Передозування опозицією
11 травня, понеділок
У річницю референдуму на окупованих територіях українські телеканали згадували ті події й до чого вони призвели в Україні. Однак розставили свої акценти:
«1+1» продовжив просувати ідею про те, що мешканці Донбасу не підтримують Україну й самі винні у війні: «Село Трьохізбенка на референдум йшло під дулами пістолетів. Це була окупована територія. Біля клубу стояли черги бажаючих відділитись», «Москаль планує взагалі закрити туди проїзд вантажівок через контрабанду. Каже, треба було думати, коли рік тому ставили «пташку» у бюлетені». Далі в сюжеті — нібито статистика, яка, однак, не має жодного підґрунтя та посилань на дослідження:
«Лісоруб, боєць батальйону “Айдар”: Вони кажуть, хочуть миру і все, їм все рівно, під ким ходити. Но є процентів сорок, які іменно за Україну.
Алла Хоцянівська, кореспондент: Таких, хто змінив свою думку в бік незалежної України, тут не так багато — відсотків 30».
Хоча, до прикладу, 5-му каналу таки вдалося збалансувати матеріал як прихильниками, так і противниками референдуму.
Перший нібито ненароком звинуватив у незаконному референдумі Партію регіонів вустами очільника Луганщини Геннадія Москаля: «Це самий поворотний момент, де люди зробили велику дурницю: піддалися на дурні заклики Партії регіонів, прийшли на так званий референдум. Значить, щоб там хто не казав, що фальсифікували, не фальсифікували, ми вже їдемо тут з села в село. Приходили люди, самі багато хто сьогодні жаліє про це, багато не жаліє». Офіційно такої партії більше не існує, відповісти на звинувачення було нікому. Однак це все ж хук у бік «Опозиційного блоку», оскільки його членів досі сприймають як регіоналів. «Україна» обійшлася коротким повідомленням про референдум, інші телеканали про річницю не згадали.
У сюжеті ТСН каналу «1+1» про бійця АТО, якого Міноборони записало у список загиблих, невиправдано з’являється близький до Ігоря Коломойського нардеп Борис Філатов: «Тыловые крысы в прямом понимании этого слова, сидят на своих местах и до их сердца невозможно достучаться. Поэтому здесь есть непосредственно ответственность конкретного должностного лица».
Не забуває «1+1» і вкотре розрекламувати «Буковель» разом із нардепом Олександром Шевченком: «Зимовий сезон на Буковелі одразу перейшов у літній. Аби відзначити цю подію, на курорті влаштували символічний спуск засніженою трасою на лижах», «Всі ми повинні зрозуміти, що саме ті люди, які колись відпочивали в Криму, поїдуть, безумовно, в Карпати, — беззмістовно резюмує нардеп. — Темпи розвитку Прикарпаття залежать тільки від одного — від того, чи будуть побудовані дороги і чи дійсно державні чиновники зрозуміють, що для розвитку туризму треба небагато — просто побудувати дороги».
«Україна» ж стабільно хвалить Ріната Ахметова за його благочинність: «Более тысячи ветеранов ВОВ в Мариуполе получат подарки от Рината Ахметова. Среди них и 300 переселенцев».
12 травня, вівторок
Сергія Клюєва та Сергія Мельничука можуть запроторити за ґрати. Відповідну підозру висловили правоохоронці. Однак на таку резонансну подію зреагували не всі:
Перший попросту ретранслював заяву прес-служби відомства, без пояснень обвинувачених нардепів: «Мельничука підозрюють у скоєнні низки кримінальних злочинів, зокрема у бандитизмі. За словами генпрокурора, подання на затримання та арешт Сергія Мельничука він уже підписав. Також, — повідомив Віктор Шокін, — понад 10 років в'язниці загрожує ще одному нардепу, Сергію Клюєву. Його підозрюють у шахрайстві та зловживанні службовим становищем».
ICTV, «Інтер» та «Україна» про підозрюваних нардепів не згадали. Натомість «1+1» та СТБ дали Мельничуку можливість висловитися.
Ще одна актуальна новина дня — керівник МНС Зорян Шкіряк подав у відставку. Українські телеканали не дали йому спокійно піти, а нагадали в ефірі про його провальну операцію в Непалі. А «Україна» додала ще й недоречний коментар опозиціонера Вадима Рабиновича: «Что бедный один Шкиряк… Их, таких Шкиряков, полправительства. Арестовали у министра кого-то в кабинете. Вместо него посадили вообще непрофессионала, не имеющего к этому отношение. А теперь с него что-то спрашивают. Ну просто не умеет, он, что виноват, что ли?». Лише 5 канал подав коротке повідомлення про відставку чиновника без жодної згадки про неуспішну операцію.
Не забувають «События» як свого власника Ріната Ахметова похвалити («Около трехсот тяжелобольных детей-переселенцев, а также тех, кто проживает в Донбассе, получили адресную помощь Гуманитарного штаба Рината Ахметова»), так і Леоніда Кучму: «Лауреат международных премий Марк Топчий конкурсы совмещает с учебой. Аспирант учиться на контракте в Киевской консерватории. Оплачивает обучение и помогает виртуозу фонд Леонида Кучмы».
Цього дня також святкувала день народження полонена українська пілот Надія Савченко. Телеканали випустили про неї в ефір по декілька матеріалів. Однак політики не впустили можливості попіаритися на полоненій. На ICTV про Савченко говорила Юлія Тимошенко: «За ґратами Надія не зламалась, не опустила руки. Її не покинула воля, її не залишили її бійцівські якості. Вона стоїть залізобетонно».
Те саме зробив і Юрій Бойко на «Інтері»:
«Корреспондент: Спустя час цветы прямо в сессионном зале передают маме Надежды. А депутаты — задают тон предстоящей неделе.
Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок": Історична місія нашого парламенту полягає в тому, щоб примирення України з частиною Донбасу відбулося сьогодні, а не через 70 років цим займалися наші нащадки. Тому ми ще раз закликаємо парламент негайно приступити до процесу імплементації мирних угод, підписаних у мінську».
У цьому ж матеріалі опоненти влади критикували законопроект, який дозволяє іноземцям воювати на території України: «Закон легализовал "диких гусей" со всей страны, — обурюється опозиціонер Вадим Рабинович. — Искатели приключений, всякие наемники могут приезжать в нашу страну. Мы не можем такого допустить, мы не можем сделать Украину плацдармом для искателей приключений».
І також рекламують Юлію Тимошенко: «Негайно поставити питання для загального обговорення, щоб припинити сьогодні приниження людей, знущання над людьми і негайно провести індексацію пенсій і заробітних плат».
«1+1» же різко змінив свою неприязнь до Олега Ляшка на прихильність: «Дозвіл продавати українську землю загрожує українській незалежності, вважає лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Політик зауважує, що останнім часом у владних кулуарах знову відновились розмови про зняття мораторію на продаж земель». Жодної експертної думки в сюжеті немає.
13 травня, середа
Через журналістські розслідування у відставку подав Сергій Чеботар, заступник міністра внутрішніх справ. Це стало каталізатором для народних обранців, щоби почати збір підписів за відставку Арсена Авакова. «Інтер» скористався цією подією, щоб укотре покритикувати чинну владу вустами прихильних до «Опозиційного блоку» політкоментаторів Михайла Дяденко та Руслана Бортника: «Тільки, ви знаєте, лінивий не критику діяльність Міністерства внутрішніх справ, ефективність різноманітних розслідувань. Дійсно, пройшов рік після зміни влади. І жодної резонансної справи не доведено до кінця. Відсутність реформ, і відсутність антикорупційної політики. Пройшов час. Люди починають ставити логічні запитання. Де реформи? І де якісь посаджені корупціонери? Цього немає». Однак жодної незалежної експертної позиції в матеріалі немає.
Також цього дня з’явилась інформація, що міліція України перевіряє звинувачення на адресу Дмитра Фірташа разом із ФБР. Мова про нібито махінації працівників компанії Ostchem. За даними слідства, вони завдали Україні збитків на суму близько 6 мільярдів гривень. Телеканали знову трактують резонансну подію по-своєму:
Перший національний збалансував звинувачення Авакова заявою Сергія Льовочкіна:
«Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України: Так уж случилось, что вместе с этой ситуацией всплывает ряд других громких фамилий и резонансных преступлений, которые, возможно, будут на слуху и будут использоваться для спекулятивных атак на информацию. Это и господин Каськив, и есть вопросы к господину Левочкину и ряду других народных депутатов.
Ілона Довгань, ведуча: І на слова міністра МВС одразу зреагував Сергій Льовочкін. На сайті Опозиційного блоку він написав, що заява Арсена Авакова — це черговий приклад переслідування української опозиції».
«1+1» вирішив обійтися без позиції Льовочкіна. Натомість завдав ще одного удару по Фірташу: «Чи говорив правду Дмитро Фірташ на суді у Відні і чи дійсно були домовленості між ним і керівництвом країни напередодні президентських виборів, хочуть з'ясувати народні обранці. Вони вже ініціювали створення тимчасової слідчої комісії. Її завданням є з'ясування обставин і наслідків цих переговорів». Одним із ініціаторів такої групи став близький до Ігоря Коломойського нардеп Віталій Купрій: «…І якщо ці відповіді (після перевірки. — І. А.), вони будуть суперечити показанням Дмитра Фірташа в суді Відня, то це може бути вважатися як неповага до суду і надання неправдивих свідчень. Це є злочин. Так що я думаю — тут дуже ситуація, яка, зараз така, потребує ретельного опрацювання».
«Інтер», незважаючи на те, що звинувачення стосуються його власника Дмитра Фірташа, залишився на диво спокійним. А ось «Україна» запросила в студію Олександра Вілкула, щоби той відстояв позиції екс-регіоналів:
«Анна Панова, ведущая: Тем не менее в комитете о борьбе с коррупцией уже заявили, что следующим на снятие неприкосновенности могут стать депутаты “Оппозиционного блока” Юрий Бойко, Сергей Левочкин и вы. Как чиновники режима Януковича по делу Майдана. Готовы ли вы к такому сценарию развития событий?
Александр Вилкул, народный депутат Украины, фракция партии "Оппозиционный блок": Это от своих коррупционных скандалов действующие члены коалиции пытаются просто отвлекать внимание. Прошло с тех пор больше года. У меня конкретно в течении 9 месяцев не было депутатской неприкосновенности. И в Киеве все расследовали службы, которые могли».
Далі ведуча ототожнює опозиціонерів з ув’язненням Юрія Луценка та Юлії Тимошенко:
«Анна Панова, ведущая: на самом деле в шкафах бывших чиновников всегда найти можно много скелетов. Мы помним конечно Тимошенко и Луценко. Это такой своего рода бумеранг?
Александр Вилкул, народный депутат Украины, фракция партии "Оппозиционный блок": Больше года уже ищут. Пусть ищут».
Також в ефірі «Інтера» та «України» — парад опозиціонерів. Три сюжети — на «Інтері», без жодних коментарів експертів чи збалансування позицій:
1) «Опозиційний блок» скаржиться на владу, яка не приймає їхніх законопроектів: «Оппозиционные законопроекты не ставятся в повестку дня, рассматривание оппозиционных законопроектов затягивается в комітетах, — обурюється Юлія Льовочкіна. — Были поданы законопроекты по выходу из кризиса, хороший пример — это мирный план от “Оппозиционного блока”»;
2) незадоволені опозиціонери розслідуваннями Олеся Бузини та «других резонансных уголовных дел»: «Вместо того, чтобы расследовать резонансные убийства Калашникова и Бузины, Министерство внутренних дел фактически выполняет функцию карательного органа образца 37-го года — охотится за оппозицией. Такие действия МВД с одной стороны смотрятся глупо, с другой стороны все-таки хочется надеяться, что руководство страны, видя это, сделает соответствующие выводы. В том числе и кадровые», — каже екс-регіонал Микола Скорик.
Аналогічний сюжет вийшов і на «Україні».
3) обурені нардепи з «Опозиційного блоку» і відсутністю Яценюка на форумі «Нова Україна»: «Просто поражен тому, что здесь нет представителей правительства, нет представителей наших тех органов, которые обязаны заниматься инвестициями. Знаете почему? Украсть тяжело инвестиции. Инвесторам надо рассказать и защитить их инвестиции. Вот это реальные деньги, вот это капитал, который может прийти в Украину. А выпросить у какой-то страны опять 3-5 миллиардов, которые наши дети будут отдавать и потом еще потратить их неизвестно куда, нам это ничем не поможет», — критикує владу Вадим Рабинович.
І два, не враховуючи соло Вілкула в студії — на «Україні»:
1) Вадим Рабинович, коментуючи можливе зняття недоторканості з Сергія Мельничука та Сергія Клюєва, переконує аудиторію, що ув’язнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка не були політичними: «Сидела Тимошенко, были доказательства железные. Луценко сидел. Приходили такие же прокуроры, показывали нам бумаги, рассказывали как он мерзавец себя плохо вел. Потом всех оправдывали, рассказывали, сажали. Поэтому, конечно, они принесут какие-то бумаги. Но для меня они должны быть очень убедительны»;
2) продовжують опозиціонери критикувати і пенсійну реформу: «Однако депутаты от оппозиции предупреждают о высоких коррупционных рисках в накопительной пенсионной системе, так как управлять деньгами будут частные компании». Далі в ефірі пролунали абсолютно необґрунтовані вимоги від представниці Опозиційного блоку Наталії Королевської: «Мы предлагаем государственную гарантию, управление этим ресурсом только Пенсионным фондом. И наши требования — что только через год стабилизации экономической ситуации в стране, после стабилизации бюджета Пенсионного фонда, можно вводить накопительную систему».
Не забуває «Інтер» і про прихильних до каналу нардепів — Сергія Капліна та Миколу Томенка:
«Николай Томенко, народный депутат, Блок Петра Порошенко: Подолання корупції урядом здійснюється через те, що уряд сам очолив корупцію в Україні. Уряд подає, він говорить, що ну, як? Ви забороняєте вивозити дуб з України, і продавати за кордон? СОТ категорично проти. Я знаю прізвище цього СОТу. І скільки він грошей заніс. Бо цей СОТ пообіцяв, що коли очолить агентство лісове, то зробить для уряду, і для конкретної політичної партії фінансову підтримку на вибори.
Сергей Каплин, представитель профсоюзов в ВР: Отримав надзвичайно неймовірну відповідь. Яка власне характеризує всю цю команду. Геращенко не є радником міністра Внутрішніх справ. Тобто усі ці місяці він фактично говорив неправду усьому українському народу. Я би хотів отримати коментар від пана Авакова з приводу участі, ролі, а головне такої поінформованості пана Геращенка щодо тих чи інших кримінальних справ, тих чи інших ініціатив Міністерства внутрішніх справ України».
На СТБ — комерційна реклама City Beach club: «У середмісті столиці на даху відкривається база відпочинку — літня резиденція City Beach club, що відома новаціями культової програми».
«Україна» не обходиться без чергового сюжету-реверансу Рінату Ахметову: «Сегодня в Мариуполь отправилась вторая колонна 19-го гуманитарного рейса Ахметова».
14 травня, четвер
Частина депутатів вимагала відставки міністра МВС Арсена Авакова. ТСН стала на його захист: «Напередодні група народних депутатів через скандал із Сергієм Чеботарем зареєструвала проект постанови про звільнення і його патрона Арсена Авакова. Сьогодні однодумці міністра внутрішніх справ стали на його захист». Підтримала Авакова його однопартійниця Тетяна Чорновол: «Після Майдану міліція була синонім ворогів. Було дуже багато бажаючих навіть убивати міліціонерів. У даній ситуації, коли перед МВС стояли найбільші виклики, найскладніша ситуація — Аваков стримав її». Однак у сюжеті про міністра МВС не прозвучало жодного речення про те, за що його хочуть усунути з посади, немає також і коментарів прихильників його відставки, тобто порушено стандарт балансу.
На «Інтері» навпаки — жодного коментаря захисників Авакова, окрім короткого речення, що «Народний фронт» категорично проти відставки свого однопартійця.
Натомість «События» збалансовують позицію захисту міністра Авакова коментарями його опонентів:
«Егор Соболев, народный депутат Украины фракция партии "Самопоміч": Є один красномовний факт, який перекреслює всі досягнення Авакова, які в нього реально є. Кадрову службу МВС досі очолюють ті самі люди, які очолювали її при Захарченко. Це вирок всім іншим реформам.
Борислав Береза, народный депутат Украины внефракционный: Достаточно медленно происходят реформы. Они происходят в основном в Фейсбуке на словах, она выглядит как перекрас автомобилей, она выглядит недостаточно эффективно».
Також медійників підняла на вуха заява Олега Ляшка. Радикал звинуватив опозиціонера Дунаєва в підтримці сепаратистів 9 травня в Лисичанську. ТСН використала це як привід для власних припущень: «У своїй промові в Лисичанську Дунаєв жодного разу конкретно не говорить, про терористів чи українських військових він веде мову. Навіть якщо припустити, що про Збройні сили України. Виходить, українських бійців депутат Дунаєв вважає звичайними заробітчанами», — та підколів щодо інших депутатів: «Колишній регіонал, а нині безпартійний депутат Євген Балицький пішов ще далі. На проросійському мітингу в Запоріжжі він у відповідь на запровадження загальноєвропейського знаку примирення — мака, закликав до використання георгіївських стрічок — популярного символу у країні-агресорці та її маріонеткових республіках». Думки самого Балицького в сюжеті немає.
«1+1» продовжує відстоювати в ефірі інтереси свого власника Ігоря Коломойського: «Несподіваний поворот в скандалі навколо 40 тисяч тонн державної нафти. Компанія “Укртранснафта” багато років намагалася зберегти її від зазіхань з боку комерційних структур. Тепер, коли керівництво “Укртранснафти” зі скандалом змінили, Рівненський суд раптом ухвалив рішення на користь приватної фірми».
Близький до Коломойського колишній керівник компанії Олександр Лазорко впродовж усього сюжету обурюється. Мовляв, «з другої спроби, пройшовши всі рівні судів, група компаній, що належать олігарху і нардепу Ігорю Єрємєєву, схоже, таки змогла прибрати до рук державну нафту». А його слова журналісти вважають беззаперечними доказами, адже в матеріалі інших коментарів експертів чи держструктур немає.
Лазорко далі називає прізвища тих, кого вважає винними: «Вже при керівництві новопризначеному в “Укртранснафті”, яка повністю виконує всі вказівки виконавчого директора НАК “Нафтогаз” Пасічника. Це людина, яку призначив Єрємєєв, поставив собі за своєю квотою в НАК “Нафтогаз”, і він, звичайно, дав вказівку так попрацювати з апеляційним судом, де вчора ухвалою Рівненського апеляційного суду рішення Волинського суду про недійсність договору визнано уже не чинним».
Далі в матеріалі кореспондент перераховує здобутки Лазорка та обурюється новопризначеними керівниками компанії. При цьому жодному обвинуваченому слова не дали.
А допоки ТСН активно бореться за інтереси Коломойського, ICTV знову звинувачує олігарха в порушенні закону: «Кременчуцький нафтопереробний завод Коломойського не пускає державних інспекторів для інвентаризації нафти. Представники “Укртатнафти” наполягають на тому, щоб виміри і підтвердження якості нафти відбувалися в заводській лабораторії. Натомість члени комісії з цим не погоджуються, і переконують, що тільки аналіз в незалежній лабораторії зможе гарантувати об'єктивну оцінку. Водночас інспекторам дали доступ до ємностей на інших приватівських підприємствах — “Нафтохімік Прикарпаття” та НПК “Галичина”». Позиція заводу й «Привату» відсутня.
«Подробности» ж обурюються з іншого приводу: «Триста прибыльных госпредприятий — с молотка. Залатать дыры в бюджете правительство собирается стратегическими активами страны». В якості експертів — колишній міністр оборони і активний критик чинної влади Анатолій Гриценко, політкоментатор, близький до «Опозиційного блоку», Вадим Карасьов, і опозиціонер Вадим Рабинович. Усі вони озвучували одні й ті ж тези, лише іншими словами. Обґрунтована позиція лише в Анатолія Гриценка. Інші спікери говорили популістично:
«Вадим Карасев, политолог: Это уже, знаете, похоже не настолько распродажу, а завуалированные в рамки закона, в рамки приватизации, грабеж страны, распродажу страны. Можно купить по дешевке. И можно сделать так, что это купят нужные люди, задефиллированные, близкие, приближенные к власти или нет, за небольшие или смехотворные, или очень смешные суммы стратегические активы страны.
Вадим Рабинович, народный депутат от "Оппозиционного блока": В ближайшие дни, под видом всяких вот этих мелких драк, мелких разборок, готовится глобальное обворовывание государства Украина. Правительство публикует перечень предприятий, которые должны быть немедленно проданы. Это предприятия наших детей, мы не имеем право этого делать».
Позиції владних структур чи незаангажованих експертів у сюжеті немає.
На «Україні» — корпоративна реклама ДТЕКу Ріната Ахметова: «Сегодня что требует бизнес крупной компании — это понятные прозрачные конкурентные правила игры, — бездоказово й розмито пояснює гендиректор ДТЕКу Максим Тимченко. — Когда мы знаем систему тарифообразования, она понятна и прозрачна и регулятор выполняет только техническую функцию следить чтобы расчет был в соответствии с этой методикой Чтобы понятны были рыночные правила ценообразования на уголь и не допускалась ситуация, когда импортный уголь стоит дороже, чем украинский уголь». Ідентичний сюжет вийшов й на ICTV.
А на «Інтері» — піар опозиціонера Михайла Папієва: «Ще не оголошено було головуючим про початок голосування таємного, не видаються бюлетені. Але в скриньці вже бюлетені є — як це називається?» та близького до каналу нардепа Сергія Капліна: «МВС є лідером серед міністерств за рівнем корупції. Там збережена торгівля посадами. Там збереження і кришування корупційних схем. І сьогодні це потрібно виправляти». Однак позиція МВС відсутня.
Не обійшлося в ефірі «Событий» і без порції вдячності Рінату Ахметову.
15 травня, п’ятниця
Доказів корупції в уряді Яценюка робоча комісія ВР не знайшла. Однак телеканали цей факт висвітлили кожен по-своєму:
Найповніше ситуацію висвітлив Перший, показавши як відсутність доказів, так і потребу депутатів продовжити розслідування щодо зловживань уряду. «1+1» про факт продовження перевірки рішенням спікера ВР Гройсмана промовчав.
Натомість «Інтер» переконував, що, незважаючи на відсутність прямих доказів, Яценюк таки нечистий на руку:
«Борислав Береза, народний депутат України (позафракційний): Виходячи з доступних матеріалів, що вивчалися відзначають, що відсутність прямих злочинів і злочинних дій прем’єр-міністра, але проходять до висновку, що він є відповідальним за противоправні дії, вчинені членами Кабінету його міністрів, та керівниками державних підприємств.
Олег Осуховский, член рабочей группы: Я хочу підтвердити, що всі ті факти корупції, про які задекларував Гордієнко, екс-голова фінінспекції, вони всі підтверджуються. Тому, що ми заслуховували 17 державних підприємств, щодо яких було звинувачення. Ми заслуховували фінінспекцію».
Щоби «закріпити» негативний образ прем’єра, «Подробности» заперечують його коментар («Опозиція зараз не треба нічого робити. Вони зараз вилізли на пальму, і чекають коли пропливе труп демократичної коаліції. Сценарій, який напрацювали в Москві, а реалізовують окремі політичні сили в місті Києві щодо дострокових парламентських виборів, щодо розвалу парламентської коаліції. Буде провалений») словами наближених до «Опозиційного блоку» політкоментаторів Вадима Карасьова та Руслана Бортника: «Це такий політичний інстинкт на рівні і порівняний з політичною істерією. Коли немає відповіді на ті серйозні соціальні питання, яке ставить суспільство, з’являються звинувачення. Звичайно з’являються мотиви пошуку відьом. Тих звинувачень, я хочу нагадати, які звучали з боку колишнього екс-голови державно-фінансової інспекції. Да, він назвав дійсно суму, яка біля 300 мільйонів доларів — 7,5 мільярдів гривень. Потім частково ця сума була підтверджена генеральної прокуратурою. І що? Тобто це теж агенти ФСБ в СБУ, виявляється, працюють? Так проведіть хоча б одне антикорупційне розслідування. Дайте згоду на створення тимчасової слідчої комісії у справах тарифів. Тимчасової слідчої комісії у справах корупції в уряді. Всі ці рішення блокувалися народними «Народним фронтом» в парламенті. І дуже агресивно, і дуже жорстоко». Однак на ці звинувачення «фронтовикам» відповісти не дали.
ТСН продовжує відстоювати інтереси Ігоря Коломойського: «Андрій Пасічник проти каналу "1+1" і особисто Ігоря Коломойського. Виконувач обов'язків голови "Нафтогазу", якого вважають наближеним до олігарха Ігоря Єремєєва, поскаржився до суду на те, що проти нього розповсюджують неправдиву інформацію. […] Він просить суд захистити його честь та гідність від нібито неправдивої інформації, яку про нього розповсюджує телеканал "1+1" у своєму ефірі. Втім, відповісти на позов, за думкою Пасічника, повинен бізнесмен Ігор Коломойський. Про те, що проти колишнього голови Дніпропетровської ОДА та "1+1" розглядається справа, юристи компанії дізналися вже після засідання». Однак у сюжеті журналісти не уточнюють, про які саме сюжети йдеться. Далі кореспондент іде в наступ і згадує «Укртранснафту»: «Експерти припускають: справу проти Коломойського і компанії "1+1" було ініційовано для того, щоб відвернути увагу громадськості від іншої резонансної справи — боротьби олігарха Єремєєва за 40 тисяч тон державної нафти…». Однак хто ці експерти — журналісти не уточнюють. Як і не дають слова Ігорю Єремеєву та Андрію Пасічнику.
А тим часом на «Інтері» — знову вервечка опозиціонерів:
1) «Восстановить работу банковской системы на Востоке и возобновить социальные выплаты предлагают оппозиционеры Они уже внесли в парламент ряд законопроектов, которые должны облегчить жизнь мирным людям на Донбассе. Об этом глава фракции "Оппозиционного блока" в Раде Юрий Бойко заявил в Николаеве. Там сегодня избирали главу областной организации»;
2) «Очередной иск против правительства зарегистрировали в Окружном административном суде Киева. Кабмин обвиняют в бездействии», «Сегодня прожиточный минимум считается из расчета цен на конец 2013 года, — обурюється опозиціонерка Наталія Королевська. — За это время цены выросли уже в разы, поднялись тарифы в разы. У людей начали налог на пенсию брать. Но при этом никак не поменяли социальный базовый стандарт — прожиточный минимум». Аналогічний матеріал вийшов і на «Україні»;
3) «Буквально только что завершилась встреча заместителя Госсекретаря США и оппозиции. Во время разговора Виктория Нулланд и Сергей Левочкин подчеркнули, что мирное и быстрое решение конфликта н Донбассе –это важнейший приоритет для Украины, и ее международных партнеров, но прежде всего Соединенных Штатов Америки».
«Україна» теж рекламує опозицію:
«Оппозиционный блок призывает власть начать обещанные реформы. Лидер партии Юрий Бойко заявил об этом сегодня в ходе брифинга в Николаеве. По мнению нардепа, нынешнее правительство не в состоянии удержать экономику страны. Поэтому переложило финансовое бремя на плечи простых украинцев». І не забуває про щоденний піар-сюжет про благочинність Ріната Ахметова.
А на «1+1» — корпоративна реклама «Приватбанку»: «У Дніпропетровську вже втретє визначили фінансового генія серед старшокласників. […] Стати учасником фінансової олімпіади Приватбанку може старшокласник з будь-якої школи. Для цього треба лише зареєструватися на інтернет-сторінці проекту юніор-банк і розв'язати завдання з економіки, фінансів і банківської справи. Грошові премії переможцям в “Приватбанку” розцінюють, як гранти на здобуття вищої освіти».
16 травня, субота
Останнього робочого дня тижня телеканали позбавили глядачів політичної джинси. В ефір вийшло лише три сюжети з ознаками замовності: два на «1+1» з піаром компаній Ігоря Коломойського:
Комерційна реклама «Приватбанку»: «День Європи співробітники "Приватбанку" відзначили грандіозним весняним прибиранням. На щорічний суботник вийшли понад 30 тисяч співробітників фінустанови в кожному населеному пункті, де є відділення найбільшого банку в країні».
Піар-матеріал про «Буковель»: «"95-й Квартал" свій традиційний травневий фестиваль "Весело" вперше влаштував на "Буковелі". Артисти вважають, що за нинішніх обставин це патріотично і потрібно. Але веселощів від цього на фестивалі було не менше. Його гості були зайняті цілісінький день»
І один на «Україні» — про Ахметова: «Самая большая в мае автоколонна с гуманитарной помощью Рината Ахметова прибыла сегодня в Донецк. Грузовики доставили мирным жителям Донбасса, проживающим на неподконтрольной Украине территории, почти 700 тонн самых необходимых продуктов».
ВИСНОВКИ
Після нетривалої перерви опозиційні телеканали знову наповнюють ефіри рекламою своїх політичних улюбленців, яка доволі часто є беззмістовною й паркетною: це може бути партійний з’їзд або чергова неконкретна заява. Також знову активізувалася критика уряду на опозиційних телеканалах та відстоювання інтересів Ігоря Коломойського на «1+1». Загалом упродовж тижня в ефірі центральних телеканалів вийшов 41 матеріал із ознаками замовності, що майже дорівнює попередньому тижню. Джинсовим лідером тижня став «Інтер» (15 матеріалів із ознаками замовності), далі — «Україна» (13), «1+1» (9), ICTV (3) та СТБ (1).