Нацрада не винесла НТН штраф через порушення мовного законодавства
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення взяла до відома порушення каналом НТН мовного законодавства, але не оштрафувала. Таке рішення регулятор ухвалив на засіданні 23 січня.
Моніторинг Нацради зафіксував, що канал НТН показав одну серію серіалу «9.11» англійською мовою, хронометраж 41 хвилина. Це питання розглядалось удруге. На попередньому засіданні спершу пропонувалось оштрафувати канал на 454 тисячі гривень. Однак заступник голови Олег Черниш, заслухавши пояснення компанії, запропонував взяти до відома порушення та не оголошувати штрафу. У відповідь член Нацради Олександр Бурмагін сказав, що він проти того, щоб регулятор «одних гладив, а інших бив в однаковій ситуації». Щоб визначитись, регулятор тоді переніс розгляд цього питання.
На сьогоднішньому засіданні члени Нацради продовжили обговорення та аргументацію щодо цих двох позицій.
Олег Черниш розказав про свій альтернативний проєкт рішення без штрафу НТН: «Компанія надіслала лист з детальним описом проблеми, збій відбувся через блекаут. Ми не лише караючий орган, ми з розумінням ставимось до ліцензіатів та реєстрантів».
Йому знову опонував Олександр Бурмагін: «Моя позиція не змінилась. Ми зараз альтернативним проєктом хочемо звільнити від відповідальності за порушення. Це звільнення від відповідальності. Закон не має карального характеру і не є репресивним. Він передбачає скасування відповідальності, коли порушення сталось без волі суб’єкта. Коли втручаються треті особи, хакерські злами, коли контент поширюється не з волі суб’єкту. Тут відповідальність за контент ніс мовник. Тепер ми хочемо звільнити від відповідальності, що не передбачено законом». За його словами, таке рішення порушує десятки норм закону «Про медіа»: «Якщо ти відповідаєш за контент, то маєш нести за нього відповідальність. Без преференцій та індульгенцій, різного ставлення до різних суб’єктів. Це закладалось, щоб не було можливостей звинувачення регулятора в корупційній складовій і надання преференцій одним компаніям». Якщо ж сума штрафу, на думку Нацради, несправедлива, то Бурмагін вважає за ліпше порушити одну статтю закону, ніж десяток, і призначити менший штраф. Або вносити зміни в законодавство.
Також, на думку Бурмагіна, серія транслювалась англійською, бо в пакеті вона була без перекладу і канал це не перевірив: «Це моя особиста думка, — сказав він і додав: Мені дуже сумно, що в цьому році ми вже не перше виходимо на пропозиції, які можуть порушувати закон» (детальніше про особисту думку Олександра Бурмагіна щодо скасування конкурсу, де єдиним претендентом був «Еспресо», читайте в матеріалі «Детектора медіа»).
Голова Нацради Ольга Герасим’юк у відповідь на слова Олександра Бурмагіна зазначила: «Сподіваюсь, ми в цьому році не продемонстрували себе як корупційний склад». Вона закликала бути обережнішими з такими звинуваченнями.
Представники каналу НТН запевнили, що переклад усіх серій був і в повторі серія вийшла українською, при цьому канал не порушив квоти української мови.
«В цей день виходило 7 серій цього серіалу. Після англійської вийшла українськомовна серія. Це був технічний збій, ми не могли його передбачити, тому що попередні серії виходили українською. У нас не було зауважень з боку глядачів, бо ця мова не ворожа для нашої аудиторії. Потім ми показали цю серію в повторі з українською звуковою доріжкою», — сказала юристка НТН Ольга Мусійко.
«Немає ідеального закону, його пишуть живі люди. Саме тому парламент зараз розглядає зміни до закону "Про медіа". Не вірю, що хтось би зумисне поставив одну серію англійською, це трапилось поза волею ліцензіата. Шкоди нікому не було нанесено. Пропоную з розумінням поставитись», — сказав Олег Черниш.
Щоб уникнути подібних порушень надалі, перший заступник голови регулятора Валентин Коваль радив телеканалу переписати шматок коду в автоматизації ефіру, щоб можна було переривати показ в ефірних апаратних: «У подібних випадках я голосував за покарання компанії. Але тут вина компанії тільки в тому, що в неї якось не так був свого часу створений механізм підготовки матеріалів до ефіру, який тільки через двадцять років так спрацював через блекаути».
Максим Онопрієнко підтримав позицію Олександра Бурмагіна: «Заходи реагування, викладені в першому варіанті проєкту, чітко передбачені законом, і закон не дає винятків для англійської мови. Я буду підтримувати свій проєкт. Але я розумію, про що говорять колеги з каналу, і це, певно, привід, щоб ініціювати зміни до закону».
Член Нацради Юрій Зіневич пропонував провести додаткову перевірку і лише після неї ухвалювати рішення.
«Демократія на Марсі», — резюмувала Ольга Герасим’юк. Спершу вона виступала проти перевірки, щоб апарат не витрачав час і ресурси на це, адже вона нічого не змінить і пояснення компанії не зміняться.
Згодом голова Нацради майже погодилась на перенесення питання, оскільки голосування за різні проєкти могло бути непередбачуваним: «Навіщо нам ця рулетка?». Також вона запевняла, що «не має жодної мети вигороджувати» канали групи «Інтер».
Представники НТН просили не відкладати рішення і висловлювали готовність відповісти на всі запитання.
Зрештою члени Нацради вирішили голосувати почергово за всі пропоновані проєкти. За винесення штрафу каналу НТН голосували лише Олександр Бурмагін та Максим Онопрієнко, Юрій Зіневич утримався, решта підтримала проєкт Олега Черниша. Канал НТН залишився без штрафу.
Нагадаємо, 88 тисяч гривень мав сплатити 24 канал через російську мову в ефірі. Частка програм українською мовою з 18 квітня до 24 квітня на 24 каналі становила 86,82%, тоді як норма — не менш ніж 90%. Канал звертав увагу на норми, де наявність іншої мови дозволяється в інтерв’ю, коментарях, поясненнях, запитаннях або окремих репліках ведучих. Наявність репліки російською мовою в соціальному ролику зумовлена творчим задумом. Директор каналу Роман Андрейко звернув увагу на те, що є буква, а є дух закону. Однак члени Нацради підтримали штраф. У минулому півріччі штрафи від Нацради за порушення мовного законодавства отримали 24 канал і ТРК «Броди» Бродівської міської ради.