5 канал промахів Шкіряка в Непалі не побачив

5 канал промахів Шкіряка в Непалі не побачив

17 Травня 2015
6438

5 канал промахів Шкіряка в Непалі не побачив

6438
Також цього тижня медійники сконцентрувалися на темах Другої світової війни. Щоправда, картинка бойових дій 1941–1945 років вийшла різною. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», 5-го та Першого національного каналу 4–9 травня 2015 року.
5 канал промахів Шкіряка в Непалі не побачив
5 канал промахів Шкіряка в Непалі не побачив

Впродовж усього тижня центральні телеканали висвітлювали рятувальну операцію: наші надзвичайники евакуйовували українців із Непалу. Там, нагадаю, прокинувся вулкан. Від потужного землетрусу загинуло більше 7000 осіб, іще 14 000 поранено. Й допоки шість центральних телеканалів активно критикували порятунок наших співгромадян, 5 канал у випусках новин о 19.00 подавав в ефір короткі повідомлення без жодної долі критики Зоряна Шкіряка.

4 травня, понеділок

Телеканали в унісон критикують рятувальну операцію за погану організацію. До прикладу, «ТСН» «1+1»: «Операція “Катманду” провалилася. Літак Збройних сил України два дні чекав в індійському аеропорту на деталь, щоб полагодити двигун. Потім її чомусь аж 12 годин розмитнювали індуси. Зрештою з’ясувалося, деталь прислали з України не ту, що потрібно. А поки рятують літак, в невеликому і пошкодженому землетрусом летовищі гімалайської країни,  остаточно заборонили посадку важких суден. Тож операція-евакуація затягнулася на 6 днів». Однак не 5-й. Канал, який належить Президенту, й словом не обмовився про страждання, які переносять пасажири, й проблеми з поламками літака: «Він (Зорян Шкіряк. — Автор) мав розмову сьогодні із прем’єром Арсенієм Яценюком. І вони вирішили, що українцям краще полетіти додому саме чартерним рейсом, безпечніше. […] Про те, що ІЛ-76 здатен виконати своє пряме завдання, сьогодні підтвердили і в українському Міноборони. Там було зазначено, що літак пройшов регламентні роботи. Персонал літака перевірив двигун, і борт готовий полетіти до Катманду. Про це 5-му каналу, власне, і розповів керівник прес-центру повітряних сил Збройних сил України Роман Юрчило».

Марафон історій про війну розпочав «UA: Перший». Журналісти розповіли про експозицію, яку відкрили в Національному меморіальному комплексі «Музей Великої Вітчизняної війни». Завдяки виставленим раритетам автор сюжету розповів декілька життєвих історій. До прикладу: «Поряд з молитовною довоєнною книжкою за здравіє, книжка за упокій. Вона вже повоєнна. Жінка молилася за душі синів загиблих воїнів. Ці документи до експозиції передав її молодший син Федір. А це фотографії п’ятьох маріупольців, які пішли на фронт…».

В ефірі «ТСН» — корпоративний піар Міжнародних авіаліній України, які належать Ігорю Коломойському: «Авіакомпанія МАУ з’єднала українську та китайську столиці регулярним прямим рейсом. До цього треба було марнувати час та гроші на виснажливі пересадки. Прямий далеко магістральний рейс — це не лише зручність для пасажирів, а й додатковий поштовх для аеропорту Бориспіль стати міжнародним повітряним вузлом».

На ICTV — прихована реклама компанії «Міст»: «Компанія “Міст” доставляє вантажі переважно у країни СНД. Менеджер Нелля в офісі розповідає клієнтам про дівчат, і збирає для них гроші. Кидають долари і росіяни. Сьогодні і посилка в Україну поїхала за пожертви. До того ж, для волонтера тут діють спеціальні, набагато нижчі тарифи».

На забувають журналісти похвалити і свого власника Віктора Пінчука: «Цього тижня знаменита міжнародна мистецька Бієнале у Венеції готується до свого вже 56-го відкриття Тема — усі майбуття світу. […] Павільйон України організував “ПінчукАртЦентр”, якому вже не вперше Міністерство культури довіряє представляти Україну на Венеційській Бієнале. Пише про нього і західна преса, цитуючи засновника арт-центру Віктора Пінчука, який заявив, що молоде покоління незалежних, безкомпромісних, критично мислячих людей в Україні підтримували роками. І це вже давно заклало засади майбутнього нашої держави».

Канал «Україна» знов показав уже традиційний сюжет про благочинність Ріната Ахметова.

5 травня, вівторок

5 канал продовжує заспокоювати глядачів, що з евакуацією українців із Непалу все добре: «В Міноборони запевняють, літак справний, до перельоту готовий. Тож чартерний рейс, про який домовлялися лише вчора, про всяк випадок, вже скасували. Летітиме Іл-76 через Азербайджан. В Баку планують його дозаправити. На литовищі в Катманду очікують на виліт додому 75 українців, а також 11 іноземців. Громадяни України вже вдяглися у вишиванки та футболки з національною символікою. Сподіваються, що більше нічого не зірветься».

Натомість інші центральні телеканали цієї радості не поділяють, вкотре нагадуючи про несправності літака та неготовність еменесників до такої роботи.

«1+1» навіть присвятив окремий сюжет супутниці головного рятувальника країни. Дівчина полетіла з ним до Непалу: «Натомість рятувальникам та психологам держслужби там місця не знайшлося. Шкіряк такий вибір пояснив просто — Храмова (його кохана. – І.А.) досвідчений психолог, який розуміється на тибетській філософії. Він особисто попросив її про допомогу і всі розмови про особисте вважає спекуляцією. А ось такою є допомога Катерини Храмової. Жінка викладає йогу та консультує із джйотиш-астрології. Для цього навіть орендує приміщення в одному із елітних клубів столиці. Це фото деяких із її курсів. Жінка лікує цілющим вогнем Хома Терапії, вмінням яких, вочевидь, не вчать рятувальників та психологів ДСНС. А ще, Катерина Храмова обожнює фотографувати. Її сторінки в соцмережах наповнені тематичними світлинами, зокрема і з коханим. Не забула пара про селфі в аеропорту Делі та на тлі зламаного українського Ілу».

Тим часом історичний марафон, присвячений Другій світовій, триває.

СТБ розпочав емоційно сильний історичний проект «Непрочитані листи війни». Від цього дня і до кінця тижня журналісти розповідали зміст листів з фронту, які за 70 років так і не дійшли до своїх адресатів, а також намагалися хоча б декількох адресатів розшукати. Розпочали з жінки, яка всі ці роки листи зберігала. І розповіли її життєву історію.

«1+1» — у своєму репертуарі знайшов історію про останки загиблих солдатів Другої світової, які вже понад рік лежать у шафі для речових доказів в райвідділку міліції на Чернігівщині. Канал також подав хороший лайфовий ролик про ветерана Другої світової війни, який втратив онука в АТО: «На відео 97-річний Іван Залужний розповідає: мріяв зустріти День перемоги разом з онуком, але 23-річний лейтенант Нацгвардії загинув в боях на сході України».

Перший національний — єдиний канал, який цього дня згадав про участь у Другій світовій воїнів УПА: «Учні з Маріуполя відвідали зв’язкову провідника УПА Романа Шухевича — Дорію Гусяк Акція відбулась в рамках волонтерської мандрівки "Долаємо міфи: зустріч школярів Донбасу з героями документальних фільмів", так називається ця мандрівка. За словами ініціатора мандрівки Данила Тюріна, головна мета — розвінчати радянські міфи про Другу світову війну та жителів Західної України. І для цього діти проїхали понад тисячу кілометрів».

Знайшли журналісти каналу ще одну цікаву проекцію за участі УПА на сучасність: історію про три покоління однієї родини, які боролися за незалежність України: «Почав Кирило Осьмак — один із творців Центральної Ради у 1917 та Президент Української головної визвольної ради у 1944. Продовжує його роботу донька Наталія і онук, військовий лікар, що пішов добровольцем на Донбас». Зауважимо, щоПерший — єдиний канал, який у своїх сюжетах згадує про злочини під час війні не лише Німеччини, але й Радянського Союзу: «Одна єдина уціліла світлина сім'ї Кирила Осьмака. Після арешту НКВС він пережив чотири року допитів і загинув 16 травня 1960-го у Володимирській в'язниці».

Також у випуску «Новин» — короткий огляд вшанування Другої світової в інших країнах світу.

Тим часом «Подробности» каналу «Інтер» продовжують дискредитувати міністра культури В’ячеслава Кириленка. Журналісти поєднують звільнення археолога з його листом до міністра Кириленка: «Если попросить министра уйти, тебя и самого могут попросить. Непонятно, правда, из-за нелюбви к критике или так совпало. Эта история началась еще в конце марта. Археолог заповедника "София Киевская" написал письмо министру культуры. Раскритиковал за отсутствие реформ, говорил о непрозрачности кадровых назначений музейщиков и предложил Кириленко добровольно подать в отставку. Вместо ответа спустя месяц Тимур Бобровский сам получил уведомление об увольнении. В нем говорится, что его должность сокращена, а сам он через два месяца останется без работы». Позиції самого Мінкульту в сюжеті немає. Щоправда, з’явиться вона наступного дня. Окремим коментарем Кириленка.

А «Україна» — критикувати уряд за відсутність реформ: «Когда включат горячую воду, в Киевэнерго не знают. […] Перекрыли подачу газа в котельные за долги и это при том, что население платит исправно. А вот ЖЕКи и управляющие компании деньги не перечисляют. […] Если бы компания заключала прямые договоры с потребителями, проблемы бы не было. Но реформировать отрасль никто не торопится».

Коментують проблему екс-міністр палива та енергетики Сергій Єрмілов (який працював спочатку в уряді Януковича, а потім був ще й у 2009-2010 главою Нацагенції з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів при уже президенті Януковичі), та постійний енергетичний коментатор каналу (який часто хвалить ДТЕК в ефірі каналу) Юрій Корольчук:

«Сергей Ермилов, министр топлива и энергетики Украины (20002001, 20022004): Сьогодні вони кажуть: ми проводимо реформи. От в розумінні уряду. Реформа — це підвищення тарифів. От більше ми нічого не побачимо з вами".

Юрий Корольчук, эксперт Института энергетических стратегий: Сьогодні наприклад в деяких будинках утепляють стіни від влади, від держави, але утепляють там,де вже частину робіт провело населення. І наскільки я знаю, просто гроші списуються як за повністю проведені роботи. Тобто фактично це корупція і це крадіжка грошей».

Відповіді уряду немає. Як і коментарів незалежних експертів.

В ефірі СТБ — прихована реклама пива «Оболонь»: «Українці почали відкривати для себе Україну по-новому. Базато хто, наїздившись світом, помітили, що у власній країні є красиві та цікаві місця, аналогічні світовим дивовижам, а є і такі, які й світ не бачив! Щоб українці мали більше можливостей з ними познайомитися, компанія “Оболонь” вже другий рік поспіль проводить акцію «Весь світ — в Україні».

«Україна» не обходиться без щоденного реверансу-сюжету про Ріната Ахметова.

6 травня, середа

Епопея з Непалом триває. 5 канал і далі вперто не помічає недопрацювань в евакуації українців з зони лиха, подаючи короткі повідомлення загального змісту: «Літак Іл-76, що евакуює українців з Непалу, зробив проміжну зупинку в аеропорту Баку. Там борт має дозаправитися, а екіпаж відпочити, згідно регламенту, це має бути не менше ніж 12 годин. Людей, рятувальників та медиків розмістили в готелі. Українці, яких евакуювали з Непалу, дуже прагнуть повернутися додому, дуже чекають, і дуже сподіваються, що цього разу вийде. Військово-транспортний Іл-76 таки вилетів вночі з Катманду. Долетів до аеропорту у Делі, де здійснив дозаправку, а екіпаж певні нетехнічні роботи з шасі літака. Після чого літак вже приземлився тут, у столиці Азербайджану, в Баку». Цікаво, що канал мав там власного кореспондента, який міг передавати в рази повнішу інформацію. Бо, до прикладу, журналіста Першого на борту не було. Але сюжети каналу про Непал все одно в рази змістовніші.

Інші телеканали додали цілу серію деталей до картини евакуації: «Сьогодні вранці під час першої посадки в тому ж таки Делі, українське судно вкотре не без пригод приземлилося. Луснуло колесо при посадці, але капітани це знімати заборонили журналістам. Далі понад 4 години знову людей буквально маринували в літаку індуси, не випускали нібито через те, що чекали, поки перерахують гроші за бензин. Тут мучилися навіть ті, кого евакуйовувати непотрібно було. Це і медики, і дипломати, які відповідають за всю групу і зрештою самі рятувальники. До слова, в одного українського туриста нерви не витримали. З Баку він добиратиметься додому вже самотужки» («1+1»).Чи «Та операція з порятунку українців у Непалі, тьфу-тьфу-тьфу, наближається до завершення. І ось уся вона в одній світлині. Це головний рятувальник країни Зорян Шкіряк лежить знеможений просто на бетонній смузі летовища. А разом з ним й інші пасажири цього багатостраждального Іл-76. Так їм довелось спати в Делі» (СТБ).

«ТСН» продовжує також другий день поспіль «розкручувати» тему нареченої Зоряна Шкіряка: «Заяви міністрів неабияк засмутили Валентину Храмову, матір його коханої. В інтерв’ю одному з видань, жінка розповіла: Шкіряк втілив мрію її доньки: Вона в мене дуже порядна людина. Дуже любить Індію. Завжди мріяла туди полетіти. Вона сама наполягла, аби Зорян її взяв. Не розважатися ж поїхала, а тепер Зоряна хочуть ледь не звільнити через це, а він же такий хороший хлопчик».

Також цього дня була заява міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Він визнав, що «Україна не була готова до вивезення своїх громадян з Непалу. Це визнав міністр МВС Арсен Аваков. Він заявив, що відповідати за зламаний літак буде Міністерство оборони. За свої помилки відповість і Зорян Шкіряк» (Перший). Цю заяву поширили майже усі центральні канали. 5 канал у випуску о 19.00. знову утримався.

«Опозиційний блок» вирішив пропіаритися на трагедії в Непалі в ефірі «України»: «Наказать виновных в неудачной и затянувшейся на целую неделю спасательной операции из Непала требуют общественные активисты». Одним з таких «активістів» виявився міністр інфраструктури тіньового уряду Володимир Шемаєв: «Спасательная операция по эвакуации наших граждан из Непала провалилась. Произошло это по причине низкой организации и полной некомпетентности руководство службы ЧС. Мы уверены, что подобная ситуация должна быть исследована на самом высоком уровне. И лица ответственные за подготовку операции должны быть отстранены в частности господин Шкиряк». Можливості відповісти міністерству надзвичайних ситуацій не дали.

А Борислав Береза з’явився з критикою уряду щодо евакуації людей з Непалу на «Інтері»: «Надо выяснить, почему при реальной себестоимости 1,2 млн, которые были бы потрачены, если бы купили билеты на чартеры, деньги выделены в 7,4 млн? Кабмину поручено в течение месяца дать нам ответ, кто будет нести ответственность и какая сумма была потрачена на эту псевдо-эвакуацию?»

Цього дня СТБ продовжив цикл «Непрочитані листи війни»: «Скоріш за все, це його останній лист. Уявіть собі, навіть в останньому листі батько каже: люби сину, свою батьківщину, бо батьківщина — це друга мати. А люблячого сина мати завжди любитиме. Навіть в останньому листі він наполягає на тому, щоб людина була віддана своїй батьківщині», — каже хранителька листів у музеї.

«ТСН» продовжує «вражати»: «Пам'ятник Леніну майже 80 років простояв на могильних плитах померлих українців Це з'ясувалося після того, як у селищі Нова Прага на Кіровоградщині розібрали постамент вождя пролетаріату»

«UA: Перший» залишається єдиним каналом, який розповідає про упівців у Другій світовій: «Не воювала, але допомагала підпільникам. У "Тюрмі на Лонцького" у Львові робітники НКВС настільки сильно катували її, що коли тюрма стала музеєм, жінка лише раз переступила поріг будівлі. У НКВС питання було одне — де Роман Шухевич? Історія про Дарію Гусяк, одну з жінок-повстанців». Вийшов в ефір і сюжет про автопробіг, присвячений Другій світовій.

А ось «Інтер» — перший з телеканалів, який зробив наголос на примиренні воїнів Радянської армії та УПА: «Рукопожатие почти после 70 лет вражды бойца УПА и красноармейца. Легендарный сотник повстанческой армии Мирослав Симчик 6 лет воевал в подполье. За это 30 лет отсидел в советских лагерях. […] У ветерана Ивана Залужного обид на бойцов УПА тоже не осталось. Он прошел от Сталинграда до Берлина. Недавно потерял внука в боях на Донбассе. Горе его не сломило, он верит в победу Украины».

Журналісти та громадські активісти вимагали перевірити Сергія Чеботаря. Нагадаю, раніше невідомі напали на знімальну групу телеканалу «ЗІК»: «Обоє нападників, які встановлені, безпосередньо пов’язані з родиною Чоботаря, — переконує керівник проекту ЗІКу Денис Бігус в ефірі «Інтера». — Тепер нам дуже хотілося б почути щось від МВС». Однак Чоботарю слова не надали.

Цього дня «Подробности» вирішили наверстати відсутність опозиціонерів в ефірі понеділка та вівторка одразу декількома матеріалами:

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив: чоловіки, які напали НАДО ДАТЬ ЛИНК на  новость про єто на каком-то сайте раніше на автозаправку і розстріляли злочинців, проходили службу в добровольчих батальйонах. Нізвідки і зовсім недоречно «Подробности» до цієї новини додали коментар Вадима Рабиновича з Опозиційного блоку: «Надо у каждого спросить, видим ли мы какие-то положительные изменения на улицах, видим ли мы что-нибудь положительное в работе милиции. Если этого нет, то все это болтовня. В стране поголовная коррупция как была так и осталась, только еще ухудшилась. Что касается правоохранительной системы, вся та же система осталась. Провальная система, провалили все, пытались на этом пиарить, потому что экономики нет, хотя бы это. Провалили и это, надо уходить в отставку всем, и министру внутренних дел, и премьер-министру, и всей системе».

У цьому ж випуску пропіарили журналісти каналу ще одну опозиціонерку — Наталію Королевську: «Правительство и Нацкомиссия регулирования в сфере энергетики пошли в суд, стали ответчиками по делу о повышении тарифов на газ. Истцы — ряд граждан, которые считают, что повышение цен необоснованно и незаконно. […] Пришли поддержать истцов юристы и политики», «Объединили в суде несколько дел, — каже Королевська. — Потому что много людей сегодня считают противозаконным, антиконституционным решение правительства и НКРЕ о повышении тарифов».

З’явилася депутатка і в ефірі «України». Спершу чомусь запитали думку опозиціонерки про виплати ветеранам:

«Елена Кот: Государство этом году поздравит ветеранов Великой Отечественной выплатами. Инвалиды войны 1-й группы получат 2835 гривен, второй — 2375 гривен, третьей — 2200 и по 875 гривен получат участники боевых действий. Выделят деньги и на местном уровне. Но вы по-прежнему считаете, что власть не достаточно поддерживает этих людей?

Наталья Королевская, народный депутат Украины, фракция партии "Оппозиционный блок": К сожалению, действительно уж поздравят, так поздравят. Потому что относительно вот этих выплат к 5 мая, они уже более 3 лет существуют в нашей стране. Если в прошлом году, позапрошлом году, инвалиды получали, ну ветеран инвалид 1-й группы, он получал выплату в размере 300 долларов, то в этом году, он получит выплату чуть больше 100 долларов. То есть они сократились почти в три раза». Цікаво було б знати, а в якої кількості людей в Україні зарплати, пенсії тощо проіндексовані згідно з курсом долара?

А далі перейшли до судів:

«Елена Кот, ведущая: Наталья Юрьевна, у вас достаточно много судебных разбирательств. Сколько вы уже исков подали в суды?

Наталья Королевская, народный депутат Украины, фракция партии "Оппозиционный блок": Ну у нас есть первая победа. Когда мы выиграли суд чтобы были восстановлены выплаты на неконтролируемой части Луганска и Донецка. Но в чем проблема? Проблема в том, что правительство Украины сегодня, нарушая Конституцию, прямую норму Конституции, не выполняет и полностью игнорирует решение украинских судов. Я сегодня написала обращение к президенту, с просьбой, чтобы он включился в эту ситуацию, обращение к генеральному прокурору, к защитнику прав человека, госпоже Лутковской, и также мы сегодня вместе с юристами готовим обращение в суд, чтобы привлечь к уголовной ответственности наше правительство за не выполнение решений судов Украины».

Можливості відповісти на закиди ніхто з обвинувачених Королевською не зміг.

«Україна» знову подала в ефір сюжет про доброчинця Ахметова.

7 травня, четвер

Цього дня світові лідери з’їхалися до Гданська пом’янути жертв у Другій світовій. Адже саме звідси і почалося вторгнення Німеччини на чужі території. Журналістка «ТСН» Валентина Доброта зробила цікавий сюжет-порівняння дій Гітлера та Путіна, а також реакцій Європи в 40-х роках і нині: «Аналізували його так звану кримську промову, я маю на увазі Владіміра Путіна, яка дуже нагадувала промову Адольфа Гітлера. Абсолютно аналогічну риторику вже після Криму використовує російська пропаганда і безпосередньо особисто Владімір Путін по відношенню до Донецька. Знову таки звучать заклики про “защиту соотечественников”. Про те, що нібито там притіняють російськомовних», — розповів каналу директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Також в «1+1» подав в ефір пряму трансляцію виступу президента Порошенка у Гданську.

«Інтер» також зробив оригінальний матеріал про ветеранів, яких вітали українські військові в Попасній. Герої Другої світової привітали бійців: «Это люди, которые выполняют шикарнейший долг перед Богом, перед Родиной. В связи с тем, что тяжелая у них обстановка, я желаю им здоровья», — сказав ветеран Василь Рубцов.

СТБ продовжує цикл «Непрочитані листи війни». Цього дня журналісти проводять експеримент: «На пошуки невідомих адресатів вирушила наша знімальна група. Це надзвичайно складна і клопітка справа, бо більшості людей, яким писали ці листи, вже давно немає серед живих. Чи вдасться нашому Сергію Стеценкові доправити фронтові послання 70 років потому?».

Цього дня Перший перейшов від лайфів про УПА до історій про злочини німців у війні: «Біла пляма в історії Другої світової війни — концтабір смерті “Шталаг 355”, у якому фашисти замордували понад 60 тисяч військовополонених. Табір був у Хмельницькому, але про нього знає мало хто з городян. Виправити це вирішили місцеві архівісти і відкрили виставку документів та фотографій».

«Україна» розповіла про незвичну екскурсію мера столиці Віталія Кличка для ветеранів в трамваї: «Мэр приходит с цветами. Объявляет план прогулки», і пропіарила свого власника Ріната Ахметова: «38 тысяч ветеранов-фронтовиков получат ко Дню Победы подарки, которые также везут в этих машинах. В подарочном наборе — сладости, чай, сувенирная чашка и письменное поздравление от Рината Ахметова».

СТБ зробив сюжет про пам’ятник солдатам Другої світової, який «40 років шматками провалявся на людських городах». 5 канал відзняв матеріал про інтернет-проект «Поле маків», де кожен може внести свою інформацію про загиблих родичів чи знайомих.

На 5-му — підозрілий піар Юлії Тимошенко: «Газу власного видобутку в Українці цілком достатньо для зниження комунальних тарифів. А державний бюджет дозволяє проіндексувати зарплати і пенсії. Так вважає очільниця “Батьківщини” у Верховній Раді Юлія Тимошенко. Про це вона сказала в інтерв’ю 5-му каналу». Аналогічний сюжет вийшов і на «Інтері».

«Україна», «Інтер», ICTV та СТБ рекламують Віктора Пінчука на мистецькому бієнале у Венеції: «Надежда на то, что мы будем прозрачной страной, потому что это не то, то, это не есть уже отчет о том, какие мы есть. Это есть только надежда нас, украинцев, что мы может быть такими станем. Это также надежда на мир, на то, что мы будем успешными».

А ось нових правил поліції «Подробности» приймати не хочуть: «"Покращення" коснется каждого, кто вызовет у правоохранителей или гаишников подозрение. Больше от них ничего не требуется, доказывать свою невиновность должны будем уже мы с вами».

Коментарі беруть в водіїв та активістів. Зокрема, в члена руху «Дорожній контроль» Олексія Задорожного: «Это, я так думаю, попытка просто узурпации власти и создания карательной машины государственной, которая будет просто без разбора наказывать всех неугодных. Ну, и попытка набить карманы власть имущим». Однак відповісти на закиди правоохоронцям не дали.

8 травня, п’ятниця

Окрім офіційних заходів, як-от засідання парламенту та урочистостей, до Дня примирення телеканали готували свої «цікавинки».

«ТСН» присвятив частину випуску заходам, приуроченим Другій світовій. Прямі включення робили зі Сполучених Штатів, Німеччини та Франції. Також у випуску — Арсеній Яценюк порівняв Гітлера і Путіна, на Луганщині на честь Дня примирення військові разом з учнями говорили про війну 1941–45 років,

Перший знову зробив лайфовий сюжет про ОУН: «Родині Михайла Сороки, Катерини Зарицької та їх сина Богдана судилось прожити разом лише два роки. Вони познайомились після звільнення із в'язниці, і більшу частину життя провели у таборах та за тюремними мурами. Все, що лишилось в архівах, — кілька фото і приватні листи. НКВС їх засудило за участь в ОУН. І подружнє життя цієї пари пройшло у листуванні».

А також запросив до студії радника голови Українського інституту національної пам’яті Олександра Зінченка, аби поговорити про примирення між воїнами радянської армії та УПА: «Саме не вляжеться. У тому якраз і помилка була, скажімо так, попередніх 25 років, що ми намагались не говорити про якісь теми, боялись говорити про якісь теми. А єдиний вихід для того, щоб вийти з цієї пастки минулого — це якраз проговорення, це потрібний діалог. […] Я харків’янин. Для мене, наприклад, історія Західної України була величезним відкриттям. Я кожного року відкриваю для себе щось нове, і це мене весь час дивує. Я хотів би закликати інших своїх колег, друзів зі сходу більше пізнавати історію інших регіонів. І через пізнання особистих життєвих історій, через пізнання регіональної історії, можливо, ми зможемо об’єднатись навколо нашого минулого».

Також в ефірі каналу з’явилися матеріали про виставку побуту солдатів радянської армії та про акторів культового фільму «У бій ідуть одні старики», які привітали миколаївців із Днем перемоги.

«Подробности» також подали в ефір історію фронтового кохання воїнів радянської армії: «День памяти и у семейной пары ветеранов в Черновцах А завтра они будут отмечать — сразу две даты — не только День Победы, но и 60-летие супружеской жизни. Посмотрите историю бывших фронтовиков — Тамары и Валериана Баранниковых»

Опозиціонер Юрій Бойко пропіарився на перезахороненні залишків солдатів Другої світової: «Щоб їх душі обрели спокій. Для того, щоб ми всі пам’ятали — хто за нас загинув, хто зробив так, щоб наша країна була вільною від фашистів. Тому це для нас дуже важлива річ. Я низько вклоняюся хлопцям з отряду “Дніпро Україна”, які проводять ці роботи на протязі 10 років. І я допомагаю дійсно їм. Я вважаю за честь для себе» («Інтер»). Ідентична реклама лідера опозиціонерів вийшла на «Україні», СТБ та ICTV.

Не втримався від самопіару під час відкриття меморіального комплексу на Одещині ще один опозиціонер, Микола Скорик: «История нашей страны была очень сложной и в ней есть очень много противоречивых моментов. Но мы должны понимать эту сложность, уважать друг друга и нас должно объединять главное: что мы граждане одной великой, европейской страны Украины» («Інтер»)

На СТБ — остання серія «Непрочитаних листів війни»: «В копі між боями на аркуші паперу обмалював свою руку. Малюнок з листом відправив своїй дружині і дітям, аби лишилася пам'ять про нього. Та тоді лист не потрапив до адресата. Але ви тільки уявіть собі, у той відбиток долоні бійця через 74 роки зі сльозами в очах вклав свою руку його вже дорослий правнук. І то був наче власний відбиток хлопця»

ICTV показав лайф про ветеранів: «Вони знову бачать війну і не можуть повірити, що агресором став народ, з яким 70 років тому разом били фашистів. У День пам'яті та примирення наші журналісти зустрілися з ветеранами».

«Україна» також дала в ефір лайф про німецький концтабір: «Родилась за колючей проволокой и выжила. Это драматическая история о женщине, которая чудом спаслась из концлагеря. Младенцем ее выкупила у надзирателей немка и вернула матери. Сейчас волынянке Маргарите Парфенюк семьдесят. Она пишет книгу о тех, кому довелось побывать в нацистских лагерях». Також каналвперше згадав про рух УПА в Другій світовій: «Архивы КГБ СССР в открытом доступе». Можна дізнатися «про діяльність націоналістичних організацій, про антирадянський рух, про Народний рух України за перебудову, про сфабриковані судові процеси над діячами українського національного руху. Ми говоримо про розсекречення документів, які стосуються і репресій, і діяльності ОУН-УПА», — розповіла історик Марина Федорова. Також у випуску — благодійник Рінат Ахметов прислав подарунки ветеранам: «Никто не забыт и ничто не забыто, я вот очень благодарен Ринату Ахметову», — каже один з героїв Другої світової.

Також в ефірі «України» та СТБ — піар Віктора Пінчука: «На Вінниччині відбулися тренування в рамках проекту Віктора та Олени Пінчуків "Медсанбат"».

9 травня, субота

Всі без винятку центральні телеканали активно висвітлювали урочистості з нагоди Дня перемоги. Однак політики не втримались, аби не попіаритися на святі.

«ТСН» пропіарила Геннадія Корбана: «Наши деды выиграли Вторую мировую войну фактически, Великую Отечественную войну. И сегодняшнее поколение украинцев переживает сложнейшую трагедию в своей истории, и я уверен в победе украинского народа над российско-террористическими оккупантами». Як і компанію свого власника Ігоря Коломойського МАУ: «Ветерани, пілоти Міжнародних авіаліній України та кияни в цей день зустрічаються біля пам’ятника військовим льотчикам Знаменитому маестро, капітану Титаренку Леоніду Бикову приносять гори квітів. Провідали свого режисера і актори славетної стрічки “В бій ідуть лише старі”». Та й ще й групу «Відродження», яку також пов’язують з колишнім дніпропетровським губернатором Ігорем Коломойським: «В этот день не так как в любой другой, любой другой год, Украина осознает насколько важен мир в стране, — загальними фразами говорить нардеп Віталій Хомутинник. — И эта акция была посвящена именно миру и памяти».

«Інтер» рекламує опозиціонерів та свого співвласника Дмитра Фірташа:

«Александр Вилкул, народный депутат Украины, "Оппозиционный блок": 43-й год подряд "Кривбасс" первым в Украине в 4 часа утра празднует святой для нас праздник День Победы и эта традиция связана с тем, что 22 февраля 44 года именно в четыре часа началось освобождение Кривого Рога и были очень кровопролитные бои.

Михаил Добкин, народный депутат, "Оппозиционный блок": Мы со своими коллегами по Оппозиционному блоку передали сюда, к подножию памятника и возложили корзину от депутатского корпуса, от тех, кто поддерживает нас, как политиков.

Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок": У меня погиб дед в 41-м году, принял удар в Белоруссии, был танкистом, а второй дед закончил войну майором советской армии в Чехословакии …(ідентична інформація вийшла на ICTV та «Україні»)

Дмитрий Фирташ, глава федерации работодателей Украины: Для нас с семьей это большой праздник. Я считаю, что это великая победа, ради которой было саккомулировано очень много энергии и сил и людских и всех, и надо сделать все для того, чтобы больше такого не произошло…».

«Україна» теж прорекламувала Вілкула, однак замість Бойка і Добкіна пропіарила Олега Ляшка та Ріната Ахметова:

«В Черниговской области ветераны Второй мировой вышли на одну сцену с участниками боевых действий на Донбассе. Победа будет за украинцами, — уверил лидер Радикальной партии»; «38 тысяч ветеранов Великой Отечественной, проживающих на Донбассе, получат подарки от штаба Рината Ахметова».

Окремої уваги заслуговує телемарафон «ТСН», приурочений річниці Другої світової. В цілому — дуже потрібний та цікавий проект. Однак журналістка Ганна Бока та ведуча Наталка Мосейчук відкинули стандарти професії і висипали в ефір десятки необґрунтованих звинувачень на жителів Маріуполя. Почалося все з новинного сюжету у випуску «ТСН» о 19:30.

Там Ганна розповіла про родину маріупольців: «Дітей мало не побили за маки на грудях. Під час покладання квітів натовп обступив родину, облаяв дітей за символ миру на грудях, і назвав їх фашистами». А далі своє ставлення до міста журналістка показала у діалозі з місцевою мешканкою:

«Ганна Бока, кореспондент: А что, здесь должна быть Россия, да?

Жінка: Здесь не должна быть Россия.

Жінка: А Америка должна здесь быть?.

Ганна Бока, кореспондент: А где вы видели Америку?

Жінка: Кто у вас сидит в правительстве? Грузины и американцы».

Жодного іншого прикладу святкування Дня перемоги в місті Ганна не дає, таким чином, створюючи ілюзію, що Маріуполь — виключно проросійське місто. І завершує матеріал необґрунтованою тезою: «Завала квітів з георгіївськими стрічками від тих, хто сумує за сепаратистами проти невеликої купи квітів у пам'ять про тих, хто захищав Україну. Меншість маріупольців сумує, але наголошує, у місті є патріоти і вони розуміють, за що загинули рік тому щонайменше шестеро міліціонерів».

На цьому цькування маріупольців не завершилось, а продовжилось в телемарафоні. Далі наводимо прямий текст:

Ганна Бока. Пряме включення з Маріуполя: «На жаль, лише одиниці з них (маріупольців. — І.А.) йшли і розуміли, що ці правоохоронці в згорілому управлінні МВС (журналістка не нагадала аудиторії, чому управління згоріло. Йшлося про 9 травня минулого року. Тоді померли десятки маріупольців) загинули за Україну. Більшість тут, навіть за рік, переважно підтримують Росію і навіть День перемоги відзначають лише за Великою вітчизняною, і оці нові пам’ятники, нової війни… Вони досі вважають, що тут є загарбники. Так, вони називають українських воїнів фашистами. Давайте послухаємо».

Далі журналістка наводить синхрони місцевих, із яких стає зрозуміло, що, по-перше, Ганна питала кожного про інше, по-друге: слова вирвані з контексту і не відповідають попереднім реченнями про маріупольців як проросійське місто:

— Все горело, все дымело, — каже чоловік у формі олімпійської збірної України. — Стреляли здесь. Троих раненых выносил, двоих убитых. Никогда это не забуду. Я буду каждый год сюда приходить и приносить цветы, — розповідав він, вочевидь, про події в Маріуполі 9 травня минулого року. Однак глядач може про це лише здогадуватисч.

— Ваш канал даст ответ, кто захватывал. У вас же одна сторона, одна сторона медали. Україна — жовто-блакитна, — кажуть місцеві жінки з міста, який Ганна назвала проросійською більшістю.

— Це нам не подобається. — Как раньше? — Праздник. Праздник победы над фашизмом. Перепутали Божый дар с яичницей. ( блик) Я обещаю: фашизм не пройдет. В какие цвета он бы не оделся. Черно-красные, другие, не пройдет, — каже ще одна опитана. Що саме не подобається — журналістка своє питання не озвучила. Та й вирізала пояснення самої мешканки міста.

Її настрій підходила ведуча Наталка Мосейчук, яка теж необґрунтовано ганила маріупольців. Наводимо далі пряму мову:

«Страшну правду ви нам розказали. Шкода, що Маріуполь, прифронтове місто, за яке пролилося вже стільки крові і до сих пір не розуміє. Я не знаю, скільки поколінь має... Я зараз цинічну річ скажу. Скільки поколінь має вимерти, щоб до людей дійшло, хто, за що, де перемога, де чорне, де біле...

(на відео солдати)... Поїдуть вони боронити тих, хто їх недолюблює, м'яко кажучи. Тих, хто хоче празніка. Так хотіли празніка, що отримали трупи на вулицях Маріуполя. Неможливо дивитися на картинку сучасного Маріуполя. Здається, що ти переплутав цей відеоряд з хроніками війни. А виявляється, це згоріле відділення міліції, там згоріли люди, міліціонери. Рік тому. А людям хочеться празніка. А тим, кому хочеться празніка, очевидно, треба йти в Рускій мір. Що я можу сказати… Вибачте за це таке вільне відступлення. Вже наболіло, правда. Наболіло.

Так, в Маріуполі, очевидно, заходи безпеки зіграли свою роль. І ми бачили такі порожні вулиці міста. От. Але в інших містах все ж таки урочистості на повну ходу. Маріуполь і ті, хто каже, що їм хочеться свята, празніка, світла, можуть подивитися, як це роблять цивілізовані люди, як святкують цивілізовані люди. Не знаю чи їм це сподобається, чи ні, але в регіонах урочистості тривають. І це урочисті концерти, покладання квітів, показ військової техніки, частування солдатською кашею».

ВИСНОВКИ

Хоча матеріалів з ознаками заможності в ефірі центральних телеканалів знову поменшало (37 впродовж тижня порівняно з 43 попереднього), новини все одно не є чистими. 5 канал відверто приховував погано зорганізовану операцію з евакуації українців із Непалу, подаючи в ефір короткі повідомлення. «1+1» перейшов межу з оціночними судженнями і звинуваченнями під час телемарафону та ефіру о 19:30 9 травня. А опозиційні телеканали  не втримались на День перемоги, використовуючи свято для власного піару. Висвітлюючи Другу світову війну, телеканали занадто мало уваги приділили темі примирення між бійцями УПА та Радянською армією. Перший робив наголос на УПА, інші телеканали — на солдатах радянських.

Джинсовим лідером цього тижня стала «Україна» (13 сюжетів із ознаками замовності), далі — «Інтер» (11), і по чотири підозрілі матеріали — в «1+1», ICTV та СТБ, ще один — на 5-му каналі.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Скрін-шот 5 канал
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
6438
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду