Чи варто боятися людину з мікрофоном?

Чи варто боятися людину з мікрофоном?

14 Вересня 2012
2260
14 Вересня 2012
00:00

Чи варто боятися людину з мікрофоном?

2260
Ведучий «Великої політики» не може не грати на боці влади, а опозиційні лідери щирістю часто поступаються експертам. Огляд маніпулятивних технологій у політичних ток-шоу за 7–10 вересня 2012 року.
Чи варто боятися людину з мікрофоном?
Чи варто боятися людину з мікрофоном?

Політичні дебати під час ток-шоу сприймаються всіма сторонами (політичними опонентами й аудиторією) як продовження та відображення реальної політичної боротьби. В демократичному суспільстві цінність та вага теледебатів для політиків є високою, оскільки вони дають можливість у стислий строк та з малими витратами змінити настрої бодай частини широкої аудиторії, з якою вони в реальному житті ніколи не зустрінуться.

А така приваблива ціль може виправдати для політиків будь-які засоби, в тому числі застосування маніпулятивних технологій. У такому разі змагання в хитрості та красномовстві підміняє собою конкуренцію у висуванні та спростуванні аргументованих позицій. І в цьому змаганні українські політики ладні поставити під сумнів, здавалося б, очевидні факти, довести до абсурду слушні думки, знецінити варті довіри свідчення.

Глядач не може впливати на учасників ток-шоу. Він може лише сподіватися, що журналісти модератори дебатів стежитимуть за дотриманням політиками певних рамок етики й логіки.

Звісно, годі очікувати, що модератори будуть безпристрасними суддями. В кожного є свої політичні вподобання та упередження.

Та професіоналам цілком до снаги дотримуватися балансу точок зору, не підігравати учасникам і не закривати очей на явну брехню. В іншому разі модерування дебатів перетворюється на елемент гри, покликаний легітимізувати та узвичаїти нечесну політичну боротьбу.

На жаль, ведучі двох головних політичних ток-шоу  Євгеній Кисельов та Савік Шустер — і в новому сезоні продовжили під час дебатів між політиками, які перебувають у стані війни за голоси виборців, відверто сприяти спікерам від влади та чинити перепони опозиціонерам.

Почнемо з «Великої політики» («Інтер»). Двобій віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка та лідера Об’єднаної опозиції Арсенія Яценюка 7 вересня мав стати випробуванням нервів та терпіння для обох політиків, які з 2009 р. змагаються за звання «лідера нового покоління» та не приховують своїх президентських амбіцій. Відповідно, і Тігіпко, і Яценюк звикли відповідати на запитання лише так, як це вигідно їм. Модератор у цих умовах мав би жорстко вимагати від обох конкретики й наполягати на чітких відповідях на поставлені запитання.

Євгеній Кисельов, натомість, перетворився на тінь віце-прем’єра. Ведучий жодного разу не наполіг на тому, щоб Тігіпко відповідав на поставлене запитання, хоча той із не меншим, ніж Яценюк, захватом ігнорував питання та змінював тему дискусії.

Кисельов дозволив собі двічі прокоментувати слова Яценюка і навести факти, які суперечили його висловлюванням із важливих тем. Кілька разів він нагадував Яценюку, що той відхилився від заданої теми. Водночас модератор жодного разу навіть не намагався загнати в глухий кут представника влади.

Наведемо лише два найпоказовіших приклади втручання ведучого на боці одного з учасників.

У першому випадку наводяться та порівнюються дані соціологічних опитувань, які проводилися з різних предметів: одне було присвячено рівню довіри, а інше — шансам політичних сил на виборах. Однак між ними було поставлено знак рівності. Мета — підкреслити електоральну перевагу Партії регіонів.

У другому випадку йдетьтся про телеканал ТВі, який почали вилучати зі своїх пакетів кабельні мережі по всій країні. Своєю реплікою про внутрішні проблеми телеканалу Кисельов вдався до відвертої підміни понять та зміни теми розмови.

Зауважимо ще одну показову рису теледебатів Тигіпка та Яценюка. Лідер головної опозиційної сили все ще боїться вголос назвати своїх основних ворогів — людей, які перешкоджають опозиції взяти владу в країні. У той же час Тигіпко не вагаючись наводить факти, які свідчать про проблему довіри всередині об’єднаної опозиції.

1. Кисельов і маніпуляція із соціологією:

«Євгеній Кисельов: Конец второго раунда, господа. Как говорится: “You are welcome”. Можете консультироваться с вашими секундантами. А здесь, я хотел бы напомнить, прозвучали слова из уст Арсения Петровича, что поражение партии власти на предстоящих выборах предречено. В этой связи хотелось бы посмотреть, а что на эту тему говорят социологи. В нашей программе данные последних опросов общественного мнения, опубликованные вчера и сегодня службами GFK и R&B.

Кореспондент: "За останніми соціологічними опитуваннями компаніями GFK, яке проводилося с двадцятого серпня до першого вересня, рейтинг довіри політичним партіям виглядає наступним чином: Партія регіонів утримає першу позицію з 24% голосів виборців. Об’єднана опозиція "Батьківщина" — друге місце і 17%. "Удар" має 12%, КПУ — четверте місце і 8% голосів. За Всеукраїнське об’єднання "Свобода" висловилося 3% респондентів, що є нижчим за прохідний бар’єр. Дещо відмінні від цих показників данні, що подає компанія R&B. Партія регіонів — 27%, Об’єднана опозиція — 20,4%, "Удар" — 13,4%, КПУ — 11%, "Свобода" — 4,5%. І в списку з’являється "Україна вперед", також не дотягуючи до 5% бар’єру. В них 3,7% голосів виборців"».

2. Кисельов наводить факти про ТВі, які не стосуються суті конфлікту між телеканалом і владою:

«Євгеній Кисельов: Я позволю себе реплику по поводу канала ТВі, я работал на этом канале. Я кое-что знаю про канал ТВі. И я должен заметить, что эти лицензии, о которых идет речь, никогда не были задействованы. Они были получены, на частотах, на которые выданы лицензии, канал ТВі никогда не вещал.

Арсеній Яценюк: "Ви чудово знаєте про те, що зараз іде масове відключення каналу з усіх кабельних мереж. 70 операторів відключили буквально за декілька днів саме після початку виборчої кампанії".

Євгеній Кисельов: Есть такая пословица: как корабль назовешь, так он и поплывет. На мой взгляд, это лично мое мнение, проблемы канала ТВі начались гораздо раньше, а именно осенью, в сентябре 2009 года, когда я вынужден был оттуда уйти, потому что произошел, по сути, рейдерский захват одним из акционеров канала доли другого акционера. И вот, кстати, не так давно в Нью-Йорке был суд, который подтвердил это обстоятельство. Есть это решение.

Арсеній Яценюк: "Я не буду повертатися до долі каналу, на якому ви сьогодні працюєте, тому що була слідча комісія з приводу власності на канал Інтер. Я про це зараз не хочу повертатись, тому давайте про правду".

Євгеній Кисельов: Я среагировал и сказал то, что я сказал. Пожалуйста, перерыв, вы в руках ваших секундантов».

Якщо Євгеній Кисельов вирішив змінити формат програми, щоб надати їй більш динамічного характеру, то Савік Шустер залишився вірним не лише формату big bang (великої зграї), а й ключовим персоналіям від партії влади. Відносна новизна полягала лише в тому, що у змаганні за звання кращого «троля» «Шустер live» (Перший національний) відтепер, окрім Інни Богословської та Олега Ляшка, бере участь Нестор Шуфрич, який знову «виплив» у публічному просторі, ставши кандидатом в депутати парламенту від ПР.

Що ж до сутнісних епізодів ток-шоу, варто звернути увагу на зусилля, які докладали спікери Партії регіонів для того, щоб відвернути увагу глядачів від загрози фальсифікації виборів та залякування виборців. У хід ішли прийоми навішування ярликів, приниження опонентів та відверта брехня.

«Олена Бондаренко, ПР: Значит, что касается камер. Вот тут некоторые политики говорили и пугали камерами на избирательных участках. Я хочу сказать первое: боится камер только тот, кто готовится к фальсификациям, это первый момент (навішування ярлика. — ТК). Второй момент: задавали вопросы, а как будут использовать камеры после выборов? Да уже вам ответили на этот вопрос, читайте прессу. Они будут использоваться для безопасности в школах, они остаются в школах, для того чтобы наши дети чувствовали себя в безопасности. Спасибо за ваше невоспитанное поведение".

Володимир Бондаренко, БЮТ: "А мільярди грошей на них виділені. А мільярд хто вкраде?"

Савік Шустер: Господин Бондаренко, вы против камер?

Володимир Бондаренко: "Я не проти. Хай вони знімають бюлетені, а не людей. Хай показують бюлетені".

Олег Тягнибок, “Свобода”: "Тут, товариство, така маніпуляція легесенька. Так, ми не проти веб-камер, хай будуть, але ми проти того, що сьогодні відбувається масове залякування людей. Я це можу підтвердити. Масове залякування людей партією влади. Вашою владою, адмінресурсом, обласними адміністраціями, керівниками обласних адміністрацій, районними адміністраціями. Людей попереджають, що ми знаємо, як ви будете голосувати. Це є перша маніпуляція. Ми за камери, супер! В онлайні дивитися, як відбуваються вибори, прекрасно! А ще краще й дивитися, як будуть рахувати ті вибори. І найцікавіше, що пані Бондаренко говорить дуже правильні речі, що нібито в людей хочуть забрати право вибору. Але найцікавіше, що це говорить представник Партії регіонів, саме тої партії, яка і забирає в людей то право".

Олена Бондаренко: "Кто вам дал право абсолютно не аргументировано нас в этом обвинять? Ни аргументации, ни доказательств, ни фактов. Вы боитесь камер, как Дракула света (приниження опонента. — ТК). Вы знаете, что вы будете делать на Западе. Вы знаете, что вы будете делать на Западе. Своими представителями, в своих комиссиях" (брехня про представників „Свободи” у комісіях. — ТК).

Олег Тягнибок: "Стоп! Ви що, забули про жеребкування окружних виборчих комісій? Хто там отримав місця? "Свобода", до вашого відома, нуль — по всіх 225... Ні, це вже просто зухвальство повне! Подивіться. Я перепрошую, Савік. Вони провели нібито чесне жеребкування Центральною виборчою комісію, і 225 округів зараз представляють: "Русский блок", "Русское единство", "Партія політики Путіна", "Союз анархістів України", "Україна — Русь Єдина", якась партія "Молодь до влади", взагалі невідома, "Сам за себе", партія. А "Свобода", яка завтра буде в парламенті, взагалі нуль представників. Це чесне жеребкування? По всіх 225 округах. І ви після того кажете, хто буде фальшувати вибори? Технічних партій понаставляли, то саме буде в дільничних комісіях. Так от знайте, що ми будемо робити. Ми будемо разом з нашими партнерами боротися, руки не будемо опускати проти тих ваших фальсифікацій, маніпуляцій і всього того, що ви зараз витворяєте. І ні одного голосу, запам’ятайте, ні одного голосу вам не віддамо!"

Інна Богословська, ПР: "Шановні друзі, я би хотіла зараз в спокійній обстановці пояснити, що зараз відбувається. Це для нас всіх буде сюрпризом, тому що, в кінці кінців, ми дійсно взнаємо, скільки людей голосує в Україні, реально голосує. Тому що головне, для чого ставилися ці камери, — це щоб ніхто після проведення голосування і підрахунку голосів не сказав, що приплюсували явку, пам’ятаєте? Всі звинувачення, після всіх виборів, що на самому ділі прийшло 1000 людей, намалювали 2000 людей, і порахували плюс голоси (бездоказове твердження і надузагальнення. — ТК). По-друге, це дасть нам змогу зрозуміти, скільки ж дійсно людей... Бачите, одна преса каже — виїхало заробітчан 7 мільйонів населення, соціологія каже — біля 3, інша соціологія каже — біля 4. Ми розуміємо, що ці камери не дадуть змоги нікому поставити під питання головне питання — це явку виборців. По-друге, перепрошую. По-друге, ми законі прямо прописали, що після того, як ці камери зафіксували сам період голосування, коли будуть... "

Володимир Бондаренко: "А ви будете показувати, що в бюлетені написано? Не маніпулюйте. От висипали з урни — і покажіть кожен бюлетень, буде видно тоді, скільки за регіонів. А ви якраз цього не хочете".

Інна Богословська: "Я думаю, що саме тому опозиція і почала втрачати голоси, що ви боїтесь програти... По-друге, в законі, щоб люди розуміли, в законі прямо написано, що під час підрахунку голосів ведеться відеозапис (брехня. — ТК), і після підрахунку голосів дискета з відеозаписом надається кожному з учасників виборчої комісії... Це визначено. І кожен учасник буде з собою мати відеозапис підрахунку... Після того, люди, розумієте, чому ми не можемо під час підрахунку голосів, бо це онлайн, і це момент порушення таємниці голосування".

Володимир Бондаренко: "Там людей нема, там папери тільки. Людей нема! Папір показали, все".

Інна Богословська: "Цей процес буде зафіксований, і всі учасники виборчого процесу будуть мати змогу довести, якщо вони будуть робити заяви про фальсифікацію, довести фальсифікацію, чи навпаки, якщо будуть впевнені, що все в порядку, довести, що все в порядку".

Олег Ляшко, Радикальна партія: "Покажіть, будь ласка, той суд, де можна буде довести фальсифікацію? Де ті суди, в яких можна довести цю фальсифікацію? У тих судах, де судили Юлію Тимошенко? У тих судах, які відмовились зареєструвати учасником виборчого процесу Юрія Кармазіна, легенду українського парламентаризму, не пустили на вибори? Чи в тих судах, де відмовились зареєструвати кандидатами Тимошенко і Луценко? В отих судах правду шукати?"

Інна Богословська: "До мене питання, можна, я відповім? Я дуже коротко відповім. В тих судах, Олег, яким ви давали покази про те, що ви вступали в статеві стосунки з чоловіком заради того, щоб він влаштував вашу кар’єру (приниження опонента). Якщо ви це забули, то я вам нагадаю. І нехай люди в інтернеті на цей позор подивляться. Після того, не знаю, чи взагалі ви маєте моральне право вчити суспільство моралі".

Олег Ляшко: "Пані Богословська, про те, що ви чорнорота, це знає вся країна. І про те, що ви брехунка безсовісна, і саме ви фальсифікуєте. Ви розкажіть про ті суди, які посадили Тимошенко, за що вона сидить, і ви, чорнорота відьма (приниження опонента. – ТК), бігали отам, під тими судами. Про те розкажіть. Ви розкажіть, як ви Пінчука, захищали власність олігарха, а потім будете розказувати про фальсифіковані матеріали. Оце ж такі, банда така, регіоналівська, бреше..."

Савік Шустер: Стоп! Евгений Суслов коротко, и все.

Євген Суслов, “Україна – вперед!”: "Я вам щиро вдячний. Дякую за надання слова. І хотів би єдину ремарку сказати, ви знаєте, на рахунок відеокамер. Пані Інна, давайте будемо відвертими, що, дійсно, немає в законі того, що буде запис вестися після того. Я вам більше того хочу сказати. Якщо в нас є така погодженість, що повинні камери знімати і підрахунок, то я вам більше хочу сказати, ми зареєстрували законопроект, який зараз лежить у Верховній Раді, де чітко сказано, що відеозйомка повинна вестися не тільки під час голосування, а перш за все — під час підрахунків, коли йдуть рахунки. Тому давайте проголосуємо і знімемо це питання. І давайте проголосуємо. Ми цей законопроект зареєстрували. І більше того хотів сказати, ви знаєте, я дивився на соціологію, дивлюся зараз якраз на молодь, то я думаю, якраз потрібно не розчаруватися, перш за все, у тому, що зараз тут відбувається. І дійсно, прийти, проголосувати і зробити свій вибір. Тому що я зараз їжджу по Україні дуже багато, спілкуюся, для мене дуже дивно, тому що взагалі не зустрічаю тих людей, які б сказали відверто — голосують за Партію регіонів, наприклад, чи якісь інші ситуації. Я вам відверто говорю, так, як воно є. Тому давайте зробимо таким чином, щоб прийти на вибори, дати свій голос. І я переконаний, що однозначно потрібно робити свій вибір, вибір буде правильний. Дякую"».

Іншим магістральним напрямом пропаганди влади було відволікання уваги глядачів від незручних фактів повсякденного життя, які наводили присутні опозиціонери, за допомогою підміни понять. Спікери Партії регіонів називали опозиціонерів «владою» і нагадували про «досвід 2005—2009 рр.», використовували напівправду чи взагалі неперевірені та недостовірні дані про їхню діяльність на попередніх посадах.

Треба зазначити, що реагування та спростування представників різних сил було різним. Зокрема, Олегу Тягнибоку та Анатолію Гриценку вдалося досить швидко поставити Шуфрича на місце та спростувати його брехню. А от представнику УДАРу Валентину Наливайченку заперечити Шуфричу було важко.

«Олег Тягнибок: "Товариство, знаєте, є брехня, є велика брехня, а є статистика, що є, в принципі, найбільшою брехнею. Оце вам зараз розказують так дуже гарно і солодко про такі цікаві цифри, а насправді вчора в пів десятої вечора Верховна Рада України, всупереч українському законодавству і процедурі, протягує практично останній закон, який відкриває двері для продажу землі сільськогосподарського призначення. Насправді ця влада, яка вам зараз розказує про цукор так гарно, вона продає на наших очах стратегічні підприємства, які би мали залишатися у власності держави. Чи знаєте ви, що за тими солодкими мовами заплановано протягом наступного року продати 13 енергокомпаній, продати 45 міськ- і облгазів, продати "Турбоатом", продати завод імені Малишева, продати завод імені Антонова, продати Одеський припортовий завод і багато інших стратегічних підприємств? Чи знаєте, що ця влада, яка так солодко співає устами Нестора Шуфрича, підняла вам пенсійний вік, жінка, на 5 років, в той самий час, коли декілька тисяч людей були звільнені з посад в "Укртелекомі", який вони так само продали? І в результаті скажіть мені, чи жінка 45–48-річна, яка сьогодні викинута на вулицю, в Україні має шанс знайти роботу, щоб купити той цукор, щоб купити ту капусті і будь-що інше? Товариство, це є величезне лукавство. Насправді все продають, на наших очах забирають, крадуть. Більше того, топчуться по нашим, це теж важливо, за тими нібито соціальними проектами топчуться по нашій національній гідності. Вони знищують українську культуру, вони вже знищили на наших очах українську мову, вони вже на сьогоднішній день позбавляють нас гідності. А ви в аптеку зайдіть і ліки купіть. Чого про ліки не розказуєте? По кишені сьогодні ліки, пане Нестор, простим людям? Якщо ще врахувати, що половина ліків — я вам як колишній лікар можу сказати — сьогодні є фальшивими, і ви купуєте таблетку і не знаєте, чи їсте пофарбовану глину, чи ви дійсно їсте лікарство. Тому що монополісти саме від їхнього оточення, вони сьогодні захопили фармакологічний бізнес, і вони на тому роблять величезні гроші. Товариство, це є величезне лукавство. Якщо ви цікавитеся, пане Несторе, що ми хочемо зробити в наступному парламенті, так от, власне, відмінити Податковий кодекс, який працює в інтересах крупного капіталу, а не середнього класу. Шуфрич… Перепрошую, пан Шустер сказав, що це представники середнього класу. На жаль, я мушу сказати, що це лише потенційні представники середнього класу, бо знищений у нас середній клас. У нас сьогодні збільшена прірва між багатими і бідними, в тому числі за рахунок Податкового кодексу. Ми конкретно відмінимо їхню пенсійну реформу, ми заборонимо продаж стратегічних підприємств, ми продовжимо мораторій на торгівлю землею сільськогосподарського призначення, і ми однозначно зробимо дуже серйозну реформу в органах влади через люстрацію, через очищення влади. Ми розпустимо всі обласні і районні державні адміністрації, натомість буде громада буде вибирати депутатів, які будуть вибирати виконкоми, які будуть підзвітні людям. І тоді люди зможуть регулювати цей процес. І те саме ми зробимо з суддями, тому що судді місцевих судів мають обиратися громадою, і громада має право для їх відкликань. Все це, якщо системно порахувати і собі усвідомити, пане Несторе, ваші цифри, ваша статистика виглядає просто знущальною, тому що всі ми живемо в повсякденному житті і бачимо, що покращення життя сьогодні тільки для окремих кланів з Партії регіонів, а не для громади".

Савік Шустер: 78% поддержки на Facebook.

Нестор Шуфрич, ПР: "Це зрозуміло, красиво сказано. Але при цьому чомусь у Львові… Все було би гаразд, пане Олеже, якби ви не були при владі".

Олег Тягнибок: "Ми при владі?"

Нестор Шуфрич: "У Львові, ще у декількох…"

Олег Тягнибок: "Нестор…"

Нестор Шуфрич: "Олеже, я прошу. Я вас уважно слухав, Олеже".

Олег Тягнибок: "Не плутайте депутатське представництво і вашу владу, яка представлена головою обласної адміністрації, якому ми у Львові 4 рази висловили недовіру за погіршення стану соціально-економічного у Львівській області. Але Президент жодного разу не прийняв. Ми відправили у відставку начальника облавтодору. Чому ви його не звільнили за стан доріг, за розкрадання грошей? Ми відправили у відставку представника "Галсільлісу". Чому не було звільнено? Ми висловили недовіру заступнику начальника управління міліції. Чому його не було звільнено? Тому що ви прикриваєте їх. І ви зараз мені Львовом апелюєте? От тоді, коли ми розпустимо обласні адміністрації і районні адміністрації, коли громада буде обирати напряму голову району, голову області і буде мати право його відкликати, отоді будете питатися".

Савік Шустер: Подождите. Единственное, давайте так: надо выслушать.

Нестор Шуфрич: "Ви знаєте, мабуть, краще за все оцінку вашій політичній силі дадуть самі львів’яни, які сьогодні ваших депутатів чомусь "тягнибаксами" називають"(приниження опонента, надузагальнення. – ТК).

Олег Тягнибок: "Почекайте. Вони починають маніпулювати, вони всяку дурницю про мене пишуть, вигадують всяку…"

Нестор Шуфрич: "Це не я. Пане Олеже, можливо, вони жартують відносно "тягнибаксів", але зараз давайте по суті. По-перше, щодо адміністрацій. Ви можете підняти всі програмні документи Партії регіонів. Ми висловлювались за внесення змін до Конституції у ліквідації не тільки на обласному, але і на районному рівнях, щоби ради формували виконкоми, які будуть єдиним виконавчим органом".

Володимир Бондаренко: "Так проголосуйте".

Нестор Шуфрич: "Ми голосуємо. Та ми вже проголосували. Ви в той час спали, мабуть, знову в парламенті. А зараз наступне. Готуючись на будь-яку передачу, вивчайте матчасть. Я заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони. І саме в червні було засідання Ради національної безпеки і оборони, де було піднято питання щодо ціни і якості ліків. І вже прийнято 9 законопроекті щодо вимог до підняття якості ліків, тому що дійсно, в абсолютній більшості… ну не в більшості, а в значній частині ми змушені були констатувати, що фактично наших громадян уже багато років лікують цукром або з невеликими сумішами, в яких нібито є лікарняні засоби. Крім того, ми з’ясували, що багато ліків сьогодні імпортується з фіктивних заводів, які десь в Індії є в якихось підвалах. І знаєте, яка відповідальність була за такі злочини? Адміністративна або максимум 3 роки, і то умовно. Яку ми ввели за це відповідальність? Перше: 7-8 років, до 15 років, а якщо вдруге чи мало тяжкі наслідки — пожиттєво. На жаль, не було смертної кари за це. І це вже закони, які діють. І ми підняли відповідальність за будь-яке фальшування лікарських засобів" (констатація неіснуючого факту, підміна понять. – ТК).

Олег Тягнибок: "Скільки чоловік посадили?"

Нестор Шуфрич: "Це тільки один місяць, як цей закон діє. Повірте мені, з 1 жовтня…"

Олег Тягнибок: "А за місяць скільки посадили? Невже ви не знаєте, то не фальшує?"

Нестор Шуфрич: "Я ж не перебивав. З 1 жовтня підписано меморандум, який сьогодні підписали всі імпортери і виробники і взяли на себе зобов’язання — до 30% до кінця року зняти… зменшити ціну на ліки після того, як їм надали аналіз і показали, як вони знущаються над людьми (констатація неіснуючого факту. – ТК). Ми їм сказали: або тюрма, або знижуйте ціни. Тому що те, що вони зараз роблять — це нахабство, яке покривала попередня влада".

Олег Тягнибок: "Це слова. Це сьогодні ваші слова".

Нестор Шуфрич: "Олеже, я ж не перебивав. Це вже закони, які діють. І люди, якщо це зроблять, будуть нести кримінальне, а не адміністративне покарання, і будуть пожиттєво відбувати покарання у тюрмі".

Савік Шустер: Вы же бывший врач, вы же сами сказали: фальсификация медикаментов не началась в 2012 году. Вы это прекрасно знаете.

Олег Тягнибок: "Але я прекрасно знаю, Савік, хто покриває фармакологічну мафію".

Нестор Шуфрич: "У мене запитання до молоді. Скажите, те, кто сегодня импортируют фальшивые лекарства, травят людей, заслуживают пожизненного заключения? Вот видите, они говорят, а мы это уже сделали".

Олег Тягнибок: "Та нічого ви не робите. Поки що ви тільки говорите"».

Наливайченко не зміг «захистити» Едуарда Гурвіца:

«Нестор Шуфрич: "От дуже цікаву ви затонули, підняли тему щодо люстрації. Цією люстрацією вже, чесно кажучи, трошки дістали".

Валентин Наливайченко, УДАР: "Та ми не підняли. Ми розпочали кампанію "Люстрація влади". Ми це зробимо, і список корупціонерів буде оприлюднений, вони будуть притягнуті до відповідальності".

Нестор Шуфрич: "Пане Валентин, ви піднімаєте питання, але ж давайте не перебивати. Ви піднімаєте питання, що треба відсторонити від влади тих, хто вже при владі був. Так?"

Валентин Наливайченко: "Ні. Ті, хто крали і порушували закон".

Нестор Шуфрич: "А скажіть, будь ласка, у вашому списку ніхто не підпадає під люстрацію?"

Валентин Наливайченко: "Пройшли всі, рух "Чесно" перевірив, громадські перевірили. Якщо буде людина, яка корумпована — будь ласка, повідомляйте. У нас скринька стоїть, в тому числі в Києві. Прийдіть і повідомте про корупціонера".

Нестор Шуфрич: "Добре. Пане Валентине, дивіться, поїдьте в Одесу. У вас в списку бувший мер Одеси пан Гурвіц".

       

Валентин Наливайченко: "Повідомте про корупціонера. Повідомте. Де конкретно корупція?"

Нестор Шуфрич: "Зараз вся Одеса регоче, коли вас чує. Я прошу в Одессе всех успокоиться. Это шутка со стороны Наливайченко, что господин Гурвиц абсолютно честный, хороший, справедливый мэр. Вы знаете, есть даже такое движение в Одессе. Даже евреи в Одессе начали движения "Одесса без Гурвица". О чем вы мне говорите? И он в вашем списке. Поэтому когда вы говорите про люстрацию, коли ви говорите, то дуже важливо починати з себе. Якщо ми говоримо про люстрацію, то, мабуть, некоректно про це говорити бувшому шефу СБУ, тому що якщо люструвати, то коректно почати з себе. Я думаю, що сьогодні навряд чи в цій залі… Я пам’ятаю, як я з паном Олегом ще в 98 році, будучи народними депутатами, ми в шахи грали. Якщо почати люструвати, то в цьому залі не буде нікого".

Валентин Наливайченко: "Ну і не треба. Якщо крали — не треба"».

Зрештою, представникам влади підіграла й команда Савіка Шустера. Зокрема, Петро Мага під час виступу комуніста Олександра Голуба вирішив дати в ефір сюжет, який важко назвати новиною. Мова про звинувачення компанії Тимошенко у несплаті близько 400 млн доларів на користь російського Міноборони.

Про цей сюжет неодноразово заявляла Генпрокуратура після того як представники Заходу критикували суд та перший вирок Тимошенко. Інформацію про «борги Тимошенко» перед Росією як фактор підписання невигідних газових угод неодноразово, і в тому числі на «Шустер live» повідомляла Богословська. І цього разу вона знову скористалася пасом Маги, щоб повторити свої давні меседжі.

Скидається на те, що на Банковій справді вірять: втовкмачування тез про особисту корисливість Тимошенко в підписанні газових угод зможе перебити негативні відчуття українців від сплати високих комунальних тарифів...

«Петро Мага: "Секунду, пане Олександре. Вибачте, вам не дуже вірять. Знаєте, чому? Тому що оцей лозунг, який ви декларуєте, пишуть про те, що якби ви ті гроші, які ви вкинули в білборди, купили б пів-країни, ви могли би уже її повернути народу. Розумієте? От про це пишуть, на жаль. А у нас велика проблема. Нам сьогодні представили, і зараз я мушу показати цей сюжетик. Нам сьогодні ще доведеться платити.

Репортаж: ЄЕСУ поставила російським військовим будівельні матеріали на суму 405 мільйонів доларів за спожитий російський газ. Поставки зірвались через політичні обставини. Партія "Батьківщина" заявляє, що ніякого боргу взагалі не існує, а суд — це намагання очорнити Юлію Тимошенко. В Мін’юсті України сьогодні заявили, що будуть захищати в суді інтереси України, і що уряд за часів Лазаренка не давав гарантій сплатити борг ЄЕСУ, а лише заявляв про готовність сприяти погашенню боргу".

Петро Мага: "Савік, 3 мільярди 239 мільйонів треба…"

Савік Шустер: Я обожаю, что Петя всегда в тему"».

На завершення скажемо кілька слів про «РесПубліку» на 5-му каналі. Анна Безулик почала сезон дебатів раніше за своїх суперників (якщо не враховувати запрошення до студії ТВі політиків із різних таборів). Проте, незважаючи на зусилля ведучої, переконливістю та щирістю політики поступаються запрошеним експертам. Особливо це стосується представників опозиції. Скажімо, під час останнього шоу, присвяченого проблемам стабільності гривні та економіки, дві короткі репліки економіста Олександра Пасхавера та оглядача Юрія Макарова були набагато змістовнішими та критичнішими, ніж усі коментарі представника УДАРу екс-міністра фінансів Віктора Пинзеника. І було б наївно вважати, що Пинзеник, маючи за плечима багатий політичний досвід, не міг так само точно формулювати свої думки:

«Олександр Пасхавер: "Ну, вы можете, конечно, нагонять заработную плату, увеличивать импорт, таким образом, она будет удовлетворяться, но тогда доллара всё больше не хватает — девальвация неизбежна. У нас нулевая инфляция. Но это, я бы сказал, небольшая заслуга, потому что нулевая инфляция — это, знаете, это как пониженная температура. Она свидетельствует о серьезном заболевании, о том, что называется стагнацией. Поэтому есть какие-то признаки помимо внешних, есть признаки неблагоприятные в нашем здоровье экономическом. Почему так происходит? Вы всегда любите задавать вопрос, почему так происходит. Ну, это уже тут сто раз здесь было сказано, почему. Потому что слабая экономика требует радикальных реформаторских действий. Радикальные реформаторские действий приходят в противоречие с реальными целями власть имущих. Вот и всё. То есть тут совершенно понятно, почему. Можно ли это изменить — это длинный вопрос. Совсем не так просто. Вы говорите — почему в других странах не так?”

Юрій Макаров: Я хочу причепитися до репліки пана Пинзеника "Навіщо йдуть у владу?". Ми зараз маємо справу з такою типовою ситуацією, як жартують в сусідній Росії, схему стосунків якої ми дуже успішно мавпуємо, там кажуть: "Сходил во власть, вернулся без 50 миллионов — считай, что даром сходил". Це ситуація дуже типова. Сьогодні люди йдуть у владу для того, щоби розподіляти преференції. І мені розповідають… Я взагалі намагаюся не висловлюватися з приводу економіки, тому що це, так би мовити, не моя сфера компетенції, але як журналіст на окремих фактах я не можу не робити висновків. Коли приходить сюди інвестор, дуже серйозний інвестор з дуже серйозним проектом і дуже серйозними грошима, йому місцевий партнер, мій товариш, якого я знаю більше 20 років, він йому влаштовує побачення у дуже серйозному кабінеті. Я навіть боюся, що ви уявляєте, де саме цей кабінет знаходиться".

Анна Безулик: Не лякайте нас кабінетом, Юра.

Юрій Макаров: "Він заходить туди, не розуміючи, навіщо йому іти до Кабміну, що він там загубив. А йому каже місцевий, що "хлопче, ти в Україні, у нас своя специфіка". Той заходить. Чиновник йому каже: "Все нормально, геніально, тільки моїх 40%". Крапка. І зрозуміло, що цей хлопець втік зі своїми фінансами. Тепер він той самий проект реалізує в тому числі і з нашим українським партнером, з моїм товаришем, він його реалізує в Грузії. Це такі речі, які не вигадаєш. Наша влада побудована зовсім на інших принципах от того пафосу — навіщо люди йдуть у владу (в інших країнах. — ТК). Для того, щоби покращувати життя в країні. Не "покращувати", а реально покращувати. Не по гроші. Їхній кокаїн, перепрошую, їхній наркотик, людей від влади там, — це змінити ситуацію в країні. І це найбільша нагорода. І насправді це може кружити голову значно більше, ніж зароблений якийсь там додатковий мільярд"».

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг політичних ток-шоу та підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограм українських каналів з навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Висновки моніторингу можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду «Відродження». Методологію проведення моніторингу викладено тут.

P.S. від «Телекритики». -  Одразу після публікації цього моніторингового тексту у Фейсбуці з’явився коментар до нього Олексія Мустафіна, який зараз консультує Партію регіонів: «ТК знову сліпа на одне око. Не помітити, як Кисельов заперечив Тигипку щодо публікації "Яценюк обіцяє посадити Тимошенко", могли тільки ду-уже "незаангажовані" автори...»

Ну що ж, наша відповідь шановному Олексію така:

«Треба бути ду-уже неза-ангажованим медійником, щоб побачити в наведених нижче словах Євгенія Кисельова   спробу   допомогти лідеру опозиції відповісти на звинувачення  опонента від влади С.Тігіпка:

Євгеній КИСЕЛЬОВ: Я должен прокомментировать вот эту информацию. Здесь написано: "Яценюк: Тимошенко должна сидеть в тюрьме". Однако дальше в цитатах из интервью газете "Аргументы и факты" этих слов нет. К сожалению, я боюсь, что здесь речь идет о некой журналистской недобросовестности. Хотя для этого надо прочитать весь текст интервью. С другой стороны, здесь говорится о том, что здесь... Это заголовок. Один и тот же заголовок, что есть в тексте. Господа, брейк! Давайте послушаем господина Чаленко. Простите, пожалуйста, я секундантам слова сегодня не предоставляю.

Скоріше,   в коментарі Кисельова відчувається  жаль, що не вдалося знайти реального підтвердження звинувачення і , «скрепя сердце»,  ведучий визнає можливість «журналистской недобросовестности». Хоча залишає сумнів у глядачів словами «хотя для этого надо прочитать весь текст». Так, наче хтось із численних редакторів не зміг би швиденько прочитати оцей самий текст і повідомити ведучого про його зміст. А так – вийшла нехитра технологічна комбінація  - звинувачення пред’явлене, докази і їх спростування на рівні фактів не розглянуті, і як в анекдоті - «осадочек остался». Ще й в резонанс, одразу слово передане Чаленку, який завдання «мочити Яценюка» пристрасно виконував усю програму.

Невже такі елементарні речі треба спеціально пояснювати такому досвідченому фахівцю, як Олексій Мустафін?

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: heritage.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2260
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду