Один день на 112-му, 24-му та 5-му. Моніторинг дотримання інформаційними телеканалами стандартів журналістики

Один день на 112-му, 24-му та 5-му. Моніторинг дотримання інформаційними телеканалами стандартів журналістики

5 Травня 2016
7526

Один день на 112-му, 24-му та 5-му. Моніторинг дотримання інформаційними телеканалами стандартів журналістики

7526
Громадська організація «Детектор медіа» (правонаступниця ГО «Телекритика») вперше здійснила моніторинг інформаційних каналів. Аналізувалося мовлення трьох телеканалів протягом цілого дня — 23 березня.
Один день на 112-му, 24-му та 5-му. Моніторинг дотримання інформаційними телеканалами стандартів журналістики
Один день на 112-му, 24-му та 5-му. Моніторинг дотримання інформаційними телеканалами стандартів журналістики

Зазначимо, що отриманий результат є експериментальним і для нас самих. Ми побачили, що такий моніторинг висвітлює перш за все якість роботи новинарів телеканалів, ступінь знання та володіння командою основними журналістськими стандартами.

Водночас, щоби дати більш репрезентативні дані щодо редакційної політики каналів,  маніпулятивних технологій, тенденційності у представленні тих чи інших подій та діяльності певних політичних сил, безумовно, потрібен моніторинг принаймні тижневого мовлення. Адже аналіз лише одного інформаційного дня не здатен зафіксувати, наприклад, частоту запрошення певних гостей до коментування подій, хоча ми знаємо, що деякі персонажі майже прописані в гостьових студіях деяких ньюзрумів. Також такий моніторинг не фіксує подання тем у розвитку протягом великого проміжку часу. А отже, не дає змоги оцінити наявність чи відсутність педалювання або, навпаки, замовчування якихось актуальних питань. Ми не аналізували тематики інтерактивних опитувань тощо.

ГО «Детектор медіа» сподівається, що велика працемісткість і витратність подібного моніторингу не завадить нам піти далі та в недалекому майбутньому здійснити тижневе дослідження ефіру інформаційних телеканалів. Також звертаємо увагу наших читачів на наші щотижневі огляди подання резонансних проблем, які досить яскраво демонструють особливості редакційної політики наших мовників.

Методика моніторингу

Об’єктом дослідження цього моніторингу є три українських ефірних телеканали, позиційованих як інформаційні — 5-го каналу, каналу «24» й каналу «112 Україна».

Для дослідження було взято розшифровки ефірів цих трьох телеканалів із 8-ї до 24-ї години за 23 березня цього року (розшифровки зроблено «Центром контент-аналізу»).

В моніторингу аналізуються всі програми, які є інформаційними (випуски новин, гостьові студії, інформаційні рубрики тощо). Не аналізуються елементи ефіру, не пов’язані з поточними суспільно-політичними подіями (тобто різного роду пізнавальні програми, які є в ефірах інформаційних каналів), а також суто розважальні елементи ефіру.

Аналіз проведено в порівнянні, як канали дотримуються кожного стандарту інформаційної журналістики і як канали висвітлювали ту чи іншу тематику, важливу для висвітлення інформаційної картини дня.

Детально про методологію – тут.

Дотримання стандартів у новинних випусках

У таблиці зазначено (у відсотках від загальної кількості матеріалів, включаючи всі їхні повтори від випуску до випуску) кількість тих матеріалів, у яких хоча б раз порушувався той чи інший стандарт інформаційної журналістики.

Стандарт

5-й канал

Канал «24»

Канал «112 Україна»

Оперативність подачі інформації

50%

72%

64%

Точність інформації

12%

18%

6%

Достовірність інформації

65%

91%

42%

Відокремлення фактів від думок

89%

99%

70%

Баланс думок

51%

47%

46%

Повнота інформації

91%

98%

90%

Матеріали з порушеннями загалом

89%

99%

90%

 Оперативність подачі інформації в новинних випусках

При визначенні оперативності подачі інформації враховувалися не лише випадки подачі застарілої інформації чи явне відставання в подачі новини порівняно з конкурентами, але й повні повтори інформації від випуску до випуску без розвитку і доповнень. Саме ці повні повтори і складають левову частку неоперативної подачі. Всі три інформаційних канали майже не працюють протягом дня над розвитком тем і доповненням нової інформації за заявленими темами від випуску до випуску.

Канал

Порушено

5-й канал

50 %

«112 Україна»

64 %

«24»

72 %

Так, наприклад, канал «112 Україна» протягом звітного дня розвивав лише сім тем (про перебіг засідання тристоронньої контактної групи в Мінську; про жалобні заходи за жертвами теракту в Бельгії; про доправлення трьох поранених під Авдіївкою десантників до шпиталю в Дніпропетровську; про візит Штайнмайєра до Москви; про те, що київські аеропорти працюють зі звичними заходами безпеки; про евакуацію людей із аеропорту французької Тулузи і про «замінування» кількох об’єктів в Івано-Франківську). Решта тем не оновлювалася. 5-й канал протягом дня розвивав лише дві теми (про засідання тристоронньої групи в Мінську й про те, що з аеропорту Брюсселя не можуть вилетіти українці), всі інші теми не розвивалися. Канал «24» не подавав у розвитку жодної (!) теми. Кращий показник 5-го каналу в таблиці пояснюється не кращою оперативністю роботи, а меншою кількістю повторів як таких. На каналі значно більше, ніж у конкурентів, тем, заявлених короткою формою (усне повідомлення (УП) чи УП+ синхрон (СХ)) лише в одному випуску, а в наступних випусках цієї теми взагалі не згадано.

Крім того, на 5-му каналі у випуску за 10-ту ранку неоперативно подається сюжет про засідання Конституційного суду, яке тривало напередодні вдень; як новину в тому ж випуску згадано заяву Яресько, озвучену також напередодні. Про події в зоні АТО канал повідомляє у випусках о 21-й, і 22-й те ж саме, що повідомляв о 8-й ранку. З другого боку, про спробу штурму бойовиками позицій 72-ї механізованої бригади під Новотроїцьким, 5 канал повідомляє набагато оперативніше за «112 Україна» (о 19-й, а ті о 23-й), канал «24» про це не повідомляв того дня взагалі.

Для досягнення високої оперативності подачі інформації головним інструментом інформаційного каналу є прямі включення кореспондентів із місць подій. Найбільше таких включень робить канал «112 Україна» — за звітний день у випусках новин їх було сім (численні прямі включення й трансляції на каналі робилися ще в гостьових студіях, про що нижче): з Брюсселя після терактів; із аеропорту «Київ» про заходи безпеки; з Харкова — куди поїхав Порошенко; з засідання суду у справі «діамантових прокурорів»; з Авдіївки після обстрілу позицій українських військових і знову, коли почався новий бій; із київських Позняків, де люди почали зводити барикаду проти незаконної забудови; з Івано-Франківська про хибні «замінування». Щоправда, в останньому включенні, яке було у випуску о 19-й, кореспондент каналу неоперативно повідомляв про події, які відбувалися ще о 13-й годині дня. У випусках каналу були оперативні ексклюзиви, наприклад, інтерв’ю з адвокатом Фейгіним, сюжети власкора з Брюсселя.

На 5-му каналі прямих включень було п'ять: із брифінгу в Генпрокуратурі; із засідання Кабміну; з брифінгу в АП; з Харкова, де Порошенко передавав БТРи військовим, і з засідання суду у справі «діамантових прокурорів».

На каналі «24» прямих включень було лише два: з брифінгу в Генпрокуратурі та з Авдіївки після обстрілу. Загалом же канал «24» найменш оперативно з усіх інформаційних каналів подає інформацію, наприклад, що українці не можуть вилетіти з Брюсселя на Київ — повідомляють о 12-й (канал «112» — о 10-й), про звинувачення на адресу Краснова — о 18-й («112» і 5-й канали — о 17-й), про спробу знесення будинків кримських татар у Судаку — о 18-й (5-й канал — о 14-й) тощо. І на каналі «24» найгірша ситуація з повторами інформації, є випуски, які складаються з суцільних повторів, наприклад, випуск о 17-й є повним повтором випуску о 16-й, а випуск о 20-й повністю повторює випуск о 19-й.

Точність подачі інформації в новинних випусках

Канал

Порушено

«112 Україна»

6 %

5-й канал

12 %

«24»

18 %

У таблиці подано кількість матеріалів із порушеннями стандарту точності з урахуванням не лише першого виходу матеріалу з порушеннями, але й усіх його повторів із тим же невиправленим порушенням стандарту.

Порушення стандарту точності на каналі «112 Україна» пов’язані або з оцінкою (перебільшення, узагальнення): «Весь світ у жалобі разом з Брюсселем». Або з некоректними визначеннями: «зловмисника затримали при одержанні частини грошей» або «банківські картки та паспорт громадянин України, громадянина України, Таджикистану, Сербії та інших країн зловмисник заховав під капотом свого автомобіля» (щоразу йдеться про конкретного підозрюваного, провину якого ще не доведено судом). Два випадки, де брак точності пов’язаний із неконкретністю: «В одному зі спальних районів столиці в ці хвилини люди споруджують барикаду» або «забудовник обіцяє віддати частину квартир людям, які постраждали від такої афери будівельної, яка сталася багато років тому, вона всім відома» (йдеться, ймовірно, про «Еліта-Центр»). Ще один випадок, коли канал у різних випусках подає розбіжні дані без виправлень: коли розповідають про пожежу в Хореографічному училищі в Києві, спочатку кажуть, що «постраждали двоє дітей і вихователька», в наступних випусках — «підліток і вихователька».

На 5-му каналі також є неточність через перебільшення («сьогодні весь світ вшановує пам'ять тих, хто загинув напередодні»). Є кілька порушень стандарту точності, пов’язаних із неточністю визначень: «Посольство Російської Федерації закидали яйцями в Одесі» (насправді — Генконсульство). «Запис розмови, яку виявили на телефоні Краснова» (насправді йдеться про підслухану й записану СБУ телефонну розмову). «Обвинувальний вирок так званим «діамантовим прокурорам» Володимиру Шапакіну та Олександру Корнійцю зачитували сьогодні прокурори» (насправді то є акт обвинувачення, а вирок виносить суд). Ще одна неточність пов’язана з непідтвердженими першоджерелами висновками журналіста. Канал повідомляє таке: «Аеропорт “Київ” патрулюють зараз у посиленому режимі. Це пов'язано з терактами у Брюсселі» (насправді цей посилений режим вже триває давно і з Брюсселем не пов’язаний, про що в синхронах на «112-му» каналі кажуть компетентні керівники). Крім того, впродовж дня канал повідомляв про одного загиблого й десятьох поранених під Авдіївкою, а о 21-й годині каже про одного загиблого і вісьмох поранених.

На каналі «24» також порушення стандарту точності пов’язані з некоректністю визначень, наприклад: «10 бойовиків затримали в Туреччині» (насправді, «підозрюваних у тероризмі»). З безапеляційністю тверджень: «Крім того, детектор брехні підтвердив, що голова радянського корпусу “Азов-Крим” був російським шпигуном. Краснов передавав розвідувальним службам Росії інформацію і отримував за це заробітну платню». Так само, як і на 5-му каналі, стверджується, що в аеропорту «Бориспіль» підвищили заходи безпеки у зв’язку з терактами в Брюсселі, що не відповідає дійсності. А в одному з сюжетів журналіст стверджує, що «на полицях столичних магазинів приховують отруту» (йдеться ж про продукти, термін придатності яких минув). І матеріали з цими неточностями багаторазово повторюються у випусках.

Достовірність інформації в новинних випусках

Канал

Порушено

«112 Україна»

42 %

5-й канал

65 %

«24»

91 %

 Недостовірними (тобто не підтвердженими конкретними джерелами) вважаються факти, де посилань на джерело інформації немає взагалі або ж посилання є розмитими й неконкретними. В сенсі дотримання стандарту достовірності подачі інформації найменше порушень у каналу «112 Україна», відчутно більше на 5-му каналі й надзвичайно багато (майже в усіх матеріалах) на каналі «24».

З неконкретних посилань на каналі «112 Україна» трапляються такі: недостатньо конкретні: «у столичних аеропортах стверджують, про це повідомляють в Нацполіції, зазначили у вітчизняному МЗС, у поліції назвали, , про це повідомляють у Держприкордонслужбі, за інформацією Генпрокуратури, у СБУ стверджують, брюссельські правоохоронці заявили, у Держдепі назвали, повідомила прокуратура».

Зовсім неконкретні псевдопосилання: «інформація, яка надійшла напередодні ввечері, за останніми даними, за уточненими даними, за різними даними, раніше повідомляли, вже стало відомо, за даними бельгійських ЗМІ, за інформацією ЗМІ, про це повідомляють місцеві ЗМІ, люди зізнаються, люди стверджують, прикордонники кажуть, помічники і одержувачі гуманітарки сподіваються».

Також наводяться не лише факти, але й думки з посиланнями на сторінки в інтернеті: «повідомляє портал Airlive, повідомили в МЗС Білорусії в Твіттері, про це на своїй сторінці у Фейсбуці написала уповноважена президента з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко, таку інформацію оприлюднили на офіційній сторінці підрозділу в Фейсбук».

На 5-му каналі недостутньо конкретні посилання: «так порахували в штабі АТО, керівництво звіринця сподівається, це дані Адміністрації Президента із питань АТО, повідомляє Міністерство екології, в уряді сподіваються, у поліції підземки констатують, у прес-службі “Києва” заявили, інформація надійшла від 72-ї гвардійської бригади механізованої, прокуратура каже, водночас у прес-службі “Києва” заявили».

Зовсім неконкретні: «світова спільнота вкотре закликає, за офіційними даними, як і прогнозували, за даними 5-го каналу, волонтери кажуть, кажуть активісти, колишні соратники Януковича конфлікту інтересів не бачать, правоохоронці вважають, за інформацією ЗМІ, за даними ЗМІ, про це повідомляють місцеві ЗМІ, кажуть, як ми дізналися, військовослужбовці кажуть, українські захисники запевняють, волонтери пояснюють, інформацію цю поширила українська розвідка, прикордонники кажуть, за даними прикордонників, повідомили компетентні органи».

Велика кількість посилань на сторінки в інтернеті: «про це повідомляє на своєму сайті постійне представництво України при Організації Об'єднаних Націй, у своєму Фейсбук вона (Яресько) наголосила, як повідомляють на сторінці аеропорту у Твіттері, про це пишуть на сторінці МЗС Білорусі у Твіттері, в заяві, яку поширили на сайті установи (Держдепу), про це у Фейсбуці повідомляє його секретар, текст наводить у своєму Твіттері правозахисник льотчиці Марк Фейгін, про це у Фейсбуці повідомляє його (Кучми) прес-секретар».

На каналі «24» недостатньо конкретні посилання такі: «в ГПУ сумніваються, в ГПУ кажуть, про це повідомляють у Штабі антитерористичної операції, за даними відомства (ГПУ), заявили в СБУ».

Зовсім неконкретні такі: «юристи і захисники кажуть, кажуть юристи, юристи не бачать потреби, військові божаться, ветеринари застерігають, це офіційні цифри, пожежні навіть стверджують, раніше поліція назвала, благодійники звинувачують, активісти побоюються, експерти кажуть, за інсайдерської інформацією, медики кажуть, люди кажуть. за останніми даними, серед користувачів соцмереж, за словами журналістів, які стали свідками бою, наскільки мені відомо, кажуть».

Посилання на інтернет: «повідомляє видання “Грани.ру”, в інтернеті з'явилося відео (нічного бою в Авдіївці), на відео, що зняв очевидець (про літак у Норильську)». Та найчастіше на каналі інформація подається навіть без імітації якихось посилань на джерела.

Відокремлення фактів від думок у новинних випусках

Канал

Порушено

«112 Україна»

70 %

5-й канал

89 %

«24»

99 %

На каналі «112 Україна» порушення цього стандарту є незначними, найчастіше це оцінки, більше пов'язані зі зловживанням мовою дипломатичного протоколу («прибуває з візитом, перебуває з візитом» тощо) чи урочистого стилю («зазначив, заявив, закликав, засудив, наголосив, обурився, зауважив, оголосив», або таке «триколором запалав, кольорами бельгійського прапора засяяла Ейфелева вежа»). Частина порушень виникає тоді, коли журналісти самі оцінюють те, що мали би оцінювати різні фахівці («у результаті кількагодинного запеклого бою, утім інтенсивність обстрілів знизилася, у трьох із дев'яти членів екіпажу дуже складні осколкові поранення»). Або висновки, які також мали би робити фахівці («можливо, це була навіть артилерія, але однозначно це були мінометиТочно можна сказати, що били по промисловій зоні Авдіївки та по інших опорних пунктах армійців. Приблизно 45 хвилин тривав цей бій. Зараз інтенсивність його трохи вщухла»). Є просто оцінки: «надати навіть волонтерську допомогу іноземцям непросто», «прогриміли два вибухи», «вулиці Брюсселя помітно спорожніли», «поки що все спокійно». Або таке: «До білоруської столиці вдалося потрапити вповноваженій президента з питань мирного врегулювання на Донбасі Ірині Геращенко» (якій в’їзд заборонено не до Білорусі, а до РФ, тож ця оцінка є значним перебільшенням реальних обставин).

На 5-му каналі також активно вживається лексика з урочистого стилю («оголосив, закликав, заявив, наголосив, зазначив, переконаний, зауважив, висловив сподівання, перебував, скоординували кроки, світова спільнота вкотре закликає»). Так само журналісти дають оцінки, які мали би давати фахівці («тривають запеклі бої біля Авдіївки», «активний вогонь зі стрілецької зброї та кулеметів вели по Зайцевому», «гаряче було на всіх напрямках», «зберігається висока інтенсивність обстрілів», «найгарячішою точкою зони АТО лишається Авдіївка»). Є також велика кількість різного роду оцінок журналістів («судилище над Надією Савченко завершилося», «насиченої розважальної програми», «правоохоронці зараз розшукують зловмисників», «захисникам таки вдалося отримати дозвіл від судді, щоби відвідати бранку», «зловмиснику-жартівнику загрожує до 6 років ув'язнення», «на щастя, нашим армійцям вдалося відстояти цю лінію фронту», «ну, і традиційно, бойовики продовжують обстрілювати позиції українських військових навколо Горлівки», «у Зайцевому терористи поливали армійців гранатометним вогнем, а біля Донецького аеропорту гатили з мінометів… Неспокійно було у Новотроїцькому, Гранітному та Широкіному. Відносне затишшя зберігається лише на Луганському напрямку», «найгарячіший населений пункт в зоні АТО», «за невдалий жарт за ґратами проведе чотири роки псевдомінер»).

Але на 5-му каналі, на відміну від «112 Україна», є порушення стандарту відокремлення, які впливають на зміст інформації значно більше. Це певні журналістські висновки, без озвучених фактів, що були їх основою, й журналістські оцінки, які спрямовано на створення певного образу (позитивного чи негативного) конкретних людей чи їхніх дій. Наприклад, у репортажі про засідання уряду: «Сьогодні своє засідання прем'єр розпочав із того, що відразу почав хвалитися чомусь здобутками своїми та своєї команди… Мовляв, в країні є певна макроекономічна стабільність, а без політичної стабільності вона не можлива… Опісля прем'єра своїми здобутками почала хвалитися міністр фінансів. Наталя Яресько чомусь почала говорити про те, як виконаний був бюджет у 2015 році, хоча вже маємо зараз третій місяць року 2016. Так от нагадаю, що останнім часом, саме прізвище Наталії Яресько звучить серед ймовірних кандидатів на посаду прем'єр-міністра України і свого часу вона усіляко ухилялася від коментарів з цього приводу… І от сьогодні вона намагалася усіляко довести, що, як міністр фінансів на свої посаді, вона повністю впоралася із своїми завданнями… Прем'єр також усіляко намагався похвалити свою колегу».

Або в звітах про засідання тристоронньої контактної групи в Мінську: «Станом на сьогодні, речниця представника Леоніда Кучми вказала результати, хоча логічніше тут сказати переказала їх відсутність. Компромісів не знайшли майже ні в чому: щодо обміну полоненими нема, щодо формату амністії бойовиків також не зрозуміла перспектива, щодо виборів на окупованій території тим більше». Або в іншому випуску: «Речниця українського представника Леоніда Кучми переказала, що результатів не надто, м'яко кажучи. Компромісу, щодо обміну полонених не знайшли, в якого з розвитку, стосовно формату амністії для бойовиків немає, щодо виборів на окупованих територіях, також результат дорівнює нулю». Або повідомлення про суд над прокурорами: «І до подій на антикорупційному фронті… Обвинувачені знову заявили, що вони не визнають провини. А як же ж діаманти, запитаєте ви? Олександр Корнієць запевняє, що коштовне каміння, яке у нього вилучили, коштує, діаманти, на хвильку, 15 тисяч гривень лише».

Є висновки журналістів, які підміняють експертну оцінку, наприклад: «Позиції бойовиків, розташовані на висотах в Безіменному та Комінтерновому дають ворожій артилерії можливість постійно тримати у напрузі українських військових». І чужі думки, більше — обвинувачення, подані без зазначення авторів думки, які звучать як доконаний факт: «СБУ затримало Андрія Бабикіна. Він допомагав Януковичу привласнювати землі Сухолуччя» (що насправді є не фактом, а підозрою).

На каналі «24» порушень стандарту відокремлення фактів від думок значно більше, ніж на двох інших каналах, вони є майже в кожному матеріалі. При тому вони частіше є доволі грубими, значно впливають на зміст інформації чи на її сприйняття аудиторією. Тут так само, як і на інших каналах, активно вживається лексика урочистого стилю — «закликали, засудили, заявив, запевнила, уточнив, судилище, російська Феміда, одіозний» тощо. Так само журналісти власними оцінками підміняють експертні оцінки: «Під Авдіївкою точився запеклий бій… Неспокійно було також біля Зайцевого та Донецького аеропорту… Зараз це найгарячіша точка зони Антитерористичної операції… Ворог активно застосовував важке озброєння… Минулої доби Авдіїївка стала найгарячішою точкою зони АТО… Дійсно, на сьогодні можна сказати, що Авдіївка та її околиці є найгарячішою точкою зони АТО. Інтенсивність боїв така висока, що, звісно, там є поранені».

Журналісти каналу «24» часто оцінюють ті чи інші обставини, а тим більше почуття за інших людей: «На щастя загиблих з нашого боку немає. Втім кілька бійців отримали поранення… Президенту така ініціатива сподобалася… Саме ж місто помало повертається до життя… Ложкін прямо не відповів… Та чоловік не впадає у відчай — за кілька років після операції його життя тільки починається… Після кривавих терактів Брюссель все ще шокований. Люди бояться виходити на вулиці і якщо йдуть, то тільки, щоб віддати шану загиблим… А тим часом бельгійці потроху оговтуються від трагедії… А тим часом серед користувачів соцмереж назріває обурення… Українські шанувальники і досі шоковані… Співачка не оцінила прагнень своїх шанувальників. Соцмережі вибухнули обуренням».

Журналісти каналу часто роблять власні висновки: «А от у Росії, схоже, взагалі не переживають». «І так практичніше мати контроль і важелі впливу на усіх своїх громадян. Хай, навіть на недостойних». «Цей момент навряд чи показали на американському телебаченні». «Держзакупівлі можуть врятувати сотні дитячих життів». «Форд запам'ятався тим, що фігурував в гучних скандалах». «Після цього перейшли до конкретики. Однаково, що попри проблеми вперше за 4 роки, вдалося збільшити його дохідну частину, попри те, що сам бюджет реалізовувався у дуже важких умовах. Оскільки останні роки держава жила у борг». «Практика, коли нечисті на руку чиновники просто купляють корочку, аби уникнути люстрації, сьогодні вже нікого не дивує». «До їхніх лав дописали 13 людей, які і бойового пороху ніколи не нюхали. І от, брудна історія тепер повторюється з легендарним «Донбасом». «За іронією долі, поки російські кадрові офіцери та військові удають, що їх тут на Донбасі немає, наші чиновники роблять вигляд, що захищають рідну землю».

Журналісти каналу «24» часто роблять жорсткі оцінки, як-от: «Це добровольці батальйону «Донбас», які розповіли нам просто шокуючі факти». «Тема — занадто скандальна». Але продавці й досі збували цей смертельний непотріб під виглядом свіжих товарів. І навіть не збиралися прибирати такі продукти з прилавків». «Потенційна небезпека в тому, що на них не пишуть, коли їх виготовили, лише дату упаковки… І те, що ми побачили, шокувало: під цінником знайшли ще один, тільки обірваний… Найстрашніше те, що неправдиві дати — майже на всіх тістечках і тортах… А потім ми дійшли до мого улюбленого сиру. Я як цінитель сиру Брі можу з впевніністю сказати, що він смердить як гнила картопля».

Баланс думок у новинних випусках

Канал

Порушено

«112 Україна»

46 %

«24»

47 %

5-й канал

51 %

Порушення балансу думок у випусках новин усіх трьох телеканалів зазвичай диктуються формою — це усні повідомлення, як правило, з одним синхроном. Відповідно, всі сторони конфлікту не є представленими. Важливий момент: при цьому журналісти не повідомляють аудиторії, чи має редакція намір шукати коментар інших сторін конфлікту. На каналі «112 Україна» такі коментарі згодом з’являються (зокрема, в гостьових студіях), тобто редакція намагається балансувати думки, але оскільки ці зусилля редакції не анонсуються, глядач конкретного випуску не знає, що матиме змогу побачити коментар у відповідь в інший момент ефіру. На 5-му каналі й на каналі «24» таких зусиль редакції не докладають взагалі.

І доволі традиційно на всіх трьох телеканалах балансу думок ніколи немає в «паркетних» повідомленнях про заяви й пересування «перших осіб». Так само немає балансу думок в інформації про ті чи інші звинувачення, які озвучують (зазвичай на брифінгах) правоохоронні органи — Генпрокуратура, МВС, СБУ тощо. Ніколи немає балансу думок і в повідомленнях, які зроблено на базі матеріалів, що їх надають журналістам ті ж правоохоронні органи, про різноманітні викриття (типу таких, як затримання великої контрабанди, «кришування» правоохоронцями незаконного видобутку бурштину, виявлення підпільного цеху паливно-мастильних матеріалів тощо). В таких матеріалах ніяк не представлено слова у відповідь обвинуваченим.

Але є й випадки імітації дотримання балансу думок, коли формально обвинуваченому чиновнику дають слово у відповідь, але не по суті обвинувачення, як-от на каналі «24»: Журналіст: «Отже, перелік препаратів викликає великі сумніви, а гроші, 750 мільйонів гривень, держава вже заплатила іноземним партнерам. Чиновники перекладають відповідальність на «містічних» експертів, мовляв, список складали згідно з міжнародними стандартами». Синхрон заступника МОЗ Ігоря Перегінця: «Гроші перерахували відповідно до номенклатури, ще раз кажу, міжнародна запатентована назва, яка є в основі номенклатури погоджена експертами і пацієнтами, тому Міністерство охорони здоров'я в даному випадку просто передало номенклатури, які погоджені експертами, і прив'язані до цього кошти міжнародній організації, яка почала закупляти».

Повнота інформації в новинних випусках

Канал

Порушено

«112 Україна»

90 %

5-й канал

91 %

«24»

98 %

Стандарт повноти каналами не досягається, тому що більшість матеріалів подаються короткими формами (усні повідомлення, або усні з синхроном), які самі по собі є неповними. Інформація майже не доповнюється й не розвивається в наступних випусках, тож кількість матеріалів, де стандарт повноти дотриманий, є невеликою на всіх каналах. На каналі «24» таких матеріалів взагалі майже немає. Крім того, стандарт повноти подачі інформації також автоматично порушується і за рахунок відсутності вказівки на джерела інформації, відсутності фактів і позиції інших сторін конфлікту і приховування фактів за висновками і оцінками журналістів.

Матеріали, в яких грубі порушення стандартів

можуть свідчити про замовний характер

На 5-му каналі крім випусків новин подібні матеріали йдуть ще й в інших рубриках — «Без коментарів», «Пряма мова», «На часі», «Огляд преси», «Новини» тощо. Так само на каналі «24» — рубрики «ЦРУ», «Новини».

Загальна кількість (із врахуванням усіх повторів) таких матеріалів за звітний день була такою:

Канал

У випусках новин

Загалом по ефіру

5-й канал

18

39

«24»

11

33

«112 Україна»

15

15

На каналі «112 Україна» це були виключно «паркетні» короткі звіти або заяви високопосадовців, які дублювалися в різних випусках:

  • Порошенко про «список Савченко»
  • Порошенко про новий склад уряду і строки
  • Порошенко про виділення грошей на «Укроборонпром» і закон про спецконфіскацію
  • Яценюк про шляхи виходу з політичної кризи
  • Тимошенко про те, що переговорів про кандидатуру нового прем’єра між фракціями не проводиться

На 5-му каналі в випусках новин — «паркетні» звіти чи заяви високопосадовців із численними повторами:

  • Порошенко про новий склад уряду і строки
  • Порошенко про те, що вдалося запобігти 300 терористичним атакам в минулому році
  • Порошенко передав нові БТРи військовим
  • Порошенко про новий склад уряду і строки
  • Порошенко поговорив телефоном з Генсеком ООН
  • Яценюк про шляхи виходу з політичної кризи

Але на 5-му каналі були й матеріали іншого характеру. Пряме включення із засідання уряду, де за рахунок оцінок журналіста створюється негативний імідж Яценюка і Яресько (цитати наведено вище в розділі щодо стандарту відокремлення фактів від думок). Однобічні матеріали про звинувачення Краснова СБУ. В матеріалах щодо засідання тристоронньої контактної групи в Мінську щоразу за рахунок оцінок журналістів проводиться думка про безрезультатність переговорів, натомість штучно (зокрема й за рахунок оцінкової лексики) підіймається значення питання про заборону в’їзду до РФ уповноваженої Президента Ірини Геращенко. Є матеріал про Ukrainian Fashion Week, у якому крім піару дружини Президента Порошенка є ще й піар дизайнерки Людмили Бушинської.

Поза випусками новин на 5-му були такі матеріали (і більшість із них — із кількома повторами протягом дня):

  • Фрагмент виступу Порошенка в Харкові про реформи в ЗСУ
  • Візит Порошенка до наукового центру в Харкові
  • Порошенко про строки призначення нового прем’єра
  • Порошенко передає військовим нові БТРи
  • Порошенко каже про модернізацію військової техніки
  • Порошенко про коаліцію
  • Порошенко про обстріли на Сході України
  • Порошенко вручає нагороди героям АТО
  • Секретар РНБО Турчинов про успішні випробування нових ракет
  • Голова СБУ про транзит «іділівців» Україною
  • Прокурор Куценко про справу Савченко
  • Яценюк про розв’язання політичної кризи
  • Яценюк про зростання промвиробництва
  • Яресько про збільшення видатків на безпеку та оборону
  • Ющенко про те, як здобути мир
  • Голова Київської ОДА Мельничук відвідав школу, в якій навчався в дитинстві (!)
  • Захід благодійного фонду Янковського «Ініціатива заради майбутнього»

На каналі «24» у випусках новин кілька разів повторено звіт із засідання уряду, різко незбалансований на користь Яресько. Й у восьми випусках новин каналу йде бізнесовий рекламний сюжет про пристрої для домашніх тварин — із називанням конкретних торгових марок і навіть ціни.

Поза випусками новин у різних рубриках на каналі «24» під виглядом новин йшли два матеріали з численними повторами: спочатку звинувачення мера Кривого Рогу в порушеннях і фальсифікаціях на майбутніх міських виборах — словами представників «Самопомочі» Соболєва і Семенченка. Потім про те ж саме — словами представників «Опори», Семенченка й некоректного (однобічного) опитування людей на вулиці. Тричі протягом дня на каналі повторюється програма «ЦРУ», яка складається з трьох сюжетів, присвячених корупції в ДСНС. У сюжетах звучать прямі обвинувачення на адресу Авакова, Яценюка, Ляшка і директора чернігівської «Пожмашини» Авер’янова. Слова у відповідь їм не надано. В сюжетах також грубо порушується стандарт відокремлення фактів від думок — майже всі журналістські тексти є різкими оцінками й висновками самих журналістів, наприклад: «Корупційна клоака в Держслужбі з надзвичайних ситуацій утворювалася роками і тому звинувачувати лишень теперішнє керівництво в усіх бідах рятувальників, буде не зовсім правильно. Водночас, фіктивні тендери та тіньові схеми, які нині працюють у стінах відомства, не можуть залишитися поза увагою його нинішнього очільника». Ще три матеріали (які йшли в ефірі під рубрикою «Події») — про те, що керівники майже 20 підприємств спиртової галузі підготували звернення, в якому підтримують курс Міністра аграрної політики та Кабміну щодо приватизації спиртзаводів; про 5-й етап освітнього конкурсу, який щороку проводить фонд Бориса Колеснікова; про нову колекцію дизайнерки Ірини Діль.

Замовчані каналами теми,

важливі для повної інформаційної картини дня

Загальна кількість замовчаних телеканалами тем:

Канали

Кількість

«112 Україна»

8

5-й канал

12

«24»

15

Усі три канали не повідомляли про таке:

Канал «112 Україна» не повідомляв, крім того, такі теми:

5-й канал, крім того, не повідомляв про таке:

Канал «24», крім того, не повідомляв про такі теми:

Гостьові студії

Порівняльна картина ефірів трьох телеканалів, позиційваних як інформаційні, була б неповною без порівняння гостьових студій між новинами.

«112 Україна»

Гостьові студії каналу в аналізований день логічно доповнюють лінійку новин, оскільки є повністю прив’язаними до інформаційної картини дня. Майже всі гості студій є або ньюзмейкерами, або безпосередніми учасниками подій, або компетентними щодо подій експертами.

Студії побудовані в такий спосіб, що один чи два гостя коментують останні (інколи оперативні) події. За необхідності до розмови скайпом чи телефоном долучаються інші гості. Студії можуть перебиватися прямими трансляціями або прямими включеннями журналістів каналу з різних подій.

Так, наприклад, за звітний день в ефірі каналу побувало 27 гостей, зокрема народні депутати Мустафа Найєм, Тетяна Острікова, Костянтин Матейченко, Борислав Розенблат, Андрій Лозовий, Сергій Соболєв, Ірина Луценко, Євген Рибчинський, губернатор Одеської області Михеїл Саакашвілі, посол із особливих доручень МЗС Дмитро Кулеба, радник СБУ Юрій Тандіт, а також політтехнологи, екс-нардепи в якості експертів, громадські активісти. Скайпом і телефоном до розмови з гостями студії підключалися, зокрема, нардеп Олег Ляшко, керівник фракції НФ Максим Бурбак, заступник керівника фракції БПП Олексій Гончаренко, прокурор Одещини Давід Сакравелідзе, прокурор Владислав Куценко, начальник Головного слідчого управління ГПУ Сергій Горбатюк.

Всі теми до обговорення стосуються важливих подій сьогодення, ведучі доповнюють розмову цитуванням опонентів гостя чи інших ньюзмейкерів (цитати подаються переважно синхронами). Випадки, коли ведучі згадують факти без надійних посилань, є поодинокими. З усіх важливих тем подаються ґрунтовні бекґраунди. Порушень стандарту відокремлення фактів від думок у словах ведучих майже немає, принаймні немає грубих порушень, які би спотворювали наявну інформацію чи мали б ознаки маніпулятивності.

Канал намагається дотримувати балансу думок, не лише запрошуючи до студії представників різних політичних таборів і сил, але й намагаючись оперативно балансувати конфліктні думки та обвинувачення, які звучать у студії. Так, наприклад, під час перебування в студії Саакашвілі, скайпом було включено одного з його опонентів — депутата Одеської міськради Дмитра Палпатіна. Або коли в студії з уст нардепа Лозового, в телефонних включеннях з уст прокурорів Сакравелідзе й Горбатюка прозвучало декілька конкретних обвинувачень на адресу прокурора Владислава Куценка, його оперативно запросили до студії, де він мав можливість відповісти на всі звинувачення на свою адресу. Щоправда, треба зазначити, що Владислав Куценко в ефірі каналу «112 Україна» з’являється майже щодня.

Гостьові студії каналу виглядають навіть оперативнішими, ніж лінійка новин, оскільки в гостьових студіях, по-перше, з важливих подій скайпом або телефоном беруться коментарі ньюзмейкерів, наприклад, за звітний день такі інформативні коментарі бралися в речника прес-центру Штабу АТО Сергія Жмурка про ситуацію на фронті; у волонтера Віталія Дейнеги про ситуацію в Авдіївці; в адвоката Марка Фейгіна про стан Надії Савченко; в начальника Головного управління розвідки Міноборони Вадима Скібицького про дагестанців; у Генконсула України в Стамбулі Василя Боднара про евакуацію посольства Нідерландів там у зв'язку з терористичною загрозою; у керівниці прес-служби прокуратури Одеської області Інни Верби про арешт трьох підозрюваних у підготовці терактів; у координатора Кримської контактної групи з прав людини Абдурешита Джеппарова про знесення будинків кримських татар у Судаку; в адвоката засудженого в Криму активіста Євромайдану Олександра Костенка; в народної депутатки Альони Шкрум, яку з групою інших депутатів евакуювали з Брюсселя, тощо.

По-друге, велика кількість прямих включень кореспондентів каналу з місць подій. Зокрема, були включення з Брюсселя, зі Сватового, з Хмельницького, з Харкова про приїзд Порошенка, з військового шпиталю в Дніпропетровську, куди привезли поранених під Авдіївкою, із самої Авдіївки, де тривали бої, а також із Генпрокуратури, з-під Кабміну, де протестувальники-чорнобильці перекрили вулицю Грушевського, і з суду в справі прокурорів.

І по-третє, прямі трансляції. Зокрема за звітний день були трансляції жалобних заходів у Брюсселі, брифінгу в Генпрокуратурі, брифінгу Юлії Тимошенко, брифінгу Андрія Лисенка, речника Адміністрації Президента з питань АТО, засідання Кабміну, брифінгу Порошенка в Харкові, прес-конференції голови Служби безпеки України тощо.

Загалом за звітний день у гостьових студіях, крім власне гостей, було ще 12 трансляцій, 9 прямих включень і 17 розмов телефоном чи скайпом.

5-й канал

На каналі ефір є менш структурованим і не завжди суто інформаційним. Зокрема, є розважальні й медичні програми, документальні фільми й програми (переважно спецрепортажного та нарисового характеру).

З інформаційних, крім новин і гостьових студій, — велика кількість коротких рубрик, які вже згадувалися, і коротких заголовків, де зібрано повтори тієї ж інформації, яку було знято для новин. Періодично ефір заповнюють трансляціями, зокрема, впродовж звітного дня транслювалися візит Порошенка до Харкова, брифінг у Генпрокуратурі, засідання Кабміну, брифінг Кириленка і трансляція з суду стосовно прокурорів. На відміну від каналу «112 Україна», де транслюються вибрані ключові фрагменти таких подій, на 5-му каналі ці заходи транслюються повністю.

Гостьових студій небагато, вони не такі інформаційно насичені й не обов’язково прив’язані до поточних подій, як на каналі «112 Україна». Так, упродовж звітного дня в ранковій гостьовій студії 5-го каналу був лише один гість — Сергій Гармаш, головний редактор видання «Остров», із яким обговорювалися різні теми як із експертом. І два телефонних включення — письменника Олега Криштопи, з яким обговорювалися проблеми української книги, і Владислава Селезньова, начальника прес-служби Генерального штабу ЗСУ, про ситуацію в зоні АТО.

У денній гостьовій студії гостями були виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, з яким ведучі говорили переважно про економічні наслідки брюссельських терактів, і командувач Національної гвардії України Юрій Алеров. Говорили з ним про Нацгвардію загалом, тобто взагалі без прив’язки до інформаційної картини конкретного дня. Телефоном також спілкувалися з волонтерами Олегом Котенком і Віталієм Дейнегою про ситуацію в Авдіївці.

У вечірній студії гостями були нардепи Дмитро Лінько, Вадим Івченко, Максим Курячий і Андрій Помазанов, голова ГО «Центр UA» Олег Рибачук і політтехнолог Тарас Березовець. Обговорювали переважно політичну кризу.

Всі студії були неконфліктні, тож, можливо, й не потребували якихось зусиль із оперативного балансування думок. Натомість ведучі 5-го каналу доволі часто дозволяють собі власні оцінки й висновки, не відділяючи їх від фактів і не позначаючи їх саме як власну суб’єктивну думку. Крім того, доволі часто ведучі каналу наводять факти без посилань або ж із неконкретними посиланнями.

Канал «24»

Ефір каналу є ще менш структурованим (із погляду позиціювання саме як інформаційного каналу), ніж на 5-му. Велика кількість різних елементів як розважального, так і пізнавального характеру. На каналі є ще програми, які умовно можна назвати сатиричними, — «Вєсті ЮА» і «Вєсті Кремля». На каналі також виходять в ефір інформаційні програми, виготовлені іншими медійними організаціями («Лівий берег», «Слідство. Інфо», «Голос Америки»), які тут не оцінюються.

Із власних гостьових студійних програм є лише вечірня програма «ЧЄ» з ранковим повтором. Упродовж звітного дня гостями програми були Юрій Гримчак, нардеп України 6-го скликання, Тарас Стецьків, нардеп України кількох попередніх скликань і Юрій Мосійчук, чинний нардеп від Радикальної партії. Телефоном до розмови підключено позафракційного нардепа Дмитра Добродомова. Обговорювалися два питання: закон про «партійне рабство» й прем’єріада, тобто формальна прив’язка до подій дня була. Баланс думок у студії був доволі умовним, оскільки Мосійчук міг постійно звинувачувати в чомусь відсутніх у студії опонентів із фракції БПП. Ведучий періодично порушував стандарт відокремлення фактів від думок, не позначаючи чітко авторства власних суб’єктивних висновків та оцінок. І був не зовсім точним у бекґраундах, гість Стецьків його виправляв у неточних фактах.

Гостем ще однієї з гостьових студій під назвою «Актуальне інтерв’ю» у звітний день був «політичний діяч» (як його представив ведучий) Сергій Думчев (політична діяльність якого поки що обмежується невдалою участю в останніх виборах мера Києва й найдорожчою передвиборчою агітацією). Ця розмова в студії була зовсім не прив’язаною до поточних подій дня.

 Моніторинг здійснюється громадською організацією «Детектор медіа» за підтримки «Інтерньюз Нетворк».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Фото: forumseo.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7526
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду