«Де ти, голубе сизий, взяв ці гроші?» Моніторинг теленовин за 31 жовтня – 5 листопада 2016 року
«Де ти, голубе сизий, взяв ці гроші?» Моніторинг теленовин за 31 жовтня – 5 листопада 2016 року
31 жовтня, понеділок
Країну продовжує трусити від оприлюднених електронних декларацій, однак для новинних служб центральних телеканалів тема була не настільки резонансною. Бракувало конкретних історій, аналізу декларацій, експертів, практично всі сюжети були безіменними, збірним образом нардепів із мільйонами готівки «під подушками». Схоже, резонанс просто звалився кореспондентам на голову і вони не впоралися з такою масою інформації.
Розповідаючи про декларації, «События» каналу «Україна» звернули увагу на братів Дубневичів, Сергія Таруту, Бориса Філатова, Олеся Довгого та Руслана Гінчака. Експертом у темі виступив політкоментатор, близький до «Опоблоку» — Руслан Бортник: «Такі гроші, які наші політики корупційні збираються потратити до першого квітня 2017 року. Тобто, це те, що вони хочуть мати на кармані. Тому що вони запланували купівлі нових автомобілів, нерухомості, чи вони планують якогось роду витрати, їм треба мати легалізований кеш, щоб мати можливість ним користуватися».
При цьому дивним є коментар невідомої жінки: «Майданівці, які вже в них гроші і скільки в них квартир за такий короткий період часу. Це просто в мене немає слів». Що вона мала на увазі? Що майданівці заробили мільйони? Складається враження, що посил матеріалу — збунтувати глядачів і дискредитувати саме вихідців із Майдану. Про це свідчать слова політкоментатора Ярослава Гладких: «Наступного разу вони прийдуть до виборчих дільниць і проголосують за тих самих політиків. Вигадають їм нових Найємів, Лещенків, Заліщук…».
Не менш показовими є коментарі «улюблених» опозиціонерів каналу — Юрія Бойка та Олега Ляшка, які говорять про декларації, однак про їхні статки «Україна» змовчала. Опозиціонери відволікають увагу від сум своїх статків, намагаючись дискредитувати банківську систему України:
«Юрий Бойко, народный депутат, председатель фракции "Оппозиционный блок": Дуже багато людей, дуже багато урядовців і членів парламенту тримають гроші в готівці, дуже багато недовіри до банків і це є великою проблемою.
Олег Ляшко: Відношусь до тих 80 відсотків українців, які не довіряють банкам. Да, неприємно, що стільки людей не довіряє. То це вина моя чи українців, які не довіряють банкам? Чи вина керівництва Нацбанку? Чи вина держави?»
Також «Україна» окремо подала «паркетну» інформацію про голову уряду: «Премьер заявил на открытии украинского конкурса профессионального мастерства. По данным Гройсмана, швей, трактористов, сантехников в стране не хватает. Премьер уверен — профтехобразование нужно популяризировать, поэтому и приехал лично открыть конкурс. 150 учеников ПТУ и студентов вузов по всей Украине будут соревноваться за звание лучшего в номинациях: кулинария, сварочные работы, дизайн одежды, робототехника. Стимул для получения рабочих профессий есть, — уверен премьер».
ICTV, «1+1» і СТБ скупо та без аналізу розповіли про декларацію президента. «112» зробив топ-п'ятірку депутатів, які задекларували найбільше готівки: В’ячеслав Константіновський, брати Дубневичі, Нестор Шуфрич, Руслан Димчак. Так само зробив і «1+1». Загалом центральні канали більше зосереджувалися на персоналіях резонансних декларантів, а не аналітиці самого явища, виявленого стану політичної системи.
«Інтер» у питаннях декларацій сконцентрувався на статках «Народного фронту»: «А вот у главного фронтовика, помимо пяти квартир и дома, есть 22 автомобиля. Но надо же: народный депутат живет за счет жены.
Максим Бурбак, народный депутат, "Народный фронт": Це задекларовані гроші моєї дружини, яка займається приватним бізнесом з 2003 року, міжнародне автоперевезення. Всі автомобілі, які належать моїй дружині, яка є офіційним членом Асоціації міжнародних автоперевезень. І це її бізнес — міжнародні автоперевезення. Тому всі машини, транспортні засоби. До речі, це є і причепи, напівпричепи, і машини, вони внесені в декларацію».
Наступні два сюжети — з тієї ж «опери»:
«Сразу же посыпались оправдания. Абсолютно в марктвеновском стиле. Вот, к примеру, представитель Народного фронта Николай Княжицкий в Facebook рассказал, что история его богатства началась со съёмок документального кино, и вот, обернулась миллионами, машинами и дорогущей техникой. Оправдывался, откуда гигантская сумма в декларации и экс-комбат "Айдара" Сергей Мельничук»;
«В помощь декларантам появился новый сайт — это калькулятор, который рассчитывает вес и объём кэша и исходя из расчётов, подсказывает, где лучше хранить килограммы купюр. Вот, к примеру, если взять декларацию одного из рекордсменов по хранению налички, замглавы фракции "Народный фронт" Андрея Иванчука. Он держит дома внушительную сумму — 750 тысяч швейцарских франков, 600 тысяч евро, пол-миллиона долларов и почти 4 миллиона гривен. Теперь всю эту сумму пересчитываем в доллары — это более двух миллионов. Сайт рекомендует Иванчуку сложить всё вот в такой дорожный чемодан, например Moschino или Louis Vuitton».
Після тривалої паузи «Інтер» вкотре атакує «Укрнафту», де більше 40 % акцій має Ігор Коломойський: «А вот в НАБУ расследуют, как «Укрнафта» вывела более 7 млрд гривен в пользу частных компаний, связанных с группой "Приват". Как сообщили в пресс-центре ведомства, расследование проходит в соответствии с постановлением Соломенского райсуда Киева в рамках уголовного дела по статье "Присвоение и растрата госимущества"». При цьому коментарів «Укрнафти», групи «Приват» чи незалежних експертів немає.
«Україна» традиційно пропіарила Олега Ляшка: «Безвизовый режим для Украины к третьей годовщине революции Достоинства. С такой просьбой лидеры парламентских фракций обратились к руководству ЕС, подписание декларации произошло в историческом месте под Парижем в доме одного из отцов-основателей Евросоюза Жана Моне, об этом на своей странице в Фейсбук рассказал участник встречи, лидер Радикальной партии Олег Ляшко. Так же украинские депутаты подписали план реформирования Верховной Рады и договорились о подписании акта о безопасности и ответственности». При цьому за достовірне джерело інформації канал взяв фейсбук-сторінку нардепа, яка не може бути достовірним джерелом.
Не обійшли «События» і першу леді: «В Киеве отремонтировали школу для детей с особыми потребностями. Реконструкция и современное оснащение школы инклюзивного образования заняла 10 лет и обошлась в 140 миллионов гривен. Жена президента Марина Порошенко посетила учебное заведение и поучаствовала в тренингах с его воспитанниками». Не забули і про Гумштаб Ахметова.
Підозри викликає сюжет «ТСН» каналу «1+1» про ціни на електроенергію для промисловості: «І ще два позови проти рішень Нацкомісії з регулювання електроенергетики подав експерт Андрій Герус. Він вимагає скасувати два рішення НКРЕ, які впровадили в дію завищені, на його думку, тарифи на світло. Їх розрахували, застосовуючи так звану формулу "Роттердам плюс". Це умовна ціна вугілля в голландському порту, плюс його доставка до України. Тобто, за звичайне вітчизняне вугілля українці фактично сплачують, начебто, воно завезене із Західної Європи». Нагадаємо, що формула «Роттердам-плюс» де-факто є вигідною Рінату Ахметову, однак про це в сюжеті кореспондент не згадує, зате в сюжеті є лише противники цієї формули, прихильників і чиновників немає.
«ТСН» також рекламував компанію Ігоря Коломойського «МАУ»: «Куди найчастіше літають українці? Правильно, до Туреччини. Лише у МАУ на тиждень більше 30 рейсів».
Сумно констатувати, але на «UA: Перший» майже непомітно, та все ж повертаються «паркетні» матеріали про чиновників. Наприклад: «Не лише боротися за медалі, а й піднімати престиж свого фаху — до Києва з'їхалися 150 молодих спеціалістів та учнів і студентів закладів професійно-технічної освіти. […] Відкрити конкурс приїхав Володимир Гройсман. Сказав, що бачить професійну освіту як рушій економічного зростання і додав: спочатку її треба реформувати».
1 листопада, вівторок
5 канал, продовжуючи тему декларацій, дав перепалку народних депутатів Олега Ляшка і Єгора Соболєва:
«Олег Ляшко, голова фракції Радикальної партії: Глухарі. Я хочу нагадати вам слова французької королеви Марії-Антуанетти. Коли до неї прийшли і сказали що в парижан немає хліба, вона їм сказала нехай замість хліба їдять тістечка. Через півроку після того їй відтяли голову. Якщо вони почують, то що я вам зараз скажу, вам теж всім відітнуть голову.
Єгор Соболєв, народний депутат, “Самопоміч”: Думаю що Олег Ляшко, який задекларував мільйон доларів готівкою, є прекрасним прикладом, що прийшов час для людей, які тут розповідають, як вони б'ються за інтереси бідних, пояснити, як вони стали такими багатими.
Те ж показали «1+1», СТБ та канал «112».
А ось «Україна», яка демонструє відверту прихильність до Ляшка, дала лише його коментар «героїчного захисника простих громадян», при цьому суму в його декларації журналістка каналу не називає.
«Інтер» теж про дебати Ляшка і Соболєва не каже ні слова, зате недоречно дає прочитаний із трибуни коментар Юрія Бойка, вкотре замовчуючи статки його і «Опоблоку»: «Ситуація в суспільстві складна. І останні події навколо публікації декларацій тільки загострили її до межі, у поєднанні з спробами збільшити зарплати народним депутатам. В суспільстві зростають протестні настрої через масове зубожіння, яке охопило всю країну. Потрібні конкретні дії. І основним інструментом боротьби з бідністю повинен стати новий бюджет. З'явились обіцянки підняти мінімальну заробітну плату до 3200 гривень, при цьому забувши про підприємців. Треба обов'язково прийняти закон про подальше зниження податкового навантаження».
У цьому ж випуску з’явилися чергові коментарі на актуальну тему Борислава Берези та Юлії Тимошенко. Тимошенко сказала, що в АП та уряді є «таємні надбавки», і таким чином вони у місяць отримують до ста тисяч гривень. Цю інформацію «Інтер» передав, дав також і відповідь речників Порошенка та Гройсмана. Така ж інформація з’явилася на СТБ, «1+1» та «UA: Першому», який до декларацій був найбільш байдужим.
Варто сказати, що на «Україні», на відміну від інших каналів, подивилися в декларації голів обласних адміністрацій: «Председатель Волынского облсовета опубликовал декларацию. В банке Игоря Палицы 4000000 гривен, наличными 750000 долларов и 19000000 в нацвалюте. Это в два раза больше, чем потратили в области в 2015 на физкультуру и спорт. Отчитались губернаторы и прифронтовых областей. У Жебривского в банках ни копейки, под матрасом 100000 в долларах и 65000 в евро...».
«Подробности» каналу «Інтер» продовжують піарити «Опоблок»: «“Укрзалізниця” тормозит с доставкой груза в регионы. Именно по её вине заказчики не получили от пром. предприятий десятую часть продукции. Об этом заявил оппозиционер Александр Вилкул. Больше всего, по его словам, пострадали горно-металлургические предприятия Запорожья, Кривого Рога, Днепропетровска, Мариуполя и других городов». При цьому позиції самої «Укрзалізниці» в матеріалі немає.
«Україна» тим часом піарить «Народний фронт»: «За стол переговоров по Донбассу нужно пригласить Америку и Британию, так считают в "Народном фронте". Глава парламентской фракции Максим Бурбак рассказал, что на днях состоялась встреча лидера партии Арсения Яценюка и вице-президента США Джо Байдена. Американский политик уверен: вопрос безопасности на Донбассе превыше всего», не забуваючи при цьому про Гумштаб Ахметова. Цього дня про благодійника Ахметова вийшло два матеріали.
У «Фактах» каналу ICTV — піар тестя власника каналу Леоніда Кучми: «Представник України у тристоронній контактній групі в Мінську, другий Президент України Леонід Кучма, вкотре наголошує: проведення виборів на території, яку не контролює наша влада, не можливо. Адже в окупованих районах Донецької та Луганської областей немає жодної гарантії безпеки. А вона першооснова подальшого мирного врегулювання конфлікту на Донбасі». У цьому ж випуску вийшов ще один піар Кучми: «Мелодійна китайська музика і традиційний живопис. У президентському фонді Леоніда Кучми "Україна" відбулась презентація українсько-китайської молодіжної програми культурних обмінів».
Окремо звернемо вашу увагу на сюжет «1+1» про квоти на україномовні пісні на радіо. В епіцентрі сюжету були не самі квоти, що було б логічно, а допис у Фейсбуку цивільної дружини Сергія Лещенка Анастасії Топольської. У своєму дописі вона назвала «дебілами» тих, хто голосував за ці квоти. Журналістка «ТСН» знайшла у Раді Лещенка й поставила йому таке запитання: «Ваша особиста думка яка, Сергій Олександрович? Так ви дебіл, чи ні, що ви проголосували за цей закон?». Після реакції Лещенка: «Мені здається, це досить некоректно з вашого боку — ставити такі запитання. Мені образливо, що ви так робите», — пролунала фраза на кшталт: «Я цитую Топольську». Однак етика професії не дозволяє журналісту називати дебілом будь-кого, чи то злочинця, чи народного депутата.
Тут же — реклама «МАУ»: «Мама Павла живе надією, що йому допоможуть небайдужі. Безкоштовні квитки для перельоту хлопця на лікування вже гарантовані МАУ згідно з угодою між “1+1” і Міжнародними авіалініями України».
І піар партії «Укроп»: «Офіційне маркування для товарів з Росії хочуть запровадити у Верховній Раді. Кажуть, в умовах військового протистояння це крок вимушений. Українці вже давно, негласно, долучилися до бойкоту і тепер час держави підтримати. Автори закону, депутати об'єднання “Укроп”, закликають на російських товарах розміщувати тематичні написи великими літерами, що би їх кожен зміг прочитати».
5 канал укотре показав у «паркетно-позитивному» світлі Порошенка: «Ситуація в Донецькій, Луганській областях, необхідність продовження санкцій проти Росії, безвізовий режим — всі ці теми були в обговоренні Петра Порошенка з Президентом Світового Конгресу українців Євгеном Чолієм. Глава держави проінформував про обстріли, котрі тривають з боку бойовиків. З огляду на це наголосив, що санкції проти Російської Федерації мають бути пролонговані».
Ідентичний сюжет вийшов на «Україні», «Інтері» та ICTV.
Не забули «Факти» і про Гройсмана: «Уряд контролюватиме кожну копійку, яку держава виділяє на будівництво доріг. Наживатися на цьому не буде ніхто. Про це заявив прем’єр-міністр на зустрічі з найбільшими підрядниками, які працюють на автошляхах. Володимир Гройсман наголосив: зловживання та відкати під час будівництва доріг неприпустимі». Ці ж загальні слова голови уряду передали ще 5 канал, «Україна», «Інтер», СТБ.
2 листопада, середа
Дмитро Добкін у «цікавому» стані у Верховній Раді. Його поведінка стала топ-темою дня. Нардеп заходить за колону, виходить і починає дивно поводитися. «112» підтекстом натякнув, що Добкін прийняв щось на душу, швидше за все наркотичне. Те ж саме побачили і зрозуміли глядачі 5-го каналу та «1+1». Останній навіть узяв коментар нарколога, який сказав, що після виходу з-за колони в Добкіна розширились очі і «якісь неадекватні рухи кінцівками».
Інші канали про це змовчали. Зате «Україна» вкотре у сюжет про Раду вставила спіч Олега Ляшка: «Ми вчора зареєстрували законопроект № 5331 — Звернення Верховної Ради до Кабміну про скасування підвищення зарплат для членів Кабінету Міністрів України».
«Подробности» ту ж тактику застосовують щодо «Опоблоку». У цьогоденному сюжеті про Раду — чергова поява Олександра Вілкула: «Просто увеличение минимальной заработной платы в 2 раза в отрыве от того комплекса законопроектов реанимирующих, которые предложил Оппозиционный блок, может иметь очень серьезные негативные последствия, и такие, как гиперинфляция, и такие, как дальнейшее обнищание пенсионеров».
У цьому ж сюжеті «Інтера» — атака на «Народний фронт», який вимагає прийняття закону про спецконфіскацію. У матеріалі немає позиції «фронтовиків», зате є позиції політкоментаторів, близьких до «Опоблоку» — Руслана Бортника і Андрія Золотарьова:
«Руслан Бортник, політолог: Сьогодні "Народний фронт" нам пропонує не спецконфіскацію і не конфіскацію. Він нам пропонує цивільну так звану спецконфіскацію. Така спецконфіскація передбачає позасудове рішення. Тобто, особа може бути ще не винувата, вона не визнана винуватою. Але разом з тим, майно, чи її ресурси може бути відібрано. Крім того, дуже широке коло осіб встановлюється потенційне, яке може попасти під цю процедуру.
Андрій Золотарьов, політолог (телефоном): Политическая выгода, это прежде всего, партия войны. Для нее нагнетание противостояния, конфронтации, это та питательная среда, в условиях которой она может политически существовать. С экономической точки зрения, как град во время пожара. В такой ситуации, тот же Пашинский, который является одним из лоббистов этого закона. По-моему, вот этот скандальный шлейф, тянущийся за этим депутатом, он может в несколько раз удлиниться».
Наступного дня на «Інтері» знову вийшла частина матеріалу проти спецконфіскації. Цього разу «експертами» виступали Юлія Тимошенко і Юрій Бойко:
«Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок": Сейчас силами "Народного Фронта", его шантажом пытаются заставить парламент, чтобы его приняли. Деньги, которые заработаны прежним руководством страны, можно изъять без этого закона, мы абсолютно в этом убеждены. Есть масса утвержденных Конституцией законов и прав, которые позволяют это сделать. А сегодняшние действия — попытка узаконить рейдерство в масштабах страны.
Юлия Тимошенко, народный депутат, "Батькiвщина": Закон про спецконфіскацію — це закон про мегакорупцію в нашій державі. Що в цьому законі закладено? По-перше, там закладені корупційні оборотки з цінними паперами, які колись поцупив у держави Янукович, але сьогоднішня влада хоче зробити корупцію на цих цінних паперах. Продати їх дисконтами, забрати відсотки величезні і насправді заробити на цьому сотні мільйонів доларів».
«Народний фронт» вкотре не мав можливості відповісти на звинувачення.
«События» тим часом знову пропіарили Володимира Гройсмана: «Молодежь из разных регионов Украины сегодня получила премию от Кабмина. В этом году она увеличена в десять раз, до 50 000 гривен. Награждения лауреатам вручал премьер-министр Владимир Гройсман».
І не забули про Гумштаб: «Обосноваться в Святогорске матери с больной дочерью помог гуманитарный штаб Рената Ахметова. Их поддерживают продуктами и медикаментами, каждые 3 месяца Таня получает лекарства».
«Інтер» після тривалої перерви повертається до концерту РРТ, критикуючи Княжицького і Сівковича. Матеріал розповідає про те, що Апеляційний суд розгляне відновлення на роботі двадцяти працівників концерту РРТ, які «были уволены с нарушением закона. Они уверены, руководство РРТ в две тысячи четырнадцатом, две тысячи пятнадцатых годах работало в интересах России и помогало транслировать российские телеканалы на Донбасс с помощью украинских ретрансляторов. Активисты утверждают, за руководителями концерна и госслужбы спецсвязи стоит Владимир Ситкович, тот самый, которого подозревают в причастности к разгону студенческого майдана и который сейчас скрывается в России. А также его кум, нардеп от Народного фронта Николай Княжицкий». Одним із «експертів» виступає… народний депутат Сергій Каплін: «Це все люди команди Яценюка, призначалися вони на ці посади за єдиною корупційною метою: віджати у держави неймовірні площі землі, якими до цього часу володіє відповідне державне підприємство. І друга важлива складова — це контроль над інформаційним простором на території так званої ДНР та ЛНР. Тут можна сміливо говорити про роль Княжицького, як співучасника злочина разом із Яценюком і Петренком, його кумом Сівковичем...». Коментарів тих, кого критикують — звісно, немає.
У випуску є ще один матеріал проти «Народного фронту»: «Скандальный тендер по углублению дна в одесском порту "Южный" до сих пор не отменён, несмотря на заявление премьера об аннулировании предыдущих результатов конкурса. Завтра Антимонопольный комитет сможет принять решение о законности тендера, который прошёл с признаками коррупции, об этом сегодня сообщил нардеп Сергей Лещенко. Как он рассказал ранее, компания-победитель в последний момент поменяла своих владельцев и стопроцентная бельгийская фирма стала наполовину офшорной, а её директором — помощник депутата от "Народного фронта", в то время, как другого участника, предложившего более выгодные условия, из конкурса исключили». Позиції «Народного фронту» вкотре немає.
Також «Подробности» повертаються до «БРСМ-Нафти», нагадуючи глядачам про Валентина Наливайченка: «О фальсификате идет речь и в эксклюзивных материалах дела, которые предоставил экс-глава СБУ Валентин Наливайченко». Далі — коментар самого екс-голови СБУ, якого титрують як голову руху «Справедливість»: «Небезпека в тому, що кришування злочинне нафтопереробного бізнесу, нафтопереробних підприємств по всій країні. Це і колишній заступник генерального прокурора, і колишні міністри уряду, і українського, до речі».
Наступний матеріал «Інтера» — продовження теми шахтарів, про яких не дбає держава, переплетений з піаром Опоблоку, який нібито піклується про шахти: «Мы направили заявление во все правоохранительные органы, — каже Юрій Бойко. — В частности по ситуации на “Первомайскугле”, где ночью тайно вывозился уголь со складов шахты, заменялся на шлак, людям два месяца не платили зарплату и наконец-то шахта забастовала, она находится в трёх километрах линий разграничение и посёлок держится на ней, там очень много беженцев. Мы расценим как не только экономическое, политическое преступление». Нагадаємо, що це вже не перший сюжет про «Первомайськвугілля» і шахту «Гірську». «Подробности» стверджували, що вугілля хтось нелегально вивозить, але жодного разу так і не зафільмували цей процес, не пояснили, як важезне вугілля можуть непомітно вивозити, хто дозволяє це робити, не провели власного розслідування, лише вимагали відставки директора шахти.
Далі у випуску — ще один проопозиційний матеріал: «Объективного и скорейшего расследования преступлений против журналистов требуют и в парламенте. Член профильного комитета Юрий Павленко подчеркивает: в последнее время ситуация со свободой слова в Украине значительно ухудшилась». При цьому до уваги беруть виключно слова Павленка.
3 листопада, четвер
Вадим Новинський може позбутися депутатської недоторканності. Генпрокурор Юрій Луценко просить парламент дозволу до притягнення нардепа з «Опозиційного блоку» до кримінальної відповідальності.
Новини «112», ICTV передали новину про це коротко — без емоцій і додаткової інформації.«Україна» натомість до цієї інформації додала коментарі Юрія Бойка та самого Вадима Новинського:
«Юрий Бойко:…це, з нашої точки зору, політичне переслідування.
Вадим Новинский: Это дело полностью сфабриковано, могу сказать сразу. И основано на лжесвидетельствах только одного человека, одного или двух…»
Ті ж коментарі вийшли на «Інтері», який навіть запросив Новинського до студії. Питання Новинську звучали як питання людині, яку політично переслідують:
«Вадим, здравствуйте! Как Вы оцениваете сегодняшнее заявление Генпрокурора и как Вы думаете, почему оно появилось именно сегодня?
Как Вы намерены защищаться? Вы уже продумывали?
Для чего это давление сейчас, как Вы думаете?»
Звісно, ці поблажливі питання Новинський використав сповна, щоб критикувати владу, яка «переслідує опозицію».
5 канал та «UA: Перший» розповіли про звинувачення власними текстами та подали коментар самого Новинського.
«ТСН» натомість зробила розширений сюжет про те, хто такий Новинський, які в нього близькі стосунки з Московським патріархатом, а також розповіли про «відео, як під час Революції гідності у кулуарах Новинський звинуватив у доведенні до кровопролиття тодішню опозицію в особі майбутнього президента Порошенка».
ICTV вкотре переповідає «паркет» гаранта: «Сьогодні на Львівщині президент Петро Порошенко запустив видобуток газу на Колодницькому газовому родовищі і заявив, що цю зиму Україна матиме достатньо блакитного палива і без імпорту з Росії. Також глава держави підкреслив що 2016 рік став переломним. Уперше за 25 років наша держава стала енергетично незалежною і нині збільшує власний видобуток газу». Також «Факти» розповіли про виступ Президента на Міжнародному економічному форумі. Порошенко не повідомив там нічого нового, загальними словами сказав, що «тепер боротися треба не з багатими, а зі злочинцями на державній службі» тощо. Крилатою фразою дня стала фраза Порошенка, звернена до держчиновників: «Де ти, голубе сизий, взяв ті гроші?». Такий же матеріал вийшов в ефірі «Событий», «Часу новин» на 5-му, «Новин», «Вікон» і «ТСН».
У цьому ж випуску «Фактів» знову вийшов «паркетний» сюжет про Гройсмана: «Уряд готовий вкладати гроші в модернізацію “Укрзалізниці”, аби повернути прибутковість. Але насамперед, треба викорінити всі корупційні схеми, — заявив Прем'єр Володимир Гройсман на Дарницькому вагоноремонтному заводі. У керівництва компанії є план масштабних реформ: він передбачає будівництво нових вагонів і тепловозів, а також капітальний ремонт старих». Такі коментарі й плани мав би озвучувати керівник «Укрзалізниці», а не голова уряду.
«Україна» в сюжет про пікет вкладників збанкрутілого банку додає коментар представника «Опоблоку» Олександра Вілкула: «Огромное количество людей — это вкладчики обанкроченных банков остались фактически беззащитными, один на один со своей проблемой. Сейчас мы тоже готовим комплексный законопроект, в который войдут все необходимые вопросы. Это вопрос и смены третьей и четвёртой очередности, чтобы люди могли получать деньги». Те ж ми бачимо і на «Інтері».
Не забувають «События» і про свого улюбленця Олега Ляшка: «Запретить пальмовое масло и поднять закупочную стоимость молока. С такой инициативой выступил в парламенте лидер Радикальной партии Олег Ляшко. По словам политика, запрет на масло позволит увеличить запасы фермерского молока, а сельчанам заработать. Так действующий законопроект радикалы призывают коллег рассмотреть в следующий вторник». Ну й куди ж без Гумштабу: «За помощью дончанка обратилась к земляку — Ринату Ахметову. Несколько месяцев назад Штаб приобрел коляску для ее подруги Юлии Лысенко — тоже донецкой спортсменки».
Показово, що «Україна» повернулася до опитування по статках чиновників, яке вже робила в понеділок, нагнітаючи ситуацію між виборцями і вибраними:
«Женщина 1: Народ, наверно, буде возмущаться, будуть виходити на якісь демонстрації. Щось буде знову.
Женщина 2: Может быть, люди снова какое-то свое слово скажут. Может быть, это будет на Майдане.
Мужчина: Люди, візьмуть вила, коси і всіх, як в нас кажуть, попришивають в кабінеті до стін.
«Подробности» вкотре атакують, не стримуючи себе в оцінках, «Народний фронт», піарячи при цьому Сергія Капліна: «Парламентская комиссия должна будет определить, сколько же украли через госконцерн и причастен ли к хищениям депутат от "Народного фронта" Сергей Пашинский. […] Инициативу на рассмотрение внес нардеп Сергей Каплин. Правда, в финальной версии документа фамилия Пашинского уже не упоминалась. Впрочем, Каплин на своей странице в Фейсбук подчеркивает: если тщательно проводить расследование, то фронтовиком заняться все же придется».
У цьому випуску на «Інтері» з’явився піар Федерації роботодавців, колишнім президентом якої є Дмитро Фірташ: «Как облегчить жизнь предпринимателя? Об этом сегодня в Ужгороде говорили представители Федерации работодателей Украины. Они встречались с бизнесменами. Обсуждали, как привлечь в страну инвесторов, которые бы вкладывали в страну и создавали новые рабочие места».
Другий день поспіль на «Інтері» виходять звинувачення Саакашвілі в бік Авакова: «По словам Михаила Саакашвили, руку к тому, чтобы новое учреждение закрылось, приложили и местные власти, и народные депутаты, и министры. В частности, глава МВД Арсен Аваков. Он не позволил, чтобы центру передали функции, которые сейчас выполняет МРЭУ». Відповіді міністра на закиди немає.
4 листопада, п’ятниця
ICTV вже другий тиждень пережовує тему підняття мінімальних заробітних плат, однак в основі такої цікавості не аналіз, а переповідання слів чиновників, зокрема, глави уряду: «Міністри професійно і виважено підійшли до подвоєння мінімальної зарплати. Про це сьогодні у парламенті заявив Прем’єр Володимир Гройсман під час години запитань до уряду».
«112» теж дав коментар Гройсмана, а до нього — опитування нардепів по підвищенню мінімалки.
До Гройсмана не байдужий і «Час новин»: «Володимир Гройсман сьогодні мав розмову з представниками МВФ. Під час зустрічі прем'єр зазначив, що співпраця з фондом є пріоритетною для уряду і прозвітував про діяльність, зокрема про роботу над держбюджетом на наступний рік». Аналогічний сюжет вийшов в ефірі «Событий» та «Подробностей».
5 канал укотре прихильний до Президента: «В Україні створять офіс уповноваженого президента з надання допомоги в реабілітації поранених українським воякам. Відповідну ініціативу підтримав Петро Порошенко». Така ж новина вийшла на «Україні» та на «Інтері».
«Україна» використовує свою напрацьовану тактику вставляти коментарі «своїх» депутатів у загальні сюжети про Раду, незалежно від того, чи мають вони суспільний резонанс, чи ні. Сьогодні дали слово Юрію Бойку: «Потрібно також піднімати мінімальні пенсії. Тому що про пенсії жодного слова в проекті бюджету не було. І на скільки я знаю, сьогодні немає. А питання пенсій — це ще більше гостре, ще більше важливе, ніж питання мінімальних зарплат. Тому, що мінімальна зарплата 3200, а пенсія мінімальна 1300 гривень. Дуже великий розрив. Люди просто не мають на що жити». Ідентична ситуація була і на «Інтері».
«События» запрошують до студії Віталія Кличка, поговорити «о социальных проблемах: цифрах в декларациях, ожиданиях от властей». Таке формулювання теми вже наштовхує на підозри. Питання до гостя теж були, на диво, лагідні:
«Как столица вошла в отопительный сезон на фоне других городов?
Вы были инициатором ряда социальных инициатив в Киеве: ярмарки с недорогими продуктами, киоски по продаже социального хлеба, социальные аптеки. Киевляне вот жалуются, что все социальное — дефицит. Будете ли что-то предпринимать?»
«Інтер» знову атакує «Народний фронт»: «Результаты другого, куда более скандального тендера, отменил Антимонопольный комитет Украины по дну углубления в порту Южный. […] Первым о возможных махинациях вокруг тендера в порту Южный заявил народный депутат Сергей Лещенко. Он сообщал, что к ним причастен народный депутат от “Народного фронта”».
У «Фактах» черговий піар партії «Наш край»: «Антон Кіссе від "Нашого краю" розкритикував законопроект, за яким фінансові витрати за теплові лічильники лягатимуть на плечі простих українців, мешканців будинків. А зароблятимуть на цьому комерційні структури».
Також «Україна» двома сюжетами розповіла про благодійність Ріната Ахметова. І випустила піар-сюжет про першу леді: «Награда от первой леди для юного фотографа. Школьник из Черновцов стал победителем в номинации "Мир глазами детей" конкурса газеты "День". Лучший снимок определила лично Марина Порошенко. Сама же выбирала и подарок для победителя».Хоча насправді подією для журналістів мала би бути сама фотовиставка «Дня» та результати фотоконкурсу.
«1+1» знову рекламує «Приватбанк»: «Апарат штучної вентиляції легенів передав "ПриватБанк" Львівській лікарні "Охматдит"».
5 листопада, субота
«Інтер» укотре піарить «Опоблок». Цього разу — в матеріалі про День звільнення Києва від нацистської окупації. Укотре доводиться нагадувати колегам, що фашисти були не в Німеччині, а в Італії, Гітлер — нацист. А термін «фашисти» використовувала радянська пропаганда: «В канун Дня освобождения Киева от фашистов в поселке Гатное состоялась торжественная церемония перезахоронения павших солдат […] Уже более 10 лет поиском погибших во время Второй Мировой занимается отряд "Днепр-Украина"». Далі — коментар лідера партії Юрія Бойка: «Я хочу подякувати від свого серця хлопцям з "Дніпра України", з отряда, який вже на протязі майже 15-ти років повертає наших загиблих воїнів з небуття, дають їм спокій в землі. Я хочу подякувати ветеранам, які сьогодні присутні з нами. Дякую за те. що ви відбудували після війни нашу державу, за те, що ви дали нам можливість ці роки жити в спокої і мирі».
Ідентичний сюжет вийшов і на «Україні», яка не забула розповісти про Гумштаб Ахметова.
Не припиняють «Подробности» атакувати Арсенія Яценюка: «А на границе на стену Яценюка нападают кабаны. Широко разрекламированный проект экс-премьера постоянно подвергается нападениям диких животных. В результате набегов неприступная преграда для агрессора уже вся в дырах. Об этом одному из интернет изданий рассказали жители приграничного поселка в Харьковской области. Стадо мигрирующие через российско-украинскую границу постепенно разрушают сеть заграждений. Напомню, на проект уже потратили свыше 650 миллионов гривен, сейчас он готов всего на 12 процентов, а в НАБУ рассказали, что строительство будут расследовать детективы». Показово, що канал порушує принцип не лише незаангажованості, але й достовірності інформації, посилаючись на неназване джерело та не поїхавши на місце для перевірки цих даних.
«ТСН» прихильно відгукується про Gрезидента, даючи йому можливість укотре постати перед виборцями в позитивному світлі: «В Україні з'явиться офіс президентського уповноваженого з допомоги в реабілітації військових, поранених в зоні АТО. Про це стало відомо під час зустрічі Президента Порошенка та команди військових, які повернулись зі щорічного марафону морських піхотинців у Вашингтоні. […] Президент ефективної співпраці України з країнами НАТО у тому, що стосується лікування, протезування та соціальної реабілітації військових».
ВИСНОВОК
Новина про статки чиновників, особливо про кількість їхньої готівки, шокувала не лише пересічних громадян, але й журналістів. Однак упродовж усього тижня ми так і не побачили на жодному центральному каналу «розбору польотів». Не було жодного спецвипуску у вечірніх праймах, спецрозслідувань, аналізу. Здебільшого журналісти просто вихоплювали з потоку новин про церкви, годинники й картини найрезонансніші деталі, перемішуючи їх зі втечами самих нардепів від кореспондентів. Однак хотілося побачити доступно пояснені матеріали: чи ця декларація 2015 року — нульова, тобто за оприлюднені дані не настане відповідальність, чи за результатами перевірки частина нардепів позбудеться недоторканості й потрапить під слідство? А що з деклараціями інших? Не народних депутатів? Там теж, упевнена, багато цікавого. Лише канал «112» порушував деякі з цих тем, але не в новинах
Загалом упродовж тижня ми нарахували аж 73 матеріали з ознаками замовності. Велика кількість підозрілих сюжетів — «паркет» найвищого керівництва держави — Президента та голови уряду.
Найбільше матеріалів із ознаками замовності — на «Інтері» (26), далі — «Україна» (25), ICTV (7), «1+1» (6), 5 канал (5), СТБ (2), «UA: Перший» (2).
Якісний моніторинг щоденних праймових новин та підсумкових тижневиків здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Зміст оглядів є виключно відповідальністю ГО «Детектор Медіа» і не обов’язково відображає позицію Міністерства закордонних справ ФРН.