Гра в мовчанку

Гра в мовчанку

10 Травня 2015
10405

Гра в мовчанку

10405
Центральні телеканали, висвітлюючи дражливі теми, намагалися самоусуватися або замовчувати невигідну для своїх власників інформацію. А оскільки місцеві вибори вже близько, прихованої політичної реклами побільшало. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», 5-го та Першого національного каналу 27 квітня – 2 травня 2015 року.
Гра в мовчанку
Гра в мовчанку

27 квітня, понеділок

Саміт «Україна – ЄС» відбувся в Києві. Здавалося б, офіційні заяви, звичні промови, рукостискання. Однак і тут телеканали змогли вправно розставити власні акценти у новині.

«1+1», СТБ, ICTV, 5 канал та Перший національний розповіли про плани України подати заявку на членство в ЄС до 2020-го, про макроекономічну допомогу та миротворчу місію. Натомість «Україна» навіяла глядачам розчарування, використовуючи оціночні судження. «Этот саммит  знак солидарности ЕС с Украиной, но не дружбы. О чем говорят даже жесты. Так, президент Совета Европы убрал со своего плеча руку Петра Порошенко, ограничившись рукопожатием».  «События» наводять нібито цитату президента Єврокомісії Жана Клода Юнкера: «Европейцы были уверены – не нужно проводить этот саммит, потому что Украина не представляет перспектив для ЕС в будущем», якої ваш автор не знайшов більше в жодному ЗМІ. А весь сюжет невимушено зводять до невиконаних обіцянок влади, замовчуючи запровадження зони вільної торгівлі з 2016 року, та лише одним реченням наприкінці повідомляють про фінансову допомогу Заходу.

Те саме робить «Інтер», ще й недоречно «ліпить» у сюжет про саміт аж два коментаря нардепа-опозиціонера Сергія Льовочкіна: «Мы не сделали достаточно домашней работы, Украина не соответствует тем критериям, которые необходимы для того, чтобы люди могли ездить без виз в Европу», «Это открытый и откровенный диалог, это очень важно. С украинской стороны были сделаны довольно амбициозные заявления. Многие из них мы, как "Оппозиционный блок", поддерживаем, разделяем. Мы готовы поддерживать их в Парламенте, мы готовы делать все, чтобы Украина становилась современным европейским государством».

«Запоріжжяобленерго» заблокували невідомі. «1+1» – єдиний телеканал, який про це повідомив. Однак журналісти суттєво викривили інформацію. Кореспондент стверджує, що «керівництво "Запоріжжяобленерго" пов’язує це (присутність невідомих осіб на території.  І.А.) зі зборами акціонерів, які намагалися провести минулого тижня. Тоді учасники зібрання опинились в оточенні бійців з полку «Дніпро-1», а рішення на зборах були ухвалені з порушенням більшості процесуальних норм». Підтвердження цієї інформації ми не знайшли на жодному поважному ресурсі. Навпаки, сайт «24tv.ua» написав, що збори акціонерів вдалося провести, не зважаючи на невідомих, і призначити нове керівництво. Але «1+1» вперто продовжує робити безпідставні висновки: «Показово, що нова спроба захоплення відбулась напередодні засідання НКРЕ. Завтра національна комісія має затвердити інвестиційну програму запорізької компанії з постачання електрики споживачам за регульованим тарифом». Та крім туманних звинувачень, сюжет нічого не пояснює і не відповідає на головне запитання: кому це вигідно і хто блокує компанію? Під фірмою були, за словами «ТСН», бійці батальйону «Дніпро-1». Відомо, що його пов’язують з Ігорем Коломойським. За даними частини поважних ЗМІ, 6% акцій компанії також належить власнику «1+1» Ігорю Коломойському. 

Неспокійно було цього дня й іншому олігарху. Громадські активісти пікетували ДТЕК Ахметова. Телеканали подали цю інформацію по-різному. «ТСН» на «Плюсах» залишилася нейтральною, інші канали взагалі не звернули на конфлікт уваги. А «Україна» кинулася відстоювати інтереси компанії, причому в дуже дивний спосіб. Спочатку сказала: «Исполнительный директор ДТЭК все обвинения в адрес компании опроверг». Далі додала коментар самого виконавчого директора Дмитра Сахарука: «Те документы, которые находятся в прессе, это фальшивка». Однак що це за документи і про що в них йдеться – ні слова. Хоча зміст паперів, які виставив у своєму блозі Мустафа Найєм, підірвав чи не всі центральні ЗМІ.

Одразу після сюжету про пікет ДТЕКу в студії каналу з’явився гендиректор компанії Максим Тимченко, який продовжив виправдання ДТЕКу перед глядачами: «Компания не имеет никакого отношения к этим документам. И, по-моему мнению, это определенные технологии, модное слово – фейк. Которые, конечно же, наносят урон нашей репутации, и компания оставляет за собой право защищать свою репутацию и в украинских, и международных судах».

«Інтер» продовжує рекламувати Сергія Капліна: «Громкое заявление от народного депутата Сергея Каплина Он заявляет, что премьер Яценюк и глава Минэнерго Демчишин финансируют террористов. Об этом депутат пишет в своем обращении в Генпрокуратуру и требует немедленно начать следствие. Речь идет о закупке госкомпанией "Укринтерэнерго" угля с оккупированных территорий на сумму более 50 миллионов гривен. Каплин предполагает, что на эти деньги боевики "ДНР" и "ЛНР" закупают оружие и военную технику». Позиції уряду чи «Укрінтеренерго» в матеріалі немає.

«Подробности» порушують принцип незаангажованості, сиплючи в ефірах оціночними судженнями. У цьому випуску журналісти роблять невиправдані припущення в сюжеті про субсидії: «То есть минимум месяц, а то и больше, многие из тех, кому положена субсидия, получать ее не смогут. И не исключено, что вообще не будут платить за жилье. В отличие от тарифов, скачущих, как гепард, зарплаты ползут вверх, как черепаха на этой фотожабе, которая на днях появилась в соцсетях».

Те саме стосується і присутності в сюжеті «Інтера» про виплату пенсій близького до Опозиційного блоку політтехнолога Андрія Золотарьова: «Для руководства правительства пенсионеры - это такой себе отработанный материал. Это материал для сомнительных социальных экспериментов»,  бездоказово стверджує коментатор. Інших позицій, у тому числі незалежних експертів, у матеріалі немає.

«ТСН» піарить нардепа Олексія Скрипника: «Колишній голова ІТ-компанії, а тепер нардеп Олексій Скрипник переконує: мови програмування нинішнім учням чи не потрібніші за іноземні, бо навіть під час загальної кризи галузь ІТ єдина, яка зростає».

ICTV – Анатолія Кінаха: «Ще одна проблема - у Європі охоче купують нашу сировину. А потім з неї виготовляють свою продукцію. Цю тенденцію треба змінювати - вважають в українському союзі промисловців та підприємців і ініціюють відкриття власного представництва в Брюсселі». Далі – беззмістовний коментар президента Українського союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха: «Ми не можемо допустити, щоб Україна перетворювалися чи то в сировинний придаток розвинутих країн, чи в експортера дешевої робочої сили. Це не наш шлях. У українського бізнесу, промисловості, підприємництва вистачить і працездатності, і талановитості перемагати в умовах рівноправної конкуренції».

Не обходиться на «Україні» без чергового сюжету – оди благодійнику Ахметову, а на «1+1» – знову реклама «Буковелю».

28 квітня, вівторок

Цього дня відбулася Міжнародна конференція на підтримку України за участі європейських лідерів. Більшість каналів висвітлили цю подію нейтрально, однак «Україна» невиправдано додала в сюжет ще й коментар опозиціонерів: «Наши предложения по восстановлению экономики, по восстановлению промышленности, по устойчивому миру в Украине созвучны с предложениями, которые звучат сегодня от европейских лидеров», – заявив лідер «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул. Аналогічна ситуація  і на «Інтері».

Щоби підсилити ефект важливості опозиціонерів у вирішенні долі України, в студію «Событий» прийшов міністр фінансів тіньового уряду Віктор Скаршевський. Питання ведучої були дуже комфортними для співрозмовника. Його піднесли до статусу експерта:

«Анна Панова, ведущая: […] У вас есть своя оценка ожиданий Украины?

Виктор Скаршевский, министр финансов оппозиционного кабинета министров: Да, есть своя оценка, но, во-первых, хочу подчеркнуть, что сегодняшняя конференция, складывается впечатление, что она проводится для того, чтобы отвлечь внимание от провального саммита вчерашнего Украина-ЕС. Где Украине отложили введение безвизового режима и перенесли на неопределенную перспективу вступление Украины в ЕС».

Такі заяви як мінімум дивні, адже подібні конференції з такими поважними гостями готуються заздалегідь. Однак тіньовий міністр на це не зважає й продовжує критикувати чинну владу: «Нынешняя власть уже находится в действии 15 месяцев, а реформы так и не начаты. Что говорит о том, что власть либо не хочет их начинать, либо не знает, что делать. Либо намного проще заниматься пиар деятельностью и каждый полученный кредит возводить в ранг осуществления каких-либо реформ».

Далі ведуча новин (!) висловлює власну думку, та ще  й яку: «Я думаю, что официальное правительство, нынешнее правительство, рассчитывает на поддержку оппозиционного правительства в том, чтобы прекратить войну на Донбассе. И тогда, я думаю, развитие экономики пойдет легче, и привлекать инвесторов станет легче». Про об’єктивність інформації в новинах каналу, отже, мови йти не може. Ну а що дає підстави ведучій висловлювати такі серйозні власні припущення, беручі на себе роль експерта – зрозуміти важко.

Цього ж дня на «Україні» вийшов черговий сюжет про шахтарів: нібито їм не вдалося провести всеукраїнський з’їзд і поспілкуватися з керівництвом країни: «На сайте ведомства появилось сообщение: о встрече с шахтерами там не знали. К сожалению, запрос был получен непосредственно в день планируемой встречи, и его выполнение могло нарушить работу ведомства». Чиновники запропонували перенести з’їзд в інше місце, однак шахтарі пересуватися з центру столиці категорично не захотіли. І влаштували мітинг прямо під міністерством. Цікаво, що трапилося це того ж дня, коли тривала міжнародна конференція в «Олімпійському». Позиції міністерства в сюжеті не дали. 

«1+1» продовжує заангажовано розповідати про «Запоріжжяобленерго»: «Невідомі намагаються отримати доступ до печатки і фінансової звітності "Запоріжжяобленерго", посилаючись на сфальшовані збори акціонерів».(Кореспонденти не мають жодних доказів чи висновків експертів стосовно того, що збори фальшовані.) А коментар прес-секретаря компанії Олени Нікітчиної не несе жодного сенсу: «Естественно, люди обсуждают то, что происходит вокруг компании, стараются на это не реагировать. Но поскольку все мы живые люди, наверно, как-то это отражается на каждом по разному». Далі в ефірі розвивається детектив: представниця Фонду держмайна намагається представити нового виконувача обов’язків директора, їх не впускають на територію фірми, вони йдуть. Журналіст Яків Носков пояснює, що відбувається в юридичній площині, однак на відео немає жодного документа ані з боку Фонду держмайна, ані з боку «Запоріжжяобленерго», яке посилається на рішення суду. Тому перевірити правдивість інформації в сюжеті неможливо. Адже про цей конфлікт не написав жоден поважний ресурс і не показав жоден інший телеканал.

«Інтер» повертається до вже облюбованої теми рівненського бурштину, не гребуючи оціночними судженнями і припущеннями: «Милиционеры-аудиторы сами нашли нечистого на руку бухгалтера среди своих. Якобы, эта женщина перевела с зарплатного на свой счет более полумиллиона гривен. Дело расследуется, почему-то, в Киеве – главным следственным управлением. По всей видимости, ждут, когда о янтаре забудут. Но забыть не дают сами милиционеры. На днях они провернули очередное янтарное дельце – провели обыск у старателя: нашли несколько мешков солнечного камня крупной фракции и кругленькую суму в валюте. Но уже на следующий день протокол обыска из материалов дела пропал. А вместо него – новый: дескать, не нашли ничего. Изъятый янтарь старателям вернули. Не бесплатно, – подозревают в прокуратуре». Коментарів правоохоронних органів немає.

Продовжують опозиційні телеканали стабільно обурюватись нововведеннями для переселенців. В березні «переселенцев обязали в десятидневный срок регистрироваться в миграционной службе – каждый раз при смене места жительства», щоби контрольовано виплачувати їм допомогу. Опозиціонерів це обурює: «Это очередная коррупция, просто коррупция, они хотят сегодня с этих несчастных людей, которые все в своей жизни потеряли, еще получать деньги. Теперь каждый контролер, он будет шантажировать этого несчастного человека, да я сейчас напишу, что ты справку не получишь», – безпідставно заявила в ефірі «Інтера» та «України» Наталія Королевська.

Незадоволені нардепи від опозиції і кадровими призначеннями в Кабміні. Вони знову виступають проти іноземців в українській владі: «Это ненормальная практика, – обурюється в «Подробностях» опозиціонер Вадим Рабинович. – В любой стране Европы, куда мы так стремимся, в первую очередь, правительство хочет устроить своих граждан. При всем моем уважении к этим людям, которые приезжают сюда и меняют свою страну, Грузию, предположим, за 5 минут на паспорт Украины. И что они становятся патриотами Украины? Я думаю, что они становятся патриотами паспорта и того вознаграждения, которое они получат. Но его также можно спокойно поменять. Эта практика должна быть прекращена. Нельзя ставить над собой премьер-министра, который считает, что в другой стране умнее люди». Позиції уряду в сюжеті, зрозуміло, немає.

На «Інтері» – чергова реклама Юлії Тимошенко: «О правительственных реформах говорила и Юлия Тимошенко По ее мнению, тарифы на газ и тепло для украинцев завышены в два раза. Об этом лидер "Батькивщины" заявила после встречи с главой Нацкомиссии по регулированию в сфере энергетики и коммунальных услуг. Тысячу кубов газа должны стоить три с половиной, а не 7 тысяч гривен, уверена Тимошенко». Ідентична інформація вийшла і на ICTV.

Традиційно в ефірі «України» – сюжет про благодійника Ріната Ахметова.

29 квітня, середа

Печерський райсуд Києва заарештував майже 500 мільйонів кубів природного газу, який належить холдингу Ostchem, частини Group DF Дмитра Фірташа. Телеканали подали про це інформацію або коротко, або взагалі змовчали ( серед останніх СТБ, ICTV і «Украіна»).  «ТСН» обвинуватив опозиціонерів, не надавши їм слова: «Близьких до колишнього президента Януковича олігархів Дмитра Фірташа, він наразі перебуває під домашнім арештом у Відні та Сергія Льовочкіна, нині депутата від "Опозиційного блоку", прем’єр-міністр назвав, цитую: "Вампірами, які протягом десятиліття сиділи на НАК "Нафтогазі"". Їхні борги перед "Нафтогазом" Яценюк пропонує повертати, зокрема, і за рахунок того майна, яке належить їм в Україні».

 «Україна» продовжує рекламувати опозиціонерів і критикувати владу: «В правительстве задумали новую Пенсионную реформу. Предлагают украинцам откладывать деньги себе на старость на личные счета», «Если не вывести ситуацию из крутого экономического пике, то ни о какой сегодня накопительной системе пенсионного фонда быть речи не может, обурюється Наталія Королевська Это обязательное условие. Солидарная система пенсионного фонда - это аксиома, то есть это не нужно никому доказывать». Позиції уряду та незалежних експертів немає.

Тим самим займається і «Інтер»:

«Детально проанализировать законопроекты по пенсионной реформе призывают в "Оппозиционном блоке" Они поддерживают проведение реформ, но побаиваются, что вместо улучшений пенсионеров ждет еще большее разочарование. Как, например, два года назад, когда увеличили пенсионный возраст».

«Правительство, наконец, решило, что украинских туристов, переживших землетрясение в Непале нужно спасать […] Еще один наш земляк Евгений Жданов, который уже находится в Катманду, сегодня утром на своей фейсбук-страничке написал гневный пост. Помощи никакой, правительство кормит их завтраками и пиарится. И возмущается: куда же пойдут выделенные Кабмином 7,5 миллионов гривен, если люди спасают себя сами». Пояснення Кабміну, звісно, відсутнє.

Піарять «Подробности» і свого стабільного коментатора Борислава Березу: «Не удалось журналистам посмотреть, как работает парламентская группа, которая расследует заявления Гордиенко о хищениях в Кабмине Помните, экс-глава Госфининспекции заявлял о нарушениях более чем на семь с половиной миллиардов гривен. Так вот проверять эти обвинения депутаты решили за закрытыми дверями». «Ни заместителя генпрокурора, ни генпрокурор не явились,  обурюється нардеп Борислав Береза. Более того, на вопросы, которые возникают, ответить могут только они. Однако, ответов нет, и у меня возникает ощущение, что есть провластные силы, заинтересованные в том, чтоб были результаты от работы нашей комиссии». Що за провладні сили, народний обранець не уточнив. Та й іншої позиції в матеріалі немає.

ICTV кинувся захищати мережу «АТБ»: «Понад 7 мільярдів гривень збитків зазнала мережа магазинів "АТБ" через захоплення терористами супермаркетів на окупованих територіях. Але замість підтримки держави підприємці потерпають від нападок деяких депутатів, які закликають взагалі націоналізувати мережу. Відповідний законопроект зареєстрували у Верховній Раді минулого тижня. В "АТБ" сподіваються, що в народних обранців вистачить здорового глузду не діяти методами попередньої влади і не робити кроків, яких точно не зрозуміє Європа». Замість авторів законопроекту – думка нардепа Борислава Берези: «Инвестор очень боится любых изменений на рынке. Если есть какие-либо предпосылки к тому, что деньги не вернутся, он вкладывать деньги не будет. Более того, если существует преступление, то с этим преступлением должны разбираться правоохранительные органы. А национализация? Мне кажется, что от этой истории попахивает каким-то фарсом». Думки експертів також не представлено.

«События» продовжують штампувати матеріали про «рятівника» Донбасу Ріната Ахметова. В цей день в ефір вийшов один.

30 квітня, четвер

Суд над Фірташем

У Відні суд вирішував справу щодо можливої екстрадиції українського олігарха Дмитра Фірташа  у США. Цікаво, що частина телеканалів проігнорувала таку резонансну подію.

Перший національний розповів про суд дуже поверхово:  «Олігарх у суді заявив, що вважав Кличка альтернативою Януковичу на президентських виборах 15-го року, підтримував його ще з 2012 року. Як стало відомо, свідками у справі про екстрадицію Дмитра Фірташа також стануть екс-глава адміністрації Януковича Сергій Льовочкін, перший президент України Леонід Кравчук, а також Інна Богословська та Юрій Бойко. Їхні прізвища повідомив "Інтерфакс" з посиланням на суддю, який веде справу, Крістофа Пауера. Рішення щодо екстрадиції ще не ухвалили». Аналогічно зробив 5 канал. СТБ розповів трішки більше, однак не зачепив самих відповідей Фірташа в суді.

Найповніше судовий процес над олігархом висвітлив «1+1». Однак спершу другий день поспіль згадав про заарештовані півмільярда кубометрів газу компанії «Остхім», яка належить Дмитру Фірташу та Сергію Льовочкіну.  Далі слово дали кореспондентці Наталці Фібріг, яка з Відня розповіла про резонансні заяви олігарха: «Суддя запитав, чи мав Дмитро Фірташ вплив на Віктора Януковича? І на це питання Леонід Кравчук відповів ствердно. Сергія Льовочкіна розпитували більше як колишнього главу Адміністрації президента Віктора Януковича. І суддя багато цікавився зустрічами Віктора Януковича з представниками американського уряду і американського дипкорпусу», «Фірташ розказав, що ще з 2012 року фінансував, допомагав фінансувати партію "УДАР", також підтримував Віталія Кличка і під час Майдану. Дмитро Фірташ також розповів і про конфіденційну зустріч, яка відбулася у Відні навесні минулого року, де були присутніми Дмитро Фірташ, Віталій Кличко та майбутній Президент України Петро Порошенко. За словами Фірташа, говорили про те, як не допустити до влади Юлію Тимошенко. Також, що ця зустріч відбулася, підтвердив буквально щойно і Сергій Льовочкін». Зрозуміло, що відповісти на такі заяви озвучені політики не могли, оскільки Наталка передавала інформацію в прямому ефірі.

Натомість опозиційні телеканали кинулись доводити, що справа проти Фірташа  політична.

«Інтер», який належить Фірташу, майже не говорить про звинувачення й докази. Натомість наголошує на важливій ролі бізнесмена в Україні: «Крупный бизнесмен говорит о том, что серьезно влияет на политико-экономическую жизнь в Украине, занимался поставками газа, химическая промышленность, добыча титана, возглавляет общественную деятельность в федерации работодателей  это до пяти миллионов рабочих мест для украинцев. Таким образом, по мнению защиты бизнесмена, судебное разбирательство против него может быть выгодно тем или иным политическим силам не только внутри страны. Конечная цель  лишить Дмитрия Фирташа влияния на процессы в Украине, влиять на ситуацию, как в Украине, так и на европейском континенте в интересах Вашингтона. Дмитрий Фирташ лично объясняет судье эту ситуацию тем, что США активизировались именно тогда, когда он мог наиболее активно участвовать в нормализации политической жизни в Украине. На процессе также присутствуют ряд народных депутатов Украины. По их словам, они прибыли в зал суда, чтобы поддержать влиятельного бизнесмена».

Далі захищають олігарха в ефірі опозиціонери Вадим Рабинович та Юлія Льовочкіна: «Для меня нет никакого сомнения, что это  политическое решение. Я думаю, что здесь замешаны геополитические интересы».

Розповівши про, начебто, ключове значення олігарха для української політики, кореспондент «Інтера» стає адвокатом обвинуваченого: «Американцы, похоже, не располагают убедительными данными о прямом или косвенном участии украинского бизнесмена в скандальном вопросе разработки титановых руд в индийском штате Андра Парадеш. О том, что нет оригиналов протоколов допросов свидетелей индийского скандала, заявил сам судья». Наприкінці журналіст згадує про українських свідків у справі: Віталія Кличка, Леоніда Кравчука, Юрія Бойка та Сергія Львочкіна. Однак змісту їхніх показань автор сюжету не озвучив, але  сказав, що вони виступили захисниками Фірташа.

«Україна» гне ту саму лінію, однак не так настирливо: «Коли у нас бізнесмени високі заявляють, що вони давали хабарі, це вони говорять в прямому ефірі, по них ФБР не починає розслідування. А по іншому починає. Ви не бачите тут вибірковості?»  обурився опозиціонер Михайло Папієв. Про покази свідків у суді канал теж змовчав.

А ICTV взагалі вирішив, що справа проти одного з найбільших олігархів України не варта уваги. Однак присвятив цілий сюжет тому, як Леонід Кучма саджає троянди: «Лише всіляко підтримує освічену молодь і талановитих юних українців другий президент держави Леонід Кучма Майже травневий суботник влаштував він сьогодні у меморіальному будинку музею Тараса Шевченка разом зі своїми вихованцями».

Цього дня також відбулося друге засідання робочої групи в парламенті, яка вивчає факти корупції в Кабміні. «Подробности» впевнено переконують: «Слова экс-главы Госфининспекции Николая Гордиенко о том, что в правительстве разворовали более семи миллиардов гривен – подтверждаются». Однак це не так. Жоден із членів комісії чи правоохоронних органів ще не висунув обвинувачень уряду. Вичерпні коментарі з цього приводу подало в ефірі «hromadske.tv»: 7,6 млрд стосуються загального періоду, включаючи уряд Азарова. Нинішнього Кабміну стосується 685 млн грн. фінансових порушень. Однак «Інтер» маніпулює словами голови комісії Осуховського. Він сказав: «Загальна сума на сьогоднішній день, яку ми розглянули, становить 780 мільйонів гривень. А за два дні це є 3,2 мільярди гривень. Звичайно, що справи находяться в судах. Є кримінальні провадження. Ті факти, які я вам навів, це січень-вересень 2014 року. Тобто в основному на період діяльності уряду Яценюка». Про які факти мова – кореспондент не повідомив. Натомість глядач сприйняв попередні речення про 3,2 мільярди як злочини уряду Яценюка. Якому слова не дали. Інші телеканали засідання проігнорували.

Журналісти «Інтера» порушують також  принцип балансу думок  й у сюжеті про компанію «Інтергал-Буд». Розповівши про нібито порушення компанії, кореспондент стверджує: «Компанию "Интергал-Буд" связывают с бывшим нардепом Владимиром Зубиком. Договорившись со священнослужителями, Зубик строит на церковной земле квартиры. Потом – продает». Однак позиції самого екс-нардепа в сюжеті немає.

Знову в «Подробностях»  чергова реклама «Батьківщини»: «Ослабить газовую удавку для населения. Топливо для украинцев должно стоить в 1,5 раза дешевле. Такой вывод сделали депутаты от «Батькивщины». После заседания парламентской рабочей группы по тарифам ЖКХ».

А на «Україні»  один хвалебний матеріал про гуманітарку від Ріната Ахметова.

1 травня, п’ятниця

Суд над Фірташем завершився перемогою останнього. Однак центральні телеканали протрактували таке рішення віденського суду по-різному:

«ТСН» наголосила: «Австрійська прокуратура оскаржить рішення Віденського суду, який напередодні відмовив Сполученим Штатам Америки в екстрадиції Дмитра Фірташа». Перший національний подав коротке нейтральне повідомлення, СТБ – теж суху інформацію, однак з радісним коментарем самого підсудного.

А ось «Подробности» відверто святкували перемогу: «Сегодняшнее решение и то, что сказал судья, закрывая заседание, дает большие основания для оптимизма и более того, я бы сказал, уверенности в том, что в том случае, если апелляция будет подана, она будет выиграна Фирташем. Политическая подоплека. Такою видел бизнесмен Дмитрий Фирташ причину просьбы американского правительства об экстрадиции в США».

Не стримував радості й сам олігарх: «Я искренне верил в то, что австрийское правосудие будет нормально с первой минуты. При том всем, что были разные ситуации, были сложные, и судья вел себя достаточно сложно на протяжении этого года, много требований было ко мне. И параллельно даже сейчас этот суд. Но, тем не менее, было видно, что он очень хорошо разобрал ситуацию».

Не забув «Інтер» і про політичну складову наголосити: «То, что мы видим, это не просто политический заказ, это вообще какая-то пошагово политическая расправа»,  резюмував опозиціонер Вадим Рабинович.

Кореспондент каналу підхоплює цю тезу й розхвалює олігарха: «Он видный бизнесмен и общественный деятель в Украине. Дело против него использовалось для усиления проамериканских политиков в Киеве. Адвокаты украинского бизнесмена отмечают, что официальный Вашингтон это, конечно, огромная мировая сила, но в австрийском суде это не играет никакой роли. Здесь судят непредвзято».

ICTV теж розповів про суд над Фірташем дуже лагідно: «Сам Дмитро Фірташ рішенням задоволений. Він підтвердив, що підтримував Януковича, оскільки хотів, аби Україна вступила до ЄС і при цьому не зіпсувала відносини з Росією. Коли зрозумів, що Янукович не здійснюватиме жодних реформ, почав сприяти лідеру "УДАРу" Віталію Кличку. Переконує: був прихильником Революції гідності та одного з тодішніх її лідерів, Петра Порошенка».

А ось «Україна», на диво, не сказала про результати суду взагалі. Але не забула про традиційний сюжет-похвалу про Ріната Ахметова.

2 травня, субота

Україна поминає загиблих в Одесі минулого року. Джинси й маніпуляцій цього дня майже не було. Лише нардепи-опозиціонери вирішили пропіаритись на трагедії одеситів. «Інтер»: «Эксперты говорят: если бы 2 мая, как раз после первых столкновений в центре города, правоохранители перекрыли кварталы, прилегающие к Дому профсоюзов, этой трагедии удалось бы избежать. На эти и другие вопросы по-прежнему нет ответов. Поэтому народные депутаты от Одессы просят возобновить в Верховной Раде работу временной следственной комиссии». І далі в ефір додали коментар опозиціонера Миколи Скорика: «Для того чтобы это не повторилось, должно быть проведено справедливое расследование. И мне кажется, что Верховная Рада для этого может сделать свой вклад. И меня очень удивляет, что депутаты из коалиции этого по каким-то причинам не хотят». Ідентичний матеріал вийшов і на «Україні».

І знову в ефірі «Событий»  хвалебний сюжет про благодійність Ріната Ахметова.

ВИСНОВКИ

Цей тиждень був настільки багатим на важливі для України події: пожежі в Чорнобилі, евакуація українців після землетрусу в Непалі, підготовка до травневих свят, щоби уникнути провокацій, що телеканали відволіклися від засилля політичної реклами і «чорнухи»: впродовж тижня ми нарахували 43 матеріали з ознаками замовності, що на 15 менше, ніж попереднього. Однак побільшало маніпуляцій у матеріалах на політичні теми. Важливу для аудиторії інформацію замовчували здебільшого опозиційні телеканали, а канали групи Пінчука намагались або стояти осторонь конфліктів, або висвітлювали їх поверхово. Лідерами по кількості матеріалів з ознаками замовлення залишаються «Інтер» (17 джинсових сюжетів) та «Україна» (16). За ними «1+1» та ICTV– по  5 матеріалів, які містили ознаки замовності.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Скрін-шот fakty.ictv.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
10405
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду