ВР вимагає відповіді, чи продовжується переслідування журналістів і ЗМІ за нібито здійснений ними "незаконний вплив" на Президента
Верховна Рада України 171 голосами "за" підтримала депутатський запит народного депутата України, голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка щодо оприлюднення Генеральною прокуратурою України інформації про порушення та ведення слідчих дій у кримінальній справі за фактом публікації у засобах масової інформації критичних матеріалів на адресу Президента України.
У запиті зазначено, що в рамках слідства у кримінальній справі №49-1120, порушеній за фактом публікації у засобах масової інформації, брошурах та інших виданнях матеріалів, які спрямовані нібито на незаконний вплив на Президента України з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків, за дорученням Генеральної прокуратури працівники прокуратури на місцях здійснюють слідчі дії, зокрема, проводять допити, виїмки, у т.ч. окремих тиражів друкованих ЗМІ, тощо.
Так, згідно з повідомленнями низки інформаційних агенств, в квітні цього року службовими особами Генеральної прокуратури України було допитано ряд представників регіональних засобів масової інформації. Зокрема, було допитано Станіслава Власюка, виконавчого редактора газети черкаського обкому КПУ “Черкаська правда” з приводу публікації, яка висвітлювала 8-й з’їзд Всеукраїнського союзу робітників у якій було наведено фрагмент виступу делегата від Харкова Т.В.Тищенка. Як речовий доказ у справі службовими особами прокуратури було вилучено примірник газети з цією публікацією.
31 березня 2003 року прокуратурою Черкаської області було допитано редактора газети “Антенна” В. Воротника та, крім того, була зроблена виїмка екземплярів цієї газети за листопад-грудень 2002 року.
6 травня цього року співробітники Дніпропетровської міської прокуратури провели виїмку трьох тиражів газети "ЛИЦА" зі статтями Т.Коробової. Днем раніше був також проведений допит головного редактора згаданого видання О.Гарагуц.
Як зазначено у запиті, 24 квітня цього року Президент України Л.Кучма публічно заявив, що він особисто "попросив" Генерального Прокурора припинити згадану кримінальну справу.
У депутатському запиті Микола Томенко наголосив, що "будь-які опубліковані матеріали, що носять критичний характер та не містять фактичних даних, констатують загальновідому суспільно-значиму інформацію є оціночними судженнями журналіста, які не можуть викликати доведення їх правдивості. Проведення таких слідчих дій є грубим порушенням конституційних прав людини та містять у собі ознаки злочину, передбаченого статтею 171 Кримінального кодексу України".
У зв’язку з цим Микола Томенко попросив Генерального прокурора надати документальні відповіді на наступні запитання:
"1. Чи дійсно Генеральною прокуратурою України були порушені кримінальні справи за статтею 344 Кримінального кодексу України за фактом публікації у засобах масової інформації, брошурах та інших виданнях матеріалів, спрямованих на незаконний вплив на Президента України? Якщо були, то скільки справ було порушено і коли? Чи встановлено по цих справах особи підозрюваних, обвинувачених?
2. Чи з часу прохання Президента України про закриття відповідних справ ці справи були закриті?
3. Чи продовжують органи прокуратури провадити процесуальні дії щодо відповідних засобів масової інформації, журналістів?"
За інф. Громадської Ради
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ