Куряча сліпота. Моніторинг теленовин 18–23 липня 2016 року

Куряча сліпота. Моніторинг теленовин 18–23 липня 2016 року

31 Липня 2016
5070

Куряча сліпота. Моніторинг теленовин 18–23 липня 2016 року

5070
Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого» та 5-го каналу впродовж 18–23 липня 2016 року
Куряча сліпота. Моніторинг теленовин 18–23 липня 2016 року
Куряча сліпота. Моніторинг теленовин 18–23 липня 2016 року

Центральні телеканали цього тижня «не побачили» ста днів уряду, хресної ходи УПЦ МП і проблем на позачергових виборах до ВР, які відбулися 17 липня на 7 округах. Не дотрималися колеги й етичних стандартів стосовно смерті журналіста Павла Шеремета, подаючи в ефір коментарі свідків про відірвані кінцівки й передсмертне хрипіння.

ВИБОРИ

Понеділок, 18 липня. «1+1» у частині про Прикарпаття дає лише коментар брата близького до Ігоря Коломойського укропівця Олександра Шевченка — Віктора: «Ми маємо 100 % протоколів із мокрими печатками дільничних виборчих комісій. Перевага зараз складає близько тисячі голосів, що складає біля 2 %. На мою думку, під ранок почались проводитись якісь маніпуляції, щоб спотворити результати виборів. Зокрема, відмовлялися приймати протоколи дільничних виборчих комісій, де ми мали найбільшу перевагу. Але наша команда спрацювала професійно. І перевела все в публічну площину».

Потім ми бачимо примарний баланс думок — слова голови ОВК Олександри Петрик: «Коли були місцеві вибори, там трошки було простіше. Ми мусимо цей протокол віддати в сервер, перевірити. Там воно трошки і зависає, тому трошки, ну не трохи, а багато часу забирає». Тут немає жодної відповіді на закиди про те, що ОВК не приймала протоколи окремих дільничих комісій, наприклад.

Наприкінці сюжету ведуча передає «гарячу» новину, яка лобіює інтереси «Укропу»: «І як щойно стало відомо на Прикарпатському окрузі, де за даними 100 % опрацьованих протоколів переміг Віктор Шевченко, є небезпека фальсифікації. Як повідомляють спостерігачі від партії “Укроп”, ОВК закрили, бо нібито завис сервер. Всіх причетних до підрахунку голосів з приміщення попросили. Партійці побоюються, що за час, коли в окружній комісію не буде спостерігачів, результат виборів підтасують».

Частини про Дніпро, Волинь, Чернігівщину, Полтавщину, Луганщину та Херсонщину були коротесенькими повідомленнями на декілька речень, без жодних коментарів: хто переміг і зі скількома відсотками. Тут варто зазначити, що про такий проблемний округ, як Луганський, варто було розповісти набагато глибше, ніж коротким абзацом: «Найпроблемнішим виявився Луганський округ. Станом на вечір сьогоднішнього дня ОВК №114 опрацювало менше 10-ї частини протоколів. Роботу комісії заблокували представники "Батьківщини" та радикалів, не з'являючись на засідання. Немає кворуму — немає легітимності в роботі окружної комісії на підрахунок результатів до виборів».

«UA: Перший» — єдиний із телеканалів, який хоча би спробував розповісти про переможців виборів. До прикладу: «206-й округ Чернігівської області, скандально відомий після торішніх довиборів. Тут самовисуванець Максим Микитась поки що випереджає представника "Батьківщини" Юрія Власенка. Максим Микитась — президент державної будівельної корпорації "Укрбуд" та голова благодійного фонду "Поліський оберіг". Раніше був депутатом Київради від партії столичного мера Віталія Кличка "Удар"». Однак і тут інформації про сам процес виборів — катма.

«Інтер» у виборчій темі піарить «Опоблок»: «На сайте этой политсилы опубликовано официальное заявление партии. В нем говорится о том, что — цитирую — "промежуточные выборы, как и прошлогодние местные, превратились из демократического волеизъявления в соревнование провластных кандидатов по скупке голосов, поле для политической коррупции, фальсификаций и грязных технологий.Низкая явка на выборах показала, что люди не доверяют этой власти, Верховной Раде и не верят в перемены к лучшему". Конец цитаты».

5 канал за основу взяв коментарі ЦВК та ГО «Опора». Жодного репортажу чи аналітичної інформації не було. Як і конкретики: «Спостерігачі громадянської мережі "Опора" зафіксували масові недобросовісні та кримінальні технології під час проміжних виборів народних депутатів в 7 виборчих округах. Серед більших негативів — це масовий підкуп виборців, як прямий, так і не прямий. Кандидати підвозили громадян на дільниці, а в деяких випадках, на етапі агітації, безкоштовно возили людей на курорти». Однак які кандидати, яких округів — кореспонденти не вказали. Сюжети на основі повідомлень ГО «Опора» вийшли і в ефірі «Фактів» каналу ICTV, «Новин» («UA: Перший»), «Подробностей» каналу «Інтер» та «Событий» каналу «Україна».

Щоправда, на «Україні» вийшов повноцінний збалансований репортаж про вибори на скандальному окрузі на Луганщині.

Вівторок, 19.07. «Інтер» кинувся захищати інтереси кандидата від «Опоблоку» в 11-му окрузі Бориса Лєбєдєва: «Результаты выборов в 114-м округе Луганской области нужно отменить. С таким заявлением выступили несколько кандидатов, которые баллотировались по этому округу. Причины — массовый подкуп избирателей и махинации с назначением членов избиркомов». Далі — коментарі представника кандидатки Ірини Веригіної Олександра Фомберга і кандидата від «Опоблоку» Бориса Лєбєдєва:

«Александр Фомберг, доверенное лицо кандидата в депутаты по округу № 114 Ирины Веригиной: В день голосования непонятные люди без удостоверений, без вытягов с протокола с постановления об измененном составе, приходили на избирательные участки, пытались пересчитывать бюллетени, забирали печати и потом подводили так называемые итоги голосования на участках. Мы подали иск в суд.

Борис Лебедев, кандидат в депутаты от "Оппозиционного блока" по округу № 114: Сейчас непонятно, кто считает, непонятно, кто сдает, непонятно, кто принимает и оформляет эти все итоги выборов. Явка по нашим подсчетам, по подсчетам моего штаба, которые мы проводили довольно-таки очень серьезно, явка на сегодняшний день составляет от 40 до 42 процентов. Нет никаких 65-ти процентов, здесь возможны варианты вброса. Правоохранительные органы должны в этом во всем разобраться, потому что все говорят, а реакции со стороны силовых структур абсолютно нет».

Тут, як мінімум, бракує коментарів експертів, ГО «Опора», наприклад, і обвинувачених правоохоронних органів.

Навздогін виборам «Опоблок» видав дивне опитування, проведене сумнівним центром «Софія», який ми не раз «ловили» на даних на користь екс-регіоналів: «"Оппозиционный блок" и "Блок Петра Порошенко" способны объединить общество. О таком мнении украинцев говорят результаты опроса Центра социальных исследований "София". Респондентов спросили, какая партия сможет объединить конструктивные силы в обществе и добиться прекращения военных действий. Почти 16 % считают такой силой "Оппозиционный блок", десять с половиной процентов — "Блок Петра Порошенко"».

По-іншому потрактувала цю новину «Україна». В матеріалі навіть з’явилася партія «Самопоміч», чого не було на «Інтері»: «Почти 40 % украинцев выступают за мирное урегулирование конфликта на Донбассе, и только 27 % — за возобновление боевых действий. Об этом говорят данные опроса Центра социологических исследований "София". По мнению опрошенных, самыми миротворческими партиями являются "БПП", "Оппозиционный блок" и "Самопоміч". Участники исследования уверены, что политикам под силу добиться прекращения войны».

«1+1» видав в ефір піар про укропівця, який переміг на виборах: «І щойно про перемогу укропівця Віктора Шевченка на Прикарпатті оголосили місцеві ОВК. Він переміг брата Міністра енергетики із перевагою в 765 голосів. Тепер у парламенті працюватиме ще одна депутатська родина. Групу "Укроп" представлятимуть рідні брати Олександр та Віктор Шевченки». І далі — коментар переможця: «Ми вже були готові і знали цей результат, тому що екзитпол показав подібні результати. Крім того, ми робили паралельний підрахунок протоколів із мокрими печатками».

Тим часом «Час новин» 5-го каналу в сюжеті про вибори бере за основу коментарі ЦВК, знову без жодного аналізу події й жодної конкретики про порушення виборчого процесу та імен, хто порушував законодавство. «UA: Перший» просто передав імена переможців виборчих перегонів.

Середа, 20 липня. У сюжеті про виборчий округ на Полтавщині «ТСН» атакує кандидата від БЮТ Руслана Богдана: «І несподівано вночі рахувати припинили. Голова і всі члени ОВК розійшлися, а з десяток кандидатів почали вимагати повного перерахунку бюлетенів на всіх дільницях, звиннувачуючи в фальсифікаціях і підкупі лідера перегонів — кандидата від "Батьківщини" Руслана Богдана». Далі ми бачимо коментарі кандидата в нардепи від партії «Укроп» Інни Авраменко, помічника кандидата в нардепи від «Партії простих людей» Олександра Шамоти.

«Інна Авраменко, кандидат у народні депутати від партії "Укроп": Всі оці дії направлені тільки на одне — це на зрив виборів, на перевибори і знову закручування оцього всього передвиборчого процесу, знову цей адмінресурси, незрозумілі кандидати технічні, всі ці дії. Ви знаєте, це просто набридло! Це бруд!

Олександр Шамота, помічник кандидата в народні депутати України Сергія Мамаяна від "Партії простих людей": Є не рівні права цих кандидатів. З 47 кандидатів, 20 представляють одну політичну силу. За рахунок цього, "Батьківщина" змогла створити більшість у виборчих комісіях».

Далі кореспондент ще більше критикує представника «Батьківщини»: «Опоненти називають головним організатором фальсифікацій фаворита перегонів — представника "Батьківщини" Руслана Богдана і його команду», «Найбільше всіх сколихнула історія зі скандальним відео, на якому людина, схожа на керівника Лохвицького штабу "Батьківщини", намагається заохотити членів дільничної комісії», «Після такого викриття, людина на відео — це В'ячеслав Демчук, переховується від слідства».

При цьому в матеріалі немає коментарів незалежних експертів, самого обвинуваченого. Є лише обвинувачення опонентів, уривок відео зі схожою до керівника штабу особою й поліція. Тож балансу думок тут абсолютно не дотримано.

ХРЕСНА ХОДА

«1+1», понеділок, 18 липня. «ТСН» знову передає побоювання спікера Ради Андрія Парубія щодо так званої хресної ходи за мир, організованої УПЦ МП: «З вимогою не допустити провокації під час хресної ходи звернувся до силовиків і спікер парламенту. За словами Андрія Парубія, деякі священники Московського патріархату зі зброєю в руках убивали українських солдатів на передовій. А зараз під зовнішнім керівництвом діють як диверсанти, аби використати акцію для розпалювання ворожнечі й сутичок. Не в Україні, на думку Парубія, народилася ідея дострокових виборів до Верховної Ради». І вкотре в сюжеті немає коментарів протилежної сторони та незалежних експертів.

«1+1» продовжує розповідати критичну інформацію про хресну ходу, організовану УПЦ МП: «Серед учасників хресної ходи, організованої Московським патріархатом, є провокатори. Така інформація вже надходить до Служби безпеки України. Про це на спільній нараді силовиків повідомив голова СБУ Василь Грицак». Тут ми знову бачимо коментарі правоохоронців, навіть є позиція УПЦ Київського патріархату, який ходу не організовує:

Євстратій Зоря: речник української Православної церкви (КП): Ні в якому разі не застосовувати, жодного насильства і не піддаватися на жодні провокації, бо ми не виключаємо того, що одним із варіантів розвитку подій навколо цієї ходи, її куратори з Росії мають якісь провокації».

При цьому жодного намагання показати ходу зсередини ми так і не побачили на жодному з телеканалів. Інші центральні канали ходи взагалі не помітили. Лише «112» у суботу розповів про націоналістів, які намагаються перешкодити ході. Матеріал був збалансованим, однак усе одно бракувало репортажної частини зсередини ходи. Активніше почнуть новини висвітлювати ходу лише наступного тижня.

ВБИВСТВО ПАВЛА ШЕРЕМЕТА

Розповідаючи про вбивство 20 липня журналіста Павла Шеремети, колеги все ж не дотримувалися етичних стандартів, використовуючи коментарі свідків для «підсилення» ефекту.

«1+1» взяв коментар в Олександра: «Я намагався витягнути його тому, що він іще живий був. Він стогнав, хрипів трохи. Його відкинуло на задні двері аж, ноги були зажаті. Ліва нога була, ну, частково, ну, вище коліна, нижче коліна не було навіть кістки, вирвата була».

5 канал подав в ефір також коментарі свідків, у яких було надмірно описано його страждання. Продавчиня говорить про відірвані ноги, таксист — про те, що він мучився.

«UA: Перший» узагалі використав кадри 17-го каналу, де видно, як Павла витягують із машини. Щоправда, взяли лише ті кадри, де тіло видно здалеку. Те саме ми побачили в ефірі «Фактів», які водночас порізали синхрон свідка, залишивши лише делікатний опис подій, без «кривавих» подробиць. СТБ також дало шмат цього запису, однак у коментарі свідка дали його слова про те, що Шеремет «ще стогнав».

«Новини» («UA: Перший») дали недоречний коментар свідка, який розповів про тіло, яке звисало з машини. Не витримує критики й частина сюжету про карету швидкої допомоги. Журналістка каже, що медики не казали, чи є «всередині тіло Павла Шеремета. Та з машини “швидкої” вже натекла невелика калюжа крові». А на відео ми бачимо задні двері машини, по яких стікала кров. До того ж, у сюжеті аж двічі використали кадри самого вибуху машини. Таке смакування вбивством не відповідає професійним та етичним стандартам професії.

«Інтер» теж дає синхрон про відірвану ногу й кадри калюжі крові під «швидкою».

«Україна»: «Человек стонал еще, был жив. Ноги поламанные были, руки…».

Зрозуміло, що свідки, синхрони яких використали телеканали, були в стані афекту й не контролювали, що доречно розповідати журналістам, а що неетично. Однак монтаж дозволяє вирізати з відео недоречні «криваві» подробиці, які в матеріалах були зайвими. Однак колеги-кореспонденти ним не надто скористалися.

Були впродовж тижня й інші порушення професійних стандартів. Ось їхня коротка характеристика.

18 липня, понеділок

«Інтер» атакує «Самопоміч»: «Киев заполонили люди в синих футболках так называемого духовного центра “Возрождение”. Они подходят к прохожим на улицах с безобидными на первый взгляд вопросами и приглашают на свои встречи, где в многотысячных столичных залах лидер этой организации Владимир Мунтян якобы исцеляет от рака и дарит новую жизнь. Однако, эксперты называют “Возрождение” тоталитарной сектой, основатель которой вымогает деньги и недвижимость. На этом видео, которое появилось в Интернете — вице-спикер парламента Оксана Сыроид и лидер "Самопомощи" в Киевсовете Сергей Гусовский — в компании скандального пастора на сцене. Около 20 минут они говорят о политике и Боге». Хто такі міфічні експерти й де коментарі обвинуваченого центру й політиків — невідомо.

На ICTV — матеріал, схожий на комерційну рекламу компанії «Інтерпайп НТЗ» в сюжеті про свято металурга в Дніпрі: «Одна лише компанія "Інтерпайп" торік сплатила понад один мільярд податків та зборів. Та особлива гордість галузі — завод "Інтерпайп Сталь", перше металургійне підприємство, побудоване з нуля в незалежній Україні. Це найбільший електросталеплавильний комплекс із виробництва круглої сталевої заготовки у Східній Європі, зведений з дотриманням найсуворіших екологічних стандартів».

«112» у новинах подає в ефір коментар прем’єра Володимира Гройсмана щодо комунальних тарифів, однак нічим його не доповнює: ані коментарями юристів, ані місцевих рад, які прийняли мораторій на підвищення комунальних тарифів: «Мораторій на підвищення комунальних тарифів, накладений окремими місцевими радами, безперспективний. Про це заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман на спеціальній нараді за участю мерів великих міст. За його словами, Україна купує європейський газ за встановленою ціною, яка наразі незмінна». Тож у такому разі новина виглядає піаром — принаймні, для глядача саме новин. Так, канал зазвичай «розшиває» новини в гостьових студіях, але краще було б повідомити про ключеві меседжі опонентів Гройсмана і в рамках новинного випуску.

Ідентичний матеріал вийшов на «Інтері».

5 канал натомість дав слово з приводу тарифів представникам Дніпра й Житомира. «Україна» теж дала коментарі мерів міст та Гройсмана, однак сюжету також бракувало коментарів незалежних експертів, які могли би пояснити, хто ж має рацію в суперечці: прем’єр чи мери.

«UA: Перший» тим часом подає неконкретний «паркет» спікера Андрія Парубія: «За словами Парубія, на 4-й сесії депутати ухвалили низку важливих змін, зокрема ті, що стосуються судової реформи, оборони та армії. Також велику увагу приділили соціальному захисту військовослужбовців, які зараз воюють на сході та їхніх сімей». Натомість «Факти» й «Подробности» подали з прес-конференції спікера конкретну інформацію, з цифрами і прикладами конкретних законів.

«Україна» традиційно розповідає про Гумштаб Ахметова: «Денег на аренду жилья у семьи нет, выживают как многие здесь, благодаря гуманитарной помощи Рината Ахметова».

19 липня, вівторок

«Інтер» знову піарить «Опоблок»: «В Одессе собирают подписи за введения моратория на коммунальные тарифы, который повысили, напомню, уже с 1 июля. Акцию проводит "Оппозиционный блок", палатки с активистами стоят в различных районах этого города. Помимо моратория, оппозиционеры предлагают одесским властям предусмотреть механизм введения компенсации для людей, большинство из которых попросту не в состоянии оплачивать коммуналку по таким ценам. Деньги эти можно предусмотреть в местном бюджете».

Також «Подробности» видають в ефір другий протягом тижня сюжет, спрямований проти «Самопомочі» й «Духовного центру “Відродження”». «Их заставляют молчать, а они уверены, что счастливы. Тысячи последователей духовного центра "Возрождение" почти на месяц оккупировали Дворец спорта в центре Киева. Сегодня очередное собрание. "Возрождение" вполне легально работает ещё с 97-го года, за это время стал международным. Бессменный руководитель Центра пастор, он же самопровозглашенный апостол Владимир Мунтян».

Далі ми бачимо міфічних експертів, без жодного прізвища чи авторитетного інституту: «Эксперты рассказывают: аферисты, под видоим духовников, обещают людям решить все их проблемы, от излечения онкозаболеваний до успешной карьеры. Взамен отбирают всё: деньги, квартиры, машины, вовлекают в сексуальное рабство, заставляют уйти из семьи, лишают душевного и физического здоровья. Лидером таких религиозных организаций может грозить тюремный срок до пятнадцати лет с конфискацией имущества. Но вот привлечь кого-то к ответственности и доказать в суде, что жертву насильно заставили, очень трудно, говорят юристы». В цьому спічі журналіста немає й слова про конкретний центр. Зате є коментар юриста Івана Лібермана, який теж ані слова не каже про конкретну організацію: «На сьогоднішній день немає жодних кримінальних проваджень відносно конкретних осіб, ну і тим більше, відносно керівників релігійних організацій. Немає політичної волі. Організацію можна використати, тобто, це електорат "зомбі". Вони насправді не розуміють, що вони "зомбі". Якщо немає політичної волі, то хто сьогодні може піти проти цілої армії людей, на чолі з дуже потужними духовними керівниками-наставниками, які, в принципі, приносять певні активи не тільки конкретним організаціям, а навіть і політичним партіям і окремим політикам».

Однак «Інтер» на відсутність конкретики не зважає й продовжує далі: «Недавнее участие в службе центра "Возрождение" вице-спикера парламента Оксаны Сыроид и лидера "Самопомичи" в Киевсовете Сергея Гусовского вызвало бурю негативной реакции в интернете. Вот только отрывок из, почти двадцатиминутной, проповеди в компании скандального пастора». Тобто журналіст сам вирішив, що побачив «бурю» в мережі. При цьому варто враховувати, що кожна стрічка новин у мережах індивідуальна й ніяк не може показувати громадську думку. Сюжет продовжується словами кореспондента, який не бере коментарі в обвинувачених політиків, а передає їхні слова двома реченнями, що одразу порушує баланс думок: «В ответ на нападки политики свою причастность к нетрадиционной церкви объяснили. Сыроид объяснила, что объясняла людям угрозу выборов на окупированных териториях. Гусовский написал, цитирую: воспринимает любое добровольное объединение как площадку для распространения идей, в которые верит он и его команда». А от синхроном подаєтьсяпозиція політкоментатора, близького до екс-регіоналів, Руслана Бортника: «Восемьдесят и больше процентов членов этой секты проголосуют за тебя или выйдут за тебя на митинг или совершат любые другие действия и поддержку. Когда политик обращается в секту или в церковь, это означает, что он просто плохой политик, это признак политического кризиса. С точки зрения юридической, его осуждать невозможно». Після чергового спічу журналіста з активним використанням оціночних суджень — коментар психолога Інни Горбенко, яка також ані слова не каже про конкретну організацію: «Достаточно одного-двух раз, чтобы человек, не имеющий ориентиров, попадал туда и, в общем-то, находил там опоры жизненные, принципы жизненные. Спорить с этими людьми очень сложно, практически невозможно. Просто человек не понимает, что не так. То есть он теряет критичность к себе, критичность к действительности». Сюжет журналіст продовжує знову посиланням на міфічних експертів: «Эксперты советуют, если вы всё-таки стали жертвой мошенников под видом религиозной организации, идите в полицию и другие правоохранительные органы, защищайте себя, согласно статьи 181 Криминального Кодекса "Посягательство на здоровье людей под предлогом религиозных вероучений. Начните критически мыслить, соберите информацию об организации, в которую вас втянули и перестаньте общаться с её представителями, даже по телефону».Як бачимо, завершення матеріалу аж ніяк не відповідає заявленому перед сюжетом жанру «розслідування» й закінчується «не по темі», оскільки лід до матеріалу акцентував саме на членах «Самопомочі».

5 канал знову піарить Володимира Гройсмана: «Посприяти рішенню про якнайшвидше запровадження безвізового режиму для українців просив Прем'єр Гройсман Голову Європейського Союзу Дональда Туска, з яким бачився сьогодні в Брюсселі. Гройсман запевняв: Україна виконала усі необхідні критерії для лібералізації візового режиму. Окрім того, очільник вітчизняного уряду закликав Голову ЄС долучитися до ухвалення рішень щодо завершення ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС та Угоди щодо спільного авіапростору між Україною та країнами Європейського Союзу…» Те саме робить й «Інтер».

На ICTV знову виходить матеріал, схожий на комерційну рекламу: «В Україні створюють аналог американських інтернет-магазинів Amazon чи Ebay. Плани втілюють на базі системи електронних торгів арештованим майном Setam. Тут легко зареєструватись, придбати можна від телефону до літака, за ціною нижчою від ринкової. Відтепер в систему залучать і простих продавців з неарештованим крамом. Від осені Setam продала активів на понад мільярд гривень. На складах найбільшого в Україні магазину побував Володимир Михайлов». З іншого боку, це дивно, оскільки Setam — проект Міністерства юстиції, який продає на аукціоні заарештоване майно.

20 липня, середа

«Інтер» продовжує піарити «Опоблок» та критикувати його опонентів: «В Одессе сегодня пытались ввести мораторий на коммунальные тарифы, которые повысились первого июля. Внеочередная сессия одесского горсовета. Фракция "Оппозиционного блока" предлагает внести в повестку дня проект решения — наложить мораторий на возросшие коммунальные тарифы (как это уже сделали Днепр и Киев). А также предусмотреть в местном бюджете компенсации горожанам, которые не смогут платить по счетам. Промэрская фракция "Доверяй делам" и "Самопоміч" обрушиваются с критикой. Называют это предложение популизмом. Оппозиционеры эмоционально парируют».

«Україна» традиційно розповідає про Гумштаб: «Сейчас в Мариуполе, по данным Горсовета, проживают более 100 тысяч переселенцев. Одним из первых самый эффективный пример помощи им показал социально-ответственный бизнес. Доклад об итогах работы гуманитарного штаба Рината Ахметова был одним из ключевых в плотном расписании форума».

21 липня, четвер

Ведучий 5-го каналу Артем Овдієнко недоречно починає випуск із оцінних суджень: «Я вже чую, як відсьогодні російським телеглядачам починають розповідати про те, що насправді Олімпіаду вигадали греки-геї. А справжньому православному патріоту-спортсмену в католицькому Ріо і робити нічого. Час новин в ефірі 5-го. На годиннику — 19-та. В студії Артем Овдієнко». Така поведінка пасує авторській, а не новинній, програмі.

5 канал укотре акцентує на гаранті: «Вояків, які відзначились в АТО, нагородив Президент. Зокрема, за підписаним указом орденом Богдана Хмельницького третього ступеня відзначено старшого лейтенанта Юрія Назарука, розвідувальна група якого місяць тому під час бойового зіткнення з ДРГ ворога, вісьмох бойовиків взяла у полон».

ICTV подає недоречний коментар Гройсмана — його реакцію на затримання мерів Бучі та Ірпіня: «Влада розпочала тотальний наступ на корупцію і це початок її кінця. Так відреагував прем'єр-міністр Володимир Гройсман на останні кримінальні провадження, які проводить Генеральна прокуратура і Національна поліція».

«Україна» не забуває про два сюжети про Гумштаб Ахметова.

22 липня,п’ятниця

100 днів уряду Гройсмана. «Інтер» та «Україна» просто передали заяви урядовців, без жодного критичного фільтру та коментарів експертів. «1+1» та «UA: Перший» узагалі оминули цю новину й не провели жодного аналізу його діяльності. Лише «112», СТБ, ICTV аналізували плюси й мінуси діяльності Кабміну.

«Україна» відстоює інтереси опозиціонера Вадима Новинського в сюжеті про обшуки в його компанії «Смарт холдинг»: «В решении суда о проведении обыска сказано: организации холдинга могут быть причастны к финансированию терроризма. Директор-судостроитель говорит: такого абсурда не видел с конца 90-х. Директор завода говорит: причина такого "пристрастия" — однозначно в политике. Дело в том, что бенефициаром "Смарт Холдинга" является один из лидеров "Оппозиционного блока" Вадим Новинский. А в "Оппозиционном блоке" в прошедших обысках увидели не только политический подтекст, но и попытку власти "отжать" у бизнеса успешно работающие предприятия. На сайте партии сказано, что таким образом власть разрушает не только доверие инвесторов, но и саму Украину». При цьому жодного балансу в сюжеті не дотримано.

І знову видає в ефір два матеріали про Гумштаб Ахметова.

23 липня, субота

У сюжеті «1+1» про розробку кар’єру на Житомирщині журналіст каже: «Селяни обурені, що дозволу на розробку кар'єру в них ніхто не питав і підозрюють: голова села заодно з інвесторами. А за ними стоїть відомий олігарх, з'ясували депутати». Ці депутати, як виявилося, представляють партію «Укроп»:

«Валентин Дідич, народний депутат України (Об'єднання "Укроп"): Ми знаєм, які катастрофічні економічні наслідки державі Україна перенесе діяльність Фірташа і його компанії. Це викрадений газ, відверто, це неповернені кошти, це нанесені великі збитки державному бюджету країни.

Віталій Науменко, депутат Житомирської облради ("Укроп"): Потім цей титан піде в Росію, бо Росія дуже потребує. У вигляді дивідендів Україна буде отримувати ракети "земля — повітря"».

Представнику інвестора дали умовний баланс, оскільки його слова передає непрямою мовою журналіст: «Представник інвесторів підтверджує: кар'єр у сфері інтересів компанії Дмитра Фірташа. Розроблятимуть його за рахунок кредитів. У проекті, мовляв, передбачені гроші і на відселення людей, і на вирішення проблем із водою. Що видобуті руди можуть піти не лише на виробництво добрив, а й на російську оборонку — теж не заперечує».

«Україна» знову розповідає про Гумштаб Ахметова і відстоює інтереси екс-регіонала Вадима Новинського: «В СБУ по-прежнему не комментируют, что же искали на предприятиях Смарт-Холдинга в Херсоне, Николаевской и Полтавской областях. Я напомню, накануне в офис Херсонского судостроительного завода нагрянули оперативники службы безопасности. В санкции суда на обыск было указано, предприятие может быть причастно к финансированию терроризма. Изъяли всю финансовую документацию из сервера Смарт-Холдинга. Обвинения в связях с террористами категорически опровергли и назвали "неприкрытая расправа над политическими оппонентами". Там считают, все из-за того, что бенефициаром холдинга является один из лидеров оппозиционного блока Вадим Новинский».

Далі ми бачимо агресивний коментар самого нардепа: «Сегодня, это просто банальный рэкет. Я являюсь членом партии "Оппозиционный блок", я являюсь депутатом от фракции "Опозиционного блока". Мы говорим людям правду о том, что нынешняя власть довела страну до банкротства фактически, завела в экономический тупик, проводит политику социального тарифного (?) геноцида в отношении собственного народа. И вторая причина — это то что мы, как партия, стоим на защите экономического православия в нашей стране».Що таке «економічне православ’я» — Новинський журналісту не пояснив.

ВИСНОВКИ

На початку тижня ми ще чули відгомін позачергових виборів до Верховної Ради. Перш за все телеканали відстоювали інтереси своїх фаворитів, святкували їхню перемогу або критикували перемогу опонентів. При цьому колеги зовсім забули про хресну ходу, організовану УПЦ МП, не зробили жодного репортажу з події, не показали, хто насправді є серед прочан. Лише «ТСН» робила про неї критичні сюжети, побудовані на основі коментарів державних або церковних посадовців. Слова Московському патріархату «1+1» жодного разу не надав. Не менш важливою подією тижня було вбивство журналіста Павла Шеремета. В некролозі оцінні судження і спогади були доречними, однак із коментарями свідків канали переборщили. Замість кривавих подробиць від свідків достатньо було сказати, що свідки намагалися йому допомогти, бо він був іще живим. Найменш етично загибель Павла показав «UA: Перший».

Не можна оминути увагою й незацікавленість центральних телеканалів першими ста днями уряду Гройсмана. Глядачі побачили більш-менш зрозумілу картинку на «112», ICTV та СТБ. «Інтер» та «Україна» обійшлися заявами урядовців, а «1+1» та «UA: Перший» про це взагалі змовчали.

Загалом упродовж тижня ми зафіксували лише 27 сюжетів із ознаками замовності. Лідером за кількістю підозрілих матеріалів став «Інтер» (9), за ним «Україна» (8), «1+1» (4), 5 канал(3), ICTV (2), канал «112 (1).

У моніторингу аналізувалися такі випуски новин: «Подробности» («Інтер», випуски о 20:00), «ТСН» («1+1», випуски о 19:30), «Час новин» (5 канал, випуски о 19:00), «Новини» («UA: Перший», випуски о 21:00), «Факти» (ICTV, випуски о 18:45), «События» («Україна», випуски о 19:00), «Вікна» (СТБ, випуски о 22:00).

 

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот UA:Перший
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5070
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду