Про що мовчали новини у жовтні 2013-го

Про що мовчали новини у жовтні 2013-го

12 Листопада 2013
1715

Про що мовчали новини у жовтні 2013-го

1715
Узагальнений моніторинг за жовтень 2013 року матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування важливої для суспільства інформації.
Про що мовчали новини у жовтні 2013-го
Про що мовчали новини у жовтні 2013-го

Описово проаналізовано новини за тиждень із 30 вересня по 5 жовтня.

Моніторинг за вересень 2013-го дивіться тут.

Детально про методологію проведення моніторингу дивіться тут.

1. Матеріали з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури)

Загалом протягом звітного тижня жовтня в підсумкових випусках щоденних новин досліджуваних телеканалів була така кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Таблиця 1. Загальна кількість матеріалів із порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Протягом звітного тижня жовтня загальна кількість таких матеріалів на більшості каналів була приблизно такою ж, як у вересні. При цьому значно більше таких матеріалів стало на Першому каналі, який продовжує залишатися постійним антилідером. Відчутно менше таких матеріалів – вдвічі – на «Україні». На каналі ТВі подібних матеріалів у жовтні не було.

Таблиця 2. Кількість матеріалів бізнесової тематики з ознаками замовності:

Протягом звітного тижня жовтня на каналах групи Пінчука були матеріали позитивного характеру про холдинг власника – групу «Інтерпайп» і про Фонд Кучми. На «Україні» й Першому каналі – по матеріалу про групу СКМ. Крім того, на Першому каналі, «Україні» й на каналах групи Пінчука вийшли в ефір матеріали позитивного характеру про прем’єрний показ російського кінофільму «Сталінград», які рекламували фільм напередодні його широкого показу в кінотеатрах.

Таблиця 3.1. Кількість матеріалів із порушеннями за основними лініями: позитивні або нейтральні, без балансу думок, матеріали про ВЛАДУ:

Таблиця 3.2. Кількість матеріалів із порушеннями за основними лініями: негативні, без балансу думок, матеріали про ОПОЗИЦІЮ:

ПРИМІТКА: Сума цифр не обов’язково збігатиметься з загальними показниками (таблиця 1), оскільки є матеріали, в яких водночас розвиваються обидві лінії.

У матеріалах із порушеннями стандартів, що можуть свідчити про ознаки замовності (цензури), канали порушують такі стандарти:

Таблиця 4.1. Порушення стандарту БАЛАНСУ ДУМОК:

Таблиця 4.2. Порушення стандарту ПОВНОТИ інформації:

Таблиця 4.3. Порушення стандарту ВІДОКРЕМЛЕННЯ ФАКТІВ ВІД ДУМОК:

Таблиця 4.4. Порушення стандарту ДОСТОВІРНОСТІ подачі інформації:

Таблиця 4.5. Порушення стандарту ТОЧНОСТІ подачі інформації:

Протягом звітного тижня жовтня більшість матеріалів із порушеннями стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури) – це були традиційні «паркетні» звіти про пересування та заяви перших осіб держави, чиновників високого рангу або «опозиціонерів», які активно співпрацюють із владою, зокрема:

30 вересня – заява Вілкула щодо опалювального сезону (Перший канал, ICTV, 5-й канал). Цього ж дня – заяви Королевської про всиновлення (Перший канал, «Інтер»). Клименко зустрівся з гендиректором Європейського офісу боротьби з шахрайством (Перший канал, СТБ). На «Інтері», Новому каналі і ICTV цього дня – заяви Симоненка про референдум по МС;

1 жовтня – Янукович відвідав військові маневри на Львівщині (Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, 5-й канал і «Україна»). Цього ж дня – заява Арбузова про допомогу ветеранам (Перший канал і ICTV). На Першому каналі цього ж дня – заяви Азарова про реверс газу і звіт про зустріч Прасолова з японцями;

2 жовтня – Янукович зустрівся з єврокомісаром із питань торгівлі (Перший канал, «1+1», ICTV, «Україна»). Азаров зробив заяву про опалювальний сезон (Перший канал, СТБ, ICTV, «Україна»). На Першому каналі цього ж дня – про зустріч Арбузова й Азарова з єврокомісаром і окремо заява Азарова про комп’ютеризацію шкіл. На Новому каналі (який у своєму новому форматі загалом майже не торкається політичної чи економічної тематики) раптом подано заяву Ставицького про сланцевий газ;

3 жовтня Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, 5-й канал і «Україна» висвітлюють поїздку Януковича на Кіровоградщину. Заяви Семиноженка про ЦЕРН (Перший канал і ICTV). Заяви Вілкула про опалювальний сезон (Перший канал, «Україна»). На Першому, крім того, – зустріч Азарова з європарламентарями, заяви Клименка про митні питання, заяви Симоненка про соцвиплати. На 5-му каналі – заява Королевської про скасування нових норм дитячим садкам. Цього ж дня на всіх трьох каналах групи Пінчука (СТБ, Новий канал і ICTV) – заява Катеринчука про євроінтеграцію;

4 жовтня про зустріч Януковича з євродепутатами розповідають Перший канал, «1+1» та СТБ, а про його ж зустріч із кращими вчителями – Перший канал, «Інтер» і ICTV. Перший і ICTV розповідають про те, що Вілкул відкрив новий термінал у Борисполі. Перший канал, СТБ і ICTV розповідають про зустріч Клименка з інвесторами на Закарпатті. Перший канал, крім того, дає заяву Грищенка щодо ЦЕРНу і матеріал про захід фонду Арбузова «Майбутнє України».

Всі ці матеріали подаються традиційно без будь-якого балансу думок і найменшої повноти подачі інформації, як правило, з оцінковою лексикою.

На звітному тижні було декілька прикметних матеріалів.

На каналі «Інтер» 30 вересня в ефір вийшов матеріал про дані соцопитування (жодних вихідних даних ведуча не озвучила: ні хто проводив це опитування, ані на чиє замовлення, якою була вибірка, в які дати проводилося опитування тощо; натомість назва компанії, яка проводила опитування, була дрібними літерами написана під діаграмою, яку виводили на екран, проте нижній напис на екрані практично не читається глядачем) про те, що Янукович упевнено лідирує в гонці електоральних симпатій. Повний текст цього повідомлення:

«И если в Германии выборы позади, то в Украине они только предстоят. И вот результаты опроса под названием "Если бы выборы состоялись в воскресенье, за кого бы вы проголосовали?". За действующего президента Виктора Януковича отдали предпочтение почти 21 % (20,8) опрошенных. Дальше голоса распределились так: За Виталия Кличко готовы проголосовать почти 12% избирателей (11,7), за экс-премьера Юлию Тимошенко – около 11% (10,9%,) за Арсения Яценюка чуть более 6% (6,3%). За Петра Симоненко – 5% (4,9), и за Петра Порошенко и Олега Тягнибока чуть боле 3% (3,2%,3,1%). "Против всех" на выборах голосовали бы 8% украинцев».

На тому ж «Інтері» 2 жовтня в ефір вийшов іронічний сюжет про те, що прихильники Тимошенко передчасно вирішили, що екс-прем’єрку влада відпускає на лікування до Німеччини. Сюжет збудовано на маніпулятивно відібраних синхронах активістів та іронічних висновках журналістів:

«То ли очередная информационная утка, то ли перед Юлией Тимошенко замаячила перспектива если не свободы, то хотя бы лечения за границей»; «Из Качановской колонии в Харькове вывозят вещи Тимошенко" – такими заголовками пестрил утром интернет. Мол, охранник экс-премьера еще в пятницу забрал ее вещи. Все готово к отправке на лечение за границу. Все сходится – решили сторонники Тимошенко, ведь вильнюсский саммит на носу. И усилили возле больницы, где она находится, свои блок-посты. Теперь жадно ищут в газетах сводки с полей переговоров. Сторонники из Луганска фотографируются рядом с агитпалатками. Потому что чувствуют – недолго осталось»; «Сторонники же перебирают варианты. Вплоть до самых экстравагантных»; «Сторонники у больницы даже автобус с врачами встречали. На всякий случай кричали им и по-немецки "Guten Tag", и по-украински. Обознались»; «Буквально недавно на нашем канале был сюжет о том, что в немецкой клинике "Шарите" готовят отдельную палату для Тимошенко. И местные врачи отказывались комментировать – подтверждать или опровергать эту информацию. Теперь эта история с вывозом вещей экс-премьера. И от комментариев снова бегают, как черт от ладана. Где тут дым, и где огонь – будет понятно в ближайшие несколько недель».

5 жовтня на Першому каналі виходить в ефір таке коротке повідомлення: «Тренінг столичних журналістів пікетували у Вінниці. Десяток людей із плакатами висловилися проти, на їхню думку, нав'язування сумнівних стандартів у роботі ЗМІ та стереотипів щодо необ'єктивності державних мас-медіа. Мовляв, за такими майстер-класами приховується намагання закордонних фондів за певні гранти проводити в Україні свої інформаційні кампанії».

Подано без жодного балансу думок і належної повноти (зокрема, навіть не сказано, про яких «столичних журналістів» ідеться, хто такі ці пікетувальники тощо).

Загалом звітний тиждень жовтня був не дуже політично активним. Єдина значна подія в політичній площині – засідання нелегітимної Київради 2 жовтня і протести опозиції проти цього засідання. Більшість каналів подавала звіт про ці події незбалансовано й неповно, з численними порушеннями стандартів достовірності подачі інформації і відокремлення фактів від думок:

«У нормальному режимі Київрада не збиралася вже давно. Без депутатських рішень, кажуть обранці від більшості, гальмуються й соціально важливі для столиці проекти… Це і добудова автомобільних розв'язок, і будівництво соціального житла, й питання наповнення міського бюджету. А він через нестабільну роботу Київради вже втратив близько восьми сотень мільйонів гривень» (Перший канал); «На тлі цих бурхливих з’ясувань сесія всередині відбулася тихо і мирноЛюди сказали «незаконно» і полізли по головах. Над Хрещатиком літають запчастини міліціонерів, а потім димові шашки. Зараз важко сказати, з чийого боку летіли вперше… Сесійна робота кипить» («1+1»); «Работают депутаты оперативно – за три часа решают все вопросы. Это и реконструкция детсадов, и внедрение энергосберегающих технологий, и выплата материальной помощи участникам войны к годовщине освобождения Киева» («Інтер»); «Відчайдухи намагаються пройти по головах спецпризначенців. Мітингувальники скидають металеві паркани, зривають з правоохоронців шоломи, а самих їх валять на землю, що аж амуніція летить в усі боки… Ранок у Київраді видався досить спокійним. Порушити якісь правила тут не давали міліціонери... Міліцію без жалю били, як хотіли. Правоохоронців поодинці хапали з шеренги та тягли у натовп. У цьому місиві вони губили свою амуніцію – шоломи, дубини та інше спорядження. Загалом Київраду охороняло шість сотень бійців, і деяким перепало добряче» (СТБ); «Їх штурмували, а вони працювали» (Новий канал); «Сьогодні біля Київради літали димові шашки, міліцейські шоломи та бронежилети…  Тож столичні депутати були раді старатися. Розглянули більше сотні питань… У залі – 79 провладних обранців. Вони розглянули більш ніж сотню питань – переважно додали грошей на соціальні проекти – 4 мільйони на будівництво житла для незахищених людей, ще 5 на реконструкцію приймальних відділень Олександрівської лікарні. Не обійшлося і без гучних земельних питань» (ICTV); «Внутри здания царит покой. Правда, бойцов Беркута больше чем самих депутатов. Сессию проводят без инцидентов, да и снаружи народ отступает» («Україна»).

Загалом, більшість каналів акцентуються на двох позиціях: що Київрада, попри блокаду опозиції, ухвалює надзвичайно важливі для міста і киян рішення і що мітингувальники грубо порушують правопорядок. Важливість рішень Київради журналісти подають дуже неповно, про суть цих рішень не розповідають.

Наступного дня на каналах СТБ й ICTV виходять матеріали про побитих беркутівців.

Ще одна тема цього тижня, попри важливість, висвітлювалася каналами дуже фрагментарно – це зміна керівництва Державної реєстраційної служби і пов’язане з цим блокування держреєстрів. Канали обмежувалися в кращому разі повідомленнями про «технічні збої» і про заяви нового керівництва. Майже ніхто не озвучував позиції попереднього керівництва, які заявляли про «рейдерське захоплення» ДРС і про те, що персональні дані з держреєстрів стали доступними невідомим людям, які цими днями захопили кабінети установи і працювали з системними блоками комп’ютерів. Так, 4 жовтня жоден із каналів не оприлюднював заяви попереднього керівництва про те, що зміна керівництва Держінформ’юсту відбувалася зі втручанням МВС, СБУ і прокуратури. Натомість канали обмежувалися заспокійливими заявами нового керівництва служби.

2. Замовчання каналами суспільно важливої інформації у жовтні 2013-го:

На звітному тижні жовтня телеканалами не оприлюднювалися такі теми, факти й думки, озвучення яких було б невигідним для влади (дані за жовтень – тиждень із 30 вересня по 5 жовтня, дані за вересень – тиждень із 2 по 7 вересня, дані за серпень – тиждень із 5 по 10 серпня, за липень – тиждень із 1 по 6 липня, за червень – тиждень із 3 по 8 червня, за травень – тиждень із 20 по 25 травня).

Таблиця 5. Загальна кількість замовчань важливих тем, думок, фактів або бекґраундів:

Таблиця 6. Кількість замовчань каналами інформації про різноманітні акції протесту різних політичних сил і окремих груп населення, про судові заборони таких акцій, а також про дії правоохоронців із блокування таких акцій і кримінального переслідування їх учасників:

Таблиця 7. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з наступом на свободу слова:

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

Комітет ВР зі свободи слова закликав правоохоронців забезпечити публічність розслідування справи про зрив показу «Відкритого доступу» (2 жовтня)

Спілка журналістів просить перевірити суддю, яка заборонила журналісту в Харкові користуватися диктофоном на відкритому процесі (4 жовтня)

Таблиця 8. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної зі зниженням різних складових добробуту населення або окремих його груп:

Таблиця 9. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з наступом влади на бізнес або підтримуваного владою рейдерства:

Із подібних тем жоден канал не повідомляв про таке:

Продажі автівок після введення утилізаційного збору скоротилися вдвічі (1 жовтня)

Таблиця 10. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з публічними заявами й діями опозиції:

Жоден канал не повідомляв про такі заяви й дії опозиції:

Кличко: Українська влада повинна звільнити Тимошенко для підписання Угоди про асоціацію з ЄС (30 вересня)

Опозиція пропонує ввести дворічний мораторій на підвищення вартості проїзду в громадському транспорті (30 вересня)

УДАР вимагає публічного обговорення проекту Трудового кодексу (30 вересня)

Нардепи від УДАРу вимагають, щоб під мерію прийшов прокурор Києва для фіксації перешкоджання депутатській діяльності (2 жовтня)

«Свобода» заявляє про викрадення їхнього активіста (2 жовтня)

В Миколаєві активісти «Батьківщини» мітингують проти рейдерського захоплення парторганізації регіоналами (3 жовтня)

Тимошенко просить не голосувати за закон про посилення гарантій незалежності суддів без внесення ряду поправок – Кожем’якін (3 жовтня)

Опозиція готова розглянути законопроект із приводу лікування українських ув’язнених за кордоном – Яценюк (4 жовтня)

Кличко закликає Януковича помилувати Тимошенко вже сьогодні (4 жовтня)

Таблиця 11. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з конфліктними ситуаціями, спровокованими діями влади в гуманітарній сфері:

Жоден із каналів не повідомляв про таке:

Глави УПЦ (КП), УГКЦ та ще декількох церков звернулися до Януковича з проханням звільнити Тимошенко (3 жовтня)

Таблиця 12. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з конфліктними ситуаціями, спровокованими діями силових структур, а також вибіркового судового переслідування і жорстокого поводження, спрямованих проти представників опозиції та проти некриміналізованих представників населення, окремих людей, а також насильницьких дій проти опозиціонерів та активістів, пов’язаних із їхньою політичною чи громадською діяльністю:

Жоден із каналів не повідомляв про таке:

Кіровоградського міліціонера засудили до 4 років позбавлення волі за побиття затриманого (1 жовтня)

Євросуд зобов’язав Україну виплатити компенсацію українцю, чий син помер від тортур у тюрмі (3 жовтня)

Інші прикметні теми, замовчані всіма каналами:

Націоналісти вимагають оголосити Медведчука персоною нон-ґрата в Україні (30 вересня)

Посол ЄС підкреслив, що вирішити питання Тимошенко Україні слід до самміту в Вільнюсі (30 вересня)

Співдоповідачі моніторингового комітету ПАРЄ закликають ВР якнайшвидше ухвалити поправки до Конституції щодо зміцнення незалежності судів (2 жовтня)

Мерія Калуша пішла в неоплачувану відпустку через невиплати Держказначейства (4 жовтня)

Фюле вважає неприйнятним тиск РФ на країни «Східного партнерства» (4 жовтня)

Зміна керівництва Держінформ’юсту відбувалася зі втручанням МВС, СБУ і прокуратури – замгендиректора (4 жовтня)

Кличко має високі шанси на перемогу в другому турі президентських виборів – соцопитування КМІС (5 жовтня)

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Об’єктом моніторингу є сюжети суспільно-політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, Новому каналі, Першому національному, 5-му каналі й ТРК «Україна». Період проведення моніторингу: 30 вересня – 5 жовтня.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens. У 2012 році методологія зазнала зміни, тепер моніторинг здійснюється протягом одного тижня щомісяця.

Примітка: за жовтень – дані тижня з 30 вересня по 5 жовтня, за вересень – дані за тиждень з 2 по 7 вересня, за серпень – дані за тиждень з 5 по 10 серпня, за липень – дані за тиждень з 1 по 6 липня,  за червень – дані за тиждень з 3 по 8 червня, за травень – дані за тиждень з 20 по 26.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Під Київрадою, 2 жовтня / INTV
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1715
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду