Повернення Яценюка і ярмарковий Ляшко. Моніторинг теленовин 15–20 серпня 2016 року

Повернення Яценюка і ярмарковий Ляшко. Моніторинг теленовин 15–20 серпня 2016 року

28 Серпня 2016
2701

Повернення Яценюка і ярмарковий Ляшко. Моніторинг теленовин 15–20 серпня 2016 року

2701
Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», 112-го та 5-го каналів упродовж 8–13 серпня 2016 року
Повернення Яценюка і ярмарковий Ляшко. Моніторинг теленовин 15–20 серпня 2016 року
Повернення Яценюка і ярмарковий Ляшко. Моніторинг теленовин 15–20 серпня 2016 року

Після тривалої відсутності на телеекранах екс-прем’єр Арсеній Яценюк знову вступає в політичну гру. Уже другий тиждень поспіль його активно піарять «Україна» та ICTV. Окрім того, «Україна» не припиняє піарити лідера Радикальної партії Олега Ляшка. Тепер канал дійшов до того, що розповідає про ярмарки, які відвідав політик: «Купить сладкого продукта нардепу так и не удалось: обсуждал насущные проблемы с покупателями и продавцями».

15 серпня, понеділок

Електронне врядування в Україні запустили. Щоправда, не повністю. Через відсутність належної сертифікації системи від Держспецзв’язку декларації на ньому нібито не можна вважати доказами в суді й за внесення неправдивої інформації ніхто відповідальності не понесе. Хоча деякі правники висловлювали й іншу думку.

Центральні телеканали всі, як один, передали своє невдоволення: і баланс думок тут був, і відкрито ніхто нікого не звинувачував, однак після восьми сюжетів про цю подію на восьми центральних каналах я так і не зрозуміла, хто ж винен у тому, що система електронного декларування не працює справно. Сюжети більше нагадували пінг-понг між експертами, розробниками програми та чиновниками. Бракувало зваженого аналізу. Натомість «Інтер» у сюжеті про нездійснений запуск електронного декларування встиг ще й невиправдано додати коментар Борислава Берези: «Декларировать в несертифицированной системе абсолютно безрассудно и неправильно. Почему? Потому что все равно придется делать заново. Тем более, что этот документ не имеет никакой законной силы».

Детальний аналіз того, як висвітлювали канали тему, читайте на «Детекторі медіа» тут.

Цього ж дня «Подробности» знову атакують Міністерство юстиції. Цього разу під удар потрапив Олег Гуназа: «Директор одного из департаментов Минюста человек с нечистым прошлым, утверждают общественники. По их словам, у победителя конкурса на руководящую должность в министерстве – начальника управления уголовно-исполнительной службы Олега Гуназы – за плечами, якобы, три уголовных дела. Два за контрафакты и одно за злоупотребление служебными полномочиями. Правда, в делах фамилия чиновника не фигурирует, только фирмы, к которым он якобы причастен».

Як бачимо, «Інтер» оперує виключно припущеннями, без жодних супровідних документів і доказів, а єдиним «експертом» у темі є член ГО «Чисті погони» Ігор Рудич, який активно критикував Гуназу: «В липні в Міністерстві Оборони проводили прес-конференцію. І там було заявлено про, скажімо, недоброякісні продукти, які були знайдені фахівцями з Міноборони. І ці продукти постачала така "Геос" група, ну скажімо так, яку журналістське середовище пов'язують з паном Кауфманом. Пан Гуназов був, скажімо, помічений в тих проектах, якими опікується оця "Геос" група. Це, зокрема, проекти, які пов'язані з переведенням на аутсорцинг тюрем».

Ми намагалися знайти підтвердження словам Ігоря Рудича, однак марно: жодної статті про Гуназова і «Геос» ми не знайшли, як і про його стосунок до Кауфмана. Тож про яке журналістське середовище йде мова, якщо у відкритому доступі не видно жодного матеріалу в поважному виданні – питання.  

 «Україна» продовжує розповідати про Гумштаб Ахметова: «Поддержать стариков инвалидов приехали волонтёры гуманитарного штаба Рината Ахметова. Помощь получили жители четырёх сёл Волновахского района».

16 серпня, вівторок

ICTV піарить лідера «Народного фронту» Арсенія Яценюка: «Захист нашої свободи – це захист усієї Європи. Про це в Боюсселі заявив лідер "Народного фронту" і колишній Прем'єр України Арсеній Яценюк. Сьогодні він провів двогодинні переговори з Президентом Європейської Ради Дональдом Туском». Ідентичний матеріал вийшов на «Україні», СТБ та «1+1».

Сюжет «Подробностей» про зношений житловий фонд виглядає лобістським щодо великих будівельних компаній. Канал розповідає про старі невідремонтовані будівлі, не даючи про цьому коментарів чиновників, розруху підсилює коментарем Тараса Галайди з ГО «Публічний аудит»:

«60 процентов жилищного фонда находится в експлуатаций более 50 лет. Ремонт этих 150 тысяч домов, даже если так по скромным подсчётам полмиллиона гривень на один год, и необходимо 150 миллиардов гривень. Ествественно, в государственном бюджете таких денег нет».

А далі – кореспондент дає світло в кінці тунелю: «Решить эту проблему могла бы программа так называемого социального жилья. Внедрить ее в столице предлагают застройщики». І додає коментар віце-президента ПАО ХК «Київміськбуд» Василя Дудурича: «Біля існуючого будинку, в якому живуть люди, будуються новий житловий будинок. Туда переселяєм людей, потім зноситься існуючий будинок, на його місці другий і таким покроковим шляхом проходить весь мікрорайон. Є розроблені попередні проекти щодо знесення старого житла і на ньому будівництво нового сучасного під нові норми, під нові жорсткі вимоги щодо теплозбереження. Але є одне, як завжди, "но" – це законодавча база, яка на данний момент не дозволяє ефективно реалізувати даний обєкт».

Все. Далі – жодного аналізу такої пропозиції, жодного критичного погляду на можливі ризики мешканців, які у таких будинках живуть, аналізу, кому вигідне так будівництво тощо. Сюжет завершується фразою: «Проектов на бумаге уже сотни. Главное принять нужные законы».

Продовжує «Інтер» піарити й «Опоблок»: «Обстоятельства трагедии 02.05 в Одессе изучат в международном суде в Гааге и Европейском суде по правам человека. Иски подготовил "Оппозиционный блок". С такой просьбой к депутатам обратились родные погибших во время пожара в Доме профсоюзов. По словам родственников, украинские правоохранители тормозят и пытаются всячески замять расследование этого дела, поэтому надеются, что международные институции смогут заставить Украину провести объективное расследование. Сегодня оппозиционеры вместе с родными погибших возложили цветы к месту, где произошёл пожар. Лидер "Оппозиционнного блока" нардеп Юрий Бойко рассказал о том, что юристы партии уже оформили все документы, необходимые для подачи в международные суды».

«Факти» ICTV тим часом акцентують особливу увагу на двох банках – «Укргазбанку» та «Кредит Дніпро»: «А от найбільший відсотковий приріст показала інша фінансова установа – "Укргазбанк". Його портфель зріс майже на 60%. Довіряють вкладники і банку "Кредит Дніпро". Лише за липень депозитів тут побільшало на 5о мільйонів гривень. Як сподіваються в фінансових установах, така тенденція з осені лише посилиться». Другий із названих банків належить власнику ICTV Віктору Пінчуку.

«Україна» натомість традиційно розповідає про благодійника Ахметова: «Гуманитарному штабу Рината Ахметова два года».

«UA: Перший» надзвичайно тепло розповідає про центри зайнятості та їхню допомогу у працевлаштуванні військовим: «Після демобілізації Андрій став на облік у районному центрі зайнятості. Наявні вакансії його не влаштовували, тому він вирішив навчатися нового. У центрі організували безплатні курси. Уже за п'ять місяців Андрій здобуде нову професію», «У державній службі зайнятості кажуть, роблять все можливе, щоб допомогти працевлаштуватися учасникам АТО. Гарантії прописані у відповідному законі, який нещодавно підписав Президент», «Держслужба зайнятості надає учасникам АТО право на безплатне підвищення кваліфікації або на перепідготовку і навіть фінансово допомагає відкрити власний бізнес. В центрах зайнятості кажуть, що до учасників АТО в них особлива увага. Допомагають на всіх етапах і за потреби надають консультацію психолога». Насмілимося сказати, що матеріалу все ж бракує незаангажованості та критичного погляду на речі. Зокрема, чи справді центри зайнятості роблять усе можливе, як каже журналіст, скільки саме коштів виділяють на відкриття власного бізнесу учасникам війни на сході України і скільки бійців їх уже отримали, що означає ця особлива увага і чим вона відрізняється від уваги до класичного клієнта центру зайнятості тощо. 

17 серпня, середа

«Україна» продовжує піарити Арсенія Яценюка: «Обострение ситуации в Крыму сегодня обсудили в штаб-квартире НАТО. Арсений Яценюк встретился с заместителем Генсека альянса Александром Вершвоу. Лидер "Народного фронта" подчеркнул, последние события на границе с полуостровом – это провокация российських спецслужб. В то же время, западные партнеры вопросы выделения Украине оружия не рассматривают. Яценюк убежден: позиция Запада должна быть более жесткой».

Також «События» запросили у студію голову тіньового уряду Бориса Колесникова. Питання були адресовані «не за адресою», оскільки Колесников не є незалежним фінансовим експертом чи профільним урядовцем:

«Ведуча: Скандал вокруг запуска электронной системы декларирования поставил под угрозу получение кредита от МВФ. Есть ли шанс у украинской экономики выжить без международной помощи, как считаете?», «Ведуча: Давайте ещё такой вопрос. В этом году в Минагрополитики прогнозируют рекордный урожай и говорят даже, что цены, в частности, на гречку могут упасть. Какую поддержку должно государство сейчас предоставить фермерам, чтобы эта отрасль была ещё более продуктивной и перспективной?», «Ведуча: Вот в сферу ваших интересов входит авиационная отрасль. В Украине нет серийного производства самолётов, более того, "Антонов" будет строить воздушные суда без участия России. Насколько это скажется на производстве?», «Ведуча: Борис Викторович, скажите тогда рецепт, как возродить авиационную отрасль?»

«Інтер» також продовжує піарити «Опоблок»: «Массовые судебные иски против переименования Кировограда в Кропивницкий подают жители этого города. На сегодняшний день в Высшем админсуде Украины лежит одиннадцать таких жалоб. Депутат-оппозиционер Сергей Ларин также подал один из исков от своего имени. Он говорит, что если украинские суды не пойдут навстречу людям, юристы и он лично обратятся в международные инстанции».

«Подробности» знову активно звертають увагу на Митрополита УПЦ Московського Патріархату Онуфрія: «Украинская православная церковь сегодня отмечает вторую годовщину интернизации Митрополита Киевского и всея Украины Онуфрия. Несколько сотен верующих пришли поздравить предстоятеля в Киево-Печерскую Лавру. Вместе с духовенством всех украинских епархий митрополит Онуфрий провел божественную литургию, во время которой прозвучала молитва за мир в Украине».

«Україна» вкотре не забула про Гумштаб Ахметова.

18 серпня, четвер

«Факти» вкотре повертаються до сюжетів про партію «Наш край»: «Оцінити ОСББ та ЖЕКи чи керуючі компанії нині може кожен киянин. У столиці запрацював онлайн сервіс faceЖЕК.com. Тут аналізують стан під'їзду, підвалів, прибудинкової території, вивіз сміття і, що вкрай важливо, реакцію на звернення мешканців. За два місяці свої відгуки на інтернет-платформі залишили майже вісімдесят тисяч людей. Також на сайті можна додавати оголошення та фото, які ілюструють проблеми. Портал допоможе створити конкурентний ринок комунальних послуг, каже співголова партії "Наш край" Олександр Мазурчак».

«Україна» піарить «Опоблок»: «Два месяца в СИЗО без права выйти под залог – приговор Краматорского суда мэру Торецка (это бывший Дзержинск). Владимира Слепцова подозревают в участии в террористической организации и посягательстве на территориальною целостность Украины. Его адвокаты уже заявили: будут подавать апелляцию, так как их подзащитный болен и в СИЗО оставаться не может. В прокуратуре категорически против. На арест Слепцова отреагировали в "Оппозиционном блоке". Опубликовали официальное заявление: "Оппозиционный блок обращается к международным организациям, дипломатическим миссиям с просьбой дать оценку происходящим в Украине процессам. Особо подчеркиваем системность давления на оппозицию в стране и на выборочность правосудия в государстве. Заявляем готовность защищать оппозиционеров, арестованных по политическим мотивам».

ICTV піарить Петра Порошенка: «Глава держави сьогодні на Львівщині бере участь у церемонії закладання капсули на місці будівництва заводу французької компанії "Nexans" з виготовлення електрокабелів. Спорудять завод у місті Броди на Львівщині. Планують ввести підприємство в експлуатацію за рік. Створять дві тисячі робочих місць. Французи вкладуть мільярд гривень інвестицій».

Тут слід зазначити, що в Бродах Порошенко зробив важливу заяву, яку не варто було урізноманітнювати піар-інформацією. Вдало подали заяву інші телеканали, зокрема, 5 канал: «Повномасштабне вторгнення російських військ на територію України не виключає Президент Петро Порошенко. Він заявив про це під час виступу в Бродах Львівської області. Також за словами глави держави Кремль не припиняє спроб зірвати Мінський процес та переговори у Нормандському форматі».

 «События» тим часом видають в ефів два сюжети про Гумштаб Ахметова.

«Інтер» не полишає теми Одеського припортового заводу: «Столичный Соломенский райсуд отстранил Сергея Перелома от должности главы наблюдательного совета ОПЗ до 14 сентября. Ходатайство по делу о расстрате денежных средств госпредприятия подало НАБУ».

При цьому в матеріалі – разючий дисбаланс позицій. НАБУ виділили два короткі речення, передані непрямою мовою журналіста: «В специальной антикоррупционной прокуратуре сразу заявили, что решение суда правильное. Так подозреваемый не сможет давить на свидетелей и препятствовать следствию». А ось позиції захисту корреспондент виділив достатньо і непрямої мови, і ще й дав окремий коментар адвоката в ефір:

«Кор.: Однак сам Сергей Перелома и его адвокат рассказывают, что ажиотаж вокруг отстранения его от должности председателя наблюдательного совета их очень удивляет. Говорят, это нормальная процесуальная практика. Защита с самого начала так называемого дела "ОПЗ" такое решение служители Фемиды поддерживают и настаивают на скорейшей передачи дела в суд для рассмотрения его по существу.

Ігор Черезов, адвокат: Я не понимаю, почему сегодня САП так разрекламировало принятое вчера судебное решение. Ни защита, ни Перелома не возражали против отстранения Переломы от исполнения обязанностей Главы наблюдательного совета Одесского припортового завода. Мы уверены в своей правовой позиции относительно того, что это дело не имеет под собой никаких доказательств, не имеет под собой никаких юридических оснований».

Жодної позиції незалежних експертів у матеріалі не було.

19 серпня, п’ятниця

«Україна» традиційно розповіла про Гумштаб Ахметова і не забула про Олега Ляшка: «Сороченская ярмарка бьет в этои году рекордв посещаемости. Организаторы ждут окало полумиллиона гостей. По торговым рыдям прошелся и Олег Ляшко, лидер Радикальной партии. Купил рушники и сувениры. Потратил окало пяти тысяч гривен. Говорит: все ради поддеожки народных умельцев и украинских производителей. На этот раз на ярморке представили окало четырёхсот предприятий, большенство сельхозпроизводителей. А им не обходимы новые рынки сбыта, упращенный режим налогообложения и льготный кредиты. Уверен политик».

«Подробности» тим часом продовжують відстоювати Сергія Перелому в сюжеті про Одеський припортовий завод і атакувати групу «Приват». У сюжеті журналіст розповідає про те, що нинішня ціна на завод – суттєво занижена, і що це на руку певним компаніям. Яким – озвучує постійний критик групи Коломойського Геннадій Рябцев: «Все это, безусловно, на руку тем компаниям, которые уже видят себя собственниками этого ресурса. Понятно, что те суды, которые сейчас длятся, они как раз направленны на то, чтобы затянуть процесс так называемой приватизации. До тех пор, пока этот актив не будет ближе к банкротству. Когда в правительстве разведут руками и скажут: ну что ж, не нашли иностранных инвесторов, придется все это реализовать своему. Например, тому, который в 2009 году уже почти стал собственником этого завода. Речь идет о финансово-промышленной группе "Приват"».

Не забуває «Інтер» і про піар «Опоблоку»: «Сейчас реабилитацию здесь проходят почти 2 сотни детей, но уже завтра ребята поедут домой, на носу начало учебного года. Сегодня из навестил лидер "Оппозиционного блока" Юрий Бойко, привез подарки, в том числе и все необходимое для школы. Впрочем, для многих из этих детей учебный год может так и не начаться из-за постоянных обстрелов, говорит политик».

20 серпня, субота

«Україна» знову піарить Олега Ляшка: « Ярмарку меда, которрая сейчас проходит в столице, посетил главный украинский "радикал" Олег Ляшко. Правда, купить сладкого продукта нардепу так и не удалось: обсуждал насущные проблемы с покупателями и продавцями».

Не забуває канал і про Гумштаб Ахметова.

«1+1» вкотре піарить конкурс «Сім чудес України», організований Миколою Томенком:

«Микола Томенко, ініціатор конкурсу "Сім чудес України": Бо це абсолютно інакше, цікаве, унікальне містечко, тому в загальному проекті серед двадцять одного міста фіналістів Жовква займає спеціальне місто, не дивлячись на те, що воно одне з найменших міст в нашій акції, але ше раз кажу, по насиченості, по історії, по архітектурі, про своїй оцій місії ідеального міста воно напевно єдине».

ВИСНОВКИ

Після тривалої телевідпустки на екрани впевнено повертається лідер «Народного фронту» Арсеній Яценюк. «1+1», ICTV та «Україна» радісно висвітлювали його закордонні зустрічі. Не оминув телеефірів цього тижня й Олег Ляшко. Якщо попередніх тижнів «Україна» видавала в ефір матеріали про те, як Ляшко дарує однопартійницям квіти, то тепер у центрі уваги – Ляшко на Сорочинському ярмарку «купил рушники и сувениры», а на ярмарці меду в Києві солодкого купити не зміг: «обсуждал насущные проблемы с покупателями и продавцями».

Загалом упродовж тижня ми нарахували 29 матеріалів із разючими ознаками замовності. Найбільше – на «Україні» (13), далі  «Інтер» (9), ICTV (4) та «1+1» (2) і СТБ (1). Новини 5-го, каналу «112» та «UA: Першого» залишилися більш-менш чистими.

У моніторингу аналізувалися такі випуски новин: «Подробности» («Інтер», випуски о 20:00), «ТСН» («1+1», випуски о 19:30), «Новости» («112 Україна», випуски о 19:00), «Час новин» (5 канал, випуски о 19:00), «Новини» («UA: Перший», випуски о 21:00), «Факти» (ICTV, випуски о 18:45), «События» («Україна», випуски о 19:00), «Вікна» (СТБ, випуски о 22:00).

 

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот ICTV
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2701
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду