Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року

20 Листопада 2024
1782

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
1782
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні.
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основних тем за 11–14 листопада.

Найважливішою тематикою цих днів була ситуація на різних ділянках фронту, з яких найскладнішими, за оцінками Генштабу, були Курахівський і Покровський, також Времівський і Куп’янський напрямки. У телемарафоні канали нерівномірно приділяли увагу саме цим напрямкам у гостьових обговореннях, натомість була доволі якісно представлена репортажна складова — репортажами та прямими ввімкненнями з фронту. Перший канал Суспільного робив менше репортажів, натомість був системнішим за телемарафон у гостьовій політиці, як у спілкуваннях з військовими з більшості напрямків фронту, так і в експертних обговореннях.

Найгіршими за наслідками були ворожі атаки 11 листопада — ракетна по Кривому Рогу, дронами по Миколаєву й авіабомбами по Запоріжжю. І телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали ці події однаково повно й оперативно.

З важливих для України закордонних подій були перші відомості про ймовірні призначення новообраним президентом США Трампом на ключові й важливі для інтересів України посади. Тут експертиза була якіснішою в ефірах Першого каналу Суспільного.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за 11–17 листопада, як і раніше, показує повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону та збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 11—14 листопада. «Лідером» за такими проявами у ці дні був канал «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару у ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні найінтенсивніші бої відбувалися, за інформацією Генштабу, на Курахівському (від 40 до 47 бойових зіткнень на добу), Покровському (від 28 до 40), Куп’янському (від 12 до 17) і Времівському (від 10 до 13) напрямках.

У телемарафоні канали по-різному висвітлювали ситуацію на цих напрямках. «1+1» найбільше уваги приділив саме Курахівському і Покровському напрямку, робили прямі ввімкнення власної кореспондентки, яка в ці дні переміщалася між цими двома напрямками, і активно обговорювали ситуацію на цих двох напрямках з різними експертами. Про ситуацію на Куп’янському напрямку говорили з військовими. Натомість менше уваги приділили Времівському напрямку.

Медіагрупа ICTV з СТБ висвітлювала події на Курахівському, Покровському і дотичних Торецькому і Краматорському напрямках репортажами власних кореспондентів, натомість узагалі не звертали уваги на події на Куп’янському та Времівському напрямках.

В ефірі «Інтера» в ці дні був лише один фронтовий  репортаж із-під Торецька, більше уваги приділяли Куп’янському напрямку, про решту згадували дуже ситуативно.

Канал «Рада» найбільше уваги приділив у ці дні Курахівському напрямку, робили звідти репортажний сюжет, обговорювали ситуацію з військовими й експертами. З Куп’янського і Лиманського напрямків робили репортажі. Значну увагу приділили боям на Курщині.

На каналі «Ми — Україна» найбільшу увагу приділяли Курахівському напрямку і Курщині.

В цілому ситуація на різних напрямках фронту у ці дні телемарафоном висвітлювалася більш активно, ніж у попередні тижні. Втім, якщо вважати «Єдині новини» таки «єдиними», все ж учасники телемарафону мали би якось координувати між собою висвітлення подій на фронті, а цього (це моє припущення, звісно) не робиться. Зрозуміло, що в такій ситуації Перший канал Суспільного набагато системніше охоплює майже всі без винятку напрямки фронту, приділяючи більше уваги тим, де бойові дії є найінтенсивнішими, або ж тим, де ситуація є найзагрозливішою. Натомість на каналі слабшою за телемарафон є суто репортажна складова.

Телемарафон:

11 листопада в ранковому ефірі каналу «Рада» у випуску новин о 8-й було традиційне зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. До фронтових подій у гостьовій студії звернулися лише одного разу. Говорили з головним сержантом взводу окремого розвідбатальйону ГУР на позивний «Удав», причому обговорювали з ним ситуацію на неназваному напрямку (що є грубим порушенням стандарту повноти інформації).

Канал «1+1» у новинах крім традиційних БЗ, де зведення Генштабу «перекривають» випадковим відео бойових дій (стандарт точності), робили два дуже якісних прямих ввімкнення власної кореспондентки Юлії Кирієнко про ситуацію на Покровському і Курахівському напрямках. У гостьових студіях говорили про ситуацію на Курахівському напрямку з командиром роти 5-ї ОШБР Миколою Зіньком, Курахівський напрямок і бої на Курщині обговорювали з виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. У журналістських матеріалах були емоційні оцінки («найгарячіші на лінії фронту» «з гарячих точок») і було чимало псевдопосилань («військові кажуть», «кажуть армійці», «є інформація», «знаємо», «стало відомо» — потрібно точно вказувати джерела, хто саме повідомив, щоб глядач мав змогу скласти уявлення про достовірність).

У вечірньому слоті каналів ICTV та СТБ у стартовому випуску новин о 18-й про ситуацію на фронті не повідомляли нічого, натомість у випуску о 18:30 уже було зведення Генштабу на якісній динамічній мапі. Більш різнобічно ситуацію на фронті було висвітлено в підсумковому випуску новин. Були пряме ввімкнення кореспондента з Донецька, щоправда, в ньому він замість розповідати про той напрямок фронту, де перебуває, розповідав про велику кількість різних напрямків, часто без посилань на джерела інформації або ж із псевдопосиланнями на кшталт «кажуть військові», «за попередніми даними», «за моїми даними» й «за моїми джерелами». Був якісний репортажний сюжет про бої танкістів під Торецьком (автори Олег Корнієнко, Олексій Євченко і Захар Комах), репортажний сюжет про бої на Курахівському напрямку і репортажний сюжет про бої на Краматорському напрямку. У гостьових студіях говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про Сіверський, Торецький і Краматорський напрямки, зі штаб-сержантом відділення комунікацій 25-ї окремої повітрянодесантної бригади — про Покровський, з головним сержантом роти 5-ї ОШБР Юрієм Сиротюком — про Краматорський. Традиційно в новинних матеріалах були оцінки журналістів («найгарячіші напрямки», «ситуація на фронті тут на Донецькому дійсно дуже, й дуже, й дуже складна» «нині залишається найгарячішим», «легендарної 93-ї бригади» тощо — потрібно уникати будь-яких оцінних суджень, щоб глядач міг обміркувати лише факти, а не особисті враження авторів, де «гаряче», а де «найгарячіше»).

12 листопада канал «Інтер» у ранковому слоті кілька разів показував оглядовий сюжет, де частина інформації була без посилань на джерела. У випуску новин о 8-й було зведення від речника Ковальова. У гостьових студіях говорили з командиром підрозділу «Терра» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим про Куп’янський напрямок, з пресофіцеркою 47-ї ОМБР Анастасією Блищик — про бої на Курщині. З «військовим оглядачем» (неточне і неповне представлення, потрібно «воєнний», бо оглядає війну, а не військо, і описати його компетенцію) Денисом Поповичем обговорювали Курахівський, Куп’янський і Торецький напрямки.

Удень на каналі «Рада» був репортажний сюжет про бої артилеристів бригади НГУ «Рубіж» на Лимано-Куп’янському напрямку фронту (у підводці ведуча взагалі не сказала, про який напрямок фронту йдеться, Це грубе порушення стандарту повноти інформації. Відповідь на класичне питання репортажу «де?» згадала кореспондентка лише наприкінці сюжету). У гостьових студіях говорили з начальником відділення 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом про Запорізький напрямок, з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником — про Харківський напрямок і Курщину. Ситуацію на фронті загалом теж обговорювали з «військовим оглядачем» (теж неточне і неповне представлення) Денисом Поповичем.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про події на фронті розповідали усно на мапі або ж на випадковому відео бойових дій (порушений стандарт точності, не можна показувати одне, а говорити про інше — глядач плутається і бачить невідповідність, через що підозрює канал у спотворенні інформації). І з традиційними оцінками («один із найгарячіших», «запеклий бій» тощо). У гостьових студіях говорили про Курахівський напрямок із речником Нацгвардії Русланом Музичуком, про Куп’янський і Лиманський — із заступником командира роти БПЛА «Фенікс» Андрієм Полторацьким. І теж обговорювали ситуацію на фронті з «військовим аналітиком» (неточне і неповне представлення) Денисом Поповичем (який цього дня був «зіркою екрану» в телемарафоні, хоча він не експерт, а журналіст, який спеціалізується на воєнній тематиці).

13 листопада у нічному слоті каналу «Ми — Україна» (єдиний учасник телемарафону, який робить для нічного слота оригінальні ефіри) говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про ситуацію на Курахівському, Покровському та Времівському напрямках, а ще про Курщину. У ранковому ефірі каналу «1+1» у перших випусках новин робили БЗ традиційно на випадковому архівному відео бойових дій. Далі в ефірі була традиційна і системна рубрика «Оперативний черговий» з Олександром Моторним, у якій було дуже якісне пряме ввімкнення Юлії Кирієнко про ситуацію на Курахівському і Покровському напрямках. Ведучий говорив із заступником командира 3-ї ОШБР Максимом Жоріним і про загальну ситуацію на фронті, і про проблеми підрозділів, і про ймовірність наступу ворога на Запорізькому напрямку. Говорили про Куп’янський напрямок з офіцером 4-ї окремої бригади «Рубіж» НГУ Володимиром Черняком. Ситуацію на Курахівському і Покровському напрямках обговорювали з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком. Про Сіверський напрямок говорили з командиром відділення БПАК 10-ї окремої гірськоштурмової бригади Романом Хльовпиком. Крім того, в новинах був якісний репортажний сюжет про оборону Торецька (Юлії Кирієнко, Олександра Ребенчука й Олега Мостового). У гостьовій студії говорили зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом про Курахівський, Запорізький, Оріхівський і Времівський напрямки. Єдине, що традиційно в журналістських матеріалах каналу було дуже багато оцінок («запеклі бої», «однією з найзапекліших ділянок фронту», «російські окупанти із маніакальною впертістю штурмують» тощо) і різноманітних псевдопосилань («кажуть хлопці», «кажуть армійці», «офіційно кажуть наші військові», «бійці кажуть», «військові наші українські кажуть» — це все є непотрібними узагальненнями, бо не всі ж хлопці кажуть, а хтось конкретний, якого годиться назвати; «мережею ширяться різні цифри» тощо).

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ починали зі зведення на динамічній мапі. Далі в новинах були два якісні репортажі — про бої десантників-артилеристів 25-ї Січеславської бригади на Покровському напрямку і про бої на Курахівському напрямку (автори Олег Корнієнко, Олексій Євченко, Захар Комах). У матеріалах були оцінки («продовжує палати вся лінія фронту», «повертає в сувору реальність», «ще з більшою люттю відправляють на голови окупантів свої снаряди» тощо) і недостовірні псевдопосилання («відомо»). У гостьових студіях говорили з т.в.о. начальника відділення комунікацій 82-ї окремої десантно-штурмової бригади Віктором Кравцовим про бої на Курщині, з офіцером відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим — про Куп’янський напрямок, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про ймовірність наступу ворога на Запорізькому.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» у стартовому випуску новин о 18-й про фронт не згадували взагалі, усно на мапі давали зведення уже в гостьовій студії. У підсумковому випуску був якісний репортаж (Софії Чолас і Сергія Тимка) про бої на Курахівському напрямку. В гостьових студіях з речником Нацгвардії Русланом Музичуком обговорювали ситуацію на Покровському і Курахівському напрямках, із представником пресслужби 79-ї ДШБР Орестом Дрималовським теж говорили про Курахівський, зі старшим солдатом 3-ї танкової бригади Рамазаном Агамалієвим говорили про ситуацію на Харківському напрямку. З керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком обговорювали ситуацію на Запорізькому, Оріхівському,  Курахівському і Покровському напрямках фронту і ситуацію на Курщині.

14 листопада в ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно на мапі (з оцінками на кшталт «найзапекліші бої»), а о 8-й ранку було зведення Генштабу від Андрія Ковальова. У гостьових студіях говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про ситуацію на Курщині, з представником пресслужби 24-ї ОМБР Андрієм Полухіним — про Краматорський напрямок, із речником 79-ї ОДШБР Орестом Дрималовським — про Курахівський, із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Оріхівський, Времівський і Придніпровський, із начальником розвідки зенітно-ракетного дивізіону бригади «Рубіж» Данилом Борисенком — про Лиманський, із начальником відділу планування 13-ї бригади оперативного призначення «Хартія» Антоном Баєвим — про Харківський.

У денному ефірі каналу «Інтер» робили БЗ на відео з телеграм-каналів підрозділів ЗСУ і так само оглядовий сюжет про різні напрямки фронту. Згодом був якісний репортажний сюжет (Ігоря Левенка, Богдана Савруцького, Ігоря Щепета) про бої артилеристів 28-ї ОМБР під Торецьком. У журналістських матеріалах було забагато оцінок («організували блискавичну засідку», «дивом уцілів», «неймовірними зусиллями», «хлопці розпочинають свою вогняну симфонію», «своїм чудодійним калібром артилеристи карають окупантів, які ой як нагрішили на нашій землі. На те вони “боги війни”») і недостовірних посилань («кажуть військові», «наші оборонці кажуть», «кажуть наші артилеристи»). У гостьових студіях говорили з начальником розвідки артилерії 4-ї бригади НГУ «Рубіж» Володимиром Назаренком про Сіверський напрямок, із військовослужбовцем Центру спецоперацій «Омега» — про Покровський, із речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський. З «військовим експертом» (неточне і неповне представлення) Іваном Тимочком обговорили ситуацію на Курахівському, Куп’янському напрямках і на Курщині.

Перший канал Суспільного:

11 листопада в новинах обмежилися БЗ, де зведення Генштабу «перекривали» набором випадкового відео бойових дій (порушений стандарт точності, не можна обманювати глядача, показуючи одне, а говорячи про інше). Про ситуацію на фронті під Куп’янськом говорили з головами РВА і МВА Андрієм Канашевичем і Андрієм Беседіним, а також із речницею 14-ї ОМБР Надією Замригою. Про бої на Курщині говорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником. З заступником командира батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Олесем Маляревичем і з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» Юрієм Федоренком говорили про Харківський напрямок (тут була якась нескоординованість між різними редакціями). З воєнним оглядачем і співзасновником ГО «Союзу учасників сил миротворчих операцій» Сергієм Грабським обговорювали ситуацію на Курахівському, Покровському, Куп’янському напрямках і на Курщині. Про Курщину говорили і з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком. З майором запасу і ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом обговорювали Курахівський, Покровський напрямки й імовірність ворожого наступу на Запорізькому. В ефірі були недостовірні посилання («десантники виклали у соцмережах», «розповів підрозділ у своєму телеграмі»). Крім того, розмови з гостями «ілюстрували» або неадаптованими мапами Deep State (стандарт повноти), або ж випадковим відео бойових дій (стандарт точності).

12 листопада був репортажний сюжет про оборону на Лиманському напрямку. Про ситуацію у фронтовому Кураховому говорили з головою Курахівської МВА Романом Падуном. З речником Сил оборони півдня Владом Волошиним говорили про Гуляйпільський і Оріхівський напрямки, з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський, із командиром взводу Степаном Барною — про Сіверський, із речником 79-ї ОДШБР Орестом Дрималовським — про Курахівський. З заступником голови Бердянської райради Віктором Дудукаловим говорили про накопичення ворожих військ у Бердянську в контексті ймовірного наступу ворога на Запоріжжя. З головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном обговорили ситуацію на Курщині, на Краматорському та Сіверському напрямках. Продовжували «ілюструвати» розмови з військовими неадаптованими мапами й випадковим відео. А ведучий одного разу «посилався» на джерела ось так: «є інформація, не підтверджена, з проросійських джерел» (надзвичайна «достовірність»!).

13 листопада крім зведень Генштабу на мапі в новинах був репортажний сюжет про бої мінометників на Лиманському напрямку поблизу Тернів. У гостьових студіях цього дня говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про ситуацію на Торецькому, Краматорському і Сіверському напрямках. З командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком говорили про Куп’янський, із військовослужбовцем 81-ї бригади ДШВ Денисом — про Сіверський, із «воєнним оглядачем» (недостатнє представлення) Василем Пехньом обговорювали Курахівський напрямок, із воєнним аналітиком Інституту євроатлантичного співробітництва Ігорем Козієм — Курахівський і Покровський, із виконавчим директором Українського центру безпеки й співпраці Дмитром Жмайлом — теж обговорювали Курахівський, загальну ситуацію на фронті — з головою ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком.

14 листопада було коментоване БЗ про відбиття ворожого штурму на Курщині, Тарас Ібрагімов робив пряме ввімкнення про бої на Харківському напрямку. В гостьових студіях говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про Времівский, Придніпровський і Запорізький напрямки, з речником 13-ї бригади оперативного призначення НГУ «Хартія» Романом Дегтярьовим і з пресофіцером 3-ї ОШБР Олександром Бородіним — про Харківський, із пресофіцером 28-ї бригади Євгеном Алхімовим — про Торецький, із речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником — про бої на Курщині, з офіцером 59-ї ОМПБР Сергієм Цехоцьким — про Покровський напрямок, із командиром відділення 93-ї ОМБР на позивний «Омар» — про Краматорський, із «військовим оглядачем» (неточне і неповне представлення) Денисом Поповичем — про Курщину.

Інші події на фронті в ці дні:

11 листопада

  • Росіяни впритул розстріляли двох беззбройних українських військовополонених на Курщині

Телемарафон:

В ефірі ICTV та СТБ повідомляли з посиланням на омбудсмана Дмитра Лубінця.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно з посиланням на сторінку Лубінця в соцмережі, згодом — на телеграм-канал Лубінця.

  • На Курахівському водосховищі росіяни зруйнували дамбу

Телемарафон:

В ефірі «1+1» повідомляли усно з псевдопосиланням «з’явилася інформація, поки що теж не підтверджена».

У наступному ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли усно, але вже з посиланням на голову Донецької ОВА Вадима Філашкіна.

Перший канал Суспільного:

У випуску о 18-й повідомляли усно на мапі з якісним посиланням «Суспільному розповів начальник Курахівської міської адміністрації Роман Падун». Подію і її значення для фронту на цій ділянці обговорили з майором запасу та ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом.

12 листопада

  • Наслідки підриву дамби Курахівського водосховища

Телемарафон:

На каналі «Інтер» згадали про це в огляді з посиланням на голову Донецької ОВА Вадима Філашкіна. Обговорювали з «військовим оглядачем» (неточне і неповне представлення) Денисом Поповичем.

На каналі «Рада» повідомляли усно на фото і теж обговорювали з Поповичем, якого так само представляли неточно і неповно.

На каналі «Ми — Україна» обмежилися усним повідомленням на мапі.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу обговорювали подію і можливі наслідки з головою Курахівської МВА Романом Падуном і з експертом з питань довкілля Мережі захисту національних інтересів «АNТS» Олегом Листопадом.

14 листопада

  • Deep State: Росіяни окупували Іллінку й увійшли до Куп’янська
  • Генштаб спростував повідомлення про окупацію Іллінки та про вхід ворожих військ у Куп’янськ

Телемарафон:

В ефірі «Ми — Україна» говорили з головою Куп’янської РВА Андрієм Канашевичем. На «Інтері» робили пряме ввімкнення з Харкова, де був синхрон голови Харківської ОВА Олега Синєгубова. Були псевдопосилання на кшталт «у мережі тим часом з’явилася інформація».

Перший канал Суспільного:

У випуску новин о 7-й повідомляли усно на мапі Deep State. Об 11:22 дали спростування від Генштабу на мапі та з посиланням «про це в офіційних соцмережах повідомив центр стратегічних комунікацій Генштабу» (дивно казати про «офіційні соцремежі» — це якийсь оксюморон). У гостьових студіях говорили з головою Куп’янської МВА Андрієм Беседіним і з «військовим оглядачем» (неточне і неповне представлення) Денисом Поповичем. Наводили й синхрон Олега Синєгубова.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найгірші за наслідками ворожі атаки цього тижня сталися в понеділок 11 листопада. Загибель жінки з трьома дітьми у Кривому Розі, 5 загиблих у Миколаєві, один загиблий і 21 поранений у Запоріжжі. І в телемарафоні, і на Першому каналі Суспільного всі ці три події висвітлювали достатньо повно і доволі оперативно, з прямими ввімкненнями з місць і з залученням у гостьових студіях ньюзмейкерів.

11 ж листопада росіяни здійснювали імітаційні запуски ракет, ця новина поєднувалася з повідомленням від ЦПД про готовність ворога до масованих ракетно-дронових атак. І в телемарафоні, і на Першому каналі Суспільного тематику якісно обговорювали з експертами.

13 листопада була ворожа атака по Києву. Хоч від неї не було масштабних наслідків, утім вона стала першою за останні 2,5 місяця комбінованою (і ракетами, і дронами). У телемарафоні репортажно темі приділили більше уваги в ефірах каналу «1+1» і каналу «Рада», на Першому каналі Суспільного натомість більше уваги приділили експертним оцінкам і прогнозам.

11 листопада

  • Внаслідок удару по Кривому Рогу балістичними ракетами було поранено 14 людей, під завалами шукали жінку з трьома дітьми

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» у перших випусках новин про атаку повідомляли усно й усно на фото, щоправда або без будь-яких посилань на джерела, або ж із недостовірними псевдопосиланнями («відомо», «є інформація», «за даними медиків»). У випуску новин о 14-й давали синхрон голови Криворізької РВА Євгена Ситниченка. А вже о 15-й було пряме ввімкнення кореспондентки з Кривого Рогу, згодом вона робила ще одне ввімкнення (щоправда, у цих ввімкненнях так само були численні недостовірні посилання («вже відомо» «також відомо» «за оцінками медиків» «рятувальники кажуть» «медики кажуть» «люди розповідають» «як щойно стало відомо»).

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в стартовому випуску о 18-й було пряме ввімкнення з Кривого Рогу власної кореспондентки (тут також траплялися недостовірні посилання «місцева влада почала повідомляти», «наразі відомо», «була інформація»). У підсумковому випуску новин о 20-й був репортажний сюжет. У гостьовій студії про наслідки атаки говорили з заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським.

Перший канал Суспільного:

Канал повідомив про подію раніше за телемарафон (у випуску новин об 11-й), посилалися на голову Ради оборони міста Олександра Вілкула. А в гостьовій студії давали оновлені дані з посиланням на телеграм-канал керівника Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака. В блоці о 13-й у гостьовій студії спілкувалися з головою Криворізької РВА Євгеном Ситниченком і робили пряме ввімкнення з місця влучання. Пряме ввімкнення робили й о 18-й і говорили з головою Ради оборони Кривого Рогу Олександром Вілкулом. Згодом у новинах давали репортажний сюжет. У журналістських матеріалах також траплялися недостовірні посилання («попередньо», «у соцмережах буквально нещодавно з’явилася інформація»).

  • 5 людей загинуло внаслідок ворожої атаки дронами по Миколаєву

Телемарафон:

У ранковому блоці телеканалу «Рада» о 6-й повідомляли усно з посиланням на голову ОВА Віталія Кіма. Вже о 7:40 було пряме ввімкнення власної кореспондентки з синхроном постраждалої жінки. Ще одне пряме ввімкнення було о 8-й. У випуску о 9-й давали синхрон речниці обласної ДСНС Ілляни Пацюк. Згодом у гостьовій студії говорили з головою Миколаївської ОВА Віталієм Кімом. У журналістських матеріалах були недостовірні посилання («відомо», «місцева влада каже»).

У денному ефірі каналу «1+1» о 12-й робили БЗ, втім подавали інформацію без посилань на джерела. У випуску новин о 13-й був репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з Віталієм Кімом. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ у випуску новин о 18-й було пряме ввімкнення власної кореспондентки, о 19-й — її репортажний сюжет, у підсумковому випуску — знову пряме ввімкнення. У ввімкненнях були емоційні оцінки («ми знову пережили пекельну ніч», «ми знову пережили трагічну ніч», «люди і досі не можуть оговтатися», «цинічної атаки росіян» тощо) і недостовірні посилання («люди розповідають»).

Перший канал Суспільного:

У першому випуску новин вранці робили БЗ на відео зі сторінки ДСНС Миколаївщини, в інформації посилалися на телеграм-канал Віталія Кіма. У випуску о 7:30 додали синхрони місцевих жителів, а о 8-й робили пряме ввімкнення. В цих матеріалах були недостовірні посилання («відомо», «повідомили в телеграм ДСНС області»). О 10-й ранку говорили з речницею ДСНС Миколаївщини Ілляною Пацюк, а о 12-й у новинах був якісний репортажний сюжет (Олександра Гордієнка і Романа Волинського).

  • Один загиблий і 21 поранений унаслідок авіаударів ворога КАБами по Запоріжжю

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили БЗ на відео зі сторінки обласної ДСНС у соцмережі, посилалися на голову Запорізької ОВА Івана Федорова. Згодом із ним уже говорили в гостьовій студії. О 9:30 і о 10-й були прямі ввімкнення власної кореспондентки з Запоріжжя Єви Миронової. В них були оцінки («цих трагічних подій», «підступно обстріляв» тощо) і недостовірні посилання («наразі відомо», «знаємо»).

У стартовому випуску новин на «1+1» о 12-й було пряме ввімкнення власної кореспондентки з Запоріжжя. Згодом було ще два ввімкнення. У ввімкненнях були оцінки («цинічно атакували місто», «авіабомба вгатила в спальню»), було недостовірне посилання «відомо», а частину фактів подавали без посилань. Кореспондентка казала то про авіабомбу, то про ракету (стандарт точності). І, як завжди на каналі, був неправдивий титр «наживо» на раніше відзнятому відео і синхронах. У гостьовій студії говорили з в.о.міського голови Запоріжжя Регіною Харченко.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ було БЗ без посилань на джерела і синхрон лікарки про стан поранених. І був якісний репортажний сюжет (Андрія Почтєва й Артема Дежанкова).

Перший канал Суспільного:

У стартовому випуску новин о 7-й робили БЗ з посиланням на телеграм-канал Івана Федорова і з відео зі сторінки ДСНС Запоріжжя в соцмережах. Уже о 7:40 оперативно робили пряме ввімкнення власної кореспондентки. Далі у ранкових випусках і в гостьових студіях робили ще три прямі ввімкнення. Згодом показували репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з в.о. міського голови Запоріжжя Регіною Харченко. У журналістських матеріалах траплялися недостовірні посилання («повідомляють жителі Запоріжжя у соцмережах», «повідомили в телеграм Нацполіції області») й оцінки («знервовано стискає телефон у руці»). Ведучий у двох випусках анонсував репортаж «Анастасія Приходько покаже», а авторкою була Анастасія Потапенко.

  • ЦПД: росіяни накопичили ракети для масованих обстрілів українських міст
  • Імітаційні пуски ракет російськими літаками

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» це обговорювали з генерал-лейтенантом (забули сказати, що у відставці) та засновником благодійного фонду «Закриємо небо» Ігорем Романенком.

У денному ефірі «1+1» говорили з виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.

У вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися БЗ на архівному відео.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно з посиланням на керівника ЦПД Андрія Коваленка. У гостьових студіях обговорювали з льотчиком-випробовувачем першого класу, полковником Повітряних сил ЗСУ Олександром Лиходідом і з президентом Української авіаційної асоціації Геннадієм Хазаном.

12 листопада

  • У Кривому Розі з-під завалів будинку дістали тіла жінки та її трьох дітей

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» о 6-й про це повідомляли з посиланням на голову Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака. І був репортажний сюжет, знятий напередодні з традиційними оцінками («дивом вижив») і недостовірними посиланнями («кажуть медики»). У випуску о 8-й було пряме ввімкнення, з такими ж порушеннями («дійсно трагічний ранок», «стало відомо» тощо). У гостьовій студії говорили з головою Дніпропетровської ОВА Сергієм Лисаком.

У денному ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися репортажним сюжетом.

Перший канал Суспільного:

У першому випуску новин о 7-й було БЗ з посиланням на Лисака. У випуску о 9-й і о 9:50 були прямі ввімкнення, згодом зробили репортажний сюжет. Говорили з головою Криворізької ОВА Євгеном Ситниченком. У журналістських матеріалах цього разу було чимало емоційних оцінок («доброго ранку, колеги, якщо його можна назвати таким», «однак дива не сталося», «емоції людей, які чергували цю ніч, важко описати», «до місця трагедії», «дивом уцілів», «однак дива, на жаль не сталося», «насправді мало хто може зібрати себе докупи», «всі до останнього чекали, що станеться диво і їх знайдуть») і були недостовірні посилання («за даними правоохоронців», «місцеві жителі з нами ділилися»).

13 листопада

  • Перша за 2,5 місяця комбінована ракетно-дронова атака по Києву

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» про атаку повідомляли без посилань на джерела, «перекривали» абиякими архівами. Використовували відео з анонімних телеграм-каналів «Киевский движ» і «Левый берег». Згодом робили пряме ввімкнення кореспондентки з Броваського району з місця падіння уламків з синхроном речниці ДСНС Київщини Вікторії Рубан. У гостьових студіях подію обговорювали зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом і з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про атаку повідомляли усно і без посилань на джерела. У гостьових студіях не обговорювали.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет про наслідки падіння уламків на Київщині. В сюжеті були оцінки («вороже залізяччя вщент зруйнувало будівлю»), використовували відео з анонімного телеграм-каналу «Київ Info». У гостьовій студії тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У новинах повідомляли про подію усно і наводили синхрон речниці ДСНС Київщини Вікторії Рубан. Натомість у гостьових студіях говорили з речником Київської МВА Михайлом Шамановим, а експертно тему обговорювали з виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, із воєнним аналітиком Інституту євроатлантичного співробітництва Ігорем Козієм, з авіаекспертом і заступником гендиректора компанії виробника засобів РЕБ Анатолієм Храпчинським і з «авіаекспертом» (недостатнє представлення) Богданом Долінце.

14 листопада

  • Похорон трьох дітей і матері, загиблих унаслідок ворожого ракетного удару по криворізькій багатоповерхівці

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» було пряме ввімкнення, щоправда не з Кривого Рогу, де відбувалася подія, а з Дніпра (чесно скажу, така собі ідея).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу обмежилися БЗ з синхронами людей.

  • На Донеччині росіяни розстріляли цивільну жінку, яка йшла вулицею

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» повідомляли усно з фото. Ведучий у трьох випусках новин помилково казав «у Тернах на Луганщині» (при тому, що сам же посилався  «за даними Донецької обласної прокуратури»).

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно з фото.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

На самому початку тижня зовнішньополітична тематика ознаменувалася абсолютно недостовірною інформацією про те, що новообраний президент США Доналд Трамп нібито поговорив із російським диктатором Путіним. Відтак 11, 12 листопада і навіть у наступні дні якась частина ефірів була присвячена власне дивним питанням «так говорили чи ні?» і «якщо говорили, то про що?». Мені здалося, що Перший канал Суспільного приділив цьому занадто багато уваги, в телемарафоні ця хистка тема обговорювалася більш помірно. З іншого боку, в телемарафоні її «розтягли» на два дні, а Суспільний мовник обмежився лише одним ефірним днем.

Натомість починаючи з 12 листопада вже почали з’являтися різні заяви про можливі кадрові призначення у майбутній адміністрації Трампа на ключові (зокрема і з точки зору інтересів України) посади. В ефірі телемарафону долучали важливих ньюзмейкерів (наприклад, міністра закордонних справ Сибігу), натомість в ефірах Першого каналу Суспільного, на мій погляд, сильнішою була експертна складова гостьових студій, зокрема, завдяки ширшому залученню суто американських експертів і політиків, краще занурених у тему.

11 листопада

  • Трамп, можливо (?!!), поговорив із Путіним

Телемарафон:

В ефірі каналу «Рада» давали в новинах спростування речника МЗС, а саму інформацію Washington Post давали в бекґраунді, що, на мій погляд, правильно. Було недостовірне посилання «американські медіа вже констатують». Обговорювали тему з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

Так само телеканал «1+1» починав зі спростування речника МЗС. У гостьовій студії тему не обговорювали.

На каналах ICTV та СТБ основною новиною вже чомусь стало, що «Пєсков заявив», але взагалі не згадали про спростування речника українського МЗС.

Перший канал Суспільного:

Вже у випуску новин о 7-й ранку цитували Washington Post «із посиланнями на джерела, знайомі з діалогом». Лише у «хвості» повідомлення було про спростування речником українського МЗС Георгієм Тихим того, що нібито Україну про розмову повідомляли (у всій цій історії по-справжньому достовірним було лише це спростування). У гостьових студіях обговорювали це з експертом ГО «Інститут американістики» Олегом Преловським, який дуже доречно звернув увагу на те, що від американської сторони нічого офіційно не говорилося, а на слова речника Кремля не слід узагалі зважати, бо вони за визначенням можуть бути брехливими. Також говорили з політологом-міжнародником і викладачем Київського держуніверситету Петром Олещуком, який нагадав, що «Пєсков відповідальний за дезінформацію», і сказав, що «можна припустити, що розмова справді могла бути». Крім того, говорили з членом Республіканської партії США, керівником окружного відділення партії в штаті Нью-Йорк Борисом Пінкусом, із політичною аналітикинею і головною редакторкою порталу «After Empire» Ольгою Курносовою (назву порталу слід було хоча би перекласти українською, бо в такому вигляді ця назва нічого не говорить як мінімум глядачам, які не знають англійської), з міністром закордонних справ у 2019-2020 роках Вадимом Пристайком і з віцепрем’єром з європейської інтеграції у 2005 році Олегом Рибачуком. Мені здається, що редакція абсолютно невиправдано роздула цю тему, в основі якої лежав цілковито недостовірний нібито факт. Натомість значно менше, ніж належить, приділили зусиль і ефірного часу справді важливим подіям, на які був надзвичайно багатим той день — на фронті, в Запоріжжі, Кривому Розі, Миколаєві тощо.

12 листопада

  • Продовження обговорень на тему, чи говорили Трамп з Путіним

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» був на цю тему оглядовий сюжет. Як не дивно, не робили пряме ввімкнення з власним кореспондентом із Вашингтона (що було б логічно). У гостьовій студії обговорили тему з експертом Центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим. У рамках теми були недостовірні посилання «ми знаємо», «ми чули повідомлення» тощо.

В ефірі каналу «Рада» тему не згадували.

В ефірі «Ми — України» робили пряме ввімкнення власкора зі США (який робив оцінки й недостовірні посилання — «це потужний медіагігант, який має величезний вплив на політичні процеси», «за даними американських ЗМІ» тощо). Говорили теж з Ігорем Поповим.

  • Трамп визначився з кандидатурами держсекретаря та радника з нацбезпеки

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» це повідомляли на БЗ з архівного відео. Обговорювали тему теж з експертом Центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.

На каналі «Рада» вдень повідомляли про це усно з «посиланнями» на кшталт «відомо». Обговорювали тему з «політологом» (недостатнє представлення) Володимиром Фесенком і з надзвичайним і повноважним послом у Хорватії  2010–2017 роках Олександром Левченком.

Канал «Ми — Україна» робив пряме ввімкнення кореспондента з США (були «посилання» «впевнені закордонні партнери»). І обговорювали тему з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим.

Перший канал Суспільного:

Канал повідомляв про це на архівному відео з посиланнями «повідомила Reuters з посиланням на джерела», «пише Wall Street Journal із посиланням на джерела». Робили пряме ввімкнення зі США кореспондента «Голосу Америки». Обговорювали тему з аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим і з головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком.

13 листопада

  • Трамп призначить спецпредставника з переговорів про мир в Україні
  • Трамп визначився з кандидатурами директора ЦРУ і глави Пентагону

Телемарафон:

У нічному слоті каналу «Ми — Україна» обговорювали «кадрові» питання Трампа з кандидатом політичних наук і виконавчим директором Міжнародної асоціації малих громад Олексієм Буряченком, з «політологом-міжнародником» (недостатнє представлення) Максимом Несвітайловим, з експертом-міжнародником і депутатом ВР VI скликання Євгеном Добряком і з речником Українського конгресового комітету Америки Андрієм Добрянським.

У ранковому ефірі «1+1» говорили про це з дипломатом і директором Центру оборонних стратегій Олександром Харою.

В денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися лише БЗ на архіві (з оцінками: «які його палко підтримували»).

В підсумковому випуску каналу «Рада» зробили оглядовий сюжет. Говорили на тему з заступником голови Комітету ВР з нацбезпеки, оборони і розвідки Єгором Чернєвим і з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. І обговорювали це з радниками керівника Офісу президента Сергієм Лещенком і Михайлом Подоляком. У матеріалах були оцінки і недостовірні посилання («частина аналітиків вважає», «за даними американських ЗМІ»).

Перший канал Суспільного:

У підсумковому випуску робили оглядовий сюжет (у ньому були недостовірні посилання «американські медіа пишуть», «за даними американських ЗМІ»). У гостьових студіях обговорювали тему з програмною директоркою ГО «Міжнародний центр української допомоги» Іриною Красноштан, з експертом ГО «Інститут американістики» Олегом Преловським, із речником Українського конгресового комітету Америки Андрієм Добрянським, із членом Республіканської партії США Борисом Пінкусом, із головою правління Інституту світової політики Віктором Шлінчаком, із керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з депутатом округу Рок у штаті Вісконсін Юрієм Рашкіним.

  • Байден зустрівся з Трампом у Білому домі

Телемарафон:

В ефірі каналу «Ми — Україна» подію обговорили з «політологом-міжнародником» (недостатнє представлення) Максимом Несвітайловим і з експертом-міжнародником, депутатом ВР VI скликання Євгеном Добряком.

В ефірах каналів «1+1», ICTV та СТБ обмежилися усними повідомленнями.

В ефірі каналу «Рада» говорили про це з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (імовірно, в якості експерта?).

Перший канал Суспільного:

На каналі робили трансляцію прибуття Трампа до Білого дому і протокольної частини самої зустрічі. Обговорили подію з речником Українського конгресового комітету Америки Андрієм Добрянським.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

12 листопада

  • Кабмін спростив механізм переведення військових через застосунок «Армія+»

Телемарафон:

Канал «Рада» повідомляв про це усно і цитував президента Володимира Зеленського. Так само зробили і на каналі «Ми — Україна», але далі тему обговорили з заступницею міністра оборони Катериною Черноргоренко.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно й обговорювали з тією ж Черногоренко.

13 листопада

  1. Екскерівнику метро Києва оголосили підозру і розшук

Телемарафон:

Про це повідомляв канал «1+1».

14 листопада

  • Нардепу-втікачу Одарченку заочно присудили 8 років за спробу підкупу Найєма

Телемарафон:

В ефірі «Ми — Україна» не згадували. В ефірі каналу «Інтер» зробили БЗ на фото. У повідомленні «забули» згадати, що нардеп Одарченко — із фракції «Слуга народу».

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ на фото

  • Нардепу Шевченку оголосили підозру у держзраді

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» говорили з радницею з комунікацій ДБР Тетяною Сап’ян. А в підсумковому випуску зробили сюжет. У сюжеті були оцінки («приголомшив заявою» «і таку любов легко пояснити»). В усіх цих елементах «забули» згадати, що нардеп Шевченко — із фракції «Слуга народу».

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

11 листопада

  • Заступницю керівника Львівської МСЕК ДБР підозрює в приховуванні мільйонних статків (журналісти Суспільного намагалися записати інтерв’ю з нею, вона тікала від камери).

12 листопада

  • Financial Times: Трампа зацікавили два пункти Плану перемоги Зеленського (обговорювали з аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, із керівницею мовлення «Голосу Америки» в Східній Європі Мирославою Гонгадзе та з головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком).
  • 47-ма ОМБР закликала своїх військових добровільно повернутися з СЗЧ (обговорювали з начальником рекрутингового відділу 47-ї ОМБР В’ячеславом Смирновим).
  • Опитування КМІС: третина українців готові до територіальних поступок Росії заради миру (говорили з президентом Центру досліджень політичних цінностей Олесем Донієм).
  • Офіс президента звів активіста Стерненка з головкомом Сирським (обговорювали з правозахисницею і співзасновницею ГО «Принцип» Любов’ю Галан).

13 листопада

  • Опитування групи «Рейтинг»: 64% українців підтримують 5% військового збору (обговорювали з «політологом» (недостатнє представлення) Володимиром Фесенком).

14 листопада

  • Дослідження руху «Чесно»: без голосів проросійських нардепів Верховна Рада не змогла б ухвалити понад 860 рішень (обговорювали з аналітикинею руху «Чесно» Софією Лазаревою).
  • Голову ліквідованого Окружного адмінсуду Павла Вовка відсторонили від правосуддя (обговорювали з юристом Центру протидії корупції Романом Вербовським).
  • Під час пожежі на Харківщині загинуло 4 дитини і один дорослий (робили БЗ).
  • Нардеп Костенко: Міноборони обіцяє напрацювати законопроєкт про умови демобілізації до 18 грудня (обговорювали з народними депутатами Юрієм Камельчуком від «Слуги народу» й Олексієм Гончаренком від «Європейської солідарності»).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

11 листопада

  • Ректора КПІ звинувачують у плагіаті, причому з російських джерел.
  • Окупанти засудили вісьмох українських полонених морпіхів до 17 років ув’язнення кожного нібито за обстріли Маріуполя.
  • Бізнес-асоціації закликали владу до термінових переговорів із питання бронювання працівників.

12 листопада

  • Працівник столичного ТЦК намагався накласти на себе руки, вистреливши у голову.
  • Суд виніс вирок обвинуваченим у справі про вбивство добровольця «Свободи».
  • Поліція прийшла з обшуками в «Київтеплоенерго».
  • «Схеми»: донька та племінник народного депутата від партії «Слуга народу» Геннадія Касая купили квартири в ОАЕ.

2. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 11–17 листопада

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня в телемарафоні «депутатських» студій було менше, ніж зазвичай — 14 (до прикладу, в попередні тижні було 22, 15, 21, 18, 20 тощо). Втім, «концентрація» представників владної фракції партії «Слуга народу» залишалася незмінно високою — 11 студій із 14 (це майже 79% від усіх). Крім «слуг», двічі запрошували представників фракції «Батьківщини» й одного разу — депутатської групи «Довіра». Вже стала недоброю традицією марафону відсутність у гостьових студіях не лише представників «Європейської солідарності», але і фракції «Голосу». Більшість запрошень депутатів було у студіях телеканалу «Рада» (понад 64% всіх «депутатських» студій), інші канали депутатів запрошували мало, а канали ICTV та СТБ цього тижня депутатів не запрошували взагалі. На «Раді» дві третини запрошень отримали представники «слуг», третина була за «Батьківщиною» і «Довірою». Інші канали кликали в свої ефіри винятково представників владної фракції.

За персоналіями картина виглядала так:

Цього тижня окремі депутати якоїсь виняткової популярності в телемарафоні не мали. Двічі запрошували представників «Слуги народу» Олексія Леонова (як члена Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, бо вже триває бюджетний процес) і Сергія Нагорняка (як члена Комітету з питань енергетики та ЖКП, бо цього тижня виникали проблеми з ворожими обстрілами енергосистеми). Інших депутатів запрошували по одному разу.

Крім народних депутатів, в ефіри канали часом кликали і депутатів обласних і місцевих рад, але з ними переважно обговорювали наслідки ворожих атак по їхніх містах і областях. З цього розряду традиційно випадав депутат Київради від «Слуги народу» Андрій Вітренко, який був у ефірі каналу «Інтер» із традиційною незбалансованою критикою Київської міської держадміністрації. В традиційних депутатських опитуваннях на каналі «Рада» зверталися лише до депутатів «Слуги народу», «Батьківщини» (традиційно лише до Михайла Цимбалюка) та представників депутатських груп «Довіра» і «За майбутнє». До опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» так само, як і в гостьових студіях, не зверталися.

На звітному тижні було порушено одну сталу традицію. Радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка запросили в ефір марафону лише одного разу (традиційно 20 хвилин він був в ефірі на «Раді» у середу).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

На Перший канал Суспільного, як і раніше, народних депутатів запрошували частіше, ніж у телемарафон — таких запрошень було 23 протягом тижня. Традиційно їхній склад за фракціями був набагато більш збалансованим. Більше запрошень мали представники «Слуги народу», оскільки їхня присутність, зрозуміло, є обов’язковою в усіх дискусійних студіях, коли запрошують до два чи по три депутата одночасно. З опозиційних фракцій відчутно переважали представники «Європейської солідарності».

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

З народних депутатів найчастіше запрошували Олексія Гончаренка з «Європейської солідарності», Павла Фролова зі «Слуги народу» та Ганну Скороход із депгрупи «За майбутнє». Останню запрошували як голову тимчасової слідчої комісії з питань захисту прав військовослужбовців.

3. Прояви політичного піару в телемарафоні 11–14 листопада

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 15 проявів політичного піару (їх список може бути неповним через технічну неможливість повністю прослухати всі ефіри). По каналах картина була такою:

Фігурантами позитивного піару були:

У проаналізовані дні впевненими лідерами за позитивними піарівськими згадками стали компанія «Нафтогаз України» та її очільник Олексій Чернишов. Трохи відстали перша леді Олена Зеленська і прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Цього разу до списку не потрапив президент Володимир Зеленський. Усі згадки про нього і цитування його слів були реальними новинами. Негативний піар був присвячений лише Київській міській державній адміністрації на каналі «Інтер».

Опис проявів на каналах:

«1+1» ( проявів піару не фіксував).

ICTV та СТБ (2 прояви):

11 листопада

Попри те, що цього разу в повідомленні про «Нафтогаз України» була-таки новина — відкриття нової свердловини — синхрон очільника компанії Олексія Чернишова був як під копірку таким же, як були і десятки попередніх його синхронів у телемарафоні. В ефірі це було двічі.

«Інтер» (3 прояви):

14 листопада

Традиційно в гостьовій студії депутат Київради від «Слуги народу» Андрій Вітренко однобічно й різко критикував КМДА, цього разу за те, що зупиняють міський транспорт при повітряних тривогах, та й узагалі, що не розв’язують транспортні питання столиці. З оцінками на кшталт «такої безвідповідальної поведінки Київської міської державної адміністрації». І принагідно критикував керівництво Київського метрополітену. Звісно ж, ведуча в цій розмові не подбала про таку дрібницю як баланс думок.

Двічі показували традиційний «паркет» про «Нафтогаз України» з синхроном його очільника Олексія Чернишова про нафтогазовий потенціал України. Без новини як такої.

«Рада» (6 проявів):

12 листопада

Був «паркет» про презентацію реформи шкільного харчування першою леді Оленою Зеленською.

І виступ на саміті шкільного харчування прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

І традиційний «паркет» із засідання Кабміну із синхроном Шмигаля.

І ще один синхрон Шмигаля про реформу МСЕК.

У бюлетені «Парламентський день» був класичний «паркет» про зустріч спікера парламенту Руслана Стефанчука з Жозепом Боррелем. Борель виявився лише «декорацією», бо в повідомленні йшлося винятково про те, що «зазначив» і «наголосив» пан Стефанчук. Утім, нічого з «наголошеного» та «зазначеного» новиною не було.

Там же раптово як новину подавали суб’єктивну думку нардепа Єгора Чернєва, що адміністрація Байдена «може дати» Україні дозвіл бити американською зброєю вглиб Росії (а може і не дати, тож у чому тут новина?).

«Ми — Україна» (4 прояви):

12 листопада

Двічі показували «паркет» про презентацію реформи шкільного харчування першою леді Оленою Зеленською.

Давали аж два синхрони голови правління «Нафтогазу України» Олексія Чернишова в сюжеті про сонячні батареї на лікарнях.

14 листопада

Наводили з соцмережі цитату радника керівника ОП Михайла Подоляка. Просто його суб’єктивні оцінки та «настанови» Заходу. Нічого схожого на новину.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні я не зафіксував.

4. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 11–14 листопада

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю віддивитися весь ефір).

Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі: Тетяна Гончарова (11, 12, 13 листопада), Максим Зборовський (11, 12 листопада) і Назар Довгий (12, 13 листопада). Усі вони раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

11–14 листопада найважливішою була фронтова тематика. Телемарафон у ці дні висвітлював її більш повно, ніж у попередні періоди, які моніторилися за новою методикою. Була досить потужна репортажна складова, насамперед завдяки зусиллям каналів «1+1», ICTV з СТБ. Більше, ніж раніше, стало фронтових репортажів і в ефірах каналу «Рада». Хоч гостьові обговорення цього разу були більш всеохопними, ніж раніше, усе ж на загал телемарафону не завжди приділялося достатньо уваги найпроблемнішим, за визначенням Генштабу, напрямкам фронту.

В ефірі Першого каналу Суспільного, навпаки, було значно менше, ніж у телемарафоні, фронтових репортажів. Натомість у гостьових студіях канал, як і раніше, намагався щодня охоплювати події на більшості напрямків фронту, приділяючи при цьому більше уваги проблемним напрямкам — Курахівському, Покровському, Куп’янському і Времівському.

У висвітленні наслідків ворожих атак по цивільних об’єктах і телемарафон, і Перший канал Суспільного були майже однаково повними і оперативними. Найгірші за наслідками атаки в ці дні — по Кривому Рогу, Миколаєву і Запоріжжю були висвітлені якісно. Тему ж першої за останніх 2,5 місяця комбінованої атаки по Києву і накопичення ворогом ракет для масованих обстрілів більш експертно висвітили на Першому каналі Суспільного.

З закордонних подій, які можуть мати вплив на Україну, в ці дні найважливішими були перші інформації про ймовірні кандидатури новообраного президента США Доналда Трампа на ключові зовнішньополітичні і безпекові посади в американській адміністрації. Тут, на мій погляд, експертиза була глибшою у Суспільного мовника. У внутрішній політиці масштабних подій у звітні дні не відбувалося.

З тем, які телемарафон не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, можна до прикладу згадати такі:

  • 47-ма ОМБР закликала своїх військових добровільно повернутися з СЗЧ (12 листопада).
  • Офіс президента звів активіста Стерненка з головкомом Сирським (12 листопада).
  • Опитування групи «Рейтинг»: 64% українців підтримують 5% військового збору (13 листопада).
  • Дослідження руху «Чесно»: без голосів проросійських нардепів Верховна Рада не змогла б ухвалити понад 860 рішень (14 листопада).

З важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:

  • Окупанти засудили вісьмох українських полонених морпіхів до 17 років ув’язнення кожного нібито за обстріли Маріуполя (11 листопада).
  • Бізнес-асоціації закликали владу до термінових переговорів із питання бронювання працівників (11 листопада).
  • Працівник столичного ТЦК намагався накласти на себе руки, вистреливши у голову (12 листопада).
  • Поліція прийшла з обшуками в «Київтеплоенерго» (12 листопада).

У «депутатських» гостьових студіях телемарафону, як і раніше, домінували представники владної фракції «Слуга народу» — цього разу їх було майже 79% від усіх «депутатських» студій. Як і раніше, «депутатські» гостьові студії Першого каналу Суспільного були збалансовані — приблизно порівну було представників владної фракції та представників опозиційних фракцій.

Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні цього разу було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (6). Головними «бенефіціарами» цих проявів у звітні дні стали «Нафтогаз України» та його очільник Олексій Чернишов (по 5 проявів). У ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналу «Рада» традиційно працювали троє токсичних ведучих каналу.

Скриншот відео на головній: «ТСН» / ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1782
Читайте також
Коментарі
3
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Олена
59 дн. тому
Раніше це був моніторинг. Тепер - щотижневий панегірик Суспільному. Який, до того ж, важко читати через перенавантаження
Богдан
60 дн. тому
Поверніть старий формат моніторингу. Цей - абсолютно не цікавий
Олена
61 дн. тому
Цікаво, чому це глядач: непересічний та пересічний- обирає інші різні канали, а не правильне, стандартизоване, вами ДМ улюблене "суспільне"???
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду