Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7, 8 і 10 липня 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7, 8 і 10 липня 2025 року

15 Липня 2025
0
335

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7, 8 і 10 липня 2025 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
0
335
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7, 8 і 10 липня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7, 8 і 10 липня 2025 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут.

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 7, 8 і 10 липня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, високою — на Новопавлівському, Лиманському, Північно- і Південно-Слобожанському напрямках. Телемарафон найбільшу увагу приділив Південно-Слобожанському і Покровському напрямкам, іншим активним напрямкам приділили мало уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Південно-Слобожанському і Новопавлівському напрямкам.

У звітні дні сталися масовані ворожі атаки по Харкову і Запоріжжю 7 липня, по Києву 10 липня. У висвітленні всіх цих подій Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон і охоплював більшу кількість локацій.

У зовнішньополітичній тематиці в ці дні Трамп змінив свою риторику щодо російсько-української війни, США відновили постачання зброї Україні, а в Римі проходила конференція з відновлення України. Американську тематику більш системно висвітлював Перший канал Суспільного, для телемарафону вона була другорядною. Конференцію в Римі в телемарафоні якісно висвітлював канал «Інтер», втім і тут Перший канал Суспільного був відчутно системнішим як у репортажному висвітленні, так і в експертизі.

Ключову внутрішньополітичну подію цих днів — незатвердження урядом обраного на конкурсі керівника БЕБ — телемарафон не висвітлював узагалі. Натомість якісно і повноцінно висвітлював Перший канал Суспільного.

У звітні дні в телемарафоні традиційно було найбільше грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найбільше грубо порушували стандарти достовірності й доступності подачі інформації.

Протягом тижня 7—13 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представництво владної та опозиційних фракцій було збалансованим.

7, 8 і 10 липня у телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналів «Інтер» і «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного двічі невиправдано згадували фракційну приналежність народних депутатів.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні три дні, за інформацією Генштабу, найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 59 до 68 боєзіткнень на добу). Наступними за інтенсивністю були у ці дні Новопавлівський (від 30 до 36 боєзіткнень) і Лиманський (від 19 до 32) напрямки. До 21 боєзіткнення на добу було на Північно-Слобожанському, до 19 — на Південно-Слобожанському напрямках. На інших напрямках фронту інтенсивність боїв була відчутно нижчою.

У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Південно-Слобожанському напрямку (було 8 обговорень із гостями в студії). Ситуацію на Покровському напрямку обговорили з 4 гостями, всім іншим напрямкам фронту приділили ще менше уваги. Наприклад, ситуацію на другому за активністю ворога напрямку Новопавлівському обговорили лише з 2 гостями й лише на «Інтері». Загалом найбільше уваги фронту приділяли у звітні дні канали «Інтер» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків і речників різних підрозділів Сил оборони (по 10 запрошень), експертів запросили лише 3 рази. Фронтові репортажі в ці дні робили на ICTV та СТБ (пряме ввімкнення і репортажний сюжет), «1+1» (один сюжет) і «Інтер» (один сюжет). Інші канали фронтових репортажів не робили.

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги приділили найактивнішому Покровському напрямку (було 8 обговорень з гостями), Південно-Слобожанському (7 обговорень) і Новопавлівському (6 обговорень) напрямкам. Іншим активним напрямкам приділили менше уваги. Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали військових-фронтовиків (14 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 7 разів, експертів — 6. З фронту в ці дні зробили один репортажний сюжет.

Телемарафон:

7 липня

У ранковому ефірі каналу «Рада» в новинах були короткі фронтові зведення на мапі. В гостьовій студії з командиром розрахунку батальйону БПЛА 3-ї ОШБР Ігорем Пицем і з командиром штурмової роти 92-ї ОШБР Євгеном на позивний «Червоний» говорили про Південно-Слобожанський напрямок, з оператором БПЛА 122-ї окремої бригади ТРО на позивний «Чех» — про Придніпровський.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах крім коротких повідомлень про фронт був якісний фронтовий репортаж Андрія Цаплієнка, Іллі Шинкаренка і Сергія Перфілова про бої окремого 225-го штурмового полку на Північно-Слобожанському напрямку. А в гостьовій студії з офіцером ЗСУ, політологом і волонтером Андрієм Ткачуком говорили про ситуацію на Торецькому і Краматорському напрямках.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у першому випуску новин про фронт взагалі не згадували, натомість у наступних випусках, крім коротких повідомлень, був якісний фронтовий репортаж Владислава Круглова, Віктора Зеленкова й Олега Цимбалюка про бойову роботу дронарів бригади «Рубіж» на Лиманському напрямку. Було і пряме ввімкнення, де воєнкор розповідав про різні напрямки фронту, за інформацією, взятою з інтернету. Замість розповідати про події на тому напрямку, де він реально перебуває. В розмовній студії говорили з начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим про Покровський напрямок.

8 липня

У ранковому ефірі каналу «Інтер» у перших 5 випусках новин про фронт не згадували взагалі. У гостьовій студії давали огляд подій на різних ділянках фронту. Згодом у новинах був репортажний сюжет про бойову роботу артилеристів 128-ї гірськоштурмової бригади на Оріхівському напрямку. В гостьовій студії говорили з військовослужбовцем 110-ї ОМБР Сергієм Волковим про Новопавлівський напрямок, а з начальником пресслужби бригади «Форпост» Романом Коссе — про Південно-Слобожанський.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах були лише короткі повідомлення на мапі. В гостьовій студії говорили з речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним про Південно-Слобожанський напрямок, з речником Нацгвардії Русланом Музичуком — про Покровський, а з начальником пресслужби бригади «Форпост» Романом Коссе — про Південно-Слобожанський.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах були лише короткі повідомлення на мапі. В гостьовій студії говорили з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» про Південно-Слобожанський напрямок, з офіцером 115-ї ОМБР Олександром Косюком і з начальником розвідки артилерії 4-ї бригади НГУ «Рубіж» Володимиром Назаренком — про Лиманський, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Оріхівський напрямок.

10 липня

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» у перших трьох випусках новин про фронт взагалі не згадували, далі давали усно зведення на мапі. Про ситуацію на Куп’янському напрямку фронту говорили з начальником служби безпілотних систем 13-ї бригади «Хартія» Ігорем Райовим і з командиром підрозділу «Терра» у складі 3-го армійського корпусу Миколою Волоховим. З речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним говорили про Південно-Слобожанський, а з заступницею командира механізованої роти 23-ї ОМБР Яною Колпакчі про неназваний напрямок. З експертом — полковником запасу Сергієм Грабським говорили про загальну ситуацію на фронті.

У денному ефірі каналу «Інтер» у першому випуску новин про фронт нічого не було, в гостьовій був огляд окремих подій на різних ділянках фронту, згодом давали короткі зведення. У гостьовій студії говорили з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком про Південно-Слобожанський напрямок, зі старшим сержантом взводу розвідроти 42-ї ОМБР на позивний «Рон» — про Торецький, а з пресофіцером бригади НГУ «Рубіж» Максимом Тараном — про Покровський. З виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом обговорили ситуацію на Північно-Слобожанському, Куп’янському, Новопавлівському і Покровському напрямках фронту.

Перший канал Суспільного:

7 липня

У випусках новин про фронт повідомляли усно на мапі й короткими повідомленнями по різних напрямках з коментарями військових. Вдень давали спростування інформації про нібито окупацію Дачного на Дніпропетровщині з коментарем речника ОТУВ «Донецьк» Дениса Бобкова. Давали також якісну інфографіку по селу Дачне з коментарем засновника проєкту Deep State Руслана Микули. У підсумковому випуску новин давали якісний фронтовий репортаж Надії Мартишко і Дмитра Потіпаки про бойову роботу артилеристів окремого 54-го розвідбатальйону на Північно-Слобожанському напрямку.

В розмовних студіях ситуацію на Південно-Слобожанському напрямку обговорювали з начальником штабу 13-ї бригади НГУ «Хартія» Андрієм Помагайбусом і з військовослужбовцем 42-ї ОМБР Іваном Вишньовським. З офіцером відділу комунікацій 116-ї ОМБР Валерієм Кисельовим говорили про Куп’янський напрямок, з головним сержантом 93-ї ОМБР Віталієм П’ясецьким — про Краматорський, з пресофіцером 14-ї бригади НГУ Максимом Бакуліним і з командиром групи спеціального призначення бригади «Омега» на позивний «Адмін» — про Покровський. З речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним говорили про Новопавлівський, Оріхівський, Гуйляпільський і Придніпровський напрямки, а з начальником відділення комунікацій 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом — про Оріхівський.

8 липня

У новинах про фронт були лише усні зведення на мапі бойових дій і короткі повідомлення по напрямках з коментарями військових. У гостьових студіях говорили з начальником взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком і з командиром артдивізіону 13-ї бригади НГУ «Хартія» на позивний «Гефест» про Південно-Слобожанський напрямок, з речником 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський, з командиром роти УБПАК «Фаворит» Денисом Перчем — про Лиманський і Торецький, з пресофіцером 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський, а з сержантом 12-ї бригади «Азов» на позивний «Фіча» — про Торецький напрямок.

Цього дня в студію часто запрошували воєнних експертів. З полковником запасу Сергієм Грабським говорили про ситуацію на Покровському, Торецькому і Краматорському напрямках, з ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом говорили про Новопавлівський, Північно-Слобожанський і Південно-Слобожанський напрямки, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про Північно-Слобожанський напрямок, з воєнним оглядачем Денисом Поповичем — про Торецький, Покровський, Новопавлівський і Гуляйпільський.

10 липня

У новинах цього дня про фронт були лише короткі повідомлення. У розмовних студіях говорили про Південно-Слобожанський напрямок з командиром артдивізіону 115-ї ОМБР Олегом з позивним «Мартин» і з заступником командира батальйону 58-ї ОМПБР на позивний «Юрист». Про ситуацію на Покровському напрямку говорили з заступником командира бригади «Спартан» Владиславом Саєнком і з командиром групи вогневої підтримки загону спецпризначення «Омега» на позивний «Стаєр». Ситуацію на Новопавлівському напрямку обговорили з офіцером 23-ї ОМБР Сергієм Суворкіним і з військовослужбовцем 31-ї ОМБР на позивний «Вектор», з останнім зокрема говорили про вихід бійців бригади з напівоточення. З експертами — керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком і з офіцером ЗСУ, політологом і волонтером Андрієм Ткачуком — обговорювали ситуацію на Покровському і Новопавлівському напрямках фронту.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

7 липня сталися масовані ворожі атаки по Харкову, де загинула жінка і 82 людей було поранено, по Запоріжжю, де було 20 поранених. 10 липня дві жінки загинули, а 26 людей було поранено в Києві. У висвітленні всіх цих подій Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон і охоплював більшу кількість локацій. У телемарафоні такою ж була оперативність лише в ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» 10 липня. Крім того, Перший канал Суспільного крім ньюзмейкерів і речників, які давали фактичну основу, залучав і широке коло експертів з обговорення особливостей цих атак ворога.

Окремою важливою підтемою стало те, що в ці дні підтвердилася тенденція цілеспрямованих ударів ворога по територіальних центрах комплектування в різних містах України. Тут так само Перший канал Суспільного приділив темі серйозну увагу і обговорював можливі наслідки цієї тактики ворога як з ньюзмейкерами, так і з широким колом експертів. У телемарафоні тему начебто й помітили, але канали залучали до її аналізу лише по одному експерту, а на «Раді» роль експерта знову-таки відігравав радник керівника Офісу президента.

7 липня

  • Одна загибла і 82 поранених унаслідок подвійного масованого удару ворожими безпілотниками по Харкову

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» в перші три години ефіру в новинах робили лише короткі усні повідомлення. Два прямих увімкнення з місця одного з влучань зробили лише о 9-й ранку. Власна кореспондентка каналу Катерина Кусмарова відпрацювала їх якісно. В гостьовій студії говорили про наслідки атаки з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим і чомусь (я так і не зрозумів чому) з народним депутатом Сергієм Євтушком.

У денному ефірі каналу «1+1» прямих ввімкнень з Харкова чомусь взагалі не робили, довго відбувалися короткими БЗ із синхроном Синєгубова. Аж о 17-й зробили репортажний сюжет. У гостьовій студії подію не обговорювали.

У вечірньому ефірі ICTV та СТБ починали з репортажного сюжету, лише в підсумковому випуску зробили пряме ввімкнення. У розмовній студії говорили лише з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим.

Перший канал Суспільного:

О 7-й ранку повідомляли усно і давали синхрон харківського міського голови Ігоря Терехова. Перше пряме ввімкнення робили вже о 8-й з місця одного з влучань. Протягом дня робили ще два прямих ввімкнення власної кореспондентки з Харкова, а в другій половині дня зробили два репортажних сюжети. У розмовній студії говорили з керівником Харківської облпрокуратури Амілом Омаровим, виконавчим директором «Українського ПЕН» Максимом Ситниковим про влучання у книжковий склад проєкту «Незламні бібліотеки» в Харкові, з директором департаменту цивільного захисту Харківської ОВА Іваном Соколом, з начальником управління Харківської облпрокуратури Спартаком Борисенком про другий удар і з речником ДСНС Харківщини Євгеном Василенком.

  • 20 поранених внаслідок ворожої атаки безпілотниками по Запоріжжю

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили пряме ввімкнення з Запоріжжя. При цьому кореспондентка дуже лаконічно розповіла про подію, а далі сказала «ми планували говорити про посівну на Запоріжжі, отже переходимо до цієї теми». І далі йшлося про посівну!

У денному ефірі «1+1» робили два прямих ввімкнення кореспондентки з Запоріжжя, але явно не з місця події. При цьому була якась дивовижна, як на мене, опція: кореспондентка з Запоріжжя навіщось розповідала в своєму ввімкненні і про наслідки дронової атаки по Харкову. В гостьовій студії спілкувалися з речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком і з речницею ДСНС Запоріжжя Юлією Баришевою.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ кореспондент з Запоріжжя робив і пряме ввімкнення і репортажний сюжет. У розмовній студії говорили з речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком.

Перший канал Суспільного:

Протягом дня робили три прямих ввімкнення з Запоріжжя, а на вечір репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з в.о.міського голови Запоріжжя Регіною Харченко, речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком, депутаткою Запорізької райради Алісою Сисоєвою і речницею ДСНС Запоріжжя Юлією Баришевою.

  • У Харкові й Запоріжжі росіяни цілеспрямовано били по ТЦК, є поранені (напередодні також били по ТЦК в Кременчуці, за два дні — в Полтавський ТЦК і в Криворізький ТЦК)

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» тему обговорювали з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта. В ефірі «1+1» тему обговорили з офіцером ЗСУ, політологом і волонтером Андрієм Ткачуком. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ зробили на цю тему оглядовий сюжет. Обговорили з воєнним експертом Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу тему обговорювали з фахівцем з питань державної безпеки Олексієм Курбасом, з начальником управління комунікацій Сухопутних військ Віталієм Саранцевим, з президентом ГО «Центр досліджень політичних цінностей» Олесем Донієм, з членом Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Олександром Федієнком, з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і з журналістом-міжнародником Віталієм Портниковим.

8 липня

  • У Херсоні росіяни дронами вбили чоловіка, ще 9 людей поранили

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення кореспондентки з Миколаєва (таке собі рішення, інформацію з інтернету з таким же успіхом можна було розповісти і з Києва). Говорили з речником Херсонської ОВА Олександром Толоконніковим. У денному ефірі каналу «Рада» обмежилися коротким БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» теж робили БЗ і теж говорили з речником Херсонської ОВА Олександром Толоконніковим.

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ з синхронами жителів Херсона. Говорили з головою Херсонської МВА Ярославом Шаньком.

10 липня

  • Дві жінки загинули, ще 26 людей було поранено внаслідок масованої комбінованої атаки ворога по Києву. Ворог атакував Україну 18 ракетами і 400 дронами. Внаслідок атаки було пошкоджено офіс 5 каналу

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» вже о 7-й робили пряме ввімкнення з-під ураженої п’ятиповерхівки в Шевченківському районі столиці. Протягом свого ефіру з цієї локації зробили ще три прямих ввімкнення. О 9-й робили також пряме ввімкнення з Подільського району, де внаслідок влучання загинули дві жінки. Єдине, що незрозуміло, в чому був сенс у прямому ввімкненні з Шевченківського району розповідати про Подільський, Голосіївський і Дарницький райони. І так було мало не в усіх прямих ввімкненнях на каналі цього дня.

В гостьовій студії говорили про подію з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком, з експертом з питань розвитку авіаційного ринку Богданом Долінце, з полковником запасу Сергієм Грабським про особливості цієї атаки по Україні, з речницею ДСНС Світланою Водолагою, з провідним науковим співробітником Київського авіаційного інституту Валерієм Романенком, з міністром внутрішніх справ Ігорем Клименком, з речником Повітряних сил Юрієм Ігнатом і з заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком.

У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» неоперативно (аж о 14-й) робили пряме ввімкнення з Подільського району, а згодом репортажний сюжет. Зробили доволі якісну інфографіку про подробиці цієї масованої ворожої атаки. В гостьовій студії говорили з речницею ДСНС Світланою Водолагою, головою Київської МВА Тимуром Ткаченком і з виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.

Перший канал Суспільного:

Вже о 7-й ранку робили прямі ввімкнення з двох локацій: місця влучання у 5-поверхівку у Шевченківському районі Києва і місця влучання «шахеда» в 9-поверхівку на Лук’янівці. Далі з цих же двох локацій робили ще по одному прямому ввімкненню. Робили також прямі ввімкнення з інших локацій: з Солом’янського району з місця влучання «шахеда» в виробниче приміщення і з пошкодженого офісу 5 каналу. В режимі прямих ввімкнень дуже якісно відпрацював кореспондент каналу Станіслав Свирид. Транслювали брифінг голови Київської МВА Тимура Ткаченка про наслідки ворожої атаки по столиці. На вечір зробили загальний репортажний сюжет.

У розмовних студіях говорили з президентом Української асоціації пілотів та власників літаків Геннадієм Хазаном, з заступником голови Київської МВА Петром Пантелєєвим, з заступником директора компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолієм Храпчинським, з командиром загону швидкого реагування Українського Червоного хреста Олексієм Міщенком, з головою Київської МВА Тимуром Ткаченком, з директором Київської міської клінічної лікарні Сергієм Дубровим про стан поранених і з т.в.о. речниці ДСНС Києва Мариною Коцупей.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні ключовими для України зовнішньополітичними подіями стали зміна риторики президента США Трампа щодо війни і щодо Росії, відновлення американської збройової допомоги, і конференція з відновлення України у Римі. У телемарафоні про зміни риторики Трампа, відновлення постачань зброї від США повідомляли як про щось другорядне, в середині, а то й наприкінці випусків новин. З усіх учасників телемарафону цій тематиці належну увагу приділили хіба що в ефірах каналу «Ми — Україна».

Перший день конференції в Римі 10 липня системно висвітлював телеканал «Інтер», який і відрядив до Рима власну кореспондентку, і організував протягом свого ефіру доволі якісне експертне обговорення.

Ключовим зовнішньополітичним темам значно більше уваги було приділено Першим каналом Суспільного. Тему зміни риторики Трампа і відновлення американської збройової допомоги всебічно обговорювали з експертами. Конференцію в Римі якісно і системно висвітлювали прямими ввімкненнями власної кореспондентки, експертне обговорення цієї події було більш глибоким і всебічним, ніж в ефірі телемарафону.

7 липня

  • Трамп каже, що «сильно допомагає Україні» і розчарований Путіним. Зеленський обговорював із Трампом заміну посла України в США. Bloomberg назвало кандидатів

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» про кандидатури не згадували. Обговорювали тематику з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком, політологом Володимиром Фесенком і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта. У денному ефірі каналу «1+1» обговорили з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналу ICTV та СТБ давали синхрон Трампа. Обговорювали з віцепрем’єр-міністеркою Ольгою Стефанишиною.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрон Трампа. Усно повідомляли про обговорення кандидатури з підтвердженням двох неназваних джерел каналу. Обговорювали тематику з експертом з медіа та комунікацій зі США Лук’яном Сельським, з заступником начальника Генштабу в 2006-2010 роках Ігорем Романенком, з виконавчим директором Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександром Леоновим, з президентом ГО «Центр досліджень політичних цінностей» Олесем Донієм, з членом Палати представників Конгресу США від республіканців Доном Бейкомом і з журналістом-міжнародником Віталієм Портниковим.

  • Саміт БРІКС засудив українські удари по російській інфраструктурі

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ тему не згадували. У денному ефірі каналу «1+1» зробили БЗ, з гостями тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Обговорювали тему з докторкою політичних наук Адріаною Костенко і з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Антоном Оксентюком.

8 липня

  • Трамп пообіцяв більше зброї Україні. США й Україна проведуть переговори про відновлення замороженої збройової допомоги. Пентагон: США надсилають Україні додаткову оборонну зброю. Трамп пообіцяв десяток ракет Patriot. Трамп каже, що не знає, хто зупинив поставки зброї Україні.

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» цитували речницю Керолайн Левітт з поясненнями припинення постачань зброї. Давали синхрон Трампа. У першому ранковому випуску новин дивно якось формулювали повідомлення про заяву Трампа щодо постачання зброї Україні. Почали з глибоких бекграундів, а саму принципову новину дали в кінці повідомлення. Далі цитували заяву Пентагона. Обговорили тему з політологом Максимом Джигуном і з кандидатом філософських наук Андрієм Городницьким.

Явно не першою була ця новина у денних випусках каналу «Рада», йшла після всіх поточних повідомлень. Цікаво, що у випуску новин о 16-й тема взагалі зникла з випуску, хоча, наприклад, новину про погрози Трампа новими митами Японії та Південній Кореї у випуску залишили (тобто редакція цю новину вважала більш важливою, ніж питання постачання зброї Україні). Давали синхрон Трампа і цитували заяву Пентагона. Говорили про це з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з заступником директора компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолієм Храпчинським.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» теж новина йшла ближче до кінця випусків новин. Робили БЗ і давали синхрон Трампа. Обговорювали тему з воєнним оглядачем Денисом Поповичем, політологом Володимиром Фесенком, політологом-міжнародником Дмитром Левусем і з головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрон Трампа і цитували заяву Пентагона. Протягом дня організували всебічне і широке експертне обговорення теми. Говорили з колишнім головою Українсько-американської асоціації юристів у Нью-Йорку Віктором Рудем, воєнним оглядачем Денисом Поповичем, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Петром Олещуком, радником президента США з нацбезпеки в 2021-2025 роках Джейком Салліваном, з експертом Мережі захисту національних інтересів АНТС Єгором Остаповим, з ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом, з головою ГО «Центр спільних дій» Олегом Рибачуком, з політологом Володимиром Фесенком, з головою ГО «Україна в НАТО» Юрієм Романюком і з надзвичайним і повноважним послом України в США в 2015-2019 роках Валерієм Чалим.

  • Мінстр ЗС Франції Барро каже, що ЄС готує найжорсткіший пакет санкцій проти Росії

Телемарафон:

У ранковому ефірі «Інтера» робили БЗ на архіві і дали синхрон Барро. У денному ефірі каналу «Рада» новини не побачили. У вечірньому ефірі «Ми — Україна» зробили БЗ. Тему в телемарафоні не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Цитували Барро. Говорили з доцентом кафедри міжнародних відносин Київського міжнародного університету Олексієм Самойловим.

10 липня

  • Конференція з відновлення України в Римі. Створення європейського «флагманського» фонду. Фон дер Ляєн оголосила про 4 млрд євро допомоги бюджету України

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» робили анонсові БЗ і цитували президента Зеленського, а в 11-й зробили пряме ввімкнення кореспондентки каналу «Інтер» з Рима. Говорили з першим заступником голови ВР Олександром Корнієнком і з експертами: членом Ради НБУ, доктором економічних наук Василем Фурманом, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським і експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Петренком.

У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» перебіг конференції висвітлювали прямими ввімкненнями власної кореспондентки з Рима, загалом зробили їх три. Крім того зробили пряме ввімкнення кореспондентки каналу з Лондона про дистанційну участь з Лондона у засіданні «коаліції охочих» прем’єра ВБ Кіра Стармера і президента Франції Еманюеля Макрона. Транслювали вступні слова лідерів на конференції. Транслювали пресконференцію президента Зеленського. У гостьових студіях обговорювали перебіг конференції і її перші результати з головою Комітету ВР з питань правової політики Денисом Масловим, заступником міністра у справах ветеранів Олегом Шиманським і з експертами: керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком, кандидатами політичних наук Станіславом Желіховським і Олексієм Буряченком.

Перший канал Суспільного:

Висвітлювали перебіг конференції прямими ввімкненнями власної кореспондентки з Рима, загалом протягом дня було сім таких ввімкнень. Періодично давали прямі трансляції з Рима, зокрема прибуття лідерів. Дали давали пряму трансляцію вступних слів міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні, прем’єрки Італії Джорджії Мелоні, президента Володимира Зеленського, президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, прем’єра Польщі Дональда Туска. Транслювали наживо пресконференцію президента Зеленського. У розмовних студіях обговорювали тематику з головою підкомітету ВР з питань адміністративно-територіального устрою Віталієм Безгіним, з першим заступником голови Комітету ВР з питань бюджету Іваном Крульком (про угоду з ЄС про надання 2,3 млрд євро), з виконавчою директоркою Спілки технологічного бізнесу «Diia City United» і учасницею конференції Наталією Микольською про інвестиції в оборонні технології. Протягом дня вели надшироке експертне обговорення. Говорили з керівницею команди фандрейзингу та взаємодії з партнерами, членкинею комітету Агентства відновлення та розвитку Іриною Микулич, з політичним експертом, доктором філософії Андрієм Городницьким, з кандидатом політичних наук Ярославом Телешуном, з кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, з доктором філософії, політологом Андрієм Рудиком, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком, з керівником Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, з політологом-міжнародником Дмитром Левусем, з виконавчою директоркою Європейської бізнес-асоціації Ганною Дерев’янко, з професором Манхеттенського університету Ігорем Айзенбергом, з колишнім надзвичайним і повноважним послом у США й у Франції Олегом Шамшуром, з членом Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним і з виконавчим директором Інституту трансформації Північної Євразії Володимиром Горбачем.

  • США відновили деякі поставки зброї Україні. Рубіо: США спробують переконати союзників поділитися системами Patriot для України. Мерц: Німеччина готова придбати у США Patriot для України

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах о 6-й про це не згадали навіть, повідомили усно вже у гостьовій студії. Далі давали синхрон Трампа. В гостьовій студії обговорили подію з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і з кандидатом політичних наук Богданом Ференсом.

У денному і вечірньому ефірах «Інтера» робили БЗ і давали синхрон канцлера Мерца. Зробили два прямих ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона. Подію обговорювали з експертами: керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком, виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, кандидатами політичних наук Станіславом Желіховським і Олексієм Буряченком.

Перший канал Суспільного:

Зробили БЗ про відновлення поставок. Давали коментар міністра закордонних справ Андрія Сибіги Суспільному. Обговорили з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.

  • Європарламент відхилив вотум недовіри главі Єврокомісії фон дер Ляєн

Телемарафон:

У вечірньому ефірі «Інтера» зробили про це оглядовий сюжет. З гостями подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Обговорили подію з експертами: кандидатом політичних наук Ярославом Телешуном, політологом-міжнародником Дмитром Левусем і з президентом Міжнародного інституту свободи Ярославом Романчуком.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У звітні дні основною темою внутрішньої політики стала відмова уряду затвердити обраного за конкурсом Цивінського на посаді керівника Бюро економічної безпеки. Учасники телемарафону дружно проігнорували цю надважливу тему. Натомість її якісно висвітлював Перший канал Суспільного (подробиці — у відповідному розділі).

7 липня

  • Експосадовцю Міноборони Лієву оголосили підозру в організації непридатних ракетних установок на 90 млн грн

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» про це не повідомляли. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ.

Перший канал Суспільного:

Зробили БЗ.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

7 липня

  • Причиною вибухів поблизу Житомира 2 липня стало незаконне виробництво вибухівки

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» про це повідомляли усно на фото. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ.

Перший канал Суспільного:

Вдень робили БЗ, у підсумковому випуску новин зробили сюжет.

10 липня

  • У Києві застрелили полковника СБУ

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» зробили БЗ.

Перший канал Суспільного:

Вдень повідомляли усно з посиланням на коментар пресслужби СБУ Суспільному. Згодом зробили БЗ з місця злочину.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

7 липня

  • Публікації у виданнях «Politico» і «The Economist» про впливи керівника ОП Єрмака і майбутню зміну українського уряду (обговорювали з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з аналітикинею руху «Чесно» Іриною Корженковою).

8 липня

  • Зеленський повідомив Маркаровій про намір її звільнити з посади посолки в США, Сибіга підтвердив, що її незабаром замінять (повідомляли з посиланням «Суспільному розповіло джерело в Офісі президента», давали синхрон міністра закордонних справ Андрія Сибіги, обговорювали з колишнім головою Українсько-американської асоціації юристів у Нью-Йорку Віктором Рудем і з надзвичайним і повноважним послом України в США в 2015-2019 роках Валерієм Чалим).
  • Уряд не затвердив обраного за конкурсом Цивінського на посаді керівника БЕБ. Український бізнес закликав уряд призначити обраного директора. Цивінський назвав це рішення уряду незаконним (усно цитували коментар самого Цивінського Суспільному, цитували допис на фейсбуці голови Комітету ВР з питань антикорупційної політики Анастасії Радіної, цитували звернення української бізнес-спільноти, в підсумковому випуску новин зробили оглядовий сюжет, обговорювали тему з головою правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергієм Миткаликом, головою Антикорупційного центру «Межа» Мартиною Богуславець, членом Ради НБУ в 2019-2021 роках Віталієм Шапраном про можливий вплив цієї ситуації на співпрацю з МВФ, з народним депутатом від «Голосу» Ярославом Железняком, запрошували представників «Слуги народу» і Комісії з відбору кандидатів, і ті, і ті відмовилися).

10 липня

  • Дружина журналіста Буткевича стверджує, що його мобілізували за критику влади (цитували допис дружини Буткевича у фейсбуці, цитували реакцію нардепки Безуглої, цитували підтвердження речника Сухопутних військ Віталія Саранцева).
  • Директор департаменту транспорту КМДА Кандибор отримав підозру (повідомляли усно).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

8 липня

  • САП оскаржила запобіжний захід Чернишову і відмову суду щодо його відсторонення від посади віцепрем’єра.
  • Соцопитування КМІС: Майже половина українців песимістично оцінюють майбутнє країни.

10 липня

  • Нардеп Гончаренко: В НАБУ передали матеріали по справі щодо розслідування «УП», у якому фігурує Стефанішина.
  • Суд знову зменшив заставу екскерівниці Хмельницької МСЕК Крупі.
  • Місія ООН: У червні Росія вбила найбільшу за 3 роки кількість цивільних в Україні.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 7, 8 і 10 липня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Показували відео з анонімних телеграм-каналів типу «Трухи». «Посилалися» на соцмережі «зафільмували місцеві». Було одне узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактів «бачили в новинах». Тричі робили абстрактні псевдопосилання: «стало відомо», «як стало відомо», «бачимо дуже багато повідомлень». Найбільше було подано фактів без будь-яких посилань на джерела, особливо ж у висвітленні тем ворожих атак по Харкову і Запоріжжю. Ще двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «за даними аналітиків», «урядовці кажуть».

Точність:

Традиційно «перекривали» фронтові зведення випадковим відео бойових дій. У повідомленнях про наслідки атаки по Харкову казали «понад 70 поранених», «постраждалих десятки». Коли йдеться про поранених і загиблих, числа не округлюють, є точна кількість. Як завжди титрували «наживо» раніше відзняте відео, яким «перекривали» прямі ввімкнення.

Відокремлення фактів від думок:

Усі грубі порушення були емоційними журналістськими оцінками у новинах: «пекельного понеділка», «вгатили по місту», «оговтується регіон», «врятувало диво», «оговтуються від пережитого», «і це погана новина», «хороша новина».

Повнота інформації:

Не досить було Максима Джигуна представляти лише «політичним експертом». Андрія Ткачука недостатньо весь час на каналі представляють «офіцером ЗСУ, політологом і волонтером». Тут змішано різні статуси, але незрозумілою є експертна компетентність гостя.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Найбільше грубих порушень стандарту були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації: «кажуть урядники», «повідомляє обласна влада», «за даними ЗМІ», «місцева влада повідомляла», «за даними правоохоронців», «за даними поліції», «росіяни твердять», «в російському Міноборони визнали». Тричі робили абстрактні псевдопосилання: «за офіційними даними», «вже відомо», «попередньо». Без посилань повідомляли про статистику порушень з боку працівників ТЦК і про поранених у Запоріжжі. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «за словами місцевих мешканців», «люди кажуть», «люди розповіли», «бійці Нацгвардії кажуть», «бійці кажуть», «за словами бійців».

Точність:

Традиційно «перекривали» фронтові зведення випадковим відео бойових дій. І так само невідповідно «перекривали» випадковим відео пряме ввімкнення воєнкора. Невідповідно «перекривали» архівами різні БЗ. У повідомленні про атаку по Харкову: «кількість поранених перевищила 70». Слід називати точну кількість. Воєнкор розповідав про ситуацію на Новопавлівському напрямку і далі казав «на сусідньому Сіверському напрямку». Геть же не «сусідній». Між ними — ще аж три напрямки.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах: «не менш запеклі бої», «про пекельний ранок», «російські нелюди поцілили», «терористи гатили», «росіяни вгатили», «гатили кілька «шахедів», «стало причиною трагедії», «подалі від пекла», «люди шоковані», «з особливим цинізмом вдарила», «цинічно визнають», «налякані та скривавлені люди», «дивом вижила», «дивом вціліла», «люди, на щастя, не постраждали», «на щастя, не закінчуються дрони», «шалені збитки», «вперто не оновлюють даних», «трапляються прикрі інциденти», «масштабні інформкампанії», «це дуже велика проблема», «це теж проблема». Були різного штибу «експертні» міркування журналістів у новинах: «Невдала комунікація чи її відсутність погіршують ситуацію». «Насправді за такою активністю українців у соцмережах — величезні зусилля росіян». «Очевидно, що такій масі проросійських наративів протидіяти нереально». «Окрім інформаційної політики вимагає змін і заохочення військовослужбовців, питання регулярних ротацій і відновлення давно перезріло, але для цього слід мобілізовувати значно більше ніж зараз — 27 тисяч новобранців на місяць». Двічі траплялися маркери посилення уваги: «отут найцікавіше», «це зрозуміло».

Повнота інформації:

У підводці до прямого ввімкнення ведуча казала, що воєнкор працює «на Донеччині». Донеччина велика — і це цілих п’ять напрямків фронту. Не досить і геть недоречно було представляти Олександра Мусієнка лише «військовослужбовцем Сил тероборони». Бо це аж нічого не свідчить про його компетентність як воєнного експерта.

«Інтер»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «обласна влада повідомляє», «люди розповіли», «чиновники Білого Дому кажуть», «чую це від багатьох американських високопосадовців», «американська преса зараз, наприклад, пише». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «стало відомо», «на тепер відомо», «ми знаємо», «за офіційною статистикою», «за попередніми даними», «за попередньою інформацією», «очікуються» (невідомо ким). Значну частину фактів про загиблих і поранених у Херсоні, поранених у Запоріжжі й наслідків атаки на Київ подавали без посилань на джерела. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «бійці розповідають», «кажуть розробники», «місцеві розповідають», «кажуть американські чиновники», «топ-чиновники, з якими я підтримую контакт, кажуть», «в дипломатичних джерелах кажуть».

Точність:

Абичим архівним і не до ладу «перекривали» різні БЗ, «ілюстрували» розмови з гостями. Абичим і абияк «ілюстрували» пряме ввімкнення кореспондента зі США. Втім, це традиційно так. Теж, як і колеги, почали фронтові зведення «перекривали» випадковим відео бойових дій. Розповідають про Покровський і Торецький напрямки, а показують відео 3-ї ОШБР, яка воює на Харківщині тощо. В інфографіці було сказано, що «за цей час російська армія випустила загалом 415 ударних дронів та ракет». Тут «загубили» дрони-імітатори, які також входять до згаданих 415 повітряних цілей.

Відокремлення фактів від думок:

Цього разу було надзвичайно багато емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «точаться запеклі бої», «палкий прийом росіянам влаштували», «місто — суцільна рана», «перетворюють Харківський напрямок на пекло», «вороже залізяччя», «без права на промах працює», «без жертв, на жаль, не обійшлося», «дива не сталося», «загарбники вгатили», «намагаються не залишити без гостинця з неба», «завзято ліквідують особовий склад непроханих гостей», «вправно перетворюють ворожу техніку на металобрухт, а живу силу — на попіл», «наводять страх на окупантів», «у Запоріжжі оговтуються», «оговтатися допомагали», «люди, на щастя, не постраждали», «проходити безліч кіл бюрократичного пекла», «видовище, яке ніколи не набридне», «це колосальна комплексна робота», «після цього гучного скандалу», «особисте роздратування», «з характерним для Трампа роздратуванням», «часто говорить задля красивого слівця», «з хороших новин», «шанс хороший», «на бідолашну тварину чекала смертельна небезпека, але наші воїни мають великі серця, які не зачерствіють навіть від жахіть війни». Також журналісти робили власні висновки: «Як би там не було, Україні потрібен результат». «Ця ворожа атака вчергове доводить, що, на жаль, РФ воює з мирними мешканцями». «Знаєте, він часто щось каже на камеру, щоб справити враження, щоб торгуватися, але останнім часом є враження, що ті слова, які він каже, це показує його внутрішнє роздратування». «Його-то ціль зрозуміла — тиснути одночасно і на Москву, і на Київ, прискорювати переговори, але варто це розуміти і варто озвучувати, говорити зокрема і в ефірі, що ціна цієї гри, яку проводить зараз американська адміністрація, надто висока, бо це людські життя».

Були також численні маркери посилення уваги: «тут дуже цікава ситуація така, красномовна», «дуже цікава цитата», «що цікаво», «і знаєте, що цікаво», «ви знаєте, що цікаво», «цікава теж цитата», «і знаєте, що було цікаво», «тут неймовірно цікава ситуація», «ситуація незрозуміла, нечітка і досить цікава», «тут увага», «бачите».

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали скриншот заяви Пентагона з сайту. І було дуже багато слів, якими більшість аудиторії не послуговується: «кіл-зони», «основні треки», «європейський трек», «виходить на нормальний трек», «головний меседж», «доносили прямий меседж», «топ-чиновники», «рестрикції можуть застосувати».

«Рада»

Достовірність:

Двічі робили суто абстрактні псевдопосилання: «маємо інформацію», «відомо». Без посилань на джерела повідомляли про поранених у Харкові та про балістичний удар по Чугуєву. найбільше грубих порушень стандарту були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «говорять як українські військові, так і західні аналітики», «експерти не виключають», «у США наголошують», «кажуть люди».

Точність:

Абичим архівним «перекривали» БЗ. Не до ладу «ілюстрували» й розмови з гостями. Ведуча стверджувала у ранкових випусках, що «149 бойових зіткнень відбулося впродовж минулої доби». Що було неправдою, бо це дані Генштабу станом на 22-гу годину минулої доби, а не за всю добу. Причому цю хибну інформацію продовжували подавати аж до 9-ї ранку, хоча на цей час вже було таки добове зведення Генштабу.

Відокремлення фактів від думок:

Були суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «будуть новою нормою, на жаль», «є такі, на жаль, новини», «десятьох поранених, на жаль», «будемо сподіватися», «Харків оговтується», «це запобігло трагедії», «на жаль, одна жінка померла», «працюють над приємним оновленням». Найбільше ж грубих порушень стандарту були неавторизованими міркуваннями ведучих гостьових студій.

Повнота інформації:

Не досить було Володимира Фесенка представляти лише «політологом». Більшість БЗ були без інтершуму.

Доступність подачі інформації:

Були слова, незрозумілі частині аудиторії: «топові теми», «інтерфейсу для ветеранів».

Оперативність:

На каналі якось нема геть оперативної взаємодії між новинами й гостьовими, бо протягом кількох годин врізнобій повідомляли в новинах про 29 поранених у Харкові, а в гостьових студіях — про 27. Причому ведучі гостьової казали про 27 поранених, а в титрі в ці моменти було написано про 29. Вдень 8 липня з запізненням на добу давали репортаж про атаку ворога по Харкову 7 липня. 8 липня вдень повторювали сюжет про українські мовні курси в Брюсселі, який показували напередодні в ранковому ефірі.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «представники Збройних сил України повідомляють», «за даними міської влади», «піротехніки говорять», «мешканці розповіли». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «знаємо», «знаємо також», «станом на зараз знаємо», «так само знаємо», «відомо», «нам відомо», «на цю хвилину відомо», «відомо також», «це попередні дані», «багато говорять» (невідомо хто). Без посилань на джерела давали чимало фактів щодо наслідків ворожої атаки по Києву і про кількість поранених у Херсоні. Двічі робили узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «кажуть військові», «скаржаться жителі».

Точність:

«Перекривали» фронтові зведення випадковим відео бойових дій. Невідповідно «перекривали» численні БЗ як актуальним, так і архівним відео. Ведучий у випуску о 23-й казав «усього за цю добу на фронті точилося 148 атак». Це не за добу, а до 22-ї години. Ведучий казав: «уже 18 поранених у Херсоні від ранку», а далі в гостьовій речник Херсонської ОВА казав про 17.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах: «найгарячішими залишаються», «найгарячіше нині», «страшного ракетного удару», «трагічні наслідки», «вночі вгатили», «добрі дрони атакують», «загиблих, на щастя, немає». Були також зайві маркери авторизації та посилення уваги: «я зазначу», «зазначу», «як я вже зазначила», «до слова».

Повнота інформації:

Говорили з представницею 23-ї ОМБР про невідомо який напрямок «на Донеччині» (де напрямків фронту аж п’ять). Не досить було Дениса Поповича представляти лише «військовим аналітиком», а Івана Тимочка «військовим експертом». Не досить було Володимира Фесенка представляти «політологом», а Дмитра Левуся «політологом-міжнародником». Сергія Грабського представляли як «полковника», забувши традиційно згадати, що у відставці. Всі БЗ були без інтершуму.

Доступність подачі інформації:

На загалом красивій мапі бойових дій назви населених пунктів набрали настільки дрібним шрифтом, що прочитати їх з екрана телевізора було дуже проблематично. А інша мапа бойових дій була дуже важка для сприйняття через величезну кількість зайвих деталей (таких як рельєф місцевості) і завелику кількість назв населених пунктів, ще й задрібним шрифтом.

Показували навіщось скриншот зі сторінки Зеленського в соцмережі.

Оперативність:

«Паркет» про фестиваль в Межигір’ї, який відбувався вдень 7 липня, подавали як новину ввечері 8 липня.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за даними місцевих», «колеги передавали». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «відомо», «наразі відомо», «нам відомо», «згодом стало відомо», «попередньо», «за попередньою інформацією», «за попередніми даними», «очікується» (невідомо ким), «знаємо», «знаю також», «раніше повідомляли», «сповістило Суспільному джерело». Чимало також було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «люди розповідають», «мешканці говорять», «як говорять мешканці», «мешканці нам розповіли», «за словами мешканців».

Точність:

Ведучий знову говорив у ранкових випусках о 7-й «за добу відбулося 137 бойових зіткнень». Ведучий у випуску новин о 8-й казав, що «150 боєзіткнень відбулося минулої доби». В обох випадках це були дані Генштабу не за добу, а до 22-ї години доби. У представленні директора Київської міської клінічної лікарні Сергія Дуброва помилково представляли як «головного лікаря».

Відокремлення фактів від думок:

Емоційна оцінка в новинах була одна: «на щастя, там ніхто не отримав травм». Натомість дуже багато було зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги: «розпочну з того», «хочу зазначити», «хочу також додати», «хочу сказати», «скажу», «до слова», «до речі».

Повнота інформації:

Ведучий казав: «на місці одного з влучань працює наш кореспондент». Хоча би район столиці назвав, де працює кореспондент. Не досить було Олексія Курбаса представляти «фахівцем з питань державної безпеки», Сергія Грабського «військовим оглядачем», Володимира Фесенка «політологом», Дмитра Левуся «політологом-міжнародником». Незрозумілим є представлення Андрія Ткачука «офіцером ЗСУ, політологом і волонтером». Якщо він виступає в ролі експерта, представлення його «політологом» є недостатнім.

Доступність подачі інформації:

Показували навіщось скриншот сторінки головнокомандувача Сирського в соцмережі, динамічний скриншот сторінки видання Axios, фейсбук-сторінку економічного експерта Андрія Длігача, ще й маркером щось виділили в мікроскопічному тексті. Геть незрозуміло, навіщо взагалі показувати ось таке?

І були слова, якими більшість аудиторії не послуговується, а отже не розуміє їх значення: «команди фандрейзингу» (без пояснення більшості аудиторії незрозумілий термін), «топ-лідерів», «проведуть воркшопи», «ваш девайс».

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 7—13 липня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 14 разів (попереднього тижня було 13 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 11 запрошень, що склало майже 79% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного першого віцеспікера Олександра Корнієнка, делегованого владною фракцією, — близько 86%. Крім «слуг» і Корнієнка в ефір телемарафону ще запрошували одну реально позафракційну (звісно ж, це була Оксана Савчук) і одного представника «Батьківщини» (Сергія Євтушка). Представників опозиційних фракцій «Голос» і «Європейська солідарність» цього тижня у марафон не кликали. «Плюралізм» (у вигляді позафракційної Савчук і Євтушка з «Батьківщини») був лише в ефірі каналу «Рада». Інші канали запрошували лише представників владної фракції або ж делегованого владною фракцією віцеспікера. В ефірі каналу «1+1» депутатів цього тижня не було.

За персоналіями картина виглядала так:

Цього тижня всі нардепи були в ефірі телемарафону по одному разу.

Офіс президента цього тижня по два рази в ефірі представляли радник керівника ОП Михайло Подоляк (на «1+1» і на «Раді» сумарно мав 32 хвилини ефіру) і уповноважений Владислав Власюк (на ICTV з СТБ і на «Раді» мав сумарно 15 хвилин ефіру). По одному разу в ефірі телемарафону побували радник Сергій Лещенко (20 хвилин на «Раді»), і заступники керівника ОП Ігор Брусило (15 хвилин на «Раді») й Ірина Мудра (9 хвилин на «Інтері»). Сумарно ж Офіс президента протягом звітного тижня був представлений в ефірі телемарафону протягом 1 години і 31 хвилини (попереднього тижня була 1 година і 29 хвилин).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побували 21 народний депутат (попереднього тижня їх було 18). Загальний баланс по представництву владної і опозиційних фракцій було дотримано: 10 представників «Слуги народу» і 10 представників парламентської опозиції (4 представника «Батьківщини», і по 3 представники «Європейської солідарності» і «Голосу»). Дискутувати з Ярославом Железняком від «Голосу» на тему непризначення Кабміном переможця конкурсу на главу БЕБ Цивінського «також зверталися, щоб долучити представників “Слуги народу”, але натепер отримали відмову».

Цього тижня було забагато невиправданих контекстом розмов згадок фракційної приналежності депутатів в «одиночних» студіях. Так, запрошували коментувати суто фахові теми «слуг» Олександра Федієнка (як члена Комітету з нацбезпеки) і Сергія Нагорняка (як член Комітету з питань енергетики та ЖКП), представника «Батьківщини» Івана Крулька (як першого заступника голови Комітету ВР з питань бюджету). Соломію Бобровську запрошували говорити про можливі зміни в уряді й теж представили за належністю до фракції «Голос», втім нікого зі «слуг» не покликали (що було логічно, тоді б і згадка фракцій була б виправданою), говорили з Дмитром Соломчуком (як з членом аграрного комітету ВР, але теж навіщось згадували, що він з фракції «Слуги народу»). А ще був якийсь дивний, як на мене, вибір: у дискусійну студію разом з Олегом Синюткою з «Європейської солідарності» чомусь запросили позафракційну Вікторію Гриб при тому висуванку «Опозиційного блоку». По-перше, вона не представляє в парламенті бодай якусь легітимну політичну силу, по-друге, мені здається, логічніше було кликати когось від владної фракції.

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

«Популярним» цього тижня в ефірі каналу був представник «Слуги народу» Олександр Федієнко, якого запрошували тричі, двічі в ефірі побував представник «Батьківщини» Іван Крулько. Всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.

4. Прояви політичного і бізнесового піару 7, 8 і 10 липня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 19 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:

 

Фігурантами політичного піару були:

Опис проявів на каналах:

«1+1» (один прояв)

7 липня

Двічі був «паркет» про презентацію нової послуги для ветеранів у «Дії» з синхронами міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової і прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Втім, без ветеранів.

ICTV та СТБ (два прояви)

7 липня

Був «паркетний» про те, що в Межигір’ї провели «фестиваль за участю високопосадовців». З аж трьома синхронами міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук.

Був «паркетний» сюжет про презентацію нової послуги для ветеранів у «Дії» з синхронами міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

«Інтер» (чотири прояви)

8 липня

Двічі показували «паркет» про презентацію нової послуги в «Дії» для ветеранів прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, міністеркою у справах ветеранів Наталією Калмиковою і міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим. Без ветеранів.

10 липня

Був «паркет» про зустріч першої леді Олени Зеленської з міністеркою університетів і досліджень Італії.

Двічі був «паркет» про програму ментального здоров’я першої леді Олени Зеленської.

Або така «новина»: «Конференція з відновлення України в Римі — гарний майданчик для фіналізації та підписання партнерств з міжнародними компаніями. Таку думку висловив голова правління НАК «Нафтогаз України» Сергій Корецький». Це таке було лід-речення. Єдиною плюс-мінус новиною було те, що підписали меморандум про співпрацю з американською компанією. Щоправда, меморандум — це лише про наміри, а пояснення пана голови в синхроні було просто загальними фразами, нуль конкретики. І друга «новина» була про те, що «Корецький зазначив, що в НАК «Нафтогаз» вже триває підготовка до опалювального сезону і додав: «На сьогодні процес триває добре». Це нагадало піарівські матеріали часів керування «Нафтогазом» паном Чернишовим.

«Рада» (три прояви)

7 липня

Двічі показували «паркет» про те, що в Межигір’ї провели «фестиваль за участю високопосадовців». І «на ньому обговорили низку важливих питань галузі». І синхрон міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук.

Ціле пряме ввімкнення зробили про те, як міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова вручала житлові сертифікати ветеранам війни.

8 липня

Двічі показували «паркет» про презентацію нової послуги в «Дії» для ветеранів прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, міністеркою у справах ветеранів Наталією Калмиковою і міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим. Ще й додали синхрон народного депутата від «Слуги народу» Олексія Леонова.

«Ми — Україна» (чотири прояви)

8 липня

Був «паркет» про те, що в Межигір’ї провели «фестиваль за участю високопосадовців». З синхроном міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук і нардепа від «Слуги народу» Олега Бондаренка. Причому, це виявилася настільки важлива «новина», що показували її більш як за добу після самої «паркетної» події.

10 липня

Був «паркет» про зустріч першої леді Олени Зеленської з міністеркою університетів і досліджень Італії.

Було «паркетне» повідомлення про онлайн-виступ на конференції заступниці керівника Офісу президента Ірини Мудрої.

Був «паркет» про відкриття в Римі виставки української культури міністром культури Миколою Точицьким.

В ефірі Першого каналу Суспільного

7 липня

Невиправдано згадували приналежність нардепа Олександр Федієнка до «Слуги народу», хоча запросили його як члена Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки обговорювати нову тактику ворога з ударами по ТЦК.

10 липня

Так само в обговоренні теми конференції в Римі нардепа Івана Крулька представляли зі згадкою про приналежність до фракції «Батьківщина», що не мало ніяких підстав, тим більше, що не було (як належить у таких випадках) одночасно або згодом, з відповідним анонсом від ведучих, опонента від владної фракції.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 7, 8 і 10 липня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри «Ради» вели токсичні ведучі каналу Тетяна Гончарова (8 липня), Максим Зборовський (7 і 8 липня) і Назар Довгий (7 і 8 липня), як раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

7, 8 і 10 липня найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку, активними були також Новопавлівський, Лиманський, Північно- і Південно-Слобожанський.

У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Південно-Слобожанському, частково Покровському, іншим активним напрямкам приділили мало уваги. Обговорювали ситуацію на фронті найчастіше з військовими-фронтовиками та речниками різних підрозділів, експертів запрошували рідко. Було 4 фронтових репортажі. В ефірі Першого каналу Суспільного достатню увагу приділили Покровському, Південно-Слобожанському і Новопавлівському напрямкам. Іншим активним приділили менше уваги. Говорити про фронт найчастіше кликали військових-фронтовиків. У звітні дні був лише один фронтовий репортаж.

У звітні дні сталися масовані ворожі атаки по Харкову і Запоріжжю 7 липня, по Києву — 10 липня. Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон і охоплював більшу кількість локацій. У телемарафоні оперативно 10 липня працював лише канал «Ми — Україна». Перший канал Суспільного крім ньюзмейкерів і речників, які давали фактичну основу, залучав і широке коло експертів з обговорення особливостей цих атак ворога і з обговорення тенденції цілеспрямованих ударів ворога по територіальних центрах комплектування в різних містах України.

У звітні дні ключовими для України зовнішньополітичними подіями стали зміна риторики президента США Трампа щодо війни та щодо Росії, відновлення американської збройової допомоги і конференція з відновлення України у Римі. Перші дві теми в телемарафоні повідомляли як про щось другорядне, конференцію в Римі більш-менш системно висвітлював канал «Інтер». Ключовим зовнішньополітичним темам значно більше уваги приділив Перший канал Суспільного, зокрема більш глибоким і всебічним експертним обговоренням, і більш якісним репортажним висвітленням конференції в Римі.

Ключову внутрішньополітичну подію цих днів — незатвердження урядом обраного на конкурсі керівника БЕБ — телемарафон не висвітлював взагалі. Натомість якісно і повноцінно висвітлював Перший канал Суспільного.

З тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були зокрема такі:

  • Публікації у виданнях «Politico» і «The Economist» про впливи керівника ОП Єрмака і майбутню зміну українського уряду (7 липня).
  • Зеленський повідомив Маркаровій про намір її звільнити з посади посолки в США, Сибіга підтвердив, що її незабаром замінять (8 липня).
  • Уряд не затвердив обраного за конкурсом Цивінського на посаді керівника БЕБ (8 липня).
  • Український бізнес закликав уряд призначити обраного директора БЕБ (8 липня).

З тем, що не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного у ці дні, були зокрема такі:

  • САП оскаржила запобіжний захід Чернишову і відмову суду щодо його відсторонення від посади віцепрем’єра (8 липня).
  • Соцопитування КМІС: Майже половина українців песимістично оцінюють майбутнє країни (8 липня).
  • Суд знову зменшив заставу екскерівниці Хмельницької МСЕК Крупі (10 липня).

У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найчастіше порушували стандарти достовірності й доступності подачі інформації.

Протягом тижня 7—13 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» (майже 79% від усіх депутатських студій, а з врахуванням формально позафракційних «слуг» — майже 86%). Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон цього тижня не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної і опозиційних фракцій було збалансованим.

7, 8 і 10 липня в телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналів «Інтер» і «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні двічі невиправдано згадували фракційну приналежність гостей-нардепів.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного в звітні дні не було. Ефіри «Ради» вели токсичні ведучі каналу.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
335
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду