Вчора у НСЖУ відбулося обговорення Проекту Закону "Про роздержавлення ЗМІ"
Найбільше запитань у учасників дискусії викликали такі проблеми, як:
- що таке роздержавлення ЗМІ: приватизація (оцінка активів та продаж) чи усуспільнення (передача трудовому колективу)?
-чи може бути трудовий колектив ефективним власником ЗМІ як в економічному (прибутковість), так і в суспільному (збалансованість інтересів при інформуванні) розумінні?
-чи має в Україні відбутися повне роздержавлення (демуніципалізація), чи мають лишитися так звані бюлетені державних та муніципальних організацій? – та багато інших.
Михайло Вейсберг, президент УАВПП, наголосив на тому, що усуспільнення – це не приватизація, а безоплатна передача видання на певних умовах: "З тих 900 муніципальних видань, які зареєстровані, багато збиткових, особливо районних. Не всі з них можуть організувати ТОВ і викупити своє видання. Щоб не дати закритися такому виданню, які більш ніж на 50% збиткові, їх можуть безоплатно взяти будь-які громадські організації. Тобто газета потрапляє на приватизаційний аукціон, де її виборюють зацікавлені".
Проте, представники тих регіональних видань, які вже давно є прибутковими, які самі вже вклали достатньо коштів для модернізації технічного забезепечення, які самі сплачують аренду та таке інше, незадоволені тим, що їм свої видання, фактично, доведеться викуповувати вдруге. До того є законопроектом передбачено розстрочки.
Також сперечалися про те, чи дійсно буде і має закон зберігати пільги статусу держслужбовця, які зараз мають журналісти державних ЗМІ.
Створення Комісії з представників журналістських організацій і профспілок, якій проектом Закону надаються повноваження контролю процесів роздержавлення, також викликало дискусії з боку представників медіа.
Учасники також наголошували на тому, що перш, ніж обговорювати будь-які проекти, має бути представлена конкретна фінансова схема роздержавлення, з урахуванням інтересів і суспільства, і держави, і самих ЗМІ. До того ж, потрібно розробити достатню понятійну базу, адже у проекті відсутні поняття трудовий колектив, соціальна ефективність, редакційна політика, власник та ін.
Тобто, дійшли висновку, що законопроект ще сируватий і вимагає доопрацювання. Остаточний варіант, в якому, як запевняють ініціатори законопроекту, будуть враховані всі побажання та пропозиції щодо процесу роздержавлення ЗМІ, буде розглянуто Комітетом ВР з питань свободи слова та інформації на наступній сесії ВР.
Анна Сенюк, для "Детектор медіа"
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ