Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23–25 грудня 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23–25 грудня 2024 року
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
Вступ
У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 23–25 грудня.
У ці дні найважливішими були події на фронті та дві атаки ворога по цивільній інфраструктурі. На фронті найбільш активними були бойові дії на Покровському, Курському, Времівському, Курахівському і Лиманському напрямках. У телемарафоні канали сукупно найбільше уваги приділяли Харківському напрямку. Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них і загалом жоден напрямок фронту не залишив без уваги.
У ці дні ворог завдав ракетного удару по житловій чотириповерхівці у Кривому Розі, а 25 грудня здійснив масштабну ракетно-дронову атаку по енергетичній інфраструктурі України. У висвітленні цих подій Перший канал Суспільного був оперативнішим і докладнішим за телемарафон завдяки роботі власних кореспондентів у різних областях.
Різні події внутрішньої політики телемарафон висвітлював не всі, до того ж не всі його учасники про ці події згадували в ефірі. У висвітленні зовнішньополітичної тематики телемарафон переважно обмежувався констатацією, Перший канал Суспільного давав якісну експертизу у своїх гостьових студіях.
Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. У ефірі Першого каналу Суспільного цього разу було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.
Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (23–29 грудня), як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону (понад 72% всіх «депутатських» ефірів). Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу було дуже мало «депутатських» гостьових, у більшості з них були представники «Слуги народу», але всі — за спеціалізацією, крім того, з ними не обговорювали дискусійних політичних питань, які потребували б опонентури.
Фіксація проявів політичного піару робилася за 23–25 грудня. В телемарафоні абсолютним «лідером» за такими проявами у ці дні знову був канал «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного був один «технічний» прояв.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
23—25 грудня, за інформацією Генштабу, інтенсивність бойових дій була найвищою на таких напрямках: Покровському (до 60 боєзіткнень на добу), Курському (до 46), Времівському (до 44), Курахівському і Лиманському (і там, і там — до 36 боєзіткнень на добу).
У телемарафоні в ці дні найбільше уваги сукупно приділяли чомусь Харківському напрямку (де інтенсивність боїв була в ці дні на порядок нижчою, — за інформацією Генштабу, до 7 боєзіткнень на добу). Лише наступними за увагою телемарафону були Покровський, Курахівський і Времівський напрямки.
У звітні дні серед учасників телемарафону найбільше уваги фронту приділяли канали ICTV з СТБ, «Рада» і «Ми — Україна». Найбільш системними за висвітленням ситуації по різних напрямках фронту відповідно до інтенсивності бойових дій були канали ICTV з СТБ. У гостьових студіях, присвячених подіям на фронті, канали найчастіше запрошували речників окремих підрозділів Сил оборони (загалом 16 гостьових студій), на другому місці були військові-фронтовики (11), експертів запрошували не часто (лише 3 гостьові студії протягом трьох діб ефіру). Фронтові репортажі у ці дні робили на ICTV з СТБ (два репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення), «Рада» (два сюжети), «Ми — Україна» (один сюжет і одне ввімкнення), один репортажний сюжет був на «1+1», на «Інтері» в ці дні фронтових репортажів не було.
В ефірах Першого каналу Суспільного увагу приділяли різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності бойових дій. Так, про Покровський напрямок говорили у 9 гостьових студіях, про Курахівський — у 6, про Курський і про Времівський — у 5. Загалом же встигали приділити увагу всім напрямкам фронту без винятку. В гості кликали найчастіше військових-фронтовиків і експертів — і тих, і тих по 10 разів, 7 разів говорили з речниками різних підрозділів. Протягом трьох звітних днів зробили з фронту один репортажний сюжет і одне пряме ввімкнення.
Телемарафон:
На каналі «Рада» традиційно в ранкових випусках новин про ситуацію на фронті взагалі не згадували, крім ранкового зведення Генштабу від речника Андрія Ковальова у випуску о 8-й (при цьому знаходять час у новинах повідомляти, наприклад, про циклон у Мозамбіку, або неодноразово показували цілий сюжет про побутовий дрібний злочин на Полтавщині. Якась геть дивна логіка планування, як на мене). Щоправда, був репортажний сюжет про роботу прикордонників операторів БПЛА на Краматорському напрямку. В гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним про Торецький, Курахівський і Покровський напрямки, а з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський.
У денному ефірі каналу «1+1» в новинах зведення Генштабу давали під традиційне випадкове відео. Був надзвичайно якісний репортаж Андрія Цаплієнка, Іллі Шинкаренка і Сергія Перфілова про бої танкістів 47-ї бригади на Курщині. У гостьовій студії говорили зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом про Времівський і Придніпровський напрямки, а з заступником командира 3-ї ОШБР Родіоном Кудряшовим — про Харківський.
У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах був репортаж про бойову роботу протитанкістів бригади «Рубіж» на Лиманському напрямку та пряме ввімкнення з Донеччини. Редакція продовжує робити ці прямі ввімкнення, в яких воєнкори невідомо звідки розповідають про події на більшості напрямків фронту, причому беруть цю інформацію з інтернету. От в одному ввімкненні розповідається і про Курахівський, і про Времівський, і про Торецький, і про Покровський, і про Лиманський напрямки. Не розумію, в чому сенс такого підходу? У гостьових студіях говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки, з т.в.о. старшого офіцера відділення комунікацій 32-ї ОМБР Олександром Бордіяном — про Покровський, зі старшим офіцером відділення комунікацій 70-ї ОДШБР Петром Гайдащуком — про Курщину. З експертом — керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком говорили про Запорізький, Придніпровський і Курський напрямки фронту.
24 грудня
В усіх ранкових випусках новин на каналі «Інтер» про фронт не згадували аж до 8:30 ранку, коли в новинах традиційно давав фронтове зведення речник Генштабу Андрій Ковальов. У гостьових студіях показували оглядовий сюжет про події на різних напрямках фронту з коментованим відео різних підрозділів Сил оборони. У гостьових студіях про Покровський напрямок говорили з командиром батальйону безпілотних систем 32-ї ОМБР Артемом Осадчим, а про Куп’янський — із командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком.
У денному ефірі каналу «Рада» в більшості випусків новин про фронт взагалі не згадували. У гостьових студіях говорили з командиром підрозділу «Терра» у складі 3-ї ОШБР Миколою Волоховим про Харківський напрямок, а з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним — про Покровський, Курахівський, Времівський, Лиманський, Сіверський і Торецький напрямки.
У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах показували коментоване відео окремих підрозділів, наприклад, було БЗ про розгром ворожої колони бронетехніки на Времівському напрямку і БЗ про захоплення полонених на неназваному напрямку фронту. Був фронтовий репортаж про бої 5-ї окремої штурмової бригади на Краматорському напрямку. І було пряме ввімкнення кореспондентки каналу з Курахівського напрямку. В гостьових студіях говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки, а зі штаб-сержантом відділення комунікацій 25-ї ОПДБР Сергієм Окішевим — про Покровський.
25 грудня
У нічному слоті каналу «Ми — Україна» з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком обговорювали ситуацію на Курахівському, Покровському, Времівському, Куп’янському і Лиманському напрямках. З командиром підрозділу «Терра» в складі 3-ї ОШБР Миколою Волоховим говорили про Харківський напрямок. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про Курахівський, Придніпровський, Куп’янський і Курський напрямки.
У ранковому слоті каналу «1+1» у новинах давали зведення Генштабу під традиційне БЗ, о 8-й було ранкове зведення від речника Ковальова. У гостьових студіях говорили з командиром батальйону охорони Артемом Васяновичем про Харківський напрямок, а з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський.
У денному ефірі ICTV та СТБ був репортажний сюжет про бої розвідників 81-ї бригади ДШВ на Сіверському напрямку. В розмовних студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Курахівський і Времівський напрямки, з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Времівський, Придніпровський. З офіцером 148-ї окремої артбригади ДШВ Іваном на позивний «Варан» обговорювали ситуацію на Курахівському і Времівському напрямках, із командиром 49-го окремого штурмового батальйону Євгеном Скориною — на Торецькому напрямку, з офіцером 57-ї ОМПБР на позивний «Історик» — на Харківському.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах про ситуацію на фронті нічого не повідомляли, натомість був репортажний сюжет про бої 148-ї артбригади ДШВ на Курахівському напрямку. У гостьових студіях говорили про Харківський напрямок із пресофіцером 3-ї ОШБР Олександром Бородіним і з сержантом роти УБПАК бригади «Гарт» на позивний «Фокс», а з заступником комбата 95-ї ДШБР Сергієм Поемчуком говорили про ситуацію на Курщині.
Перший канал Суспільного:
У новинах, крім усних фронтових зведень, був репортажний сюжет про бої на Времівському напрямку. В гостьових студіях про Харківський напрямок говорили з офіцером служби зв’язків із громадськістю бригади НГУ «Хартія» Володимиром Дегтярьовим і з пресофіцером 3-ї ОШБР Олександром Бородіним. З командиром 414-го окремого полку УБПАК Робертом Бровді говорили про використання дронів на оптоволокні на неназваному напрямку. У речника Сил оборони півдня Владислава Волошина дізнавалися про ситуацію на Придніпровському, Запорізькому і Времівському напрямках. І обговорювали ситуацію на фронті з експертами — зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом говорили про Курщину, з воєнним оглядачем Сергієм Грабським — про Покровський, Курахівський, Времівський напрямки та про Курщину, а з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем — про Харківський, Покровський, Курахівський і Придніпровський напрямки.
24 грудня
У випусках новин крім усних фронтових зведень було пряме ввімкнення власного кореспондента про бої на Курахівському напрямку з синхронами військових. У гостьових студіях з офіцером ЗСУ Сергієм Цехоцьким і з пресофіцером 32-ї ОМБР Олександром Бордіяном говорили про Покровський напрямок, із військовослужбовцем Сергієм Пархоменком — про Лиманський, із заступником командира окремого загону безпілотних систем НГУ Павлом Гвозденком — про Запорізький, із речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Торецький, Краматорський і Сіверський, із солдатом відділу прикордонної служби бригади «Гарт» Олексієм Задереєм — про Харківський, а з заступником командира стрілецького батальйону 30-ї ОМБР на позивний «Замполіт» — про Донецький напрямок (незрозуміло, який саме мався на увазі). У експертних студіях із головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном говорили про Покровський, Курахівський, Времівський і Придніпровський напрямки, із керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком — про Куп’янський і Времівський, а з начальником пресслужби Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим говорили про загальні тенденції на фронті.
25 грудня
У новинах про ситуацію на фронті повідомляли усно. В гостьових студіях про Куп’янський напрямок говорили з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком і з керівницею відділення комунікацій 43-ї ОМБР Кариною Скубак. З речником 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим говорили про Лиманський напрямок, із військовослужбовцем 25-ї ОПДБР Сергієм Окішевим — про Покровський, із головним сержантом 93-ї ОМБР Віталієм Пясецьким — про Краматорський, а з головним сержантом роти 47-ї ОМБР Олегом Чаусом — про бої на Курщині. З експертами й оглядачами обговорювали ситуацію на різних напрямках фронту: зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком — на Покровському, Курахівському і Курському, з воєнним аналітиком, майором запасу НГУ Олексієм Гетьманом — на Покровському, Курахівському та Времівському, з воєнним оглядачем видання «Апостроф» Денисом Поповичем — ситуацію на Курахівському напрямку. З воєнним аналітиком Інституту євроатлантичного співробітництва Ігорем Козієм говорили про загальні тенденції на фронті.
Інші події на фронті:
23 грудня
- Deep State на мапі показував імовірне оточення українських військових в селі Макарівка на Времівському напрямку, ОСУВ «Хортиця» це спростувало
Телемарафон:
На каналі «Рада» про це не згадували. У денному ефірі каналу «1+1» обговорили це зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про це усно.
Перший канал Суспільного:
Обговорили тему з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
У звітні дні відбулося два масштабних ворожих теракти проти мирного населення й інфраструктури: 24 грудня росіяни вдарили ракетою по житловому будинку в Кривому Розі, вбили одну людину і поранили 15. А 25 грудня сталася масована ракетно-дронова атака по об’єктах енергетики. В обох випадках Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон, насамперед завдяки роботі власних кореспондентів у Харкові, Дніпрі й Івано-Франківську.
24 грудня
- Один загиблий і 15 поранених внаслідок влучання російської балістичної ракети в житлову чотириповерхівку в Кривому Розі
Телемарафон:
Цей удар стався орієнтовно о 15:40. У денному ефірі каналу «Рада» вперше озвучили інформацію про нього о 16:20 у гостьовій студії — якось украй побіжно ведуча згадала про подію в складному періоді, адресованому гості народній депутатці Констанкевич. Повна цитата — в розділі проявів політичного піару. Лише о 16:50 ведучі повідомили усно про 6 поранених із посиланням на голову Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака (ймовірно, з його телеграм-каналу). Але і в цьому повідомленні було незрозуміло, що саме сталося. Перше притомне повідомлення, де вже йшлося про влучання балістичної ракети в житлову 4-поверхівку, було у випуску новин о 17:10. І згодом у студії говорили з головою Ради оборони Кривого Рогу Олександром Вілкулом.
У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах о 18-й повідомляли про одного загиблого й 11 поранених з посиланням на ОВА. Перше пряме ввімкнення з місця події намагалися зробити у випуску о 19-й, але не вийшло через проблеми зі звуком. Тож повноцінно кореспондентка каналу вмикалася з місця події вже в основному випуску новин о 20-й. Згодом о 22-й робили ще одне пряме ввімкнення.
Перший канал Суспільного:
У випуску новин о 16-й канал повідомляв усно про швидкісну ціль на Кривий Ріг із посиланням на Повітряні сили та про вибухи у місті з посиланням на кореспондентів Суспільного. О 16:30 у гостьовій студії повідомляли усно про 5 поранених із посиланням на голову Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака, а згодом о цій же годині говорили з головою Ради оборони Кривого Рогу Олександром Вілкулом із місця влучання. Перше пряме ввімкнення з місця події кореспондентка каналу робила у випуску новин о 18-й. І вже в цьому ввімкненні повідомляла про загиблого чоловіка й 11 поранених. Згодом робили ще одне пряме ввімкнення.
25 грудня
- Масована ракетно-дронова атака по енергетичній системі України (загалом 78 ракет і 106 безпілотників), серйозні пошкодження об’єктів «ДТЕК», екстрені відімкнення електрики (найгіршими наслідки були по Харкову, Дніпру й Прикарпаттю, їх я виніс нижче в окремі теми)
Телемарафон:
У ранковому блоці каналу «1+1» в новинах повідомляли усно з посиланням на міністра енергетики Германа Галущенка і на «ДТЕК». Про кількість ракет і дронів повідомляли з посиланням на президента Володимира Зеленського.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про ці події усно, а в студії говорили про наслідки атаки для енергосистеми з заступником міністра енергетики Миколою Колісником.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно з посиланнями на Галущенка і «ДТЕК». А в гостьових студіях говорили з головою Комітету ВР з питань енергетики й ЖКГ Андрієм Герусом, із заступником директора компанії з виробництва систем РЕБ Анатолієм Храпчинським і (як це не дивно) з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком.
Перший канал Суспільного:
У ранкових випусках новин були усні повідомлення з посиланнями на телеграм-канал Германа Галущенка й на «Укренерго». Далі різні аспекти цієї атаки обговорювали з воєнним аналітиком Інституту євроатлантичного співробітництва Ігорем Козієм, із воєнним аналітиком, майором запасу НГУ Олексієм Гетьманом, із заступником директора компанії з виробництва РЕБ Анатолієм Храпчинським, із президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном, із першим заступником голови Комітету ВР із питань енергетики та ЖКГ Олексієм Кучеренком і з авіаційним експертом Костянтином Криволапом.
- Наслідки масованої ракетно-дронової атаки по Харкову, 4 поранених, аварійні відімкнення електрики, місто частково без опалення
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» працювали оперативно, після усних повідомлень у вранішніх випусках із 9-ї ранку в кожному випуску робили прямі ввімкнення кореспондентки каналу з Харкова. У гостьовій студії про наслідки говорили з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим.
У денному ефірі каналу ICTV та СТБ робили ввімкнення двох кореспонденток медіагрупи з різних місць влучань. Так само в розмовній студії говорили з Синєгубовим.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах робили БЗ і давали синхрони речника облпрокуратури Дмитра Чубенка і місцевих жителів. У гостьовій студії теж говорили лише з Синєгубовим.
Перший канал Суспільного:
У ранкових випусках починали о 7-й усними повідомленнями з посиланням на міського голову Ігоря Терехова і телеграм-канал Синєгубова, згодом оновлювали інформацію вже з посиланнями на власних кореспондентів і на директора Центру екстреної меддопомоги Віктора Забашту. Об 11-й дуже якісне і ґрунтовне пряме ввімкнення зробив із Харкова кореспондент каналу Роман Кривко. У гостьових студіях говорили з начальником департаменту цивільного захисту Харківської ОВА Іваном Соколом і речником Харківської облпрокуратури Дмитром Чубенком.
- Наслідки масованої ракетно-дронової атаки по Дніпру, один загиблий
Телемарафон:
У ранковому блоці канал «1+1» двічі робив ввімкнення власної кореспондентки, втім вона розповідала про влучання у Дніпрі з Кривого Рогу (де працювала на місці влучання напередодні ворожої ракети в чотириповерхівку). У денному ефірі каналів ICTV та СТБ і в вечірньому ефірі каналу «Рада» про Дніпро згадували лише в усних повідомленнях.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу робили два прямих ввімкнення з Дніпра. У гостьовій студії про наслідки говорили з депутаткою Дніпропетровської облради Одаркою Білою.
- Наслідки масованої ракетно-дронової атаки по Прикарпаттю, частина області залишилася без електрики й тепла
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» про це повідомляли усно. В денному ефірі каналів ICTV та СТБ також повідомляли усно, а в розмовній студії про наслідки говорили з міським головою Калуша Андрієм Найдою. У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно і дуже побіжно.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу, крім усних повідомлень, робили пряме ввімкнення кореспондентки з Бурштина і давали синхрон голови Івано-Франківської ОВА Світлани Оніщук.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У внутрішній політиці була низка подій, важливих для згадки, більшість із яких були «серіальними» продовженнями різних резонансних історій. У телемарафоні згадували лише частину з цих подій і лише вибіркові канали, про деякі ж із цих подій згадував лише Перший канал Суспільного (про них — у відповідному розділі).
23 грудня
- Нардеп Тищенко не з’явився на суд у Дніпрі в справі про побиття ветерана через хворобу серця, за словами адвоката
Телемарафон:
У денному ефірі каналу «1+1» робили пряме ввімкнення кореспондентки з суду з синхроном потерпілого. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про подію не згадували.
Перший канал Суспільного:
Канал зробив БЗ з суду з синхронами потерпілого і прокурора.
- Опитування Фонду «Демініціативи» і Центру Разумкова: майже половина респондентів згодна на вступ до НАТО без окупованих територій
Телемарафон:
В ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про це в БЗ на якихось архівах. У ефірах каналів «1+1» і «Рада» про це не згадували.
Перший канал Суспільного:
У гостьовій студії каналу тему обговорювали з науковим радником Фонду «Демініціативи» Олексієм Гаранем.
25 грудня
- Ексначальника Одеського обласного ТЦК Євгена Борисова ДБР знову затримав за новими обвинуваченнями після його виходу з СІЗО під заставу
Телемарафон:
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це повідомляли усно. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили БЗ.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу теж зробили БЗ.
- Зеленський підписав закон про скасування підвищення податків «заднім числом»
Телемарафон:
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це повідомляли усно. У вечірньому ефірі каналу «Рада» про подію не згадали, а вона безпосередньо стосується дуже великих груп населення.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу повідомляли про це й ілюстрували якісною інфографікою всіх змін податків за законом.
МІЖНАРОДНІ ПОДІЇ:
Закордонні події у ці дні були такими, що потребували експертних оцінок. І з цим краще за телемарафон упорався Перший канал Суспільного.
23 грудня
- Південнокорейська розвідка і WSJ: КНДР нарощує виробництво зброї для Росії, готує постачання дронів-камікадзе і розгортання військ
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» повідомляли про це усно. У денному ефірі каналу «1+1» обговорювали цю тему зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ на архівному відео, а в розмовній студії обговорювали тему з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу зробили серйозну експертизу, обговорювали цю важливу тему з воєнним оглядачем Сергієм Грабським, із головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем і зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. А конкретно про північнокорейські ракети говорили з членом Громадської ради при Державіаслужбі Богданом Долінце й авіаекспертом Костянтином Криволапом.
- Протест у Братиславі під гаслом «Досить Росії» через візит Фіцо до Путіна
Телемарафон:
У денному ефірі каналу «1+1» робили БЗ з синхронами протестувальників. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про це повідомляли усно.
Перший канал Суспільного:
В новинах робили БЗ з синхронами протестувальників. У гостьовій студії обговорювали з директором Словацької асоціації зовнішньої політики Олександром Дулєбою і з головою та співзасновником ГО «Центр спільних дій» Олегом Рибачуком.
25 грудня
- Падіння азербайджанського пасажирського літака в Казахстані
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» і в денному ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Рада» теж робили БЗ, а обговорювали з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком.
Перший канал Суспільного:
У новинах робили БЗ і з’ясували у вітчизняному МЗС, що на борту літака українців не було. Деталі авіатрощі обговорили з експертом — заступником директора компанії з виробництва РЕБ Анатолієм Храпчинським.
ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:
23 грудня
- В Україні екстрені відімкнення електрики через високе споживання
Телемарафон:
У денному ефірі «1+1» і у вечірньому ефірі ICTV та СТБ про це робили БЗ на умовних архівах.
Перший канал Суспільного:
У новинах повідомляли про це усно. У гостьових студіях говорили про це з членом Комітету ВР з питань енергетики Сергієм Нагорняком і з експертом — міністром енергетики у 2019 році Олексієм Оржелем.
Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:
23 грудня
- Соцопитування КМІС: Дві третини респондентів — за відновлення ядерного статусу держави (говорили з дослідницею Гарвардського університету Мар’яною Буджерин).
24 грудня
- Deep State заявляє про тиск із боку військового керівництва (говорили з начальником пресслужби Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим).
- Сексистські та проросійські висловлювання професора Інституту журналістики КНУ, бойкот від студентів і реакції керівництва вишу (говорили з ректором Київського національного університету Володимиром Бугровим, самим професором Микитою Василенком і давали синхроном позицію представниць студентського парламенту Інституту журналістики).
- Керівник БФ «Повернись живим» Тарас Чмут каже про хаос в управлінні військами та інші проблеми ЗСУ (давали синхрон Тараса Чмута).
25 грудня
- У Києві за вимагання хабаря в 1 млн доларів затримали одного з керівників партії «УДАР» (повідомляли усно на фото і давали запис телефонної розмови з вимогою).
- На території Росії скоїв самогубство 18-річний українець, якого підлітком окупанти викрали з Херсонщини (обговорювали з юристкою Регіонального центру з прав людини Катериною Рашевською).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
23 грудня
- Зеленський присвоїв дипломатичний статус керівниці апарату свого Офісу.
- «Укрпошта» принципово змінює тарифи на доставлення посилок.
- Генсек НАТО каже, що просив Зеленського не критикувати канцлера Шольца, бо це «несправедливо».
24 грудня
- Журналісти Bihus.Info знайшли у нардепа від забороненої «ОПЗЖ» Кісільова 70 млн грн незадекларованих доходів.
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 23–25 грудня 2024 року
Примітка: тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів і лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
«1+1»
Достовірність:
Показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів. Було «посилання» «відео було опубліковане в мережі». Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за твердженням бійців», «повідомляють містяни», «містяни повідомляли», «розповідають медики». Було чимало суто абстрактних псевдопосилань: «згідно з офіційними даними», «відомо», «вже відомо», «як стало відомо», «буквально щойно стало відомо», «знаємо», «попередньо», «за попередніми даними», «кажуть» (невідомо хто), «повідомляють» (невідомо хто), «за повідомленнями» (невідомо чиїми). Без посилань повідомляли про ракетну атаку на Івано-Франківщину, про вибухи у Дніпрі та про падіння літака в Казахстані. Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «вважають правоохоронці», «енергетики закликають».
Точність:
Традиційно всі фронтові зведення «перекривали» випадковими наборами відео бойових дій. Як і завжди титрували «наживо» раніше відзняте відео у прямих ввімкненнях.
Відокремлення фактів від думок:
Найбільше було суто емоційних оцінок у новинах: «найзапекліші бої», «найгарячіше на Времівському напрямку», «кривавий досвід Покровська», «геть неспокійний ранок», «здригнувся від потужних вибухів», «запалюють святковими вогнями ворожі танки та піхоту», «на жаль, також відомо», «на щастя, там нікого не було», «легендарні “Абрамси”», «у резонансній справі», «з обуренням відреагували», «це спричинило неабияке обурення». Були два припущення: «Значить, або Кім, або Путін, хтось з цих двох, ще боїться прямих доказів участі КНДР у війні проти України». «Навіть якщо медики дозволять доправити Тищенка до Дніпра, малоймовірно, що йому продовжать запобіжний захід». Двічі були зайві в новинах маркери авторизації: «скажу», «я нагадаю».
Доступність подачі інформації:
Не мало жодного сенсу показувати скриншот з фейсбук-сторінки міністра Галущенка зі «сліпим» дрібним текстом.
ICTV та СТБ
Достовірність:
Було псевдопосилання «в соцмережах повідомляють» (причому ворожих). Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання: «ЗМІ пишуть», «бійці кажуть», «кажуть воїни», «за даними медиків». Були суто абстрактні псевдопосилання: «нам повідомляли», «за попередніми даними», «попередньо», «починає з’являтися інформація», «закликали» (невідомо хто). Без посилань повідомляли про наслідки ракетно-дронової атаки по Прикарпаттю. Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «дронарі твердять», «кажуть наші армійці».
Точність:
Зведення про фронт «перекривали» випадковим відео боїв, Також невідповідно випадковим відео боїв «перекривали» пряме ввімкнення воєнкора, де він розповідав про різні напрямки фронту. А численні БЗ традиційно «перекривали» геть невідповідними тексту архівами.
Відокремлення фактів від думок:
Традиційно в новинах чимало було суто емоційних оцінок: «точаться запеклі бої», «гаряче і на Курщині», «один із найгарячіших», «там усе дуже гаряче», «на пекельній ділянці», «коли навколо запеклі бої залишається сподіватися тільки на диво», «обстріли скажених сусідів», «величезної кількості поранених», «на жаль, є влучання», «на щастя, ніхто не постраждав», «на щастя, обійшлося без постраждалих», «дивом тут ніхто не постраждав», «у результаті філігранної роботи», «скандальному ексначальнику», «має амбітні плани». Двічі траплялися маркери посилення уваги: «цікаво», «до слова».
Повнота інформації:
У підводці до прямого ввімкнення воєнкора ведуча жодним чином не деталізувала, звідки саме він вмикається (принаймні з якого напрямку фронту). Бо визначення «на східному фронті» — це про переважну частину всього фронту насправді.
Доступність подачі інформації:
Показували неадаптовану мапу Deep State.
Оперативність:
Навіщось 25 грудня показували як новину репортаж про засідання Ради безбар’єрності, яке відбулося напередодні 24 грудня. При цьому ні в підводці, ні в сюжеті цю обставину часу не згадали.
«Інтер»
Достовірність:
Більшість фактичної інформації в оглядовому сюжеті про бої на різних ділянках фронту була без посилань на джерела. Без посилань також давали статистику ВПО. І було одне узагальнене розмите псевдопосилання на авторство суб’єктивної думки «наголошують його співавтори та виконавці».
Відокремлення фактів від думок:
Кілька разів робили суто емоційні оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій: «на найгарячішій ділянці фронту», «найгарячіше на Покровському», «наробили неабиякого галасу».
«Рада»
Достовірність:
Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «за інформацією місцевої влади», «азербайджанські ЗМІ повідомляють». Чимало було суто абстрактних псевдопосилань: «ми знаємо», «за попередніми даними», «інші джерела повідомляють», «є ще одна версія», «кажуть» (невідомо хто), «попереднє повідомлення» (невідомо чиє). Без посилань на джерела повідомляли про наслідки ракетно-дронової атаки по Прикарпаттю 25 грудня і про поранених у Кривому Розі 24 грудня.
Відокремлення фактів від думок:
Була одна емоційна оцінка: «із блиском в очах розповідає».
Повнота інформації:
Перше повідомлення про ракетний удар по Кривому Рогу 24 грудня в гостьовій студії було вкрай неповним: ведуча згадала про 5 поранених і двох людей, яких дістали з-під завалів. При цьому не було жодного слова про те, що, власне кажучи, сталося. У піарівському БЗ+СХ Зеленського, яке багаторазово показували в новинах, узагалі не згадували про контекст — було геть незрозуміло, де саме і перед ким саме виступав президент (це був виступ перед українськими дипломатами з нагоди їхнього професійного свята). Ігоря Романенка представляли як «генерал-лейтенанта», але не сказали, що у відставці. Без інтершуму були всі БЗ.
«Ми — Україна»
Достовірність:
Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «розповіли медики», «сусіди розказали» (факт). Чимало було суто абстрактних псевдопосилань: «знаємо», «ми знаємо», «знаємо також», «відомо», «вже відомо», «наразі уже відомо», «підтвердилася інформація» (невідомо ким), «отримали звістку» (невідомо від кого).
Відокремлення фактів від думок:
Було кілька емоційних оцінок у новинах: «найгарячіші напрямки», «найгарячіше знову на Покровському», «на місці трагедії», «жахливий злочин». Одного разу трапився маркер авторизації «додам також».
Повнота інформації:
Не досить і неправильно було представляти Дениса Поповича лише як «військового оглядача» (військовий — значить дотичний до війська, а якщо оглядач війни — то воєнний). А в усіх БЗ на відео не було інтершуму.
Доступність подачі інформації:
На загалом красивій мапі бойових дій занадто дрібним шрифтом написали назви населених пунктів, не кожен глядач має ідеальний зір, щоб прочитати це з екрана телевізора.
Перший канал Суспільного
Достовірність:
Було псевдопосилання «у мережі ширяться аматорські відео». І одне узагальнене розмите: «казахські ЗМІ повідомляють». Несподівано багато було суто абстрактних псевдопосилань: «натепер відомо», «відомо наразі», «стало відомо», «ми знаємо».
Точність:
Випадковим відео «перекривали» повідомлення про ситуацію на фронті. Олександра Вілкула в гостьовій студії ведучі представляли як «криворізького політика і громадського діяча». Він виправив ведучих, сказавши, що є «головою Ради оборони міста». Попри це, в наступному випуску новин ведучий продовжував його називати «криворізьким політиком і громадським діячем».
Відокремлення фактів від думок:
Був один зайвий у новинах маркер авторизації «я спілкувався».
Повнота інформації:
Ведучі забули назвати напрямок фронту, коли спілкувалися з командиром 414-го окремого полку УБПАК Робертом Бровді про використання дронів на оптоволокні. Так само жодним чином не позначили напрямок фронту в розмові з військовим 93-ї ОМБР. А з гостем-військовим 30-ї ОМБР говорили про «Донецький напрямок». Генштаб подібним чином не маркує жоден напрямок, тож для глядачів, які постійно дивляться ефір каналу, було геть незрозуміло, який саме напрямок мали на увазі ведучі. Не досить було представляти Сергія Грабського лише як «воєнного оглядача», Костянтина Криволапа — лише як «авіаексперта», а Дениса Поповича лише як «військового оглядача».
Доступність подачі інформації:
Фронтові зведення й розмови з гостями про ситуацію на фронті «ілюстрували» неадаптованими мапами Deep State. Не мало сенсу давати динамічні скриншоти «сліпих» дрібних текстів із фейсбук-сторінок Генштабу, з телеграм-каналу Олега Синєгубова, а в скриншоті заяви студентського парламенту Інституту журналістики ще й щось там виділяти маркером. І зовсім неправильно було давати скриншот мапи з сайту Інституту вивчення війни. Вона ж геть не адаптована для розуміння телеаудиторією.
Оперативність:
Чомусь лише 24 грудня почали обговорювати тему заяв Deep State про тиск із боку командування (сама подія була напередодні). Так само лише 24 грудня почали обговорювати тему професора КНУ Микити Василенка. Хоча старт подій був напередодні 23 грудня. З другого боку, в телемарафоні обидві ці теми взагалі не згадали.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 23–29 грудня 2024 року
Депутати у телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 18 разів (попереднього тижня було 24 «депутатських» студії). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 13 запрошень або ж понад 72% від усіх «депутатських» студій тижня. Крім того, як і минулого тижня, двічі запрошували представників «Батьківщини» і по одному разу — представників депутатських груп «Довіра» і «За майбутнє». Всі вони були гостями каналу «Рада» й ще там же в гостях побувала одна позафракційна депутатка. В ефірах усіх інших каналів були винятково «слуги народу». Традиційно ж в ефірі телемарафону не було жодного разу представників опозиційних фракцій партій «Голос» і «Європейська солідарність».
За персоналіями картина виглядала так:
Як бачимо, лише «слуги народу» Дмитро Соломчук і Олексій Леонов побували в ефірі телемарафону двічі, всі інші народні депутати гостювали в марафоні лише по одному разу. Натомість радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк був в ефірі марафону двічі (на «Раді» й на «Ми — Україна»), сумарно ж мав 36 хвилин ефіру, тобто набагато більше, ніж будь-хто з нардепів. Крім того, в ефірі «Ради» ще й 19 хвилин говорили з іншим радником керівника ОП Сергієм Лещенком.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
Цей тиждень був геть нетиповим за «депутатськими» студіями каналу. По-перше, їх було надзвичайно мало — лише 8 (до цього найменша кількість запрошень нардепів становила 16). По-друге, не було взагалі традиційних для каналу контроверсійних студій, коли в ефірі одночасно присутні представники владної фракції та їхні опоненти з фракцій опозиційних. З другого боку, в усіх «депутатських» студіях цього тижня не обговорювали дискусійні внутрішньополітичні питання, відтак запрошені «за фахом» нардепи формально опонентури не потребували. По-третє, здається вперше за весь час повномасштабної війни в гостях каналу протягом тижня не побувало жодного представника «Європейської солідарності». І цілих 6 із 8 «депутатських» студій були за представниками «Слуги народу».
Персонально список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
Представник «Слуги народу» Ігор Фріс був в ефірі двічі в ексклюзивній якості — як голова робочої групи ВР щодо збоїв роботи держреєстрів. Його колегу по фракції Сергія Нагорняка двічі запрошували як члена Комітету ВР з питань енергетики й ЖКГ говорити про стан енергосистеми після ворожих атак. Втім, одного разу той же профільний комітет представляв в ефірі каналу й Олексій Кучеренко з «Батківщини». Таміла Ташева була в ефірі каналу радше не в якості новоспеченої народної депутатки від «Голосу», а як експертка в питаннях окупованого Криму (як колишня представниця президента по АРК). А от «слугу» Олександра Бакумова теж запрошували як голову парламентської ТСК щодо будівництва фортифікацій.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 23–25 грудня
Протягом трьох проаналізованих днів ефіру в телемарафоні я зафіксував 32 прояви політичного піару. По каналах картина була такою:
Фігурантами позитивного піару були:
Одноосібним «лідером» позитивного піару в ці дні був президент Володимир Зеленський, переважно зусиллями каналу «Рада», де дедалі більше повертаються до хибної практики, по-перше, обов’язкових «паркетів» будь-яких подій за участі президента, а по-друге, цитування всього, що він сказав, незалежно від того, чи є сказане реальною новиною. Нагадаю, що президент Зеленський і без подібного піару є головною дійовою особою телемарафону як реально чільний ньюзмейкер. Друге місце за позитивними згадками було за першою леді Оленою Зеленською, до цього доклалися майже всі учасники телемарафону. «Паркети» з прем’єром Денисом Шмигалем багаторазово крутили по ефіру знову-таки на «Раді».
Проявів негативного піару не було.
Опис проявів на каналах:
ICTV та СТБ (5 проявів)
25 грудня
Цілий «паркетний» сюжет зробили про засідання Ради безбар’єрності, яке взагалі-то відбувалося напередодні. Зрозуміло, з широким цитуванням виступу першої леді Олени Зеленської та виступу віцепрем’єра Олексія Кулеби.
Був цілий сюжет про вручення стипендій президентським фондом Кучми.
Тричі був сюжет про колядування в реабілітаційному центрі «Recovery», а в сюжеті, як і завжди, нав’язливо акцентували, що центри «Recovery» створили Віктор і Олена Пінчуки.
«Інтер» (3 прояви)
24 грудня
Двічі у новинах був класичний «паркет» про зустріч президента Володимира Зеленського з представниками Всеукраїнської ради церков.
Був «паркетний» сюжет про засідання Ради безбар’єрності з абстрактними «гасловими» текстами на кшталт: «Можливості для навчання дітей з інвалідністю, облаштування відповідної інфраструктури, інтеграція ветеранів у суспільне життя — такі найближчі завдання ставить перед собою Рада безбар’єрності». «Утім, перші важливі проєкти в рамках “Плану безбар’єрності” впроваджуються вже зараз, саме тоді, коли підтримка ветеранам і людям з інвалідністю потрібна найбільше». І з синхронами першої леді Олени Зеленської, віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби, міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової. Хоч би «для порядку» дали слово комусь із ветеранів чи людей з інвалідністю.
«Рада» (23 прояви)
23 грудня
Не було ніякої новини в тому, що «Росія має бути покараною за розв’язання війни проти України. Про це заявив президент Володимир Зеленський. Зокрема потрібно запроваджувати нові санкції та шукати російські активи, які ще не заморожені». І синхрон президента з найзагальнішими міркуваннями, теж без будь-якої принципової новини. Абсолютно беззмістовно, але ганяли це по ефіру п’ять разів.
І такими самими неновинними були й ще два «паркети» з іншими фрагментами виступу президента перед українськими дипломатами. Один із цих двох «паркетів» показували двічі. Загалом три.
Було «паркетне» БЗ про зустріч президента Зеленського зі скаутами. З синхроном президента. І без синхронів скаутів.
24 грудня
Було «паркетне» БЗ про зустріч президента Володимира Зеленського з учасниками Всеукраїнської ради церков із синхроном Зеленського.
Двічі було «паркетне» БЗ про засідання Ради безбар’єрності з синхронами першої леді Олени Зеленської та віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби. І з текстами ведучого на кшталт «безбар’єрність — це питання справедливості та свідомості держави».
Тричі показували класичний «паркет» із засідання Кабміну з синхроном прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
Або ось така «новина»: «Військова допомога теж продовжить надходити Україні наступного року — це в ефірі загальнонаціонального телемарафону заявив міністр оборони Рустем Умєров. За його словами, цьогоріч було зроблено багато роботи для домовленостей із партнерами та для укладання домовленостей із постачання оборонної продукції». Це взагалі-то ні про що. І такий самий синхрон міністра.
Ведуча ось так ставила своє стартове запитання до гості народної депутатки Ірини Констанкевич із депгрупи «За майбутнє»: «Ми з вами хочемо поговорити й про ветеранську політику, безсумнівно вас запитаємо. Але зараз така ситуація: в попередній годині вели збір на Збройні сили України, на Третю окрему штурмову, закуповували дрони, задонатили наші глядачі чверть мільйона, вітали людей з Різдвом, зараз у Кривому Розі попереднє повідомлення про п’ятьох поранених і двох дістали з-під завалів, їм надають медичну допомогу. Ясно, у нас в одній годині життя настільки щільне, що зараз оберіть, із яким настроєм ви почнете з нами говорити, на що ви хочете зробити свій акцент, чим у вас крається серце. Потім, звичайно, ті питання, які ми вам приготували». Це як запрошення відрефлексувати й показати себе глядачам у позитивному сенсі. І, звісно ж гостя скористалася таким запрошенням.
25 грудня
Тричі був традиційний «паркет» із засідання Кабміну з цитуванням прем’єра Дениса Шмигаля. Формальним приводом для повідомлення було отримання Україною 150 млн євро від ЄС.
Оце так «новина»! Дослівно ось така: «Як повернути українців з-за кордону — над цим вже працює Міністерство національної єдності. Як повідомляє очільник відомства Олексій Чернишов, повернення людей має бути мотивованим». І такий самий синхрон пана Чернишова.
Двічі був матеріал про вручення президентом Володимиром Зеленським і Оленою Зеленською прийомній родині з Нової Каховки ключів від квартири, яку збудувала фундація Олени Зеленської.
«Ми — Україна» (1 прояв)
24 грудня
Було «паркетне» БЗ про засідання Ради безбар’єрності з синхронами першої леді Олени Зеленської та віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби. І з текстами ведучого на кшталт «безбар’єрність — це питання справедливості та свідомості держави».
В ефірі Першого каналу Суспільного (1 прояв)
23 грудня
Абсолютно зайвою була згадка про фракційну приналежність нардепа Сергія Нагорняка до «Слуги народу» в розмові про екстрені відімкнення електрики та стан енергосистеми. В контексті розмови досить було обмежитися тим, що він є членом Комітету ВР з питань енергетики. Це дивний момент, тому що загалом на Суспільному ведучі в цьому сенсі дотримуються контексту. (Я розумію, що ніяких піарівських намірів ведучі не мали, але за методикою це таки вважається проявом політичного піару).
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 23–25 грудня 2024 року
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі: Тетяна Гончарова (23 і 24 грудня), Максим Зборовський (24 грудня) і Назар Довгий (23, 24 і 25 грудня), які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.
РЕЗЮМЕ
23—25 грудня на фронті знову найбільш активними були Покровський, Курахівський, Времівський і Курський напрямки, до них додався Лиманський. У телемарафоні сукупно найбільшу увагу приділяли Харківському, де інтенсивність боїв була на порядок нижчою. Лише на другому місці за висвітленням виявився Покровський напрямок. У гостьових студіях телемарафону про події на фронті говорили переважно з речниками та військовими з фронту, експертів майже не було.
В ефірах Першого каналу Суспільного, як і раніше, приділяли увагу різним напрямкам фронту чітко пропорційно інтенсивності бойових дій на них, при цьому не знехтували жодним із напрямків. У гостьових студіях говорили переважно з фронтовиками й експертами.
У телемарафоні було більше фронтових репортажів, ніж на Першому каналі Суспільного. Фронтові репортажі робили переважно ICTV та СТБ, «Рада» і «Ми — Україна».
З найважливіших подій тижня були у ці дні дві терористичні атаки ворога по цивільних — удар балістичною ракетою по чотириповерхівці в Кривому Розі 24 грудня і масована ракетно-дронова атака по енергетичних об’єктах країни 25 грудня з різними наслідками для різних міст та областей. З обома подіями Перший канал Суспільного впорався оперативніше і ґрунтовніше за телемарафон, насамперед завдяки роботі власних кореспондентів у різних областях.
Внутрішньополітичні події в ці дні були переважно подіями в розвиток попередніх. Учасники телемарафону згадували про ці події дуже вибірково, а про значну частину з них не згадували взагалі. Перший канал Суспільного згадував всі ці події та більшість із них якісно обговорював у гостьових студіях.
Так само на відміну від телемарафону Перший канал Суспільного експертно обговорював нечисленні закордонні події, які мають стосунок до України.
З тем, які телемарафон у ці дні не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати такі:
- Соцопитування КМІС: Дві третини респондентів — за відновлення ядерного статусу держави (23 грудня).
- Deep State заявляє про тиск з боку військового керівництва (24 грудня).
- Сексистські та проросійські висловлювання професора Інституту журналістики КНУ, бойкот від студентів і реакції керівництва вишу (24 грудня).
- На території Росії скоїв самогубство 18-річний українець, якого підлітком окупанти викрали з Херсонщини (25 грудня).
Більшість важливих тем у ці дні висвітлювалися або телемарафоном, або/і Першим каналом Суспільного, з тих, які не були висвітлені ні там, ні там, були зокрема такі:
- Зеленський присвоїв дипломатичний статус керівниці апарату свого Офісу.
- Журналісти Bihus.Info знайшли у нардепа від забороненої «ОПЗЖ» Кісільова 70 млн грн незадекларованих доходів.
Протягом тижня з 23 по 29 грудня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуга народу» складала понад 72% від усіх гостей-депутатів. Як і раніше, не було в телемарафоні представників «Голосу» і «Європейської солідарності». «Депутатських» гостьових студій на Першому каналі Суспільного цього разу було дуже мало (8) і всі вони були не дискусійними, політичних питань у них не обговорювали. Більшістю гостей-нардепів (6) були представники «Слуги народу» за їхньою парламентською компетентністю в конкретних питаннях (комітети й ТСК). Так само за компетенцією по одному разу запрошували представників «Голосу» й «Батьківщини».
Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні протягом 23–25 грудня було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (23 з 32 загалом). Головним «бенефіціаром» проявів позитивного піару в звітні дні знову був президент Володимир Зеленський (14 позитивних згадок, переважно зусиллями каналу «Рада»). Негативного піару в ці дні не було. В ефірі Першого каналу Суспільного був один прояв політичного піару.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналу «Рада» працювали токсичні ведучі каналу.
Скриншот відео: «Факти» ICTV / ютуб