Хто всі ці люди? Моніторинг теленовин 17–22 жовтня 2016 року

Хто всі ці люди? Моніторинг теленовин 17–22 жовтня 2016 року

30 Жовтня 2016
3139

Хто всі ці люди? Моніторинг теленовин 17–22 жовтня 2016 року

3139
Сергій Каплін використовує профспілки для підбурювання бунтів проти підвищених тарифів. «Інтер» йому в цьому активно допомагає. Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», каналів «112» та 5-го впродовж 17–22 жовтня 2016 року.
Хто всі ці люди? Моніторинг теленовин 17–22 жовтня 2016 року
Хто всі ці люди? Моніторинг теленовин 17–22 жовтня 2016 року

Понеділок, 17 жовтня

Володимир Гройсман повідомив, що в Україні з'явиться нова команда реформаторів, яка займатиметься змінами в чотирьох міністерствах. Телеканали поспішили ретранслювати цю заяву, не давши глядачам жодної додаткової інформації. Наприклад, у «ТСН» каналу «1+1» повідомили: «Гроші на фінансування цього проекту дають країни Євросоюзу та Європейський банк реконструкції та розвитку». При цьому журналісти не вказують: ці гроші є допомогою чи позикою, яку потрібно буде повертати з відсотками. «Ці дорадчі групи складатимуться з професіоналів з-поза меж державної служби», — продовжує журналіст. Однак не повідомляє, хто проводитиме відбір, чи проводитиметься конкурс на ці посади тощо. Ті ж зауваження стосуються й «Подробностей» телеканалу «Інтер», і «Новин» на «UA: Першому».

Натомість «Україна» в «Событиях» розставила зовсім інші акценти: «Более 100 миллионов евро на реформу государственной службы. Именно столько обещает выделить Украине Евросоюз на изменения в госуправлении. Эту сумму будут выдавать в течении четырех лет и большая ее часть пойдет на повышение зарплат чиновникам. Об этом во время встречи с главой правительства заявил посол ЕС в Украине Хьюг Мингарелли. Среди прочего украинская сторона представила новосозданный офис по внедрению реформ, который будет работать при премьер-министре».

І видала «паркет» про Президента: «Гвардейцам Президент Порошенко раздал ключи от квартир в новостройках. Среди счастливых обладателей квадратных метров и те, кто ждал этого дня почти двадцать лет». Такий же сюжет вийшов на 5-му каналі. Не забули «События» дати і вже звичний матеріал про благодійника Ахметова. У цьому випуску — два сюжети про його Гумштаб.

Також «Україна» піарить партію «Відродження» й «Опоблок» у сюжеті про те, як мешканцям одного з багатоквартирних будинків нараховують вищу суму комунальних послуг за газ через те, що вони відмовилися від загального лічильника по будинку, а вирішили кожен підключитися індивідуально — щоб не платити за сусіда. Обурених мешканців підтримує спершу депутат Миколаївської міськради Артем Грозов із «Опозиційного блоку». Фінальним акордом є коментар екс-регіонала Артема Ільюка з групи «Відродження»: «Я направил свои предложения Кабинету министров, которые, надеюсь, рассмотрят и примут решения. Там надо пересмотреть просто постановление Кабинета министров, на которое ссылается "Николаевгаз" и решить этот вопрос».

«Подробности» тим часом у сюжетах про Раду вкотре віддають перевагу опозиційним фракціям, виділивши їм більше ефірного часу, ніж іншим. Наприклад, у цьому випуску більше ефірного часу мали «Опоблок» і «Батьківщина».

Окремої уваги заслуговує сюжет «Інтера» стосовно протестів проти тарифів. Сюжет починається так: «Возле Ивано-Франковской ОГА сегодня многолюдно. Здесь и медики, и педагоги, и аграрии. Более тысячи представителей разных отраслей собрались на митинг, чтобы заявить: они против социально-экономической политики», «Сегодняшняя акция предупредительная, — рассказывают в Совете профсоюзов области. Люди просто пришли еще раз напомнить чиновникам о своих требованиях, которые уже были высказаны Федерацией профсоюзов в июле, на Всеукраинском митинге-протесте. Но тогда их никто так и не услышал». Це перша серія таких сюжетів цього тижня. Акції організовують профспілки, якими керує Сергій Каплін, улюбленець «Подробностей». Щоправда, цього дня його коментар у сюжет не вставили.

Далі «Подробности» переходять до шахти «Гірська»: «Шахтеры едва не избили недавно назначенного гендиректора этого холдинга "Первомайскуголь". Уже неделю на шахте неспокойно, работники в отчаянии, поскольку без зарплат они сидят уже два месяца. При этом неизвестные грузовиками вывозят уголь со склада». І знову питання, яке ми вже озвучували минулого тижня в огляді: чому працівники дозволяють вивозити вугілля? Чому не викликають правоохоронців тощо. Журналісти не ставлять собі елементарних питань, але атакують гендиректора Івана Савчука: «В трудовом коллективе убеждены, что к хищениям причастен гендиректор холдинга Иван Савчук, и уже написали заявление в прокуратуру. По их мнению, чтобы скрыть недостачу, на промплощадку завозят отходы, шлак. Люди требуют убрать Савчука и вернуть прежнего руководителя. Сегодня гендиректора даже не пустили на работу, едва удалось избежать потасовки».

Цікаво, що всі звинувачення озвучено непрямою мовою журналіста, й немає жодного конкретного синхрону самих шахтарів. 

18 жовтня, вівторок

ICTV продовжує, як і минулого тижня, піарити партію «Наш край» у сюжетах про те, що «дедалі частіше українці отримують платіжки за комуналку з неправильними нарахуваннями»:

«Олександр Мазурчак, співголова партії "Наш край": Політична партія "Наш край" вимагає від Кабінету Міністрів, щоби була посилена відповідальність за неправдиві дані у платіжках, які виписуються за комунальні послуги населенню. Ми вважаємо, що доведення достовірності даних у платіжках — вона лежить на постачальниках послуг, а не населенні. Населення не повинне ходити і доводити, що в нього нема боргів». 

«1+1» продовжує розхвалювати «Укроп»: «У Верховній Раді зареєстрували відразу два законопроекти, покликані боротися з впливом Росії. Перший передбачає обмеження для банків із російським капіталом. Автори закону і депутати з об'єднання "Укроп" кажуть: за останні роки російська частка в Україні — зросла. Частини фінустанов взагалі мають державний капітал, тобто прибутки ідуть в російський бюджет і далі на підтримку військової агресії на сході. Окрім того, "укропівці" закликають посилити роль Верховної Ради у впровадженні санкцій».

«Інтер» укотре не оминає увагою «Опоблок»: «Проблемы виз волнуют только 4 % украинцев. Такие даные приводит нардеп от “Опозиционного блока” Сергей Левочкин. И поэтому, по его мнению, безвизовый режим с ЕС не может быть главной стратегической целью внешней политики страны. Нардеп считает что сейчас главное обьединиться, несмотря на политические взгляды, сформировать для власти и опозиции запросы на то, как должно развиваться государство и как восстановить мир на Донбассе».

У цьому ж випуску — ще один піар «улюбленої» каналом партії: «Если в Берлине "нормандская четвёрка" договорится о выборах на Донбассе, парламент обязан за это проголосовать. Такое заявление появилось на сайте "Оппозиционного блока". В партии надеются, что переговоры принесут результаты, будут достигнуты соглашения, которые восстановят мир на востоке Украины».

Також «Інтер» укотре бездоказово звинувачує Авакова у підпалі «НІСу»: «Хочу напомнить, что имена заказчиков и исполнителя известны уже давно. Оппозиционеры провели собственное расследование, непосредственным организатором этого поджога назвали министра Авакова исполнителем — экс-советника главы МВД Илью Киву». 

Далі в ефірі — знову профспілки: «Анонсированная профсоюзами на четверг массовая акция протеста переносится. Сначала профсоюзы решили обсудить свои требования с премьером», «профсоюзы требуют от правительства провести реформу оплаты труда». Від імені профспілок виступає, звісно, Сергій Каплін: «Ми вважаємо не припустимим зволікання із зниженням тарифів — це перше. Ми вважаємо не припустимим, коли в країні, не зважаючи на той неймовірно низький рівень зарплатні, продовжує зростати заборгованість по зарплатні перед людьми. Ми вважаємо не припустимим, якщо в країні не модернізується, не змінюється соціальні стандарти. Це наші ключові вимоги».

«События» вкотре розповіли про Гумштаб Ахметова.

19 жовтня, середа

«Україна» розповіла про нового обласного прокурора Запоріжжя. Його представив Юрій Луценко. Та канал ретранслював лише те, що почув від Юрія Луценка, а сам не поцікавився, ким є новий прокурор, не провів дослідження, не вивчив біографії. Тож для глядача ця інформація є сухим фактом без сенсу. Аналогічно вчинили 5 канал та «Інтер». Інші канали на цю подію взагалі уваги не звернули.

«ТСН» розповіла про призначення ще одного поляка на високу посаду в Україні. Ним став Славомир Новак. Про нового очільника «Укравтодору» журналісти відгукнулися не надто позитивно: «Рішення України зробити Новака керівником “Укравтодору” в Польщі у багатьох політиків, експертів викликало здивування. Так, Новак — це людина із великим політичним досвідом, екс-міністр транспорту, але у багатьох поляків його прізвище асоціюється, передусім, зі скандалом. Справа в тім, що 2013 році всі центральні засоби масової інформації Польщі писали про те, що міністр Новак не уписав у своїх деклараціях годинник вартістю 17 тисяч злотих. він відразу втратив посаду міністра, від нього відразу ж відхрестилася його ж власна партія "Громадянська платформа"».

При цьому тут не вказано жодного польського політика, якого здивувало призначення Новака. У каналу є кореспонденти в Польщі, тож цілком можна було зробити повноцінний сюжет, який би пояснив, що за людина очолила українську структуру, яка опікуватиметься дорогами. Ідентичний сюжет, однак зі ще меншим обсягом інформації, вийшов на «Інтері», ICTV, каналі «112», 5-му та «UA: Першому».

«Інтер» не обходиться без синхрону «Опоблоку» в матеріалах про Раду. Не став винятком і цей день. Свою думку транслював у маси Олександр Вілкул: «Парламент занимается переименованиями, правительство предлагает в рассрочку за коммунальные платежи на 12 лет. Скоро будут предлагать кредиты брать для того, чтобы за тепло заплатить. А заниматься Парламент должен борьбой с бедностью, повышением минимальным уровнем заработной платы и четкой разработка имплементации плана борьбы с бедностью».

Також «Подробности» пропіарили свого власника Дмитра Фірташа в сюжеті про створення офісу підтримки інвестицій при Кабміні: «Треть украинских промышленных предприятий в первом полугодии принесли убытки, которые превысили пятьдесят миллиардов гривен. Не допустить остановку и возобновить работу временно простаивающих предприятий, — призывают украинские работодатели». Далі — коментар самого Фірташа: «Сегодня наша тенденция идет все вниз-вниз-вниз. У нас идет программа: одно предприятие закрыли, другое закрыли, третье закрыли. Я бы хотел, конечно, чтоб мы каждый день, медленно, не спеша открывали какое-то предприятие. Не новое даже, а старые восстанавливали, которые бы запускались, и сразу восстановятся рабочие места».

Далі — піар «Опоблоку» та Сергія Капліна: «Законопроекты нардепа Александра Вилкула и Сергея Каплина о повышении минимальной зарплаты вдвое до трёх тысяч тридцати семи гривен сегодня рассматривал парламентский комитет. И принял решение рекомендовать внести документы в зал для голосования. разработаны они были на основании обращения к Верховной Раде Федерации профсоюзов Украины и требования митингующих Всеукраинского протеста, который состоялся в Киеве шестого июля этого года».

У цьому ж випуску Сергій Каплін атакує керівника НАБУ Артема Ситника: «Руководителя НАБУ Артема Сытника подозревают в сокрытии доходов, в частности, в том, что он не задекларировал две квартиры. "Генпрокуратура уже открыла уголовное производство по этому делу", — об этом сообщил нардеп Сергей Каплина. Он же и подал обращение в ГПУ с просьбой провести эту проверку». Коментарів самого керівника НАБУ та правоохоронних органів немає. Як і доказів того, що в Ситника дві квартири.

Потім журналісти каналу продовжили відстоювати інтереси «Опоблоку»: «В Одессе на сессии горсовета депутаты сегодня приняли скандальный градостроительный документ, так называемый "зонинг". Активисты говорят — это неправда и теперь собираются опротестовать принятое решение в судебном порядке. Кроме этого, депутаты от "Оппозиционного блока" заявляют, что уточненный проект "зонинга" появился на сайте горсовета только вчера вечером, то есть времени, чтобы изучить это положение — просто не было». 

«Україна» вкотре запросила до студії міністра юстиції Павла Петренка. Він активно відстоював свою партію: «Позиція "Народного фронту", позиція всіх здорових сил коаліції полягає в тому, що повинен бути проголосований закон "Про спецконфіскацію", який повертає в бюджет 50 мільярдів гривень. Крім того, повинен бути проголосований законопроект Бурбака Дениса, це законопроект, який розроблявся нашою фракцією про передачу частини цих коштів, половину цих коштів шести мільйонам пенсіонерів і бюджетників, по 1400 гривень для того, щоб стабілізувати ситуацію, пов’язану з тарифами і половину цих коштів на оборонку», «чинний прем’єр-міністр, на відміну від того, що відбувалося раніше протягом 20 років, не валить всі шишки на попередніх своїх колег, а дійсно сказав, що попередній уряд Яценюка зробив дуже багато. Прийняв перший удар по стабілізації ситуації в Україні». 

У цьому ж випуску каналу — недоречний коментар Арсенія Яценюка з приводу переговорів «нормандської четвірки»: «На Донбасі росіяни чинять такі ж військові злочини, як в Сирії. Без відводу російських сил і зброї з Донбасу та без встановлення контролю за кордоном, там безпеки не буде. Без безпеки немає демократії, без демократії — немає виборів і реального представництва волі людей. Скільки ще треба Донбасу і Сирії, щоб це зрозуміти?».

Не забувають «События» і про Гумштаб Ахметова. Цього дня Ахметова хвалили двома сюжетами.

20 жовтня, четвер

«Інтер» укотре піарить Капліна, нагнітаючи ситуацію з тарифами. Цього дня канал показав великий матеріал про те, як у різних областях країни протестували проти тарифів. Організатором акції є ГО «Тарифна мобілізація», але центральний коментар належить усе одно Сергію Капліну. Цікаво: на відео видно, що біля наметів, де збирали підписи проти тарифів, зібралися виключно люди пенсійного віку. Судячи з їхніх скарг, вони цілком можуть розраховувати на субсидію. Однак трапляються й цікаві персонажі. Наприклад, Любов каже: «Я живу в двухкомнатной "хрущевке", дочка у меня спит с внучкой на одной кровати, живём на мизере, отказываем в рыбе, в твороге, в лекарствах нужных». При цьому зауважте: родина живе в двокімнатній квартирі.

Наступний сюжет — теж проти тарифів, піарить «Опоблок»: «Необоснованность повышения коммунальных тарифов стала одной из тем сегодняшнего заседания Одесского облсовета», «И далее рассматривают инициативу “Оппозиционного блока”, предлагают обратиться к президенту с просьбой отменить распоряжение губернатора Михаила Саакашвили, в мае тот в рамках закона о декоммунизации переименовал улицы и населенные пункты в области». 

У цьому ж випуску «Подробности» рекламують компанію Євгена Червоненка: «В Киеве презентовали инновационную онлайн-платформу для перевозчиков A2B Direct. Идея создания этого сервиса принадлежит бывшему Министру транспорта, бизнесмену Евгению Червоненко. Программа эта позволяет перевозчику и владельцу груза общаться без посредников. Она обеспечивает весь документооборот, а также страховое и юридическое сопровождение. С октября платформа работает в тестовом режиме, а уже в следующем году она будет доступна для пользователей ближнего зарубежья».

Далі — ще один піар «Опоблоку»: «И еще один форум в Брюсселе. Встречу эту организовали европейские социал-демократы. Украину представлял нардеп Николай Скорик от "Оппозиционного блока", который входит в группу ПАСЕ. По его словам, участники обсудили идею объединения Европы, чтобы противостоять вызовам. Это не только вопросы единого рынка и экономической глобализации, но также и соцзащиты и общечеловеческих ценностей. Вот как Украине преодолеть вызовы в свете ее евроинтеграции, прокомментировал Николай Скорик».

ICTV перейняв від «Інтера» здатність «втискати» в сюжети про Раду «своїх» політиків. Так цього дня з’явився коментар партії «Наш край»:

«Антон Кіссе, народний депутат України: Как минимум необходимо сейчас два прожиточных минимума, чтобы каким-то образом человек мог более или менее жить и оплачивать в том числе те важные услуги, которые важны для оплаты и, безусловно, для питания. Всем понятно, что прожиточный минимум — это и питание, это и решение своих каких-то важных социальных вопросов, и оплата коммунальных услуг, и, безусловно, это приобретение лекарств».

У цьому ж матеріалі з’явився Арсеній Яценюк: «Я думаю, що необхідно в найкоротші терміни, щоб президент дав не просто вказівку своїй фракції, а зустрівся з фракцією і український парламент накінець прийняв законне і справедливе рішення, що дає можливість конфіскувати півтора мільярди».

«Україна» теж дала великий синхрон лідера «Народного фронту», який, як показують наші моніторинги, намагається повернутися на політичну та медійну арену. У цьому ж матеріалі каналу — піар «Опоблоку»:

«Наталья Королевская, народный депутат, фракция партии "Оппозиционный блок": На Министерство финансов дополнительно выделяются 140 миллионов, на секретариат Кабинета министров — 114, на Верховную Раду — 44 миллиона, но параллельно с этим — нет денег для того, чтобы сегодня поддержать и защитить переселенцев, чтобы дать пенсионерам достойную пенсию, а людей обеспечить работой.

Александр Данилюк, министр финансов Украины: Наше спільне, підкреслюю, спільне завдання — це отримати реалістичний та збалансований бюджет на 2017 рік».

Як бачимо, коментар міністра фінансів змонтували так, ніби він відповів на звинувачення Королевської, хоча насправді стенограма засідання Верховної Ради показує, що Данилюк виступав раніше за Королевську, тож канал тут зманіпулював.

У цьому ж сюжеті про Раду «Україна» не забула дати слово Олегу Ляшку: «Ми вимагаємо відновлення з бюджету державного фінансування у закладах професійно-технічної освіти, де навчаються діти-сироти, діти з малозабезпечених сімей, діти сільських сімей. Передача профтехосвіти на фінансування місцевого бюджету — це фактично закриття цих закладів».

Втім, також тут є і виступ Юрія Бойка з «Опоблоку», й Максима Бурбака з «Народного фронту».

В ефірах центральних каналів цього дня вийшов і «напівпаркет» Президента: «Одразу після зустрічі в Норманському форматі президент Петро Порошенко поїхав до Брюсселя. Він вже зустрівся з президентом Європейської ради Дональдом Туском та президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером. Співрозмовники вкотре підтвердили, що санкції проти Росії необхідно зберігати до відновлення територіальної цілісності України. Також Туск і Юнкер запевнили, що роблять все аби пришвидшити надання безвізового режиму для українців», — передав слова Президента ICTV. Аналогічна ситуація була на інших каналах. Такі заяви не мають ваги для глядача, а якщо вони важливі — варто брати коментарі експертів, які потрактують дипломатичну мову політиків.

Одним із таких псевдоекспертів в ефірі «Фактів» виявився тесть власника каналу Леонід Кучма: «Заява Президента Порошенка про результати зустрічі "нормандської четвірки" дає розуміння, що, беззаперечно, це крок вперед. Так вважає представник України в тристоронній контактній групі Леонід Кучма. Однак другий Президент України зазначив: варто проаналізувати слова інших учасників "нормандської четвірки". Те, що всі вони не зробили спільної заяви — означає: спільної думки не досягнуто. Однак позитив уже в тому, що є домовленість про дорожню карту імплементації мінських угод, і дуже правильно, — вважає Леонід Кучма, — що в Берліні четвірка лідерів підтвердила безальтернативність нормандського формату та мінських угод».

5 канал у матеріалі про переговори «нормандської четвірки» дав великий синхрон гаранта: «Я — категоричний противник, і сьогодні було на цьому чітко наголошено, щоб ми висмикували політичні питання і пред’являли його Україні, що вона нібито це обов’язково має виконати. В нас на сьогоднішній день Мінські домовленості це є цілісний документ. І коли ми говоримо про дорожню карту, то дорожня карта і передбачає послідовність і гарантії. І саме тому, коли ми говоримо, що в нас є умовно кажучи, там дата виборів і речі, по яких, там умови, по яких вони мають пройти, то безумовно, це є безпекові питання. Зараз про дату виборів не йдеться. Зараз йдеться про те, що буде дорожня карта». 

А також окремий дуже великий матеріал присвятив його зустрічі в Брюсселі. Ось лише короткі витяги зі слів журналістки: «Український президент поінформував свого європейського колегу щодо результатів вчорашньої вечірньої зустрічі у “нормандському форматі”». «Петро Порошенко наполягав на тому, що Україна виконала всі вимоги Європейського Союзу, тому треба якнайшвидше надати безвіз українцям»; «Український президент хотів заручитися підтримкою керівництва Євросоюзу у подальшій політиці санкцій проти Російської Федерації»; «Після зустрічі з Президентом Європейського парламенту Президент України вирушив до Маастріхта. Там відбувся саміт ЄС і там у нього відбулися зустрічі з керівництвом Європейського Союзу — Дональдом Туском та Юнкером. Теми на порядку денному були аналогічні»; «Також Петро Порошенко планує, за інформацією прес-служби, поінформувати Генсека щодо порушень російською стороною, а також своїми маріонетками нападів на Україну, безпекових питань, про які йдеться в Мінських домовленостях, зокрема, в гарячих точках на сході». 

Як бачимо, важливої потреби робити великий матеріал про плани Порошенка і його чергові заяви про порушення без конкретних домовленостей і результатів — не було.

У випуску «Фактів» ICTV — піар Бориса Колесникова: «Сьогодні в КПІ відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського освітнього проекту "Авіатор-2017". Це вже шостий конкурс, організований фондом Бориса Колеснікова. Він покликаний підтримати українських студентів технічної спеціальності й талановитої молоді». Ідентичний сюжет вийшов і на «Україні», яка не забула і про традиційний матеріал про Гумштаб Ахметова.

21 жовтня, п’ятниця 

Депутати в четвер збільшили собі зарплати вдвічі, а вже наступного дня масово відмовлялися від своїх голосів і переконували, що не знали, за що голосували. Тим не менш, «События» скористалися з хвилі обурення й запросили до студії для піару лідера «Опоблоку» Бориса Колесникова: «Сначала депутаты проголосовали за повышение своей зарплаты, теперь наперебой осуждает такое решение. Как вы оцениваете эту ситуацию?».

Звісно, гість як міг критикував колег-депутатів: «Наши депутаты не голосовали за тот закон. Циничный плевок обществу на фоне такой крайне нищеты всего украинского народа, ещё вроде повышение зарплат». Далі Колесников напав на телеканали «Рада» і «UA: Перший»: «Есть канал “Рада”, который показывают, снимают, никто его не смотрит, естественно, но люди на работе. “Первый национальный” смотрят от 38 до 80 тысяч зрителей, стоит сотни миллионов. Канал представляет государство, такой канал должен быть или качества BBC, или же его не должно быть. В нашей ситуацией его не должно быть. Все ваши коллеги, вы освещали все новости».

Не обійшлося без питання, яке свідомо підігравало «Опоблоку», щодо бюджету на 2017 рік. Ведуча улесливо питала Колесникова: «Вы как раз перешли к способом наполнения бюджета, ваши политсилы заявили, что представленный бюджет-2017 содержит вещи, которые несовместимы с позицией “Оппозиционного блока” и они приведут к ухудшению жизни людей. Лучше без бюджета, чем такой?»

Натомість «Інтер» у сюжеті про підвищення зарплат депутатам не оминув увагою своїх «улюбленців», давши їм слово: Дмитру Добродомову та Бориславу Березі. А одному з лідерів «Опоблоку» Юрію Бойку виділили аж два великих синхрони:

«Дмитрий Добродомов, народный депутат, внефракционный: Було би так само логічно підняти на 10% зарплатню депутатам. Напевно це було би справедливо і правильно, так? А піднявши вдвічі депутатам, які приймають бюджет і приймають на 10 % всього-на-всього підняття мінімальної зарплати, коли інфляція складатиме понад 12–14 %, це не коректно, ну от щонайменше некоректно, от. Я би навіть сказав, певною мірою нахабно.

Борислав Береза, народный депутат, внефракционный: Появляются такие заявления о том, да ладно, можно вообще без зарплаты работать. Это говорит о том, что эти люди пришли сюда не деньги зарабатывать, а пришли сюда сидеть на бюджете или ещё каких-нибудь проектах.

Юрий Бойко, "Оппозиционный блок": Отримувати депутату зарплату тридцять шість гривень сьогодні, в умовах, коли пенсіонер отримує півтори тисячі гривень — це неприпустимо і вважаю, що парламент прийняв не правильне рішення вчора після голосування за бюджет. Це політична корупція відкрита, намагання підкупити депутатів, щоб вони проголосували за бюджет, ми це так розцінюємо. Ми вважаємо, що ці гроші повинні йти на фінансування соціальних програм».

Інші канали просто зібрали коментарі нардепів із різних фракцій. 

Не обійшлася «Україна» без традиційного матеріалу про Гумштаб Ахметова.

Тим часом «1+1» піарить партію «Укроп»: «Громадсько-експертна рада з партії “Укроп”, яка нині пропонує свої правки до закону про освіту, обіцяє: студенти гарантовано отримають академічну і соціальну стипендію. До того ж, каже народний депутат Ірина Констанкевич, не можна зобов'язувати всіх навчатися 12 років. Всі правки, а їх вже 55, вже направили до комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти».

«ТСН» також пропіарила Анатолія Кінаха й Олександра Дубілета (голову правління «Приватбанку»), розповівши про зустріч платформи «Кредити українському бізнесу»: «Анатолій Кінах, голова українського союзу промисловців і підприємців: В світі немає жодного прикладу успішної країни, яка не має розвинутого підприємництва і потужного середнього класу.

Олександр Дубілет, голова правління "Приватбанку": Именно предприниматель кормит президента, парламент, армию — всех кормит предприниматель. А у нас получается, что все на этого предпринимателя смотрят как на какого-то потенциального валюту(?). Ну куда ж это годится? Не получается так». «Приватбанк уже видає кредити підприємцям-початківцям», — додає журналіст.

Натомість «Подробности» атакують «Приватбанк», переконуючи глядачів, що «крупнейший банк страны — “Приватбанк” — могут национализировать. Об этом сегодня заявили журналисты издания "Апостроф". По их данным, якобы, национализация может произойти уже в ближайшие недели. В “Привате” подобные заявления опровергли, но вот у экспертов другое мнение». Далі — коментарі економічних експертів Олександра Савченка й Олександра Охріменка.

«Інтер» посилається на «Вести», і вкотре відкрито звинувачує без доказів Мізеру: «В первой половине дня издание "Весты" сообщило, что полиция задержала известного криминального авторитета Вадима Мизера, по прозвищу Мизер. Именно он — один из подозреваемых в поджоге студии новостей телеканала "Интер"».

Свідома маніпуляція каналу — вже навіть не посилаючись у другому реченні на «Вести», кажуть як про доконаний факт. Далі самі себе, по суті, і спростовують: «По данным СМИ, у него изьяли незарегистрированное оружие и гранату Ф-1. Связано ли задержание с нападением на нашу студию — неизвестно. В то же время, ближе к вечеру, начальник главка столичной полиции заявил агентству "Интерфакс", что человек, задержанный два дня назад за незаконное хранение оружия, не имеет отношения к поджогу нашего телекомплекса. При этом имени взятого под стражу он не называет. Но вот по данным из наших источников, задержание Мизера произошло вчера. И Голосеевский суд даже успел отпустить его под залог. Сума — более полумиллиона гривень. При этом остается непонятным, почему человек, у которого изъяли незаконный арсенал оружия, так легко оказался на свободе».

22 жовтня, субота

«Україна» згадала, як раніше щосуботи запрошувала Олега Ляшка гостем до студії каналу, і лідер Радикальної партії знову з’явився на суботніх екранах випуску новин. Ведуча ставила гостю традиційно зручні запитання, які дозволяли йому транслювати на широку аудиторію партійні меседжі для виборців. Наприклад: «Вы жестко раскритировали проект бюджета-2017, выдвигаете целый ряд требований, но если они реалистичны, почему же бюджетный комитет не принял их во внимание?». А ось відповідь Ляшка: «Це треба спитати у бюджетного комітету, а я думаю, що відповідь очевидна. Тому що політика, економічна політика, яку проводить нинішня влада і нинішній уряд, це політика перетворення України на сировинний придаток. Радикальна партія запропонувала антикризовий план економічних дій, де ми зареєстрували в парламенті два десятки законопроектів, які дають можливість підтримати національного виробника, створити робочі місця для українців…». Далі лідер Радикальної партії висунув ряд вимог до бюджету-2017. 

Або ще одне питання до гостя, у якому він явно не є експертом: «Олег Валерьевич, давайте еще о спецконфискации поговорим. Уже энное количество раз парламент пытается принять этот закон, но тщетно. Выбор такого источника наполнения бюджета, это серьезный риск. Насколько ответственно было принимать такое решение?» 

Не обійшовся канал і без традиційного сюжету про Гумштаб Ахметова і піару ДТЕКу: «Хочешь сделать хорошо — сделай это сам. Сегодня тысячи сотрудников компании “ДТЭК” и “Укртелеком” вышли на осенний субботник, убирают парки, высаживают деревья, мастерят скворечники. Почти в 30 городах страны. Приходят на акцию целыми семьями».

«Факти» натомість піарять Леоніда Кучму: «П'ятдесят років відзначило Сіверодонецьке музичне училище імені Прокоф'єва. Нині це чи не єдиний заклад на Луганщині, де можна здобути мистецьку освіту. На ювілей, попри кордони, приїхали випускники та гості з подарунками. Особливим сюрпризом стало унікальне фортепіано від президентського фонду Леоніда Кучми».

А на «ТСН» укотре — піар конкурсу «Сім див України» з обов’язковим коментарем організатора Миколи Томенка: «Ціна перемоги все-таки 50 % залежить від голосування. І оргкомітет порахує анкети ста експертів в галузі історії, культури і туризму і виведе свою 7-ку переможців», — сказав нардеп.

Також хочемо звернути вашу увагу на сюжет «України» про заборону в’їзду Наташі Корольовій до країни на п’ять років. Від матеріалу віяло ностальгією: «Выступление в родном Киеве, из которого уехала в начале 90-х, Наташа Королёва планировала в декабре. Билеты раскупали так быстро, что организаторы подумывали даже о дополнительном концерте». Далі — зневажливим тоном — журналіст продовжує: «Но в начале месяца на певицу ополчились пользователи социальных сетей. Дескать, заслуженная артистка Федерации и член "Единой России" и аннексию Крыма поддерживает, и даже на съемки фильма на полуостров ездила. А вот за эту фотографию Королёву и вовсе назвали подружкой Путина. И вот накануне Наталье Порывай СБУ запретило не то, что концерты проводить, а даже приезжать в Украину в течении пяти лет».

Зі слів кореспондента виходить, що співачці заборонили в’їзд в Україну саме через дописи в соцмережах. У матеріалі кореспондент наводить цитату Корольової з обуренням, як її невинні пісні можуть шкодити Україні, — цитуючи її офіційний сайт. Однак звернімо вашу увагу та увагу авторів сюжету, що цей допис співачка проілюструвала картою України без Криму. Цей промовистий факт «События» замовчали. На сайті співачки карту пізніше видалили, але в кеші вона залишилася.

ВИСНОВКИ

Впродовж тижня телеканал «Інтер» видав серію протестних сюжетів проти підвищених тарифів на комунальні послуги. Практично в кожному матеріалі фігурував нардеп Сергій Каплін, який очолює профспілки. На відео проти тарифів виступали невідомі особи переважно пенсійного віку, які, судячи з їхніх синхронів, мали б отримати від держави субсидії, а не розповідати про важкі умови проживання у двокімнатній квартирі, наприклад. 

Також цього тижня відбулося декілька важливих призначень — з’явився новий очільник «Укравтодору», в Запоріжжі — новий обласний прокурор, при Кабміні утворюють дорадчі групи для чотирьох міністерств тощо. Однак центральні телеканали навіть не спробували пояснити глядачам, хто ці люди й чого від них чекати. Журналісти обмежилися наданою чиновниками інформацією.

Загалом упродовж тижня ми нарахували 45 матеріалів із ознаками замовності, що значно менше, ніж попереднього тижня. Частково тому, що більшість заяв Президента цього тижня були виправданими через переговори «нормандської четвірки». Найбільше підозрілих матеріалів в «України» (17), далі — в «Інтера» (17), ICTV (5), «1+1» (4), 5-го каналу (3). «UA: Перший», СТБ та канал «112» були чистими цього тижня.

Якісний моніторинг щоденних праймових новин та  підсумкових тижневиків здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Зміст оглядів є виключно відповідальністю ГО «Детектор Медіа» і не обов’язково відображає позицію Міністерства закордонних справ ФРН.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3139
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду