00:00
П'ятниця, 4 Травня 2012

Жертвою терактів стане правда?

1 042
Вибухи в Дніпропетровську продемонстрували здатність влади повністю контролювати інформаційний простір та керованість опозиції в іграх Банкової. Огляд політичних ток-шоу за 27–29 квітня 2012 року.
Жертвою терактів стане правда?

Вибухи в Дніпропетровську продемонстрували здатність влади повністю контролювати інформаційний простір та керованість опозиції в іграх Банкової. Показова екзекуція Петра Симоненка на «Інтері» і незбалансованість представлення позицій різних політичних сил на 5-му каналі свідчать про наближення виборів і посилення зовнішнього управління суспільно-політичних ток-шоу.

Майже місяць тому ми писали про те, як влада намагається скористатися кризовими ситуаціями й трагічними подіями й відволікти увагу від негативних наслідків внутрішньої та зовнішньої політики. З іншого боку, ми вказували, що опозиція демонструє неспроможність запропонувати альтернативний погляд на події і просто реагує на меседжі влади твердженнями протилежного змісту, приймаючи нав’язані правила інформаційної гри. Пошук справжніх причин кризових ситуацій і чесний аналіз їхніх наслідків нікого не цікавить.

Проте чим відрізняється ситуація навколо вибухів у Дніпропетровську від ситуації у зв’язку з трагічною загибеллю Оксани Макар у Миколаєві?

По-перше, цього разу владі вдалося позиціонуватися водночас головним джерелом та фільтром інформації про вибухи і монополізувати право розповідати про подробиці.

Зверніть увагу: навіть у Шустера, який полюбляє давати слово «голосу народу» з місця подій, цього разу обмежилися посиланням на анонімних очевидців. Тоді як головними спікерами виступили заступники міністра внутрішніх справ (Василь Фаринник у Кисельова, Віктор Ратушняк у Шустера, заступник голови СБУ Володимир Рокитський в обох конкуруючих ток-шоу).

Таким чином, у глядачів не було можливості перевірити слова офіційних осіб. ЗМІ повністю солідаризувалися з позицією влади і не намагалися піддати сумніву те, що кажуть її представники, не намагалися знайти неофіційні точки зору чи коментарі незалежних експертів.

По-друге, влада випередила опозицію у поширенні політичних інтерпретацій цих вибухів. Лідерам опозиційних сил залишалося тільки цитувати слова прем’єр-міністра Миколи Азарова про те, що вибухи вигідні тим, хто прагне підірвати головні здобутки влади – «стабільність і добробут». На цьому тлі спроби подати вибухи як «провокацію влади» виглядали слабкою маніпуляцією у відповідь: одне «безпідставне твердження» проти іншого.

Ба більше, в таких ситуаціях, як відомо, велику роль відіграє ефект первинності, коли перше повідомлення про подію впливає на аудиторію значно сильніше за подальші. Навіть спростовуючи слова Азарова, опозиція мимоволі сприяє їх більшому поширенню й тиражуванню вже іншими спікерами Банкової.

По-третє, владі вдалося втягнути опозицію в політичні розбірки, «собачі бої» на ток-шоу, посилені навмисним, як на нашу думку, запрошенням епатажних політиків (колишній бютівець Олег Ляшко чудово впорався зі своєю роллю скандаліста-опозиціонера у Шустера). На цьому тлі представники буцімто держави – вищі посадові особи СБУ і МВС (а насправді такі ж політичні ставленики команди Януковича, як і спікери від Партії регіонів) позиціонувалися «над політикою».

Епізод 1. Репортаж із «очевидцями» з місця подій. «Шустер live», Перший національний, 27.04.2012

«Савік Шустер, ведучий: Сергей Карпий в Днепропетровске. Расскажите, какая атмосфера и что вы знаете.

Сергій Карпій, журналіст: "Добрый вечер, студия. Хочу сказать, что после первого взрыва на остановке, который случился в полдень, в центре Днепропетровска было крайне ограничено передвижение. Для того, чтобы проехать через город, водителям по полчаса приходилось ждать. Как объяснил главный милиционер области, эта мера была вынужденная, так как оперативники проводили следственные действия. На данный момент, насколько нам известно, они до сих пор проводятся. На улицах города ввели усиленный режим работы правоохранительные органы, в частности милиция, бригады "скорой" помощи, а также внутренние войска. Мы видели, как они проверяли подозрительных лиц, проверяли их пакеты, сумки, рюкзаки. У некоторых молодых людей даже спрашивали удостоверение личности. По всему Днепропетровску мы видели перекинутые урны. Их проверяла милиция. Содержимое собирала в пакеты, маркировала, для того чтобы окончательно убедится нет ли в них еще одной бомбы. Места взрывов оцеплены. Могу сказать за место первого взрыва, о том, что там сегодня оперативники исследовали части разорванной урны. По словам очевидцев, которые нам рассказали о том, что когда случился взрыв на трамвайной обстановке, над ней образовалась дымовая завеса, по всему радиусу были разбросаны люди оглушенные. Им на помощь пришли работники ресторанов и бригады "скорой" помощи. Отмечу, что на улицах Днепропетровска немноголюдно, несмотря на то, что сегодня пятница и впереди выходные. С теми людьми, с которыми мы общались, они говорят, что не боятся ходить по улицам города и уверяют, что паники в городе нет. Хочу также отметить, что одни люди, которых мы опрашивали, говорят, что отчетливо слышали не 4, а 5 взрывов. Тем не менее, как только что нам заявила глава облздрава, из-за них пострадали 30 человек. 22 из них находятся в больнице. Из них 9 несовершеннолетние. И те люди, которые находятся в крайне тяжелом состоянии, их жизни на данный момент ничего не угрожает. Хочу также добавить, что главный милиционер области обратился к жителям региона, к тем людям, которые, возможно, видели, как террористы закладывали бомбу, сообщать какую-либо информацию на телефон горячей линии. Как вы только что слышали, о версиях и о подозреваемых следствие пока предпочитает молчать. А что касается того, что миновала ли угроза того, что взрывы могут повториться, насколько нам известно, их пока еще нет"».

Епізод 2. Влада над сутичкою. «Велика політика», «Інтер», 27.04.2012

«Євгеній Кисельов, ведучий: Я понимаю. И все же, вот уже некоторые "горячие головы", скажем так, из числа сторонников оппозиции поспешили объявить случившееся чуть ли не повторением истории с поджогом Рейхстага, ни больше, ни меньше. Мол, власть готовится к введению чрезвычайного положения, отмене выборов, запрету политических партий и так далее. Наверное, исходя из такой же логики, наиболее рьяные защитники власти могут и оппозицию обвинить в том, что она пытается устроить провокацию и возложить ответственность на власть, скомпрометировать ее и так далее. Все же политическая версия имеет право на существование?

Володимир Рокитський, перший заступник голови СБУ: "На сегодняшний день мне очень сложно ответить на этот вопрос. Я все-таки думаю, что нет политической версии, потому что человеческие жизни и те увечья, которые получили люди, они не стоят никакого политического решения. Мне этот вопрос задавали в зале Верховного Совета, когда я докладывал о случившемся. Я ответил, что я сомневаюсь в том, что какая-то политическая сила может принять участие в таких действиях, потому что есть на свете бог, который такие вещи не прощает. Ну а второе, что я хотел бы сказать – это я просил политиков немножко поумерить пыл, не нагонять страсти. Потому что народ и так ощутил определенную беду, которая случилась, и пользоваться этим состоянием людей, я думаю, в настоящей ситуации не стоит. В настоящей ситуации необходимо спокойно разобраться во всем случившемся. И Служба безопасности сегодня вместе с милицией и Генеральной прокуратурой – меня попросили это сказать, и я говорю это – будет заниматься круглые сутки сегодня, завтра, послезавтра необходимой работой для того, чтоб выявить людей, причастных к этому преступлению. Мы не остановим свои оперативно-следственные действия ни на одну секунду".

Євгеній Кисельов: Владимир Георгиевич, скажите, вот Минюст уже заявил, что пока оснований для введения чрезвычайного положения нет. Вот это "пока" меня немножечко тревожит. Что, может появиться основание для введения ЧП?

Володимир Рокитський: "Я ответил проще на заседании Верховного Совета, что я считаю, что никаких оснований для введения чрезвычайного положения нет. И это опять же был вопрос политиков"».

Епізод 3. Влада над сутичкою і втягування опозиції в протистояння + епатаж Ляшка. «Шустер live», Перший національний, 27.04.2012

«Савік Шустер, ведучий: Господин заместитель министра, никто не взял на себя ответственность. Мы знаем, что в классическом терроризме берут на себя ответственность. Когда не берут на себя ответственность – это стратегия хаоса. Где мы находимся?

Володимир Рокитський, перший заступник голови СБУ: "Дійсно, кваліфікація статті 258 "Тероризм", характерною особливістю її те, що на себе бере хтось відповідальність і оголошує публічно про свої вимоги, які стосуються чи суспільства, чи конкретним особам. На сьогоднішній день жодної заяви нема, жодного повідомлення в Інтернеті нема, ніхто на себе не бере відповідальність за цей злочин"…

…Савік Шустер, ведучий: Михаил Чечетов.

Михайло Чечетов, перший заступник голови фракції Партії регіонів у ВР: "Прозвучал интересный тезис о реализации стратегии хаоса. Давайте более системно взглянем на эту проблему. Я нанизаю несколько фактов, а потом можно делать выводы. С одной стороны, известные поездки на Запад, на коленях вымаливание санкций против Украины, в том числе запретить Евро-2012. В стык этому монтируется грязная провокация с харьковским узником – и опять давайте заберем в Украины Евро-2012. И в стык этому монтируется еще одна провокация, связанная с пролитием крови, с акциями терроризма в Днепропетровске. И порождается иллюзия страха в Европе, для того чтобы были основания отказаться от проведения Евро в Украине. Затем власть обвинить в срыве Евро. И заработать, я еще раз повторяю, замешанные на крови, на человеческой крови дивиденды на выборах в октябре. Это гипотеза".

Савік Шустер: А если Евро не состоится в Украине, то где?

Михайло Чечетов: "Я не знаю, где будет. Я согласен с господином Катеринчуком в одном, что данной ситуации то, что произошло, я самокритично скажу, показало слабость власти. И наверное, нам нужно будет принять серьезные решения в плане усиления позиций СБУ, правоохранительных органов, милиции для того, чтобы защитить безопасность вот этих молодых ребят, чтобы они спокойно ходили по улицам и не боялись. А преступник боялся. В этой ситуации власть будет нормальная".

Савік Шустер: От терроризма очень сложно защищаться, мы прекрасно это знаете. Я не думаю, что вы хотите отвечать на эту ремарку.

Арсеній Яценюк, лідер партії "Фронт змін": "Президент так охороняється, що коли він проїжджає по місту Києву, то все місто стоїть і в сі лежать. Не турбуйтесь, вам не треба підвищувати режим безпеки для Президента".

Савік Шустер: Господин Чечетов, у нас у микрофона первый заместитель СБУ. Мы же будем ему задавать вопросы по гипотезам.

Олег Ляшко, лідер Радикальної партії України: "Скажіть, будь ласка, а який бюджет СБУ в цьому році?

Володимир Рокитський: "Я більше займаюсь оперативною роботою".

Олег Ляшко: "Я вам скажу. У цьому році бюджет СБУ – 6 мільярдів гривень. Скільки ще треба дати мільярдів, щоб СБУ мало попереджували теракти. А не тепер вони розкривають, коли постраждали люди. Бюджет міліції 15 – мільярдів гривень. Учора, коли чорнобильці вийшли до Верховної Ради, десятки автобусів з "Беркутом" вийшли, щоб уряд від чорнобильців. Коли треба попередити злочин – нема ні міліції, ні СБУ, нікого немає. Що це таке?

Володимир Рокитський: "Я готовий відповісти на цю ремарку. Боротьба з тероризмом в усьому світі – це дуже важкий злочин. І вийшли війська на вулицю – це не значить, що ми попередили цей важкий злочин. А дійсно те, що нам би хотілось, бо ми такі ж громадяни України і ми любимо своїх людей, нам би хотілось, щоб жодна людина в країні не гинула. І намагаємось працювати тими методами, які дозволені законом і оперативними методами. І ці 6 мільярдів – вони не входять в ту роботу, яка стосується і називається оперативно-розшуковою діяльністю. Тому що ці мільярди пішли на побудову квартир. 6 тисяч сімей військо службовців не мали квартири у 2010-2011 роках. Умови праці співробітників теж не є супер, які ми бачимо, коли буваємо за кордоном. Але ми працюємо, будемо працювати над цією тематикою. І я вважаю, що ми беремо досвід закордонний, в тому числі для того, щоб бути кращими в цьому питанні".

Олег Ляшко: "Я думаю, що ваші відрядження навряд чи задовольнять постраждалих 30 чоловік. Люди в лікарнях через вас, через те, що ви не допрацьовуєте".

Давид Жванія, народний депутат, НУНС: "Я господину Чечетову задам вопрос. Когда вы говорите даже какими-то предположениями, у следователя есть полное основание подозревать, что вы что-то знаете и пригласить вас на допрос. Если бы я был следователем, я бы вас пригласил на допрос. Потому что вы говорите такими вещами, которые предполагают, что вы что-то знаете. Что касается моего вопроса. Почему терроризм, о котором вы сейчас говорите, стал достоянием всего лишь 2 года тому назад? И вот он за два года уже обрел такой систематический характер. Он взрывался в телефонной будке, потом в мусорном ящике в одном городе, в другом городе. И каждый этот взрыв к чему-то был приурочен. А сегодня взрыв, который произошел, все-таки 27 человек пострадавших. У девочки рука ампутирована. Вы не говорите об этом.

Інна Богословська, народний депутат, Партія регіонів: "У девочки нет. У 63-летнего мужчины. Давайте быть корректными".

Давид Жванія: "У кого бы ни было, это все равно есть потери, это его рука. Сегодня я посмотрел все международные каналы, они с иронией сегодня передавали эту новость. Это было третьей новостью. Везде шел Чернобыль, Тимошенко и теракт, который произошел, и то, что произошло в Верховном Совете. Мир не смотрит на вещи так узко. Авторитет сегодня всего государства зависит от того, что в этих вопросах должны быть поставлены точки. Мы стали изгоями во всем мире. И если на эти вопросы не найдутся конкретные ответы, если виновные не будут наказаны, мы просто будем вычеркнуты с мировой карты. Потому что так больше продолжаться не может, это уже перешло все рамки, оно перешло уже все человеческое понимание, что может происходить. Мы раньше все воспринимали, что это информационные поводы, которые власть использует. Потом мы начали говорить, что непрофессионалы этим управляют. Я вас знаю очень давно. Вы были в СБУ, когда революция была на улице и люди стояли миллионами и ни одного теракта не было, ни один человек не пострадал. И у СБУ при отсутствии бюджета находились силы ликвидировать все возможные теракты, которые могли происходить. А почему они происходят сегодня, когда вроде бы все спокойно в государстве?"

Володимир Рокитський: "Ви мене почули. Я сказав, що з 2001 року викрито 29 випадків терористичних актів. І розслідувані вони стосовно 38 осіб. 21 особа засуджені. Це велика робота. Я згоден з вами, що на сьогоднішній день ми постійно повинні підвищувати кваліфікацію своїх співробітників, постійно над цим працювати. Але я хотів би звернутись сьогодні... Мені задавали питання на Верховній Раді, я відповів. Можливо, я попереджу деякі питання. Слідчі СБУ, оперативний склад і керівництво СБУ сьогодні не вішає ніякого політичного ярлика ні на кого. Бо це біда в державі. І сьогодні ми просто розслідуємо кримінальну справу. І хочемо дійти до фінального кінця і сказати, хто є злочинець. І ми будемо захищати будь-якого громадянина України – чи це є опозиція, чи це є партія влади".

Олександр Турчинов, перший заступник голови партії "Батьківщина": "Зараз я слухав виступ Чечетова. І цей представник влади турбувався за Євро, за якісь рейтинги. Він слова не сказав про людей, які постраждали. Я хочу в першу чергу висловити співчуття людям, які постраждали. Я вважаю, що ця влада, яка награбувала уже мільярди, повинна хоч щось зробити для цих людей, допомогти їм у лікуванні і реабілітації. По-друге, коли говорити… Він повторив слова Прем’єр-міністра Азарова. При чому коли читаєш ці слова, то таке відчуття, що просто неадекватні реакції на речі. Знаєте, як говорив Азаров? Він розповів про те, що у той час, як у нас швидко зростає економіка, як у нас збільшуються зарплати і пенсії, деякі елементи, які проти влади, хочуть дестабілізувати ситуацію. Що це? Це страшна така реакція. Це небезпечні люди. Які наслідки. Може, це співпадіння, але це класика співпадіння, яке відбувається у всіх тоталітарних країнах. Як тільки починається активізація опозиційного руху, чомусь лунають вибухи. Сусідні країни, інші – таке співпадіння постійно буває. Які наслідки? Чому вибухи? Тому що після вибухів страх, зневіра. Люди готові чути маразматичні речі, що треба посилити структури, треба загнати всіх опонентів. Люди бояться за життя і починають слухати цей маразм. І в результаті ми маємо страх в країні, ми маємо коли люди бояться виходити на вулиці. У той же час, я читаю "Українському правду", вже прийнято рішення про заборону будь-яких масових акцій у зв'язку з тим, що пролунали вибухи. У той же час у нас немає підстав для того, щоб звинувачувати цю владу. Але ж вона несе повну відповідальність за ці вибухи. Тому що замість того, щоб працювати за фахом силових структур, вони їх кинули на боротьбу з опозицією. От сидить заступник міністра внутрішніх справ. У вас такі герої, коли старіков, дітей били палками біля Печерського суду, коли розганяти людей. Як тільки злочини, як тільки серйозні питання – де цей героїзм? І замість того, щоб фахом займатись, замість того, щоб займатись своєю спеціалізацією, вони працюють проти політичних опонентів режиму. На жаль, це є сьогодення сьогоднішнього дня".

Віктор Ратушняк, заступник міністра внутрішніх справ України: "Я хотів би відразу відреагувати на репліку. Просто так говорити, що при забезпеченні масових заходів не треба героїзму. Давайте згадаємо, скільки в цьому році, в минулому році загинуло правоохоронців під час затримання злочинців. А там, де говориться про забезпечення масових заходів… От якраз в цьому випадку ми повинні говорити про те, що сталася трагедія. Я вдячний тим людям, які за три хвилини після кожного вибуху зателефонували у міліцію, в райвідділ міліції. Дивіться, що получається. Перші два вибухи дали той результат, що постраждали 29 осіб. В третьому вибуху постраждала одна людина, в четвертому ніхто не постраждав. Чому? Тому що якраз оперативність правоохоронців на місці була такою, як потрібна бути. Вони обмежили доступ туди людей, зробили евакуацію людей з місця події. І якраз ці останні вибухи уже не принесли таких результатів, як перші два. Я хотів би наголосити на тому, що свідомість людей, які звертаються до райвідділів міліції, сьогодні набагато вища, ніж про що говорять політики. Це говорить про те, що все-таки люди сьогодні довіряють міліції. Категорично про те навіть не хочу, тому підтверджувати ваші слова – це треба дуже багато доводити і говорити, якщо ви цьому вірити не хочете. Я хотів би звернути увагу зараз на те, що сьогодні зроблено правоохоронцями по відношенню до того, що були такі випадки у Дніпропетровську. Зразу ж після цих випадків був створений оперативний штаб Міністерства внутрішніх справ України, яке очолив особисто міністр внутрішніх справ. Після того, як це було зроблено, міністр вилетів до Дніпропетровська, для того щоб на місці очолити роботу оперативного штабу у Дніпропетровську. Тут перший заступник міністра внутрішніх справ якраз проводив роботу із оперативним штабом у міністерстві. Весь особовий склад МВС переведений на посилений варіант несення служби, для того щоб забезпечити належну безпеку у Дніпропетровську. Тому що однозначно після таких злочинів треба посилювати як можна більше забезпечення охорони громадського порядку. Ми туди направили частини внутрішніх військ. На даний час там працює біля трьох тисяч правоохоронців і внутрішніх військ. Якраз про ті заходи, які зараз вони там вживають, розказував кореспондент із Дніпропетровська. Але туди направлені кращі слідчі із міністерства. Оперативники разом з представниками прокуратури, СБУ займаються розкриття злочинів. І я хочу підтвердити про те, що якраз інформація першого заступника СБУ про те, що не буде припинено роботи до тих пір, поки цей злочин не буде розкритий, однозначно таке завдання поставлено міністром внутрішніх справ. І особисто там знаходиться для того, щоб такі заходи принесли успіх".

Савік Шустер: Дорогие друзья, я бы просил вопросы к двум руководителям СБУ и МВД.

Олег Тягнибок, лідер ВО "Свобода": "Я якраз хотів задати питання першому заступнику керівника СБУ і заступнику міністра внутрішніх справ. Взагалі жахлива трагедія, яка мала би за наслідками об'єднати націю у боротьбі проти всіх тих негативів, які нас чекають. Але питання, на яке ми би сьогодні хотіли почути відповіді. Я розумію, пане генерале, що слідство вимагає тиші. Але не договорювання для суспільства так само викликає негативну реакцію, зокрема ту ж таки паніку. Я розумію, що треба було підвищувати кількість працівників внутрішніх справ на вулицях Дніпропетровська. Але нащо було БТР на вулиці Дніпропетровська, які їздили туди-сюди. Причому за інформацією деяких блогерів, що можна було прочитати, ті БТР появились ще до того, як ті вибухи відбулись. Чому ніхто не звернув увагу: відбулись вибухи, але ніхто не взяв на себе відповідальність. Немає жодної заяви. Зазвичай, коли є теракт, такі речі декларуються. А якщо ні – то це, швидше всього, може бути інформаційна шумова бомба. Перед виборами дуже часто. Я не стверджую, але є питання. Щоб зараз продемонструвати, що треба посилити правоохоронні органи, треба боротись з опозицією. Прем’єр-міністр нашої держави за кілька годин після тієї трагедії у себе в Facebook уже звинуватив опозицію в тому. Чи не маячня? А чому я хочу задати вам питання. Ви сказали, що політики ви в це не хочете втручати. І це дуже правильно. Можливо, ви не хочете, але Чечетов з першої своєї репліки зробив те, що він правоохоронні органи заводить у політичне протистояння. Три години після того як сталося щодо представників ВО "Свобода" у Дніпропетровській області почали провадитись незрозумілі речі. Зокрема мій радник по Дніпропетровській області Андрій Денисенко мені доповідає, що до його мами прийшли представники правоохоронних органів, прізвище Черепаха, який почав допитуватись: де, що, причетний, не причетний, що він у хаті тримає? Я пам’ятаю, коли були вибухи у Маріуполі, які, до речі, не розслідувані, тобто ніхто ж не затриманий, немає людей, які притягнуті до відповідальності, близько трьох сотень представників "Свободи" викликались на допити. При чому їм задавали питання абсолютно глупі. Дайте список членів вашої партії, дайте мобільні телефони. Я вам про себе скажу, мене викликали на допит. Я пам’ятаю, коли слідчий приходив з нічного чергування, людина, яка би мала боротись з бандитами, і він мені 4 години задавав питання, чому я прийшов на мітинг, що я там робив і так далі. Чи часом вас не використають, в сліпу, а може не в сліпу, у боротьбі проти опозиції, у боротьбі проти інакомислячих? І замість того, щоб підвищувати свою кваліфікацію, виходить так, що вас заставляють боротись проти політичних опонентів і неугодних тій владі. І конкретні приклади я безпосередньо привів. То є питання, на яке би ви мали дати відповідь суспільству. Бо суспільство буде панікувати. І ви фактично мовчанкою сієте паніку".

Савік Шустер: Вы хотите, чтобы руководители СБУ и МВД сказали: мы не используемся в политических целях?

Олег Тягнибок: "Нехай публічно це заявлять, нехай скажуть, що не будуть викликатись на допити представники політичних сил з опозиції".

Володимир Рокитський: "Я офіційно заявляю, що СБУ не займається політичними інтригами, не займається політичними розслідуваннями, ми діємо сугубо в рамках Кримінально-процесуального кодексу".

Олег Ляшко: "А прослуховування мобільних телефонів народних депутатів – це відповідно до закону?"

Володимир Рокитський: "Я вам офіційно заявляю: поки я знаходжусь на цій посаді, трошки більше двох років, жодного народного депутата телефони ми не прослуховували".

Олег Ляшко: "Тоді ви не володієте ситуацією. Ось мій мобільний телефон, який ви прослуховуєте років 4. І так само інших колег-депутатів. А машини спостереження за депутатами, за опозиційними діячами. Це не ваші машини їздять з "лівими" номерами? Чому вони не шукають тих, хто зірвав у Дніпропетровську".

Савік Шустер: Мы говорим о теракте в Днепропетровске, а вы про свой телефон».

Отже, штучне розділення позиції влади на «політичну» і «державницьку» дозволяє маніпулювати свідомістю глядачів, подаючи політичні меседжі як «правду» і нейтралізуючи контраргументи чи факти, що можуть наводитися опозицією, як «елемент політичної боротьби» та як «передвиборну агітацію».

Очевидно, що таке розділення команда Януковича спробує використати, щоб і надалі позиціонувати свого «боса» «над сутичкою». Щоправда, важко сказати, чи дозволить це за час, що лишився до виборів, повернути бодай частину свого електорату.

Ще одним інформаційним «бонусом» для влади є добра нагода посилити на ТБ присутність представників силових структур як спікерів, які подаватимуть «об’єктивну інформацію». Проте ефективність реалізації такого бонусу залежить від здатності тих самих правоохоронних органів розкрити вибухи і знайти злочинців. Підкреслимо – злочинців справжніх.

***

Після відпрацювання обов’язкової програми по дніпропетровських вибухах ведучий «Великої політики» Євгеній Кисельов продемонстрував, як потрібно поводитися з політиками на ток-шоу. Без іронії мусимо визнати: запрошеного лідера комуністів Петра Симоненка методично і за участі самого ведучого журналісти заганяли в глухий кут, змушуючи викручуватися і заперечувати очевидні речі.

Отже, «Велика політика» може бути цікавою та інформативною для глядача, а Кисельов може професійно і тактовно зацькувати будь-якого політика не гірше, ніж його колеги на ток-шоу BBC «Жорстка розмова» (цитат не наводитимемо, для цього варто передивитися всю частину програми, присвячену виправданням Симоненка свого розкішного способу життя і не менш розкішних автомобілів своїх однопартійців і просто «членів фракції»).

На нашу думку, було б непогано, якби Кисельов щоразу показував таке ж уміння «розривати» політиків, а не тоді, коли в студію потрапляє незручний союзник і водночас прямий конкурент Партії регіонів на виборах.

Водночас несподівано прикро вразила «РесПубліка» на 5-му каналі. Ведуча спробувала поєднати одразу дві теми: вибухи в Дніпропетровську та скандал із побиттям Юлії Тимошенко тюремниками Качанівської колонії.

Зазначимо, що на момент проведення програми вже вийшла друком стаття Юлії Мостової. І Ганна Безулик не могла не бачити при підготовці до програми аргументів своєї колеги, які показували приховані наміри влади у ситуації з Тимошенко. Однак чомусь вирішила обійти їх, даючи представнику Генпрокуратури – структури, як показали попередні події, зацікавленої в приховуванні будь-якої інформації щодо Тимошенко, повне право говорити про відсутність доказів побиття Тимошенко.

Ба більше, пані Ганна дозволила екс-голові СБУ Ігорю Смешку спекулювати на порівнянні справи Тимошенко і справи про отруєння Ющенка, попри очевидну відмінність ситуацій цих двох політиків. Ведуча допустила повторення меседжів про «співучасницю Лазаренка», не давши змоги бютівцю й адвокату Сергію Власенку навести контраргументи. Невже поновлення Порошенка у владі має стосунок до таких змін? Ми й надалі стежитимемо за змінами у «РесПубліці», щоб підтвердити чи, сподіваємося, спростувати наші побоювання.

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг політичних ток-шоу та підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограм українських каналів з навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Висновки моніторингу можуть не співпадати з точкою зору Міжнародного фонду «Відродження». Методологію проведення моніторингу викладено тут.У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
vidomosti-ua.com
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1042
Переглядів
Коментарі
Код:
Ім'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2021 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
DMCA.com Protection Status
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду