Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 грудня 2024 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 грудня 2024 року

18 Грудня 2024
3263

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 грудня 2024 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
3263
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 грудня 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 грудня 2024 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 10–12 грудня. У ці дні найважливіші події відбувалися на фронті, де найбільш активними були бойові дії на Покровському, Курахівському, Времівському і Лиманському напрямках, а також на Курщині. Учасники телемарафону нерівномірно висвітлювали події на цих напрямках, Перший канал Суспільного, як і раніше, був за них відчутно системнішим.

З ворожих атак по цивільних найгіршим за наслідками був ракетний удар по медклініці в Запоріжжі 10 грудня, а розбір завалів і пошук людей під ними тривали до 12 грудня. В телемарафоні частина каналів була оперативною і системною у висвітленні подій, частина — ні. Відтак сумарно телемарафон висвітлював ці події гірше за Перший канал Суспільного.

Більш системним за телемарафон був Перший канал Суспільного й у висвітленні основних внутрішньо- і зовнішньополітичних тем.

Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. В ефірі Першого каналу Суспільного більше було порушень стандарту доступності подачі інформації.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (9–15 грудня), як і раніше, показує повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону. Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій традиційно було збалансованим.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 10–12 грудня. «Лідером» за такими проявами у ці дні був канал «Рада». Цього разу прояви політичного піару зафіксовано і в ефірі Першого каналу Суспільного.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

Протягом 10–12 грудня найбільш інтенсивні бої, за інформацією Генштабу, точилися на Покровському (до 53 боєзіткнень на добу), Курахівському (до 49), Времівському і Лиманському (і там, і там — до 30 боєзіткнень) напрямках і на Курщині (до 22).

У телемарафоні сумарно канали найбільше уваги приділяли Покровському, Курахівському і Времівському напрямкам. Приблизно стільки ж уваги було і до Харківського. Про ситуацію на фронті на Курщині згадували з експертом лише на каналі «1+1». Про Лиманський напрямок двічі говорили в гостьових студіях каналу «Ми — Україна», інші канали про нього не згадували. Найбільш системними у висвітленні боїв на різних напрямках фронту у ці дні якраз і були на каналі «Ми — Україна». Канал «1+1» був традиційно найбільш системним у середу, коли в ефірі каналу була традиційна спеціалізована рубрика «Оперативний черговий» із Русланом Ярмолюком. Усі інші канали були менш системними. Фронтові репортажі в ці дні робили на «1+1» (два сюжети й одне пряме ввімкнення), на ICTV з СТБ і на каналі «Ми — Україна» (по одному сюжету). Інші канали не робили. У гостьових студіях «1+1» переважали експерти, на інших каналах — речники різних підрозділів Сил оборони.

В ефірах Першого каналу Суспільного, як і раніше, намагалися приділяти увагу різним напрямкам фронту з перевагою тим, де інтенсивність боїв була високою. При цьому чомусь менше уваги приділили Времівському напрямку. Протягом звітних днів в ефірі каналу було два фронтових репортажі. У гостьових студіях переважали експерти.

Телемарафон:

10 грудня у ранковому ефірі каналу «Інтер» у перших кількох випусках про фронт не згадували, згодом давали оглядовий сюжет по різних ділянках фронту. У випуску о 8-й було традиційне зведення Генштабу від речника Андрія Ковальова. В гостьових студіях говорили з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком і з командиром підрозділу «Терра» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим про Харківський напрямок. З речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним обговорювали ситуацію на Курахівському, Покровському і Времівському напрямках.

У денному ефірі каналу «Рада» з офіцером групи планування 70-го окремого батальйону 101 окремої бригади ТрО Олександром Гордієнком говорили про бої на Курщині, з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський напрямок, а з начальником відділення комунікацій 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом — про Запорізький. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про Курахівський і Покровський напрямки.

У вечірньому слоті каналу «Ми — Україна» в новинах повідомляли про ситуацію на фронті на динамічній мапі. Був якісний фронтовий репортаж Ірини Антонюк і Олексія Жучкова про бойову роботу артилеристів 57-ї бригади під Вовчанськом. У гостьових студіях говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним про Времівський, Придніпровський і Оріхівський напрямки фронту. З речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський, із головним сержантом роти вогневої підтримки 5-ї ОШБР Юрієм Сиротюком — про Краматорський. З речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком обговорювали ситуацію на Времівському, Покровському і Курахівському напрямках.

11 грудня у ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах фронтові зведення давали у формі БЗ і на мапі Deep State. О 8-й було зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. Були два дуже якісних фронтових репортажі — Андрія Цаплієнка, Іллі Шинкаренка й Олега Мостового про роботу протиповітряної оборони бригади «Хартія» біля Липців на Харківському напрямку й Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила про бої на Покровському напрямку. Олександр Моторний також робив пряме ввімкнення з Покровського напрямку. Як завжди по середах в ефірі була якісна аналітична рубрика «Оперативний черговий» із Русланом Ярмолюком, у якій із виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом обговорювали ситуацію на Покровському, Запорізькому, Времівському, Придніпровському напрямках і на Курщині. Крім того, говорили з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком про Харківський напрямок, з офіцером 30-ї ОМБР на позивний «Казначей» — про Куп’янський. З воєнним оглядачем німецького видання Bild Юліаном Рьопке говорили про Курахівський і Времівський напрямки, а з воєнним оглядачем Денисом Поповичем — про Куп’янський, Курахівський і Покровський.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ був репортаж про бої розвідників Президентської бригади за Торецьк. У розмовних студіях говорили про Покровський напрямок із речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним, про Запорізький і Времівський — із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним, про Курахівський — з офіцером 148-ї окремої артилерійської бригади ДШВ Дмитром на псевдо «Динамо», про Харківський — із головним сержантом роти БПЛА 3-ї ОШБР на позивний «Ткач».

У вечірньому слоті каналу «Рада» в новинах про фронт і не згадували. У гостьових студіях говорили з речником Військово-морських сил Дмитром Плетенчуком про Придніпровський напрямок, а з командиром штурмової роти 92-ї ОШБР на позивний «Червоний» — про Харківський.

12 грудня в ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» про ситуацію на фронті повідомляли усно на динамічній мапі. О 8-й було зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. У гостьових студіях подіям на фронті присвятили значну увагу. З речником ОТУВ «Хортиця» Назаром Волошиним говорили про Покровський, Курахівський, Времівський, Лиманський і Краматорський напрямки, з речником бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком — про Харківський, із командиром екіпажу БПЛА 4-ї бригади оперативного призначення «Рубіж» Андрієм Отченашем — про Лиманський, із заступником командира аеромобільного батальйону 79-ї ДШВБР Богданом Янушем — про Курахівський, а з офіцером центру спецпризначення «Омега» на позивний «Стіг» говорили невідомо про який напрямок (бо ведучі не згадали, а гість теж не сказав). Крім того, з ветераном російсько-української війни, майором НГУ запасу Олексієм Гетьманом і з керівником безпекових програм Центру «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про Покровський напрямок.

У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» робили традиційний оглядовий сюжет про різні напрямки фронту і був якісний репортаж Станіслава Кухарчука, В’ячеслава Ромодана й Володимира Гуменюка про бої артилеристів бригади «Помста» під Куп’янськом на Харківщині. У гостьових студіях говорили з пресофіцером 14-ї бригади оперативного призначення НГУ Миколою Ковалем про Покровський напрямок, із начальником розвідки зенітно-ракетного артдивізіону бригади «Рубіж» НГУ Данилом Борисенком — про Куп’янсько-Лиманський, із командиром підрозділу «Терра» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим — про Харківський. Ситуацію на Курахівському напрямку обговорили з заступником командира аеромобільного батальйону79-ї ОДШБР Богданом Янушем і з головним сержантом роти УБПАК 79-ї ОДШБР Дмитром Морозом.

Перший канал Суспільного:

10 грудня в новинах зведення Генштабу подавали усно. Крім того, був репортаж про роботу операторів БПЛА на Краматорському напрямку. В гостьових студіях про Харківський напрямок говорили з речником 3-ї ОШБР Олександром Бородіним, про Лиманський — із речником 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим, про Торецький — із пресофіцером 28-ї ОМБР Євгеном Алхімовим. Про бої в самому Торецьку говорили з головою Торецької МВА Василем Чинчиком. Експертні обговорення були зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою — про Покровський, Лиманський і Куп’янський напрямки, з воєнним оглядачем і співзасновником ГО «Союз учасників миротворчих операцій» Сергієм Грабським — про Покровський і про ситуацію на Курщині, з ветераном війни, колишнім командиром взводу батальйону «Айдар» Євгеном Диким — про Оріхівський і Покровський напрямки. Ситуацію на Покровському напрямку також обговорили з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.

11 грудня в новинах про ситуацію на фронті повідомляли усно на мапі. Був репортажний сюжет про оборону 35-ю бригадою морпіхів на Курахівському напрямку — дуже якісний сюжет, але його авторів чомусь не назвали. У розмовних студіях говорили з начальником відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим про Куп’янський напрямок, із начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком — про Харківський, із речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Торецький, з офіцером 59-ї ОМПБР Сергієм Цехоцьким — про Покровський, із командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком — про Харківський. Ситуацію на Покровському і Курахівському напрямках експертно обговорювали з ветераном російсько-української війни, майором запасу НГУ Олексієм Гетьманом.

12 грудня в новинах про ситуацію на фронті повідомляли усно. В гостьових студіях говорили з начальницею відділення комунікацій 117-ї ОМБР Юлією Зіньковською про Покровський напрямок, із представником пресслужби 24-ї ОМБР Андрієм Полухіним — про Краматорський, із начальником відділення комунікацій 48-ї окремої артбригади Богданом Петренком — про Времівський, із командиром 49-го окремого штурмового батальйону «Карпатська Січ» Євгеном Скориною — про Торецький, із командиром 3-ї бригади оперативного призначення «Спартан» Олексієм Хільченком — про Оріхівський. Крім того, обговорювали ситуацію на Покровському, Запорізькому і Куп’янському напрямках із речником Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим. З воєнним оглядачем, який більш як 20 років висвітлює воєнну тематику, Денисом Поповичем говорили про Покровський, Курахівський і Оріхівський напрямки.

Інші події на фронті

10 грудня

  • Імовірний (за інформацією Deep State) захід росіян на Сумщину

Телемарафон:

Канали «Інтер» і «Рада» тему не згадували. В ефірі каналу «Ми — Україна» давали в новинах спростування від прикордонників і Сумської ОВА. Говорили з начальником пресслужби 15-го прикордонного загону «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим.

Перший канал Суспільного:

У розмові зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою з’ясували, що це була невірна інтерпретація даних.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найгіршою за наслідками у ці дні була ракетна атака ворога 10 грудня по медичній клініці у Запоріжжі — 11 загиблих і 22 поранених. Рятувальні роботи та розбір завалів тривали всі ці три дні, тож ці події вимагали від каналів як оперативності, так і постійної уваги.

Учасники телемарафону по-різному з цим упоралися. Найбільш якісно висвітлювали ці події канали «1+1» і ICTV з СТБ, а от канал «Рада» часом повністю тему «провалював». У підсумку Перший канал Суспільного був значно оперативнішим і системнішим у відстеженні теми за сумарні зусилля марафонців.

Другою за масштабністю подією цих днів був подвійний ракетний удар ворога по Златополю на Харківщині, внаслідок якого 17 людей зазнали поранень. Тут теж Перший канал Суспільного був значно більш оперативним і системним за телемарафон, у якому канали не спромоглися навіть на пряме ввімкнення з місця події.

10 грудня

  • 4 загиблих і 20 поранених* унаслідок влучання ворожої ракети в клініку в Запоріжжі

* За інформацією на кінець доби 10 грудня, рятувальні роботи тривали.

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах о 16-й робили БЗ і повідомляли з посиланням на голову Запорізької ОВА Івана Федорова (найімовірніше, на його телеграм-канал). Тобто повідомили доволі оперативно (сам теракт стався близько 15-ї години), але більше не робили нічого.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» перший випуск новин починали з прямого ввімкнення власної кореспондентки з місця події. Оскільки тривав розбір завалів, інформація про загиблих і поранених могла змінюватися, тож протягом вечірнього слота редакція робила ще два прямих ввімкнення, а в підсумковому випуску новин — репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим.

Перший канал Суспільного:

У випуску новин о 16-й робили БЗ з посиланням на Івана Федорова і пряме ввімкнення з місця події власної кореспондентки, що було дуже оперативно. Згодом робили ще одне пряме ввімкнення, а в підсумковому випуску — репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з в.о. міського голови Запоріжжя Регіною Харченко, з депутаткою Запорізької райради Алісою Сисоєвою і з речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком.

  • 11 поранених* унаслідок ворожої ракетної атаки по Златополю на Харківщині

* Так само — за інформацією на кінець доби 10 грудня.

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» про подію усно повідомляли у випуску новин об 11-й (сама атака сталася близько 9:40). У гостьовій студії про наслідки атаки говорили з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим.

У денному ефірі каналу «Рада» не робили нічого, обмежилися усними повідомленнями з посиланнями на Синєгубова.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили БЗ. У гостьовій студії поспілкувалися з речником Харківської облпрокуратури Дмитром Чубенком.

Перший канал Суспільного:

Вже в новинах о 10-й повідомляли усно з посиланням на телеграм-канал Синєгубова. У гостьовій студії було оновлення інформації з посиланням «Суспільному повідомив міський голова Микола Бакшеєв». Інформацію постійно оновлювали й надалі. Вже о 12-й власна кореспондентка каналу Лариса Говина робила дуже якісне і докладне пряме ввімкнення з місця влучання. Згодом давали її ж репортажний сюжет (із якісною операторською роботою Юрія Лавріненка). У гостьовій студії спілкувалися про подробиці наслідків атаки та про рятувальні роботи з міським головою Златополя Миколою Бакшеєвим.

  • На Херсонщині росіяни скидами з дронів вбили жінку і поранили ще 5 людей

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» про це повідомляли з фото, згодом робили пряме ввімкнення кореспондентки, щоправда, з Миколаєва. У гостьовій студії говорили з речником Херсонської ОВА Олександром Толоконніковим.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах повідомляли усно з посиланням на голову Херсонської МВА Романа Мрочка. У гостьовій — спілкувалися з головою Херсонської ОВА Олександром Прокудіним.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися БЗ і синхроном Толоконнікова.

Перший канал Суспільного:

В новинах повідомляли усно з фото.

11 грудня

  • Розбір завалів у Запоріжжі на місці влучання ворожої ракети, вже 9 загиблих

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» давали якісний репортаж (Кіри Овес і Андрія Хубовки), зроблений напередодні ввечері. Про поточні події на місці влучання далі повідомляли у формі БЗ, а починаючи з 8-ї ранку зробили два прямі ввімкнення власної кореспондентки з місця події. У гостьовій студії говорили з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим.

У новинах ICTV та СТБ у денному ефірі робили пряме ввімкнення з місця події власного кореспондента і давали його репортажний сюжет. У розмовній студії теж говорили з Федоровим.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» робили два прямі ввімкнення кореспондентки з місця події та давали її репортажний сюжет. Говорили з речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком.

Перший канал Суспільного:

У першому ранковому випуску робили БЗ, а вже о 8-й робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з місця розбору завалів. Згодом робили ще одне пряме ввімкнення і два оригінальних репортажних сюжети (з оновленням інформації). В одному з прямих ввімкнень кореспондентка озвучила оперативно про ще одне знайдене рятувальниками тіло. У гостьових студіях говорили: з речницею ДСНС Запорізької області Юлією Баришевою (двічі протягом дня), з головною фахівчинею Запорізької облорганізації Товариства Червоного Хреста України Дариною Гуровою і з в.о. міського голови Запоріжжя Регіною Харченко.

  • До 17 зросла кількість поранених у Златополі на Харківщині

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» обмежилися БЗ. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ був репортажний сюжет з місця події. В розмовній студії говорили з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим. В ефірі каналу «Рада» тему не висвітлювали взагалі.

Перший канал Суспільного:

У новинах робили БЗ. У гостьовій студії говорили з речником Харківської облпрокуратури Дмитром Чубенком.

12 грудня

  • Завершення розбору завалів у Запоріжжі, 11 загиблих і 22 поранених

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах робили тільки БЗ. У гостьовій студії говорили з речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком. З ним же говорили й у денному ефірі каналу «Інтер», а о 18-й у новинах робили пряме ввімкнення кореспондентки (що не дуже-то оперативно, оскільки розбір завалів було закінчено близько 14-ї).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу двічі протягом першої половини дня робили прямі ввімкнення власної кореспондентки з місця події. Згодом давали її репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з депутаткою Запорізької райради Алісою Сисоєвою.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

На ці дні припадали активні події в Сирії. Учасники телемарафону і Перший канал Суспільного висвітлювали їх паритетно, основою і там, і там були експертні обговорення.

А от дві важливі для України зовнішньополітичні теми — вимоги США щодо зниження мобілізаційного віку в Україні та переговори Макрона з Туском щодо можливого в майбутньому введення західних миротворців в Україну — Перший канал Суспільного висвітлював набагато докладніше і системніше за учасників телемарафону.

10 грудня

  • Події в Сирії: перехідний уряд, втеча Асада й російських військових, удари Ізраїля

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили оглядовий сюжет, а в гостьових студіях спілкувалися з експертами — політологом-міжнародником Центру масштабування технологічних рішень Максимом Несвітайловим і військово-морським експертом, оглядачем видання «Defense Express» Володимиром Заблоцьким.

У денному ефірі каналу «Рада» самі події висвітлювали в новинах у формі коротких повідомлень. У гостьових студіях також говорили з експертами — кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком, доктором соціологічних наук, керівником Інституту конфліктології та аналізу Росії Олександром Шульгою (про реакції Росії на падіння режиму Асада) та з ізраїльським політологом, підполковником запасу ЦАХАЛу Аріє Зайденом.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в підсумковому випуску новин робили оглядовий сюжет, а ще — нарис про історії сирійців, які знайшли прихисток від режиму Асада в Україні. У гостьових говорили з виконавчим директором Центру близькосхідних досліджень Ігорем Семиволосом і з капітаном першого рангу в запасі Андрієм Риженком (про евакуацію російської військової техніки та кораблів із Сирії).

Перший канал Суспільного:

У новинах поточні події висвітлювали у формі БЗ і наводили синхрон президента Володимира Зеленського про те, що режим Асада впав, тому що російські військові — в Україні. У підсумковому випуску новин робили оглядовий сюжет. Різні аспекти теми, переважно ж як події в Сирії позначаться на війні в Україні, обговорювали з різними експертами: воєнним оглядачем і співзасновником ГО «Союз учасників миротворчих операцій» Сергієм Грабським, аналітиком програми російських і білоруських студій «Української призми» Павлом Радем, журналістом з Ізраїлю Леонідом Барацем, військовослужбовцем ЗСУ й ексмуфтієм Саїдом Ісмагіловим, власною кореспонденткою «Укрінформу» в Туреччині Ольгою Будник, тимчасовим повіреним України у Сирії у 2014—2016 роках Володимиром Джиджорою, співробітником СБУ у 2004–2015 роках Іваном Ступаком, істориком і журналістом, експертом з ізраїльсько-українських відносин Шимоном Бріманом.

  • США вимагають від України зниження мобілізаційного віку до 18 років

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» цитували президента Зеленського. В денному ефірі каналу «Рада» давали синхрон речника Держдепу Метью Міллера, цитували Зеленського, обговорювали тему з воєнним оглядачем Денисом Поповичем. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися цитуванням Зеленського.

Перший канал Суспільного:

У новинах давали синхрон Міллера і цитату Зеленського. В студії різні аспекти теми обговорювали з аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, із головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком, із командиром роти батальйону «Вовки Да Вінчі» Олександром Ябчанкою і з членкинею Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Іриною Фріз (запрошували й Олександра Федієнка, але він не зміг долучитися до ефіру).

  • США надають Україні 20 млрд доларів із заморожених російських активів

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» тему не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» тему обговорили з колишнім радником президента Зеленського з економіки Олегом Устенком.

Перший канал Суспільного:

У новинах повідомляли у формі БЗ. У гостьовій студії подію обговорили з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом.

12 грудня

  • Переговори президента Макрона і прем’єра Туска щодо миротворчої місії для України

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» тему обговорювали з послом України в Хорватії у 2010—2017 роках Олександром Левченком. У денному ефірі каналу «Інтер» робили БЗ і пряме ввімкнення (щоправда, якось, як на мене, дивно, коли про візит Макрона до Варшави розповідають у прямому ввімкненні з Брюсселя). У гостьовій студії тему обговорювали з головою української парламентської делегації в ПА НАТО Єгором Чернєвим.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу давали пряму трансляцію з зустрічі. В новинах тему висвітлювали БЗ з синхронами Туска і Макрона. Теж робили пряме ввімкнення (кореспондентки «Радіо Свобода») з Брюсселя, але про підтримку ідеї політиками Євросоюзу. В гостьових студіях говорили з експертами: директором Інституту світової політики Євгеном Магдою, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, головою ГО «Україна в НАТО» та членом Атлантичної ради Юрієм Романюком, експерткою-міжнародницею, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, речником Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим, доктором політичних наук Миколою Бучиним і з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.

  • Палата представників США затвердила оборонний бюджет-2025 без лендлізу для України

Телемарафон:

В ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» про подію не повідомляли. У денному і вечірньому ефірі каналу «Інтер» робили БЗ, але з гостями тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Приділили темі значно більше уваги, ніж це було в телемарафоні. Зокрема робили пряме ввімкнення кореспондента «Голосу Америки» з Вашингтона. У гостьових студіях тему обговорювали з експертом ГО «Інститут американістики» Олегом Преловським і з заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

10 грудня

  • Банки підписали меморандум з НБУ про зменшення лімітів на карткові перекази

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» і в денному ефірі каналу «Рада» про цю подію не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися коротким повідомленням з синхроном.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу тему обговорили з президентом Асоціації українських банків Андрієм Дубасом.

11 грудня

  • Нацполіція проводить обшуки в «Укрзалізниці», розслідуючи зловживання з міжнародними перевезеннями

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» і в денному ефірі ICTV та СТБ повідомляли про це усно на фото. У вечірньому ефірі каналу «Рада» про цю подію не згадували. У гостьових студіях телемарафону подію не обговорювали (що дивно, адже вона стосується напряму інтересів надзвичайно великих соціальних груп).

Перший канал Суспільного:

В новинах повідомляли усно на фото. У гостьових студіях говорили з начальницею сектору департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції Наталією Калиновською і з директором із корпоративної безпеки «Укрзалізниці» Олександром Риковим. Лише з ефіру Суспільного мовника глядач міг зрозуміти, що «Укрзалізниця» насправді активно взаємодіяла з Нацполіцією для викриття підозрюваних.

Теми / події, які не згадувалися в ефірі телемарафону, але згадувалися в ефірі Першого каналу Суспільного

10 грудня

  • У суді продовжили цілодобовий домашній арешт колишньому розвіднику Роману Червінському (показували БЗ і давали синхрон Червінського).
  • Більш як 70% українців підтримують поетапний вступ до НАТО за моделлю Західної Німеччини (обговорювали з головою української делегації в ПАРЄ у 2018–2019 роках Оксаною Юринець).

11 грудня

  • Через наступ росіян з 12 грудня Покровськ залишиться без газу (говорили з головою правління «Донецькоблгаз» Вадимом Батієм).
  • Financial Times: оборонні споруди на Дніпропетровщині не зводять, гроші розкрадено (говорили з членом тимчасової спеціальної комісії ВР Андрієм Богданцем).
  • Суд скасував арешт банківського рахунку сина голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи (робили БЗ з синхронами адвоката і прокурора).
  • Окупанти оголосили вироки дев’ятьом захисникам «Азовсталі» (обговорювали з головою медійної ініціативи за права людини Ольгою Решетиловою).

12 грудня

  • Акція під Київрадою з вимогою спрямувати з міського бюджету грошей на ЗСУ (робили два прямі ввімкнення з акції).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

10 грудня

  • Вища рада правосуддя звільнила суддю Арестову, в якої знайшли російський паспорт.

11 грудня

  • Активісти: у Києві планують капітально ремонтувати вулиці, які по актах обстеження цього не потребують.
  • Наші гроші: Міністерством оборони керує група людей, поєднаних спільним бізнесом.

12 грудня

  • Суд зобов’язав «Громадське» видалити розслідування про Портнова, журналісти готують нову скаргу.
  • Верховний суд остаточно звільнив свого ексголову Князева з посади судді.
  • Енергетики по-новому відмикатимуть електрику для українців.
  • nbsp;     Окупанти на Донеччині дали маріупольцю 11 років тюрми за нібито шпигунство на користь України.
  • Бутусов: Через несвоєчасні дії керівництва окупанти майже без бою зайняли укріпрайон ЗСУ під Покровськом.
  • Росія попри санкції продовжує закуповувати гвинтівки й патрони в ЄС і США

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 10–12 грудня

Примітка: тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами звіту.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Неодноразово використовували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. І були ось такі «посилання» на джерела: «мережею почали ширитися повідомлення», «почали писати телеграм-канали після публікації відео місцевими» (причому ворожими), «російські Z-блогери стверджують». Було узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактичної інформації «у місцевій владі зазначили» (ще й у ворожій). Чимало було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «стало відомо», «була інформація», «попередньо», «за різними оцінками», «ми чуємо» і навіть «це констатують всі». Без посилань повідомляли про обстріл Златополя і без посилань давали інформацію про кількість загиблих у Запоріжжі. Було кілька узагальнених розмитих псевдо на авторство суб’єктивних думок: «певні аналітики», «за даними аналітиків», «певні фахівці».

Точність:

Традиційно випадковим набором відео бойових дій «перекривали» повідомлення про ситуацію на фронті. І як завжди титрували «наживо» раніше відзняте відео і синхрони під час прямих ввімкнень.

Відокремлення фактів від думок:

Традиційно великою була кількість суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «найскладніша, найгарячіша ситуація», «залишається одним із найгарячіших», «перші моторошні хвилини», «вгатили по Запоріжжю», «зазнає шалених втрат», «гучна ніч в Росії», «Кремль у паніці шукає», «величезну заграву в небі», «вони, на жаль, загиблі», «сумнозвісний генерал», «на жаль, кількість загиблих зростає», «дістають вони, на жаль, дуже далеко», «на щастя харків’ян». Траплялися в новинах і суб’єктивні міркування журналістів: «Не знаю, хто і з якою метою таку інформацію розганяє у мережі, точніше можна припустити з великою імовірністю, що це москалота, але це абсолютна і стовідсоткова маячня». «Це треба мати, відверто кажучи, дуже такий дуже міцний дух, щоб таке робити». Також були зайві в новинах маркери авторизації («хочу заперечити», «мені принаймні нічого невідомо») і маркери посилення уваги («слід зауважити», «ясна річ», «треба сказати», «треба визнати»).

Повнота інформації:

Не досить (та й неточно) було Дениса Поповича представляти лише як «військового оглядача».

ICTV та СТБ

Достовірність:

Були «посилання» «місцеві телеграм-канали писали», «у соцмережах місцеві жителі повідомляли» (в обох випадках ворожі). Було узагальнене розмите псевдопосилання на вороже Міноборони та псевдопосилання «місцева влада традиційно заявила» (теж ворожа), «тамтешня влада заявляє», «за попередньою інформацією очевидців». Були суто абстрактні псевдопосилання: «відомо», «вже відомо», «нині відомо», «натепер відомо». Без посилань на джерела повідомляли про Златопіль.

Точність:

Випадковим набором відео «перекривали» всі зведення з фронту.

Відокремлення фактів від думок:

Переважно це були суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «найгарячішим залишається», «чи не найгарячіше», «запеклі бої», «з артилерії гатили», «окупанти вгатили», «цинічного удару ворога», «досі не може прийти до тями», «майже ущент розгатила будівлю», «понівечила і сусідню школу», «понівечив будинки», «понівечила десятки автівок», «дивом вижила», «дивовижного порятунку», «у сумнозвісних тюрмах».

«Інтер»

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «повідомляють польські медіа», «писали польські та французькі медіа». Двічі траплялися суто абстрактні псевдопосилання: «попередньо», «нещодавно поступила інформація». Без посилань повідомляли про наслідки ворожого полювання дронами за цивільними на Херсонщині. Було одне узагальнене розмите псевдопосилання на авторство суб’єктивної думки: «за оцінками активістів».

Точність:

Випадковим відео бойових дій «перекривали» зведення з фронту. Абияк архівами «перекривали» різні БЗ. «Ілюстрували» розмови з військовими випадковим відео бойових дій. У всіх фронтових зведеннях 12 грудня ведучі новин припускалися однієї й тієї ж логічної помилки, коли говорили наступне: «…на Курахівському відтинку фронту. Сили оборони відбили там майже пів сотні російських атак. Така сама інтенсивність натиску ворога і в районі Покровська. Там українські війська зупинили 40 штурмів». «Близько пів сотні» (а у зведенні Генштабу йшлося про 49) і 40 — це точно не «така сама».

Відокремлення фактів від думок:

Більшістю грубих порушень стандарту були суто емоційні оцінки журналістів у новинах і новинних елементах гостьових студій: «на фронті гаряче», «гаряче на Луганщині», «залишається найгарячішим напрямком», «найгарячіше на Покровському відтинку», «пекло на Покровському», «точаться запеклі бої», «найзапекліші бої», «нічне жахіття для окупантів», «буквально рве на шматки», «на місце трагедії», «на жаль, загинув», «цинічно обстріляли», «дивом вивіз звідти родину». Ще траплялася сумнівна образність і образні штампи: «роблять усе можливе і неможливе», «підсмалює московитів», «розвалили вороже КСП як картонні кубики».

«Рада»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів, були «посилання» «місцеві мешканці розмістили в соцмережах фото і відео» (ворожі), «деякі російські “воєнкори” вже почали писати». Траплялися узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «повідомили рятувальники», «дснсники кажуть», «місцева влада визнала» (причому ворожа). Тричі «посилалися» суто абстрактно: «попередньо», «було відомо», «наразі відомо». Без посилань наводили статистику зруйнованих російськими ударами будинків у Запоріжжі.

Точність:

Просто «талановито» «перекрили» БЗ про рейтинг від видання Politico. Просто все з точністю до навпаки: казали про Джорджу Мелоні — показували Андрія Єрмака, казали про Фрідріха Мерца — показували Мелоні, говорили про Марка Рютте — показували Мерца і так далі за списком. Абияким випадковим відео «ілюстрували» розмови з численними гостями.

Відокремлення фактів від думок:

Траплялися суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «виглядає зараз понівечено», «на місці цієї трагедії», «як символ невимовного болю, і жалю, і жаху», «люди, які мешкають неподалік, шоковані». Ведуча новин робила «експертну» оцінку: «події в Сирії стають черговим випробуванням для світового порядку і регіональної безпеки». А авторка оглядового сюжету казала ось таке: «Евакуація російських військ із Сирії та можлива втрата морської та авіаційної баз в Тартусі й Шмейнімі (так було сказано про Хмеймім) — це серйозна геополітична та репутаційна поразка Путіна та відповідний сигнал усім країнам, які орієнтуються на російську допомогу, а також сигнал країнам Заходу, які шукають важелі впливу на Кремль у питанні переговорів про припинення війни в Україні» (це навіть не «експертна» думка, а якась «політична заява»).

Повнота інформації:

Не точно і не досить було представляти Дениса Поповича лише як «військового оглядача». Без інтершуму показували й відео про повалення пам’ятників у Сирії, і рятувальні роботи з розбору завалів у Запоріжжі.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Було два узагальнених розмитих псевдопосилання на джерела фактів: «про це каже обласна влада», «заявляють наші прикордонники». Надзвичайно часто журналісти робили суто абстрактні псевдопосилання: «відомо», «стало відомо», «нам стало відомо», «як вже відомо», «як нам стало відомо», «попередньо», «за попередньою інформацією», «за нашою інформацією», «тільки-но ми отримали інформацію», «прийшла тільки що оновлена інформація». Без посилань повідомляли про Златопіль. І без посилань наводили одного разу останні дані щодо людей під завалами, поранених і загиблих у Запоріжжі.

Точність:

Було традиційне БЗ з друком доларів, Капітолієм і Кремлем з архіву. І було взагалі якесь малозрозуміле відео в БЗ про зниження мобілізаційного віку.

Відокремлення фактів від думок:

Було дуже багато суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячіший напрямок», «одним із найгарячіших на лінії фронту», «будівля дуже понівечена», «дуже сильно понівечило», «весь день гатили», «вгатили балістикою», «на місце трагедії», «найстрашніша катівня диктатури», «кривавий диктатор», «вдався до кривавих чисток», «вони зробили неймовірне», «фактично витягли з того світу», «вдалося вирвати з рук смерті», «велетенські затори». Чимало було у новинах і маркерів авторизації («хочу сказати», «хочу повідомити», «мушу повідомити», «я хочу сказати»), і маркерів посилення уваги («цікаво», «до слова»).

Повнота інформації:

З офіцером-спецпризначенцем на позивний «Стіг» говорили про «відтинок, за який відповідає ваш підрозділ». Невідомо який. Це надзвичайно грубе порушення стандарту. Так само до речника ОТУВ «Хортиця» запитання ведучої було про «ситуацію на вашому відтинку». Не досить було представляти Олега Устенка лише «економістом». Хоча би згадали, що він п’ять років був економічним радником президента України. Представляли Павла Лакійчука як «капітана першого рангу», і як завжди забули додати «у відставці».

Без інтершуму було відео в БЗ про рятувально-пошукові роботи в Запоріжжі, про події в Сирії.

Доступність подачі інформації:

На загалом якісній і красивій мапі бойових дій назви населених пунктів набрані занадто дрібним кеглем, щоби їх легко могли прочитати на екрані всі глядачі.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Були псевдопосилання «місцеві пабліки публікують відео» (ворожі), «пабліки місцеві пишуть». Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «за даними поліції», «така цифра з’явилась у ЗМІ». Чимало було суто абстрактних псевдопосилань: «наразі відомо», «нині відомо», «стало відомо», «за попередньою інформацією», «попередньо».

Точність:

Абичим «ілюстрували» розмови з гостями. А з військовими — випадковим набором фронтового відео. Подвійна фактична помилка була в новинах о 12-й 11 грудня. Ведуча казала: «До семи зросла кількість загиблих внаслідок ворожого удару по Запоріжжю 10 грудня. … Вночі рятувальники деблокували з-під завалів чотири тіла, а сьогодні зранку дістали ще одне». По-перше, чотирьох загиблих дістали з-під завалів не вночі, а ще напередодні вдень. А по-друге, 4+1 ніяк не дають 7. Взагалі з математикою цього дня у каналу була якась біда. У випуску о 16-й ведучий говорив наступне: «До дев’яти зросла кількість жертв… Іван Федоров сповістив про смерть у лікарні одного з поранених. Вночі рятувальники деблокували з-під завалів чотири тіла, зранку дістали ще два». Тут і та ж фактична помилка про «вночі». І знову-таки 4+1+2 — це ніяк не 9. Цікаво, що цю нісенітницю ведучий знову повідомляв у випуску о 17-й.

Відокремлення фактів від думок:

Траплялися суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «понівеченої ворожою ракетою будівлі», «є найгарячішим», «окупанти вгатили», «на щастя, з навколишніх будинків люди не постраждали», «дивом вціліла». Були й маркери авторизації та привернення уваги: «я хочу для розуміння сказати», «хочу звернути увагу», «до речі».

Повнота інформації:

Не досить було знову (і вже вкотре!) представляти Дениса Поповича «військовим оглядачем» (в сенсі воєнним, звісно). Без інтершуму було БЗ про Запоріжжя.

Доступність подачі інформації:

Фронтові зведення в новинах «перекривали» неадаптованою мапою Deep State. Так само нею «ілюстрували» розмови з гостями. Втім, в адаптованій мапі назви населених пунктів набрали дуже замалим кеглем, неістотно більшим за назви на самій мапі. Дарма показували скриншот зі сторінки президента Зеленського в мережі Х, та ще й виділяли там щось маркером. Усе одно роздивитися дрібний текст глядачі навряд чи можуть на екрані. І вже геть незрозуміло, навіщо було давати скриншот великого тексту з сайту американського Мінфіну. Мало того що англійською, ще й дрібно. Ще ведучий казав «нова ітерація цих розмов». Не послуговується такими словами більшість аудиторії, а отже й не розуміє, що сказав ведучий.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 9–15 грудня

Депутати у телемарафоні:

Народних депутатів в ефір телемарафону цього тижня запрошували трохи частіше, ніж попереднього — 21 раз (було 19). Як і завжди в телемарафоні, повністю домінувала владна фракція партії «Слуга народу» — 18 «депутатських» ефірів, або ж майже 86%. Як і раніше, канал «Рада» зображав «плюралізм», двічі запросивши представників «Батьківщини» й одного разу — депгрупи «Довіра». Всі інші учасники телемарафону обмежилися запрошеннями лише депутатів владної фракції парламенту. Представників фракції «Голосу» цього разу не запрошували. І традиційно для марафону не запрошували представників «Європейської солідарності».

За персоналіями картина виглядала так:

Найпопулярнішим гостем-депутатом знову був представник «Слуги народу» Єгор Чернєв, якого запрошували в ефіри чотирьох каналів коментувати теми взаємодії України з партнерами та з НАТО як голову парламентської делегації України в ПА НАТО і як заступника голови безпекового комітету парламенту. Двічі в марафон запрошували інших «слуг» — Марію Мезенцеву й Олексія Леонова. Всі інші депутати побували в ефірі марафону по одному разу. На каналі «Рада» в традиційних опитуваннях народних депутатів були представлені лише «Слуга народу», «Батьківщина», групи «За майбутнє» і «Довіра», й традиційно майже в усіх опитуваннях була позафракційна Оксана Савчук. Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк аналізованого тижня побував в ефірі марафону лише двічі (в ефірах «Ради» і «Ми — України»), але сумарно був в ефірі марафону цілих 42 хвилини. Двічі кликали і його колегу Сергія Лещенка (обидва рази в ефіри «Ради»). І Подоляк, і Лещенко виступали в якості «експертів-міжнародників».

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Звітного тижня в ефір каналу народних депутатів запрошували набагато менше, ніж зазвичай. Загалом депутати були в ефірі лише 16 разів. Зазвичай же в середньому депутатів канал запрошував по 29 разів на тиждень. Як і раніше, «депутатські» ефіри були збалансованими по лінії «влада-опозиція». До 6 депутатських ефірів «Слуги народу» слід ще додати, що одного разу, за словами ведучих, «запрошували й Олександра Федієнка зі “Слуги народу”, але він повідомив, що не зможе через робочу нараду», а ще одного разу в «дискусійному» ефірі заявляли представницю «Слуги народу» Ольгу Василевську-Смаглюк, але вона не приєдналася до розмови (без пояснення причин). Що ж до представництва опозиційних фракцій, цього разу не було доволі традиційного домінування представників «Європейської солідарності», натомість частіше, ніж це було раніше, редакція запрошувала представників «Голосу» й «Батьківщини».

Персонально список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Тут відвертих «лідерів» за запрошеннями не було. Двічі в ефірі каналу побували Інна Совсун, Олексій Кучеренко і Сергій Нагорняк. Інші депутати були в ефірі лише по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 10–12 грудня

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 17 проявів політичного піару (їх список може бути неповним). По каналах картина була такою:

Фігурантами позитивного піару були:

«Лідером» позитивного піару цього разу був прем’єр-міністр Денис Шмигаль — зусиллями чотирьох каналів і традиційно «паркетними» матеріалами без реальної новини в основі. Двоє учасників телемарафону давали «паркет» із пресконференції міністерки Калмикової та заступника керівника ОП Микити. Так само двоє — «паркет» першої леді Зеленської.

Проявів негативного піару в проаналізованому ефірі я не зафіксував.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів піару не було)

ICTV та СТБ (4 прояви)

11 грудня

«Паркет» про участь прем’єра Дениса Шмигаля в україно-німецькому бізнес-форумі. Де «новиною» був сам факт участі прем’єра в форумі.

Тричі показували «паркет» пресконференції міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової та заступника керівника Офісу президента Віктора Микити щодо надання житла ветеранам. Ще й із формулюваннями на кшталт: «житло ветеранам — це також є один із пунктів політики героїв та один із важливих кроків реалізації президентського Плану стійкості».

«Інтер» (2 прояви)

12 грудня

Був «паркетний» матеріал про те, що прем’єр-міністр Денис Шмигаль зустрівся з делегацією Європарламенту. Загальні визначення, жодної конкретики. Не новина.

Був також набір загальних фраз у «паркетному» повідомленні про те, що «заявив» та ще й «наголосив» міністр енергетики Герман Галущенко на бізнес-форумі у Берліні.

«Рада» (8 проявів)

10 грудня

Був «паркетний» матеріал про те, що президент Володимир Зеленський нагороджував лауреатів Національної премії імені Бориса Патона. З синхроном Зеленського. Лауреатів не називали та слова їм не надавали.

Двічі був «паркет» про виступ першої леді Олени Зеленської та міністра закордонних справ Андрія Сибіги на засіданні Ради з питань прав людини та гендерної рівності при МЗС.

Двічі був класичний «паркет» із виступу прем’єр-міністра Дениса Шмигаля на засіданні уряду.

У бюлетені «Парламентський день» був «паркет» про зустріч спікера парламенту Руслана Стефанчука з прем’єром Естонії. З синхроном лише Стефанчука. Власне, «новиною» був сам факт зустрічі й те, що спікер подякував Естонії за допомогу і підтримку.

11 грудня

Ведучий цитував радника президента з питань комунікацій Дмитра Литвина. Ось лише частина цитати, якою починалося це повідомлення: «Україна не уповноважувала Угорщину вести переговори з Росією, зацікавлена в реальному мирі, а не в балачках. Про це заявив радник Володимира Зеленського». Таке от питання: а нічого, що Україна так само не уповноважувала Дмитра Литвина робити зовнішньополітичні заяви від імені держави? Жодним чином не уповноважувала. То з якого дива канал «Рада» це подає як «новину» у загальноукраїнському ефірі?

Показували «паркет» пресконференції міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової та заступника керівника Офісу президента Віктора Микити щодо надання житла ветеранам.

«Ми — Україна» (3 прояви)

10 грудня

Був «паркет» про виступ першої леді Олени Зеленської на засіданні Ради з питань прав людини та гендерної рівності при МЗС.

12 грудня

Двічі давали синхрон прем’єра Дениса Шмигаля просто про подяку Німеччині та найзагальніші міркування.

В ефірі Першого каналу Суспільного

11 грудня навіщось (чесно не зрозумів, навіщо) п’ять разів давали відвертий «паркет» про участь прем’єр-міністра Дениса Шмигаля в українсько-німецькому бізнес-форумі. Це взагалі ніяка не новина. І «оборона, енергетика, відбудова, реформи та залучення інвестицій — такі теми українсько-німецького бізнес-форуму» — це взагалі ні про що. Реальною новиною звідти згодом було повідомлення канцлера Шольца на підсумковій пресконференції про передачу Україні Iris-T і Patriot.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 10–12 грудня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі: Тетяна Гончарова (10 грудня), Максим Зборовський (10 грудня) і Назар Довгий (10 і 11 грудня), які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

У звітні дні 10–12 грудня найголовніші події відбувалися на фронті. Найінтенсивніші бої велися, як і раніше, на Покровському, Курахівському і Времівському напрямку. Зросла інтенсивність боїв на Лиманському напрямку і на Курщині. У телемарафоні сумарно канали найбільше уваги приділяли Покровському, Курахівському і Времівському напрямкам. Приблизно стільки ж уваги було і до Харківського. До Лиманського напрямку і Курщини уваги було значно менше, більшість каналів не згадували про них взагалі. Фронтові репортажі робила лише частина учасників марафону. На Першому каналі Суспільного приділяли увагу різним напрямкам фронту цілком пропорційно інтенсивності бойових дій там, але менше уваги приділили Времівському напрямку.

У висвітленні найгіршого за наслідками ворожого ракетного удару по Запоріжжю 10 грудня і наступних рятувально-аварійних робіт Перший канал Суспільного приділяв ретельну увагу протягом усіх трьох днів. Натомість учасники телемарафону висвітлювали ці події дуже по-різному. Найбільш якісно висвітлювали ці події канали «1+1» і ICTV з СТБ, а от канал «Рада» часом повністю тему «провалював». Відтак ця тема висвітлювалася телемарафоном дуже нерівномірно.

З міжнародної тематики домінували події в Сирії, які й телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали паритетно, переважно спілкуванням з експертами. А от інші зовнішньополітичні теми, зокрема побажання США щодо зниження Україною мобілізаційного віку до 18 років і ймовірне в майбутньому введення на територію України західних миротворців Перший канал Суспільного висвітлював набагато докладніше і системніше за учасників телемарафону.

З тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати такі:

  • У суді продовжили цілодобовий домашній арешт колишньому розвіднику Роману Червінському (10 грудня).
  • Financial Times: оборонні споруди на Дніпропетровщині не зводять, гроші розкрадено (11 грудня).
  • Окупанти оголосили вироки дев’ятьом захисникам «Азовсталі» (11 грудня).

З важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:

  • Вища рада правосуддя звільнила суддю Арестову, в якої знайшли російський паспорт (10 грудня).
  • Суд зобов’язав «Громадське» видалити розслідування про Портнова, журналісти готують нову скаргу (12 грудня).
  • Верховний суд остаточно звільнив свого ексголову Князева з посади судді (12 грудня).

Протягом тижня з 9 по 15 грудня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуга народу» була майже 86% від усіх гостей-депутатів. Як і раніше, не було в телемарафоні представників «Голосу» та «Європейської солідарності». Депутатські ж гостьові студії Першого каналу Суспільного були, як і завжди, цілком збалансовані.

Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні протягом 10–12 грудня було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (8). Головним «бенефіціаром» проявів позитивного піару у звітні дні був прем’єр-міністр Денис Шмигаль (6 позитивних згадок). Цього разу прояви політичного піару були й в ефірі Першого каналу Суспільного.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналу «Рада» традиційно працювали троє токсичних ведучих.

Скриншот на головній: ведучі Юлія Галушка та Олег Білецький в етері телемарафону «Єдині новини» («Факти» ICTV / ютуб) 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3263
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду