Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах

Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах

18 Липня 2019
2692
18 Липня 2019
12:07

Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах

Анна Калаур, Вікторія Журавель, «Четверта влада»
2692
Якщо ви читачі рівненських інтернет-сайтів, то подивіться за скільки вас продають і як вами маніпулюють, а також хто за це платить.
Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах
Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах

Це третя частина розслідування про замовну приховану рекламу у рівненських онлайн-ЗМІ. Якщо ви ще не бачили перші дві, то зробіть це, будь ласка.

У попередніх частинах ми з'ясували на яких умовах телеканали Рівного готові виготовляти і публікувати приховану політичну рекламу («джинсу») політиків. А також наскільки газети готові вводити в оману читачів.

З чотирьох рівненських телеканалів не погодився заробити на введенні в оману своїх глядачів лише суспільний мовник – UA:Рівне. Всі 8 газет погодилися брехати читачам.

Тепер ми покажемо як перевіряли вісім онлайн-ЗМІ Рівного.

Ми придумали «кандидата-самовисуванця Миколу Антоненка». За легендою, мецената, бізнесмена і просто хорошу людину.

Наприкінці червня (коли ми почали роботу над розслідуванням) Антоненко нібито запланував зустріч з виборцями свого округу. Хотів її висвітлити у рівненських ЗМІ.

Журналістка Вікторія Журавель виконала роль його помічниці «Ольги Ольшанської», яка нібито отримала завдання дізнатися розцінки на «іміджеві матеріали» для політика. Такі матеріали, переглянувши які, глядач мав би не запідозрити, що перед ним обман.

Для початку ми запитаємо у їхніх редакторів або власників чи розміщують вони «джинсу».

– Канєшно шо нє. (...) Нашо нам джинса? Ми чесні люди, – каже редактор «Радіо трек» Микола Кульчинський.

– Наврядчи, – відповідає Ігор Гляйх – співвласник сайтів «ЧаРівне» і «Рівнемедіа».

– Ні, звичайно, – редакторка сайту «Крапка» Вікторія Ричко. 
 
Тверде «Ні» чуємо від редакторів сайтів «ВСЕ», «Рівненські новини» та «Це Рівне, друже». А ось редакторка сайту «0362» Інна Тунєва не приховує, що видання «джинсує».

– Ну звичайно, у всіх вона є. Всі ЗМІ, всі. Місцеві ЗМІ всі живуть тільки заради цього, заради політики, – каже редакторка.

Прихована реклама в онлайні: експеримент

Тепер журналістка, у образі помічниці Антоненка, спробує купити приховану рекламу у рівненських інтернет-медіа.

Спочатку розсилаємо для 21-го рівненського ЗМІ (включно з вісьмома онлайн-ЗМІ) повідомлення з пропозицією опублікувати політичний «іміджевий матеріал» (пошта рекламної менеджерки «Четвертої влади» теж у списку, але про це знають лише авторки експерименту. Як вона відповіла – за цим посиланням).

Зміст повідомлення:

«Доброго дня, я представляю агентство «PR service mediagroup». Ми формуємо рекламний бюджет для кількох наших клієнтів. Нас цікавить прейскурант на політичні іміджеві матеріали. Цікавлять наступні послуги:

– публікація готового інтерв'ю;
– виїзд на захід, запис інтерв'ю.

Буду вдячна за оперативну відповідь, перше розміщення плануємо на наступному тижні, а приїзд кандидата наступної п'ятниці. З повагою,

Ольга Ольшанська.  «PR service mediagroup»

І одразу, від кількох з них, отримуємо відповіді з прайсами. Уточнюємо – нас цікавить саме прихована реклама без жодних позначок «політична реклама» чи «політична агітація».

Текст повідомлення:

«Дякую за оперативну відповідь!

Хочу уточнити один момент. Клієнтів цікавить розміщення політичних матеріалів без позначок «на правах реклами» і «політична агітація». В такому випадку чи актуальний запропонований прейскурант?».

Просимо у рівненських Інтернет-ЗМІ зробити і розмістити немарковані матеріали про кандидата: інтерв'ю і репортаж зустрічі Антоненка з виборцями з виїздом журналіста, який оплачує кандидат.

Сайти погоджуються на приховану рекламу і відповідно неофіційну оплату за неї. Хто саме і як це відбувалося – далі у матеріалі.

«ВСЕ» буде «джинса»

Найактивнішим виявився сайт «ВСЕ». Нам одразу відписують, що ми звернулися за адресою. Запитуємо про можливість розміщення прихованої політичної реклами. Нам відповідають:

«ВСЕ»: «Ми зазвичай маркуємо рекламні статті  «на правах реклами» ледь помітним сіреньким шрифтом в кінці тексту. Але я уточню дане питання у нашого редактора. Адже такі питання вирішує тільки вона».

Наступне повідомлення:

«ВСЕ»: «Редактор затвердила ціну, в 5000 грн, без позначки на правах реклами».

Можна переглянути скріншот всієї переписки.

З нами вела переписку журналістка «ВСЕ» Дарина Ковальчук. З нею спілкуємося по телефону. Розповідає, що може зробити знижку. Пропонує розмістити інтерв'ю у її власній рубриці і скидає приклади – інтерв'ю з Романом Стасюком і з Олександром Аліксійчуком. Обидва кандидати в нардепи.

Дарина Ковальчук
Дарина Ковальчук розповіла про розцінки на приховану рекламу сайту «ВСЕ». Фото зі сторінки Дарини Ковальчук у Фейсбуці

– Дивіться, інтерв'ю буде просто чотири, так як ми з вами домовлялись. Просто якщо ви в нас замовляєте декілька, я, як то кажуть, іду вам просто на поступки. Кажу для вас, як то кажуть, робимо знижки. (...) Виїзд журналіста буде 4 300 (вартість репортажу з місця події). От так, – каже Дарина Ковальчук.

Також сайт «ВСЕ» запропонував спеціальну пропозицію – 16 публікацій за 2 тисячі доларів, які вийдуть протягом місяця. Стверджують – це економія.

11
Скріншот повідомлення від сайту ВСЕ

Серйозність намірів підтверджує те, що нам надіслали номер особистої банківської картки журналістки Дарини Ковальчук – це для розрахунку. 

«ВСЕ»: 8 тисяч 300 гривень за матеріали.

 «Радіо Трек» зробить «без купюр»

«Радіо Трек» – окрім самого радіо – також найвідвідуваніший сайт у Рівному. Оскільки має значну складову жовтої, бульварної преси.

Можливість розміщення політичної реклами обговорюємо зі співвласником і комерційним директором Олегом Нечидюком. Напередодні він скинув прайс на радійні матеріали.

ц2
Скріншот переписки з Олегом Нечидюком

Втім нас цікавить сайт. У розмові дізнаємося, що матеріал на сайті коштує сім тисяч гривень. Інтерв'ю пан Нечидюк радить зробити на радіо і викласти на сайті, зі знижкою – це 9 тисяч гривень. Просимо розмістити матеріали без позначок.

11
Олег Нечидюк – співвласник «Радіо Трек». Фото зі сторінки Олега Нечидюка у Фейсбуці

 – Все залежить... на сайті там маркування не буде, а по радіо... То треба буде дивитися по самому інтерв'ю. Справа в тому, що по радіо маркування політична агітація відбувається дуже легко. Тобто, слухач цього не вловить, – розказує Олег Нечидюк.

–  Тобто, там швиденько, коротко, тихенько говориться ця фраза, де юре. Але ж слухач її майже не вловить. Знаєте, як пришвидшено в кінці ролика говорять: лінцензія номер тирипирипири (говорить дуже швидко), то це приблизно так само «політична агітація».

– І все. І в кінці, коли інтерв'ю закінчиться, так само. Але воно буде сказано швидко, і непомітно. Тобто, не буде весь час повторюватись, що з нами політична агітація.

Пропонуємо не вказувати, що розмова саме з кандидатом. Хай Антоненко традиційно буде просто меценатом, бізнесменом і хорошою людиною. 

–  Ну тоді даємо без купюр, питань немає, – Олег Нечидюк. 

– Добре, ще підкажіть щодо варіантів оплати, – журналістка.

– Для нас нема різниці, яким чином. Якщо ви зараз зі мною говорите про те, щоб там не було купюр, політична агітація, то зрозуміло, що неофіційний варіант оплати.

Таким чином, інтерв'ю в ефірі на «Радіо Трек» з викладенням на сайт, а також немаркована публікація про зустріч з виборцями обійшлися б кандидату у 16 тисяч гривень.

«Рівнемедіа» і «ЧаРівне»

Співвласник сайтів «Рівнемедіа» і «ЧаРівне» – Ігор Гляйх. З пропозиціями звертаємося до нього. Зі слів Гляйха, публікація на «Рівнемедіа» обійдеться в 6 тисяч гривень. На сайті «ЧаРівне» – у 5 тисяч.

Обидві розміщені в рубриці новин (адже інших рубрик для таких матеріалів на сайтах немає), в топі сайтів затримаються на три дні. Розрахуватися можна готівкою.

11
Ігор Гляйх повідомив розцінки на «ЧаРівне» і «Рівнемедіа». Фото зі сторінки Ігора Гляйха у Фейсбуці

– В нас одна рубрика «Новини Рівного». Тобто приходить там наш журналіст на подію, на захід і висвітлює в тому ракурсі, який вам потрібен із погодженням попереднім. Публікуємо її і ставимо в топ, – розповідає власник сайтів «ЧаРівне» і «Рівнемедіа» Ігор Гляйх.

– А це буде матеріал без поміток? Там «політична реклама», «агітація» чи як? – журналістка.

– Ну я просто не знаю що це буде. То будемо намагатися робити без поміток, не буде такого, прямої такої реклами.

 – (...) Можливо, ви підкажете як саме подати матеріал, або ваші журналісти там? 

– Мені треба бачити, що то буде за зустріч, захід і там хто буде писати. Тоді просто ми там якось придумаємо як гарно подати, щоб не виглядало як пряма реклама. А як звичайний захід.

Матеріал на сайті «Рівнемедіа» обійшовся б кандидату у 6 тисяч гривень, на сайті  «ЧаРівне» – 5 тисяч. 

З «Рівненськими новинами» «всьо ок»

Сайт «Рівненські новини» погоджується на політичну джинсу ще в переписці і вказує вартість матеріалів:

Ольга Ольшанська: «Цікавить розміщення політичних матеріалів без позначки «на правах реклами» і «політична агітація». В такому випадку чи актуальний запропонований прейскурант?»

Рівненські новини: «Актуальний) немає проблем...»

Узгоджуємо вартість репортажу зустрічі з виборцями та інтерв'ю з редактором сайту Андрієм Андрощуком по телефону.

Екс-помічник на той час голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка, рекламник компанії Муляренка «Сталь-М» Андрій Андрощук цього разу погодився торгувати обманом для аудиторії сайту, за який відповідає

–  Два різних. Ну то впринципі так само залишається, просто там, щоб наші журналісти. Чотири плюс чотири, дорівнює вісім... – редактор сайту «Рівненські новини» Андрій Андрощук.

–  Тобто чотири тисячі і за те, і за те? –  журналістка.  

–  А нє.. Давайте так, 4 тоді, якщо два буде, то тоді 4 плюс 3.

– А ще ми з вами обговорювали, що публікація може бути розміщена без реклами.

– Да-да-да.

–  Тобто там немає ніяких, я не знаю, обмежень?

– Законодавчо, ви маєте на увазі?

– Ні, у вас. Ваша редакційна політика...

– Немає, всьо ок.

– Тобто там може в принципі кандидат програму розказати?

– Звичайно, звичайно, звичайно.

– Угу. А добре, а ще підкажіть, будь ласка, у вас є варіанти оплати готівкою, або на картку?

– Так, так. Це навіть було б, якщо насправді ставимо цей – ніякої платіжки –  самий кращий варіант.

З «Рівненськими новинами» про все домовилися за 2 хвилини. Без вагань і обговорень.

За два матеріали кандидат заплатив би сайту 7 тисяч гривень.

«0362» дурить «простих смертних»

Рівненський сайт «0362» входить до мережі новинних порталів CitySites. Публікація в топі з роботою журналіста на виїзді тут коштує 7350 – відповідно до прайсу. Платити можна готівкою.

Нам пропонують розмістити матеріали без рекламних позначок, але виключно в рубриці «Промо стаття». Така редакційна політика. Запевняють, цього ніхто не помітить.

– Прості смертні, які просто читають цю статтю, не розуміючи законодавства і що означає слово «промо», вони це будуть сприймати як звичайну статтю. Того вам за це переживать абсолютно немає потреби.

І тим більше, коли стаття публікується на головній сторінці немає позначки промо, – керівник відділу реклами на сайті «0362» Володимир. 

Таким чином один матеріал на цьому сайті обійшовся б кандидату у 7 тисяч 350 гривень. 

«Крапка» зробить так, щоб не було відвертої реклами

Публікацію про захід на сайті «Крапка» редакторка Вікторія Ричко сайту оцінює у 2 тисячі гривень. Інтерв'ю – приблизно три тисячі.

Розрахуватися теж можна готівкою. Редакторка радить як зробити краще.

11
Редакторка сайту «Крапка» Вікторія Ричко

– Дивіться, якщо це чітко під захід, я б радила ставити анонс про те, що таке буде – якщо це якийсь масштабний захід і далі по факту заходу написати гарну статтю – з коментарями. Якщо це там зустріч з виборцями, мені тези виборчої програми дати. Таким чином.

Якщо цікавить саме по програмі, я радила б це все писати, або текстом – стаття, захід, під заголовком, щоб людині щось одне кидалося в очі. Якщо вона не перечитає все, то хоча б перечитала те, що її цікавить, – Вікторія Ричко.

–  (...) Можна буде цей матеріал без маркування, що це агітація, –  журналістка. 

– Можна, але якщо подавати такий більш-менш, скажемо інформаційний заголовок, щоб воно не було як відверта реклама і потім ні до вас, ні до мене не було питань зайвих.

«Це Рівне, друже», тут джинсують

Редакторка сайту «Це Рівне, друже» Іванна Антонюк (Пристайович) каже, що інтерв'ю коштуватиме три тисячі гривень. Матеріал з події – дві тисячі.

11
Редакторка сайту «Це Рівне, друже» Іванна Антонюк (Пристайович). Фото з її сторінки у Фейсбуці

– У нас на сайті є рубрика інтерв'ю. Ви можете подивитися, які інтерв'ю ми робимо. До речі, там з кандидатом одним інтерв'ю вже вийшло. Плюс, щоб підготувати інтерв'ю з ним нам треба знати що це за кандидат, щоб ми знали людину і що питати.

Ми розкриваємо людину, щоб це було цікаво, знаєте, щоб було лайфово, і не просто суто там політика, чим хочете займаться, ваші плани, що будете робити в Раді, – радить Іванна Антонюк.  

– Нагадайте ціни – журналістка. 

– Якщо ми не ставимо маркіровки реклами, так? – Іванна Антонюк. 

– Так. 

– То інтерв'ю буде десь 3 тисячі.

– Зрозуміло. І це можна буде зробити без позначок, так? Тобто як новину, чи щось таке?

– Новину я думаю що так. Думаю, що ми домовимося з вами. Просто мені треба знати, що це за людина.

Експеримент завершено. Найдешевша прихована реклама про кандидата на рівненських сайтах коштувала б 2 тисячі гривень, найдорожча – більше семи. Нам не довелося прикладати особливих зусиль, щоб переконати брехати своїм читачам.

Назва сайту Вартість публікації інтерв'ю Вартість публікації новини Робота журналіста Разом
«Радіотрек» 9000 (радіоефір + публікація на сайті) 7000 входить у вартість 16 000
«0362» 5850 5850 1500 14 700
«Rivne Media» 6000 6000 входить у вартість 12 000
«ЧаРівне» 5000 5000 входить у вартість 10 000
«ВСЕ»  4000 4300 входить у вартість 8300
«Рівненські новини» 3000 4000 входить у вартість 7000
«Крапка» 2000 3000 входить у вартість 5000
«Це Рівне, друже» 2000 3000 входить у вартість 5000

Редактори сайтів і газет, з якими нам вдалося поспілкуватися, стверджували, що не публікують «джинсу». Наш експеримент показує інше. Крім того, ми виявили матеріали з ознаками «джинси» у виданнях. Покажемо вам, на нашу думку, найяскравіші приклади.

Запитуємо як редактори або власники можуть це пояснити.

«ВСЕ» порушило закон

Редакторка сайту «ВСЕ» Ольга Ферар стверджує, що з кандидатами ЗМІ працює офіційно.

цц
Редакторка сайту «ВСЕ» Ольга Ферар. Фото зі сторінки Ольги Ферар у Фейсбуці

– Ви знали про те, що ваша працівниця погодилася на те, щоб ми купили замовний матеріал без маркування агітація та реклама? – журналістка

– Ні. Стосовно без маркування я вперше чую, вона прекрасно розуміє, що ми працюємо тільки по угодах, – редакторка сайту «ВСЕ» Ольга Ферар

– І я правильно розумію, що такий матеріал, навіть якщо я його узгодила б з вашею працівницею, він не міг би вийти?

– Однозначно ні. В нас все йде через виборчий фонд, тому що нас так само контролюють.

– Неофіційний варіант неможливий?

– Ні.

Нагадаємо переписку із ВСЕ за кілька днів до розмови:

«ВСЕ»: «Редактор затвердила ціну, в 5000 грн, без позначки на правах реклами».

Журналістка сайту Дарина Ковальчук запевнила, що кандидат може працювати зі ЗМІ, як йому зручно.

–  Дивіться, я вам скидаю реквізити. Картка на мені оформлена, це наша офісна. Тому дивіться там, будете знати, – журналістка сайту «ВСЕ» Дарина Ковальчук.

– Тобто можна неофіційно це робити?

– Можна, можна. Ми завжди відкриті, як то кажуть. Як клієнту зручно – так ми, так ми і працюємо.

На сайті «ВСЕ» виявляємо «джинсу» від 6-го червня 2019-го – «Лідер опозиції у Рівному знає як позбутися черг у садочках».

Розповідають як Роман Стасюк, який є кандидатом, бачить вирішення проблеми з перевантаженістю дитячих садочків. Аналогічну статтю ми виявили в агітації Романа Стасюка, яку роздають перехожим. 

Більше того, медіа-організації «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» проаналізували цю публікацію, висновок експертів – це «джинса», яка порушує Закон України «Про рекламу».

«Радіо трек» і розлад шлунку

Директор «Радіо трек» Микола Кульчинський каже – співвласник ЗМІ Олег Нечидюк просто не розібрався чи пожартував.

уу
Микола Кульчинський каже, що ніколи не практикував «джинсу» на своєму сайті. Фото зі сторінки Миколи Кульчинського у Фейсбуці

–  Може він не розібрався. По телефону ж була розмова, правильно? Може він не зрозумів, про що йдеться, якби він побачив цей матеріал, сказав би що «нє, нікагда», – редактор «Радіо трек» Микола Кульчинський.

–  Тобто, у вас такої практики нема, так? –  журналістка

–  Немає, я ніколи такого не практикував, ніколи. 

– А чого Нечидюк таке може тоді говорити?

– Я ж не знаю, шо він говорив. Може в нього сильного голова боліла, чи розлад шлунку. Ну мало лі шо він міг собі говорити.

– А ефіри у вас на радіо платні чи безплатні? 

– Як сказати. Часто безплатні, деколи платні. Коли політична реклама значить платні.

– Розкажіть, як ця позначка в ефірі.

– Ну як, включить радіо трек, коли ви побачите ефір, там говориться «політична реклама».

Нагадаємо як нам в ролі замовників джинси презентували таку відбивку. 

–  Слухач її майже не вловить. Знаєте, як пришвидшено в кінці ролика говорять: лінцензія номер тирипирипири (говорить дуже швидко), то це приблизно так само «політична агітація», – запевняв співзасновник «Радіо трек» Олег Нечидюк.

Попри запевнення редактора, на «Радіо Трек» знаходимо матеріали з ознаками джинси.

Ось приклад від 19 червня – «Майдан у Рівному скандув «Молодці!».

Там виключно позитивно висвітлюють політсилу, демонструють фото з концерту Європейської Солідарності у Рівному, коментарі кандидатів в яких дехто з них розповідає про те чому долучився до цієї політичної сили. Позначок, що це агітація немає.

Амнезія «ЧаРівне» і «Рівнемедіа»

Співвласник сайтів «ЧаРівне» і «Рівнемедіа» Ігор Гляйх каже – не пам'ятає як погоджувався на «джинсу». 

– Чому ви погодились поставити приховану рекламу без поміток? – журналістка

– Я погодився? – Ігор Гляйх.

– Так, в нас є записи розмови.

– Ну скиньте мені, я послухаю. 

– Ви не пам'ятаєте? 

– Ні.

Нагадуємо, раніше Ігор Гляйх нам повідомляв наступне:

– Мені треба бачити, що то буде за зустріч, захід і там хто буде писати. Тоді просто ми там якось придумаємо як гарно подати, щоб не виглядало як пряма реклама. А як звичайний захід, – Ігор Гляйх

На «Рівнемедіа» знаходимо матеріал з ознаками джинси від 17 травня – «Нова політична партія Гройсмана: хто може увійти до рівненського осередку?».

В ньому розповідають і про високі рейтинги, і про перспективи. Ось цитата: «жителі Рівненщини матимуть альтернативу у виборі сили, яка продовжуватиме розвиток країни». Матеріал вийшов без позначок, що це політична реклама чи агітація.

На сайті «ЧаРівне» виявляємо матеріал з ознаками джинси з кандидатом від 27-го червня: «Курсик хоче назвати вулицю іменем Ігоря Марка».

Ще один, про зустріч кандидата Олександра Курсика з міністрами і про те як він їм показував Рівне вийшов 2-го липня. Обидва без передбачених законом позначок.

Амнезія «Рівненських новин»

Редактор «Рівненських новин» Андрій Андрощук, який за рекордний час погодився на «джинсу» тепер заперечує, що мав таку розмову. 

– Ви повідомили, що це буде без позначок на правах реклами. Скажіть, чому ви це робите? – журналістка

– Я повідомив? – редактор «Рівненських новин» Андрій Андощук

– Так, ви. 

– Я такого не казав.

– З цього самого номера ви казали.

–  Нічого я такого не казав.

За кілька днів до цієї розмови було так: 

– Добрий день, Андрій, – журналістка (представившись Ольгою Ольшанською). 

–  Да, – редактор «Рівненських новин» Андрій Андощук

– Це вас турбує Ольга Ольшанська, я з вами листувалася минулого тижня щодо розміщення реклами. Якщо пам'ятаєте. Так? 

– Так, так-так-так.

З джинсою на «Рівненських новинах» все просто. Сайт постійно агітує за кандидата Олексія Муляренка, радником якого раніше був сам Андрощук.

Агітація кандидата так і називається «Рівненські новини», дублює лого сайту. Ось приклад джинси на сайті від 25-го червня. Муляренка називають «батьком рівненського спідвею» і пишуть як він взяв участь у благодійному заході.

«Це Рівне, друже» «вобщє не заробляє»

Редакторка сайту «Це Рівне, друже», яка назвала вартість немаркованих матеріалів тепер каже, що сайт не зробив жодної проплаченої публікації.

– Я пам'ятаю її, вона мені телефонувала, ми з нею спілкувалися, але ми не дійшли з нею згоди. Наразі поки що ми взагалі зі свого медіаресурсу в принципі не заробляємо вобщє грошей, ми працюємо в мінус, – редакторка сайту «Це Рівне, друже» Іванна Антонюк (Пристайович). 

Тим не менше, в попередній розмові лунали і ціни і можливість публікації без позначки.

– Якщо ми не ставимо маркіровки реклами, так? 

– Так, – журналістка

– То інтерв'ю буде десь 3 тисячі.

«Це Рівне, друже!» 7-го липня публікує репортаж зі свята Івана Купала, яке відзначали у парку «Хімік». Організатор свята – кандидат Олексій Муляренко.

цу
Іванна Антонюк (Пристайович), окрім того, що в команді Олексія Муляренка, нещодавно стала заступницею голови Молодіжної ради при Рівненській ОДА
Кандидат в народні депутати, депутат Рівнеради Олексій Муляренко з помічницями

У статті пишуть не тільки про те, як люди розважалися завдяки кандидату. А ще й про розіграш, в рамках якого ті, хто викладуть в соцмережі фото із агітаційним хештегом можуть отримати подарунки.

Громадська мережа ОПОРА вважає це можливим підкупом виборців. В джинсовому сюжеті каналу «Ритм» вказано, що редакторка сайту Іванна Пристайович була організатором цього заходу. Вона ж і озвучила умови участі у конкурсі.

0362: ну да, «джинса»

цу
Редакторка сайту «0362» Інна Тунєва

За позначкою «промо» теж ховають джинсу. Цікаво чи розуміє це редакторка сайту Інна Тунєва. 

– Ви розумієте, що це джинса виходить – промо стаття? – журналістка.

– Ну да. Я дуже рада тому що ви теж це розумієте.

«Крапка»  

Редакторки сайту «Крапка» Вікторія Ричко спочатку прокоментувала свою згоду на розміщення джинси так: 

–  Мабуть такого сказати не могла, без позначок політичного характеру інформація не публікується, – Вікторія Ричко.

Ми відтворили аудіозапис домовленостей і Вікторія впізнала свій голос.

Сказала, що в розмові з Ольгою Ольшанською повідомила, що політичні матеріали маркуються і доки вона не бачить тексту, жодного матеріалу не публікує. Розмова була довга, а в кінці Вікторія Ричко повідомила, що забороняє використовувати її слова як коментар.

Насправді «прес-секретарці кандидата» Вікторія Ричко повідомила, що зробить матеріал про політика. Нагадаємо: 

– Підкажіть, будь ласка, можна буде цей матеріал без маркування, що це агітація, – журналістка. 

–  Можна, але якщо подавати такий більш-менш, скажемо інформаційний заголовок, щоб воно не було як відверта реклама і потім не ні до вас ні до мене не було питань зайвих, – Вікторія Ричко. 

На сайті «Крапка» знаходимо матеріал: «Тарифи у Рівному зміняться: міністр юстиції пообіцяв зменшення цін під час зустрічі з депутатом Рівнеради Олександром Курсиком», від 28 червня.

В публікації розповідають про те, як Курсик показує місто Павлу Петренку. Того, що Олександр Курсик кандидат в депутати – не приховують. Рекламних позначок немає.

19 з 20 рівненських ЗМІ, які перевірила «Четверта влада», легко погодились публікувати джинсу. А оплачують цей обман політики. 

Три телеканали не повідомлять в новинах, що насправді це замовив і оплатив кандидат. Газети і сайти не скажуть за скільки політик купив публікацію. Медіа приховують як торгують вашою довірою і перетворюють її на чиїсь рейтинги.


Розслідування «Четвертої влади» в рамках проекту «Підтримка регіональної розслідувальної журналістики» за підтримки National Endowment for Democracy (Національного фонду підтримки демократії (США))

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Анна Калаур, Вікторія Журавель, «Четверта влада»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2692
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду