Міністерська халтура

Міністерська халтура

14 Лютого 2016
3127

Міністерська халтура

3127
Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», 5-го каналу протягом 1–6 лютого 2016 року.
Міністерська халтура
Міністерська халтура

Центральні канали так і не спромоглися витиснути з себе якісного аналізу конфлікту навколо близького соратника Петра Порошенка Ігоря Кононенка й міністра економічного розвитку й торгівлі Айваруса Абрамовичуса.

1 лютого, понеділок

«Інтер» ще активніше, ніж у попередні дні, виступає за відставку уряду й паралельно піарить «Опоблок»: «Главная претензия к Кабмину — провальный бюджет. Еще при принятии обещали: после нового года сразу же начнут исправлять главную смету страны. Неделя прошла, но изменений не дождались. В оппозиции уже зарегистрировали свои законопроекты». Коментатором уже традиційно виступає лідер партії Юрій Бойко: «Враховуючи рівень інфляції, який є в Україні сьогодні, він істотно відрізняється від запланованого, а відповідним чином доходи бюджету зростають і ці гроші повинні бути направлені на індексацію зарплат і пенсій…». Також у матеріалі в дуже позитивному світлі показали БЮТ коментарем Сергія Соболєва: «На жаль, з тих законопроектів, які ми вже п'ятий місяць подаємо на розгляд, це найважливіші законопроекти, які пов'язані з бюджетом держави, з бюджетом сімей, зі зниженням тарифів, ми бачимо, що відбувається на світових ринках нафти і газу, ці законопроекти свідомо ігноруються». Бойко з’явився цього дня і в ефірі «України», де на додачу з критикою уряду виступив ще й радикал Олег Ляшко.

Наступний матеріал випуску «Подробностей» на «Інтері» — теж антиурядовий: «А пока нардепы ищут выход из кризиса, в парламенте и в отдельных фракциях решается судьба коалиции — бюджетные средства закатываются в асфальт. Четверть миллиона гривен. Ровно столько Кабмин выделил на ремонт столичных дорог. Как и кому всего лишь за 5 дней января удалось освоить такую сумму? Из сметы видно — 174 тысячи гривен закатали в дороги госзначения, 80 тысяч — в дороги местного значения и плюс полторы тысячи ушло на презентацию инвестиционных проектов. Написанные нами запросы в Министерство инфраструктуры остались пока без ответа». Коментарів урядовців немає.

«Україна» теж не оминула увагою можливість «підколoти» Кабмін — зробила матеріал про військовий збір у 1,5 %, який платять усі громадяни країни, включно з демобілізованими бійцями. Хоча в матеріалі є також коментар бійця, який зауважує, що це дріб’язкова сума, кореспондент наприкінці матеріалу стверджує: «Тех, кто побывал на передовой, от военного сбора могли бы тоже освободить, считает Александр».

Не забув канал і про традиційний матеріал на підтримку Гумштабу Ахметова.

«1+1» лобіює вибори в столиці, проведення яких скасували попереднього тижня: «Пікет під стінами ЦВК провели сьогодні представники демократичних сил столиці. "Самопоміч", "Укроп", "Свобода", "ДемАльянс" і "Сила людей" вимагали продовжити виборчий процес, а саму ЦВК закликали оскаржити рішення окружного адмінсуду. Минуло тижня він скасував вибори в Києві нібито через порушення прав однієї з громадських організацій. Мітингувальники певні, що це спроба відтермінувати вибори в столиці, що в умовах децентралізації є неприпустимим». Коментарі журналісти взяли у близької до Коломойського партії «Укроп» та «Самопомочі», яку теж називали причетною до олігарха:

«Сергій Гусовський, голова фракції "Об'єднання "Самопоміч" у Київраді: Воно є, м'яко кажучи, дуже сумнівним. І воно безпосередньо втручається, намагається втрутитися в виборчий процес, хоча питання стосується суто технічних аспектів

Дмитро Сіманський, член політради партії "Укроп": Ми переконані, що будь які вигадані, висмоктані з пальця рішення суддів не зупинять волю виборців і не зупинять демократію і самоврядування».

5 канал тим часом продовжує кампанію про активну діяльність Міноборони: «В Черкасах 121 учасник антитерористичної операції отримали нагороди. 117 воякам вручили відзнаку "Начальника генштабу", ще чотири за указом Президента нагородили медалями "Захисник Вітчизни"».

2 лютого, вівторок

«1+1» кидається захищати нібито потенційну загрозу для адвоката Геннадія Корбана в сюжеті про «провалений вкотре законопроект, який дозволяє відкликати депутатів з виборчого списку»: «Адвокат Геннадія Корбана вважає, що влада намагається проштовхнути цей законопроект, тільки через нього. Богдан стоїть наступним кандидатом у списку БПП і стане депутатом, якщо хтось із фракції перейде працювати в уряд». Сенсу, окрім як піар адвоката, матеріал не мав.

У наступному матеріалі «ТСН», про припинення фінансування профтехучилищ, канал піарить нардепа Василя Гуляєва з близької до Ігоря Коломойського депутатської групи «Відродження». «Действительно надо финансировать и этот вопрос закрывать. Потому что нашей стране нужны не только юристы», — беззмістовно вказав Гуляєв.

У цьому ж сюжеті журналісти порушують принцип незаангажованості, дозволяючи собі оціночні судження: «Чи зможе Ігор та тисячі інших студентів отримали дипломи, а отже, мати майбутнє, залежить тільки від парламенту».

«Факти» каналу ICTV тим часом піарять іншу депутатську групу «Воля народу»: «Якомога швидше переформувати уряд і проводити реальні реформи закликав парламентську більшість голова групи «Воля народу» Ярослав Москаленко». Також у студії каналу з’явився опозиціонер Борис Колесников, який безперешкодно просував в ефірі ідеї своєї партії: «Это вообще ничего не изменит. Система полностью дала сбой (…) Результат — ноль. Центр должен отказаться от 90% полномочий. Сначала — новая конституция, потом — выборы». Питання ведучої були надзвичайно зручними для гостя. Наприклад: «Чим ви займаєтесь, “Опозиційний блок”?»

«Інтер» теж акцентує увагу на опозиціонері, Юрію Бойку. Щоправда, робить це в матеріалі про критику уряду. Спершу в сюжеті глядачі бачать критичні коментарі в бік Кабміну, а між ними раптом — вимоги «Опоблоку»: «Наші вимоги залишаються такими ж, що і минулого тижня: в першу чергу, прийняти зміни до бюджету, податкового кодексу, прийняти закон про опозицію, відправити уряд у відставку, зайнятися економічною стратегією…»

Наступний матеріал «Подробностей» теж присвячено «Опоблоку»: «45 нардепов “Опозиционного блока” просят разобраться, законно ли решение Рады назначить внеочередные выборы мера в Кривом Роге». Ідентична новина вийшла й на «Україні», яка й Ахметова за Гумштаб похвалила, і недоречно запросила у студію, вже не вперше, міністра юстиції Павла Петренка. Петренка просто питали про загальні теми, а потім ведуча запитала, чого на його місце ніхто не претендує, чим дала йому можливість співати про свої міністерські подвиги.

3 лютого, середа

Міністр економіки Айварас Абромавичус подав у відставку. Центральні канали активно переповідали обвинувачення міністра в бік Ігоря Кононенка, який, мовляв, нав’язував йому заступника і також брав участь в інших «нечистих» справах. Однак чого центральним каналам бракувало, це глибини аналізу. Здебільшого скандал дня подали трикутником: заяви Айваруса / заперечення Кононенка — коментар Порошенка — підтримка послами Абрамовичуса. Крапка. Ні експертної оцінки, ні прогнозів, що буде далі з урядом / коаліцією / парламентом тощо. Лише «Інтер» додав у матеріал багато критики самого міністра економіки:

«Сергей Соболев, народный депутат из "Батьківщини: Чому то ми про це дізналися тільки після того, як фракція" БПП "вирішила якоюсь частиною висловити йому недовіру»? А який у нього конфлікт був з Сашею Боровик? Чого він тоді промовчав, знаючи, що того просто випихають з уряду? Тому, кожен заслуговує ставлення до нього таке ж, як він ставиться до інших.

Иван Винник, народный депутат из "Блока Петра Порошенко": Можу чітко показати, як секретар Комітету нацбезпеки та оборони: повністю провалена координація роботи із затвердження державного оборонного замовлення на 2016 рік. Це питання знаходиться у веденні Міністерства економіки, під керівництвом пана Абрамавічуса».

Також «Подробности» скористалися нагодою і у цьому ж матеріалі знову активно критикували Кабмін:

«Владимир Гусак, народный депутат из "Оппозиционного блока": Заява Абромавічус про відставку і про корупцію свідчить, скоріше, про те, що так званий звіт Кабінету міністрів — це фікція, по якій сам Абрамавічус доповідати не хоче. Але ми дуже хочемо почути від нього більш детальну інформацію про корупцію в Кабміні.

Вадим Рабинович, однопартиец: Не должны мы отпускать этого человека. Как не должны отпускать Квиташвили, Яценюка и всех остальных. Пусть каждый из них отчитается. И каждым из них должна заняться Генеральная прокуратура". В перерывах все фракции по очереди встречаются с Петом Коксом. Он — в Киеве, чтобы поговорить о реформах украинского парламента.

Юрий Бойко, народный депутат, глава фракции "Оппозиционный блок": Ми відверто сказали, що порушено права опозиції, що немає закону про опозицію, опозицію намагаються виключити з життя для того, щоб влада була безконтрольна і це — біда для країни. Тому що відсутність контролю над владою веде до узурпації, веде в цілому до погіршення ситуації політичної, власне, що ми спостерігаємо».

В наступному матеріалі «Інтера» свою думку висловили не незалежні політологи, а близькі до «Опоблоку» політтехнологи:

«Руслан Бортник, политолог: Если бы не было этого скандала, Абромовичуса ушли. А сегодня, в преддверии отставки, когда было заявлено об объединении Министерства экономики и должности первого вице-премьера, Абромовичус, кажется мне, перешел вот в такую контратаку — политическую контратаку, пытается так сказать "грюкнути дверима.

Вадим Карасев, политолог: Это — игра на опережение, на упреждение отставки Абрамавичуса. А с другой стороны — это свидетельство такой большой игры вокруг будущей возможной отставки Кабинета министров, вокруг формирования нового Кабинета министров. Причем это игра не только внутренняя, она и внешняя игра.

Виталий Бала, политолог: Це заява направлена на те, щоб владна частина політикуму вирішила — яким чином вона буде виходити з непростої ситуації, коли вже досить довго їх звинувачують у корупції, у політичній корупції та економічної корупції».

«UA: Перший» натомість прив’язав заяву Абрамовичуса до нібито домовленостей із Михаїлом Саакашвілі: «Ця заява, ще учорашня зустріч Абромавічуса і Саакашвілі є початком наступу на людей в оточенні Порошенка, вважає політтехнолог Тарас Березовець». Далі — коментар самого Саакашвілі, що виглядає піаром губернатора. Інших експертів канал не вислухав.

Тим часом «1+1» не забуває про суд на Корбаном: «Кілька годин поспіль адвокати одного з лідерів "Укропу" перелічували всі порушення, здійснені під час затримання і тримання під вартою їхнього клієнта. На наступному засіданні, яке призначено на 8 лютого, мають перейти до допиту свідків — лікарів. Адвокати Корбана наголошують, їм досі невідомо, чи таки була проведена судово-медична експертиза». Позиції сторони обвинувачення чи незалежних експертів у сюжеті немає.

«Подробности» піарять нардепа Капліна: «Создать временную следственную комиссию по делу "строительства стены" требует нардеп Сергей Каплин. Сегодня он зарегистрировал в парламенте такой проект постановления. О проекте "Стена" Сергей Каплин говорил на встрече с активистами "Тарифного майдана". Сегодня здесь собирали передачу для бойцов в зону АТО. Это около 200 метров защитных маскировочных сетей. Их сплели сами жители палаточного городка. Говорят, будут работать каждый день. В их планах — отправлять такие посылки регулярно, раз в неделю».

ICTV тим часом піарить нардепа Марію Іонову: «У боротьбі громади Ворзеля за свої права долучилися і народні депутати. Марія Іонова, яка народилася в цьому селищі, переконана — рішення повинні прийматися прозоро та в інтересах громади».

«Україна» піарить «Опоблок»: «Депутаты Верховной Рады от "Оппозиционного блока" встретились с миссией Европейского парламента. Говорили о развитии Украины и правах оппозиции. По словам председателя фракции "Оппозиционного блока" Юрия Бойко, в марте в Брюсселе наблюдательная миссия представит свой отчет и даст рекомендации украинскому парламенту», — не забувши також і про матеріал про Гумштаб.

4 лютого, четвер

Цього дня у зв’язку з відставкою Абрамовичуса відбулася зустріч фракції БПП. За інформацією Мустафи Найєма, за зняття з Кононенка депутатського мандата проголосувало всього лише дев’ять депутатів. Між прихильники й противниками такого рішення відбулася гаряча дискусія. Про неї розповіли не всі. Зокрема, замовчав 5 канал. Натомість «Інтер» скористався хвилею обурення, на ній активно серфінгували опозиціонери Юрій Бойко та Сергій Льовочкін:

«Юрий Бойко, народный депутат, глава фракции "Оппозиционный блок": Коаліція, яка несе відповідальність за цей уряд, повинна розуміти, що вони створили цей уряд, вони призначили цих міністрів і спроби відійти і зробити таким чином, що вони нібито ні при чому, а вони самі там працювали — це не вийде.

Сергей Левочкин, народный депутат, "Оппозиционный блок": Два года нет никакого прогресса в работе правительства. Поэтому, мы настаиваем, что правительство должно уйти в отставку, должны быть перевыборы парламента, должна быть сформирована…»

«Україна» тим часом трактує скандал навколо Кононенка й Абрамовичуса й відставки ще чотирьох міністрів як «катализатор внеочередных парламентских выборов. Такая мысль витает под куполом».

Далі в ефірі — критичні коментарі неприхильних до провладних сил депутатів:

«Олег Ляшко, народный депутат, председатель фракции Радикальной партии: Не звертати на це увагу — це лише поглиблювати кризу, яка призведе до розвалу коаліції, до дострокових парламентських виборів.

Олег Березюк, народный депутат, председатель фракции партии "Самопоміч": Для схемщиків і корупціонерів дуже добрий процес перед виборами: влади нема, схеми всі працюють, їх ніхто не зачіпає, держава при цьому страждає.

Юрий Бойко, народный депутат, председатель фракция партии "Оппозиционный блок": Коаліція, яка несе відповідальність за цей уряд, повинна розуміти, що вони створили цей уряд, вони призначили цих міністрів, і намагання відійти і зробити таким чином, що ми буцімто не при чому, а вони самі працювали, — це не вийде».

При цьому канал не дає жодних коментарів незалежних експертів, хоча посилається в наступному матеріалі на дослідження соціологічної групи «Рейтинг»: «Если бы выборы до Верховной Рады прошли в январе, в парламент прошли бы семь партий. Об этом говорят данные опроса, проведенного социологической группой "Рейтинг". Наибольшую поддержку получили "Блок Петра Порошенко" — более 16 %, "Оппозиционный блок" —почти 14 и "Самопомич" — 13,5 %. Также социологи назвали политиков, которым больше всего доверяют украинцы. Это львовский мэр Андрей Садовой, губернатор Одесской области Михеил Саакашвили, Президент Украины Петр Порошенко. Среди лидеров доверия — акционер компании СКМ, основатель Гуманитарного штаба Ринат Ахметов. Ему доверяет каждый пятый украинец». Однак дані на сайті «Рейтингу» свідчать про замовчування інформації каналом. Наприклад, у рейтингу довіри не вказали Анатолія Гриценка, який у рейтингу вище за Ахметова, та Юлію Тимошенко й Олега Ляшка, які ділять із ним одну позицію.

«1+1» захищає інтереси «Приватбанку»: «Кабмін своєю постановою значно посилив вимоги для фінансових установ. Кажуть, головною метою було убезпечити державні кошти. Натомість у банках нарікають, що вимоги вбивають конкуренцію, бо маленькі банки не зможуть отримати такого права, натомість великі — наражаються на великі ризики». Одним із експертів у темі виступила керівниця департаменту просування послуг державним організаціям ПАТ «Приватбанк» Тетяна Фрундіна: «Исключаются полностью мелкие банки из обслуживания».

5 канал продовжує піарити Міноборони. В цьому випуску — двома сюжетами: «Волонтерку, Юлію Шевчук, Міністр Оборони нагородив Знаком Пошани. Вона працювала парамедиком у зоні АТО у складі волонтерсько-медичної служби», «А чотирьох бійців морського спецпризначення — морських котиків, які напідпитку тікали від поліції, намагалися силою дістатися території Одеської військової бази, щоби там сховатися — звільнив міністр оборони із лав Збройних Сил України».

«Інтер» натомість піарить БЮТ: «Не казнить и помиловать. С таким прошением лидер партии "Батькивщина" обратилась к президенту. Юлия Тимошенко в письме просит амнистировать бывших сотрудников Качановской колонии Андрея Коваленко и Андрея Парамея, которые во время тюремного заключения Тимошенко применяли к ней силу».Ідентична новина вийшла і у «Фактах».

«Україна» випустила в ефір два сюжети про допомогу Гумштабу Ахметова.

5 лютого, п’ятниця

Абрамовичус назвав умови, за яких згоден залишитися в уряді: це прем’єр Наталія Яресько, заміна політиків-урядовців на технократів, відставка Шокіна й вихід із політики Кононенка.

«Інтер» продовжує «топити» уряд коментарями його противників: опозиціонерів Ігоря Шурми та Юрія Бойка, а також давніх критиків уряду від фракції БПП Дмитра Добродомова та Миколи Томенка. Натомість на жодне з озвучених звинувачень урядовцям відповісти не дали.

Не припиняють «Подробности» піарити «Опоблок»: «Закрытие шахты — это не только потеря работы для 100 тысяч шахтеров. Это обескровленная инфраструктура прилегающая к предприятию, объясняют в “Оппоблоке”».

«Україна», як завжди, розповідає про Гумштаб Ахметова.

Знову ж таки, впродовж усього дня на центральних каналах ми не побачили якісного аналізу вимог Абрамовичуса, пояснення його вчинку, можливості виконання і версій щодо майбутнього українського політикуму в цілому.

6 лютого, субота

«Україна» запросила в ефір лідера радикалів Олега Ляшка. Депутат спокійно висловлював свою думку, питання ведучої були м’якими:

«Анна Панова, ведущая: Обсудим главный политический скандал недели — отставку министра экономики Абромовичуса. Ряд аналитиков пишут, что он мог громко хлопнуть дверью только потому, что уже знал, что в набросках нового Кабмина его фамилии нет. Так ли это?

Олег Ляшко, народный депутат Украины, лидер "Радикальной партии": Може бути. Насправді, коли я чую заяви, що Абромовічус кращий економіст, міністр економіки всіх часів і народів... Це те саме, що Гонтарева — кращий банкір всіх часів і народів. Подивіться на економіку. Грошей немає, робочих місць немає, бізнес-клімату немає, інвест-клімату немає, корупція в державних підприємствах — і нам закордонні спеціалісти, радники й посли розказують, що Абромовічус кращий міністр економіки».

Також канал пропіарив Петра Порошенка: «Поздравление с днем рождения лично от Президента. Петр Порошенко позвонил легендарному "киборгу" Олегу Кузьминых». Не забули тут і про Гумштаб Ахметова.

ВИСНОВКИ

Скандал навколо міністра економіки Абрамовичуса та Ігоря Кононенка вкотре показав, що українські телеканали чи то не хочуть, чи то не вміють аналізувати події, розповідаючи лише про «поверхню». На жодному з центральних каналів ми так і не побачили фахового аналізу, незалежної експертної оцінки, прогнозів, що буде з країною далі й чи чекати відставки уряду й парламентських перевиборів.

Загалом упродовж тижня ми нарахували 36 матеріалів із ознаками заможності, що майже вдвічі менше, ніж попереднього тижня. Лідером за кількістю таких сюжетів став «Інтер» (13), далі «Україна» (12), «1+1» (5), ICTV (4), 5 канал (2) та «UA: Перший» — один підозрілий сюжет. Новини СТБ залишилися чистими.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот 1+1
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3127
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду