09:54
Середа, 25 Квітня 2007

«Ліца» і влада

Прокуратуру Дніпропетровщини підозрюють у підтримці прагнення «регіоналів» оволодіти найвпливовішими медіа-ресурсами області.
«Ліца» і влада

«Хоч слово мовлене інакше, та суть в нім наша зостається» — ці відомі рядки українського поета мимоволі спливають у пам'яті з огляду на події останнього часу на теренах Дніпропетровщини. Тут представники «донецької» партії, які мають тверду більшість і в обласній, і в міських радах, тепер чи не найбільше зосередилися на тому, щоб якомога надійніше оволодіти медіа-простором.

 

Усі ЗМІ — «Регіонам»

Про перебіг подій довкола Дніпропетровської державної телерадіокомпанії та газети облради «Зоря» останнім часом не писав хіба що лінивий. Підтекст цих публікацій — однозначно негативний. Зокрема, проти кандидатури Вікторії Шилової на посаду генерального директора Дніпропетровської державної телерадіокомпанії рішуче виступило керівництво Національної спілки журналістів України, з лав якої донедавна скандальну претендентку гучно виключили. В області ні для кого не є таємницею, що Вікторія Віталіївна накинула оком на поважне крісло вже здавна. Недарма ж не давала спокою своїм попередникам на цій посаді, дошкуляючи насамперед численними скаргами на адресу найрізноманітніших інстанцій. Крісло «усміхнулося» пані Вікторії тоді, коли вона випливла серед депутатів обласної ради за списками Блоку Павла Лазаренка, представники якого побраталися з «регіональною» більшістю. Після цього потрапляння Шилової на посаду гендиректорки обласної держтелерадіокомпанії стало справою техніки, попри численні протести з боку громадськості та самого творчого колективу, зі значною частиною якого новоспечена керівниця відверто не вживалася.

 

Наступним кроком стала газета обласної ради «Зоря». Її редактора Вадима Климентьєва, який зумів підняти видання на новий якісний рівень, депутати навіть не вважали за потрібне заслухати. І без довгих дискусій взяли та й проголосували за звільнення Климентьєва з посади та призначення на неї «в дошку своєї» Світлани Колесникової — донедавна керманича, вважай, партійної газети «регіоналів» Дніпропетровщини «Народна правда».

 

Але одна справа ЗМІ державні чи комунальні й зовсім інша — приватні. Серед них в обласному центрі вже не перший рік досить високо тримає планку популярності газета «Ліца» з твердим накладом понад 30 тисяч примірників. Скільки судів та всілякого роду наїздів пережило це видання — ні в казці сказати, ні пером описати. Однак у січні нинішнього року «Лiца» привернули до себе увагу з приводу принципово нового.

Кримінал чи прокурорський «наїзд»?

 

Розпочалося все з того, що прокуратура Дніпропетровської області затримала заступника голови правління — директора з маркетингу і нової продукції ВАТ «Дніпровагонрембуд» Олександра Косенка за підозрою в отриманні хабара в сумі 140 тисяч гривень. Фабула цієї історії досить характерна. До обласного управління з боротьби з економічною злочинністю звернувся пересічний громадянин, який представився заступником директора однієї з фірм (пізніше з’ясується, що ця фірма була ліквідована ще у 2004 році) і повідомив, що з нього вимагають хабара. Далі до справи підключається прокуратура області, де оперативно порушують кримінальну справу і звертаються до суду за дозволом на прослуховування розмов і телефонів підозрюваних. Суд дозволяє. Невдовзі двох заступників голови правління ВАТ «Дніпровагонрембуд», у тому числі й Олександра Косенка, затримують — начебто при спробі одержання того самого хабара.

 

Згодом випливла ще низка нестиковок. Зокрема, і в постанові про порушення кримінальної справи, і в постанові Жовтневого райсуду, і у визначенні Апеляційного суду Дніпропетровської області записано, що гроші заступник директора неіснуючої фірми передавав у автомобілі «Ніссан-Песфайндер» із державним номером 352-52 АВ. Однак керівництво Управління Державтоінспекції у Дніпропетровській області офіційно повідомило зовсім інше: під цим номером зареєстровано автомобіль ЗАЗ-110206 1993 року випуску.

 

Більше того, і заступник голови наглядової ради «Дніпровагонрембуду» Таслицький, і головний бухгалтер підприємства, й інші члени правління одностайно стверджували, що гроші за залізничний кран, які, за вказівкою Косенка, перераховував у салоні авто заступник директора підприємства з виробництва, призначалися для внесення до заводської каси, а це закон не забороняє.

 

Зрештою за три дні підозрюваних в отриманні хабара з ізолятора тимчасового утримання випустили, проте прокуратура досі не вгаває у прагненні довести справу до кінця. І все б нічого, аби у цій історії з «хабарництвом» не проглядався політичний підтекст. Річ у тім, що Олександр Косенко є батьком головного редактора газети «Лiца» Олени Гарагуц.

 

Не купити, так придушити

Принаймні версія про те, що таким чином керівництво незалежного видання намагалися залякати, цілком має право на життя. До того ж невдовзі події довкола «Лiц» стали розгортатися у характерному для таких випадків напрямі. Олену Гарагуц запросили на розмову безпосередньо до приміщення Дніпропетровської міськради голова Дніпропетровської обласної організації Партії регіонів Олег Царьов та керівник фракції від цієї політичної сили у міськраді Олексій Тішкін і запропонували продати газету російським друзям, які займаються видавничим бізнесом. При цьому Тішкін недвозначно поцікавився: «Олено, ну а як тато — тобі допомагає?». Принаймні так стверджує Гарагуц.

 

Сам Царьов свої наміри купити «Лица» тепер категорично заперечує, називаючи розмови про це нісенітницею. Проте Гарагуц на сторінках «Лиц» як незаперечний доказ опублікувала номер мобільного телефону лідера регіоналів Дніпропетровщини, врученого нібито з тим, щоб вона назвала по ньому «цифру», себто суму.

 

Безпосередній зв'язок між «наїздом» на Олександра Косенка та чиїмось прагненням придбати «Лiца» бачить і координатор «Громадянського активу Дніпра» (ГРАДу) Андрій Денисенко. «Особисто я напряму пов’язую дії прокуратури з наступною пропозицією Партії регіонів, тим паче, як з’ясувалося у ході розмови, вони були повністю поінформовані про всі нюанси цієї справи, — заявив Денисенко на недавній прес-конференції. — У даному випадку прокуратура виступає як виконавець політичного замовлення на придушення незалежних медіа у Дніпропетровській області».

 

Бурхливі події довкола «Лiц» не залишили байдужим навіть Юрія Луценка, який ініціював включення Олени Гарагуц до виборчого списку блоку «Народна самооборона» на цілком прохідне 20-те місце. Але це зовсім не означає, що за долю популярного видання можна більше не хвилюватися...

 

Україна молода

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«Україна молода»
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
6170
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
Опитування
/
Результати
Чи подобається вам поточний формат
Так, подобається!
Ні, не подобається!
Я не підписаний на розсилку «Детектор медиа»!
Коментар, або свій варіант:
Чи подобається вам поточний формат
Так, подобається!
11.1% (1)
 
Ні, не подобається!
11.1% (1)
 
Я не підписаний на розсилку «Детектор медиа»!
77.8% (7)
 
Коментар, або свій варіант:
0.0% (0)
 
Загалом відповідей: 9
2016 — 2018 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop