українському розділі звіту.

Наприкінці 2003 року, сказано в звіті, виникло серйозне занепокоєння щодо можливості зміни влади в Україні.

Воно постало з пропозицій президента Леоніда Кучми про конституційні зміни - ці пропозиції, на думку деяких аналітиків, є спробою Кучми зберегти владу.

Так само непокоїть правозахисників і стан свободи засобів інформації в Україні. Влада й її союзники мають майже тотальний контроль над загальнодержавними радіо й телеканалами. Й без того гнітючий клімат для об’єктивної й незалежної журналістики ще посилили "темники" з президентської адміністрації, зазначено в звіті.

Результатом стало замкнене коло: без справжньої свободи преси й верховенства закону Україні бракує державних і приватних механізмів, що дали б їй змогу дієво впоратися з хронічною корупцією. Слабка ж повага до верховенства закону підриває здатність України дотримуватися громадянських і політичних прав і свободи преси.

Це коло в звіті пропоновано розривати малими кроками. Серед порад є й підвищити платню всіх державних і громадських службовців, піднести якість і дієвість підготовки правоохоронців та судочинців, твердо карати всіх порушників закону й прав людини, спростити процедури, що стосуються реєстрації й діяльності засобів інформації, громадських організацій і підприємств.

Серед іншого, Україні пропонують переглянути імунітет парламентарів, урядовців і президента, який створює зручний щит, за яким дехто ховає свою нечисту поведінку й захищає своїх спільників.

Доки Україна не втілить демократичну практику й верховенство закону, відкладатиметься її членство в спільноті демократичних держав, як і її інтеґрація в європейські й міжнародні структури і пов’язані з нею вигоди, попереджає у своєму звіті "Freedom House".

Нинішнє становище ще не є незворотним, але нещодавні намагання президента Кучми змінити конституційну й політичну систему на свою власну користь можуть мати щонайглибші й щонайширші наслідки для майбутнього України, наголошують правозахисники.

Україна стоїть на межі втрати навіть найелементарніших ознак демократії, їй загрожує небезпека перетворитися на авторитарну політичну систему, що обслуговуватиме невеличкий привілейований клас, робить висновок звіт "Дому свободи".- повідомляє УП з посиланням на радіо "Свобода"
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
642
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду