Російські ЗМІ делегітимізують українські вибори

Російські ЗМІ делегітимізують українські вибори

24 Травня 2014
3146
24 Травня 2014
00:00

Російські ЗМІ делегітимізують українські вибори

3146
А також постійно ставлять під сумнів державність і єдність України. Моніторинг висвітлення   російськими ЗМІ подій в Україні. Узагальнюючий звіт громадської організації «Телекритика». 
Російські ЗМІ делегітимізують українські вибори
Російські ЗМІ делегітимізують українські вибори

Щотижневі моніторинги російських ЗМІ читайте у рубриці «Моніторинги» на сайті MediaSapiens.

Інформаційні антиукраїнські операції з боку Росії мали місце протягом усієї новітньої історії України. Проте безпрецедентна за масштабами антиукраїнська пропаганда в російських ЗМІ розгорнулася перед Вільнюським самітом восени 2013 року. З початком Майдану у Києві після побиття студентів кількість російської пропаганди, а відтак і фейкової інформації та маніпуляцій про події в Україні лише збільшувалася. 

У першу чергу основними пропагандистами стали державні телеканали «Россия 1» та «Россия 24». Проте пропаганда стала частиною редакційної політики і приватних медіа, у першу чергу тих, які повністю чи частково фінансуються на гроші «Газпрому» чи прихильних до Путіна олігархів, зокрема це канал НТВ чи газети «Комсомольская правда», «Известия» та інші. Вплив на західну англомовну аудиторію здійснює телеканал Russia Today, а також численні експерти-лобісти Росії, які виступають у західних медіа.

Російські ЗМІ  за кілька місяців зробили з українського «братнього народу» основного ворога.

Антиукраїнська пропаганда в російських ЗМІ має наступні особливості:

1. Надмірна кількість інформації про Україну в російських ЗМІ. Ця інформація витісняє будь-яку іншу інформацію, у тому числі й про події в самій Росії. Таким чином російське телебачення відвертає увагу російського суспільства від внутрішніх проблем, які є в країні. Разом з тим, формуючи образ зовнішнього ворога (яким у цьому випадку є Україна та все українське) воно мобілізує населення, об'єднуючи його довкола фігури Володимира Путіна (який має стати рятівником і миротворцем), що підтверджує ріст його рейтингу.

Для наочності деякі цифри щодо кількості відведеного часу українським подіям в російських новинах.

Дата

Назва телеканалу/програми

Загальний хронометраж новинного випуску

Час, приділений українським новинам

10.03.14

«Вести»/Россия 1

54 хвилини

45 хвилин присвячено темі України та Криму (10 сюжетів)

17.03.14

«Время» / Первый канал

50 хвилин

35 хвилин (9 сюжетів)

21.05.14

«Вести»/Россия 1

54 хвилини

Близько 40 хвилин (10 із 14 тем про Україну в різному контексті)

2. Використання мови ворожнечі та риторики війни. Завдання - демонізація України та українців як в очах росіян, так і усього світу

Нейтральна лексика

Агресивна лексика

Приклади

Націоналісти

«Правий сектор»

Бандерівці

Фашисти

Неонацисти

Головорізи

Під час Майдану:

«Аргументы и факты», 20.01.2014

Андрей Сидорчик: «Коричневый» мятеж на Украине

«... В тот момент, когда на киевских улицах бесчинствовали фашисты, а медики не успевали эвакуировать раненых милиционеров, штандартенфюрер СС... простите, официальный представитель Национального совета по безопасности США Кэйтлин Хейден обвинила в эскалации конфликта власти Украины, которые, согласно заявлению, оказались "не в состоянии признать законные претензии своего народа" (...)

Майдан превратился в рай для откровенных уголовников, которые с удовольствием выступают в роли "борцов за свободу". Такие вот "борцы" в канун Нового года на Майдане ограбили девчонок-волонтёров, собиравших средства для больных раком. Два других активиста Майдана, ранее судимых, изнасиловали своего 17-летнего соратника – не со зла и не по политическим мотивам, а, надо думать, просто от скуки».

Сьогодні:

«Вести»/Россия 1, 21.05.14:

Сюжет про «Правий сектор».

У сюжеті йдеться про те, що «Правий сектор» «расстреливает мирных жителей и помогает проводить карательную операцию", а також "Правый сектор" использует самые страшные методы: не щадят никого, ни женщин, ни детей, и применяют пытки». 

Ще одна цитата з цього сюжету: «спецподготовкой головорезов занимаются опытные инструкторы»

Уряд України

Нелегітимний уряд

Самопроголошена влада

Майданний президент Турчинов

«Вести»/Россия 1, 21.05.14:

Ведучі: «Украинские власти начали финальный этап спецоперации в Донецкой и Лугансокй областях, об этом заявил майданный президент Турчинов. Сейчас он находится в Славянске и очевидно будет лично командовать, вот цитата, "зачисткой перед президентськими выборами"».

Українська влада

Хунта

«Известия», 19.05.14

Автор: Кирил Бенедиктов

«Первый вопрос, который возникает у меня — и, думаю, не только у меня — при просмотре этого сюжета [йдеться про відео затримання журналістів ЛайфНьюс]: почему беспредельщиков в форме наши СМИ уважительно называют "силовиками" и "военными"? Только потому, что позиция Москвы в отношении засевшей в Киеве хунты расплывчата и туманна и в Кремле никак не могут определиться с тем, считать "правительство" Яценюка и Турчинова легитимным или же нет? Но журналисты все-таки имеют право на свою точку зрения, и было бы правильнее, если бы прислужников хунты называли бы так, как они того заслуживают: карателями. А как еще называть тех, кто убивает русских людей, стремящихся к воссоединению с Россией?

Давайте хотя бы на уровне средств массовой информации избавимся от этой ложной стыдливости и политкорректности. Давайте будем называть убийцу — убийцей (а не "украинским силовиком"), а людоеда — людоедом (а не "бойцом "Правого сектора").

Хунта в последние недели сильно осмелела.

Почуяв, что Россия не собирается вводить войска на юго-восток и вообще решать украинскую проблему с помощью военной силы, киевские временщики принялись задирать Москву, как наглая трусливая шпана задирает большого и сильного, но явно не желающего драться прохожего. "Дядь, дай сигаретку! А две? А три?"».

Президентські вибори в Україні

Незаконні вибори

 

АТО

Каральна операція

 

3. Використання лексики, яка легітимізувала вторгнення Росії в Крим, а зараз легітимізує незаконні терористичні формування на Сході

Основне завдання російської пропаганди сьогодні - легітимізувати у свідомості росіян диверсійно-кримінальні групи, які діють на Сході та Півдні України, в якості повноцінних виразників інтересів населення цих регіонів. Для цього використовується простий прийом: представників цих диверсійно-кримінальних груп називають представницькими титулами, як от «народний губернатор» чи «президент Донецької народної республіки».

У Криму російських окупантів називали «крымской самообороной». Тепер на Сході російська пропаганда диверсійно-кримінальні групи називає «ополченцами».

4. Поширення відвертої брехні про ситуацію в Україні. Основна мета - дискредитація країни в очах міжнародної громадськості.  Один із найяскравіших прикладів - це сюжет Аркадія Мамонтова на телеканалі Россия 1 про будівництво концтаборів на території України. Журналіст назвав концтаборами об'єкти, де йде будівництво пунктів тимчасового утримання нелегальних мігрантів, які будуються в рамках угоди між Україною та ЄС (сюжет тут)

Інтерпретація інформації про Україну в російських ЗМІ за темами:

Ситуація на Сході

Як уже було зазначено - основне завдання російських ЗМІ у контексті подій на Сході України - це легітимація диверсійно-кримінальних груп в очах населення, а також представлення української влади в образі «карателя», який воює з власним народом. Дестабілізація ситуації на Сході потрібна Росії у тому числі і для підважування легітимності президентських виборів в Україні. 

«Вести»/Россия 1, 21.05.14:

Ведучий: «Чем ближе день голосования, тем каратели все меньше стесняются в выборе целей. Из минометов и гаубиц теперь обстреливают не только жилые кварталы, но и школы и даже детские  площадки». І далі - репортаж «о жизни под обстрелом».

Розкол України, бездержавність

Російські ЗМІ зосередились на темі  «разрушения государства», «дестабилизации в Украине», «анархии и бандитского беспредела» і звичайно, «запугивания и угроз в адрес русских жителей Украины», а як результат – «нелегитимности нового руководства» та «нелегитимности будущих выборов».

Тема про розкол України та неможливість її існування у межах визначених кордонів починала розкручуватися ще з минулого року. Ось приклад:

Журнал «Эксперт», №48, 2-8 декабря 2013

Автор: Ольга Власова, «Окончательный розыгрыш». Цитата:

«При этом важно отдавать себе отчет, что “окончательный розыгрыш” Украины целиком (именно целиком) между Россией и Европой невозможен. Конфликт вокруг соглашения об ассоциации это наглядно показал. Издержки “окончательного выбора” оказываются несовместимы с самим существованием Украины в ее нынешнем виде»

Паралельно іде робота у соціальних мережах. «У Украины никогда не было государственности», «У хохлов и вообще не может быть государственности» - це лише деякі із тез, які активно поширюються інтернетом.

Президентські вибори

Російська пропаганда постійно робить акцент на неможливості проведення виборів на Сході. Регулярно повідомляється про загострення ситуації напередодні виборів в Україні. Усе це в комплексі ніби-то має поставити під сумнів легітимність проведення виборів, а відтак дати підстави Росії для їх невизнання.

Ось лише до прикладу перелік останніх заголовків на сайті  Russia Today за тегом «Выборы президента Украины 2014»:

В Киеве накануне выборов силовики захватили редакцию газеты, которая критиковала новые власти Украины (22.05.14, 12:48)

Националистические организации Украины заявили о намерении объединиться (22.05.14, 11:19)

Глава ЛНР Валерий Болотов: Мы не допустим проведения президентских выборов в регионе (21.05.14, 20:50)

Владимир Путин: Российские войска были отведены от границ с Украиной в преддверии президентских выборов (21.05.14, 15:11)

В Госдуме проходит заседание «круглого стола» по ситуации на Украине — прямая трансляция (21,05.14, 12:27)

МВД Украины: В ряде регионов юго-востока провести президентские выборы уже невозможно (19.05.14, 12:27)

Олег Царёв: Нельзя проводить выборы, когда идёт карательная операция против народа (18.05.14, 21:32)

Але це тягла тенденція, Росія ставила під сумнів проведення президентських виборів в Україні від самого початку, коли вони тільки були оголошені.

«Россия 24», «Вести», 01.04.2014, 13:08

«Ведущая Мария Бондарева: На юго-востоке Украины проходят массовые манифестации жителей, которые требуют особого статуса для русского языка и интеграции с промышленными предприятиями России. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил лидер КПРФ Геннадий Зюганов. Что же до президентских выборов на Украине, то, по его словам, перспективы провести их честно довольно туманны.

Геннадий Зюганов, председатель ЦК КПРФ: В нынешних условиях провести честные и достойные выборы на Украине невозможно. Когда избирательная комиссия подчиняется людям с автоматом в руках, она напишет любой результат, который ей прикажут».

Також російські ЗМІ уже готують громадську думку до можливого невизнання Росією українських президентських виборів. Для цього журналісти або самі коментують події, або залучають експерти, які озвучують необхідні меседжі.

«Известия», 21.05.2014:

«Вопрос легитимности выборов возникнет обязательно. Уже сейчас очевидно, что электорат не на 100% будет задействован в предвыборном марафоне. Проблема в том, что Запад крайне заинтересован в достижении любого результата, потому что им нужна легитимность новой власти. Непонятно, будет ли второй тур голосования. Судя по тем цифрам, которые называются, его не избежать, — считает чрезвычайный и полномочный посол, доктор юридических наук Василий Лихачев»

Показовою у цьому сенсі є заява Володимира Путіна, яку активно поширили російські ЗМІ.

«Вести»/Россия 1, 21.05.14:

Путін відповідає на питання: «Если же выбори состоятся, то как будет Россия строить отношения с украинским государством?»

Путін: «Не легче ли было вначале провести референдум по всем основным темам, референдум по конституции, принять и потом на основании конституции избирать уже и президента и парламент, и дальше формировать правительство. Но нынешние украинские власти при поддержке европейских стран, Соединенных Штатов, приняли другое решение. Нам очень сложно будет стороить отношения с людьми, которые приходят к власти на фоне продолжительной карательной опперации на Юго-Востоке Украины и препятсвуют работе прессы. При чем не просто препятсвуют, а ведут себя все более и блоее агрессивно и агрессивно. Это конечно с точки зрения легитимации, с точки зрения объективности и результатов будет это вызывать у нас большые и большые вопросы».

Пропагандистські фільми про українських політиків на каналі НТВ

Канал НТВ зняв серію пропагандистських і відверто маніпулятивних фільмів про українських політиків, зокрема про Арсенія Яценюка, Петра Порошенка, Юлію Тимошенко, Олександра Турчинова та Ігоря Коломойського. Усі фільми побудовані на безпідставних звинуваченнях цих політиків (наприклад, Порошенка звинувачують в тому, що його шоколад отруйний і містить «бензапирен, который вызывает рак и по степени опасности стоит в одном ряду с ртутью, стрихнином и полонием!»; Тимошенко ставлять у вину те, що вона ніби-то має єврейське коріння) та оціночних образливих судженнях (наприклад, Тимошенко увесь фільм називають «зечкою»).

Нова тенденція - звинувачення українських ЗМІ в пропаганді

Приклад: у випуску новин програми «Вести» (Россия 1) від 21.05.14 у кількох сюжетах звучать звинувачення на адресу українських медіа, зокрема, що «украинские СМИ продолжают рисовать образ врага». окрім того подається окремий сюжет, в якому дається коментар співробітника Russia Today Грема Філліпса (громадянина Британії, який був затриманий в Маріуполі Донецької області бійцями Нацгвардії за зйомку секретних військових об'єктів, згодом СБУ заявила про його звільнення та передачу консулу Британії). Філліпс говорить буквально таке: «Украинские новости - это не новости. Это просто пропаганда. Нет другого слова, просто пропаганда».

Паралельно відбувається шалена критика тих російських журналістів, які дозволяють собі критику Кремля за позицію щодо України. Так, у згаданому вже випуску новин «Вестей» окремий сюжет був присвячений критиці «Эха Москвы» та його редактора Олексія Венедиктова, зокрема через блог Олександра Горобця на сайті  «Эха Москвы», під назвою «Чем на самом деле занимались сотрудники LifeNews под Краматорском. Видеодоказательство». Отже, «Вести» назвали позицію «Эха Москвы» «скотсвом и предательством». А про журналістів, які там працюють, сказали так: «Эти люди не достойны называться журналистами, они предатели». 

Моніторинг здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
газета "Комсомольская правда"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3146
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду