Конституційна анархія. Як ток-шоу реформували основний закон країни

Конституційна анархія. Як ток-шоу реформували основний закон країни

8 Липня 2018
5929
8 Липня 2018
13:39

Конституційна анархія. Як ток-шоу реформували основний закон країни

5929
«Український формат» від обговорення Конституції перейшов до злочинів влади, «Політклуб» - до судової реформи, а «Свободи слова» подарувала ефір Уряду.
Конституційна анархія. Як ток-шоу реформували основний закон країни
Конституційна анархія. Як ток-шоу реформували основний закон країни

Кого моніторили: «Український формат» (NewsOne), «Політклуб Віталія Портникова» («Еспресо»), «Свобода слова» (ICTV).  «Право на владу» («1+1») цього тижня не виходило

Коли моніторили: 25 червня - 1 липня 2018 року. 

«Український формат» (NewsOne), 27 червня

Темою «Українського формату» на каналі NewsOne стали порушення Конституції. Постійні глядачі вже здогадалися, хто й навіщо нехтує основним законом (спойлер: Порошенко, щоб узурпувати, зберегти та примножити владу) і на цьому, мабуть, немає сенсу зупинятися детальніше. Тим паче, що програму про Конституцію «Український формат» збагатив величезною кількістю інших вражаючих моментів, більшість яких заявленої теми не стосувалися.

Участь у поливанні брудом узяли: Народний депутат другого скликання Володимир Чемерис, політичний експерт Володимир Цибулько, народний депутат із фракції «Блоку Петра Порошенка» Валерій Карпунцов, народний депутат із фракції Радикальної партії Ігор Мосійчук, народний депутат України і голова партії «Народний контроль» Дмитро Добродомов, народний депутат і член партії «За життя» Нестор Шуфрич, політичний експерт Вадим Карасьов, екс-віце-прем’єр міністр України Володимир Семиноженко, громадський діяч і кандидат юридичних наук Марина Ставнійчук, екс-народний депутат і голова Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін.

Середньозважений момент «Українського формату» цього тижня виглядав так: у Юрія Кармазіна, який долучився до створення Конституції, запитують: «Как вы сегодня вспоминаете тот день, ту ночь?»Політик починає свій виступ із слів:«...Петро Порошенко поклав цю Конституцію під зад і сидить на ньому!», а закінчує словами: «Щодо цього недорозуменія Мінздрава, так званої Супрун, "Мадам Смерть", то в 49 статті Конституції прямо записано, що існуюча мережа державних і комунальних закладів охорони здоров'я, це я записував, не може бути скорочена. Це має вона зрозуміти! Недоумок Гройсман і недоумок ПорошенкоРеакція ведучих на неаргументовані образи? Жодної.

Досвід перегляду ток-шоу на NewsOne стає сюрреалістичнішим із кожною програмою. Раніше тут уже були Борислав Розенблат як один із головних спікерів у темі боротьби з корупцією, Євгеній Мураєв, який вихваляв Сталіна, та Євген Балицький, що відбілював Януковича. Родзинкою програми 27 червня став Нестор Шуфрич, колишній член Партії регіонів та «Опоблоку», який голосував за закони 16 січня і, тим не менше, заявляв на шоу таке: «Я честно говоря думал, что после событий 14-го года это власть чему-то научиться», «Власть, которая не боится, она обречена», «Такое игнорирование Конституции, которое наблюдаются сейчас, его не было никогда». Шуфрич точно говорив не про ту владу, частиною якої був? Адже за Януковича Конституцію просто взяли й повернули до вигіднішої президенту форми. Проте особливо весело було, коли Нестору Івановичу ятрило старі рани: «Запихали во власть этого Ющенко, как компромисс», «Как раз в социальной части в Советсткм Союзе все выполняли». Ага, просто рай для прав людини.

Толерована ведучими некоректність стала звичною для програми. Наприклад, Володимир Цибулько дозволив собі таку заяву:«Із кожними ста кілометрів віддалення від Києва на 10% дієвість Конституції падає. І десь там, на далеких околицях від Києва, кілометрів за 500, - вона вже напівдієва». По-перше, в України немає околиць. По-друге, Київ є 22-м із 25 українських обласних центрів за рівнем безпеки. А от за 500 кілометрів від столиці, у Чернівцях, правопорушень у 5 разів менше. За якістю бізнес-клімату Київщина дев’ята, а от Львів, який за 541 кілометр, другий. Найкращий керіник області живе за 480 кілометрів від Києва. Чи що мається на увазі під «дієвістю» Конституції?

Висловився на тему поділу українців і Вадим Карасьов: «Мы получили государственно-территориальное границы такие, когда государство больше чем украинское ядро нации. И тут 2 вопроса возникает - либо мы украинизируем всех остальных силой...»Ніхто, на жаль, не поцікавився, хто саме в Україні не українець, і наскільки проблема ядер стоїть в інших націй: австралійців, американців, євреїв?

Звісно, програма не могла відбутися без обговорення реформ. Цього разу їхню критику підвели під порушення Конституції: «У нас земля, основне національне багатство. Вже всім бандюками має продаватися», «Реформа охорони здоров'я, яка проти людей, яка знищує конституційні гарантії», «Медична, освітня реформа, пенсійна реформа - вони нівелювали всі соціальні права[...] у нас немає свободи зібрань, у нас немає свободи слова», «Де тут написаний так званий Антикорупційний суд? Маразм! Ви - маразматики! [...] Та ми ж навіть не Зімбабве!»Окей, не Зімбабве, а як щодо Хорватії, Болгарії, Словаччини?

Відзначився Шуфрич: «Даже вот самая основная норма, которая гарантирует ваше социальное право не умереть, сегодня у вас украдена. Украдена псевдореформой. Не нравится власти, требуют от нее сузить дефицит за счет жизни наших граждан». І все ж цього разу пана Шуфрича на цілий корпус обійшов Валерій Карпунцов із «БПП», ми дуже радимо почути цю фразу на власні вуха [2:25:55]: «Східний сусід чи західний сусід, ніхто не зацікавлений в сильній Україні. Зараз зацікавлений в геноматеріалі. Виманюють українців туди, там де генокоди співпадають».

Разом із тим, хоч якою безцільною, хаотичною та брутально маніпулятивною була ця програма, одна її особливість була дуже яскравою: прихильність ведучих та Ігоря Мосійчука до російсько-трампівсього погляду на світ. Почалося з того, що Володимир Цибулько, коментуючи систему противаг у США, заявив: «Агресор дуже розраховував на персоналістські відносини з Трампом.І на те, що Трамп раптом благословить агресію Путіна проти України». У відповідь Тигран Мартиросян видав це:«Да. Рассчитывали на Трампа, а благословил Обама».Загалом, повторив аналогічну маніпулятивну заяву Трампа двотижневої давнини. Потім Володимир Цибулько заявив, що «Сусідня Угорщина зараз називається в Євросоюзі мафіозною державою». І Тигран Мартиросян знову став на захист друзів Москви: «Кем-то называется, кем-то не называется».

Першою ж скрипкою в прославленні Трампа був Ігор Мосійчук. Спочатку він закликав посилити роль Президента, щоб було «як у США», потім зробив кілька компліментів чинному главі Штатів:«70% того що обіцяв виконав за рік президентства».По-перше, це спірне число без посилання, Politfact заявляє про 15% виконаних обіцянок. По-друге, питання ще ж і в якості дій Трампа: 200 науковців визнали його найгіршим Президентом в історії. Проте Мосійчуку політика керманича США подобається: «Підтримую тут те, що каже президент Трамп: нелегали мають бути депортовані з країїни навіть без рішення суду». І це в програмі про Конституцію та права.

У 1982 році в США сформулювали теорію розбитих вікон, суть якої полягає в тому, що безлад породжує безлад. Подібні (тобто, всі) випуски «Українського формату», здається, виконують у суспільстві саме таку роль. І це не лише наша думка, а й присутньої в ефірі Марини Ставнійчук: «Не розкидайтеся словами, не кричить, що у нас фіктивна Конституція, що це "фількіна грамота"[...] Ви сьогодні формуєте конституційну традицію, конституційну культуру».

«Політклуб Віталія Портникова»(«Еспресо»), 28 червня

У «Політклубі» цього тижня стався незрозумілий збій. Програма на тему конституційних реформ почалася із сильного та конструктивного посилу ведучого, якісного суто експертного обговорення та гарних тематичних запитань. Але потім ток-шоу непомітно звелося до обговорення судової реформи.

Участь у дискусії взяли: Леонід Ємець, народний депутат України із фракції «Народний фронт», Андрій Козлов, член вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ігор Когут, голова ради громадської організації «Лабораторія законодавчих ініціатив», Юлія Кириченко, експертка центру політико-правових реформ, Тетяна Ющенко, експертка Українського інституту майбутнього, Ганна Бондаренко, членкиня правління Асоціації розвитку суддівського самоврядування. Із приводу такого складу гостей хочеться висловити дві думки: по-перше, неймовірно круто, що на ток-шоу про реформи Конституції здебільшого запросили профільних експертів, а не відомих політиків. По-друге, досить дивно, що нардепа запросили лише одного: Леоніда Ємця із «Народного фронту». Партії, лідерові якої належить канал «Еспресо».

Хай там як, розмова почалася якісно. Леонід Ємець просував свою ідею конституційної реформи виборів, а Віталій Портников поставив, здається, найважливіше запитання в обговоренні будь-яких змін головного закону: «Не достатньо для цього просто змінити виборче законодавство?»Юлія Кириченко розповідала про три конкретні конституційні виклики для України, які були виявлені «міжнародною організацією з двома професорами з Америки і шведським професором».

Згадали і про виховання поваги до Конституції, зокрема, влучно висловився Андрій Козлов: «Проблема з невиконанням Конституції полягає в тому, що ми завжди шукаємо правила там, де потрібно встановлювати цінності».Тетяна Ющенко також розповіла про особливості конституційних норм прямої дії й про їх користь у судах. Остання тема, разом зі згадкою про судову реформу, відкрила на програмі скриньку Пандори

Більшу частину другої половини шоу присутні так чи інакше говорили про українські суди: про виконання рішень, про відбір суддів, конфлікти між Громадською радою доброчинності та Вищою кваліфікаційною комісією. Програма, звісно, не стала від цього менш конструктивною чи пізнавальною, збереглися коректність та професійність її учасників, але про конституційні реформи не договорили.

«Свобода слова»(ICTV), 25 червня

Брифінг уряду. Це найкоротший та найчесніший спосіб описати випуск ток-шоу на ICTV, темою якого стали останні ініціативи Кабміну щодо боротьби з контрабандою. Саме так, не проблема контрабанди взагалі й не питання різних методів боротьби з нею, а: «Уряд запропонував експеримент, який надає національній поліції право контролю над митницею. На думку Кабінету Міністрів, це допоможе боротьбі з контрабандою, а на думку критиків цієї ідеї – це тільки призведе до перерозподілу фінансових потоків, а також може призвести до боротьби силових органів.Про це і будемо говорити», анонсував ведучий Вадим Карп’як. Про це й говорили, от тільки критиків ідеї запросили забули.

Перед народом звітували: Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України. Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ. Мирослав Продан, виконувач обов'язків голови Фіскальної служби України. Сергій Князєв, керівник Національної поліції України. Даніель Білак, директор офісу із залучення та підтримки інвестицій Кабінету міністрів України. Оксана Макарова, тимчасова виконувачка обов'язків міністра фінансів. Експертами виступали Ярослава Савастєєва з Європейської бізнес-асоціації. Ілля Несходовський з Інституту соціально-економічної трансформації та Олександр Громико, президент Української асоціації виробників електротехніки.

Усе шоу звелося до простої формули: ведучий ставив гостям справді якісні запитання з приводу планів уряду боротися з контрабандою, члени Кабміну обіцяли успіхи та робили оптимістичні прогнози і... Вадим Карп’як ішов далі. Гострих уточнюючих запитань, дискусій чи спроб перевірити слова політиків у шоу практично не було, тож година ефіру ICTV перетворилася на озвучення планів Володимира Гройсмана і його колег.

Наприклад, модератор ставить прем’єру запитання про причини контрабанди: «Інфраструктура в Закарпатті майже не розвинена. І для них це чи не єдиний нелегальний, але спосіб отримати гроші». Гройсман відповідає: «Я от нещодавно був на Закарпатті і там достатньо непогані бізнес процеси відбуваються. І фактично створюються нові виробництва, нова промисловість. І в принципі людям сьогодні вже є де працювати». Про те, що місцевий центр зайнятості у лютому звітував про зростання рівня безробіття (хоча за кількома іншими показниками справді є позитивна динаміка), Гройсману не нагадували. Натомість сам прем’єр нагадував про свою присутність постійно, доповнюючи оптимізмом практично всі відповіді колег, навіть про кадри в Нацполіції.

Експерти ж виявилися пасивними. Вони ставили мало запитань і не намагалися впіймати урядовців на маніпуляціх, а лише висловлювали власні думки та сподівання щодо боротьби з контрабандою. Що, звісно, може бути цікавим та корисним для глядачів і суспільного дискурсу взагалі, проте не для ток-шоу, яке передбачає діалог.

Таким чином, ICTV практично подарував уряду годину ефірного часу для пояснення та виправдання своїх дій. І зміст виступу політиків неймовірно вдало підсумував наприкінці програми особисто Володимир Гройсман: «Нам потрібна ваша підтримка, нам потрібна ваша віра, нам потрібна підтримка Асоціацій і ми все будемо робити для того, щоби кожна гривня була в бюджеті і щоби виправдати вашу довіру і вашу підтримку [...] Рішення прийнято і ми будемо боротись за те, що би ми досягли успіху. Успіх наш - це успіх України».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот NewsOne
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5929
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду