Спільнота
Рабинович і Береза – оборонці «Інтера»

Рабинович і Береза – оборонці «Інтера»

25 Січня 2015
5876

Рабинович і Береза – оборонці «Інтера»

5876
Свята скінчились – джинса й олігархічні війни повертаються до новин. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Україна», 5-й та Перший національний 12-17 січня 2015 року.
Рабинович і Береза – оборонці «Інтера»
Рабинович і Береза – оборонці «Інтера»

Період різдвяних подарунків для телеглядачів завершився: у теленовини повертається джинса, маніпуляції та бізнес-війни. На «Інтері» та «Україні» знов побільшало незбалансованої критики на адресу влади, а «1+1» завзятіше захищає бізнес-інтереси свого власника Ігоря Коломойського.

12 січня, понеділок

Головні теми дня – масове отруєння водою у київських Бортничах, чергове посилення протистояння на Донбасі.

12 січня відбулося перше засідання Верховної Ради у 2015 році. Говорячи про нього, «Інтер» «ущипнув» Олександра Турчинова: зазначивши, що «начать предстоящую пленарную неделю предлагают с лишения мандатов нардепов-совместителей», дав коментар народного депутата від «Опозиційного блоку» Юрія Бойка: «Зокрема – це Олександр Валентинович Турчинов, який 15 грудня був призначений Секретарем РНБО». Змоги прокоментувати факт власного сумісництва Турчинову не дали.

«Україна», побіжно оглянувши перше засідання, зробила найбільший наголос на «Опозиційному блоку»: «На защите малообеспеченных – настаивают в "Оппозиционном блоке". Отмечают: на этой неделе большинство не будет рассматривать ни один экономический законопроект». І також навела синхрон Бойка: «Левова частина цих законів має політичне значення для правлячої коаліції, а саме головне, що жоден з них не відповідає на просте питання, яке задають наші люди, як прожити пенсіонеру на 1500 гривень в умовах зростання цін і комунальних тарифів, або лікарю на середню зарплату 2700 гривень».

5 канал зосередився на скандальній заяві лідерки «Батьківщини»:  «Юлія Тимошенко заявила, що бюджет 2015-го приховано фальсифікували. Мовляв, опублікований текст не відповідає тій версії, за яку голосували. Тимошенко каже, що помітила зміни там, де йдеться про децентралізацію, і в деяких нормах податкових законів. Урядовці всі звинувачення відкинули. А голова Верховної Ради заявив, що недосконалий бюджет потребує змін». СТБ та «1+1» взагалі не приділили уваги цій темі, а ICTV з Першим національним висвітлили засідання нейтрально.

Цікавішою темою для «плюсів» виявився захист інтересів Ігоря Коломойського на ринку авіаперевезень. У цьому випуску це похвала на адресу «Міжнародних авіаліній України». «Зараз мені кажуть, що авіакомпанія МАУ – це зло, - каже міністр інфраструктури Андрій Пивоварський. - Це абсолютно не так. Є неврегульовані відносини співпраці аеропорта «Бориспіль» та компанії МАУ. Якщо їх врегулювати, як це є у всьому світі».

«Інтер» виступив із доволі промовистою критикою ще не створеного Антикорупційного бюро, використавши синхрони політкоментаторів Сергія Тарана («Без судової реформи і без реформи прокуратури системної будь-яка антикорупційна діяльність буде не мати сенсу») та Валентина Гладких («В Україні достатньо органів, які уповноважені боротися проти злочинності і корупції. І якщо ці органи не спроможні ефективно виконувати свої повноваження, то у мене є достатньо підстав сумніватися в тому, що новостворених орган буде більш ефективний, ніж ті, що вже існують»). Експерта, який був би «за» створення Антикорупційного бюро, чи то не шукали, чи не знайшли.

«Не докрутили» новинарі «1+1» історію з покинутою фермою на Львівщині, де вмерли тварини. У сюжеті є твердження: «Виявляється, свою ферму власник покинув ще влітку. Про це знала і місцева влада і правоохоронці. Однак жодних кроків, щоб врятувати тварин, не робили. Кримінальне провадження відкрили тільки після втручання активістів».Однак у матеріалі немає позиції ні місцевої влади, ні правоохоронців.

А у «Событиях» каналу «Україна» не обійшлося без виявів удячності Ринатові Ахметову: «Несмотря на сегодняшние обстрелы, практически все пункты выдачи помощи Рината Ахметова в Донецке не прекращали свою работу».

13 січня, вівторок

Головні теми дня – трагедія на блокпосту під Волновахою, посилення обстрілів у донецькому аеропорту, підтримка Верховною Радою України Надії Савченко.

У матеріалі «Інтера» про засідання Верховної Ради порушені майже всі стандарти інформаційної журналістики. По-перше, надмір синхронів представників «Опозиційного блоку». Зокрема, виступає Юрій Бойко, один з лідерів «Опозиційного блоку»: «Переважна більшість громадян нашої країни виступає за те, щоб Донбас зберігся в складі України. Тому парламент повинен відповісти на цей заклик, і парламент повинен створити таку законодавчу базу, яка і тактично, і стратегічно поверне частину Донбасу до складу України. Тому наша партія пропонує і ініціює створення окремого комітету по Донбасу»; і його колега Олександр Вілкул: «Прошу во втором чтении, когда будет рассматриваться и законопроект по ГАСКам в том числе, не вводить никаких новых систем выдачи документов на объекты первого, второго, третьего уровня. Пусть будет тот же декларативный принцип, это полностью соответствует Европе. Нельзя под европейскими лозунгами создавать новые коррупционные кормушки».

Далі – агресивний випад у бік Ігоря Коломойського: «По сути, этот законопроект (йдеться про законопроект Ляшка щодо зниження кворуму на прийняття рішень в компаніях, де держава володіє більш, ніж 50% акцій, - ТК) касается одного предприятия в части госактивов - "Укрнафты", где 50% плюс одна акция принадлежит государству, 42 % - группе "Приват". Без которых до сегодняшнего дня нельзя было принять ни одного решения из-за нехватки кворума»; «Автор законопроекта, Ляшко, уже поделился СМС-ками от днепропетровского губернатора и предложением от него – договориться». Звісно ж, позиції ні самого Коломойського, ні групи «Приват» немає. А наприкінці матеріалу зачепили ще й «Народний фронт»: «Примечательно, что законопроект коалиция поддержала не однозначно, "за" только 230 депутатов. Против выступил практически всем составом "Народный фронт"». Пояснити свою позицію прем’єрській партії не дали.

«1+1» узагалі не повідомив про неприємний для його власника Ігоря Коломойського закон; промовчав про нього і Перший національний. СТБ і ICTV висвітлили цю історію збалансовано.

«Плюси» другий день поспіль вихваляють компанію свого власника Ігоря Коломойського «Міжнародні авіалінії України»: «Іще одна європейська практика – співпраця з так званими якірними перевізниками - це компанії, що приносять аеропорту понад 50% прибутку. Для "Борисполя" такою є компанія "МАУ". В міністерстві обіцяють, це теж врахують». Складається враження, що ці матеріали, які не мають ані суспільної ваги, ані зрозумілого інформаційного приводу, є «артпідготовкою» для певних політично-бізнесових рішень, про які аудиторію не повідомляють.

Іще одна скандальна історія цього дня – відмова заступника міністра Дмитра Ісаєнка від статусу учасника антитерористичної операції, яку з нього буквально вибили народні депутати у Верховній Раді. «1+1» використав цю історію як привід, аби згадати про дружківського прокурора – в минулому героя розслідувань «ТСН»: «Ось прокурор Дружківки Дмитро Сазоненко, так би мовити воює на сході. У командира претензій до Дмитра Сазоненка немає. Спортзал, масажі, вечері в ресторанах у прокурора все за графіком». Позиції  прокурора в матеріалі немає.

ICTV порушує баланс думок у матеріалі про заступника генпрокурора: «Довести незаконність звільнення з посади першого заступника Генпрокурора намагається Микола Голомша. Суд за його позовом засідав уже втретє, але сюди знову не з’явився жоден представник відповідача – Генпрокуратури». Далі «Факти» наводять аргумент на користь посадовця: «колишній заступник Генпрокурора твердить: він не лише не сприяввладі Януковича, а й протидіяв режиму». І додають коментарі на захист Голомші його захисника та голови Координаційної ради Майдану Андрія Хоми. Позиції прокуратури немає.

У «Событиях» каналу «Україна» - традиційний матеріал про доброчинність Ахметова: «Гуманитарный рейс Рината Ахметова сегодня удачно прошел проверку очередной колонны тринадцатого рейса, но так и не выехал в Донецк».

14 січня, середа

Головна тема дня – трагедія у Волновасі та її наслідки.

І знов «Інтер» маніпулює в матеріалі про засідання Верховної Ради. Поруч у матеріалі поставлені синхрони міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина та одного з лідерів «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула:

Володимир Демчишин: «Пропонуємо сформувати кримінальну відповідальність за розкрадання газу. Ми ідентифікуємо розкрадання газу на всіх етапах. На етапі добування, на етапі підготовки до транспортування, транспортування розподілу, а також споживання кінцеве споживачами».

Олександр Вілкул: «Предприятия теплокомунэнерго, более маленькие котельные, которые работают в школах, больницах, детских садиках начинают отопительный сезон, не имея так называемых лимитов, то есть квот от "Нафтогаза" на поставку газа. И принятие закона в таком виде, когда за это будут в тюрьму сажать главврача, директора школы, который дал тепло больным или детям точно неприемлемо».

Аналогічний синхрон Вілкула дала й «Україна». Маніпулятивне протиставлення та приклади з хворими дітьми грають на руку «Опозиційному блокові». До того ж, у матеріалі немає жодного тлумачення змісту запропонованого законопроекту, тож глядачі не розуміють, про що йдеться.

«Інтер» також знову лобіює законопроект про зниження кворуму на прийняття рішень компаніями до 50% акцій +1 (у разі, якщо держава володіє контрольним пакетом 50%), яке допоможе державі керувати такими компаніями без домовленостей із великим бізнесом. Щоб ні в кого з глядачів не залишилося сумнівів, пояснюють – законопроект дошкулить Коломойському: «Речь о группе "Приват" - она официально контролирует 42% компании («Укрнафта», - ТК). Речь идет о сотнях миллионов долларов, которые теряло государство, лишенное возможности созывать сборы акционеров. Но, чтобы вернуть контроль, в текст нужно внести правку. Иначе ждать придется целый год. Так как сейчас половиной акций государство владеет через "Нефтегаз"». Окрім одвічного ворога «Інтера» - Коломойського – зачіпають і «Народний фронт»: «Главный вопрос - почему за столь важный для страны закон отказалась голосовать почти вся депутатская фракция "Народный фронт"? Из 82 нардепов "за" проголосовали лишь 13. Оправдываются - хотели голосовать за другой, схожий, законопроект». Щоправда, слово одному представникові «Народного фронту» - Сергієві Пашинському - таки дали. А «добили» «Народний фронт» коментарем політкоментаторів Дмитра Марунича («Фракция "Народный фронт" была ангажирована. Вплоть дошло до того, что отдельные депутаты, включая Иванчука, Пашинского, просто вынули карточки перед фактом голосования. Иванчук, глава профильного комитета, блокировал этот законопроект на всех стадиях - это абсурд») і Юрія Корольчука («Фракція «Народного фронту» - більшість цієї фракції не проголосували за цей закон, що дало підстави лишень зайвий раз переконатися у тому, що дійсно зв'язок між фракцією і групою «Приват» існує»). Зауважмо, що «Інтер» у новому році почав частіше залучати замість політкоментаторів, які набили оскому глядачам, нові обличчя – але зміст їхніх коментарів незмінно перегукується з меседжем або підтекстом сюжету. В цьому випадку – звинуваченнями на адресу «Народного фронту» й групи «Приват».

На «1+1» тим часом відверта реклама «Приватбанку»: «Планшет замість підручника, лазер замість крейди. Навчатися за сучасними технологіями відтепер мають можливість учні одразу двох черкаських шкіл. Обидва заклади перемогли у всеукраїнському конкурсі "Клас майбутнього" в якому брала участь 221 школа України. За умовами конкурсу, перемагає та школа, учням якої відкрили найбільшу кількість спеціальних карток під назвою Картка Юніора». Далі іде пряма реклама компанії: «"Карточка Юниора" является незаменимым помощником каждому школьнику, который ею пользуется, - каже директор регіонального управління «Приватбанку» Віктор Шуршин. - Потому что с помощью этой карточки он сможет, там расплатится за школьные обеды и не только за школьные обеды, а также расплатится в любой торговой сервисной сети. Помимо этого, родители получают возможность контролировать трату своего ребенка. Каждый родитель получит смс-сообщение на свой мобильный телефон, то, что ребенок его покушал в школе или в каком-либо магазине он купил тот или иной товар». Вкотре вже доводиться нагадувати колегам із «1+1», що реклама в новинах заборонена Законом України «Про рекламу».

А до реверансів на адресу Ріната Ахметова цього дня долучився «Інтер». «Послев ведения пропускного режима доставлять продукты на оккупированные территории стало намного сложнее. Несмотря на задержку с оформлением в Днепропетровске, в зону конфликта все же отправились 130 грузовых машин с продуктовыми наборами и детским питанием», - йдеться в повідомленні «Подробностей», де також використаний коментар координаторки гуманітарного штабу Ахметова Римми Філь. Аналогічний матеріал вийшов у новинах каналу «Україна».

15 січня, четвер

Головні теми дня – активізація бойових дій на Донбасі, обговорення мобілізації у Верховній Раді.

У четвер у Верховній Раді дебатували про мобілізацію. «1+1», розповідаючи про це, досить безпардонно «підколов» «Опозиційний блок»: «Спецслужби Росії намагатимуться мобілізацію зірвати, каже Турчинов, у тому числі і їхні агенти, що сидять тут, у парламенті. Ті, на кого натякає секретар РНБО, реагують зразу ж популізмом». Щоб ніхто не сумнівався, кого мали на увазі, далі в матеріалі синхрон лідера «Опозиційного блоку» Юрія Бойка: «В мене до вас питання. Скажіть, будь-ласка, вистачить у вас політичної волі об’явити мобілізацію Верховної Ради України в повному обсязі і замінити війська нашим депутатським корпусом?». У саркастичному ключі завершують: «Зрештою, мобілізацію підтримали всі, за винятком «Опозиційного блоку» та групи «Воля народу», яку також складають перефарбовані регіонали». Таке рубання правди-матки, втім, є порушенням стандартів достовірності й відокремлення фактів від коментарів.

Натомість, сюжет «Інтера» перенасичений прямою мовою представників «Опозиційного блоку»: сестри інвестора телеканалу Юлії Льовочкіної, Олександра Вілкула, Юрія Бойка. Уже традиційно наголошують на протиставленні «Народного фронту» та «Блоку Петра Порошенка»: «Рік шайка Яценюка грабувала країну, тепер вони за кілька місяців приватизують третину цієї країни, - каже нардеп від БПП Сергій Каплін. - Через якийсь черговий кіпрський чи офшор іншої країни буде контролюватися ціла галузь економіки. Це просто неприйнятно». Каплін – доволі одіозний порошенківець, який навряд чи може представляти позицію своєї фракції; позиції інших порошенківців, як і відповіді «Народного фронту», в матеріалі немає.

Черговий матеріал у новинах «Інтера», спрямований на дискредитацію Ігоря Коломойського – звинувачення його в рейдерському захопленні Херсонського нафтопереробного заводу. «Это был единственный комплекс, который не принадлежал группе "Приват", -  адвокат власника Херсонського НПЗ Денис Серебренніков. - Учитывая, что те же самые директора предприятий, что и на Одесском заводе, те же самые суды и судьи выносят решения по херсонской перевалке, то, как мне кажется - это группа "Приват", это ее след». Замість позиції групи «Приват» у матеріалі зазначено, що там відмовились від коментарів. Звинувачують журналісти і владу, однак неконкретно, що дозволяє обійтися без балансу: «О ситуации - в правительстве знают в деталях. Но тоже молчат».

ICTV далі відстежує ситуацію навколо «Родовід-банку»: цього разу журналісти обурюються рішенням суду зняти арешт із майна Галини Шепелєвої, дружини втеклого екс-куратора банку. Про відокремлення фактів від коментарів у «Фактах», здається, й не чули: «Суддівське свавілля, яке процвітало за часів Януковича, і нині буяє», «Але виходить, що то була показуха, а насправді Христина Гладун поспіхом прийняла нове рішення, без заслуховування сторін і навіть без матеріалів справи».

Однією з резонансних тем цього дня стало попередження, винесене телеканалу «Інтер» за новорічний ефір Національною радою з питань телебачення і радіомовлення. «Україна» рішуче стала на захист конкурентів: «Национальный совет по телевидению, радиовещанию проведет внеплановую проверку. А телеканалу "Интер" Нацсовет уже вынес предупреждение. При этом напомнив, что срок действия его лицензии заканчивается 1-го июля. Руководство "Интера" сегодня заявило, что усиливает охрану телеканала из-за сообщений о возможных провокациях. Напоминает, 3 –го января офис уже был атакован. При этом виновные так и не были задержаны. Сейчас угрозы сотрудникам канала, призывы к поджогам, погромам и уничтожению имущества "Интера" не прекращаются».

А сам «Інтер» запросив до студії нардепа від «Опозиційного блоку» Вадима Рабиновича – того самого, чий коментар був використаний у вже легендарному ефірі 1 січня, коли «Подробности» начебто засуджували програмну політику каналу. «Скажите, пожалуйста, - запитала ведуча Рабиновича, - вопрос о лишении телеканала "Интер" лицензии, который инициирован был секретарем СНБО Александром Турчиновым после этого новогоднего инцидента (кстати, редакция "Подробностей" довольно быстро сформулировала свое отношение к нему), не является ли этот инцидент возможностью побороться именно с информационной составляющей канала? Потому что, как известно, в наших новостных программах можно услышать – журналисты анализируют, они критикуют – неприятную какую-то правду?». Це запитання, по-перше, виносить за дужки предмет претензій Нацради (мовляв, ми вже засудили політику «Інтера»), по-друге, дає Рабиновичу привід критикувати владу й закидати їй спроби цензури та втручання в редакційну політику новин: «Знаете, что с вами сделали? Вас подвесили. Теперь что-то не понравится в любой вашей передаче, еще одно – и все, и забрали у вас канал. У нас скоро будет "Лебединое озеро" на всех каналах и общий "одобрямс". Вот мое отношение к тому, что произошло с "Интером"». Нардепа заносить далеко – аж у виправдання законів 16 січня: «Смотрите, у нас царит произвол революции. […]Вчера три раза пели гимн, семь раз сказали "Слава Украине!". Ну, согласен, давайте дальше экономику какую-то… Но самый черный день календаря, который у нас сегодня есть – это 29 декабря, когда втемную, вслепую, не открывая бюджета, те, кто кричали, что мы за демократию, мы не дадим пройти такому бюджету, мы не позволим, - тупо в 4 часа ночи проголосовали, подняв руки. Какое они право имеют теперь говорить тем, кто голосовали 16-го? Они должны сегодня каяться сами». А головне – так і не зрозуміла компетенція Рабиновича, що дозволяє саме йому коментувати рішення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Крім того, на захист «Подробностей» своє слово каже екс-президент України Леонід Кравчук: «Відносно "Інтера", я весь час дивлюсь цей канал, і я не можу сказати, що цей канал є ворожий Україні або опозиційний. Я загалом вважаю, зовсім недоречно будувати інформаційну політику по принципу "канали наші і опозиційні"». Загалом висвітлення цієї історії на «Інтері» було прогнозовано тенденційним.

Тим часом «Україна» далі піарить Ріната Ахметова: «350 тонн продовольствия доставлено сегодня в рамках 13-го Гуманитарного рейса Рината Ахметова в Мариуполь». І другий день поспіль її повідомлення дублює «Інтер».

16 січня, п’ятниця

Головні теми дня – річниця ухвалення диктаторських законів, протистояння на Донбасі.

До висвітлення річниці ухвалення законів 16 січня новинарі різних каналів підійшли по-різному. «1+1», наприклад, використав Леоніда Кравчука, який ствердив, що «не все знав, звичайно, про масштаби корупції. Про це вже ми зараз знаємо і Межигір’я, і все інше. Цього ж ніхто не знав тоді так». Перший національний, СТБ та ICTV були доволі стримані. Натомість 5 канал жбурляв грім і блискавки на екс-регіоналів:

«Кореспондент: Колишній регіонал Остапчук тяжко згадує минулорічне 16 січня: чи то не був, чи то хворів, чи то просто потім відмовився від свого голосу.

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "Я не голосовал. Возьмите, посмотрите".

Кореспондент: : Остапчук – "за".

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "Вообще не було. Я вам кажу".

Кореспондент: А як так трапилося, що вас не було, ви кажете не голосував, а стоїть "за"?

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "После этого я написал заяву. И есть за подписью господина Зайчука, у мене є, що я не голосував за цей закон".

Кореспондент: Ви просто написали заяву на відмову, правильно?

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "Та я і до этого не голосовал. Я хворий був".

Кореспондент: Хоч і хворий, але на відео за 16 січня справно тягне руку догори.

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "Я голосовал за бюджет".

Кореспондент: Бюджет і диктаторські закони в один день.

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "Я проголосовал за бюджет. А когда голосовали за законы, я за них не голосовал. Голосовали руками. А вы видели, кто голосовал?"

Кореспондент: Ви ж кажете, що вас не було.

Віктор ОСТАПЧУК, народний депутат, група "Економічний розвиток: "Я був. Так покажите, где Остапчук голосовал"».

«Україна», а також «Інтер», у новинах якого напередодні Вадим Рабинович виправдовував закони 16 січня, про річницю навіть не згадали.

У відповідь на заяву Генерального прокурора Віталія Яреми про порушення кримінальної справи проти Наталії Королевської, яку підозрюють у фінансуванні сепаратистів на Донбасі, депутатка від «Опозиційного блоку» виправдовувалась в ефірі «Інтера» та «України»: «Сегодня Генеральная прокуратура, на основании сплетен из Стаханова, завела на меня уголовное дело. Прошел год, так и не расследованы убийства на Майдане, так и не расследована та трагедия, та страшная трагедия, которая произошла в Одессе, сегодня все в стране знают о колоссальной коррупции, сегодня с каждым днем уменьшается уровень социальной защиты людей. Поэтому лучше не сплетни на рынках собирать, а заниматься реальными делами». Для контрасту «Подробности» розповідають про те, як нардепи «Опозиційного блоку» вболівають про забезпечення вугіллям із окупованої зони звільнених міст Донбасу: «Котельные города Дебальцево вскоре могут получить необходимый уголь. Грузовики с ним уже около недели не пропускают через наши блокпосты. Об этой проблеме сегодня говорили нардепы от "Оппозиционного блока" и мер Донецка Александр Лукьянченко на встрече с руководством СБУ и Антитеррористического центра». Про те, кому належить це вугілля, на яких підставах його купують у терористів і хто отримує прибуток, глядачі так і не дізнаються.

Також «Інтер» у черговий раз намагається дискредитувати Коломойського. Цього разу його намагаються прив’язати до втікача-мільярдера Сергія Курченка: «Три года назад Курченко именно у "Лукойла" купил Одесский НПЗ. В мае стало известно о приобретении олигархом сети АЗС в Крыму, опять же у этой же российской компании. Тем не менее, в "Лукойле" тут же открестились от всех сегодняшних обвинений СБУ. И пока что нет в этих обвинениях ни слова о связях между группой "Приват" и беглым Курченко и Одесским НПЗ». Позиції «Привату» чи Коломойського в матеріалі традиційно немає.

«ТСН» знов повертається до захисту інтересів «Приватбанку», який прагне зберегти клієнтів із державних установ і підприємств: «Працівники виправних колоній скаржаться – отримувати кревні їм стало важче. Все через перехід установи на обслуговування в державні банки, мовляв, ті не мають достатньої кількості банкоматів і відділень. Натомість, прохання працівників залишити попередній банк ніхто не почув. І це попри численні запевняння Мінфіну і Антимонопольного комітету, що примусового переведення в державні банки не буде». Періодичні згадки про цю тему в новинах «1+1» супроводжують рекламну кампанію на білбордах із нагадуванням про святе право українця обирати собі банк.

ICTV другий день поспіль піднімає тему «Родовід-банку»; цього  разу нагадує про неправомірність суддівського рішення, про яке докладно йшлося напередодні.

«Інтер» запросив до студії для обговорення тиску з боку Національної ради з питань телебачення і радіомовлення ще одного свого друга й постійного героя «Подробностей» - позафракційного нардепа Борислава Березу. Під час виборчої кампанії Береза був майже щоденним героєм джинсових блоків інтерівських новин, і тепер закономірно заступається за канал. «Я так понимаю, что одна политическая сила (натяк на «Народний фронт», - ТК), которая продавливает все, что ей хочется в парламенте Украины, которая нарушает регламент, которая допустим, передала антикоррупционное бюро, которое должно быть вообще неподвластно никому – она передала его под управление фактически своему представителю, - каже депутат. - Также она хочет видимо и канал "Интер" передать своему представителю. Я так понимаю, что эта сила на сегодняшний день будет пытаться узурпировать даже ту информационную свободу, которая есть. Ведь недавно представитель этой силы, господин Пашинский прямо на согласительной раде сказал, что давайте уберем телевидение, газеты, СМИ – не надо, чтобы они освещали». Слід зазначити, що на захист «Інтера» колишній представник «Правого сектору» виступив уже 2 січня, написавши на своїй сторінці у Facebook щось на кшталт «якщо не подобається – не дивіться».

Відповісти на закиди Берези «Народний фронт» не зміг, як і на критику в наступному матеріалі. В ньому нардепи-порошенківці Сергій Лещенко і Віктор Чумак критикують Ігоря Коломойського: «… знову починається ця гра, де Іванчук відстоює інтереси Коломийського» (Лещенко), «Само собою, вони не зовсім там його підтримували, тому що він стосувався одного з найбільших друзів фракції по "Укрнафті"» (Чумак). Позиції ані «Народного фронту», ані Коломойського не наведено.

У новинах «України» - відразу два замовні матеріали про Рината Ахметова. Перший – про гуманітарну допомогу Донбасу, другий – про допомогу хворим на рак: «В Украине ежегодно регистрируют более 16 тысяч случаев заболевания раком груди. Это значит, что такой диагноз ставят каждые полчаса. От этого вида онкологического заболевания ежегодно умирают 7,5 тысяч украинок. Делятся данными специалисты проекта "Рак излечим" фонда Рината Ахметова. В зоне особого риска оказались и переселенки».

17 січня, субота

Головні новини дня – терористичні акти в Харкові, Одесі та Києві.

Попри шок від терористичних актів, що відбулись у цей день у різних містах країни, «Інтер» не забуває про цькування Ігоря Коломойського. У цьому випуску «Подробностей» «Приватбанк» звинувачено в шахрайстві і здирництві: «Звонили с официального номера «Приватбанка». Он сохранился у одной женщины у входящих звонках». Принагідно згадано інші приклади начебто крутійства «Приватбанку», а також наведено обурені коментарі клієнтів банку на Facebook. До банку журналісти по коментар не звернулись.

Повертається «Інтер» і до своєї фірмової теми рівненського бурштину. Цього разу інформаційним приводом стало побиття міліціонерів, що намагались перешкодити незаконному видобутку бурштину. «Янтарная война в разгаре, и кто знает, во что выльется это противостояние. Правительству некогда взяться и решить вопрос раз и навсегда – легализировать добычу. Да и милиционерам янтарный промысел интересен не только из соображений соблюдения законности», - йдеться в матеріалі, який не містить позиції ані міліціонерів, ані чиновників. У такому форматі й із типовими порушеннями стандартів «Інтер» висвітлює цю тему з травня 2014 року, повертаючись до неї раз на два-три тижні.

«Україна» і в суботу не забуває вихваляти доброчинність свого власника Рината Ахметова: «Более 11 тысяч школьников Макеевки получили подарки от Гуманитарного штаба Рината Ахметова. Гостинцы раздают детям Донецкой и Луганской областей с декабря. Сладости и сувениры получают около 300 тысяч до 17 лет, которые в зоне боевых действий и в городах компактного проживания переселенцев». Згадали і про ахметівську компанію «Метінвест»: «С многими предприятиями государство не рассчиталось за ноябрь и декабрь прошлого года. К примеру, предприятия группы «Метинвест» не дополучили из бюджета порядка миллиарда гривен».

Висновки

Із відновленням роботи парламенту опозиційні телеканали повертаються до агресивної критики уряду та просування своїх політичних патронів – «Опозиційного блоку». Використовують будь-які приводи для критики, від мобілізації до небажання голосувати за закон «про Укрнафту». Активнішою також стала прихована реклама бізнесу Ігоря Коломойського на «1+1». Загалом протягом тижня в новинах було зафіксовано 31 матеріал із ознаками замовності. Традиційно найбільше таких матеріалів на «Інтері» та «Україні».

Знаковою була поведінка новин телеканалу «Інтер». Попри те, що «Подробности» 1 січня відхрестились від програмної політики «фірташівської» частини каналу, попередження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення змусило канал оборонятись. За допомогою вдячних каналові за передвиборну розкрутку політиків «Інтер» зображає дії державного регулятора як замах на цензуру, не дотримуючись балансу думок.

Також показовим є поєднання зусиль «України» та «Інтера» для піару доброчинності Рината Ахметова. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Інтер, скріншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5876
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду