Юрист ІМІ щодо штрафу «Радіо Нікополя»: Нацрада має не карати локальні медіа за порушення, а запобігати їм

Юрист ІМІ щодо штрафу «Радіо Нікополя»: Нацрада має не карати локальні медіа за порушення, а запобігати їм

21 Серпня 2026
0
107
21 Серпня 2026
14:46

Юрист ІМІ щодо штрафу «Радіо Нікополя»: Нацрада має не карати локальні медіа за порушення, а запобігати їм

0
107
На думку Володимира Зеленчука, регулятор мав зважати чи несе ресурс загрозу суспільним інтересам.
Юрист ІМІ щодо штрафу «Радіо Нікополя»: Нацрада має не карати локальні медіа за порушення, а запобігати їм
Юрист ІМІ щодо штрафу «Радіо Нікополя»: Нацрада має не карати локальні медіа за порушення, а запобігати їм

Юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук вважає рішення Національної ради з питань телебачення та радіомовлення про штраф «Радіо Нікополя» формально законним, але не виправданим з огляду на суспільний інтерес. Про це він сказав у коментарі «Детектор медіа».

«Я не знаю, якою була комунікація у «Радіо Нікополь» з  Нацрадою, чому не вийшло зареєструватись і чому Нацрада застосувала штраф одразу, а не спробувала вирішити цю ситуацію наданням рекомендацій щодо реєстрації для  «Радіо Нікополя», - зазначив він.

Законність процедури Володимир вважає двоякою: «Формально рішення законно. Але сутністно, змістовно, на мою думку, не зовсім. У нас є трирівневий тест, який ми застосовуємо, коли оцінюємо втручання держави, у цьому випадку в особі регулятора, на свободу слова (у цьому випадку на медіа), щоб визначити межі цього втручання. Перша умова – це процедура передбачена законом. У нас є розуміння що має робити аудіовізуальний сервіс, але що вважати аудіовізуальним/аудіальним сервісом?».

 За його словами, якщо звичайні лінійні радіо, які мовлять на частотах, ідентифікувати легко, то кваліфікувати ресурси в онлайні складніше. «По суті сервіс «Радіо Нікополя» мав дві функції: перша сповіщати про небезпеку (така ж функція як у «Києва Цифрового»), друга – трансляція музики та пісень на замовлення. Але цей сервіс не поширював ніякої інформації, лише транслював музику та попереджав про тривоги. Формально він можливо є аудіальним,. Здійснює мовлення, має постійні позивні та редакційний контроль. Але чи виправдано до локального ресурсу застосовувати таку велику суму штрафу? Питання виникає якраз в доцільності норми обмеження до таких ресурсів. Тут якраз це рішення не проходить. І на мою думку це втручання не виправдане», - сказав Володимир Зеленчук.

На його думку,  для локальних медіа потрібно змінювати правила, щоб не карати за порушення, а запобігати їм:  «Вочевидь закон «Про медіа» формуючи вимоги до аудіовізуальних/аудіальних медіа писався для регулювання великих мовників, які не поширюються  руками 1-2 людей через інтернет. Можливо такі ресурси доцільніше відносити до онлайн медіа. Деякі колеги вважають, що це може порушувати Директиву про аудіовізуальні медіапослуги. На мою думку, це не зовсім так. У ЄС вирішують регулювати чи ні певний ресурс з огляду на його масштаб. У них онлайн-медіа взагалі не реєструється. У них або на тебе регулювання не поширюється, або ти аудіовізуальне медіа. тому певно є потреба змінювати закон, щоб ті ресурси, які мовлять в інтернеті і створюються маленькою командою мали працювати нормально і отримувати роз’яснення від регулятора. Нацрада у першу чергу має запобігати таким правопорушенням, а  не карати за них».

Також  Володимир Зеленчук вважає, що при винесенні штрафу потрібно зважати на те чи може той чи інший ресурс нести загрозу суспільним інтересам. На його думку, музика і сповіщення про тривоги не несе таких загроз. А у ресурсу є близько 2000 тисяч користувачів, яким ця інформація потрібна.

Нагадаємо, 6 серпня 2026 року Нацрада оштрафувала «Радіо Нікополя» на 172 тисячі гривень через мовлення без реєстрації. Регулятор зафіксував мовлення «Радіо Нікополя», де звучать позивні, наявна добірка пісень,  сигнал розповсюджується в некодовому вигляді в онлайні. Володимир Заграничний подавав заяву на реєстрацію. Однак Нацрада відмовила йому через неповну інформацію, зазначену в надісланій ним заяві. І після цього встановила, що попри це радіо мовить в онлайні. За словами члена Нацради Максима Онопрієнка, Володимир Заграничний у своїх поясненнях зазначив, що його радіо інформує про тривоги, а музичний супровід є лише фоновим. Втім регулятор переконаний, що  «Радіо Нікополь» є  лінійним аудіовізуальним медіа, діяльність якого можлива лише за наявності реєстрації. Тому Нацрада застосувала штраф у розмірі 172 тисячі гривень і звернулась до поліції щодо припинення незареєстрованої діяльності. Шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова звертала увагу на ситуацію в Нікополі як прифронтовій зоні і важливості роботи медіа в цьому регіоні. Також це питання розглядалось на громадській раді при Комітеті Верховної Ради з питань свободи слова.

20 серпня Нацрада відмовилася включати до порядку денного  розгляд пропозиції про скасування штрафу «Радіо Нікополя» (ФОП Заграничний Володимир Володимирович). З ініціативою переглянути та скасувати рішення виступив заступник голови Нацради Олег Черниш. У коментарі «Детектору медіа» Володимир Заграничний сказав, що планує оскаржувати рішення Нацради в суді, бо не вважає свій додаток онлайн-радіо.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
107
Читайте також
06.08.2026 12:18
Наталія Данькова
«Детектор медіа»
1 790
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду