Нацрада зобов’язала «Зеонбуд» розкодувати сигнал цифрового ефірного телебачення
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 17 липня скасувала власне рішення № 2464 від 12 жовтня 2011 року «Про звернення Державного комітету телебачення і радіомовлення України», яким рекомендувала оператору цифрових мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 ТОВ «Зеонбуд» закодувати сигнал цифрового ефірного телебачення.
Рішення скасовано як таке, що «грубо порушує право телеглядачів приймати програми телерадіоорганізацій, які доступні для прийому на території України, передбачене статтею 61 закону "Про телебачення і радіомовлення"».
Разом з тим Нацрада доручила оператору цифрових телемереж ТОВ «Зеонбуд» при розповсюдженні сигналів загальнонаціональних цифрових телемереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 у місячний термін забезпечити виконання умов ліцензій каналів щодо розповсюдження програм у відкритому вигляді.
За словами голови Нацради Юрія Артеменка, регулятор мав численні звернення телеглядачів і мовників, питання кодування також обговорювалося з керівниками телерадіокомпаній і компанією «Зеонбуд».
Керівник юридичного відділу «Зеонбуду» Ірина Аляб'єва, на засіданні зачитала і передала членам Нацради звернення компанії з проханням не скасовувати рішення про кодування. «Зеонбуд», зокрема, вказує на те, що витратив 30 млн гривень на встановлення системи умовного доступу, а тепер муситиме витратити ще 28 млн гривень на її демонтаж. У «Зеонбуді» вважають, що внаслідок скасування кодування ринок буде насичений приймачами без функції дистанційного керування, крім того це унеможливить у подальшому надання додаткової послуги платного телебачення для абонентів «Зеонбуду».
Однак члени Нацради на це заперечили, що не зобов'язують «Зеонбуд» демонтувати систему умовного доступу, а лише вимагають забезпечити умови ліцензії мовників - поширення програм у відкритому вигляді.
Нагадаємо, в жовтні 2011 року рішенням № 2464 Нацрада, розглянувши звернення Держкомтелерадіо, рекомендувала оператору цифрових мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 ТОВ «Зеонбуд» закодувати сигнал цифрового ефірного телебачення, а саме - «забезпечити встановлення на головній станції мультиплексування у м. Києві системи умовного доступу (САS) сигналу загальнонаціональної цифрової телемережі за рахунок власних коштів, з обов'язковим дотриманням ліцензійних умов про надання населенню можливості відкритого і безкоштовного прийому 32 телепрограм».
Держкомтелерадіо мотивував у 2011 році прохання до Нацради встановити кодування кількома потребами:
- виключення можливість продажу населенню приймачів цифрового ТБ низької якості, які не відповідають вимогам стандарту DVB-T2 та HD;
- отримання оперативної і об'єктивної інформації про кількість поширених приймачів та їх фактичний розподіл за регіонами країни, необхідної для прийняття рішення про відключення аналогового телемовлення;
- недопущення зловживань при забезпеченні у 2012 році малозабезпечених сімей приймачами за рахунок коштів Державного бюджету України.
За кілька місяців після рішення Нацради, у січні 2012 року, «Зеонбуд» встановив систему умовного доступу Irdeto CAS з програмною технологією Irdeto Cloaked CA.
Експерти розкритикували ідею кодування цифрового ТБ, оскільки цим було штучно обмежено ринок постачальників приймачів цифрового ТБ, збільшено вартість приймачів, а крім того «Зеонбуд» отримав можливість у подальшому запускати платні канали у своїй мережі.
«Детектор медіа»