Антирожеві окуляри

Антирожеві окуляри

31 Травня 2015
7108

Антирожеві окуляри

7108
Опозиційні телеканали все більше нагнітають економічну та політичну ситуації в Україні. «Інтер» та «Україна» ведуть активну кампанію з дискредитації влади та реформ. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», 5-го та Першого національного каналу 18 – 23 травня 2015 року.
Антирожеві окуляри
Антирожеві окуляри

Опозиційні телеканали все більше нагнітають економічну та політичну ситуації в Україні. Будь-яке рішення парламенту активно критикується або замовчується Опозиційним блоком та близькими до нього нардепами. Натомість знову збільшується присутність екс-регіоналів в ефірі.

18 травня, понеділок

Робоча група парламенту проаналізувала тарифи і підсумувала: ціни на комунальні послуги навмисно викривлені, ціна на газ – завищена. Політики в ефірі «Інтера» скористалися цим не лише для критики уряду, а й для власного піару:

Юлия ТИМОШЕНКО народный депутат, "Батьківщина": «Ми будемо подавати до ГПУ заяву про злочин..».

Юрий БОЙКО, глава фракции "Оппозиционный блок": «Когда они голосовали за бюджет , мы сказали, что обманут, не проведут индексацию пенсий, как обещает правительство, собственно, так и произошло…».

Цю тему лідерка «Батьківщини» далі розвиває соло – у студії «Подробностей»: «Сьогодні ми примусили раду коаліції зібратися, проаналізувати наші законопроекти «Батьківщини», де передбачається індексація пенсій, заробітних плат і скасування податку на пенсії, які просто є ганебним для України. Сьогодні збиралася рада коаліції. Вони пообіцяли, що всі наші законопроекти по впорядкуванню тарифів, по індексації пенсій і зарплат, по зняттю податку на пенсії – все це буде розглянуто ще раз на засіданні коаліції з участю прем’єр-міністра України і міністрів завтра в 15 годин».

Незалежної експертної оцінки чи коментарів урядовців у матеріалах немає.

Рекламують «Подробности» і опозиціонера Олександра Вілкула в матеріалі про створення Агенства місцевої демократії в Дніпропетровську: «Три года назад мы совместно с областным советом инициировали создание первого в Украине Агентства местной демократии совместно со структурами Евросоюза, как инструмента повышения прозрачности, как инструмента повышения влияния людей на те решения, которые принимает власть», - хвалиться політик.

Також «Інтер» продовжує серію матеріалів про те, що іноземцям у владі України – не комфортно. Уже колишні держслужбовці з-за кордону скаржаться на небажання влади проводити реформи. Цим скористалися політкоментатори, близькі до екс-регіоналів, Вадим Карасьов та Руслан Бортник, аби переконати аудиторію у наближенні відставок іноземців:

Вадим КАРАСЕВ, політолог: «Давно уже поговаривают, что не выходит у Квиташвили, у министра здравоохранения, система очень сложная, я не очень был спокоен относительно судьбы первого замминистра внутренних дел, одно дело реформировать МВД и создавать патрульную службу на небольшой территории, другое - в рамках всей страны. Мне кажется, над грузинами-реформаторами тоже такой дамоклов меч отставки».

Руслан БОРТНИК, политолог: "Те, що вони так масово ідуть, те що той же самий Боровик пішов в переддень приїзду Нуланд, мені видається, що це дуже поганий знак. Що це мое бути чорна мітка для уряду, яка означає що уряд і конкретно прем’єр втратили підтримку західних партнерів і дні у уряду вже злічені".

«ТСН» каналу «1+1» продовжує «топити» Леоніда Кучму у справі Георгія Гонгадзе. Подієвим приводом для новини стало майбутнє вівторкове засідання Апеляційного суду. Однак цього разу риторика ТСН щодо справи Гонгадзе змінилася: тепер в ефірі звучать не просто звинувачення у бік Леоніда Кучми, але й критика президента Порошенка:

Олександр ЕЛЬЯШКЕВИЧ, колишній народний депутат України: «Видимо, и Петр Алексеевич Порошенко, как и его предшественники, решил проигнорировать обращение Стива Коена и Хельсинской комиссии Конгресса США. Я убежден, что это связано с одной простой причиной — Петр Порошенко решил покрывать все преступления Леонида Кучмы».

Віталій КУПРІЙ, народний депутат України: «Включення пана Кучми Петром Порошенком до складу конституційної комісії - це крок не зрозумілий ні для кого. На жаль, в порушення регламенту Верховної Ради України пан Гройсман ніяк не відреагував на запит депутата».

Можливості відповісти президенту чи його прес-службі «1+1» не дав.

Тим часом на каналі «Україна» - корпоративні повідомлення компаній Ріната Ахметова:

1) Про мережі супермаркетів «Брусничка» та автозаправок «Парралель»: «Сеть супермаркетов Брусничка и автозаправки Параллель временно приостановили свою работу на не подконтрольной украинским властям территории Последние три месяца поставлять сюда продукты и топливо и самое главное обеспечить безопасную работу персонала стало невозможно, сообщили в компании».

2) Стандартний матеріал про благодійність Гуманітарного штабу Ахметова.

19 травня, вівторок

 Верховна Рада дозволила уряду не платити зовнішні борги приватним кредиторам.

Телеканали зреагували на цю новину по-різному.

«1+1» відгукнувся на цю новину позитивно: «Мораторій на часткову сплату боргів ніяк не вплине на зобов’язанні держбанків і в жодному разі не штовхне до низу курс гривні, запевняє Яценюк. Натомість уряд отримає шанс уникнути дефолту і повернути кредити, не спустошуючи кишені платників податків».

Натомість «Інтер» прийнятим рішенням незадоволений. Аби це підкреслити, в ефір видають два матеріали з негативним відтінком. У першому сюжеті балансу позитивно/негативних думок канал дотримався, але коментарі «проти» все ж довші та емоційніші за позиції «за». До того ж, постійний критикан уряду та постійний коментатор «Інтера» народлний депутат Сергій Каплін трактує нововведення по-своєму: «Що це означає для бізнесу? Для ваших роботодавців. Це означає, що жодному підприємцю в усьому світі, українському підприємцю, жоден інший інвестор не дасть грошей. Що будуть заморожені будівництва нових фабрик, заводів. Що  будуть позиватися до міжнародних арбітражів. До міжнародних фінансових інститутів. І вимагати від тих, хто мав створювати робочі місця, повернути ті гроші, які іноземні інвестори давали».

Однак кореспонденти не озвучили позиції жодного незалежного експерта. Замість цього в «Подробностях» - наступний критичний матеріал про зовнішні борги. Цього разу законом обурюються опозиціонери в Страсбурзі. До прикладу, Юрій Бойко: «Ну, понятно, что правительству не удалось уговорить кредиторов реструктуризировать задолженность и поэтому пошли по пути, который является предпосылкой технического дефолта. Потому что ни один частный инвестор после такого закона не рискнет вкладывать деньги в экономику Украины. На самом деле это позор для страны, потому что правительство расписалось в собственном бессилии, умении проводить переговоры по реструктуризации задолженности»

На цьому бенефіс Опозиційного блоку на «Інтері» не закінчився. У сюжеті про Верховну Раду – ще два коментарі членів партії: Олександр Вілкул обурювався законом про декомунізацію (на каналі «Україна» теж), а Тарас Козак наполягав на прийнятті законопроекту від опозиції: «Якщо у вас нема коштів купити новий автомобіль, який коштує там великі гроші, ви можете поїхати купити за кордоном автомобіль, який там був у використанні, в хорошому стані, і використовувати його в своїх потребах. В цьому законі зменшення акцизного збору майже в два рази».

Є в сюжеті «Інтера»  уже традиційний останнім часом для каналу піар Юлії Тимошенко: «Встановлені ціни, тарифи на енергоносії, на комунальні послуги, є необґрунтованими, і потребують проведення додаткових розрахунків для їх коригування. Два законопроекти внесені про врегулювання тарифів. Їх треба ставити і приймати». А Сергій Каплін знову критикує «Народний фронт»: «Сьогодні у кулуарах «Народного фронту» готується план зриву місцевих виборів. Чому? Дуже просто. Сьогодні в Яценюка особистий президентський рейтинг складає 1,3 відсотки. У «Народного фронту» так само рейтинг до 3 відсотків. Із таким рейтингом це означатиме банкрутство усієї верхівки «Народного фронту». Послухати позицію обвинуваченої партії «Подробности» не захотіли.

Тим часом «Україна» законом про мораторій на зовнішні борги теж обурена. Спершу в сюжеті про Верховну Раду нововведення критикував опозиціонер Михайло Папієв: «Відбулося те, що країна пішла по шляху технічного дефолту. Тобто ми відмовилися від обслуговування зовнішніх боргів по сплаті відсотків, по поверненню тіла кредиту».

Потім його емоції у студії «Событий» підхопив голова тіньового уряду Борис Колесников: «На самом деле это прямой дефолт, - обурювався політик. - Как это ни называй отказ платить по долгам, вы посмотрите сегодня после вашей программы, в CNN, ВВС все будут говорить и уже говорят только о техническом дефолте Украины. Если не чем пополнять золотовалютные резервы, то как это может не отразиться на гривне?» Думки незалежних експертів в ефірі каналу знову не пролунало.

У цьому ж випуску з Борисом Колесниковим  на «Україні» говорили і про Ризький саміт, який відбудеться в четвер. Політик виступив проти вступу України до Євросоюзу: «Янукович должен был отказаться от этой идеи еще в апреле 10 года. Если бы грамотный экономический анализ был сделан, понятно было, что мы потеряем 4 млн. рабочих мест. И сегодня власть подписывает ассоциацию. Она готова украинским предприятиям, это касается каждого, в том числе и вашего предприятия, давать кредиты под 4% годовых? Под 4-5% как в ЕС, кому мы открываем границы. Готова? Не готова…» Далі народний обранець дискредитує владу емоційними заявами: мовляв, якщо безвізового режиму не було три роки тому, то і зараз під час кризи не буде. А також маніпулятивно зачіпає тему конфлікту навколо фейсбуку:

Елена КОТ, ведущая: Хочу еще спросить о нашумевшей теме – создание украинского представительства Фейсбук. Напомню, глава компании Марк Цукерберг отказал Украине. Видите ли вы в том проблему, потому как роль социальных сетей в Украине достаточно серьезно, собственная и смена власти в Украине произошла в том числе и в социальных сетях.

Борис КОЛЕСНИКОВ: «Украинская власть хочет внутри страны открыв офіс, модерировать социальные сети. Открыв в Киеве представительство Фейсбук, завтра туда придет СБУ, послезавтра ГПУ, потом МВД. То есть один член коалиции, руководитель страны, сказал мне простую вещь: «Борис, эта власть отличается от Януковича тем, что она хочет, чтобы и мухи летали по определенной траектории». То есть власть хочет управлять социальными сетями. И именно так на Западе оценили этот сигнал. И послы ЕС с которыми я встречался, они откровенно смеются над украинской властью».

На якій основі опозиціонер робив свої припущення,  адже ініціатива звернення до Цукерберга належала представникам громадянського суспільства в Україні, невідомо. Не захотіла цього уточнювати і  ведуча.

«Україна» ж у цьому матеріалі про Верховну Раду теж, як і «Інтер», піарить Сергія Капліна. Народні обранці вирішили боротись з прогульниками в парламенті: «Каждый день система будет выбирать 25 лучших и 25 худших парламентариев. Правда, кроме морального давления, никаких санкций пока не последует. О чем очень жалеет один из трудоголиков сегодняшнего дня Сергей Каплин», «Результат Каплина - 38 голосований из 40. Оценка "5"». Хвалять «События» й опозиціонерів: «Хорошист из Оппозиционного блока Юрий Павленко сегодня участвовал в половине голосований В полезность такой системы не верит». Про інших членів Опозиційного блоку, які постійно не відвідують парламент – ні слова. Натомість вкололи «Народний фронт»: «А вот депутат из Народного фронта Леонид Емец на утреннем заседании был вообще круглым двоечником. На счету всего одно голосование».

Призначенням Ігоря Білоуса головою Фонду державного майна теж незадоволені. Своє обурення в ефірі «Подробностей» висловлюють близькі до Опозиційного блоку політкоментатори Вадим Карасьов та Михайло Дяденко: «Безусловно, назначение Белоуса на пост председателя ФГИ может означать только одно - приватизация будет теневой и нечестной. И, конечно, иностранные компании, которые хотели бы, даже несмотря на риски, связанные с войной, инвестировать в Украину, они, скорее всего, поменяют свою позицию». На чому грунтуються такі заяви – з сюжету каналу не зрозуміло.

Тим часом «1+1» відстоює інтереси частини акціонерів «Харківобленерго»: «Представники Фонду держмайна сьогодні намагалися провести позачергове засідання наглядової ради енергетичного підприємства для того, щоб у наглядову раду ввести іноземців, яким на руку погіршення ситуації в енергетичному секторі України». Обуреним акціонером виявився екс-регіонал і екс-губернатор Харківщини Василь Салигін. У матеріалі немає жодного коментаря від інших учасників конфлікту. Натомість є, окрім вже виділеного нами оцінкового судження у попередньому реченні,  маніпуляції  і в подальшому тексті самого журналіста: «Акціонерам сказали, що про наступне засідання обов'язково поінформують. Вони пішли з відчуттям, що їх використовують у чужій грі».

«Подробности» ж не припиняють висвітлювати судовий процес деяких переселенців, які спільно з опозиціонерами борються проти уряду: «Переселенцы и депутаты "Оппозиционного блока" добиваются отмены постановления правительства, обязывающего беженцев из зоны боевых действий регистрироваться при каждой смене места жительства»

ТСН продовжує піарити «Фонд оборони країни», яким керує близький до Ігоря Коломойського Геннадій Корбан: «Індивідуальні аптечки, укомплектовані за натовськими стандартами, отримали бійці 74 окремої розвідроти від "Фонду оборони країни". У кожному такому наборі сучасний кровоспинний засіб, протишокові препарати, джгути, бандажі, перев’язувальні матеріали і, навіть, термоковдра. Собівартість такої аптечки 70 доларів».

Тим часом «Україна» стабільно хвалить Гуманітарний штаб Ахметова.

20 травня, середа

На «Інтері» – аж три сюжети проти «Народного фронту» без позиції самих обвинувачених:

«Нардеп Сергей Пашинский подал иск на своих коллег - народных депутатов Сергея Соболева и Дмитрия Добродомова. Они обвинили его в спекуляциях нефтепродуктами. Напомню, в пятницу нардепы в эфире нашего телеканала заявили, что председатель комитета по вопросам нацбезопасности и обороны Пашинский передал частным компаниям топливо, принадлежащее Минобороны».

«Сегодня "Украинская правда" со ссылкой на свои источники пишет, что "СБУ подготовила президенту докладную записку о рынке нефтепродуктов. И в ней говорится, что Тищенко и Пашинский при поддержке экс-замминистра внутренних дел Сакала и министра Авакова отработали схему присвоения конфискованного у Курченко топлива". Ну, а Пашинский тем временем грозится привлечь к ответственности телеканалы, которые транслировали заявление депутатов»

«Заявление телеканала «Интер» по поводу прямого политического давления со стороны представителей "Народного фронта": «Депутаты Пашинский, Княжицкий и Левус накануне заседания Нацсовета по вопросам телевидения и радиовещания оказывают давление на СМИ и призывают саботировать это заседание. Мы оцениваем такие шаги как давление на свободу слова и системное наступление на независимые СМИ, связанное с материалами о коррупции в правительстве, которые выходят в новостях на телеканале "Интер". Мы протестуем против незаконных попыток захвата телеканала представителями власти, которые противоречат демократическим принципам».

Але навіть на трьох критичних матеріалах проти «Народного фронту» «Інтер» не зупиняється і видає в ефір ще й сюжет проти лідера партії: «Уйти в отставку требуют от премьера Яценюка общественники Мариуполя.  Буквально через три дня после трагедии Кабмин выделил 10 миллионов гривен на компенсации и восстановление жилья. Но эти деньги люди до сих пор так и не получили. Сегодня активисты потребовали от премьера либо разобраться с ситуацией, либо уйти в отставку». Активісткою, яка коментувала цей мітинг, була Вікторія Придущенко – балотувалась до Верховної Ради на останніх виборах від «Радикальної партії».

Допоки «Інтер» критикує «фронтовиків», ТСН відстоює інтереси свого власника Ігоря Коломойського. Відстороненого Олександра Лазорка наполегливо представляють керівником компанії: «Керівний склад «Укртранснафти» відправили в заслання. З офісу додому згідно з наказом тимчасово виконувача обов’язків генерального директора семеро його колег, які очолять різні напрямки в компанії, мусять відсьогодні працювати в квартирі головного бухгалтера», «Офіційного пояснення в. о. гендиректора «Укртранснафти» щодо нового робочого місця старої команди, журналістам не надали. За версією Лазорка, очищення офісу ніщо інше, як усунення незручного менеджменту. Адже саме під його у керівництвом вдалося врятувати 40 тисяч тон державної нафти на які давно претендує олігарх Ігор Єрємєєв. І до привласнення яких «Єрємєєв і ко», стали на крок ближче після того, як нове керівництво «Укртранснафти» несподівано програло судову апеляцію одні із фірм нардепа-багатія». Офіційних коментарів компанії та позиції Єремєєва в сюжеті немає.

На «Україні» - надто багато опозиціонерів в сюжеті про Верховну Раду:

Спершу опозиціонер Володимир Литвин обурюється тим, що чиновників змусять вчити українську: «Це рівнозначно тому, щоб в оперному театрі створювати гурток хорового співу. Але ситуація з українською мовою, з використанням її на державній службі є катастрофічною, особливо за останній період. Треба знати англійську мову і належати до певної корпорації, і ти будеш державним службовцем».

А лідер Опозиційного блоку Юрій Бойко обурюється прийнятими  законами, що дозволили уряду  не платити зовнішні борги приватним кредиторам, які прийняли ще попереднього дня: «Ми залишаємо за собою право звернутись до президента України с проханням застосувати право вето на ці закони, тому що вважаємо, що це не прийнятна практика і вона створює вкрай негативний імідж для нашої держави і практично знищує інвестиційний клімат в Україні". Ідентичний коментар вийшов на «Інтері», коментарів представників уряду немає ні там, ні там.

«Подробности» в сюжеті про Раду також піарять Миколу Томенка, який пропонує не писати питання міністрам заздалегідь, а одразу питати напряму: «Ну ми ж тут не єкзамен по диктанту чи риториці приймаємо – ми оцінюємо професійну діяльність міністра. Отже ніяких письмових заготовлених запитань. Це година серйозної дискусії з міністром. Це перша моя новела, яку я пропоную».

ТСН хвалить благодійний Фонд оборони країни, яким керує близький до Коломойського Геннадій Корбан: «Переговори про визволення бійців проводив дніпропетровський Фонд оборони країни разом із групою «Патріот». Вмовляти бойовиків довелося дві доби безпосередньо на місці», «Это пример народной дипломатии. Пока наша СБУ устраивает … каким переговорщикам давать обменный фонд, каким не давать. Люди договариваются сами без обмена и вызволяют наших людей», - хвалиться досягненням Геннадій Корбан.

На ICTV – прихована реклама банку «Кредит Дніпро»: «Нестандартно відзначили день банкіра співробітники банку Кредит Дніпро Всі його українські відділення збирали гроші, аби у день свого професійного свята зробити подарунок дніпропетровському будинку дитини».

На «Україні» - два матеріали з відстоюванням інтересів Ріната Ахметова:

«В Донецк прибыла пятая автоколонна 19-го Гуманитарного рейса Рината Ахметова».

«После длительного диалога шахтеры договорились с руководством компании ДТЭК совместно решать вопрос выдачи заработной платы. Покупатель готов забирать весь уголь из Львовского бассейна, но оплата будет осуществляться через Госпредприятие "Уголь Украины". Дойдут ли деньги к шахтерам – ДТЭК гарантировать не может». Позиції держави не представлено.

21 травня, четвер

Знову в епіцентрі уваги – парламент.

На «Інтері» - чергове перенасичення «своїми» депутатами в сюжеті про Раду - трьома опозиціонерами та двома «прихильними» до каналу нардепами:

Про розірвання договорів з Росією:

Юрий БОЙКО, народный депутат: "Вирішення військового конфлікту є повне виконання мінських угод. Ми на додаток до тих угод, на їх виконання, надали 10 проектів законів. На жаль, це не виконується. Ми вважаємо, що це іде прямий саботаж з боку правлячої коаліції і наполягаємо, що починати мирне врегулювання з виконання мінських угод так само, як про це наполягають всі світові лідери, які задіяні в цьому процесі".

Ще три коментарі  - критичні до презентації Арсеном Аваковим ідей щодо реформування МВС:

Юрий ЛЕВЧЕНКО, народный депутат: "Хай міністр розкаже про Чеботаря, якого зловили на тому, що він приймає чорну касу, подає посади, замість звільнення його прикривали. Він сидить в тому самому кабінеті і є офіційним штатним радником . Перш ніж розповідати про хоум-офіс, ви розберіться зі своїми кадрами".

Сергей КАПЛИН, народный депутат: "Реформи в МВС має починатися і закінчуватися у кабінеті міністра внутрішніх справ. Якщо там сидить корупціонер, ви можете поміняти закон про міліцією місцями з Біблією, і керуватися законом Божим, все рівно там буде корупція".

Виктор ЧУМАК, народный депутат: "Там чітко розписано – яка поліція: кримінальна, поліція охорони. Що будуть  робити саме ці поліцейські. За що вони мусять  відповідати?"

Обурила реформа МВС й нардепів з інших партій. Однак в матеріалі не подали жодної позиції прихильників таких змін.

У цьому ж сюжеті ще одна опозиціонерка – Наталія Королевська – обурюється тим, що парламент вимушено припинив свої забов’язання на окупованих територіях, визначені Конвенцією з прав людини, і передав їх Росії як агресору:

Наталия КОРОЛЕВСКАЯ, народный депутат: "Мы не от конвенции отступили сегодня. А мы подписали акт капитуляции и сегодня украинский парламент отказался от миллионов людей, украинцев, которые сегодня брошены на произвол судьбы там – в Луганске и в Донецке". Аби підтвердити тезу Королевської, журналісти взяли коментар в правозахисника Едуарда Багірова: «Было бы правильнее, если бы это решение было принято после принятия ВР закона "О военном положении". Тогда было бы понятно, что территория захвачена военным агрессором - Крым , Донецк, Луганск – и тогда действительно агрессор должен обеспечить соблюдение прав человека на той территории, которую они временно захватили. Я надеюсь, что наши депутаты пересмотрят свое решение, потому что в таком виде этот документ фактически, с юридической точки зрения никчемный». Однак позиції МЗС України, незалежних експертів,  інформації про те, що рішення тимчасове, що така практика застосовувала і в інших країнах – ні слова.

Протести під Радою.

Під парламентом пікетував Фінансовий Майдан у зв’язку з розглядом у ВР законопроекту про реструктуризацію валютних кредитів. 

 «Інтер» у підтексті його підтримав: «Напомним, в конце февраля состоялись первые столкновения милиции и "финмайдана". Тогда милиция снесла палаточный городок протестующих и применила дубинки. Пресс-служба СБУ тогда заявила, что "финмайдан" носит заказной характер».

Напротивагу цій тезі кореспондент дає коментар мітингувальниці: «Закон принят, он набрал 227 голосов. Зачем вы такое говорите? Обманываете? На нас напала милиция, нас облили газом, нам сломали носы. Зачем вы врете?»

Окремо слово в прямому ефірі надали навіть одному з організаторів «Фінансового Майдану» Олександру Івльову: «Мы добиваемся принятия нашего законопроекта №1558. Столкновения, огонь, горящие шины - это связано с тем, что наш законопроект поставили в самый конец голосования. Верховная рада работает до 6 вечера, и поэтому автоматически за него не смогли проголосовать все депутаты. Наши активисты начали обращаться к депутатам, чтобы закон успели рассмотреть. Столкновения - оправданы. Все эти люди - на грани. Вопрос жизни: если закон не примется - на улицу выгонят их детей и они будут жить на улице. Сегодня в Верховной раде наш законопроект таки рассматривали, и за него проголосовало 227 народных депутатов. После этого произошла фальсификация, и начали поворачивать события так, что его надо рассматривать в третьем чтении. А третьего чтения - вообще нету априори. И у нас есть видеозапись о том, что наш законопроект был проголосован большинством».

«Україна» теж підтримала мітингувальників. Ситуацію коментувала опозиціонерка Наталя Королевська: «Коалиция должна была выйти и честно сказать: да, мы не готовы. Предложите что-то людям другое. Найдите сегодня компромисс, Пойдите на договоренность с простыми людьми, которые пришли сегодня под стены парламента. А они вместо этого решили просто манипулировать и обманывать людей. Поэтому мы, конечно, не поддерживаем».

Насправді законопроект прийняли в другому читанні, а для голосування в цілому голосів не вистачило. Однак аудиторії цих тонкощів не пояснюють. Також не говорять обидва канали  і про те, що прийняття цього закону допоможе не лише пересічному українцю, але й олігархам - законопроект передбачає, що в гривню переведуть УСІ кредити. І якщо боржник уже виплатив більше 15% за початкову вартість покупки, кредит закривають. Однак жодного коментаря незалежного експерта, який міг би прояснити  ситуацію з проблемою повернення валютних кредитів  в матеріалах немає.

Тим часом «Інтер» продовжує воювати за свій ефір. Цього дня Нацрада вирішувала, чи продовжувати ліцензію каналу: «Несколько нардепов от "Народного фронта" выступают против. У них - к телеканалу свои претензии. Правда, без каких либо аргументов и доказательств». Після перипетій між Нацрадою та керівництвом каналу, «Інтер» кинулися захищати два Юрія-опозиціонери:

Юрій Мірошниченко: «Питання «Інтера» не дарма викликало такий резонанс в парламенті, тому що це найбільш рейтинговий канал, який відрізняється незалежністю своєї позиції і відповідно політики можуть маніпулювати».

Юрий ПАВЛЕНКО: «Основне завдання листів, підписаних переважно депутатами «Народного фронту» - це зробити все, щоб відкласти розгляд сьогоднішнього питання з тим, щоб здійснювати тиск як на членів Нацради, так і власне на телеканал інтер. Фактично ці листи, які мають достатньо сумнівні аргументи є ніщо інше, як наступ на свободу слова і намаганням «Народним фронтом» сьогодні встановити цензуру в країні». (аналогічний коментар нардепа з’явився на «Україні»)

Позиції «фронтовиків» в сюжеті немає. Натомість наступним матеріалом йде обурення самого «Інтера»: «Прямым давлением на СМИ назвал действие депутатов от "Народного фронта" телеканал "Интер"», «"Интер" выразил протест против незаконных попыток захвата телеканала представителями власти. Это же заявление отправлено послам США, Германии, Франции, Италии, Испании, в представительство ЕС в Украине, Совет Европы, ОБСЕ, ЮНЕСКО, организациям Freedom House, Human Rights и Репортеры без границ».

Далі – третій захисний матеріал. Цього разу канал захищають політкоментатори, близькі до Опозиційного блоку – Віталій Бала, Андрій Золотарьов та Вадим Карасьов: «Сейчас это уже больше похоже на травлю. И на преследование. Политическое преследование со стороны отдельных политиков, чтобы просто Интер убрать с медийной, информационно-политической поляны. К выборам все идет, так, либо к местным, а может быть и парламентским, одновременно могут быть и местные, и парламентские, поэтому каждая политическая группа, она начинает консолидировать информационные ресурсы и пытается сразу загнать конкурентов под плінтус».

Четвертим сюжетом була скарга каналу на владу і реакція деяких міжнародних експертів. Щоправда, неможливо перевірити, чи мали змогу експерти ознайомитись з реальним станом справ на каналі, оскільки коментарі були дуже розмиті. Наприклад:

Нина ШИК, директор по коммуникациям общественной организации Open Europe: "Естественно, когда страна страдает экономически, разделена политически - это совершенно не способствует ее развитию. Но свобода прессы - одна из наиболее важных свобод в Евросоюзе. Мы всегда жестко отстаивали права журналистов".

Або:

Штефан МАЙСТЕР, политолог, эксперт по странам Восточной Европы: "Конечно, и в Германии часто критикуют медиа. Но такого, чтобы канал пытались закрыть, поскольку он кого-то критиковал, - никогда не было. Да, если канал говорил неправду, на него подавали в суд. Но закрыть - нет, в правовом государстве такое невозможно. Если пытаются запретить канал, который просто критичен, который, в конце концов, выполняет журналистскую работу, показывая, в том числе, разные позиции, - в таком случае идет речь не о демократии, а об интересах определенных людей".

На «Україні» - відстоювання корпоративних інтересів Ріната Ахметова: «Работа одного из самых крупных предприятий Нефтегаздобыча заблокирована. На его активные счета наложили арест. 1000 людей может лишиться работы. Госбюджет недополучит сотни млн. гривен. В компании говорят – это дело трехлетней давности никак не связано с их хозяйственной деятельностью. Преступление совершили не установленные следствием лица, арестовали имущество предприятия. Это попытка остановить его работу». Однак журналісти не дали коментарів Генпрокуратури, яка вимагала арешту на рахунки, а також не пояснили, чому саме  арештували рахунки компанії. Логічне пояснення знайшло видання Insider: рахунки арештовані через кримінальну справу про вбивство екс-голови правління компанії Олега Семінського, який аж тепер вийшов на зв’язок з фірмою і сказав, що жодних претензій до неї немає.

В ефірі ТСН – реклама «Буковелю»: «Легендарний "Артек" відчиняє двері, що правда, за іншою адресою. Вже друге літо поспіль він працюватиме на туристичному курорті "Буковель". "Артек" із частиною своїх педагогів переїхав туди після анексії Криму. І саме на Прикарпатті цього року збирається святкувати свій 90-річний ювілей»

На «Інтері» та ICTV - піар Леоніда Кучми: «Україна 20 років тому розпочала аграрну реформу Відзначити цю дату зібралися сьогодні у Білоцерківському національному аграрному університеті фахівці та ініціатор новації – другий президент України Леонід Кучма. Аграрії наголошують: саме завдяки вчасному втручанню нині навіть у кризу їхня галузь впевнено розвивається».

Не обійшлося на «Україні» й без реверансу благодійнику Рінату Ахметову. Цього дня – один хвалебний матеріал.

22 травня, п’ятниця

Ризький саміт.

«Подробности» продовжують переконувати глядачів у шкідливості чинної влади. «Рижский саммит Восточного партнерства ожидаемо стал провальным. Еще до начала саммита было понятно, что безвизового режима с ЕС Украине не дадут. Перспективу членства обозначать тоже не будут».

В той час, як інші телеканали заспокоювали глядачів, що Європа підтримала Україну на саміті - до прикладу, ICTV: «Українці поки не отримали безвізового режиму, натомість європейці допомогли матеріально. Ось короткий підсумок саміту, який закінчився у Ризі. Експерти не покладали на нього великих надій, однак і провалу не сталося». Або «Петро Порошенко заявив – декларацією задоволений. Україна хоче провести реформи ще до зими. Багато вимог суто технічні, однак вони вимагають кропіткої роботи. Наприклад, треба якісно наповнити інформаційну базу прикордонників. А для українців замість внутрішніх паспортів запровадити ID-картки».

А в матеріалі про Раду – знову увага на опозиціонерах: спершу на суперечці лідера екс-регіоналів Юрія Бойка з міністром соцполітики Павлом Розенком, потім день в парламенті підсумував ще один член Опозиційного блоку Михайло Папієв: «Ви бачите, як у коаліції немає голосів. Як по 10 разів ставляться одні і ті ж закони на голосування!».

Не забули «Подробности» і знову «Народний фронт» вщипнути. Спершу повідомили про кнопкодавство Тетяни Чорновіл. Далі – покритикували «фронтовиків» і заодно пропіарили Борислава Березу: «Как прокомментировал эту эпидемию кнопкодавства среди фронтовиков у себя в "Фейсбуке" нардеп Борислав Береза Мол, маски сброшены. Те, кто раньше декларировали принципы справедливости, оказались лицемерами. И добавил: пришедшие во власть на крови Майдана, на слоганах равенства всех перед законом оказались такими же, как и те, против кого они имитировали борьбу. Они не готовы меняться. Система не хочет меняться, - пишет Береза».

Далі взялись за Пашинського: «Причастность Пашинского к коррупции на нефтегазовом рынке теперь будут расследовать журналисты "Украинской правды" Интернет-издание запускает серию публикаций об этих злоупотреблениях. Первый материал - о крупном скандале - реализации нефтепродуктов, конфискованных у беглого младоолигарха Курченко. Ранее, напомню, мы неоднократно делали сюжеты на эту тему. Также в эфире нашего канала депутаты Сергей Соболев и Дмитрий Добродомов заявили, что председатель комитета по вопросам нацбезопасности и обороны Пашинский передал частным компаниям топливо, принадлежащее Минобороны. Тот - подал на них в суд и пообещал, что если эти факты докажут, попрощается с мандатом. А еще пригрозил привлечь к ответственности телеканалы, которые показали это заявление».

Міцно «вхопився» канал і за Арсена Авакова: «Министр Арсен Аваков сегодня просто не явился в парламент, чтобы не отвечать на неудобные вопросы. Впрочем, некоторые ответы депутаты получили из других источников. Например, нардеп Каплин уверен, что именно Чеботарь контролировал все теневые схемы получения незаконных доходов в МВД. А сегодня Чеботарь снова "красиво ушел". На этот раз не в отставку, а вместе с женой подальше от допроса, на который его хотели пригласить уже в понедельник». Спробувати зв’язатись з міністром хоча б телефоном журналісти не захотіли.

Повертається «Інтер» і до своєї уже класичної теми – концерну РРТ: «Экс-директор концерна РРТ - Александр Пивнюк - пытается вернуться в кресло. Активисты против. Прорываются в суд. Получается - не у всех. Защитники Пивнюка тут же заявили: съемочная группа "Подробностей" должна уйти». Не забувають і про ТВі згадати: «Сам Пивнюк и его покровители - нардеп Николай Княжицкий и его кум - бывший замсекретаря СНБО Владимир Сивкович - тот, который руководил разгоном студенческого Евромайдана. Он сейчас скрывается в Москве. Несколько лет назад, кстати, они организовали рейдерский захват канала "ТВі"». Активістами виявився «Інформаційний Майдан», а його лідером – колишній працівник концерну РРТ Павло Білоножко: «Ми вважаємо, що банда Сівковича-Княжицького продовжує здійснювати свою ганебну діяльність. Ці люди продовжують підкупати і тиснути на суд для того, щоб суд виносив такі неправосудні рішення - як поновити на посаді директора концерну РРТ Півника, який був звільнений якраз за саботаж відновлення трансляції російських каналів і за фінансування трансляцій російських каналів на Донбасі». Незалежних коментарів експертів в сюжеті так і немає. Як і відповіді на обвинувачення  від Миколи Княжицького.

Не забувають «Подробности» і про чергові засідання опозиціонерів/переселенців проти уряду: «Мы сегодня присутствовали на очередном заседании суда, когда граждане Украины судятся с правительством, - каже опозиціонерка Наталія Королевська. - И мы очень надеемся, что у наших судей хватит гражданской позиции, чтобы принять законное решение и отменить позорные тарифы, которые сегодня действуют в нашей стране». Ідентичний сюжет вийшов й на «Україні».

«1+1» впродовж усього тижня крутиться навколо справи Гонгадзе. Майже щодня по матеріалу. Однак цього дня, вдруге за тиждень, знову пролунали звинувачення у бік Леоніда Кучми: «… не відбувається реакції на заяви того ж самого Пукача, який вказує на замовників вбивства Гонгадзе – Кучму, Литвина. Який вказує на те, що низка працівників Генеральної прокуратури,с суддя першої інстанції Мельник, фальшували справу в першій інстанції», - скаржиться нардеп Віталій Купрій. Нагадаємо, у Лондоні триває судовий процес між власником каналу Ігорем Коломойським та зятєм Кучми  - Віктором Пінчуком.

Знову на «Україні» - хвалебні сюжети про Ріната Ахметова. Цього дня – два.

23 травня, субота

Телеканали дали можливість своїй аудиторії відпочити від джинси. Цього дня – лише два матеріали з ознаками замовності:

Перший на «1+1» - піар близьких до Ігоря Коломойського Бориса Філатова та Дмитра Яроша на виставці «На лініі вогню» у Дніпропетровську:

Борис ФІЛАТОВ: «Мы каждый должны в независимости от своего имущественного состояния, тем не менее, пытаться хотя бы небольшой кусочек своих доходов взять и передать на помощь армии, на помощь нашим ребятам, которые свои здоровьем и своими жизнями защищают всех нас».

Дмитро ЯРОШ: «Нам треба мобілізація всіх внутрішніх ресурсів нашого народу. Путін не зупиниться на досягнутому. В нас таке враження складається, що його ж не цікавить там частина

Другий – традиційна ода на «Україні» благочинцю Рінату Ахметову.

ВИСНОВКИ:

«Інтер» та «Україна» остаточно викристалізувалися як партійні телеканали. Впродовж усього тижня вони подавали викривлену інформацію про те, що відбувається у Верховній Раді та відстоювали інтереси опозиціонерів. «Подробности» знову почали «топити» партію Яценюка, а ТСН каналу «1+1» – Леоніда Кучму. Загалом впродовж тижня ми нарахували аж 57 матеріалів з ознаками замовності. Лідером за кількістю таких матеріалів став «Інтер» - аж 30, за ним «Україна» - 17, далі «1+1» (8) і ICTV (2).

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: vse.kz
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7108
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду