
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 квітня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 квітня 2025 року


Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону.
Вступ
У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 23—25 квітня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Курський, Торецький, Лиманський і Новопавлівський. На всіх інших напрямках фронту інтенсивність боїв була меншою. Телемарафон зосереджував основну увагу Краматорському напрямку, лише другими за увагою були Покровський і Лиманський. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Торецькому і Краматорському напрямкам.
У звітні дні ворог щодня здійснював повітряні теракти проти цивільних із великою кількістю загиблих і поранених — у Марганці, Києві та Павлограді. Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон у висвітленні цих подій.
Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола «мирного плану» президента США Трампа, були зірвані переговори в Лондоні на рівні міністрів. Експертний розгляд цих тем в ефірі Першого каналу Суспільного був відчутно якіснішим і глибшим за такий у телемарафоні.
До подій внутрішньополітичної тематики звертався лише Перший канал Суспільного, телемарафон їх не висвітлював.
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень цих же стандартів.
Протягом тижня 21—27 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
23—25 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було порівняно небагато, традиційно найбільше їх було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була високою (від 156 до 175 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (до 65 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько третини від усіх боєзіткнень на фронті). Іншими активними напрямками були Курський (до 30 боєзіткнень на добу), Торецький (до 25), Лиманський (до 20) і Новопавлівський (до 19). На всіх інших напрямках фронту інтенсивність боїв була меншою.
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Краматорському напрямку фронту (3 репортажі й 4 обговорення в студії), другими за увагою були Покровський напрямок (2 репортажі й 4 обговорення) і Лиманський (пряме ввімкнення і 5 обговорень), по 5 обговорень із гостями присвятили Куп’янському і Торецькому напрямкам. З інших активних напрямків 2 розмови з гостями присвятили Новопавлівському, а от про другий за активністю боїв у ці дні Курський напрямок у телемарафоні взагалі не згадували (не рахуючи коротких згадок у загальних зведеннях).
Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали ICTV з СТБ, «1+1» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (16 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 12 разів, експертів лише тричі.
У звітні дні в телемарафоні було багато фронтових репортажів: об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 3 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення з фронту, канал «1+1» — пряме ввімкнення і сюжет, канал «Інтер» — пряме ввімкнення, канал «Ми — Україна» — репортажний сюжет.
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Торецькому напрямку фронту (10 обговорень у студії) і Покровському (9 обговорень). Ситуацію на Харківському напрямку обговорювали з 6 гостями. По 5 обговорень було про Лиманський і Краматорський напрямки. З Новопавлівського напрямку зробили фронтовий репортаж і обговорили з двома гостями, а ситуацію на Курському напрямку обговорили з 3 гостями. Говорити про фронт у гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (12 разів), військових-фронтовиків запрошували 7 разів, експертів — 6 разів. Зробили один фронтовий репортаж.
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» у новинах, крім коротких фронтових зведень був якісний фронтовий репортаж Юлії Кирієнко, Олександра Шияна й Олега Мостового про роботу дронарів 25-ї Січеславської бригади на Покровському напрямку. У гостьовій студії з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком говорили про використання ворогом «великоднього перемир’я» для покращення тактичних позицій на фронті, а з командиром роти БПЛА 71-ї окремої єгерської бригади Владиславом Кришталевичем — про ситуацію на Новопавлівському напрямку. У традиційній по середах рубриці «Оперативний черговий» був оглядовий сюжет по різних напрямках фронту, з головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном Олександр Моторний обговорював ситуацію на Лиманському, Краматорському, Торецькому і Покровському напрямку. Про ситуацію на Торецькому напрямку говорили також з заступником командира батальйону 41-ї ОМБР Святославом Лесюком.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ було пряме ввімкнення воєнкора, в якому той традиційно розповідав про ситуацію на багатьох напрямках фронту, ще й без посилань на джерела інформації. Крім того був у новинах фронтовий репортаж про бої дронарів 93-ї ОМБР на Краматорському напрямку й оглядовий сюжет про різні напрямки фронту. В розмовних студіях говорили з начальником штабу 44-го окремого стрілецького батальйону Денисом Шутенком про Куп’янсько-Лиманський напрямок, зі штаб-сержантом відділення комунікацій 77-ї ОАБР ДШВ Віктором Петровичем — про Куп’янський, із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Оріхівський. З начальником служби зі зв’язків із громадськістю 13-ї бригади НГУ Володимиром Дегтярьовим обговорювали використання повітряних і наземних дронів на фронті.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах про фронт повідомляли лише усно на мапі бойових дій. У гостьових студіях говорили з пілотом дронів 3-ї ОШБР Владиславом Крупком про Харківський напрямок, а з командиром роти УБПАК 102-ї окремої бригади ТРО на позивний «Крук» — про Оріхівський.
24 квітня
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» у перших випусках новин про фронт узагалі не згадували. З 10-ї давали зведення на мапі бойових дій. У гостьових студіях говорили про Покровський і Торецький напрямки з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим, з пресофіцером бригади «Форпост» на позивний «Чорнило» говорили про Харківський, з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком — про Харківський і Краматорський, з пресофіцером бригади НГУ «Рубіж» Максимом Тараном — про Лимано-Куп’янський напрямок. А з командиром екіпажу БПАК окремого загону безпілотних систем «Тайфун» НГУ на позивний «Скіф» і з головним сержантом 54-ї ОМБР Максимом Бутоліним говорили про невідомо які напрямки фронту (бо ведучі ці напрямки позначали як «на вашому напрямку», а гості географію не згадували).
У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» у підсумковому випуску новин було пряме ввімкнення воєнкора каналу, щоправда, невідомо з якого саме напрямку фронту, бо ні ведучий, ні воєнкор цей напрямок так і не назвали. Ще був традиційний оглядовий сюжет про бої на різних напрямках. У гостьовій студії говорили з речником 25-ї повітряно-десантної бригади Сергієм Окішевим про Покровський напрямок, з офіцером розвідки 5-го окремого загону спецпризначення «Омега» на позивний «Мамай» — про Лиманський, а з оператором батальйону безпілотних систем 54-ї ОМБР Владиславом на позивний «Гадюка» говорили про неназваний напрямок фронту.
25 квітня
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах, крім коротких повідомлень і традиційного ранкового зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова, були два фронтових репортажі про бої 24-ї бригади на околицях Часового Яру. Якісним був сюжет Олега Корнієнка, Олексія Євченка і Захара Комаха. У розмовній студії говорили з командиром 429-го окремого полку безпілотних систем «Ахіллес» Юрієм Федоренком про Куп’янський напрямок, з офіцером 115-ї ОМБР Олександром Косюком — про Лиманський, із заступником командира дивізіону 148-ї окремої артбригади Іваном на позивний «Варан» — про Новопавлівський, а з начальницею відділення комунікацій 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади Ганною Дзундзою — про Оріхівський.
У денному ефірі каналу «Ми — Україна» у новинах, крім коротких повідомлень про фронт, був якісний фронтовий репортаж Марини Асмолової й Олександра Петровського про роботу артилеристів 59-ї ОШБР на Покровському напрямку. В гостьовій студії говорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем про ситуацію на Торецькому, Краматорському і Сіверському напрямках. З офіцером управління 5-ї ОШБР Олексієм Тарасенком говорили про Краматорський напрямок, з пресофіцером Луганського прикордонного загону бригади «Помста» Віктором Пономарьовим — про Куп’янський, а з командиром підрозділу 107-ї бригади Денисом Перчем — про Лиманський напрямок фронту.
У вечірньому ефірі каналу «1+1» у новинах, крім коротких зведень, було високоякісне пряме ввімкнення Олександра Моторного про ситуацію на Лиманському напрямку фронту і про бомбардування ворогом прифронтових міст. З заступником командира батальйону 3-ї ОШБР Євгеном Яременком говорили про Куп’янський напрямок, а з експертом директором New Geopolitics Research Network Михайлом Самусем — про Покровський і Торецький напрямки фронту.
Перший канал Суспільного:
23 квітня
У новинах повідомляли про фронт усно на адаптованих мапах Deep State. У розмовних студіях ситуацію на Покровському, Торецькому і Сіверському напрямках обговорювали з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим. Ситуацію на Оріхівському, Гуляйпільському і Придніпровському напрямках — з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним. Зі старшим офіцером відділення комунікацій 59-ї ОШБР Тарасом Мушаком говорили про Покровський напрямок, з представником 79-ї ОДШБР Орестом Дрималовським — про Новопавлівський, з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський, з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даннленком — про Харківський напрямок. Говорили і з експертами: з воєнним оглядачем Денисом Поповичем про ситуацію на Покровському, Торецькому, Лиманському і Харківському напрямках, з воєнним аналітиком Інституту євроатлантичного співробітництва Ігорем Козієм — про Торецький, Новопавлівський і Курський, ще з командувачем Аеромобільних військ в 1998-2005 роках Іваном Якубцем окремо обговорювали тактику ворожих атак на мотоциклах.
24 квітня
У новинах повідомляли про фронт усно на адаптованих мапах Deep State, зробили фронтовий репортаж про бої десантників 79-ї окремої бригади на Новопавлівському напрямку фронту. У розмовній студії про ситуацію на Покровському, Торецькому, Краматорському, Харківському, Куп’янському і Лиманському напрямках говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим. Про Торецький напрямок говорили з начальником рекрутингової групи 28-ї ОМБР Денисом Швидким, про Торецький і Краматорський — з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем, про Лиманський — з сержантом батареї ЗРК 115-ї ОМБР на позивний «Мер», про Харківський — з начальницею відділення комунікацій 14-ї ОМБР Надією Замригою, про Оріхівський — з пресофіцером 129-ї окремої гірсько-штурмової бригади Ярославом Галасом. Ситуацію на Покровському і Торецькому напрямках обговорили з заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком, а з майором запасу НГУ і ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом обговорили ситуацію на Покровському, Торецькому, Лиманському, Курському напрямках фронту.
25 квітня
У новинах повідомляли про фронт усно на адаптованих мапах Deep State. Традиційно говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про Покровський, Торецький, Харківський, Куп’янський, Лиманський і Краматорський напрямки. З командиром бригади НГУ «Спартан» Олексієм Хільченком говорили про Покровський, з офіцером ЗСУ Сергієм Цехоцьким — про Покровський, Краматорський і Торецький, з військовослужбовцем 66-ї ОМБР Василем Денисюком — про Лиманський, з пресофіцером 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський, з командиром батальйону 92-ї ОШБР Орестом Павлиськом — про Харківський напрямок, а з начальником пресслужби загону «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим про бої на прикордонні Сумщини.
ІНШІ ПОДІЇ НА ФРОНТІ Й У ТИЛУ ВОРОГА:
23 квітня
- Генштаб підтвердив ураження українськими дронами російського заводу з виробництва «шахедів» у Татарстані
Телемарафон:
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли коротко у формі БЗ. У гостьових студіях подію не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли у формі БЗ. У гостьових студіях обговорили подію з головним редактором видання Defense Express Олегом Катковим і з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.
25 квітня
- Під Москвою вибухом ліквідували генерала Міноборони Росії Москалика, який планував операції ворога в Україні
Телемарафон:
У денному ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ, з гостями подію не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «1+1» про подію також повідомили у формі БЗ, а обговорили її з директором New GeopoliticsResearch Network Михайлом Самусем.
Перший канал Суспільного
Повідомляли про подію у формі БЗ. Обговорювали з керівником Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем і зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки й співпраці Дмитром Жмайлом.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
Протягом звітних днів щодня ворог завдавав терористичних повітряних ударів по цивільних зі значними наслідками: 23 квітня внаслідок удару дрона по автобусу в Марганці загинуло 9 людей, було поранено 54, 24 квітня — внаслідок удару балістикою по житловому будинку в Києві загинуло 12 людей, 87 були поранені, 25 квітня внаслідок удару дроном по багатоповерхівці в Павлограді 3 людини загинули, 15 було поранено.
У репортажному висвітленні цих подій Перший канал Суспільного був оперативним і максимально докладним, усі три події висвітлювалися численними ввімкненнями кореспондентів з місць ворожих влучань, що особливо важливо у випадках, коли відбуваються рятувальні роботи й відомості про загиблих і поранених динамічно змінюються. У телемарафоні канали висвітлювали ці події нарізно. Докладно і повноцінно відпрацювали в межах своїх ефірних слотів канали «Ми — Україна» і «1+1», відверто слабко висвітлювали ці події канали ICTV та СТБ і канал «Рада».
Так само по-різному канали й обговорювали ці події у своїх гостьових студіях. Окремо в обговоренні особливості комбінованої ракетно-дронової атаки ворога по Україні 24 квітня Перший канал Суспільного також був значно більш докладним за телемарафон і залучив до обговорення теми значно ширше коло різнопрофільних експертів. Перший канал Суспільного також говорив і про можливий політичний вимір атаки 24 квітня з експертами та з політиками, серед учасників телемарафону цьому приділили увагу лише на каналі «Ми — Україна».
23 квітня
- 9 людей загинуло, 54 було поранено внаслідок ворожого удару дроном по автобусу в Марганці
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» перше усне повідомлення було о 8:30, в 9-й оновлювали дані по загиблих і поранених і показали фото з місця влучання, об 11-й зробили з Марганця пряме ввімкнення власної кореспондентки.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах спочатку повідомляли про подію усно на фото і на БЗ. Давали синхрон міського голови Марганця Геннадія Боровика. Починаючи з 14:30 власна кореспондентка медіагрупи Софія Богуцька зробила два якісних прямих ввімкнення з Марганця. У розмовній студії про наслідки ворожого удару говорили з першим заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським. Цитували реакцію президента Володимира Зеленського.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» давали БЗ і синхрон головлікаря Дніпропетровської обласної лікарні, зробили пряме ввімкнення власної кореспондентки з Дніпра про стан тих поранених, яких доправили до обласної лікарні з Марганця.
Перший канал Суспільного:
Вранці о 8-й повідомляли усно на фото, далі оновлювали дані про кількісіть загиблих і поранених. Починаючи з 13-ї години власний кореспондент каналу Антон Сіренко робив з Марганця два якісних прямих ввімкнення. Згодом також був якісний репортажний сюжет Антона Сіренка, Антоніни Чайко і Юрія Тимного. Цитували реакцію президента Зеленського на цей теракт ворога. У гостьовій студії подію обговорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним.
- Росіяни знищили один з ключових енергооб’єктів на Херсонщині
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» про це не повідомляли. У денному ефірі ICTV та СТБ повідомили у формі БЗ. У розмовній студії подію не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» про подію не згадували.
Перший канал Суспільного:
У новинах повідомляли про це усно, починаючи з 10-ї ранку. В гостьовій студії обговорили ситуацію з електропостачанням Херсона й області з директором департаменту взаємодії з медіа Херсонської МВА Денисом Путінцевим і з головою Херсонської облради Олександром Самойленком.
24 квітня
- 12 людей загинуло, 87 було поранено внаслідок удару балістикою по Києву. Росія випустила по Україні 215 ракет різних типів і дронів
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» в ранкових випусках про подію повідомляли усно на фото й оновлювали дані по загиблих і поранених. Починаючи з 7-ї ранку щогодини робили прямі ввімкнення власних кореспондентів із місця влучання ракети в будинок у Святошинському районі столиці, загалом зробили протягом свого ефіру 6 прямих ввімкнень. З синхронами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка і постраждалих місцевих жителів. У гостьовій студії наслідки події обговорювали з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим. З керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком, речником Української добровольчої армії Сергієм Братчуком, колишнім офіцером Повітряних сил Анатолієм Храпчинським і з начальником управління комунікацій Повітряних сил Юрієм Ігнатом обговорювали особливості комбінованої ворожої атаки. З експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим обговорили можливі політичні наслідки цього теракту для переговорного процесу.
У денному і вечірньому ефірі телеканалу «Інтер» з місця події робили два прямих ввімкнення власних кореспондентів з синхронами місцевих жителів і речника ДСНС Києва Павла Петрова. Ще одне пряме ввімкнення зробили з «однієї з лікарень міста» (щоправда, не сказали, з якої саме) з синхронами пораненого Костянтина і в.о. заступниці директора лікарні Ірини Шестак. У підсумковому випуску новин о 20-й зробили репортажний сюжет. У гостьових студіях говорили про наслідки ворожого теракту з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим і з головою ДСНС Андрієм Даником. Про особливості комбінованої атаки ворога говорили з начальником управління комунікацій Повітряних сил Юрієм Ігнатом.
Перший канал Суспільного:
Починаючи з 7-ї ранку робили численні прямі ввімкнення власних кореспондентів з місця події про перебіг рятувально-пошукових робіт. Загалом зробили 12 прямих ввімкнень. У них були синхрони місцевих жителів, брифінг міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка на місці влучання і брифінг речника ДСНС міста Києва Павла Петрова. У другій половині дня зробили два різних репортажних сюжети про подію і про хід аварійно-рятувальних робіт. Крім того, протягом дня в новинах давали синхрон міського голови Києва Віталія Кличка і синхрон заввідділення політравми Свято-Михайлівської клінічної лікарні Євгена Доценка про стан поранених. Показували відео Reuters самого моменту ракетної атаки, відео Патрульної поліції перших хвилин після вибуху, відео ДСНС про роботу з пошуку людей під завалами. З середини дня організували пряму трансляцію з місця розбору завалів у окремому вікні. В розмовній студії про наслідки влучання балістики в Києві та про рятувальні роботи говорили з волонтеркою загону швидкого реагування «Червоного хреста» Київщини Наталією Кирицею і з головою ГО «Добробат» Дмитром Івановим, які працювали на місці прильоту, а також з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим (він у прямому ефірі повідомив про ще одного загиблого). Про особливості комбінованої атаки ворога і її відбиття Силами оборони говорили з експертами: заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком, колишнім офіцером ППО Анатолієм Храпчинським, оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим, начальником управління комунікацій Повітряних сил Юрієм Ігнатом, президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном і з ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом. Про можливі політичні наслідки говорили одночасно з народними депутатами Богданом Кицаком від «Слуги народу» і Олексієм Гончаренком від «Європейської солідарності». Про психологічні наслідки говорили з психологинею Оленою Шершньовою.
25 квітня
- 3 людини загинули, 15 було поранено внаслідок ворожого удару дроном по житловому будинку в Павлограді
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися усними повідомленнями. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» робили два прямих ввімкнення з Павлограда, а згодом — якісний репортажний сюжет Софії Москаленко і Євгенія Лопатніченка. У вечірньому ефірі каналу «1+1» так само робили два прямих ввімкнення з Павлограда, а в підсумковому випуску новин — якісний репортажний сюжет Ольги Павловської та Олександра Куліша.
Перший канал Суспільного:
Про атаку повідомляли усно, починаючи з 8-ї ранку, а вже з 10-ї робили прямі ввімкнення з місця події кореспондентів каналу, якісні ввімкнення робив власний кореспондент Антон Сіренко. Загалом же протягом дня зробили 5 прямих ввімкнень, а згодом — репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили про наслідки ворожого теракту з міським головою Павлограда Анатолієм Вершиною.
- У Києві завершили пошукові роботи на місці знищеного росіянами будинку
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ зробили репортажний сюжет. У розмовній студії тему не обговорювали.
У денному ефірі каналу «Ми — Україна» зробили пряме ввімкнення з місця події з синхроном речника ДСНС Павлова, згодом давали два різних репортажних сюжети. У розмовній студії про наслідки говорили з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим, а про комбіновані ракетно-дронові атаки ворога по мирних містах — з заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком.
У вечірньому ефірі каналу «1+1» зробили два прямих ввімкнення з місця події, давали синхрони однокласника і вчительки загиблого внаслідок ворожої атаки підлітка. В підсумку був якісний репортажний сюжет Олександра Романюка й Олени Гущик.
Перший канал Суспільного:
Протягом дня про перебіг аварійних робіт кореспондентки каналу робили 9 прямих ввімкнень, якісними були ввімкнення Дарини Нематіан Золбін. Під час увімкнень давали синхрони речника ДСНС Києва Павла Петрова, місцевих жителів, подруги й викладачки загиблого хлопця. Давали трансляцію відвідин президентом Володимиром Зеленським і іноземними послами місця ракетного удару в Києві. У розмовній студії говорили з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим і двічі — з речником ДСНС Києва Павлом Петровим.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ Й СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола «мирного плану» президента США Трампа, позиції самого цього «плану» 25 квітня опублікувала агенція Reuters. 24 квітня американська адміністрація зірвала переговори в Лондоні на рівні міністрів закордонних справ і міністрів оборони щодо України.
Все це канали висвітлювали переважно у формі усних повідомлень, синхронів і цитат. А от експертне обговорення цієї тематики знову-таки було набагато більш ґрунтовним і якіснішим на Першому каналі Суспільного, аніж це робили учасники телемарафону. Крім численних різнопрофільних експертів Перший канал Суспільного активно залучав до обговорення цієї тематики й народних депутатів з різних фракцій, як владної, так і опозиційних.
Важливою подією цих днів стало прощання у Ватикані з Папою Римським. Цю подію найпослідовніше висвітлював Перший канал Суспільного. У висвітленні ще однієї важливої події — початку ексгумації на Тернопільщині решток поляків, загиблих у 1945 році, телемарафон показав крайню неоперативність. Перший канал Суспільного був і оперативним, і більш ґрунтовним.
23 квітня
- «Мирний план» Трампа: «Остаточна пропозиція». Трамп критикує позицію Зеленського щодо Криму. Рубіо: США стали краще розуміти позицію Росії. Венс: Україні та Росії доведеться поступитися територіями або США вийдуть з мирної угоди. Європа наполягає на територіальній цілісності України в будь-якій мирній угоді. Каллас застерігає США від визнання Криму російським
Телемарафон:
У ранковому блоці «1+1» давали синхрон Зеленського про Крим і зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії тематику обговорювали з головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном і з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ давали синхрон Венса і цитували Каллас. У розмовній студії тематику обговорювали з директоркою безпекових програм Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест.
У вечірньому ефірі телеканалу «Рада» робили пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя (чому саме звідти, якщо тематика амеркианська?), давали синхрони Венса і Зеленського. Обговорили з політологом Володимиром Фесенком.
Перший канал Суспільного:
Усно повідомляли про «остаточну пропозицію», давали синхрони Зеленського, Венса, Рубіо, цитували Трампа, Каллас і Макрона. У гостьових студіях організували всебічне експертне обговорення тематики, говорили з кандидатом політичних наук Ігорем Рейтеровичем, аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, воєнним оглядачем Денисом Поповичем про складову щодо безумовного припинення вогню, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, координаторкою «Razom For Ukraine» Анастасією Слюсаренко, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, президентом Женевського центру дипломатії та протидії конфліктам Миколою Волківським, політологом і експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим. Обговорили і з політиками — народними депутатами Марією Іоновою від фракції «Європейської солідарності» та Юрієм Камельчуком від фракції «Слуги народу».
- «Мирні переговори» у Лондоні щодо України на рівні міністрів скасували
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомляли у формі БЗ на архіві. Обговорили тему з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.
Так само в формі БЗ на архіві повідомляли про це в денному ефірі каналів ICTV та СТБ. У розмовній студії обговорили тему з директоркою безпекових програм Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест і з аналітикинею Центру ініціатив «Повернись живим» Марією Кучеренко про поведінку Росії на переговорах.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» з цього приводу робили два прямих ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя (трохи дивно з Брюсселя розповідати про події в Лондоні). В гостьових студіях говорили про подробиці з міністром оборони Рустемом Умєровим і з експертами — керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком і політологом Володимиром Фесенком.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли у формі БЗ і давали синхрон президента Зеленського. Робили пряме ввімкнення кореспондента «Голосу Америки» в Лондоні. Обговорювали з експертами: воєнним аналітиком Інституту євроатлантичного співробітництва Ігорем Козієм, кандидатом політичних наук Ігорем Рейтеровичем, аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, президентом Женевського центру дипломатії та протидії конфліктам Миколою Волківським, політологом і експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим. І обговорювали з народними депутатами Марією Іоновою від фракції «Європейської солідарності» та Юрієм Камельчуком від фракції «Слуги народу».
- Прощання з Папою Римським у Ватикані
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» робили БЗ і давали прямі трансляції з Ватикана. Дотично зробили два прямі ввімкнення про богослужіння за Папою в костелі Святого Миколая в Києві. Обговорили з надзвичайним і повноважним послом України у Ватикані Андрієм Юрашем.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися БЗ. У розмовних студіях не обговорювали.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили оглядовий сюжет. З гостями подію теж не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Робили пряму трансляцію з Риму і дотично пряму трансляцію меси за Папою в Єрусалимі. З Риму протягом дня робили 5 прямих ввімкнень власної кореспондентки. У гостьових студіях говорили з доктором богослов’я, істориком церкви, викладачем Українського католицького університету Анатолієм Бабинським про конклав і кандидатів на папський престол, про роль Ватикану в урегулюванні війни, а з директором Інституту релігії і суспільства УКУ Романом Назаренком про процедуру обрання нового Папи та про повноваження Папи Римського.
24 квітня
- «Мирний план» Трампа. Трамп: Маємо угоду з Росією, тепер потрібна згода Зеленського. Трамп: У нас є крайній термін. У команді Трампа виникли розбіжності щодо зняття санкцій із Росії. Зеленський нагадав про «Кримську декларацію» Помпео.
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» цитували допис Зеленського в телеграмі. Обговорювали тематику з політологом-міжнародником Дмитром Левусем, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Петренком, керівником Центру протидії дезінформації Андрієм Коваленком і експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим.
У денному і вечірньому ефірі каналу «Інтер» давали пряму трансляцію пресконференції президента Володимира Зеленського і президента ПАР Сіріла Рамафоси. У гостьових студіях говорили з керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком, експертом-міжнародником Євгеном Добряком і з головою Інституту американістики Владиславом Фарапоновим.
Перший канал Суспільного:
Давали синхрон Трампа, речниці Керолайн Левітт, ексклюзивний коментар ексрадника Трампа з питань нацбезпеки Джона Болтона, цитували допис Зеленського з нагадуванням про «Кримську декларацію». Теж робили трансляцію пресконференції Зеленського і Рамафоси в ПАР. Зробили широке експертне обговорення, до ефіру долучали політолога, викладача Київського нацуніверситету Петра Олещука, професора кафедри політології Львівського університету «Львівська політехніка» Миколу Бучина, голову Інституту світової політики Віктора Шлінчака, директора Інституту американістики Владислава Фарапонова, заступника постійного представника президента в АР Крим Дениса Чистякова про питання належності Криму, голову Центру аналізу і стратегій Ігоря Чаленка, посла України в США у 2006—2010 роках Олега Шамшура, співдиректорку програми «Майбутнє України» центру геополітики Кембридзького університету Вікторію Вдовиченко, економіста, в.о. міністра економіки у 2020 році Павла Кухту щодо питання зняття американських санкцій із Росії. Долучили до обговорення і політиків, говорили з народним депутатом від «Слуги народу» Богданом Кицаком і народним депутатом від «Європейської солідарності» Олексієм Гончаренком. Присвятили темі весь випуск четвергового півторагодинного токшоу «Новий відлік», гостями якого були народні депутати Галина Янченко від «Слуги народу», Сергій Тарута від «Батьківщини», Андрій Осадчук від «Голосу» і експерт — директор Інституту світової політики Євген Магда.
- Реакції, зокрема президента Трампа, на ворожу атаку по Києву
Телемарафон:
У денному і вечірньому ефірі каналу «Інтер» цитували Трампа і Стармера. Обговорили реакцію Трампа з головою Інституту американістики Владиславом Фарапоновим.
Перший канал Суспільного:
Цитували Трампа, Стармера, Санду, главу МЗС Латвії. Про реакцію Трампа говорили з головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком.
- На Тернопільщині розпочали ексгумацію останків поляків, загиблих у 1945 році
Телемарафон:
Цього дня про подію і тему не згадували взагалі ні канал «Ми — Україна» вранці, ні канал «Інтер» удень і ввечері.
Перший канал Суспільного:
Було дуже якісне з ґрунтовними бекграундами пряме ввімкнення кореспондентки каналу Богдани Савицької з місця. У гостьових студіях тему обговорили з істориком Артуром Бабенком, заступником міністра культури Андрієм Наджосом, а також із народним депутатом Володимиром В’ятровичем (як з істориком і головою Українського інституту національної пам’яті у 2014—2019 роках).
25 квітня
- «Мирний план» Трампа: Трамп про «велику поступку» Росії. Трамп каже, що «дуже тисне» на Росію. Рубіо: США показали «фінішну пряму» для досягнення миру. Стармер сподівається на припинення вогню до літа. Агенція Reuters опублікувала повний текст «мирного плану» Трампа. Трамп спростував свої слова про «крайній термін».
Телемарафон:
У ранковому ефірі ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет. Давали синхрони Трампа і Рубіо, цитували Стармера. Обговорили це все з політологом Володимиром Фесенком.
У денному ефірі каналу «Ми — Україна» цитували Стармера. Обговорювали тематику з головою Інституту американістики Владиславом Фарапоновим, політичним оглядачем Геннадієм Дубовим і політологом Володимиром Фесенком.
У вечірньому ефірі «1+1» робили прямі ввімкнення власних кореспонденток зі США і з Німеччини. Обговорили тематику з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим, директором New Geopolitics Research Network Михайлом Самусем, експертом з міжнародних відносин Андрієм Бузаровим, головою Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком і міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним.
Перший канал Суспільного:
Давали синхрони Трампа, цитували Стармера. Робили пряме ввімкнення про брифінг речника МЗС Георгія Тихого щодо переговорів і «червоних ліній» України. Знову-таки організували протягом дня широке і докладне експертне обговорення тематики. Говорили з доцентом кафедри міжнародних відносин Київського міжнародного університету Олексієм Самойловим, співдиректором програм Центру Разумкова Михайлом Пашковим, головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, професором Західноукраїнського нацуніверситету Андрієм Грубінком, професором політології Києво-Могилянської академії Олексієм Гаранем, першим заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом про вислови Трампа щодо Криму, директором Центру відносин США-Україна у Вашингтоні Миколою Грицков’яном, виконавчим директором Інституту трансформації Північної Євразії Володимиром Горбачем, експертом-міжнародником аналітичного центру Solid Info Тарасом Семенюком і експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим. Обговорили тематику і з політиками — народним депутатом від «Голосу» Андрієм Осадчуком і народним депутатом від «Слуги народу» Василем Моканом.
- Ексгумація останків поляків, загиблих у 1945 році, на Тернопільщині
Телемарафон:
У телемарафоні до теми звернулися з запізненням на добу. У ранковому блоці каналів ICTV та СТБ зробили БЗ і дали синхрон заступника міністра культури Андрія Наджоса. У денному блоці каналу «Ми — Україна» з Андрієм Наджосом говорили у гостьовій студії, на «1+1» зробили репортаж з місця проведення ексгумації й теж говорили з Наджосом у гостьовій студії.
ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:
23 квітня
- Нафтогаз ще на рік зафіксував ціни на газ для населення
Телемарафон:
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про це у формі БЗ на архіві. У розмовній студії тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно. Обговорили з народним депутатом Олексієм Леоновим.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли усно. Обговорили з експертом — директором Інституту міста Олександром Сергієнком.
24 квітня
- В Україну повернули тіло загиблої в російському полоні журналістки Вікторії Рощиної
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Інтер» про подію не повідомляли. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно на фото.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли усно на фото і зробили якісне БЗ з бекграундом. Давали синхрон начальника департаменту Офісу генпрокурора Юрія Бєлоусова.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
23 квітня
- Washington Post: У Трампа розпустили групу, яка займалася воєнними злочинами Росії проти України (обговорили з виконавчим директором Української Гельсінської спілки Олександром Павліченком).
- Акція родичів військовополонених і зниклих безвісти у Києві (робили пряме ввімкнення і репортажний сюжет).
24 квітня
- Додаток «Резерв+» надсилатиме пуш-повідомлення про порушення правил військового обліку (обговорили з адвокатом з військових питань Романом Дулюком).
- «Спільнота Оленівки» розпочинає безстрокове голодування на Майдані Незалежності (робили пряме ввімкнення з акції та репортажний сюжет, у гостьовій студії говорили зі співзасновницею організації «Спільнота Оленівки» Ганною Лобовою з Майдану).
- Підліткам, яких звинувачують у побитті військового в Києві, обрали запобіжний захід (робили БЗ з суду і наводили коментар постраждалого військового Суспільному не на камеру).
- Financial Times: Україна провалила переговори про реструктуризацію держборгу, Мінфін не виключає дефолту (цитували видання і цитували коментар Мінфіну Суспільному, говорили з експертами — економістом, в.о. міністра економіки у 2020 році Павлом Кухтою і з економістом Іллею Несходовським).
25 квітня
- ДБР затримало 13 осіб через смерть ув’язненого в Київському СІЗО (сама новина за 24 квітня, обговорювали з радницею ДБР з комунікацій Тетяною Сап’ян).
- Вступають в дію зміни законодавства, за якими на АЗС додаватимуть у бензин щонайменше 5% спирту (говорили з директором консалтингової групи «А-95» Сергієм Куюном).
- Акція родичів військовополонених з десантно-штурмових бригад у Києві (робили пряме ввімкнення з акції та репортажний сюжет).
- Рідні важкопоранених полонених після зустрічі з представниками Офісу президента припинили голодування на Майдані (повідомляли у формі БЗ).
- Родина загиблої в російському полоні журналістки Рощиної вимагає додаткової ДНК-експертизи (говорили з керівником Центру міжнародного гуманітарного права Аркадієм Дабагяном).
- Критика фотографів за публікацію шокових світлин загиблих і тяжкопоранених в Києві (обговорили з експертом Львівського медіафоруму Отаром Довженком).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
23 квітня
- ЄС про вступ України: Скринінг половини кластерів уже завершено.
- «Європейська солідарність» вимагає спецзасідання Ради за участі Зеленського щодо перебігу мирних переговорів.
- Мовний омбудсмен розкритикував законопроєкт про профосвіту як такий, що може звузити використання української мови.
- ДБР проводить обшуки в ексзаступниці міністра економіки.
24 квітня
- The Times: Велика Британія може відмовитися від направлення військових в Україну через ризики.
- «Схеми»: Розшукуваний депутат Шахов мешкає в елітних апартаментах у Дубаї.
- ЄСПЛ встановив, що ексглаву НАБУ Ситника судили з порушеннями і неправомірно внесли до реєстру корупціонерів.
- Регулятор змінив норми електричної напруги в мережі з 220 на європейські 230 вольтів.
25 квітня
- Актори створили петицію з вимогою звільнити директорів Молодого театру і департаменту культури КМДА.
- МАГАТЕ повідомляла про стрілянину на ЗАЕС.
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики
23—25 квітня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
«1+1»
Достовірність:
Неодноразово показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «як пишуть ЗМІ», «ЗМІ називали», «за даними низки західних видань», «американська преса трактує», «як писала західна преса», «пише італійська преса», «кажуть очевидці», «медики кажуть». Чимало було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «стало відомо», «станом на зараз відомо», «також відомо», «була інформація», «з’явилися повідомлення», «за попередньою інформацією», «за останніми даними», «ми бачимо». Без посилань були БЗ про події на фронті. Найбільше ж грубих порушень були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок: «кажуть воїни», «кажуть українські воїни», «хлопці говорять», «медики говорять», «медики кажуть», «рятувальники кажуть», «кажуть місцеві», «сусіди кажуть», «люди кажуть», «люди розповідають», «зізнаються нам люди», «чимало європейців сподіваються».
Точність:
Традиційно всі фронтові зведення «перекривали» випадковим набором архівного відео якихось бойових дій. Та й загалом абичим архівним «перекривали» численні БЗ і сюжети, наприклад, геть же не до ладу казати про «представників Франції на рівні міністрів закордонних справ» і показувати при цьому архівного президента Макрона. А в наступному випуску новин Макрон уже виявився Марком Рубіо, про якого саме казав ведучий за кадром. БЗ про переговори в Лондоні навіщось «перекривали» красивими краєвидами Лондона. Геть не до ладу «перекривали» і прямі ввімкнення. Наприклад, із Павлограда кореспондентка розповідала про те, що люди закривають вибиті вікна в квартирах і намагаються навести лад у розбитих квартирах, а показували сам момент удару дроном по будинку. І, звісно ж, з титром «наживо», як же ще? Традиційно «наживо» титрували і ранкове відео у вечірньому ввімкненні з Павлограда, і раніше відзняте відео в інших ввімкненнях. Пряме ввімкнення зі США «перекривали» краєвидами Лондона. Звісно ж у вечірньому ввімкненні з місця удару дрона в Києві денне відео з президентом Зеленським і його синхрони були титровані титром «наживо».
Відокремлення фактів від думок:
Надзвичайно багато було суто емоційних оцінок журналістів у новинах, вибірково: «наскільки пекельним був цей ранок», «понівеченого вибухом будинку», «жахливого удару», «на місці трагедії», «зазнали такого пекла», «пережили це пекло», «крізь сльози кажуть», «просто розлітались на друзки», «з величезного ящика», «дрон-гігант», «про неймовірну мужність», «дуже зворушливі історії», «одним з найдражливіших питань», «на жаль, воно лунає», «дивом вижив», «шалена артилерійська підтримка», «сила-силенна ворожих дронів», «дуже знакова ікона». Дуже багато було зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги: «скажу», «насамкінець скажу», «я хочу сказати», «я розкажу», «я вважаю», «треба сказати», «тут варто почати з того», «але тут цікава деталь», «іще такий дуже цікавий момент», «трішки таких цікавих фактів», «до речі». «Експертні» міркування журналістів, наприклад: «Тобто Вашингтон таки хоче, щоб була згода і підпис Зеленського, щоб це виходило не від них, бо очевидно, якщо Росія далі захоче легалізувати анексію на міжнародному рівні, зокрема через механізм Організації Об’єднаних Націй, згода президента України була би тут найкращим аргументом».
Повнота інформації:
Не досить було Олександра Мусієнка представляти лише як «військовослужбовця сил ТРО і військового експерта», а Андрія Бузарова лише «експертом з міжнародних відносин». Михайла Самуся представляли «директором New GeopoliticsResearch Network» без пояснень, що це, ба навіть без перекладу цієї назви з англійської. Кореспондент у прямому ввімкненні казав про конклав без бекграунду. А точно не всі глядачі знають, що це таке.
Доступність подачі інформації:
Показували навіщось скриншоти зі сторінок Трампа і Зеленського. Показували якісь скриншоти з різних американських видань. Показували скриншоти невідомо з чого англійською і дрібним шрифтом. Ведуча і кореспондентка багаторазово використовувала слово «дедлайн», ведучий часто казав про «меседжі», а ведуча «можуть бути релевантними».
ICTV та СТБ
Достовірність:
Показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів і «посилалися» «місцеві жителі викладають в мережу відео», «за інформацією моніторингових ресурсів». Робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «деякі ЗМІ повідомляли», «російські ЗМІ говорили», «пишуть уже медіа», «у місцевій лікарні нам розповіли», «зі слів очевидців». Були абстрактні псевдопосилання: «відомо», «попередньо відомо», «станом на зараз відомо», «надійшла нова інформація». Дуже багато фактів подавали без жодних посилань на джерела. Робили також узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «пояснили у Вашингтоні», «в Україні вважають», «зазначили дипломати», «бійці зазначають», «кажуть армійці», «влада області просить», «фахівці радять».
Точність:
Традиційно фронтові зведення «перекривали» випадковим набором архівного відео бойових дій. Наприклад, говорили про бої на Курщині, а показували відео з териконами. БЗ про зрив переговорів у Лондоні «перекривали» абияк архівами, бо ведуча говорила про Сибігу, про Келлога, а показували Рубіо тощо. Або, ще краще, на словах «натомість українська делегація прибула до Британії» показували українських вояків на танках. Такі само недоладні були й численні інші БЗ. Абичим «перекривали» і пряме ввімкнення воєнкора. Вкрай неточно казати «постраждала майже сотня людей» про 87 поранених.
Відокремлення фактів від думок:
Надзвичайно багато було суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «запеклі бої», «бої на Покровському напрямку найзапекліші», «новий рубіж смерті», «напруга на передовій шалена», «зустрічають шаленим опором», «шалене навантаження», «завдала потужного удару», «славетної бригади», «трагічної новини», «цю страшну трагедію», «відстань від смерті», «на жаль, багато поранених», «неспокійною ніч виявилася», «оговтується від пережитого», «кривавого терористичного удару», «смертоносного удару», «внаслідок страшної атаки», «однією з найбільш кривавих», «Київ оговтується», «гатили дронами», «понівечені тіла», «понівечені двері», «стерті з лиця землі», «наробили лиха», «всі сподіваються на диво», «але на жаль, дива не сталося», «передають радісну звістку», «зазнав повного фіаско». Журналісти робили припущення, часом незрозуміло на чім базовані: «Мабуть, через несприйняття цих пропозицій Америки ні Європою, ні Україною і перенесли зустріч на рівні міністрів у Лондоні». «Та шансів стати головою католицької церкви в українця вкрай мало». «Та вочевидь переоцінили свої можливості». Були і маркери авторизації в новинах: «маю додати», «мушу сказати».
Повнота інформації:
Як і завжди, фронтовий кореспондент, за словами ведучої новин, вмикався з «Донеччини» (це звідки?). У представленні експертки «аналітикинею Центру ініціатив ПЖ» певно слід би було пояснити, що то за центр такий і що означає «ПЖ», бо незрозуміла з такого представлення компетенція експертки (імовірно, ПЖ означає «Повернись живим»). Не досить було і Володимира Фесенка представляти лише «політологом».
Доступність подачі інформації:
Навіщось показували скріншоти Bloomberg і The Telegraph.
«Інтер»
Достовірність:
Було «посилання» «в мережі з’являлася інформація». Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактичної інформації: «повідомила міська влада», «мешканці кажуть», «за словами рятувальників», «лікарі кажуть», «у лікарні кажуть», «за словами лікарів». Двічі робили абстрактні псевдопосилання: «нам вдалося дізнатися» (невідомо звідки), «назвали» (невідомо хто). Без посилань подавали частину фактів у повідомленнях про наслідки атаки по Києву. І багато було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «оборонці нам розказали», «за словами рятувальників», «волонтери кажуть», «більшість зізнається», «за словами місцевих», «експерти наголосили».
Точність:
Невідповідно «ілюстрували» розмови з гостями. У випусках новин о 18-й і 19-й ведуча казала про «98 бойових зіткнень за добу». Це були насправді дані зі зведення Генштабу станом на 16:00, отже аж ніяк не «за добу», а лише з початку доби.
Відокремлення фактів від думок:
Було дуже багато суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «влаштовують окупантам гарячі зустрічі», «блискавична робота», «палко зустріли», «найгарячіша фаза», «хроніка трагедії», «на місці трагедії», «не знаходять собі місця», «масштаби руйнування тут просто приголомшують», «масштаби руйнувань приголомшують», «вони жахливі», «знищено вщент», «попри шок і втрати мешканці прилеглих будинків поступово оговтуються», «на жаль, сьогодні вбили», «на жаль, цифри можуть бути не остаточними», «так, на жаль, виглядають наслідки», «люди досі оговтуються», «тож чоловіка врятувало лише диво», «на щастя, жодних осередків тління не виявлено», «на щастя, більшу частину постраждалих вдалося оглянути». Були в новинах зайві маркери авторизації і посилення уваги: «додам», «ще треба сказати», «до речі». Було безпідставне узагальнення: «Усі присутні сподіваються, що вже скоро вдасться знайти решту живих людей під завалами».
Повнота інформації:
У підводці до ввімкнення воєнкора ведучий узагалі не згадав географію, тож невідомо звідки воєнкор вмикався. Не досить було Євгена Добряка представляти лише «експертом-міжнародником».
Доступність подачі інформації:
Була вкрай невдала адаптація мапи. Ведучі постійно вживали слова, які не всій аудиторії зрозумілі: «рестрикції», «топ-посадовців». «топ-тема», «які в топі», «івенти».
«Рада»
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. І робили «посилання» «це підтверджується відеозйомками місцевих жителів, які ті оприлюднили у соцмережах». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів, ще й часом на ворожі (які є за визначенням недостовірними): «наголошують російські ЗМІ», «пишуть західні ЗМІ», «про це повідомляли місцеві ЗМІ». І узагальнене псевдо на авторство суб’єктивної думки: «деякі аналітики і військовики запевняють».
Точність:
У БЗ про щось (чесне слово, важко навіть визначити, в чому була новина) навіщось показували Зеленського і Єрмака в Саудівській Аравії. Взагалі незрозуміло до чого. Абияк «перекривали» пряме ввімкнення з Брюсселя. Геть невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення з Дніпра. Ведучий казав про «влучання в мікроавтобус» у Марганці. Насправді в автобус. Дивне було формулювання про Папу Франциска «він очолював католицьку церкву понад десять років, із березня 2013-го». Це понад дванадцять років.
Відокремлення фактів від думок:
Були оцінки в новинах: «залишається найгарячішим на фронті», «величезну площу». І було дуже багато неавторизованих міркувань ведучого гостьової студії.
Повнота інформації:
Ведучий говорив із військовим про «ваш напрямок», не називаючи напрямку фронту. Не досить і недоречно було представляти Олександра Мусієнка як «військовослужбовця ТРО». Це аж ніяк не описує його компетентність як воєнного експерта. Не досить було Володимира Фесенка представляти лише як «політолога». Усі БЗ були без інтершуму.
Доступність подачі інформації:
Навіщось показували скриншот зі сторінки президента Зеленського в соцмережі. Ведучий постійно вживав слова «трек» і «кейси».
«Ми — Україна»
Достовірність:
Показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів. Чимало було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів: «пропагандистські ЗМІ пишуть», «ворожі інформагентства писали», «сусіди розповіли», «розказували місцеві», «очевидці розповіли», «розповіли очевидці», «жителі Павлограда повідомляють», «місцеві повідомляли». Найбільше було суто абстрактних псевдопосилань: «стало відомо», «вже відомо», «згодом стане відомо», «напередодні з’ясувалося», «знаємо», «на цю хвилину знаємо», «бачила», «попередньо», «за попередньою інформацією», «за інформацією офіційною», «офіційно відомо», «кажуть» (невідомо хто), «вдалося мені дізнатися» (невідомо звідки), «ми усі розуміємо». Без посилань постійно повідомляли про загиблих і поранених у Києві. Так само і про поранених у Павлограді. Були і узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «називають вогнеборці», «за розрахунками фахівців», «медики вважають».
Точність:
Абичим архівним «перекривали» всі зведення з фронту.
Не до ладу були всі без винятку БЗ. Наприклад, у численних (щопівгодини) ранкових випусках новин інформацію про падіння уламків у Подільському, Шевченківському, Голосіївському і Деснянському районах Києва «перекривали» відео зі Святошинського району. Або ж за кадром казали «загинула одна людина», а в кадрі в цей час показували пораненого собаку. Були надзвичайно грубі фактичні помилки. Ведучий гостьової студії казав: «нагадую, в росіян Друга світова війна закінчується 9-го травня, тоді як у всьому світі 2-го вересня». В усьому світі Друга світова закінчувалася 8 травня. У перших ранкових випусках новин 24 квітня ведучі повідомляли про 10 загиблих у Києві. Невідомо звідки, бо ж посилань на джерело, як це заведено, не було, а на цей момент за даними ДСНС було 9 загиблих (згодом ДСНС виправила ці дані до 8). Згодом у випуску новин о 9-й ведуча каналу казала: «з-під завалів багатоповерхівки дістали ще одну людину і вона жива, тож станом на зараз офіційно відомо про дев’ятьох загиблих». Тобто ніяк не виправилися і не вибачилися за «десятьох загиблих», про яких говорили неодноразово протягом двох годин ефіру.
Відокремлення фактів від думок:
Була дуже велика кількість суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячішим напрямком», «потужним вогневим шквалом», «страшних насправді наслідків», «жахливої масованої атаки», «досить підступна атака», «недобрий ранок для столиці», «такий чутливий момент», «понівечена адмінбудівля», «сподіваючись на диво», «місце трагедії», «врятувалася дивом», «кипить робота», «оговтуються люди», «масштаб пошкоджень величезний», «біля місця трагедії», «такі жахливі наслідки», «завдала тут величезної шкоди», «обстріляла досить підступно», «на превеликий жаль», «досить щемливі і правильні моменти», «на щастя, в Києві тепло». І дуже багато було зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги: «зауважу для глядачів», «від себе ще можу сказати», «зазначу», «також зазначу», «я також відзначу», «додам», «також додам», «я також додам», «також скажу», «можна сказати», «важливо». Були безпідставні узагальнення: «люди вже оговтуються насправді», «під комбінованим ударом опинилися чи не всі регіони» (тут і узагальнення і перебільшення). А ще була велика кількість суб’єктивних міркувань ведучих гостьових студій без належної авторизації.
Повнота інформації:
Вже стає поганою традицією запитувати у військових про ситуацію «на вашому напрямку». Тобто невідомо якому. Цього разу пресофіцер бригади «Рубіж», дякувати богу, відразу ж свій напрямок назвав. Але взагалі-то це є роботою ведучих, а не гостей. А от із сержантом 54-ї ОМБР і з військовим НГУ так і говорили про невідомо які напрямки фронту (бо гості не брали на себе клопіт ведучих). У представленні Павла Лакійчука як «капітана першого рангу» ведучому традиційно забракло додати «в запасі». Кореспондент каналу вмикався з «однієї з лікарень, куди привезли постраждалих» (з якої саме лікарні?). Не досить було Дмитра Левуся представляти лише «політологом-міжнародником», Геннадія Дубова — лише «політичним оглядачем», а Володимира Фесенка — лише «політологом». Традиційно для каналу всі БЗ були без інтершуму.
Перший канал Суспільного
Достовірність:
Показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів і «посилалися» «повідомляють російські телеграм-канали», «в російських пабліках повідомляли», «в мережі з’явилося відео». Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «повідомили поліцейські», «повідомили у місцевій владі», «російські медіа повідомляли», «в Міноборони Росії заявили», «деякі місцеві нам кажуть за слухами» (останнє просто вражає своєю «достовірністю»). І надзвичайно великою була кількість суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «наразі відомо», «стало відомо», «раніше стало відомо», «щойно стало відомо», «нещодавно стало відомо», «також відомо», «була інформація», «є інформація», «з’явилася інформація», «остання інформація, яку маємо», «за останньою інформацією відомо», «за останньою версією», «ми знаємо», «нам повідомили», «раніше повідомляли». Були також узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «рятувальники говорять», «люди кажуть», «аналітики переконані», «люди розповідають», «люди мені розповідали», «люди вважають».
Точність:
Невідповідно «перекривали» архівами анонсові БЗ і невідповідно «ілюстрували» розмови з гостями. 24 квітня протягом ефірної години з 7-ї ранку повідомляли про 10 загиблих у Києві внаслідок падіння уламків ракети на житлову двоповерхівку. А у випуску новин о 8-й ведучий казав уже про 9 загиблих. Далі в гостьовій знову казали про 10 загиблих, а у випуску новин о 9-й — знову про 9. Якась фантастична неузгодженість роботи редакції. (причому 9 загиблих називали за даними ДСНС на 7:30, що є коректним, потім оперативно дали уточнення від міністра Клименка про 8 загиблих. А от звідки в ранковій гостьовій студії взялися 10 — невідомо, бо ж посилань на джерело жодного разу не було). Ще ведучий новин помилково казав про «місце удару в Солом’янському районі», насправді ж у Святошинському.
Відокремлення фактів від думок:
Було кілька суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «попри всю трагедію ми спостерігаємо, що життя продовжується», «вони понівечені», «є, на жаль, як мертві люди», «хтось, на жаль, не дочекався», «всі на нервах», «на щастя, витягають і живих людей», «слава богу, вона жива», «на щастя, не збільшилася ця цифра». І була просто неймовірна, як на мене, кількість зайвих у новинах маркерів авторизації: «хочу розповісти», «хочу сказати», «можу сказати», «варто сказати», «як я розумію», «на мою думку», «хочу зазначити», «я хочу також зазначити», «також хочу зазначити та повідомити», «я як людина, яка безпосередньо їжджу на такі зйомки, можу сказати», «як я вже сказала», «як я вже розповідала», «як я сказала», «я думаю», «я скажу», «як я вже казав раніше», «як я кажу», «як я вже кажу», «як я вже сказав», «за моїми спостереженнями», «я розповідала», «коротко розповім». Траплялися і маркери посилення уваги: «чесно кажучи», «до речі».
Доступність подачі інформації:
Адаптували сторінки політиків у мережі Х, але український переклад набрали таким же дрібним шрифтом, як і самі дописи англійською у скрінах. Навіщось давали скриншот зі сторінки президента Зеленського в мережі Х, ще й маркером щось виділяли в мікроскопічному тексті. Навіщось давали і скриншот із газети The Telegraph, дрібно, ще й англійською.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 21—27 квітня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 16 разів (попереднього тижня було 15 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 13 запрошень, а це більш як 81% від усіх «депутатських» студій тижня.
Крім «слуг» в телемарафоні, в ефірі каналу «Рада» по разу гостювали один представник «Батьківщини» (традиційно це був Михайло Цимбалюк), представниця депутатської групи «За майбутнє» (теж традиційна Ірина Констанкевич), а в ефірі каналу «1+1» побувала народна депутатка Інна Совсун із фракції «Голосу». В ефірах ICTV з СТБ і «Ми — Україна» були лише «слуги народу». Причому на «Ми — Україна» знову і знову це були Олексій Леонов і Марія Мезенцева-Федоренко (полюбляють саме цих двох «слуг» на каналі, з чого б це?). В ефірах каналу «Інтер» цього тижня вирішили обійтися без народних обранців. А от що вже традиційно так традиційно — то в ефірі телемарафону не було представників «Європейської солідарності». Яких там ніколи і не бувало після виходу з марафону Суспільного мовника.
За персоналіями картина виглядала так:
По два рази в марафоні гостювали «слуги» Дмитро Соломчук, Єгор Чернєв і Олексій Леонов. Усі інші нардепи побували в телемарафоні по одному разу.
Звітного тижня в телемарафоні несподівано дуже слабко був представлений Офіс президента. Лише двічі запросили уповноваженого з питань санкційної політики Владислава Власюка і по разу — радника керівника ОП Сергія Лещенка і заступника керівника ОП Ігоря Брусила. Чи не вперше за весь час існування телемарафону протягом тижня в його ефірі жодного разу не було радника Михайла Подоляка, навіть у середу в праймі на телеканалі «Рада» (куди він до того ходив як на роботу).
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 25 народних депутатів (попереднього тижня було 26). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (12 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (6 разів), представників «Батьківщини» і «Голосу» запрошували по 3 рази, одного разу в ефірі була позафракційна депутатка Оксана Савчук (до речі, я геть не зрозумів, навіщо саме її запросили в якості опонентки представниці «Слуги народу», адже явно саме Савчук аж ніяк не може бути опоненткою владі, тим більше, що її так сильно полюбляють у телемарафоні).
Персонально список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
З усіх нардепів по два рази запрошували Андрія Осадчука з «Голосу», Богдана Кицака зі «Слуги народу» і Сергія Таруту з «Батьківщини». Усі інші народні депутати гостювали на каналі по одному разу.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 23—25 квітня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було небагато проявів політичного піару, я зафіксував лише 6.
По каналах картина була такою:
Фігуранти позитивного піару:
Проявів негативного піару в звітні дні не було.
Опис проявів на каналах:
«1+1» (проявів не було)
ICTV та СТБ (проявів не було)
«Інтер» (один прояв)
24 квітня
- Був «паркет» про відвідини першою леді Оленою Зеленською університету у Преторії.
«Рада» (3 прояви)
23 квітня
- Тричі цитували допис керівника Офісу президента Андрія Єрмака з соцмережі з політичною заявою. Все добре, тільки це ніяка не новина, бо пан Єрмак жодним чином не вповноважений робити політичні заяви від імені України.
«Ми — Україна» (2 прояви)
24 квітня
- Цитували суто політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака про «негайне і безумовне припинення вогню».
25 квітня
- Була суто піарівська п’ятнична рубрика «Новини від Державного бюро розслідувань» з радницею ДБР з питань комунікацій Тетяною Сап’ян.
В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.
5. Російські наративи і токсичні медійні персонажі в телемарафоні 23—25 квітня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.
23 квітня ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі каналу Тетяна Гончарова, Максим Зборовський і Назар Довгий, які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.
РЕЗЮМЕ
23—25 квітня найінтенсивніші бої були на Покровському напрямку, активиними були також Курський, Торецький, Лиманський і Новопавлівський. У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Краматорському напрямку, лише другими за увагою були Покровський і Лиманський. Ситуацію на другому за активністю боїв Курському напрямку у телемарафоні взагалі не обговорювали.
Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків.
Було багато фронтових репортажів, найбільше — в ефірах каналів ICTV з СТБ.
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському і Торецькому напрямкам, з найактивніших менше уваги приділили Курському. У гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони, фронтовий репортаж був лише один.
У звітні дні щодня ворог завдавав значних ударів по цивільних, найбільшим був балістичний удар по будинку в Києві 24 квітня, внаслідок чого загинули12 людей, ще 87 були поранені. У репортажному висвітленні цих подій Перший канал Суспільного був оперативним і максимально докладним, у телемарафоні канали висвітлювали ці події нарізно. Перший канал Суспільного також був значно більш докладним за телемарафон і в експертному обговоренні особливостей комбінованої ракетно-дронової атаки ворога по Україні 24 квітня.
У зовнішньополітичній тематиці у звітні дні головними були численні заяви щодо «мирного плану» Трампа, зірвані переговори в Лондоні на рівні міністрів. Експертний розгляд цих тем в ефірі Першого каналу Суспільного був відчутно якіснішим і глибшим за такий у телемарафоні.
Нечисленні внутрішньополітичні події висвітлював лише Перший канал Суспільного, телемарафон про них не згадував.
Серед тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були зокрема такі:
- Washington Post: У Трампа розпустили групу, яка займалася воєнними злочинами Росії проти України (23 квітня).
- «Спільнота Оленівки» розпочинає безстрокове голодування на Майдані Незалежності (24 квітня).
- Financial Times: Україна провалила переговори про реструктуризацію держборгу, Мінфін не виключає дефолту (24 квітня).
- Рідні важкопоранених полонених після зустрічі з представниками Офісу президента припинили голодування на Майдані (25 квітня).
- ДБР затримало 13 осіб через смерть ув’язненого в Київському СІЗО (25 квітня).
Серед тем, які не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:
- «Європейська солідарність» вимагає спецзасідання Ради за участі Зеленського щодо перебігу мирних переговорів (23 квітня).
- Мовний омбудсмен розкритикував законопроєкт про профосвіту як такий, що може звузити використання української мови (23 квітня).
- ЄСПЛ встановив, що ексглаву НАБУ Ситника судили з порушеннями і неправомірно внесли до реєстру корупціонерів (24 квітня).
- Актори створили петицію з вимогою звільнити директорів Молодого театру і департаменту культури КМДА (25 квітня).
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності і відокремлення фактів від думок. Було і чимало фактичних помилок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було значно більше, ніж зазвичай, порушень цих же двох стандартів.
Протягом тижня 21—27 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» — більш як 81% від усіх «депутатських» студій. Представників «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної і опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
23—25 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було небагато, найбільше ж — в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного в звітні дні не було. Ефіри «Ради» вели токсичні ведучі цього каналу.
