Курс на вибори. Моніторинг теленовин 28 червня - 2 липня 2016 року

Курс на вибори. Моніторинг теленовин 28 червня - 2 липня 2016 року

9 Липня 2016
3431

Курс на вибори. Моніторинг теленовин 28 червня - 2 липня 2016 року

3431
Центральні телеканали все більше розповідають про кандидатів у депутати на позачергових виборах. Також телеекрани поповнилися «старими новими» обличчями Миколи Томенка та Арсенія Яценюка. Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого» та 5-го каналу впродовж 28 червня — 2 липня 2016 року.
Курс на вибори. Моніторинг теленовин 28 червня - 2 липня 2016 року
Курс на вибори. Моніторинг теленовин 28 червня - 2 липня 2016 року

27 червня, понеділок

Понеділок видався на диво спокійним. Впродовж дня ми зафіксували лише два піар-сюжети про благодійність Ріната Ахметова на каналі «Україна».

  1. «Юлия Малахова, координатор бригады мобильной выдачи штаба Рината Ахметова: Ситуация у этих людей очень и очень сложная, они практически не выезжают в связи с боевыми действиями, полностью у них закрыт доступ к социальным, бытовым каким-то благам».
  2. «Мама говорит, лечение дочери было бы невозможным без поддержки Гуманитарного штаба Рината Ахметова. Для Виолетты закупили запас тест-полосок и предоставили лекарства для курса восстановления».

28 червня, вівторок

День Конституції. Їй виповнилось 20 років. Однак замість пояснення основних положень Основного закону країни, якісної оцінки, порівняння, зрештою, з конституціями інших країн і, головне, аналізу контролю за її виконанням — глядачі побачили святкове засідання Верховної Ради з нагоди свята зі схожими матеріалами на кшталт «як святкують Конституцію в інших містах». Акцентували саме на останніх змінах до Основного закону, ґрунтуючись на виступі Петра Порошенка. Наприклад, ICTV: «Ще одна зміна, яку мають внести до Основного закону, це кримськотатарська автономія, — вважає глава держави. А от вже проголосована у першому читанні децентралізація разом із так званим особливим статусом для окремих районів поки не на часі, — заявив Петро Порошенко». Те ж зробили всі інші канали, деякі з них додали до матеріалів політичні домішки.

«Факти» в сюжет про Конституцію недоречно додали неважливий і неконкретний коментар лідера громадського руху «Рідна країна» Миколи Томенка: «Нам би пожити по Конституції, щоб її всі виконували, і простий громадянин, і президент. Тоді це дасть більше результатів, чим зразу ставити під сумнів, що от, мовляв, якщо щось погано у нас якийсь цей, то це винна Конституція. Конституція точно не винна».

«112», на відміну від ICTV, в сюжет про Основний закон України, вставив ще й коментар критика ініціативи Порошенка — Олега Ляшка, який був єдиним критиком Президента в цьому матеріалі: «Всупереч вимогам Конституції, Президент не реалізовує свої конституційні повноваження і не міняє склад виборчих комісій. Коли президент незаконно своїм указом призначив той же склад національної комісії із питань регулювання ринку фінансових послуг. І таких прикладів можна навести масу».

Можливості відповісти на закиди гарант або його представники не отримали.

«1+1» святкове засідання Ради використав, аби «підколоти» другого Президента України Леоніда Кучму. Спершу згадали справу Гонгадзе і суперечки з Олександром Морозом, а завершили — обуреннями екс-депутата Олександра Єльяшкевича: «Попри небездоганну репутацію всіх екс-президентів, охочі їх привітати вишикуються в чергу. Лише колишній депутат Єльяшкевич демонстративно не стримує обурення» (кричить «Кучму геть!». — І. А).

Також цього дня на телеекранах після тривалої перерви з’явився лідер «Народного фронту» й колишній голова уряду Арсеній Яценюк: «Американська допомога Україні не залежить від жодного зовнішнього чинника, на кшталт Брексіту лише від українських політиків. Про це заявив колишній прем'єр України Арсеній Яценюк після зустрічі із міністрами торгівлі та фінансів США Пенні Пріцкер та Джейкобом Лью. Коментуючи мету свого візиту до Сполучених Штатів, він пояснив: американську сторону цікавлять результати реформ колишнього уряду та плани на подальші реформи. А головне зараз — зміни в державній фіскальній службі та на митниці», — розповіли в «ТСН» каналу «1+1». Аналогічний матеріал вийшов в ефірі «України».

«Україна» традиційно розповіла про Гумштаб Ахметова: «В такое трудное время многодетная семья получает стабильную поддержку лишь от Гуманитарного штаба Рината Ахметова. Уже два года им привозят наборы выживания. Вот и в этот раз получают самые необходимые продукты».

29 червня, середа

Теракт у Стамбулі. Троє терористів-смертників підірвали себе в приміщенні аеропорту. Найактивніше трагедію висвітлювала «ТСН» каналу «1+1», кореспондентка навіть робила пряме включення зі стамбульського летовища, інша журналістка вмикалася з «Борисполя», щоб зустріти українців, які повертаються з Туреччини. «Інтер» зробив акцент на реакції світових лідерів на трагедію. Однак у телеканалів різнилися дані щодо загиблих та українців, які перебували тоді в аеропорту.

Більшість каналів сказала про 41 загиблого, однак СТБ повідомив про 43. Різнилась інформація і щодо українців. «UA: Перший» повідомив про трьох українців — двох чоловіків і жінку. СТБ — про одну загиблу українку і ще трьох поранених. «Інтер» згадав лише про одну загиблу й одну поранену українку. При цьому жоден телеканал не вказав джерела інформації, а «Подробности» навіть встигли пропіарити на трагедії «Опоблок»: «Память жертв взрывов, прогремевших стамбульском аэропорту, почтили сегодня и нардепы. Оппозиционеры Юрий Бойко вместе с Вадимом Новинским и Юлием Иоффе принесли цветы к посольству Турции в Киеве. Стамбульский теракт депутаты назвали бесчеловечным».

Дивним був сюжет «1+1» про те, що Юлія Тимошенко стала бабусею. Новині дали невиправданий резонанс і багато ефірного часу: «Як стало відомо, єдина дочка лідерки БЮТ, Євгенія, народила доньку в одному зі звичайних пологових будинків Києва. Маля з'явилося на світ вагою понад три кілограми. Більше про довгоочікуване поповнення в сімействі леді Ю — Валентина Мудрик».

Не забарився з’явитися на екранах «ТСН» і Арсеній Яценюк: «Фінансова й технічна підтримка України Сполученими Штатами можлива тільки за умови прогресу і реформ — такий основний меседж зустрічі екс-прем'єр-міністра Арсенія Яценюка з американським віце-президентом Джо Байденом».

Ідентична новина з’явилася на СТБ, ICTV, «Україні».

«Подробности» тим часом пропіарили Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна», керівник якого — Андрій Єрмолаєв — близький до екс-регіоналів: «Как усовершенствовать украинскую Конституцию? В Институте стратегических исследований "Новая Украина" предлагают новый проект Основного закона. И там, среди новаций, — двухпалатный парламент, право законодательной инициативы простым гражданам и никакого коалиционного принципа при формировании правительства». Прикметно, що в своєму коментарі Єрмолаєв пропонує автономний статус регіонам: «Конституция не требует перечисления тех регионов, которые в будущем могут рождаться на основании объединения существующих областей».

«Україна» продовжує вихваляти свого власника — Ріната Ахметова: «Международное сообщество практически ничего не знает о реальных масштабах гуманитарной катастрофы на востоке Украины, сообщил представитель крупнейшей украинской холдинговой компании Джок Мендоза-Вилсон. Он был единственным представителем Украины на саммите ООН в Нью-Йорке…». Цей спікер працює на Ріната Ахметова, директором із міжнародних зв’язків і стосунків з інвесторами компанії СКМ: «В ООН хотели услышать, как представители бизнеса реагируют на этот кризис, что они могут сделать. Они слышали о той работе, которую проводит фонд Рината Ахметова, задействовав ресурсы всех своих компаний. На сегодняшний момент мы предоставили более 8,5 миллионов продуктовых наборов тем, кто нуждается в этой помощи. Кроме того, у нас есть специальные медицинские программы, включая программы помощи для детей».

«Україна» також не припиняє розповідати про Гумштаб Ахметова: «У Татьяны и Сергея детский дом семейного типа. Трое родные ребят и двое приемных. Двух девочек удочерили через портал "Сиротству — нет!" фонда Рината Ахметова».

30 червня, четвер

«1+1» продовжує висвітлювати зустрічі Арсенія Яценюка у США: «Міжнародний валютний фонд готовий підписати меморандум про співпрацю з Україною. І вже після підписання вирішуватиметься доля наступного траншу. Про це екс-прем'єр Арсеній Яценюк заявив після зустрічі з першим заступником виконавчого директора МВФ Девідом Ліптоном у Вашингтоні. За словами Яцюка, в МВФ високо оцінюють успіхи української економіки, і вважають, що продовження програми дасть змогу стабілізувати ситуацію в країні».

Таку ж новину ми бачимо на СТБ, ICTV та «Україні».

Також цього дня канали повернулися до теми Грибовицького сміттєзвалища. Андрій Садовий на черговій сесії розповідав про рекультивацію полігону. «Факти» в цьому матеріалі закцентували увагу на партії «Народний контроль»: «Натомість представники фракції "Народний контроль" закликають створити спеціальну комісію, яка б провела конкурс серед інвестор на кращий проект для сміттєпереробного комплексу на Львівщині. Голова фракції у міськраді Валерій Веремчук вважає, що до складу конкурсної комісії, крім фахівців та відповідних посадовців, мають увійти представники кожної фракції. Також Валерій Веремчук закликав львівську мерію налагодити співпрацю з місцевими підприємствами, які готові використовувати вторинну сировину зі сміття: папір, пластик чи скло. Адже це суттєво зменшить об'єм відходів, який нині вивозять у різні міста і навіть до столиці».

Натомість «Подробности» продовжують, як і в попередніх ефірах, дискредитувати Андрія Садового: «Львовские активисты считают — даже если и получится взять кредит — доверять мэру единоличный контроль над распределением средств нельзя».

У цьому ж випуску «Фактів» ICTV — черговий політичний піар партії «Наш край»: «Партія "Наш край" вимагає заборонити тепловикам збирати гроші за діряві труби. Адже люди вже економлять на ліках та харчах, аби сплачувати комуналку».

«Інтер» продовжує критикувати мера Одеси Геннадія Труханова і піарити «Опоблок» у сюжеті про мітинги під Одеською міськрадою: «В основном, тут активисты, которые выступают против мэра Геннадия Труханова. Обвиняют его в сепаратизме, коррупции и требуют отставки». «Наши самые главные требования: это жесткий контроль и ограничение высотной застройки в историческом центре города, это сохранение и четкие очертания прибрежной защитной полосы, чтобы документ не забирал, не ограничивал возможности использования рекреационных зон для отдыха, чтобы парки не застраивались», — вимагав депутат Одеської міськради від «Опоблоку» Богдан Гіганов.

Наступний матеріал «Інтера» — теж піар «Опоблоку» про довибори в Раду: «В том же Днепре провели соцопрос. Там на 27-м избирательном округе лидирует Загид Краснов. Его рейтинг выше, чем суммарный рейтинг двух кандидатов от власти». Хвалить Краснова експерт Міжнародного аналітичного центру соціології Дмитро Тарасюк: «Загид Краснов сохраняет высокий потенциал прироста рейтинга за счет неопределившихся на сегодня избирателей, так и за счет оппозиционно настроенных избирателей, в том числе и из электората как "Оппозиционного блока" и "Громадська сила"».

«Україна» піарить Оляга Ляшка в сюжеті про підтоплені будинки Полтавщини: «Сьогодні, в першу чергу, найважливіше — це перекриті дахи, які позносило, і допомогти людям відновити, бо багато — майже 200 осель — підтопило. І тому дуже важливо допомогти зараз з цими аварійними роботами, щоби в нормальну колію увійшло життя людей». Два сюжети у випуску присвячені благодійності Ріната Ахметова.

1 липня, п’ятниця

«1+1» піарить кандидатку в депутати від партії «Укроп» Оксану Томчук: «Кількість приватизованих за заниженими розцінками об'єктів дніпровського майна становить 1049. Таку цифру злочинів попередньої влади назвала юрист Оксана Томчук. Адвокат взялася не лише за розширення списку незаконно відчуженого майна з 2006 до 2014, вона подає нові позови до прокуратури на повернення комунальної власності. За підрахунками Томчук, по завершенню усіх судових процесів Дніпро зможе повернути майна на 10 мільярдів гривень. За підтримки нинішнього голови міста та його команди, отримані кошти спрямовуватимуть на розвиток інфраструктури Дніпра і соціальну галузь».

5 канал знову подає в ефір неконкретні заяви гаранта: «Петро Порошенко двічі за місяць мав розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Про це голова держави розповів в інтерв'ю болгарському телеканалу. Йшлося про звільнення українських заручників, які перебувають у в'язницях Російської Федерації та на окупованих нині територіях Донбасу».

ICTV теж приділяє Порошенку надлишкову увагу: «Спільні зусилля всіх органів влади та мільярди гривень, виділені цьогоріч на ремонт доріг, дадуть результат, — переконаний президент. […] Про це Петро Порошенко говорив сьогодні у Києві на святкуванні 95-ї річниці академії внутрішніх справ. Під час виступу глава держави також закцентував увагу на реформі правоохоронних органів. Він переконаний: нова поліція вдало впорається зі своїми завданнями. Адже за короткий час завоювала довіру населення. А вже до кінця року на всіх трасах міжнародного значення з'являться спеціальні групи реагування».

Такий же матеріал вийшов на «Україні».

«Подробности» тим часом надміру акцентують на заявах прем’єра: «Нары за коррупцию обещает чиновникам Премьер Владимир Гройсман. На заседании правительства он вспомнил вчерашнее громкое задержание главного санитарного врача Украины и обыски у руководителей областных санэпидемстанций. Напомню, полиция подозревает главу Санэпидслужбы Святослава Протаса в хищении почти полумиллиона гривен бюджетных средств».

Не забувають «Факти» й про політичний піар партії «Наш край»: «Обласні депутати за ініціативи партії "Наш край" звернулися до Держгеокадастру з вимогою переглянути для Херсонщини оцінку землі або ставку оренди. Якщо чиновники не відреагують найближчим часом, фермери почнуть відмовлятися від землі. У них спливає термін оренди, а укладати угоди за ставкою 8 % собі на збиток ніхто не хоче. Нині в області вже не обробляють понад 90 тисяч гектарів угідь».

«Україна» ж уже традиційно висвітлює поїздки й заяви Олега Ляшка: «Справедливый раздел. Четверть выручки от продажи энергоресурсов отправить на нужды региона, в котором их добывают, предлагает лидер Радикальной партии. Об этом он заявил в Гадяче, где добывают сланцевый газ. Олег Ляшко законопроект уже зарегистрировал. И уверен — такие проблемы помогут решить многие проблемы небольших промышленных центров».

Не забуває канал і про Гумштаб розповісти.

Й атакує «1+1»: «Двойные стандарты. Вопрос о трансляции российских сериалов в Украине снова на повестке дня. По закону в стране к показу запрещены фильмы, выпущенные после 2013 года, в которых показаны силовики Федерации или же актеры из так называемого черного списка. По мнению Госкино, именно к такому контенту относится российских сериал "Кухня", показ которого планирует "1+1 Медиа"». У матеріалі кореспондент посилається на відмову «1+1» від коментаря й завершує матеріал оцінним судженням: «Вот и выходит, что патриотическая риторика чаще всего так и остается лишь риторикой».

«ТСН» продовжує висвітлювати тему стосовно підвищення цін на вугілля: «Формулу "Роттердам плюс", за якою розраховується вартість вугілля, що своєю чергою впливає на комунальні тарифи, прем'єр-міністр Володимир Гройсман вважає неприйнятною. Завдання розібратися з адекватністю тарифоутворення, встановленого Національною комісією регулювання енергетики, прем'єр дав іще минулого тижня. Урядовці мають впоратися до 6 липня. Я нагадаю, в НКРЕ рахують вартість вугілля так, ніби його до нас привозять із порту Роттердам в Нідерландах і розвантажують в українському порту. Хоча насправді, твердять експерти, вугілля ми споживаємо винятково з окупованих територій Донбасу».

Така ж інформація вийшла в ефірі «Фактів».

2 липня, субота

У Печерському суді Києва обирали запобіжний захід для комбата батальйону «Айдар» Валентина Лихоліта, якого всі знають під позивним Батя. Бійцю закидають бандитизм. Телеканали цей судовий процес потрактували по-різному.

«ТСН» кинула сили на захист комбата. Журналіст називає бійця «легендарним», а тон матеріалу схиляється на сторону комбата, який «певен: справу проти нього замовив попередній командир батальйону та нинішній народний депутат Сергій Мельничук. Головними потерпілими і свідками в справі комбата Баті є мер Сєверодонецька Валентин Казаков та його заступники. ГПУ іде на повідку сепаратистів, обурюються адвокати комбата разом з народними обранцями, які подали клопотання щодо взяття Лихоліта на поруки».

На захист бійця вийшли нардепи й лідер павлоградської партії організації «Укропу» Євген Терехов. Останній перейшов до погроз: «Тут либо отпускает сейчас, либо тогда уже до последнего борется. А до последнего, сами понимаете, что это может быть. Это повторится 2014 год Майдан. Все. Никто не собирается отсюда уходить, никто не собирается отсюда уезжать. Все будут стоять до последнего, добиваться правды».

А от «UA: Перший» посилається на нардепа Єгора Соболєва й адвоката підозрюваного: «Як розповів народний депутат Єгор Соболєв, судять Валентина Лихоліта за заявою колишнього мера Сєвєродонецька та його заступника, за керування яких місто опинилося в так званій ЛНР. Ті звинуватили Батю в організації нападів і участі в пограбуванні їхніх будинків. Сам підсудний про своїх обвинувачів каже таке:

Андрій Мамалига, адвокат Валентина Лихоліта: На мою думку, і сторона захисту вчора, я думаю, довела в суді. Що ця справа фактично є сфальсифікована. Вона складається в основному з протоколів з інших кримінальних справ. Але в основі лежать свідчення свідків, анкетні дані яких в протоколах змінені. Тобто хто ці свідки, ми достеменно не знаємо. На жаль, суддя відмовила в задоволенні нашого клопотання про виклик цих свідків, в допиті їх у суді».

Після першого коментаря складається враження, що мер Сіверодонецька був прихильним до бойовиків. Не заперечуючи цього факту, варто зазначити, що в разі таких обвинувачень варто було б узяти коментар у самого позивача. Другий коментар — адвоката — теж потребує уточнень. Він каже про те, що суддя відмовив у клопотанні. В такому разі потрібна позиція суду, який пояснить своє рішення. Бо в цьому випадку складається враження упередженості суду без можливості суддям захиститися.

На каналі «112» кореспондент дає чіткий коментар військового прокурора, чого не було в новині «ТСН»: «Була затримана особа за підозрою у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів. Звернулись з клопотанням про обрання міри запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Процес сфери правової перемістили в сферу політичну, використовують зал суду для певних своїх політичних амбіціях».

Інші канали подали інформацію максимально нейтрально, однак на жодному з них не було коментарів незалежних експертів із цього приводу.

Тим часом гарант урочисто з’явився на церемонії передачі військовослужбовцям контрбатарейних радарів в аеропорту «Бориспіль». Телеканали акцентували увагу не на техніці, а на словах Президента: «Цінний вантаж приїздив особисто зустрічати президент України. Він подякував партнерам за підмогу» (канал «112»).

Такі ж сюжети вийшли на «1+1», 5-му каналі та «Україні».

ICTV піарить Миколу Томенка: «Уже місяць в Україні триває другий етап загальнонаціональної акції "Сім чудес України — історичні міста та містечка", започаткованої фондом Миколи Томенка "Рідна країна"».

«Інтер» акцентує увагу на своєму власнику Дмитрові Фірташеві: «Восстановить историческое место, а для некоторых жителей — это целая святыня, взялся порт "Ника-Тера", который входит в "Группу ДФ"».

«Україна» знову розповіла про благодійність Ріната Ахметова.

ВИСНОВКИ

Ближчають позачергові вибори до парламенту в семи округах, тож телеканали все яскравіше починають майоріти політичним піаром. «Україна» чітко «допомагає» Олегу Ляшку, «Інтер» — «Опоблоку», ICTV — партії «Наш край», «1+1» — «Укропу». Після тривалої перерви на телеекрани повернувся й колишній прем’єр Арсеній Яценюк, який поїхав у США обговорювати свою роботу на колишній посаді й говорити про гроші на реформи для України. Також канали продовжують видавати в ефір чиновницький паркет. Загалом упродовж тижня ми нарахували 52 підозрілі матеріали. Приємно здивував «Інтер» — цього разу він не займає лідерську позицію за кількістю сюжетів із ознаками замовності. Найбільше порушень — на «Україні» (17), далі «Інтер» (14), «1+1» (8), ICTV (7), «112», 5 канал та СТБ випустили в ефір по два підозрілі матеріали.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3431
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду